Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και αδερφη μου ειχε περασει στη φαση των καφε και μολις πηρε θαρρος και σηκωσε το μπανιερο (!) αρχισε παλι το αιμα κοκκινο.Προσπαθησε γενικα να μη σηκωνεις βαρη και να μην κουραζεσαι πολυ και ολα θα περασουν.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα με καισαρική και η γιατρός μου είπε οτι καθαρίζουν τη μήτρα οπότε τα λόχεια είναι λιγότερα. Σηκώθηκα την άλλη μέρα το πρωί (η καισαρική έγινε απόγευμα) και μου έβγαλαν ορούς και καθετήρα χωρίς αιμορραγίες αλλά με άλλαζαν ακόμα οι νοσοκόμες γιατί πόναγα αρκετά όταν κουνιόμουν.

 

Με άφησε όμως να κάνω μπάνιο ήδη από τη 2η μέρα, αρκεί τη γαζούλα να την άλλαζε μετά η νοσοκόμα (κανένα πρόβλημα σ'αυτό, ξυρίστηκα κιόλας γιατί δεν είχα προλάβει και η τρίχα ήταν 1 εκ. στα πόδια:lol: ).

 

Τη 10 μέρα που πήγα στη γιατρό μου για τα ράμματα είχα ακόμα αίμα καφέ μπεζ όπως τη 3η-4η μέρα της περιόδου. Σήμερα, 20ή μέρα έβγαλα και το σερβιετάκι.

 

Η κοιλίτσα έχει πέσει πολύ, και σ'αυτό βοηθάει ο θηλασμός γιατί βοηθάει στις συσπάσεις της μήτρας, αν και μετά από ένα θηλασμό είχα λίγο περισσότερο αίμα. Επίσης βοηθάει η κίνηση που κάνεις όταν σηκώνεσαι από το κρεββάτι 10 φορές τη μέρα γιατί το μωρό κλαίει και πρέπει να το σηκώσεις.

 

Σας αφήνω γιατί ήρθε η ώρα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τις σερβιέτες που δίνουν στο νοσοκομείο της χρησιμοποίησα για όσες μέρες έμεινα εκεί. στη συνέχεια η ροή μειώθηκε και το αίμα μου κράτησε για 20 μέρες. Ξαναείχα αίμα μετά από τρεις μήνες όταν μου μειώθηκε το γάλα.

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Εμενα μου σταματησαν τα λοχεια πριν το 40ημερο αλλα εκτοτε εχω καποια υγρά ρευστά πιο κιτρινα απο τα κανονικα τα οποια ίσως μυριζουν λιγο :oops:

Εκανα καλλιεργεια ομως και ειναι πεντακαθαρη και μου ειπε η γιατρος οτι ειναι η συνεχεια απο τα λοχεια. Εχει συμβει σε καποια άλλη;

Αισθανομαι άσχημα να κανω σεξ γιατι νομιζω οτι θα μυριζει ή δεν ξερω κι εγω τι....και δεν ειναι και στην υφη οπως τα κανονικα μας που λιπαινουν τον κολπο αλλα σαν νερο οποτε ειναι και στεγνη η περιοχη. Οταν πηγα για το ΠΑΠ πεθανα στον πονο :(

Μηπως φταινε οι ορμονες του θηλασμου και το οτι δεν εχω αδιαθετησει ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με ΦΤ. Απ' την αρχή δεν είχα πολύ αίμα, ήταν σαν κανονική περίοδος. Μετά από 20 μέρες η ροή ελαττώθηκε σημαντικά κι έγινε καφετί, και στις 30 μέρες σταμάτησε τελείως. Σήμερα, 36 μέρες μετά τη γέννα, νιώθω σα να μην γέννησα!!!

Δεν ξέρω πότε θ' αδιαθετήσω ξανά, γιατί θηλάζω κι αυτό καθυστερεί συνήθως την περίοδο, αλλά δεν άντεξα και την "έπεσα" κανονικότατα στον ανυποψίαστο σύζυγο :oops::cool: ....

(μήπως έπρεπε να περιμένω 4 μέρες ακόμα που θα πάω στο γιατρό; )

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει!!!!!!!!εγώ γεννάω Ιούνιο...η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως κρατάνε τόσο πολύ..και μετά καπάκι περίοδος!!!!δεν πειράζει τι να κάνουμε!!!οι σύζυγοι ας κάνουν λίγη ακόμη υπομονή!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με καισαρικη και από την αρχη ηταν λιγα τα λοχεια, αντε 2-3 μερες κρατησε η μεγαλουτσικη ροη. Από την 5η μερα και μετά σταματησαν εντελως, μονο ελαφρα καφετια ειχα και κατι σαν βλεννα.

Χτες ομως, 15 μερες μετά, είδα ξαφνικά αρκετο και κατακοκκινο αιμα και ψιλοφοβηθηκα. Ευτυχως σταματησε - τουλαχιστον προς το παρον.

Εχει συμβει σε καμμια? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι στην 20ή μέρα που έχω γεννήσει με φ.τ. και έχω ακόμα λίγο αιματάκι κάθε μέρα.

 

Πόσο κράτησε σε εσάς?

 

Στην πρώτη γέννα είχα αίμα μέχρι την 10η μέρα και μετά καφέ. Στην 20ή είχα τελειώσει. Τώρα έχω ακόμα κόκκινο αίμα και συνήθως μετά τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από τη φόρα που έβαλα και κυριολεκτικά εκτόξευσα τον μπέμπη μου,έπαθα τέτοια ζημιά που αν δεν μιλάμε για κανονική ροή, αλλά για σταγόνες, είχα από τον Νοέμβριο που γέννησα μέχρι και τον Φεβρουάριο!!

Καλά, μην το δένεις για κανονική περίπτωση...εξαίρεση ήμουν! Αφού απορούσα αν θα σταματήσω κάποια στιγμή στη ζωή μου να χρησιμοποιώ σερβιέτες. Είχα βαρεθεί να βλέπω αίμα. Ο γιατρός όμως μου έλεγε, ότι είναι από τη ζημιά που έκανα στη γέννα και τα ράμματα που μου έκαναν μετά, μπας και διορθώσουν τη ζημιά!!!

Κατά τα τέλη Φεβρουαρίου σταμάτησε, και στα μέσα Μαρτίου έκανα κι ένα πέσιμο αυτοκρατορικό και είχε επανέλθει για δυο μέρες!! Έλεος, δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 4,5 μήνες που γέννησα δεν σταμάτησα να φοράω σερβιέτα. Δεν θυμάμαι πότε το αίμα μετατράπηκε σε καφέ υγρά αλλά έχω ακόμη πολλά υγρά. Προχθές που πήγα στην γιατρό μου είπε να κάνω καλλιέργεια κολπική και σκοπεύω μετά το πάσχα να το δω. Όντως μετά τον θηλασμό έχω περισσότερα υγρά. Είδομεν

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με καισαρική, δε θυμάμαι πότε σταμάτησε, αλλά ήταν τουλάχιστον 50 μέρες μετά. Μόνο στο μαιευτήριο όμως είχα μεγάλη ροή, τις υπόλοιπες με το σταγονόμετρο. Και πάντα μετά τον θηλασμό είχα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ακόμα κόκκινο αίμα και συνήθως μετά τον θηλασμό.

Ο θηλασμος βοηθαει να αποβαλλει ο οργανισμος τα λοχεια πολυ πιο γρηγορα χωρις κανενα επιπλεον χαπι. Οταν θηλαζεις η μητρα συσπαται. Ειναι ο πιο αποτελεσματικος φυσικος τροπος να "καθαρισεις".

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τυχαινει να κυνηγας την μεγαλη κορη σου μετα??? Δεν θυμαμαι ποσες μερες ακριβως ειχα αιμα αλλα οταν ειχα πιο εντονη δραστηριοτητα ειχα περισσοτερο (εκει που νομιζα οτι ειχε σταματισει)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική 20/1/09 στο νοσοκομείο δεν είχα πολύ αίμα εκτός απο μία ημέρα. Μετά είχα για περίπου 15 ημέρες ροζ. Τον Μάρτιο μου ήρθε η περίοδος (τουλάχιστον έτσι νόμιζα) και ήταν πάλι λίγο ρόζ. Αυτόν το μήνα όμως είχα για 4 ημέρες τόσο πολύ αίμα που δεν προλάβαινα να αλλάζω παντελόνια. Δεν μπορούσα να κάτσω πουθενά.Ενιωθα πολυ εξασθενημένη,αλλα το καλό ήταν ότι δεν πονούσα όπως πριν την εγκυμοσύνη.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

γέννησα φυσιολογικα και είχα αίμα για 2 μήνες και 10 ημέρες...

θηλαζω αποκλειστικά και απορούσα γιατι λένε ότι με τον αποκλειστικο θηλασμό το αίμα σταματαει πιο γρήγορα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...