Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα με καισαρική. Τις πρώτες μέρες είχα αίμα αλλά περισσότερα λόχια νομίζω. Το αίμα μου κράτησε ένα μήνα περίπου αλλά θα έλεγα πως ήταν περισσότερο καφέ. Στις 40 ημέρες ακριβώς μου ήρθε και η περίοδος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!!!

Βρε κορίτσια, εγώ γέννησα φυσιολογικά 13/06 και έχω ακόμα αίμα, αλλά εδώ και 2 ημέρες νοιώθω να πονάω σαν να είναι να μου έρθει η περίοδος!!! Είναι φυσιολογικό?

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΕ καλημέρα!Φυσιολογικό είναι,λόγω των ελαφρών συσπάσεων που κάνει η μήτρα για να "αδειάσει" και να επανέλθει στο αρχικό της μέγεθος.Λογικά θα έχεις λίγο αίμα για λίγες μέρες ακόμη.Να σου ζήσει κιόλας!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα τα λόχεια μου κράτησαν 40 ημέρες και μετά από 10 ημέρες αδιαθέτησα αν και θήλαζα! Δεν γλίτωσα ούτε ένα μήνα. Έκτοτε στην περίοδο δεν πονάω καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

αν ειδες κομματι προφανως ο γιατρος δεν ελεγξε οταν γεννησες τον πλακουντα οτι ειναι οκ ολοκληρος και θα εμεινε καποιο κομματι μεσα γι αυτο και ειπε να πας οπωσδηποτε. μεγα λαθος του και πολυ επικινδυνο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, εμένα τα λόχεια μειώθηκαν πολύ 2 μέρες μετά τη γέννα στο μαιευτήριο ακόμα. Έπειτα, αυξήθηκε ο θηλασμός, αυξήθηκαν κι αυτά. Ξανάρθε κόκκινο δηλαδή κι αρκετό. Τώρα 11 περίπου μέρες μετά, μπορεί για 2 μέρες να μην έχω καθόλου κόκκινο - μόνο κίτρινα υγρά - και κάποιες φορές να βγαίνει σα 1-2η μέρα περιόδου (ούτε υπερβολικά πολύ, αλλά ούτε λίγο) κυρίως μετά το θηλασμό, και κόκκινο, όχι καφέ. Είναι φυσιολογικό? Δηλαδή δεν έχω στάνταρ ροή, πότε έτσι πότε αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι ήταν και τα δικά μου. Μην στεναχωριέσαι. Οπως λέει και η κοπέλα παραπάνω είναι φυσιολογικό. Εμένα να φανταστείς μου κόπηκαν εντελώς και μετά απο μια εβδομάδα ξαναείχα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω κάποιες απαντήσεις για 40 ημέρες λόχεια και εκπλήσσομαι! Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα αρκετό αίμα την πρώτη εβδομάδα, αλλά μετά μειώθηκε η ροή και κράτησε άλλες 3 μέρες το πολύ , σύνολο 10 περίπου. Μήπως δεν είναι φυσιολογικό μόνο τόσες μέρες:shock:? Αδιαθέτησα ξανα όταν το μωρό μου ήταν 6 μηνών, παρόλο που θήλαζα και είχα ακούσει το αντίθετο!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κρατησαν συνολο περιπου 25-30 μερες. την πρωτη βδομαδα ειχα ιαμα και πολλα υγρα και φορουσα σερβιετες για ακρατεια, αυτες που ειναι σαν παμπερς, και μετα ειχα μονο καφε ή ροζ υγρα που σιγα σιγα μειωνοταν η ροη. μετα τις 15 μερες φορεσα λεπτη σερβιετα γιατι μ ενοχλουσαν στα ραμματα.

το καλο ειναι οτι η κοιλια μου επεσε μεσα στις πρωτες ωρες μετα τη γεννα.

και στις δυο βδομαδες εβαλα το λατεξ και μου μαζεψε την κοιλια και τη λεκανη, πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ. περιοδος μου ηρθε οταν σταματησα το θηλασμο, λιγες μερες πριν κλεισει η μπεμπα τους δυο μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Koριτσια γεννησα πριν 14 μερες και εκτος των πρωτων ημερων που ειχα πολυ αιμα εχω 2 μερες αιμα,μια δεν εχω!Ειναι νορμαλ?θηλαζω αποκλειστικα και ο γιατρος μου ειχε δωσει methegrin αλλα δεν τα εχω παρει!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο. Αυτό ακριβώς συνέβαινε και σε μένα για περίπου 15 μέρες. Δηλαδή 1 μέρα αίμα, 2 τίποτα. κ.λ.π.... Τώρα για το φάρμακο που λες, δεν ξέρω τί είναι και γιατί σου το έδωσε ο γιατρός σου.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φαρμακο ειναι για να κανει η μητρα συσπασεις και να καθαρισει πιο γρηγορα,αλλα διαβασα στις παρενεργειες οτι μπορει να μειωσει την γαλουχια οποτε επελεξα να μην τα παρω χωρις να πω τπτ στο γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ενάς μήνας και 3 εβδομάδες και ακόμα βλέπω ροζ υγρά και καμια φορά αίμα στο χαρτί όταν πηγαίνω τουαλέτα... γιάτι; ειναι φυσιολογικό; την αλλη εβδομάδα θα ξαναπάω στην γιατρό! αγχώθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάτε; Τόσο πολύ κρατάει;

Αχ με βλέπω να κάνω μπάνιο στη θάλασσα μετά τον 15αυγουστο...:-(

 

χαχαχαχαχα ταμαράκι πλάκα έχεις! καλό μου το τελευταίο που θα σε απασχολεί μετά τη γέννα είναι οι βουτιές! :lol::lol::lol::lol:

Με ένα μωρό μόνιμο αξεσουάρ πάνω σου, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλές :lol::lol::lol::lol::lol:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κρατησαν συνολο περιπου 25-30 μερες. την πρωτη βδομαδα ειχα ιαμα και πολλα υγρα και φορουσα σερβιετες για ακρατεια, αυτες που ειναι σαν παμπερς, και μετα ειχα μονο καφε ή ροζ υγρα που σιγα σιγα μειωνοταν η ροη. μετα τις 15 μερες φορεσα λεπτη σερβιετα γιατι μ ενοχλουσαν στα ραμματα.

το καλο ειναι οτι η κοιλια μου επεσε μεσα στις πρωτες ωρες μετα τη γεννα.

και στις δυο βδομαδες εβαλα το λατεξ και μου μαζεψε την κοιλια και τη λεκανη, πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ. περιοδος μου ηρθε οταν σταματησα το θηλασμο, λιγες μερες πριν κλεισει η μπεμπα τους δυο μηνες.

 

KALISPERA NA SE ROTISO TI LATEX EINAI AYTO KAPOIO EIDIKO?

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και εγω γεννησα φυσιολογικα και τα λοχεια μου τελειωνουν αυτες τις μερες απλα εχω ακομα λιγα και θελω να ξεκινησω τη σεξουαλικη επαφη σημερα τι με συμβουλευετε να κανω πανε κοντα 10 μηνες και παραπανω που εχουμε να κανουμε με τον αντρα μου εχει κανει μια σεξ με λιγα λοχεια?

Link to comment
Share on other sites

αιμα ειχα τις πρωτες τρεις μερες,μετα ειχα ιχνη για καμια βδομαδα...στις δυο εβδομαδες απο τη γεννα ειχα καθαρισει και ειχα που και που καφε υγρα.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

maria77777 πότε μιλούσαμε που προσπαθούσαμε και τώρα και οι 2 μανούλες (συγκινηθηκα)

 

Εμένα κράτησαν πολλές μέρες 2 βδομάδες ΑΙΜΑ μετά πολλά καφέ για 1 βδομάδα και τέλος αλλες 2 βδομάδες κιτρινα υγρά..Μετά καθαρισα τελείως!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και εγω γεννησα φυσιολογικα και τα λοχεια μου τελειωνουν αυτες τις μερες απλα εχω ακομα λιγα και θελω να ξεκινησω τη σεξουαλικη επαφη σημερα τι με συμβουλευετε να κανω πανε κοντα 10 μηνες και παραπανω που εχουμε να κανουμε με τον αντρα μου εχει κανει μια σεξ με λιγα λοχεια?

 

Καλημερα! Καλο ειναι να αφησεις να περασουν πρωτα οι 40 μερες και τα λοχια.Θυμαμαι οτι ο γιατρος μου ηταν απολυτος σε αυτο τομ θεμα.Μαλιστα οταν ηρθαμε σε επαφη πρωτη φορα μετα τις 40 μερες εγω πονουσα αρκετα.

Σε καταλαβαινω βεβαια γιατι κι εγω γενναω σε δυο μηνες(το δευτερο παιδακι μου) και εχει πεσει μεγαλη συγκρατηση στο θεμα σεξ αλλα τι να κανουμε...υπομονη μονο.

Μηπως να επαιρνες το γιατρο σου ενα τηλ να τον ρωτησεις? Νομιζω οτι ειναι ο πιο ειδικος να σου πει.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γεννησα στις 21/4 και εκει που νομιζα οτι ειχα καθαρισει βλεπω ξανα σημερα κοκκινα υγρα που σημαινει αιμα αυτο μου το εχει ξανακανει να καθαριζω με λιγα υπολυματα και να μου ξαναερχεται λογικα ειναι φυσιολογικο αλλα δεν ξερω για ποσο καιρο θα συμβαινει αυτο εγω σημερα ειμαι 55 μερες απο το τοκετο και θηλαζω αποκλειστικα ειχα καμια αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...