Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΦΡΑΙΔΑΚΗ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ)


elenifk

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΡΗΤΗΣ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΦΡΑΙΔΑΚΗ?ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ,,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Elenifk καλημέρα.

Διαμένεις μόνιμα Ηράκλειο? Γενικά, το έχεις διερευνήσει το θέμα με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή/ σε έχει παραπέμψει ο γυναικολόγος σου, άλλος ειδικός ή..? Στην Κρήτη με τον τομέα ασχολούνται ο Γιακουμάκης Χανιά (Μεσογειακό Κέντρο Γονιμότητας), ο Μακρυγιαννάκης Ηράκλειο (στην παρούσα φάση νομίζω έχει φύγει από το ΠΕΠΑΓΝΗ) και ο Φραϊδάκης. Νομίζω προτού πάρεις οποιαδήποτε απόφαση καλό θα ήταν να έχεις κάνει κάποια έρευνα μόνη σου και, φυσικά ανάλογα τις ανάγκες/ απαιτήσεις/χρόνο σου, να δεις τουλάχιστο δύο από αυτούς. Προσωπικά αυτό με βοήθηςε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Elenifk καλημέρα.

Διαμένεις μόνιμα Ηράκλειο? Γενικά, το έχεις διερευνήσει το θέμα με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή/ σε έχει παραπέμψει ο γυναικολόγος σου, άλλος ειδικός ή..? Στην Κρήτη με τον τομέα ασχολούνται ο Γιακουμάκης Χανιά (Μεσογειακό Κέντρο Γονιμότητας), ο Μακρυγιαννάκης Ηράκλειο (στην παρούσα φάση νομίζω έχει φύγει από το ΠΕΠΑΓΝΗ) και ο Φραϊδάκης. Νομίζω προτού πάρεις οποιαδήποτε απόφαση καλό θα ήταν να έχεις κάνει κάποια έρευνα μόνη σου και, φυσικά ανάλογα τις ανάγκες/ απαιτήσεις/χρόνο σου, να δεις τουλάχιστο δύο από αυτούς. Προσωπικά αυτό με βοήθηςε πολύ.

 

ernest 1979, σε ευχαριστω που απαντησες, μενω στο ηρακλειο, δεν ειναι ευκολη η μετακινηση, με τον κυριο Μακρυγιαννακη, βρισκω ραντεβου σχεδον 3 μηνεσ μετα,,, δυστυχως,,, οποτε ειναι λιγο μονοδρομος η επιλογη γιατρου,,,δεν μπορω να περιμενω και αλλο,,, ειναι σχεδον 3 χρονια!εσυ ειχεσ καποια εμπειρια σε εξωσωματικη? αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει τον Μακρυγιαννάκη και Γιακουμάκη και είχα μιλήσει και με κάποιους από Αθήνα. Το θέμα μου ήταν υψηλή FSH που συνηγορούσε σε πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια (ηλικία όταν άρχισα να το ψάχνω 33ετών). Ο Μακρυ. είναι όντως δύσκολο να βρεις ραντεβού, ωστόσο τελευταία έχει ανοίξει και ιδιωτικό γραφείο, θα στον σύστηνα, τεράστιες γνώσεις, λακωνικός-συγκροτημένος και ευρύτατα παραδεκτός Ελλάδα-εξωτερικό ως κορυφη στο είδος. Δεδομένης της δικής μου κατάστασης δεν ενδεικνυόταν η κλασσική εξωσωματική αλλά ο φυσικός κύκλος (συνεπής παρακολούθηση κύκλου έως ωορηξία, ωοληψία γονιμοποίηση, εμβρυομεταφορά, χωρίς ορμόνες καθώς ο οργανισμός ήδη παρήγε πολύ λίγα ωάρια και δεν είχε νόημα η ορμονική διέγερση) οπότε η παρακολούθηση από Ηράκλειο και με τα δύσκολα ραντεβού ήαν αποτρεπτική. Σε Φρα. στο Ηράκλειο έκανε φιλικό μου άτομο, καλό περιβάλλον, ξενοδοχειακό θα έλεγα, με το ανάλογο αντίτιμο, αλλά οχι αποτελεσματικότητα. Ο τρίτος στα Χανιά, γενικά πιο προσγειωμένος σε όλα τα επίπεδα, πασίγνωστος σε παράπλευρες βαλκανικές χώρες όπου πολύς κόσμος έρχεται μόνο για IVF. Το βασικό κομμάτι της ενημέρωσης το κάνει ο γενετιστής του (Δαφνής). Γενικά αυτό το κέντρο είναι πιο προσγειωμένο σε όλα τα επίπεδα (οικονομικό, πχ στο φυσικό κύκλο δεν σου χρεώνονται χωριστά ο κάθε υπέρηχος ή συνάντηση με το γιατρό, αλλά πληρώνεις ωοληψία-εμβρυομεταφορά- επίσης, σου εξηγούν τι συμβαίνει, συζητούν μαζί σου το πλάνο και δεν αποφασίζουν για εσένα ή υπόσχονται λαγούς και πετραχήλια)

2 φορές δοκιμάσαμε με φυσικό κύκλο, τον Γενάρη του 2013 όπου έμεινα έγκυος με την πρώτη. Δυστυχώς αναγκάστηκα να γεννήσω με πρόκληση στην 26 εβδομάδα λόγω ενδομήτριας ασύμμετρης επιβράδυνσης της ανάπτυξης-πήγαινα για προεκλαμψία). Και η 2η προσπάθεια ήταν αυτό το μήνα, όπου έκανα εμβρυομεταφορά την Πέμπτη και περιμένω..

Γενικώς πολλά θα ακούσεις, και η κάθε γυναίκα εχει τις εμπειρίες της-κρίνει διαφορετικά-έχει άλλες απαιτήσεις και ανάγκες. Εγώ μπορεί να θέλω πχ να έχω μια πληρη επαφή με τη διαδικασία και ισότιμη αντιμετώπιση από το γιατρό τον οποίο διάλεξα μέσω δημοσιεύσεων του και έρευνας, ενώ μια άλλη γυναίκα θέλει ντάντεμα, να θεοποιεί το γιατρό από τον οποίο περιμένει το θαύμα και έχουν πάει 10 γνωστές της..

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει τον Μακρυγιαννάκη και Γιακουμάκη και είχα μιλήσει και με κάποιους από Αθήνα. Το θέμα μου ήταν υψηλή FSH που συνηγορούσε σε πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια (ηλικία όταν άρχισα να το ψάχνω 33ετών). Ο Μακρυ. είναι όντως δύσκολο να βρεις ραντεβού, ωστόσο τελευταία έχει ανοίξει και ιδιωτικό γραφείο, θα στον σύστηνα, τεράστιες γνώσεις, λακωνικός-συγκροτημένος και ευρύτατα παραδεκτός Ελλάδα-εξωτερικό ως κορυφη στο είδος. Δεδομένης της δικής μου κατάστασης δεν ενδεικνυόταν η κλασσική εξωσωματική αλλά ο φυσικός κύκλος (συνεπής παρακολούθηση κύκλου έως ωορηξία, ωοληψία γονιμοποίηση, εμβρυομεταφορά, χωρίς ορμόνες καθώς ο οργανισμός ήδη παρήγε πολύ λίγα ωάρια και δεν είχε νόημα η ορμονική διέγερση) οπότε η παρακολούθηση από Ηράκλειο και με τα δύσκολα ραντεβού ήαν αποτρεπτική. Σε Φρα. στο Ηράκλειο έκανε φιλικό μου άτομο, καλό περιβάλλον, ξενοδοχειακό θα έλεγα, με το ανάλογο αντίτιμο, αλλά οχι αποτελεσματικότητα. Ο τρίτος στα Χανιά, γενικά πιο προσγειωμένος σε όλα τα επίπεδα, πασίγνωστος σε παράπλευρες βαλκανικές χώρες όπου πολύς κόσμος έρχεται μόνο για IVF. Το βασικό κομμάτι της ενημέρωσης το κάνει ο γενετιστής του (Δαφνής). Γενικά αυτό το κέντρο είναι πιο προσγειωμένο σε όλα τα επίπεδα (οικονομικό, πχ στο φυσικό κύκλο δεν σου χρεώνονται χωριστά ο κάθε υπέρηχος ή συνάντηση με το γιατρό, αλλά πληρώνεις ωοληψία-εμβρυομεταφορά- επίσης, σου εξηγούν τι συμβαίνει, συζητούν μαζί σου το πλάνο και δεν αποφασίζουν για εσένα ή υπόσχονται λαγούς και πετραχήλια)

2 φορές δοκιμάσαμε με φυσικό κύκλο, τον Γενάρη του 2013 όπου έμεινα έγκυος με την πρώτη. Δυστυχώς αναγκάστηκα να γεννήσω με πρόκληση στην 26 εβδομάδα λόγω ενδομήτριας ασύμμετρης επιβράδυνσης της ανάπτυξης-πήγαινα για προεκλαμψία). Και η 2η προσπάθεια ήταν αυτό το μήνα, όπου έκανα εμβρυομεταφορά την Πέμπτη και περιμένω..

Γενικώς πολλά θα ακούσεις, και η κάθε γυναίκα εχει τις εμπειρίες της-κρίνει διαφορετικά-έχει άλλες απαιτήσεις και ανάγκες. Εγώ μπορεί να θέλω πχ να έχω μια πληρη επαφή με τη διαδικασία και ισότιμη αντιμετώπιση από το γιατρό τον οποίο διάλεξα μέσω δημοσιεύσεων του και έρευνας, ενώ μια άλλη γυναίκα θέλει ντάντεμα, να θεοποιεί το γιατρό από τον οποίο περιμένει το θαύμα και έχουν πάει 10 γνωστές της..[/QUO

 

 

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,,,ο Μακρυγ,,, δεν βρισκετε πλεον στο παγνη,,, μονο ιδιωτικα κ εκει μιλαμε για πολυ καιρο μετα,,,,μιλησα με φραιδακη,,, μου εξηγησε,,,μου εδωσε πληροφοριες,,, ηταν χαλαρος,,,,, μου αρεσε αλλα ταυτοχρονα με αγχωσε,,,, πιστευω ομως οπου κ να παω αγχωμενη θα ειμαι,,,, οτι ειναι να γινει ειναι κ θεμα τυχης,,,ευχομαι σε εσενα κοπελα μου καλα αποτελεσματα να εχεις,,, μια τεραστια χωριακη!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια γεια σας ειμαι απο ηρακλειο και ψαχνομαι για εξωσωματικη εχω ακουσει για γιακουμακη στα χανια και σκεφτομε να παω εκει εσεις εχετε αποψη γι αυτον και καποια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πήγα στον Φραιδάκη,ωραίο περιβάλλον και οι κοπέλες πολύ εξυπηρετικές, ευγενικές. Όσο αναφορά τον γιατρό, τι να πω… πολύ χαλαρό , μου έδωσε την εντύπωση ότι κατείχε καλά το θέμα, μου έδωσε κάποια σιγουριά μιλώντας του. Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα λίγο για κάποια διάγνωση που μου έκανε όμως καλύτερα ευθύς και ειλικρινής παρά μόνο λόγια δίχως αποτέλεσμα. Θα ακολουθήσω μία θεραπεία που μου έδωσε και μετά θα ξεκινήσω στον ίδο και εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε καλά τα πράγματα. Όμως το ορμονικό πρόβλημα που έχω δεν μου το είπαν οι άλλοι γιατροί!!!!Με διαβεβαίωσε ότι θα ξεπεραστεί με την θεραπεία που μου έδωσε και εάν μείνω χαλαρή και ακολουθήσω τις οδηγίες του έχω πολλές πιθανότητες να μείνω έγκυος. Παρότι τον ρωτούσα επίμονα εάν μπορούσα να μείνω έγκυος ή μια αιτία για την αποτυχημένη προσπάθεια μπορεί να ήταν η αυξημένη ορμόνη που δεν μου είπαν οι προηγούμενοι τους απέφευγε να μου απαντήσει…στο τέλος τους κάλύψε. Τέλος πάντων…πάμε για μια καινούρια αρχή. Πάντως και από πλευρά τιμής πολύ λιγότερο από τους άλλους.

 

καλη αρχη! ευχομαι ο,τι καλυτερο μεσα απο την ψυχη μου,,, σου ειχα αφησει κ ενα προσωπικο μηνυμα,,, δεν ξερω αν το ειδες,,, καλη δυναμη στον αγωνα σου:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας σκοπευω να κανω εξωσωματικη και η γυναικολογος μου μου προτεινε τον κο Μυτα Σωτηρη ή τον κο Μακρυγιαννακη. Στον Μακρυγιαννακη δεν θελω να παω αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα για τον κυριο Μυτα. Μηπως καποια εχει προσωπικη εμπειρια ή εστω εχει ακουσει κατι γιάυτον?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
γεια σας σκοπευω να κανω εξωσωματικη και η γυναικολογος μου μου προτεινε τον κο Μυτα Σωτηρη ή τον κο Μακρυγιαννακη. Στον Μακρυγιαννακη δεν θελω να παω αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα για τον κυριο Μυτα. Μηπως καποια εχει προσωπικη εμπειρια ή εστω εχει ακουσει κατι γιάυτον?

Καλησπέρα, θα ήθελα να σε ρωτήσω σε ποιο γιατρό πηγές τελικά, ποιες η εντυπώσεις σου και το οικονομικό περίπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια ειμαι νεα στο φορουμ. Ειμαι απο κρητη και ψαχνω πληροφοριες για γιατρους . Πηγα στον Μακρυγιαννακη . Μια κοπέλα ομως μου ειπε οτι η διαδικασια ολοκληρώνετε στα χανια. Εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο. Εχει καποια παει τελευταια; Παλιοτερα το ξερω και εγω . Πηγε καποια αυτη την περιοδο;που εγινε ολη η διαδικασια;Μπορειτε να μου δωσετε πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι νεα στο φορουμ. Ειμαι απο κρητη και ψαχνω πληροφοριες για γιατρους . Πηγα στον Μακρυγιαννακη . Μια κοπέλα ομως μου ειπε οτι η διαδικασια ολοκληρώνετε στα χανια. Εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο. Εχει καποια παει τελευταια; Παλιοτερα το ξερω και εγω . Πηγε καποια αυτη την περιοδο;που εγινε ολη η διαδικασια;Μπορειτε να μου δωσετε πληροφορίες;

 

Γεια σου Νάντια , και εγώ έψαχνα το Μακρυγιαννάκη αλλά δυσκολέυτηκα να βρώ πληροφορίες και μετά έμαθα από μια κοπέλα που είχε πάει ότι κάνει εξωσωματικές στου κ.Γιακουμάκη στα Χανιά στη μονάδα που υπάρχει εκεί ( δεν ξέρω από τη συγκεκριμένη μονάδα κάτι ). Αυτή δεν προχώρησε γιατι της το είπε την παραμονή της ωοληψίας και στράβωσε και πήγε αλλού για ωοληψία σε μονάδα στο Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! ευχομαι ο,τι καλυτερο μεσα απο την ψυχη μου,,, σου ειχα αφησει κ ενα προσωπικο μηνυμα,,, δεν ξερω αν το ειδες,,, καλη δυναμη στον αγωνα σου:D

 

τελικά πως πήγε η διαδικασία ?Και εγώ πάω στο γιατρό Φραιδάκη αλλα προς το παρον είμαι σε διαδικασία εξετάσεων , μετά θα κάνω μια Υστεροσκόπηση και αμέσως θα ξεκινήσω εξωσωματική. Εσένα πως σου φάνηκε ? Έμεινες ευχαριστημένη ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ paraskeyouli. Εντωμεταξύ έψαξα αρκετά και έμαθα ότι πραγματι εξακολουθεί και τους στέλνει χανια και το λέει τελευταία στιγμή. Να σου πω την αλήθεια στράβωσα και εγώ. Το μόνο σιγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να ξαναπάω σε αυτόν. Μου αρέσει ο γιατρος να είναι σοβαρός και επαγγελματίας. Τι σημαίνει τελευταία στιγμη θα μου ελεγε που θα έκανα ωοληψια. Εμενα και τον αντρα μου μας εχει κυριέψει ηδη το άγχος μας ρωταει σε τι κατάσταση θα βρισκόμαστε τοτε? Αλλωστε δεν θελω να παω στο κεντρο των Χανιων διοτι δεν εχω μαθει θετικα σχολια από ατομα που εχουν ηδη παει στο συγκεκριμενο κεντρο. Ουτε ο γιατρος δεν παρουσιαζετε και μιλανε μονο με τον βιολογο . Τωρα ψαχνω για Μυτα και ......... Ότι ξερεις σε παρακαλω μου λες, Η και για κάποιον άλλο που ξέρεις.Ποια η γμωμη σου απο ........; Δεν εχω οικονομική ανεση και θελω να το ψαξω οσο μπορώ περισσότερο και ας γίνομαι σχολαστική. Ξερω ότι η καθεμια μας θα συστήσει τον γιατρό που έμεινε ευχαριστημένη η που εκανε το παιδακι της αλλά πιστευω ότι μπορει καποιος να κρινει από συμπεριφορές και γεγονότα ποιος μπορεί να αντιμετωπίσει την περίπτωση σου με σοβαρότητα, ευθύνη και επαγγελματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ναντια ,

ο κ.Μυτάς από ότι έχω ακούσει κάνει εξωσωματικές στο Κέντρο Γονιμότητας Κρήτης.

Τον είχα δει μια φορά φαίνεται πολύ συμπαθητικός και δεν εχω ακουσει κάτι ασχημο.

Είναι βεβαια πολύ νέος , χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό.

Για το κέντρο στα Χανιά δεν έχω ακούσει και εγώ κάτι ιδιαίτερο, γενικά στην Κρήτη τα ονόματα είναι Φραϊδάκης - Μακρυγιαννάκης. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για εσένα και να βρεθείς στο σωστό μέρος στη σωστή στιγμή.Καλη επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω paraskeuouli. Εσυ εαν καταλαβα καλα πηγαινεις στον Φραϊδάκη; πως σου φαίνετε; ποια ειναι η γνώμη σου; O Mυτάς σε αυτον κανει τις εξωσωματικες; δεν το ηξερα. Περιμένω οταν μπορείς νεα σου.συγνωμη αλλά ειμαι αρκετά αγχωμενη. ;ξέρεις αλλον; Για το Μακρυγιαννακη δεν το συζηταω πλέον. Απαραδεκτο να μην ξερω που θα γίνει η ωοληψια. Αθήνα δεν θέλω να πάω και για οικονομικο θέμα (μεταφορά , παραμονή κτλ) αλλά υπάρχουν κοντά στο σπίτι μου αξιόλογοι γιατροί να τρέχω αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω paraskeuouli. Εσυ εαν καταλαβα καλα πηγαινεις στον Φραϊδάκη; πως σου φαίνετε; ποια ειναι η γνώμη σου; O Mυτάς σε αυτον κανει τις εξωσωματικες; δεν το ηξερα. Περιμένω οταν μπορείς νεα σου.συγνωμη αλλά ειμαι αρκετά αγχωμενη. ;ξέρεις αλλον; Για το Μακρυγιαννακη δεν το συζηταω πλέον. Απαραδεκτο να μην ξερω που θα γίνει η ωοληψια. Αθήνα δεν θέλω να πάω και για οικονομικο θέμα (μεταφορά , παραμονή κτλ) αλλά υπάρχουν κοντά στο σπίτι μου αξιόλογοι γιατροί να τρέχω αλλού;

 

Γεια Ναντια. Εγώ ετοιμάζομαι για εξωσωματική στο φραϊδακη. Τι πληροφορίες θέλεις να σου δώσω; Η γνώμη μου είναι να πας μόνη σου να τον επισκεφτείς διότι καθεμία μας έχει την άποψη της. Εγώ είμαι από Αθήνα. Μετά από επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες εδώ μου είπαν για τον συγκεκριμένο γιατρό . Να πω την αλήθεια στην αρχή ούτε το συζητούσα. Αλλά σιγά σιγά ο άντρας μου με την αδελφή μου με πείσανε. Άλλωστε δεν είχα να χάσω τίποτα. Κατέβηκα πριν δυο μήνες περίπου. Μόλις ειχε μπει στην νέα μονάδα που έκανε. Το πρώτο ραντεβού μαζί του δεν πήγε πολύ καλά. Μου έδωσε την εντύπωση του απόμακρου . Δεν λέω ,επιστημονικά μου φάνηκε πολύ καταρτισμένος αλλά τον ένιωθα απόμακρο, ωμό. Μου είπε ότι οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες και ήταν απόλυτος σε αυτό. Έφυγα δίχως να έχω σκοπό να ξαναεπιστρέψω. Ό άντρας μου ήταν αποφασισμένος να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια σε αυτόν . Είχε πειστεί πριν τον δούμε! Για να μη του χαλάσω το χατίρι επανήλθα και αυτή τη φορα δεν ήταν τόσο απόμακρος αλλά αρκετά ήρεμος και επικοινωνιακός. Ίσως την πρώτη φορά να είχε τις κακές του, σε όλους συμβαίνει. Πάντως απόλυτος και ευθείς είναι. Στην αρχή με ενοχλούσε πολύ αλλά όπως λέέι και ο άντρας μου καλύτερα να ξέρεις την αλήθεια και να μην σου χαιδευουν τα αυτιά . Είμαι σε φάση προετοιμασίας. Υστεροσκόπηση δεν κάνω διότι είχα κάνει στην Αθήνα. Όπως μου έχει ήδη πει τα πράγματα για μένα δεν είναι καθόλου ρόδινα αλλά η ελπιδα πεθαίνει τελευταία και θα προσπαθήσω. Εάν δεν πάει καλά θα προχωρήσω σε δωρεά αν και πρέπει να το δουλέψω αρκετά ακόμα αυτό το θέμα μέσα μου. Προς το παρών προχωρώ σε ακόμα μια εξωσωματική. Συμβουλή μου είναι να μην ακούς μόνο γνώμες άλλα να πας να επισκεφτείς προσωπικά όλους τους γιατρούς για τους οποίους ενδιαφέρεσαι. Πρέπει να έχεις μια προσωπική εικόνα και να την συμπληρώσεις με βαση τις πληροφορίες και τις μαρτυρίες από άλλα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Ευχομαι καλη επιτυχια!!!

 

Μενω χανια κ εκανα κ τις 2 εξωσωματικες στην πολη μου. Στο ηρακλειο δεν πηγα καν.

Το κεντρο στα χανια ειναι πολυ καλο κ οικοκομικο. Εχει αριστο εμβρυολογο με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

 

Ηθελα απλα να το αναφερω.

 

Αντε κ συντομα φουσκωμενες κοιλιτσες.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Ευχομαι καλη επιτυχια!!!

 

Μενω χανια κ εκανα κ τις 2 εξωσωματικες στην πολη μου. Στο ηρακλειο δεν πηγα καν.

Το κεντρο στα χανια ειναι πολυ καλο κ οικοκομικο. Εχει αριστο εμβρυολογο με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

 

Ηθελα απλα να το αναφερω.

 

Αντε κ συντομα φουσκωμενες κοιλιτσες.

 

Σε ευχαριστω πολυ ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ. Σίγουρα κάθε μια μας εχει την άποψη της με βάση τις εμπειριες της. Γι αυτο το λόγο πολλές από εμάς ρωταμε και ξαναρωτάμε για να πάρουμε πληροφορίες που θα μας βοηθήσουν στην απόφασή μας. Χαιρομαι που είχες πολυ καλή εμπειρια απο το συγλεκριμένο κέντρο και συγχαρητηρια για τα παιδακια σου διοτι έχω ακούσει παράπονα αρκετά τουλάχιστον αυτή την περίοδο που το ψάχνω. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες , αλλωστε είμαι προσανατολισμένη για Ηρακλειο. σε ευχαριστω όμως για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

kouklaki6 σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Χαίρομαι πολυ που βρίσκω άτομα που ξεκινούν εξωσωματική στην πόλη μου όποτε θα έχω να μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου και τις ερωτήσεις μου. Μου έκανε εντύπωση η απόφασή σου να θέλεις να έρθεις από Αθήνα. Βέβαια όταν θέλεις να κάνεις παιδί πας οπουδήποτε νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις. Άλλα ακούγετε κάπως περίεργα. Υποτίθεται ότι στην Αθήνα υπάρχουν οι κορυφαίοι γιατροί, τουλάχιστον ετσι ακούγεται. Εγώ ήδη είμαι σε πανικό. Που θα πάω, πότε, ρωταώ παντού και τους πάντες. Ξέρω ότι είναι λάθος μου και θα πρέπει να ηρεμήσω. Σε παρακαλώ δωσε μου λίγες πληροφορίες περισσότερες εάν μπορείς. Βέβαια έχεις δίκιο ότι πρέπει να πάω προσωπικά να μιλήσω με τους γιατρούς που ενδιαφέρομαι και θα το κάνω. Όμως όπως έχω γράψει στηρίζομαι σε στοιχεία όσο το δυνατόν ποιο αντικειμενικά ώστε να μπορώ να κρίνω και να προσανατολιστώ. Δυστυχώς και τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα και πρέπει να περιορίσω τις επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν και για καποιον Κλαδο για εξωσωματική. Δεν τον εχω ξανακούσει. Τον ξέρει κάποια; που κάνει εμβρυομεταφορές; γιατί από ότι έχω καταλάβει μόνο το κέντρο γονιμότητας στου Φραϊδάκη έχει εμβρυολογικό εργαστήριο.έχει κάποια κοπέλα εμπειρία; η πάει κάποια τώρα;

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν και για καποιον Κλαδο για εξωσωματική. Δεν τον εχω ξανακούσει. Τον ξέρει κάποια; που κάνει εμβρυομεταφορές; γιατί από ότι έχω καταλάβει μόνο το κέντρο γονιμότητας στου Φραϊδάκη έχει εμβρυολογικό εργαστήριο.έχει κάποια κοπέλα εμπειρία; η πάει κάποια τώρα;

 

Γειά σου Νάντια. Ο Κλάδος είναι γυναικολόγος που συνεργάζεται με το Γένεσις στην Αθήνα και ωοληψίες και εμβρυομεταφορές γίνονται στο κέντρο στην Αθήνα. Σε παρακολουθεί όμως και σε προετοιμάζει για τις εξετάσεις, επεμβάσεις που ίσως χρειαστούν κλπ. Εμβρυολογικό πάντως εργαστήριο εκτός του Φραιδάκη στο Ηράκλειο, υπάρχει και στα Χανιά (Γιακουμάκης). Καλή συνέχεια και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν και για καποιον Κλαδο για εξωσωματική. Δεν τον εχω ξανακούσει. Τον ξέρει κάποια; που κάνει εμβρυομεταφορές; γιατί από ότι έχω καταλάβει μόνο το κέντρο γονιμότητας στου Φραϊδάκη έχει εμβρυολογικό εργαστήριο.έχει κάποια κοπέλα εμπειρία; η πάει κάποια τώρα;

 

Καλημέρα! Έχω να μπω από το 2012, αλλά διάβασα τις ερωτήσεις σου και πραγματικά θα ήθελα να σε βοηθήσω. Για τον κλάδο που ρωτάς, πήγε μια φιλη μου να ξεκινήσουν μαζί, αλλά της φάνηκε απόμακρος, χωρίς οργάνωση, ξέχασε να της γράψει ποια φάρμακα ακριβώς θα ζητούσε από την επιτροπή και έτσι ότι ξεχάστηκε έπρεπε να το πληρώσει από την τσέπη της. και ενώ αυτή ήθελε να ξεκινήσουν αρχές του έτους....... την τρενάρει συνέχεια, με αποτέλεσμα τώρα να αλλάξει εξωσωματικό.

Επίσης εγω έχω μεγάλη εμπειρία από τον φρ........ Έχω κάνει μαζί του 4 προσπάθειες με διέγερση και μια με κατεψυγμένα. Έχω πετύχει με την 3η προσπάθεια το αγοράκι μου, είχα μείνει κ στην δεύτερη εγκυος αλλα δεν πήγε καλά.... και τώρα προσπαθώ για δεύτερο παιδί.

Επίσης έχω 2 φίλες που έπιασαν με την πρώτη προσπάθεια εκεί ( αλλά είχαν πιο απλά θέματα απ΄οτι εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ναντια ,

ο κ.Μυτάς από ότι έχω ακούσει κάνει εξωσωματικές στο Κέντρο Γονιμότητας Κρήτης.

Τον είχα δει μια φορά φαίνεται πολύ συμπαθητικός και δεν εχω ακουσει κάτι ασχημο.

Είναι βεβαια πολύ νέος , χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό.

Για το κέντρο στα Χανιά δεν έχω ακούσει και εγώ κάτι ιδιαίτερο, γενικά στην Κρήτη τα ονόματα είναι Φραϊδάκης - Μακρυγιαννάκης. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για εσένα και να βρεθείς στο σωστό μέρος στη σωστή στιγμή.Καλη επιτυχία !!!

 

Τα ονόματα στην Κρήτη που αναφέρεις ειναι γνωστά λόγω διαφήμισης κυρίως. Εγω τώρα με την εμπειρία που έχω, με τις προσπάθειες που έχω κάνει, τις στεναχώριες που έχω ζήσει...... θα σου έλεγα να πας στα Χανιά. Τον μακρυ.... δεν τον ξέρω προσωπικά, αλλά ξέρω τον φρ....! Σήμερα λοιπόν με την εμπειρία που έχω, ενώ θα κάνω άλλη μια προσπάθεια ακόμη με τον φρ.., θα σου πω ότι πέρα από την τσέπη τους δεν κοιτάζουν κάτι άλλο. Είσαι απλά ένα περιστατικό. Αν πας καλά πήγες, αν δεν πας συνεχίζουμε.

Να σημειώσω πως έχω ήδη ένα παιδί με εξωσωματική, όποτε η άποψη μου πιστεύω η άποψη μου ειναι χωρίς συναισθηματική φόρτιση.

 

Επίσης κάποια κοπέλα ρώτησε για φυσικό κύκλο. Επειδή αν δεν καταφέρω με τα κατεψυγμένα , ειναι το επόμενο που θα ακολουθήσω, ο φρ.... δεν αναλαμβάνει. Μόνο τροποποιημένο φυσικό με λίγες ορμόνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω να μπω από το 2012, αλλά διάβασα τις ερωτήσεις σου και πραγματικά θα ήθελα να σε βοηθήσω. Για τον κλάδο που ρωτάς, πήγε μια φιλη μου να ξεκινήσουν μαζί, αλλά της φάνηκε απόμακρος, χωρίς οργάνωση, ξέχασε να της γράψει ποια φάρμακα ακριβώς θα ζητούσε από την επιτροπή και έτσι ότι ξεχάστηκε έπρεπε να το πληρώσει από την τσέπη της. και ενώ αυτή ήθελε να ξεκινήσουν αρχές του έτους....... την τρενάρει συνέχεια, με αποτέλεσμα τώρα να αλλάξει εξωσωματικό.

Επίσης εγω έχω μεγάλη εμπειρία από τον φρ........ Έχω κάνει μαζί του 4 προσπάθειες με διέγερση και μια με κατεψυγμένα. Έχω πετύχει με την 3η προσπάθεια το αγοράκι μου, είχα μείνει κ στην δεύτερη εγκυος αλλα δεν πήγε καλά.... και τώρα προσπαθώ για δεύτερο παιδί.

Επίσης έχω 2 φίλες που έπιασαν με την πρώτη προσπάθεια εκεί ( αλλά είχαν πιο απλά θέματα απ΄οτι εγώ).

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την δημοσίευση σου .Ακόμα περισσότερο γιατί έχεις ήδη πάει και έχεις κάνει το παιδάκι σου όχι με την πρώτη προσπάθεια. Στο Κλαδα δεν θα πάω,περα από αυτά που μου γράφεις και γιατί ολη η διαδικασία όπως μου έγραψε η κατιουσκα γίνετε Αθήνα και προς το παρόν τουλάχιστον δεν το σκέφτομαι. Θεωρώ ανόητο να υπάρχουν γιατροί στην Κρήτη και εγώ να τρέχω Αθήνα, επιπλέον έξοδα, αγωνία, ταλαιπωρία κτλ.Εάν δεν τα καταφέρω θα το σκεφτώ. Έχω αποφασίσει να κλείσω ραντεβού μέσα στην βδομάδα στο Φραϊδάκη και στον Μυτά. Ξέρω ότι και ο Μυτάς κάνει ωοληψίες και εμβρυομεταφορές στον ΦραΪδάκη αλλά θα ήθελα να δώ και τους δύο για να συγκρίνω. Από τα μέχρι τώρα εξετάσεις δεν έχω προβλημα εγώ αλλά ο άντρας μου. Για το κέντρο στα Χανιά που λες στο παρακευουλι εγώ το έχω αποκλείσει διότι εκτός των άλλων που μπορεί να είναι προσωπική κρίση ,από διαφορετικά άτομα έχω ακούσει ότι τις περισσότερες φορές ο γιατρός λείπει και βλέπει τις γυναίκες ο εμβρυολόγος!!! Δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά μου το έχουν πει διαφορετικά άτομα που έχουν πάει.Εσύ πότε προχωράς για το δεύτερο παιδάκι σου; Πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερο άγχος τώρα που έχεις ήδη ένα παιδάκι. (να σου ζήσει)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...