Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια: Ναι ή όχι στα αλλαντικά;;;


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα αλλαντικά επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη και αν ναι, ποια αλλαντικά; Εγώ τόσο καιρό δεν έχω φάει, αλλά δεν μπορώ άλλο να τρώω τοστ μόνο με τυρί.:( Εσείς τρώτε αλλαντικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και γιατι να μην τρως κοριτσακι μου?εγω τα ετρωγα ολα!φοβασαι για τα κιλα σου γιατι διαφορετικα επιτρεπεται να τρως τα παντα(για τα αλλαντικα μιλαω)εκτος και αν υπαρχει κανα πολυ γκουρμε αλλαντικο το οποιο να δινετε ωμο που αυτο δεν θα στο συνιστουσα!:)

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα αλλαντικά είναι ότι περιέχουν πολλά νιτρώδη, που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνα. Χώρια το πολύ αλάτι, εκτός αν μιλάμε μόνο για βραστή γαλοπούλα. Εγώ δεν έτρωγα ποτέ ούτε και μη έγκυος. Φυσικά, είμαι η τελευταία που θα κάνει κήρυγμα για τη διατροφή, καθώς, λόγω ασταμάτητης ναυτίας στη δεύτερη εγκυμοσύνη, είχα φτάσει στο σημείο να τρώω πατατάκια και να πίνω κόκα-κόλα...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην τρως κοριτσακι μου?εγω τα ετρωγα ολα!φοβασαι για τα κιλα σου γιατι διαφορετικα επιτρεπεται να τρως τα παντα(για τα αλλαντικα μιλαω)εκτος και αν υπαρχει κανα πολυ γκουρμε αλλαντικο το οποιο να δινετε ωμο που αυτο δεν θα στο συνιστουσα!:)

Καλημέρα Lelaki. Όχι, δεν είναι τα κιλά το πρόβλημα. Απλά δε λένε ότι μπορεί να έχουν λιστέρια ή άλλα μικρόβια; Ξέρω γω;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τα είχαν απαγορεύσει δια ροπάλου, όχι μόνο αλλαντικά ψυγείου αλλά και λουκάνικα (που ψήνονται)! Δεν ξέρεις τι κρέατα έχουν χρησιμοποιηθεί, πόσο καλά συντηρήθηκαν (άρα και τι μικρόβια μπορεί να κουβαλάνε) στο κατάστημα απ' όπου τα αγόρασες, αλλοιώνονται γενικά πολύ εύκολα...

 

Πακέτο μαζί με την απαγόρευση για κιμάδες που δεν μαγειρεύτηκαν στο σπίτι και σαλάτες όταν έτρωγα έξω...

 

Γνώμη μου είναι πως καλύτερα να φας μερικά άνοστα τοστ ακόμα, παρά να το ρισκάρεις - η λιστέρια πχ μπορεί εσένα να μη σου κάνει τίποτα και να βλάψει σοβαρά το έμβρυο. Γιατί να συμβεί...;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κακό με τα αλλαντικά είναι ότι περιέχουν πολλά νιτρώδη, που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνα. Χώρια το πολύ αλάτι, εκτός αν μιλάμε μόνο για βραστή γαλοπούλα. Εγώ δεν έτρωγα ποτέ ούτε και μη έγκυος. Φυσικά, είμαι η τελευταία που θα κάνει κήρυγμα για τη διατροφή, καθώς, λόγω ασταμάτητης ναυτίας στη δεύτερη εγκυμοσύνη, είχα φτάσει στο σημείο να τρώω πατατάκια και να πίνω κόκα-κόλα...

Καλημέρα! Φυσικά δεν μιλάω για κατάχρηση, απλά αν είναι ασφαλή από θέμα μικροβίων. Το ότι είναι ανθυγιεινά έτσι και αλλιώς και ότι περιέχουν ένα κιλό αλα΄τι είναι δεδομένο. Απλά λέω για σαλμονέλα, λιστερίωση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τα είχαν απαγορεύσει δια ροπάλου, όχι μόνο αλλαντικά ψυγείου αλλά και λουκάνικα (που ψήνονται)! Δεν ξέρεις τι κρέατα έχουν χρησιμοποιηθεί, πόσο καλά συντηρήθηκαν (άρα και τι μικρόβια μπορεί να κουβαλάνε) στο κατάστημα απ' όπου τα αγόρασες, αλλοιώνονται γενικά πολύ εύκολα...

 

Πακέτο μαζί με την απαγόρευση για κιμάδες που δεν μαγειρεύτηκαν στο σπίτι και σαλάτες όταν έτρωγα έξω...

 

Γνώμη μου είναι πως καλύτερα να φας μερικά άνοστα τοστ ακόμα, παρά να το ρισκάρεις - η λιστέρια πχ μπορεί εσένα να μη σου κάνει τίποτα και να βλάψει σοβαρά το έμβρυο. Γιατί να συμβεί...;

Καλημέρα Supergirl! Ο γιατρός σου σου τα είχε απαγορεύσει ε; Να αυτό είναι το θέμα, ότι άλλοι γιατροι λένε φάε και άλλοι καθολου..Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε ρωτας το γιατρο να εισαι πιο σιγουρη και πιο ησυχη?εμενα ο γιατρος μου δε μου ειχε απαγορεψει τιποτε εκτος απλα μου ειχε πει πολυ καλο πλυσιμο και ψησιμο στα λαχανικα και κρεας αντιστοιχα:) τωρα διαβαζω και εγω για λιστερειωσεις κτλ δεν τα ξερα και εχω γεννησει πριν απο 4 χρονια να πεις οτι εχει αλλαξει κατι:-D και ο γιατρος μου πολυ καλος δεν ειναι οτι ητανε χαλαρος και δεν μου ας πουμεελεγε βασικα και σημαντικα ;)πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Supergirl! Ο γιατρός σου σου τα είχε απαγορεύσει ε; Να αυτό είναι το θέμα, ότι άλλοι γιατροι λένε φάε και άλλοι καθολου..Άντε βγάλε άκρη...

 

ακριβως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο γιατρος μου ειχε πει να τρωω τα παντα. Δεν μου ειχε απαγορευσει τιποτα. Οχι μονο στο φαγητο αλλα και σε οτι κι αν τον ρωτουσα. Τι να πεις... εγω βεβαια προσεχα, αλλά ειναι και θεμα γιατρου τελικα. Αν και εγω στο πρωτο τριμηνο λογω εμετων ζουσα αποκλειστικα με coca cola :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δε ρωτας το γιατρο να εισαι πιο σιγουρη και πιο ησυχη?εμενα ο γιατρος μου δε μου ειχε απαγορεψει τιποτε εκτος απλα μου ειχε πει πολυ καλο πλυσιμο και ψησιμο στα λαχανικα και κρεας αντιστοιχα:) τωρα διαβαζω και εγω για λιστερειωσεις κτλ δεν τα ξερα και εχω γεννησει πριν απο 4 χρονια να πεις οτι εχει αλλαξει κατι:-D και ο γιατρος μου πολυ καλος δεν ειναι οτι ητανε χαλαρος και δεν μου ας πουμεελεγε βασικα και σημαντικα ;)πραγματα

Αχ, ο γιατρός είπε τρώγε και με προβλημάτισε, γιατί αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ λένε τ' αντίθετα. Τέλοσπάντων, μη σας κουράζω και σας. Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Lelaki. Όχι, δεν είναι τα κιλά το πρόβλημα. Απλά δε λένε ότι μπορεί να έχουν λιστέρια ή άλλα μικρόβια; Ξέρω γω;

 

Ακριβως γιάυτο το λογο τα απεφευγα κι εγω! Πιστευω οτι καλυτερα να μη καταναλωνονται σε περιοδο εγκυμοσυνης αυτα τα προιοντα... Θα σου προτεινα να φτιαξεις ωραιοτατα μπιφτεκακια απο τα χερακια σου, να τα ψησεισ και μολις κρυωσουν να τα βαλεις σε μια σακουλιτσα στην καταψυξη.. ετσι οποτε θελεισ τοστακι, το βγαζεισ λιγο πιο μπροστα να ξεπαγωσει λιγο, το βαζεισ στο τοστ με το τυρι, τα ψηνεισ προσθετεισ ντοματα και εχεισ ενα λαχταριστο γευμα!!! Εγω ετσι το εκανα κ ηταν πραγματικα τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Την εχω και γω την απορια με τα αλλαντκκα.τα βραστα οπως π.χ γαλοπουλα βραστη οκ αλλα τα αλλα?παντως οτςν πηραμε απ εξω μακαροναδα και ειχε προσουτο απο πανω το εβγαλα.ελπιζω να μην πειραζει που ακουμπουσε τα μακαρονια.το ξερω ειμαι παρανοικη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα δε μου είπε ο γιατρός μου να μην τρώω αλλαντικά, όμως μετά το σκάνδαλο με το κρέας αλόγου, ποιος μπορεί να τρώει αλλαντικά όπως παλιά; Κάποιες φορές που αγόρασα αλλαντικά φρόντισα τουλάχιστον να μην ψωνίσω από εταιρείες που μας πούλαγαν κρέας αλόγου - τα ονόματα τους θα τα βρείτε με μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.nhs.uk/chq/Pages/917.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=130#close

 

"Meat

 

Do not eat raw or undercooked meat.

Cook all meat and poultry thoroughly so thereʼs no trace of pink or blood. Be particularly careful with sausages and minced meat.

The latest advice from the Food Standards Agency is that pregnant women should take care when eating cold cured meats such as salami, chorizo, pepperoni and Parma ham because these meats are not cooked but cured and fermented so they may contain toxoplasmosis-causing parasites.

It's best to check the instructions on the pack to see whether the product is ready-to-eat or needs cooking first.

For ready-to-eat meats, you can reduce any risk from parasites by freezing cured/fermented meats for four days at home before you eat them. Freezing kills most parasites and so makes the meat safer to eat."

 

Εκτός των άλλων, τα αλλαντικά δεν είναι οτι το πιο υγιεινό μπορεί να φάει κάποιος, ιδιάιτερα κάποιος που θέλει να προσέξει την διατροφή του για διάφορους λόγους, πχ εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έτρωγα κυρίως γαλοπούλα στο τοστ. Δε μου το είχε απαγορεύσει ο γιατρός μου. Κανά δυο φορές είχα φάει και σαλάμι αέρος αλλά γενικά τα πιο βαριά τα απέφευγα.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μην τρώς αλαντικά κοριτσάκι... αν θέλεις σαντουιτσακι - τοστάκι, φτιάξε ένα με φέτα / μανούρι, ντομάτα και ρίγανη που είναι σούπερ..!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι τίγκα στα συντηρητικά και τη ζάχαρη και ένα σωρό τεχνητές ουσίες. Εκτός κι αν μπορείς να βρεις πολύ πολύ καλό προσούτο ή παστουρμά ή χαμόν ή σύγκλινο μακράς ωρίμανσης που να ξέρεις ότι έχει διατηρηθεί καλά.

 

Γενικά αυτού του είδους αλλαντικά που κυκλοφορούν θα πρέπει να αποφεύγονται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
δεν το ηξερα οτι απαγορευονται τα αλλαντικα κ εφαγα 2 φετες απο κοτοπουλο ψητο σε αλλαντικο. λετε να εχω παθει τιποτα????

 

Κοριτσι μου! !!!!Κ εγώ τα απευγα αλλά στη δουλειά με βολεύει πολύ το τοστακι!!!!Με μέτρο νομίζω δεν κάνει κακό!!!!Νομίζω ότι 2 φέτες είναι απειροελαχιστη ποσότητα! !!!Ούτε που τις κατάλαβε το πιτσιποπακι σου! !!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ με ξερεις...ειμαι τρελη κ βγαζω διαγνωσεις...φοβαμαι τωρα την λιστερια κ αγχωθηκα...πρεπει να το κοψω το ιντερνετ...μονο κακο μου κανει...

 

Νομίζω είναι λογικό να ανχωνεσε κορίτσι μου αν κ όπως κ να χει θα σου γράψει ο γιατρός εξετάσεις κ για λιστερία κ για πολλά άλλα θα δεις ότι όλα είναι τέλεια κ θα ησυχάσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...