Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελεί το διπλό όνομα πρόβλημα?


Recommended Posts

Η κορούλα μας θα ονομαστεί Μαρία -Ιωάννα. Είναι ταγμένη στην Παναγία (όταν περίμενα την χοριακή ) και στη συνέχεια έτυχε και έκανα την αμνιοπαρακέντηση ανήμερα του Αγιου Ιωάννη και επειδή είχα τεράστια αγωνία για την έκβαση την έταξα και στον Αγιο Ιωάννη. Οι γονείς εκατέρωθεν δεν αναμείχθηκαν στην επιλογή των ονομάτων και προσωπικά θα φωνάζω το παιδί και με τα δυο ονόματα αν και ο άντρας μου είπε ότι προτιμά το Μαριάννα.

Το θεμα προέκυψε το μεσημέρι που μία θεία μου δικηγόρος ( συνταξιούχος βεβαια) μου ειπε ότι θα προκαλέσουμε προβλήματα στο παιδί και ότι έχει τεράστια σημασία ποιο όνομα θα μπει πρώτο διότι αυτό τελικά ισχύει και ότι ο παπας ενδεχεται να αρνηθεί (!!) τη διπλή ονομασία καθώς και ότι γενικότερα το παιδί θα αντιμετωπίσει προβλήματα στα επίσημα έγγραφα και γραφειοκρατικες διαδικασίες. Εγω θέλω να πιστευω ότι αυτό ίσχυε παλιοτερα που ενδεχομένως η διπλή ονομασία ήταν σπανιότερο φαινόμενο. Επίσης με βαση το γεγονός ότι στο εξωτερικο η διπλή ονομασία είναι σχεδόν κανόνας κρίνω ότι ειναι απιθανο να μην εχει εναρμονιστεί και η δικη μας νομοθεσία με τα ευρωπαικα δεδομενα.Αντιμετώπισε κανεις ανάλογο πρόβλημα στην πράξη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν πηγαμε να δηλωσουμε το επωνυμο που θα εχουν τα παιδια, μας ειπαν κατι παρομοιο, για το επωνυμο ομως. Δηλαδη η γραμματεας στο δημαρχειο μας ειπε οτι αν ειναι αγορι μπορει να εχει μπλεξιματα με το στρατο πχ γιατι εχει σημασια ποιο επωνυμο θα γραφει πρωτο κι ποιο δευτερο. Εγω εχω δυο επωνυμα αλλα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα. Τωρα για τα ονοματα δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο κι ξερω αρκετο κοσμο που εχει δυο ονοματα..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έχει δύο ονόματα και μέχρι στιγμής (δύο χρόνια μετά τη βάφτιση) δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Τι σημασία έχει ποιο όνομα θα μπει πρώτο; Εφόσον πάντα αναγράφεται με τον ίδιο τρόπο βέβαια... αλλά αυτό ισχύει για όλα τα ονόματα που έχουν υποκοριστικά, όχι μόνο για τα διπλά.

 

Έχω βαφτίσει ένα αγοράκι πριν 8 χρόνια με δύο ονόματα, που επίσης δεν γνωρίζω να έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Το ίδιο και ο αδερφός του και ο πατέρας του (ο οποίος μάλιστα έχει 3 ονόματα!) - είναι μισοί Άγγλοι εξ ου και τα πολλά ονόματα, αλλά με ελληνικά διαβατήρια.

 

Επίσης ο θείος μου που τώρα πρέπει να κοντεύει τα 65 έχει δύο ονόματα. Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο πρόβλημα.

 

Όσο για τον παπά, αν του ζητήσεις να βάλει δύο "βιβλικά" ονόματα, θα πετάξει από τη χαρά του, καθότι τον τελευταίο καιρό τα περισσότερα διπλά ονόματα είναι του στυλ Μενέλαος-Γεώργιος, Ξανθίπη-Μαρία κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Argini, κι εμένα η κόρη μου έχει 2 ονόματα και μάλιστα το πρώτο δεν είναι Χριστιανικό. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα ούτε με τον παπά ούτε πουθενά αλλού.

Παρόλα αυτά, έχει τύχει να σκεφτώ ότι είναι λίγο μπελάς, γιατί θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο μέλλον σε δημόσια έγγραφα κλπ, να αναγράφονται και τα δυο ονόματα.

Φέτος που ταξιδέψαμε με αεροπλάνο και έκλεισα τα εισιτήρια online, αγχώθηκα γιατί δεν προβλεπόταν πεδίο για το δεύτερο όνομα, επικοινώνησα με την εταιρία και δεν είχαν πρόβλημα, τους έφτανε το πρώτο.

Αφού το θέλεις και συντρέχει και θρησκευτικός λόγος προχώρα και μην ανησυχείς.

Καλοφώτιστη!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Φέτος που ταξιδέψαμε με αεροπλάνο και έκλεισα τα εισιτήρια online, αγχώθηκα γιατί δεν προβλεπόταν πεδίο για το δεύτερο όνομα, επικοινώνησα με την εταιρία και δεν είχαν πρόβλημα, τους έφτανε το πρώτο.

Στα αεροπορικά εισιτήρια, όπως και να τα κλείσεις, μπαίνει μόνο το πρώτο όνομα. Αυτό ισχύει και στο εξωτερικό, όπου τα δύο και τρία ονόματα είναι κανόνας και το ένα όνομα εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυο ονόματα έχω εγώ η ίδια, και 36 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα ποτέ. Το ίδιο και ο δεύτερος γιος μου, έχει δύο ονόματα και είναι 5 ετών........

Ξέρω όμως περιστατικό που ο παπάς βάφτισε μεν με δυο, αλλά επέμενε στα χαρτιά ότι θα γράψει ένα, αυτό και έκανε......με σύμφωνους τους γονείς. Κανονικά αυτό δεν επιτρέπεται, άλλο να πει εκείνη την ώρα και άλλο να γράψει. Τα τελευταία 7 χρόνια τα περισσότερα παιδάκια βαφτίζονται με δυο ονόματα, αν είναι να έχει πρόβλημα μια ολόκληρη γενιά, τι να πω.......

Link to comment
Share on other sites

Argini δεν θα σύγκρινα με εξωτερικό ειναι εντελως διαφορετικά τα πραγματα- πανω κατω όλοι έχουν δυο εδω αλλα κανενας δεν χρησιμοποιεί το δεύτερο σε τιποτα (ουτε εμεις!)

Πέρα απο αυτο άλλο τι τα βαφτίζουν εδω και άλλο τι μπαινει στο ληξιαρχείο !!

Στην ελλαδα θα πρόσεχα περισσότερο :-(

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο αυτο άλλο τι τα βαφτίζουν εδω και άλλο τι μπαινει στο ληξιαρχείο !!

Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει κοριτσάκι. Μπορείς να το δηλώσεις Αναξίμανδρο και να το βαφτίσεις Γεώργιο :P

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει κοριτσάκι. Μπορείς να το δηλώσεις Αναξίμανδρο και να το βαφτίσεις Γεώργιο :P

 

Έλα ρε συ; Δηλαδη καμμια σχέση τι σε βαφτίζουν και τι ειναι στα 'νόμιμα' χαρτιά; Απο ποτε; Εγω μια ζωή θυμάμαι με ρωτουσανε "πως σε βάφτισαν" γιατι το ονομα μου δεν ειναι κλασσικό χριστιανικό!

 

Και γιατι τοτε την Argini θα την ένοιαζε τι θα βάλει ο παπας στα χαρτιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μια ζωή θυμάμαι με ρωτουσανε "πως σε βάφτισαν" γιατι το ονομα μου δεν ειναι κλασσικό χριστιανικό!

 

Και τώρα το ίδιο ρωτάνε επειδή συνηθίζουμε ακόμα να παίρνουμε το όνομα της βάφτισης, όμως νομικά (αν ας πούμε οι γονείς έχουν κάνει ονοματοδοσία με τη γέννηση ή τέλος πάντων πριν τη βάφτιση) δεν μπορεί το όνομα της βαφτίσεως να αντικαταστήσει το νόμιμο όνομα. Απλά συνήθως τα δύο ονόματα συμπίπτουν. Ούτε φυσικά είναι απαραίτητο να βαφτιστείς. Πώς παίρνουν όνομα οι αλλόθρησκοι Έλληνες;

 

Η Argini ανησυχεί για το αν μπορούν να ακουστούν και τα δύο ονόματα λόγω τάματος και επίσης για το αν τα δύο ονόματα αποτελέσουν πρόβλημα στο μέλλον, άσχετα με τη βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα το ίδιο ρωτάνε επειδή συνηθίζουμε ακόμα να παίρνουμε το όνομα της βάφτισης, όμως νομικά (αν ας πούμε οι γονείς έχουν κάνει ονοματοδοσία με τη γέννηση ή τέλος πάντων πριν τη βάφτιση) δεν μπορεί το όνομα της βαφτίσεως να αντικαταστήσει το νόμιμο όνομα. Απλά συνήθως τα δύο ονόματα συμπίπτουν. Ούτε φυσικά είναι απαραίτητο να βαφτιστείς. Πώς παίρνουν όνομα οι αλλόθρησκοι Έλληνες;

 

Η Argini ανησυχεί για το αν μπορούν να ακουστούν και τα δύο ονόματα λόγω τάματος και επίσης για το αν τα δύο ονόματα αποτελέσουν πρόβλημα στο μέλλον, άσχετα με τη βάφτιση.

Ναι καταλαβα !!

 

Argini και παλι σε χώρα σαν την ελλαδα θα το πρόσεχα το διπλό ονομα ειδικά αν στο είπε θεία δικηγόρος... Ο παπας με τιποτα δεν θα στο αρνηθεί (πήγαινε σε άλλο παππα αν το κανει) εδω άλλοι δεν βαφτίζουν καν χριστιανικά ονόματα

Αλλα το διπλό ονομα σε χώρα σαν την ελλαδα που ειναι περίεργοι σε οτι εχει να κανει με νομικά έγγραφα θα το πρόσεχα

Όπως είπα και πριν μην συγκρίνεις με άλλες χώρες ειναι εντελως διαφορετικά, πιο ευλιγιστα τα πραγματα και το δεύτερο δεν χρησιμοποιείται καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έχει φάει η περιέργεια :) Γιατί να είναι πρόβλημα το διπλό όνομα "σε μια χώρα σαν την Ελλάδα"?

 

Παρεμπιπτόντως, όταν είπα ότι εμείς δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής, εννοούσα στην Ελλάδα (σε θέματα οικογενειακής μερίδας, πιστοποιητικών, ΑΜΚΑ κλπ). Στα καθημερινά εννοείται ότι χρησιμοποιούμε μόνο το πρώτο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω 2 ονόματα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το ένα μόνο στην επαγγελματική και κοινωνική μου ζωή αλλά στα επίσημα έγγραφα και τα δύο, με τη σειρά που είναι γραμμένα. Και ξέρω πολλά άτομα σαν κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Little monkey προςωπικα ειχα παρα προβλήματα λογο του ονόματος μου σε οτι μπορεις να φανταστείς, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες

Αν ημουν η θεματοθετρια θα ρωτούσα την θεία τι εννοεί η θα ρωτούσα ενα δικηγορο εδω στο φορουμ!

Argini για στείλε ενα πμ στην Aimee που τα ξερει αυτά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ΟΚ, αν σε λένε Χιονάτη πολύ πιθανό να αντιμετωπίζεις προβλήματα γιατί όλοι πιστεύουν ότι τα χαρτιά που τους πας είναι λάθος ή ότι τους δουλεύεις :P Αλλά το Μαρία-Ιωάννα γιατί να είναι πρόβλημα τη στιγμή που υπάρχουν Έλληνες με δύο ονόματα εδώ και πολλά χρόνια (παράδειγμα ο θείος μου που βαφτίστηκε με δύο ονόματα πριν από 60+ χρόνια) καθώς και αρκετοί Έλληνες πλέον με ξένα ονόματα?

 

Α, και το Χιονάτη δεν το είπα στην τύχη. Είχα μια συνάδελφο (στην Αγγλία) που οι γονείς της την είχαν βαφτίσει Snow White. Βέβαια η ίδια συστηνόταν με άλλο όνομα "φυσιολογικό" και το Snow White το είχε μόνο για τα πολύ επίσημα έγγραφα. Πίκρα...

 

Και εγώ έχω 2 ονόματα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το ένα μόνο στην επαγγελματική και κοινωνική μου ζωή αλλά στα επίσημα έγγραφα και τα δύο, με τη σειρά που είναι γραμμένα. Και ξέρω πολλά άτομα σαν κι εμένα.

Όπως και οι περισσότεροι από εμάς που δεν χρησιμοποιούν τα βαφτιστικά τους αλλά κάποιο υποκοριστικό που δεν παραπέμπει απευθείας στο όνομά τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τίτλο σπουδών με δύο ονόματα και δύο επώνυμα που αναφέρεται... στο ίδιο παιδί.

Νο problem!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Δεν ξέρεις τι χάνεις :P

 

Όχι, πραγματικά, φαντάζεσαι τι τραβάει αυτή η κακομοίρα κάθε φορά που λέει το όνομά της???

Τραβάει, ό,τι τραβάνε και οι απανταχού "τυχεροί" με ασυνήθιστα ονόματα. Κάπου κυκλοφορούσε μια λίστα εδώ στο φόρουμ.... Δεν είναι τίποτα. Όλα συνηθίζονται μετά από λίγο.:rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τίτλο σπουδών με δύο ονόματα και δύο επώνυμα που αναφέρεται... στο ίδιο παιδί.

Νο problem!

Κι εγώ το έχω δει αυτό. Στην Ελλάδα. Και μάλιστα τα 3 από τα 4 ήταν και περίεργα.

 

Το ένα επώνυμο ήταν Καραπιστόλης.... Τα υπόλοιπα φανταστείτε τα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα... Λοιπον κι εμεις εχουμε δυο ονοματα, δεν εχουμε αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Τη σειρα των ονοματων, την ειχαμε αποφασισει επισης, εχει σημασια μονο στη βαπτιση για τη σειρα με την οποια θα τα γραψει ο παππας, επισης σε φορμες πχ Αμερικη, βαζεις το δευτερο ονομα ως middle name.

Το μονο που εχω να επισημανω, ειναι να εχετε υποψη σας οσοι δινετε περιεργα η μακροσκελη ονοματα στα παιδια, κι ας τα φωναζετε με υποκοριστικα, οτι θα αντιμετωπισουν διαφορες δυσκολιες σε μια....παγκοσμιοποιημενη οικονομια...και αυτα τα λεω απλα πληροφοριακα, να τα ξερετε, κι εγω οπως ειπα δυο ονοματα εβγαλα αλλα το σκεφτηκα πολυ.....τι θελω να πω: εχω ενα ελληνικο αλλα μακροσκελες ονομα, μαζι με το επωνυμο βγαινει περιεργο....ποσες φορες εκανα "spelling" 7 και 8 φορες το ονομα μου απο το τηλεφωνο, σε μια αλλοδαπη τηλεφωνητρια, καπου στον κοσμο και πληρωσα ποσα χρηματα η δεν καταλαβε τελικα τι λεω....ποσες φορες εγραψαν λαθος το ονομα μου σε χαρτια εξω, στο Πανεπιστημιο κλπ. Ποσολες φορες σε επισημα χαρτια, πχ τιτλους σπουδων, αναρωτιοντουσαν γιατι στην ταυτοτητα το ονομα μου εχει Υ ενω στο χαρτι Ι....(αλλο λαθος αυτο, αλλα αν ειναι μακροσκελες τους μπερδευει περισσοτερο). Μια φορα επισης με ειχαν σε συνορα 1 ωρα σε αναμονη γιατι σε ενα εγγραφο με εγραφαν με το υποκοριστικο μου που δεν καταλαβαινουν πως βγαινει απο το επισημο ονομα μου που φαινοταν στο διαβατηριο...

Και μην ξεχνατε οτι οποιο συνθετο ονομα και να βγαλετε, σε Πανεπιστημια, φορεις, δημοσιες υπηρεσιες, χαρτια κλπ θα φαινεται το διπλο/τριπλο κλπ ονομα θα το φωναζουν το παιδι με το ονομα του σε αμφιθεατρα κλπ στην αρχη τουλαχιστον, οποτε πχ Αναξιμαδρο Αιμιλιο Ευτερπιο οχι "Ακη"... συχνα γονεις επειδη εκει που ζουν και εργαζονται δεν χρησιμοποιουν ποτε το διπλο τους ονομα γιατι δεν χρειαζεται, παντα εισαι η "Ρια" πχ, αλλα σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει... ;)

 

ολα αυτα τα λεω γιατι ποτε δεν μου αρεσε το ονομα μου, οποτε καθε φορα που ακουγοταν, εδινα σημασια...ιδιως στην εφηβεια, ακουσαν οι γονεις μου τον εξαψαλμο :D

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνατε οτι οποιο συνθετο ονομα και να βγαλετε, σε Πανεπιστημια, φορεις, δημοσιες υπηρεσιες, χαρτια κλπ θα φαινεται το διπλο/τριπλο κλπ ονομα θα το φωναζουν το παιδι με το ονομα του σε αμφιθεατρα κλπ στην αρχη τουλαχιστον, οποτε πχ Αναξιμαδρο Αιμιλιο Ευτερπιο οχι "Ακη"... συχνα γονεις επειδη εκει που ζουν και εργαζονται δεν χρησιμοποιουν ποτε το διπλο τους ονομα γιατι δεν χρειαζεται, παντα εισαι η "Ρια" πχ, αλλα σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει...

Πολύ σωστές αυτές οι επισημάνσεις. Όπως και οι προηγούμενες σχετικά με τη διεθνή φόρμα του ονόματος. Αν και πιστεύω ότι η κόρη της Argini δεν θα έχει θέμα με το όνομά της αν κάποτε βγει στο εξωτερικό (εκτός αν το επώνυμό της είναι Καραπιπερίδου) :P

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Δεν ξέρεις τι χάνεις :P

 

Όχι, πραγματικά, φαντάζεσαι τι τραβάει αυτή η κακομοίρα κάθε φορά που λέει το όνομά της???

 

Υπαρχουν και χειροτερα.. Της Paltrow λεγεται Apple!!!

Και μια φιλη μου έβγαλε το κοριτσάκι της προχθές που γεννήθηκε Lola!!! Προτιμώ το Χιονάτη !!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το παιδί θα πρέπει να συνηθίσει να γράφει και τα δυο ονόματα σε διάφορα έγγραφα για να μην έχουμε προβλήματα. Αλλωστε και η θεία μου αυτό είχε επισημάνει δηλ ότι εάν αναγραφει μόνο το ένα υπάρχει πρόβλημα ταυτοποίησης προσώπου πχ σε δικαστηρια κτλ Η μικρή ευτυχώς έχει πολύ συντομο επίθετο και απλό οπότε ελπίζω να αποδεχτει και να της αρεσει σε μεγαλύτερη ηλικία το Μαρία-Ιωάννα αυτούσιο. Αν το χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά της θα είναι εύκολο και να το γράφει και στα επίσημα εγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...