Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γονείς στα 45


summer99

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Για πρώτη φορά αποφάσισα να κάνω λογαριασμό και να γράψω στο site. Η αλήθεια είναι οτι το παρακολουθώ και διαβάζω πάνω από χρόνο αρκετά θέματα σε σχέση με εγκυμοσύνη και εξωσωματικές αλλά δεν έχω βρει κάτι που να αφορά σε προσπάθειες για γυναίκες από 45 και πάνω.

Νομίζω πως οποιαδήποτε απορία και άγχος υπάρχει σε μικρότερες ηλικίες όσο μεγαλώνουμε αυξάνεται δραματικά. 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχουν γυναίκες που να είχαν πετυχημένη εγκυμοσύνη ή εξωσωματική σ αυτές τις ηλικίες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να είμαι ειδική, μόνο από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, η εγκυμοσύνη πάνω από τα 45 δεν είναι εφικτή παρά με δανεικά ωάρια. Υπάρχουν περιπτώσεις ακομα κ φυσιολογικής σύλληψης σε αυτές τις ηλικίες αλλά είναι η εξαίρεση κ κυρίως αφορούν γυναίκες που έχουν ήδη παιδιά κ εκεί που δεν περιμενουν τσουπ... 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Mary,

Σ ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, οι συντονιστές από το site έβαλαν σ αυτό το μέρος την ερώτησή μου γιατί εγώ  την είχα καταχωρήσει ως νέο θέμα.

Διάβασα την προηγούμενη σελίδα και τη βρήκα ενδιαφέρουσα ως γενική συζήτηση για το αν κάποιος πρέπει ν αποκτήσει ή όχι παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία αλλά το πρωταρχικό ενδιαφέρον μου ήταν αν υπάρχουν εδώ και άλλες γυναίκες που είτε να προσπαθούν είτε να βρίσκονται σε κάποιο στάδιο εγκυμοσύνης σε αυτές τις ηλικίες.

Εγώ είμαι 45 ετών με δύο παιδιά 15 και 13 ετών και εδώ και δύο χρόνια προσπαθώ για το τρίτο με τον δεύτερο άντρα μου που είμαστε 7 χρόνια μαζί.

Είχα δύο βιοχημικές, μια παλίνδρομη τώρα στις 21 Ιουλίου (δε θα ξεχάσω ποτέ αυτήν την ημερομηνία) και το παλεύω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη μου εγω θα σου ευχηθω να αποκτησεις το τριτο παιδακι σου

Σιγουρα θα υπαρχουν κοπελες ανω των 40στην κατηγορια θελουμε να γινουμε γονεις,στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη

Ο γιατρος σου τι σου εχει πει;κ για τις ατυχιες σου;λυπαμαι πολυ κιολας.εχεις κανει καποια εξεταση;

Φανταζομαι θα σου προτεινουν δανεικα

Φιλη μου με κορη στα 15προσπαθουσε με τον νεο συζηγο,μετα απο μια βιοχημικη πηγε με δανεικα κ στα 46εκανε δυδιμα αγορακια,τωρα στα 47θα βαλει ενα ακομη εμβρυο που της εχει μεινει

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ Βίκυ μου!

Ναι ξέρω για τα δανεικά ωάρια αλλά είναι κάτι που δε θα ήθελα. Το ξέρω οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο στην ηλικία μου να πετύχει η εγκυμοσύνη αλλά το θέμα είναι οτι θα θέλαμε ένα παιδάκι που να είναι η ένωση των δυό μας. Δεν το λέω εγωιστικά και δε θα σκεφτόμουν έτσι πιθανόν αν δεν είχα άλλα παιδιά αλλά έχω περάσει από το σοκ της αρχής, εννοώ όταν σου μιλάνε για πρώτη φορά για τα δανεικά ωάρια, το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από κει και μου βγαίνει πολλή άρνηση.

Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ... Τώρα είμαι στην 1η εξωσωματική (μετά από δύο σπερματεγχύσεις που δεν πέτυχαν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω τα δανεικα θα τα σκεφτομουν λογω των ατυχιων που ειχες

Δ ξερω κ αν κανεις διεγερση η φυσικο

Παντως εχω διαβασω αρθρο που λεει οτι τα εμβρυα απο δανεικα ωαρια παιρνουν κ απο τη γυναικα που κυοφορει

Κ σε γνωστες με δανεικα οσοι δ το ξερανε,ελεγαν οτι τους μοιαζουν τα μωρα

Βεβαια εφοσον προχωρας ηδη,ευχομαι να πετυχεις με την πρωτη!!καλη επιτυχια

 

Link to comment
Share on other sites

Απέτυχε και η εξωσωματική...

Τρεις φορές που έμεινα έγκυος απο τα 43 ως τα 45 τα δύο τελευταία χρόνια έγινε από μόνο του φυσικά.

Με τις δύο σπερματεγχύσεις και την εξωσωματική τίποτα.

Νομίζω πλέον οτι είναι άφταστο το όνειρο πολύ δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...