Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος τάξης Α' Δημοτικου


GeorginaT

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ξεκίνησε ο μικρός Α' δημοτικού και στην τάξη του είναι 23 παιδια. Το σχολειο είναι ιδιωτικό και υπάρχει θύελλα αντιδράσεων για το μέγεθος της τάξης, οπότε ήθελα να ρωτήσω στο δικό σας σχολείο "Πόσα παιδια είναι στην Α' και ποσά τμήματα έχει το σχολείο";

 

Φιλικά,

Τζωρτζινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς στην Α΄ δημοτικού σε δημόσιο, ήμασταν 25 παιδιά. Η τάξη όμως ήταν πολύ ευρύχωρη, η πιο μεγάλη του σχολείου. Για την ακρίβεια, ήταν η τάξη που είχε πάει ο γιος μου νηπιαγωγείο και ο διευθυντής μετακίνησε τα νηπιαγωγεία αλλού, γιατί οι πρώτες ήταν τόσο μεγάλες, που δε χωρούσαν πουθενά αλλού. Το σχολείο είναι 12θέσιο, δηλαδή κάθε τάξη έχει 2 τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε δημόσιο (Υμηττός) που είναι η αδελφή μου δασκάλα Α' δημοτικού, ξεκίνησε με 25 παιδάκια αλλά έμειναν 22. Ζήτησε να της δώσουν ευρύχωρη τάξη που θα χρησιμοποιεί αποκλειστικά η ίδια (δε θα μπαίνει το ολοήμερο) ώστε να την φτιάξει όπως θέλει (γωνιά επιβράβευσης, γωνιά κουκλοθέατρου κα).

Το σχολείο είναι 12θέσιο.

Σε ιδιωτικά έχω ακούσει από φίλες μέχρι και 27 παιδάκια για Α' δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά, το μέγεθος της τάξης είναι άλλο θέμα γιατί στο δικό μας σχολείο οι τάξεις είναι τρομερά ευρύχωρες (σε σημείο που τα 13 θρανία μου φάνηκαν λίγα στο χώρο) και με βιβλιοθήκες κλπ.

το θέμα είναι τί δουλειά μπορεί να κάνει ένας δάσκαλος με 26 παιδιά...

βέβαια, εμείς το ξέραμε από την αρχή ότι τόσα είναι τα παιδάκια σε κάθε τάξη και δεν βρεθήκαμε προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο νόμος επιτρέπει (στο δημόσιο σχολείο) 25ή 26 παιδιά σε κάθε τάξη ή τμήμα. στα ιδιωτικα το όριο είναι ότι κρίνει μάλλον ο ιδιοκτήτης. πάντως έχω ακούσει σε ιδιωτικό τάξη με 28ή 29.

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζινάκι εμάς είναι δημόσιο και είναι 24 παιδιά στη τάξη ενώ τα τμήματα είναι δύο. Ο νόμος λέει μέχρι 25 παιδιά στο δημόσιο τουλάχιστον για το ιδιωτικό δε ξέρω αν αλλάζει το νούμερο. Σας φαίνονται πολλά τα 23; Στα άλλα τμήματα τα μεγαλύτερα πόσα παιδιά είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ιδιωτικο σχολειο, στην Α δημοτικου, προ αμνημονεύτων ετών, υπηρχαν 6 τμηματα, και το δικό μας ειχε 36 παιδακια. αρα, κάπου τόσο ήταν το νούμερο και των υπολοιπων τμημάτων. βέβαια, υπήρχε αρκετος χώροσ για όλους τους μαθητές. για τώρα, δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα άτομα έχει το συγκεκριμένο ιδιωτικό, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα διώχνουν κιολας τους υποψήφιους πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Μαρίτα, δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα. Πολλοί γονείς διαμαρτύρονται λέγοντας ότι είναι πολλά και ήθελα μία άποψη για το τι συμβαίνει στα άλλα σχολεία. Τα μεγαλύτερα τμήματα είναι γύρω στα 20-22 αν θυμάμαι καλά.

 

το θέμα είναι τί δουλειά μπορεί να κάνει ένας δάσκαλος με 26 παιδιά...

sofi@p, αυτό ακριβώς θέλουμε να προλάβουμε... να μην βρεθούμε τέλος χρονιάς προ εκπλήξεως λόγω της αναλογίας δασκάλας / μαθητών

 

σε ιδιωτικο σχολειο, στην Α δημοτικου, προ αμνημονεύτων ετών, υπηρχαν 6 τμηματα, και το δικό μας ειχε 36 παιδακια. αρα, κάπου τόσο ήταν το νούμερο και των υπολοιπων τμημάτων. βέβαια, υπήρχε αρκετος χώροσ για όλους τους μαθητές...

victroriajimmy αυτό το νούμερ το θεωρώ μεγάλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε δημοσιο σχολειο επιτρεπεται μεχρι και 28 παιδια στην ταξη. δουλεψα σε σχολεια με τοσα παιδια σε καθε ταξη, απο 1η μεχρι 6η. και ναι, δεν γινεται η ιδια δουλεια σε συγκριση με ολιγομελεις ταξεις γιατι ειναι απιστευτα δυσκολο να κανεις τη δουλεια σου, εκ των πραγματων.

θα'θελα να δω τους νομοθετες και τους "επιστημονες" που αποφασιζουν για τον επιτρεπομενο αριθμο των μαθητων να μπουν σε τετοιες ταξεις, να παραδωσουν μαθημα, να ελεγξουν, να διορθωσουν γραπτα - εστω για μια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ιδιωτικό 27 παιδιά στην Β' Δημοτικού. Πιστεύω ότι σε όλα τα ιδιωτικά οι σχολάρχες εφαρμόζουν το 25+10%, άρα 27 μέγιστο (ή 28?) Εάν προκύψουν περισσότερα παιδιά τότε κάνουν δεύτερο τμήμα. Στο δημόσιο δεν ξέρω πώς λειτουργεί το σύστημα. Ο νόμος είναι ο ίδιος, αλλά εάν έχεις ήδη διορισμένες δύο δασκάλες, τι κάνεις;

 

Εμένα ο αριθμός από μόνος του δεν με τρομάζει. Νομίζω ότι είναι αποκλειστικά θέμα δασκάλας. Σίγουρα αντιστοιχεί λιγότερος προσωπικός χρόνος κάθε μαθητή με τη δασκάλα, αλλά εάν αυτή καταφέρει να κρατήσει πειθαρχία μέσα στην τάξη και δεν γίνεται οχλαγωγία, νομίζω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε δημοσιο σχολειο επιτρεπεται μεχρι και 28 παιδια στην ταξη. δουλεψα σε σχολεια με τοσα παιδια σε καθε ταξη, απο 1η μεχρι 6η. και ναι, δεν γινεται η ιδια δουλεια σε συγκριση με ολιγομελεις ταξεις γιατι ειναι απιστευτα δυσκολο να κανεις τη δουλεια σου, εκ των πραγματων.

θα'θελα να δω τους νομοθετες και τους "επιστημονες" που αποφασιζουν για τον επιτρεπομενο αριθμο των μαθητων να μπουν σε τετοιες ταξεις, να παραδωσουν μαθημα, να ελεγξουν, να διορθωσουν γραπτα - εστω για μια μερα.

 

Συγγνώμη για το διπλό ποστ, αλλά δεν είχα δει την απάντηση.

 

Θα συμφωνήσω ότι οι πολυμελείς τάξεις είναι πιο επιβαρυντικές για τον δάσκαλο. Δεν υπάρχει αμφιβολία. Όλα αυτά που ανεφερε η turbulance, συν και μόνο να "ακούς" τόσες φωνές. Φαντάζομαι ότι η τήρηση πειθαρχίας σε 28 παιδιά είναι αρκετά κουραστική από μόνη της.

 

Αυτό μας είπε και εμάς η δασκάλα. Μας διαβεβαίωσε ότι το επίπεδο δεν θα πέσει (και τι άλλο θα έλεγε βέβαια), αλλά ουσιαστικά αυτή θα εργάζεται και περισσότερες ώρες στο σπίτι και πιο σκληρά στο σχολείο. Εγώ επιφυλάσομαι. Ας περάσει πρώτα ένας μήνας μαθημάτων και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και στο δημοσιο σχολειο που ειχα ρωτησει πριν κανω τελικα εγγραφη, 26 παιδακια ειχε το τμημα. Κι οσο για τις ταξεις.... ε, δεν χρειαζεται περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

το επιπεδο δεν θα πεσει, και η δασκαλα θα κανει τα αδυνατα δυνατα γι'αυτο. αλλα ακομα και με τους καλυτερους δασκαλους, ο προσωπικος χρονος με καθε παιδι, οπως εγραψες, ειναι τοσο περιορισμενος, που ειναι ανθρωπινως αδυνατον να ασχοληθεις οσο θα ηθελες η θα επρεπε με τα παιδια, ειδικα με εκεινα που μπορει να εχουν καποιες μαθησιακες δυσκολιες, η αποσπαση προσοχης, η χιλια δυο.

και ολα αυτα με την ελλειψη εκπαιδευτικου υλικου, εκπαιδευτικων και συγχωνευσεις σχολειων εχουν τις χειροτερες συνεπειες στα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 23 μου ακούγεται λογικό - εξαρτάται όμως από το τι προσδοκίες είχατε και τι σας είχαν πει. Όπως λέει η sofi@p, αν ξέρεις για τα 26 παιδιά όταν επιλέγεις σχολείο, είναι οκ, αλλά το πράγμα αλλάζει αν σου είχε πει πχ για 16.

Link to comment
Share on other sites

σε δημοσιο 12θεσιο-που εφετος εγινε 13θεσιο- η πρωτη ειχε την τυχη να εχει τρια τμηματα απο 16-18 παιδακια το καθε τμημα...δηλ.οριακα, αλλα τελικα χωριστηκαν..ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

θα'θελα να δω τους νομοθετες και τους "επιστημονες" που αποφασιζουν για τον επιτρεπομενο αριθμο των μαθητων να μπουν σε τετοιες ταξεις, να παραδωσουν μαθημα, να ελεγξουν, να διορθωσουν γραπτα - εστω για μια μερα.

Εδώ έθιξες ένα πολύ μεγάλο θέμα... καθώς τις περισσότερες φορές αυτοί που αποφασίζουν είναι άσχετοι με το αντικείμενο.... και απλά κοιτάνε στατιστικά στοιχεία...

Για άλλη μία φορά αποφασίζουν για εμάς... χωρίς εμάς...

 

Νομίζω ότι είναι αποκλειστικά θέμα δασκάλας. Σίγουρα αντιστοιχεί λιγότερος προσωπικός χρόνος κάθε μαθητή με τη δασκάλα, αλλά εάν αυτή καταφέρει να κρατήσει πειθαρχία μέσα στην τάξη και δεν γίνεται οχλαγωγία, νομίζω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Δεν είναι μόνο θέμα πειθαρχείας και οχλαγωγίας... αν η δασκάλα πρέπει να ελέγξει 26 παιδιά τι έχουν γράψει... ακόμα και αν θέλει να σταθεί περισσότερο σε 2-3 και να τα βοηθήσει ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος...

 

Πάντως το 23 μου ακούγεται λογικό - εξαρτάται όμως από το τι προσδοκίες είχατε και τι σας είχαν πει. Όπως λέει η sofi@p, αν ξέρεις για τα 26 παιδιά όταν επιλέγεις σχολείο, είναι οκ, αλλά το πράγμα αλλάζει αν σου είχε πει πχ για 16.

Είχαν πει 18-20... οπότε το 23 ενόχλησε... προσωπικά δεν με πειράζει... αρκεί να γίνεται δουλειά... Αλλά όπως είπε και η mariab ας περάσει 1 μήνας μαθημάτων και βλέπουμε που πάμε... :)

Link to comment
Share on other sites

το επιπεδο δεν θα πεσει, και η δασκαλα θα κανει τα αδυνατα δυνατα γι'αυτο. αλλα ακομα και με τους καλυτερους δασκαλους, ο προσωπικος χρονος με καθε παιδι, οπως εγραψες, ειναι τοσο περιορισμενος, που ειναι ανθρωπινως αδυνατον να ασχοληθεις οσο θα ηθελες η θα επρεπε με τα παιδια, ειδικα με εκεινα που μπορει να εχουν καποιες μαθησιακες δυσκολιες, η αποσπαση προσοχης, η χιλια δυο.

και ολα αυτα με την ελλειψη εκπαιδευτικου υλικου, εκπαιδευτικων και συγχωνευσεις σχολειων εχουν τις χειροτερες συνεπειες στα παιδια.

 

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου... ότι αν η δασκάλα είναι καλή και έχει θέληση θα γίνει κομμάτια για τα παιδιά... αν όμως πέσεις σε δασκάλα έτοιμη για σύνταξη (γιατί έχει συμβεί σε γνωστό μας ζευγάρι φέτος) η οποία δεν δείχνει και τρελό ζήλο τότε τι γίνεται;

 

Επίσης, σε 4 γραμμές κατάφερες να περιγράψεις όλα τα προβλήματα της σημερινής εκπαίδευσης... οπότε άντε να δούμε τα παιδιά μας πως θα τα καταφέρουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...