Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙ


Recommended Posts

Οποτε θα διαφωνήσω με καποιους που πιστεύουν ότι αν είσαι νόμιμος θα πληρωθείς ενώ αν δεν είσαι νόμιμος όχι.Πρέπει να είσαι νόμιμος για να είσαι νόμιμος και να μην βρεθεί κάποιος να σε κατηγορήσει και όχι για να βρεις το δίκιο σου.

 

Είσαι νόμιμος για να μπορέσεις νόμιμα να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα σου. Όχι έτσι, γενικά. Στην περίπτωσή σας, η ανιψιά σου δεν μπορεί να διεκδικήσει τα χρήματά της καθότι η εργασία της είναι παράνομη. Η νομοθεσία είναι σαφής. Αν έκοβε αποδείξεις, θα μπορούσε και καταγγελία στην αστυνομία να της κάνει, και δικαστικά να την κυνηγήσει, μέχρι και στον Τειρεσία να την αναφέρει. Τώρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα ακριβώς επειδή η ίδια είναι παράνομη.

 

 

Δηλαδή αν πάω εγώ και καταγγειλω την Ελληνιδα μεροκαματιάρα μάνα με τον άνεργο άνδρα που ερχεται και μου καθαριζει το σπιτι για να πάρει γάλα στα παιδιά της ή την Αγγλιδα κοπελίτσα που κάνει ιδιαίτερο Αγγλικά στα παιδιά μου για το χαρτζιλίκι της και φυσικά δεν μου δίνουν αποδείξεις τι θα γίνει; Τι προβλέπει η νομοθεσία; Τι κάνει το κράτος για να σταματήσει την αδήλωτη εργασία;

 

Οι υπεύθυνοι πολίτες κάνουν το υπεύθυνο κράτος. Όχι το κράτος τους πολίτες. Το κράτος δεν πρέπει να είναι ο μπαμπούλας που με φοβέρα αναγκάζει τους πολίτες να λειτουργούν νόμιμα. Πρώτα ο καθένας μας ατομικά πρέπει να αισθάνεται την ευθύνη να λειτουργεί νομότυπα και μετά να πιέσει συλλογικά να εφαρμοστεί σε όλους. Για κάθε χαροκαμένη Ελληνιδα μεροκαματιάρα μάνα υπάρχουν και πολλές άλλες που καθόλου χαροκαμένες δεν είναι, και βγάζουν αξιόλογα ποσά κάθε μήνα χωρίς να αποδίδουν ούτε ένα ευρώ φόρο. Μόνη σου ανέφερες τον καθηγητή που ενώ έχει τον μισθό του από το σχολείο, βγάζει και άλλα τόσα "μαύρα" από τα ιδιαίτερα. Προσωπικά επιλέγω να συναναστρέφομαι με επαγγελματίες που τηρούν τη νομοθεσία και κόβουν αποδείξεις για τα πάντα, από κομμώτριες μέχρι μανάβηδες και δασκάλους. Εμένα ως μισθωτή με χαρατσώνουν από παντού, δε θα συμμετέχω στην παρανομία τρίτων ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσω λίγο ακριβότερα.

 

Τέλος, εφόσον η ανιψιά σου έχει ήδη μία μισθωτή εργασία και είναι ασφαλισμένη, είναι ακόμα πιο εύκολο να κάνει αυτασφάλιση με μειωμένες εισφορές (εφόσον η ιατροφαρμακευτική της περίθαλψη καλύπτεται από τον εργοδότη της) και να κόβει κανονικά αποδείξεις. Δε διαφωνώ ότι η φορολογία στη χώρα μας είναι από τις υψηλότερες αλλά κίνητρα υπάρχουν, ιδιαίτερα για νέους ανθρώπους.

 

Φιλικά, Βάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει γίνει παρεξήγηση. Η ανιψιά μου δεν έχει εργασία νόμιμη + τα ιδιαίτερα. Εγώ όμως φταίω που το διατύπωσα λάθος. Εννοούσα ότι οι σπουδές της δεν έχουν να κάνουν με τα παιδαγωγικά οπότε δεν είναι αυτή η κύρια εργασία της (με αυτή την έννοια το είπα). Αυτή τη στιγμή δουλεύει εξασκώντας αυτό που σπούδασε αλλά δεν παίρνει ούτε ένα ευρώ αφού είναι εκεί ως εθελόντρια. Και για να έχει ένα μικρό έσοδο διάβαζε αυτά τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπον.. Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις εκτος απο το να γινεις πιεστικη..

ομως πολυ με μπερδευουν αυτα που γραφεις...

 

η ανιψια σου ξεκινησε τελη Μαιου μεχρι αρχες Ιουλιου..πες 1 1/2 μηνα που δεν ειναι τοσο αλλα τελος παντων.. συνολος πες 7 βδομαδες.. για 7 βδομαδες ειναι να παρει 170 ευρω..δηλαδη 24 ευρω την εβδομαδα.. οποτε εκανε 2 δυωρα την βδομαδα υποθετικα...

 

Μετα ομως μου το γυρνας το θεμα.. και απο ενα παιδακι τα κανεις 2 δυδιμα... επεισης και καπου αλλου εγραψες ενα παιδακι..

δεν ξερω τι γινετε και γιατι...!!!

 

νομιζω οτι καλυτερα να μιλησεις με την ανιψια σου να σου πει τι εχει παιχτει..

και ειδικα απο την στιγμη που σπουδαζει,οποτε ξερει πολυ καλα τι γινετε και σιγουρα θα εχει βρει λυση να παρει τα χρηματα της...!!!!!

 

 

Τελη Μαιου ξεκινησε μαθηματα για καλοκαιρι με ενα παιδακι που η μαμα του βρηκε την ανιψια μου μεσω αγγελιας. Συμφωνησαν για τις ωρες, τα χρηματα και ξεκινησαν.

 

 

 

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν αρκετα χρονια μου ειχε συμβει και αυτο...ηταν μια οικογενεια σε μια σπιταρονα με εσωτερικο ασανσερ, τεραστιο κηπο κλπ κλπ...ο μπαμπας γιατρος...εφτασε το καλοκαιρι μου χρωστουσαν περιπου 600 ευρω...ειχα μιλησει πολλες φορες στο τηλ με τη μαμα η οποια μια μου ελεγε δεν εχω, μια θα στα δωσω τοτε κλπ κλπ..Προφανως καποια στιγμη καταλαβα πως λεφτα απο τη μαμα δε θα εβλεπα...και πως γενικοτερα λεφτα δε θα εβλεπα...ωσπου αποφασισα να παιξω το τελευταιο μου χαρτι...πηγα λοιπον στο νοσοκομειο που εργαζοταν ο μπαμπας-γιατρος (ευτυχως που θυμομουν ποιο ηταν!)...ειχα σκεφτει πως αν δε μου τα εδινε, θα τον ρεζιλευα στον εργασιακο του χωρο, οποτε τουλαχιστον θα επαθρνα μια μικρη ικανοποιηση...πηγα, τον βρηκα, πολυ ευγενικα του ειπα πως ειμαι η ταδε (δεν ειχαμε γνωριστει ποτε!), μου χρωστανε 600 ευρω απο ιδιαιτερα...κι εκεινος ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ βγαζει το πορτοφολι του και μου δινει τα χρηματα!!! Τον ευχαριστησα κι εγω, καιπολυ απλα αποχωρησα...ετσι απλα και ανωδυνα:P:p

 

Σου προτεινω λοιπον να παει μια βολτα και απο τον εργασιακο χωρο του μπαμπα ευχομενη να εχει την ιδια τυχη με μενα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Aπορώ με το θράσος κάποιων, κυρίως αυτών που όχι δεν έχουν, αλλά δεν θέλουν να πληρώσουν. Δηλαδή ΔΕΗ, super market όταν ψωνίζουν δεν πληρώνουν? Εύχομαι να το αντιμετωπίσουν οι ίδιοι ή τα παιδιά τους όταν θα δουλέψουν. Κάνω ιδιαίτερα στα παιδιά μου πάνω από 5 -6 χρόνια, ποτέ ούτε που διανοήθηκα να μην πληρώσω. Το 1ο πράγμα που ρώταγα είναι πότε θέλουν να πληρώνονται. Μου λέγαν όποτε θέλετε εσείς. Ετσι τα υπολόγιζα ή με το μηνα αν ήταν λίγα, ή όταν ήταν πολλά, όχι πάνω από 200? τη φορά. Ετσι για να κάνω και εγώ το πρόγρμμά μου και αυτοί. Και υπόψιν ότι ο σύζυγος είναι ιδ. υπάλληλος με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...