Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΦΡΑΙΔΑΚΗ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ)


elenifk

Recommended Posts

Να πας και στους δυο κ οποίος σου ταιριάζει! Έτσι κι αλλιώς την ίδια εμβρυολογο έχουν, όποτε η ίδια δουλειά γίνεται ( υποθέτω)!

Στα Χανιά το γεγονός ότι σε βλέπει ο εμβρυολογος εγω δεν το θεωρώ κακό, αφού στην ουσία αυτός κάνει την πιο σημαντική δουλειά.

Ξεκίνησα προσπάθεια για 2ο πριν ένα μήνα. Απέτυχα και τώρα πάλι θα πάω τον Μάιο για τα κατεψυγμένα. Πίστευα πως θα έχω λιγότερο άγχος.... αλλά επειδή θεώρησα την επιτυχία δεδομένη αυτή τη φορά, στεναχωρήθηκα!

Σου στέλνω πμ για τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Maril87 καταλαβαίνω την ψυχική σου διάθεση και την απογοήτευση σου. Θα τα καταφέρεις με την επόμενη. Σκέψου το παιδάκι που έχεις ήδη και παίρνε δύναμη. Θα τα καταφέρεις. Δεν μπορώ να ανοίξω τα προσωπικά μηνύματα που μου έστειλες. Είμαι σίγουρη ότι κάτι κάνω λάθος και δεν μου ανοίγουν. Θα ξαναπροσπαθήσω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα λόγω εμπειρίας αλλά δεν συμφωνώ ότι σημασία έχει αποκλειστικά ο εμβρυολόγος. Για μένα ο καθένας το είδος του, ο εμβρυολόγος έχει να κάνει την δουλειά του εργαστηρίου και ο γιατρός τα πρωτόκολλα, το ιστορικό, να μελετήσει τις ανάγκες κάθε μιας μας, την θεραπεία της. Δεν έχουμε όλες το ίδιο πρόβλημα, διαφορετικές ηλικίες, προβλήματα γυναικολογικά κτλ. Εγώ χρειάζομαι και έναν γιατρό να ξέρει να με παρακολουθεί για να αισθάνομαι σιγουριά. Αναμφισβήτητα ο εμβρυολόγος παίζει τρομερά σημαντικό ρόλο και από ότι έχω ακούσει αυτή του κέντρου γονιμότητας είναι πάρα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού Νάντια εννοώ ότι αφού έχουν την ίδια εμβρυολογο γίνεται η ίδια δουλειά ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ!. Οπότε μετά βλέπεις ποιος γιατρός σου ταιριάζει καλύτερα. Σίγουρα μετράνε οι γνώσεις του γιατρού!

Αλλα αν ειναι ένας γιατρός κορυφή κ ένας Με μικρότερη εμπειρία , με άλλο εργαστήριο ο καθένας, θα διάλεγα εκείνον με την καλύτερη εμβρυολογο! Για μένα οι γνώσεις του εμβρυολογου κ του εργαστηρίου είναι το κύριο κριτήριο!

Link to comment
Share on other sites

Ναντια καλησπερα,

Καλά έκανες και έκλεισες ραντεβού και στους δύο γιατρούς. Από ότι διαβάζω η εμβρυολόγος είναι η ίδια οπότε μπορείς να κρίνεις το γιατρό που σε πείθει περισσότερο και μπορείς να του δώσεις εμπιστοσύνη. ʽΕγω μιλήσει με την εμβρυολόγο και είναι εξαιρετική. Σου φαίνετε παράξενο που έρχομαι Κρήτη αλλά μου είχαν συστήσει μια κοπέλα που κατάγεται από Ηρακλειο αλλά μένει Αθήνα. Είχε κάνει 3 η 4 εξωσωματικές σε νεότερη ηλικία στην Αθήνα και δεν είχε πετύχει και στην Κρήτη έμεινε στα 41 και 43 της χρόνια και τις δυο φορές έγκυος (με δικά της ωάρια). Την δευτερη φορά όχι με καλές ορμόνες, όπως η δική μου περίπτωση, γιαυτο πήρα κουράγιο να προσπαθήσω για τελευταία φορά. Ξέρω ότι όλα είναι σχετικά και καμιά περίπτωση όσο και να μοιάζει δεν είναι ίδια με την άλλη. Αλλά η ελπίδα υπάρχει και κρέμεσαι σε ότι ακούσεις και δεις και σου δίνει θάρρος. Για αυτό το λόγω σου εγγυώμαι οτι αλλάζεις μέρος για γιατρό. Εγώ κατεβαίνω από Αθήνα και έχω διαβάσει και για άλλα άτομα που έχουν κατέβει. Ακόμα και από το εξωτερικό έρχονται. Το είδα με τα μάτια μου. Κορίτσι μου πας παντού για το πολυπόθητο όνειρό σου. Κυρίως όταν έχεις προσπαθήσει επανειλημμένα και έχεις ζήσει μόνο αποτυχία. Εύχομαι να πετύχεις σε όποιο γιατρό αποφασίσεις με την πρώτη και να μην νιώσεις ποτέ το συναίσθημα της αποτυχίας και της ολοκληρωτικής απογοήτευσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΛ μην στενοχωριέσαι. Καταλαβαίνω ότι η αποτυχία είναι αποτυχία και δεν υπάρχουν λόγια. Δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για την επιτυχία και η απογοήτευση είναι η ίδια στη συνέχεια. Σκέψου όμως ότι έχεις ήδη το παιδάκι σου και έχεις μείνει και άλλη φορά έγκυος. Οπότε ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις και μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Υπάρχουν κοπέλες όπως εμένα που όσο και να έχουμε προσπαθήσει δεν έχουμε μείνει ποτέ, μερικές μάλιστα δεν μπορούν να υποθέσουν και την αιτία. Η δικιά μου είναι αρκετά δύσκολη τώρα και δεν έχω πολλές πιθανότητες ( μου το είπε ο ΦραΪδάκης) διότι δεν έχω καλές ορμόνες αλλά και παλιότερα που είχα καλές δεν είχα ποτέ επιτυχία. Καλή επιτυχία τον Μάιο. Αισιοδοξία και Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΛ μην στενοχωριέσαι. Καταλαβαίνω ότι η αποτυχία είναι αποτυχία και δεν υπάρχουν λόγια. Δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για την επιτυχία και η απογοήτευση είναι η ίδια στη συνέχεια. Σκέψου όμως ότι έχεις ήδη το παιδάκι σου και έχεις μείνει και άλλη φορά έγκυος. Οπότε ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις και μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Υπάρχουν κοπέλες όπως εμένα που όσο και να έχουμε προσπαθήσει δεν έχουμε μείνει ποτέ, μερικές μάλιστα δεν μπορούν να υποθέσουν και την αιτία. Η δικιά μου είναι αρκετά δύσκολη τώρα και δεν έχω πολλές πιθανότητες ( μου το είπε ο ΦραΪδάκης) διότι δεν έχω καλές ορμόνες αλλά και παλιότερα που είχα καλές δεν είχα ποτέ επιτυχία. Καλή επιτυχία τον Μάιο. Αισιοδοξία και Υπομονή.

 

Καλή επιτυχία και σε σένα κουκλάκι και σου εύχομαι σύντομα να πάρεις και ένα ακόμα κουκλάκι αγκαλιά! Ο φρ... Ειναι καλός γιατρός , όποτε να πιστέψεις πως θα τα καταφέρεις! Κ εγω σ αυτόν οφείλω το γεγονός πως έχω το αγοράκι μου.

Αλλά όπως λες, κάθε αποτυχία ... ειναι δύσκολη! Καλή τύχη πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

ξανά εδώ,για να πω τα νέα μου. Πήγα και στους δύο γιατρούς και στον Φραϊδακη και στον Μυτά. Ο τελευταίος ήταν αρκετά συμπαθητικός , ήρεμος αλλά δεν με έπεισε. δεν μπορώ να καταλάβω αλλά δεν με άγγιξε , δεν μου έδωσε εμπιστοσύνη. Δεν ένιωσα ότι μπορώ να προχωρήσω μαζί του. Αφού πήγα και στον ΦραΪδακη δεν υπήρχε αμφιβολία. Ίσως να έτυχα στην καλή του μέρα αλλά ενθουσιάστηκα μαζί του . Ήταν σοβαρός και φιλικός ταυτόχρονα, μου εξήγησε αρκετή ώρα τι πρέπει να κάνω, ένιωθα ότι ξέρει την δουλειά του και μπορείς να τον εμπιστευτείς. Μου σύστησε εξετάσεις και κάποιες βιταμίνες (και σε μένα και στον άντρα μου). Έλπιζω να συνεχίσει σε αυτό το στυλ διότι είμαι άτομο που αγχώνομαι πάρα πολύ και αν δεν νιώθω τον γιατρό δίπλα μου κάτι παθαίνω. Τελικά έχεις δίκιο κουκλακι, η εντύπωση που δίνει ο κάθε γιατρός στην καθεμία μας είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού Νάντια εννοώ ότι αφού έχουν την ίδια εμβρυολογο γίνεται η ίδια δουλειά ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ!. Οπότε μετά βλέπεις ποιος γιατρός σου ταιριάζει καλύτερα. Σίγουρα μετράνε οι γνώσεις του γιατρού!

Αλλα αν ειναι ένας γιατρός κορυφή κ ένας Με μικρότερη εμπειρία , με άλλο εργαστήριο ο καθένας, θα διάλεγα εκείνον με την καλύτερη εμβρυολογο! Για μένα οι γνώσεις του εμβρυολογου κ του εργαστηρίου είναι το κύριο κριτήριο!

 

Ζητάω συγνώμη. Δεν εκφράστηκα καλά. Εννοώ ότι προτιμώ για τα πρωτόκολλα και το ιατρικό μέρος να μιλήσω με τον γιατρό και για το μέρος της γονιμοποίησης και της ποιότητας των εμβρύων να μιλήσω με τον εμβρυολόγο . Ο κάθε ένας στον τομέα του όπως λες και εσύ. Όχι να μιλάω για την θεραπεία μου με τον εμβρυολόγο διότι λείπει συνέχεια ο γιατρός (όπως μου έχουν πει) στα Χανιά. Σε αυτό αναφερόμουνα. Και βέβαιο όπως λες και εσύ θα πρέπει να μιλάμε χωριστά με τον καθένα (γιατρό και εμβρυολογο) για τα αντίστοιχα θέματα. Του καθενός η δουλειά είναι διαφορετική. Η σωστή συνεργασία τους φέρνει το σωστό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Έχω και εγώ τον προβληματισμό που να απευθυνθώ. Οι επιλογές εδώ στο Ηράκλειο είναι δυστυχώς πολύ περιορισμένες. Έχω διαβάσει διάφορα και ακούσει και για εδώ και για τα Χανιά και καλά και κακά. Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να τρέχω στην Αθήνα ή ακόμα και στα Χανιά αλλά ακούω κάποιες κοπέλες που λένε ότι για ένα τόσο σοβαρό θέμα αξίζει να πας στους καλύτερους. Ο καλύτερος τώρα ποιος είναι..... και μετά είναι και το οικονομικό θέμα.

Ξέρετε αν και πόσο πληρώνουμε για να κλείσουμε ενα ραντεβού με το κέντρο στο Μητέρα με τον κ Φραιδάκη?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zinov said:

Γειά σας κορίτσια. Έχω και εγώ τον προβληματισμό που να απευθυνθώ. Οι επιλογές εδώ στο Ηράκλειο είναι δυστυχώς πολύ περιορισμένες. Έχω διαβάσει διάφορα και ακούσει και για εδώ και για τα Χανιά και καλά και κακά. Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να τρέχω στην Αθήνα ή ακόμα και στα Χανιά αλλά ακούω κάποιες κοπέλες που λένε ότι για ένα τόσο σοβαρό θέμα αξίζει να πας στους καλύτερους. Ο καλύτερος τώρα ποιος είναι..... και μετά είναι και το οικονομικό θέμα.

Ξέρετε αν και πόσο πληρώνουμε για να κλείσουμε ενα ραντεβού με το κέντρο στο Μητέρα με τον κ Φραιδάκη?

Γειά σου Ζinov, τα 'χουμε ξαναπεί.. δυστυχώς, παρά το πλήθος των περιστατικών, οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες... Ραντεβού πέρισυ με το Φραϊδάκη κόστισε 90 ευρώ, με έναν μικρό υπέρηχο γιατί επέμεινα, μου έγραψε κάποιες εξετάσεις η νοσοκόμα μετά (για να τις κάνουμε όπου θέλαμε μας είπαν, εκτός της κυστικής ίνωσης που μπορούσε να μας πει για συγκεκριμένο κέντρο -όχι εξατομικευμένη θεωρώ αντιμετώπιση - το βασικό πακέτο λογικά ήταν). Θα ξαναπήγαινα για πρωτόκολλο κτλ όταν θα ήμασταν έτοιμοι και οικονομικά όπως μου είπε η κυρία εκεί, δεν πήγα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Κατιούσκα!! όπως καταλαβαίνεις ακόμα ψάχνομαι και δεν είμαι ακόμα σίγουρη για τίποτα!! Το μόνο που έχω σίγουρο είναι η έγκριση απο την επιτροπή του ΙΚΑ. Την πήρα σχετικά εύκολα αλλά το δύσκολο για εμένα τώρα είναι να αποφασίσω να προχωρήσω. Χάρηκα που τα ξανά είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

γεια Ζinov,

εγω πήγα τελευταία στον Φραϊδακη. Η επίσκεψη ήταν 70 ευρω. Μας μίλησε αρκετή ώρα , μας εξήγησε πράγματα και γενικά έμεινα πολυ ευχαριστημένη απο την αντιμετώπιση που είχα. Και εγώ ψάχτηκα πολύ, Πηγα στον Μακρυγιαννάκη και τον Μυτα επίσης. Επέλεξα να προχωρήσω με τον Φραϊδάκη. Μου έγραψε μια σειρά εξετάσεων να τις κάνω σε εργαστήριο που θέλω εγώ. Ζήτησα να κάνω υστεροσκόπηση αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζομαι. Και αυτό να πω την αλήθεια μου άρεσε διότι θα μπορούσε να μου κάνει για να μου πάρει μόνο και μόνο τα λεφτά.

Διάλεξε τους γιατρούς που θέλεις και κάνε μια επίσκεψη στον καθένα. έτσι θα αποφασίσεις εσύ που νιώθεις καλύτερα να προχωρήσεις. Καλύτερος γιατρός για την καθεμία μας είναι αυτός που θα μας χαρίσει το παιδί μας. Αποτυχίες υπάρχουν παντού. Σημασία έχει η αντιμετώπιση , ο επαγγελματισμός, η εμπιστοσύνη και να κατέχει κάποιος την επιστήμη του. Να αισθάνεσαι ότι σε παρακολουθούν σωστά και προσπαθούν. Η κάθεμία μας θα έχει πάντα την άποψη της.

kouklaki χάθηκες. είσαι καλά; πως πήγες;

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 2:14 ΜΜ, nantia78 είπε:

kouklaki6 τι κάνεις; Σου έχω στείλει πμ το έλαβες;

γεια ναντια. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Εχω αποφασίσει να μην διαβάζω συχνά τα φορουμ διότι προχώρησα στην εξωσωματική και αυτή την στιγμή ζω ένα θαύμα. Η πρώτη χοριακή ήταν χαμηλή 39, αλλά συνέχεια αυξάνει και έχει φτάσει  250. Φοβάμαι αρκετά γιαυτό αποφάσισα να μην διαβάζω τίποτα σχετικό ώστε να απομακρυνθεί το μυαλό μου . Ο γιατρό μου λέει ότι η χοριακή αυξάνει ικανοποιητικά και θα πάνε όλα καλά. Το ελπίζω. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω θετική χοριακή και ήταν και η τελευταία προσπάθεια με δικά μου ωάρια. Θα περνούσα σε δωρεά. Προς το παρών απολαμβάνω το όνειρό μου και ελπίζω να με βοηθήσει ο Θεός να είναι μόνο η αρχή. Για τον ΦραΪδάκη τι να σου πω!! Αφού κατάφερε με την βοήθεια του Θεού αυτό το θαύμα δεν υπάρχουν λόγια.oσα ευχαριστώ και να πω λίγα είναι. Ένα θαύμα κορίτσια σε όλες που είναι σε στάδιο εξωσωματικής η περιμένουν αποτελέσματα. Εσύ πότε προχωράς; Θα σε ενημερώνω (αλλά νομίζω προς το παρών όχι συχνά).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα κλειδώθηκε καθώς πλέον δεν θα επιτρέπονται συζητήσεις που αφορούν αποκλειστικά συγκεκριμένους γιατρούς . 

θα τοποθετηθεί σύντομα νέα ανακοίνωση σχετικά με το πως και το πού θα μπορούν τα μέλη να δημοσιεύουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους.  

Ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων για την κατανόησή σας

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να μας στείλετε πμ ! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...