Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NANNY Care goat milk nutrition


Recommended Posts

Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μητέρα δίνει το NANNY Care goat milk nutrition ( βιολογικό ) στο μωράκι της και αν ναι από πού το προμηθεύεται.

Πριν δύο χρόνια αγόραζα τα 900γρ. 25.00ευρώ αλλά το καλοκαίρι που το αναζήτησα ( το μαγαζί που το έβρισκα δυστυχώς έκλεισε ) βρήκα μόνο τα 400γρ στην τιμή των 21.00ευρώ που το Σεπτέμβριο έγιναν 25.50 ευρώ!!!!!

Έλεος !!!!

Ακόμα αν κάποιος έχει ακούσει θετικά σχόλια ή όχι για αυτό το γάλα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι σκόνη, δεν αναγράφει ηλικίες.

Σε αναζήτηση στο ιντερνετ έχει πολλές σελ. σου παραθέτω κάποιες που δείχνουν το κουτί και τα συστατικά.

https://www.yourhealthfoodstore.co.uk/brand.php/b367_vitacare.html

http://www.goodness.co.uk/cgi-bin/detail/stockcode/606173.html

http://www.mummydeli.com/index.php?p=product&id=253&parent=3

 

Δεν ξέρω όμως κάποιον να το αγοράζει και ο παιδιατρός μου δεν είναι των βιολογικών. Επίσης δεν έχω ελένξει αν ο πανικός με τα γάλατα αφορά και αυτό.

Στην οικογένειά μου αρέσει πολύ. το έδινα από 12 μηνών στο παιδί μου. Απλά η τιμή του είναι υψηλή και δεδομένης της εκμετάλλευσης που υπάρχει σε ορισμένα βιολογικά καταστήματα απαράδεκτη η ανατίμηση.

Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο γιατί και εγώ ψάχνομαι στο τομέα παιδικό γάλα.

στο parents.gr βρήκα πράγματα που δεν ήξερα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το παραγγελνεις απο το internet?

θελω κ εγω να δωσω κατσικισιο στο παιδι μου αλλα η παιδιατρος μου που ειναι των βιολογικων μου ειπε οτι μετα θελει συμπληρωμα φυλλικο. εγω ηθελα φρεσκο βιολογικο. αυτο ειδα οτι εχει συμπληρωμα απο μονο του αλλα ειμαι λιγο διστακτικη στο να του δωσω κατι που δε το γνωριζω καθολου! εσυ πως και το εδωσες? ο παιδιατρος συμφωνησε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω. Όμως κυκλοφορούν και άλλα βιολογικά κατσικίσια γάλατα σε σκόνη, αν δεν βρίσκεις αυτό. Οι τιμές όμως είναι τσουχτερές γενικά. Θυμάμαι αυτό που παίρναμε εμείς κόστιζε 17 ευρώ τα 400 γρ. πριν από δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν το παραγγελνεις απο το internet?

Γενικά δεν παραγγέλνω από το ίντερνετ και πολύ περισσότερο παιδική τροφή, όσο να είναι δεν γνωρίζω τις συνθήκες μεταφοράς τους.

εσυ πως και το εδωσες?

 

Μου το είχε συστήσει μια φίλη που ο γιατρός της το είχε προτείνει.

Ο γιατρός μου δεν υποστηρίζει τα βιολογικά και έτσι δεν τον ρωτώ καθόλου.

Δεν έχω ακούσει όμως άλλον να το αγοράζει και επιπλέον δεν έχω ψάξει αν έχει καποιο συστατικό αμφιλεγόμενο.

Μάλλον θα προτιμήσω το φρέσκο πια.

 

Γιατί το κατσικίσιο χρειάζεται συμπλήρωμα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχει φυλλικο οξυ που ειναι απαραιτητο για τη προσληψη του σιδηρου. ετσι μου ειπε η παιδιατρος μου που εχω παει μονο μια φορα αλλα εχοντας πειρα 4 παιδιατρων που εχω αλλαξει γιατι μου ελεγαν μπαρουφες νομιζω οτι ειναι πολυ καλη και δεν ειναι απο τους ανθρωπους που θα θυσιασει τα παντα στο βωμο του κερδους και θα μου πει αναληθειες.

παντως οσον αφορα στις συνθηκες μεταφορας δε θα με προβληματιζε αυτο γιατι σου στελνουν ενα κουτι! τα super market λες να εχουν καλυτερες συνθηκες μεταφορας? δε νομιζω!!! παντως και εγω δεν εχω παραγγειλει απο το internet γιατι ψιλοφοβαμαι γενικα χωρις λογο και αιτια! :oops::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ δεν ήξερα ότι και τα παιδιά πέρνουν τέτοιο συμπλήρωμα και όχι μόνο οι έγκυες! όσον αφορά το ίντερνετ και αγορές και εγώ σαν εσένα.! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Εγώ δίνω το γάλα αυτό στον Ερμή μου μετά που χρόνισε και κόψαμε το θηλασμό. Το παίρνω από κατάστημα βιολογικών της περιοχής μου, δεν μου το πρότεινε η παιδίατρος μου η οποία είναι των "εγκεκριμένων" μεγάλων εταιριών γενικώς :wink:.

 

Το αγόρασα αφού ξόδεψα αρκετό χρόνο διαβάζοντας για τα γάλατα και κατέληξα στο ότι είναι καλύτερο να δώσω για λίγο καιρό σκόνη (αν και τις απεχθάνομαι στη γεύση) για να πάρει λίγο καλύτερα στοιχεία το μικρό μου από το γαλατάκι του και να το γυρίσω στο φρέσκο λίγο αργότερα.

 

Στα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου στα οποία έδινα Noulac για λίγους μήνες μετά τον χρόνο που κόψαμε το θηλασμό (άλλη αηδία το Noulac) και γύρισα γρήγορα-γρήγορα στο φρέσκο, μου παρουσίασαν έλλειψη σιδήρου. Έχουν και το στίγμα της Μεσογειακής Αναιμίας (από τη μανούλα τους) οπότε παίρνουμε και συμπλήρωμα φυλλικού οξέως (filicine).

 

Η ανατίμηση (25 ευρώ και κάτι) έγινε και σ'εμένα και σπάστηκα πολύ. Θα το κόψω σε λίγο καιρό, είμαστε 18 μηνών και γύρω στα Χριστούγεννα θα γυρίσουμε σε φρέσκο.

 

Το γάλα αυτό έχει δύο τύπους. Ο ένας είναι για βρέφη 0-12 μηνών και λέγεται "Goat Milk Nutrition" και ο άλλος που παίρνω εγώ και λέγεται "Growing-Up Milk" είναι για 12 μηνών μέχρι 3 ετών. Η γεύση του είναι ανεκτή για τα γούστα μου. Θα μπορούσα να το πιω δηλαδή αν δεν είχα άλλο γάλα :D

 

Σοφία, αυτό που λέει η γιατρός σου δεν το καταλαβαίνω, γιατί το συγκεκριμένο σκεύασμα είναι για μωρά και είναι και εμπλουτισμένο οπότε έχει και το φυλλικό οξύ που χρειάζεται... Ίσως θεώρησε πως ήταν σκεύασμα για ενήλικες και όχι για νήπια. Να και ο πίνακας των στοιχείων και των συστατικών του. Άν έχεις κάποιο άλλο γάλα του εμπορίου μπορείς να συκρίνεις και να μας πεις κι εμάς...:

nutritionalvaluesya9.th.jpg ingredientsll7.th.jpg

 

Για την ποιότητά του εμπιστεύτηκα την ιδιοκτήτρια του καταστήματος βιολογικών που ψωνίζω η οποία έχει ασχοληθεί με το θέμα διατροφή για χρόνια, και αυτά που διάβασα στο internet. Δυστυχώς δεν έχω άλλη πηγή και χάρηκα σήμερα που είδα το θέμα αυτό, να σας πω την αλήθεια, ενώ το είχα αναφέρει σε διάφορα θέματα πως δίνω στον Ερμή τέτοιο γάλα, δεν είχα σκεφτεί να ανοίξω θέμα να ρωτήσω...

 

Επίσης, είχα διαβάσει πως τα σκευάσματα αυτά που έχουν εμπλουτιστεί με μέταλλα και ιχνοστοιχεία κλπ. δεν μπορούν να θεωρούνται "βιολογικά" γιατί τα βιολογικά προϊόντα δεν έχουν πρόσθετα. Όμως οι κατσικούλες από τις οποίες βγαίνει το γάλα αυτό λέει (η εταιρία ) πως τρέφονται βιολογικά.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη, έχω τις ανησυχίες μου για τον πανικό που έχει γίνει γιατί έχουν αναφέρει εταιρίες από Νέα Ζηλανδία, αλλά δεν έχω βρει κάτι ανησυχητικό για το συγκεκριμένο γάλα και γι'αυτό το συνεχίζω...

Αυτά.

 

Συγνώμη για το τεράαααστιο ποστ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]

Είμαι πολύ ευχαριστημένη, έχω τις ανησυχίες μου για τον πανικό που έχει γίνει γιατί έχουν αναφέρει εταιρίες από Νέα Ζηλανδία, αλλά δεν έχω βρει κάτι ανησυχητικό για το συγκεκριμένο γάλα και γι'αυτό το συνεχίζω...

 

Α! σε ευχαριστώ γιατί σε αυτό το θέμα είχα πολλες επιφυλάξεις και δεν ήξερα κάποιον να το έχει ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθώ να δώσω στην μικρή μου κόρη το BABYBIO goat milk (το έδινα και στην μεγάλη μου και της άρεσε πολύ όταν εγινε ενός χρονού μεχρι και 20 μηνών μετά είπιαμε φρέσκο) που το βρίσκεις στα καταστήματα βιολογικών σε συσκευασία 900γρ στην τιμή 27,00 περίπου.

 

Δες στο κατάστημα αυτό:

http://www.ebio.gr/index.php?act=viewCat&catId=5

 

Την μικρή την θηλάζω ακόμα και δεν την βλέπω να αποφασίζει για μπουκάλι και είναι 1 χρονού τώρα σε λίγες μέρες.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο βρήκα το εξής;

http://www.foodstandards.gov.uk/multimedia/pdfs/enfni07034.pdf

 

Επειδή δεν ξέρω αν καποια μαμα αρχίσει το γάλα nanny care από βρeφική ηλικία στο παιδάκι της. Πριν το κάνει καλό είναι να δει το έγγραφο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Την μικρή την θηλάζω ακόμα και δεν την βλέπω να αποφασίζει για μπουκάλι και είναι 1 χρονού τώρα σε λίγες μέρες.

μακάρι να την θηλάσεις για πολύ ακόμα!!! τέτοιος πανικός που γίνεται με τα γάλατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο βρήκα το εξής;

http://www.foodstandards.gov.uk/multimedia/pdfs/enfni07034.pdf

 

Επειδή δεν ξέρω αν καποια μαμα αρχίσει το γάλα nanny care από βρeφική ηλικία στο παιδάκι της. Πριν το κάνει καλό είναι να δει το έγγραφο αυτό.

 

Ναι, αυτό λέει πως πρέπει να αλλάξει το label από Nanny Goat Milk Infant Nutrition σε Nanny Care Goat Milk Nutrition δηλαδή να φύγει από τη μέση το infant. Δεν αλλάζει το γάλα, η ετικέτα αλλάζει... Για κάποιο λόγο δεν τους επιτρέψανε να απευθύνονται σε infants... δεν έχω καταλάβει γιατί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υποθέτω ότι τα συστατικά του δεν τα θεωρούν κατάλληλα για βρέφη ή ότι θα έπρεπε να έχει και κάτι παραπάνω ή απλά το κατσικίσιο μπορεί να είναι

`` βαρή``. Βέβαια αυτά στην Αγγλία, εδώ δεν νομίζω ότι τους απασχολεί με τί τρέφονται οι νεές γενιές , αρκει να τρώνε αυτοί καλα! Εγώ όταν το ξεκίνησα μου είπε η κύρια που είχε το μαγαζί, που δυστυχώς έκλεισε, ότι αυτή έδινε στο παιδάκι της από 4μηνών βρασμένο γάλα κατσίκας!!!! από την πηγή κατευθείαν!!!!!Άψογο!!! άσε εμας να ψαχνόμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...