Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Εγώ εκανα πλήρεις εξετάσεις,είμαι λεπτή,δεν έχω πρόβλημα με ινσουλίνη αλλά περίοδος γιοκ.Επαιρνα και παίρνω αντισυλληπτικά κ μόλις τα σταματάω άφαντη η περίοδος....Ανησυχώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σισίκα ο γιατρός τι σου λέει. Μη σε αγχώνει εγώ ξέρω πως με την κάτάλληλη διατρόφή γιατί υπάρχει και διατροφή για κοπέλες με πολυκυστικές που βοηθά και στην έμμυνο ρύση και στην αποκατάσταση της ωορηξίας αυτό με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Μη σε αγχώνει γιατί και το άγχος παίζει ρόλο

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Γόνιμες μπορεί να είναι οι 2 μέρες πριν και οι 2 μέρες μετά την ωορρηξία. Τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι έχω διαβάσει.

Άντρη γιατί δεν πήγες στον γιατρό σου και πήγες στο νοσοκομείο; Δεν του έχεις εμπιστοσύνη; Ρωτάω γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις έναν γυναικολόγο που να τον εμπιστεύεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο. Οι πόνοι συνεχίζονται; Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο και τον γιατρό σου; Σε ότι αφορά τα νεύρα, θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να είσαι αισιόδοξη. Τα νεύρα δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν, αντιθέτως. Και με τον αρραβωνιαστικό σου κοίτα να τα έχεις καλά γιατί είτε γίνουμε μανούλες (που το ευχομαι το συντομότερο), είτε δεν γίνουμε (που το απευχομαι) είμαστε τουλάχιστον τυχερές που έχουμε βρει ανθρώπους να μας αγαπάνε και να μας στηρίζουν στην προσπάθεια που κάνουμε για να γίνουμε μανούλες!!!!!!

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα διατροφής για τις γυναίκες που έχουν πολυκυστικές;

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Χουανίτα δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τον ιδιώτη γιατρό απλά η μαμά μου και σε αυτό έχει και δίκιαο ακούστηκαν τόσα πολλά για τις ιδιωτικές κλινικές και κάτι χάπια που κυκλοφόρησαν απο τα κατεχόμενα και τα δίνουν οι έξω γιατροί και προκαλούν μέχρι και στείρωση και κάπου φοβάμαι. Τον γιατρό αυτό τον ξέρω μόνο λίγο καιρό βασικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα γιατρό γιατί παλαιότερα που έπεινα αντισυλληπτικά μαζί με΄κάτι άλλο για την μείωση των ορμονών μου προκάλεσαν κατάθλιψη και νευρικά ανορεξία και χρειάστηκε να ακολουθήσω ψυχοθεραπεία για να τα καταφέρω να το ξεπεράσω. Γι αυτό ακόμη ένας λόγος να φοβάμαι

 

Σίγουρα ευχαριστώ το Θεό που έχω τον αρραβωνιαστικό μου γιατί του το ζητούσα πάρα πολύ να βρώ κάποιον να με αγαπά πραγματικά και το βρήκα και του ζητάω και τώρα να μου στείλει και σε μένα και σε όλες τις άτεκνες κοπέλες ένα μωράκι και θα με ακούσει είμαι σίγουρη και θα μας το στείλει

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Άντρη ελπίζω να μην σε στεναχώρησα με αυτά που είπα πριν. Πάντως έχεις δίκιο ότι είναι δύσκολο να βρεις γιατρό που να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη.

Όσο για το αν θα αποκτήσουμε μωράκι, μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν!!!

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια και΄γω παθούσα αλλα μετά από πολλες θεραπείες και με καλό γιατρό τελικά το αντιμετώπισα και αυτό το πρόβλημα με τις πολυκυστικές ωοθήκες χρόνια τώρα με απογοητεύσεις ασταθή κύκλο και τελικά έκανα δυο παιδάκια, αλλά και΄γω είχα πολύ άγχος και τότε δυσκόλευαν τα πράγματα,θέλει υπομονή και καλό γιατρο με σωστή θεραπεία.:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Σισίκα,εγω πήγα στον Πράπα που είναι μεγάλο όνομα στην Θεσσαλονίκη.Εκανα ένα τεστ Παπ,μου είπε να κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα,το έκανε και βγήκε καλό,και του πήγα τις εξετάσεις.Είναι πολύ πεπειραμένος,αλλά έχει πάρα πολύ κόσμο και γενικά επειδη έχω πολυκυστικές με κύκλο 30-31 ημερών και είμαι αδύνατη,ήταν πολύ χαλαρός.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μόυ δίνεται πολύ κουράγιο και ελπίδα αλήθεια. Ο μόνος εχθρός μου εμένα είναι η ψηλή τετοστερόνη προσπαθώ τώρα με διατροφή να χάσω κιλά γιατί αυτό επηρεάζει την ωορηξία και με την απώλεια βάρους ίσως φτιακτεί η ωορηξία μου και δεν θέλω ιατρική βοήθεια.

 

Ο πόνος χαμηλά στην κοιλιά συνεχίζει και προσπαθώ να μην το σκεύτομαι πως είναι δυνατό να είναι τα έντερα μου όπως μου είπε ο γιατρός και να πονώ κάτω χαμηλά. Τα έντερα μας δεν είναι ψηλά στην κοιλιά καλά θα μας τρελάνουν.

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ..ΑΠΟ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΕΚΟΨΕΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ...ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ 14 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΑΙ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 28-32 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΚΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ 30-35 ΜΕΡΕΣ..ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΕΣ.1,65 Η ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ 1.02.ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΕΝΩ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ....ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑ 16 ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΓΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ''ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΚΥΣΤΙΚΕΣ,ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ''. ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ...ΛΕΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΣΗ ΤΡΕΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ??? ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΩ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.ΕΚΑΝΕ ΤΕΣΤ ΑΛΛΑ ΑΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΙΜΑ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΗΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lucky 6 καλημέρα και καλοσώρισες στην παρέα μας. Ίσως να έχεις και δίκαιο που ίσως να χρειαστούμε λίγο περισσότερη προσπάθεια απο άλλες κοπέλες αλλα για φαντάσου εμείς ξέρουμε το πρόβλημα και μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε με την βοήθεια και την κατάλληλη θεραπεία σε συνεργασία με τον γιατρό μας. Ο δικός μου γιατρός μου λέει ξέρουμε έχεις πολυκυστικές ο κύκλος σταθερός τετοστερόνη ψηλή. Το μόνο εμπόδιο που μπορεί να υπάρχει είναι να μην κάνω ωορηξία κάθε μήνα η και σπάνια. Δεν το ψάξαμε. Για φαντάσου όμως ένα άλλο ποσοστό γυναικών που όσο και να προσαπθούν δεν μπορούν να συλλάβουν για άγνωστους και για την ιατρική ακόμη λόγους.

 

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ. Κοίτα ποια μιλά δηλάδη η κυρία αγχος αλλά όντως πρέπει να το αποβάλουμε. Κάνε ότι κάνω εγώ τα βράδυα και με ηρέμά. Εγώ είπα τέρμα οι γιατροί προς το παρών θα χαλαρώσω θα απολαύσω τις τελευταίες προετοιμασίες για τον γάμο μου γιατί έχει πλησιάσει, θα χαλάρώσω θα απολαύσω το ταξίδάκι μου ποιο μετα και μετά βλέποουμε. Που λές τα βράδια ξαπλώνω και απλά απο μέσα μου παρακαλώ την Παναγία. Της Λέω είσαι και εσύ μάνα και ξέρεις πόσο πολύ αγαπώ τα παιδάκια θέλω σε παρακαλώ να μου χαρίσεις και μένα.

 

Και εγώ λατρεύω πολύ τα μωράκια και επειδή τα αγαπω πάρα πολύ έχει φορές που φοβάμαι ότι δεν θα κάνω δικά μου. Κανείες δεν ξέρει΄μόνο ο Θεός. Σου΄εύχομαι απο καρδιάς σύντομα να γίνεις μανούλλα. Και ΌΧΙ ΑΓΧΟΣ.

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ζω σε κωμόπολη κι όλοι ρωτάνε και κοιτάνε την κοιλιά μου όταν φοράω κανένα φαρδύ μπλουζάκι.Προσπάθησε να μην δινεις σημασια,στην αρχή όλοι κάνουνε την χαζή ερώτηση ¨πως πάει ο έγγαμος βίος¨και μετα από δυο μήνες ¨έχουμε τίποτα,κανα μωράκι?¨.Εμένα αυτή η αναμονη με σκοτώνει απο την άποψη οτι από την παλλίνδρομη πέρασαν 11 μήνες και δεν ξαναπροέκυψε εγκυμοσύνη.Αυτή η αναμονή με κάνει κυκλοθυμική,την μία θέλω να αποξενώνομαι από΄όλους και την άλλη θέλω παρέα και κουβέντα.Να είσαι καλά με τον άντρα σου και με τον εαυτό σου.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

LUCKY αυτό που έχω να σου πώ είναι ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!

Καταρχήν έχω και εγώ πολυκυστικές ωοθήκες, σε χειρότερη μορφή απο σένα, αν υπολογίσεις ότι εγώ από την μέρα που σταμάτησα τα χάπια δεν έχω καθόλου περίοδο. Είμαι και εγώ στην προσπάθεια να κάνω ένα παιδάκι, έχω κάνει εξετάσεις, θα κάνω και άλλες και βέβαια έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες με εσένα. Θα πρέπει όμως να σου πω ότι έχω πολλά παραδείγματα γυναικών στο φιλικό και οικογενειακό μου περιβάλλον που έχουν πολυκυστικές ωοθήκες και έχουν και παιδιά.

Μάλιστα 2 από αυτές με κύκλο 5 ή και 6 μηνών. Είμαι σίγουρη οτι και εσύ αν το ψάξεις λίγο θα ακούσεις πολλές ιστορίες γυναικών με πολυκυστικές ωοθήκες που τελικά έγιναν μητέρες εύκολα ή δύσκολα. Όσο για τον κόσμο προσπάθησε απλά να μην δίνεις σημασία! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και να αισθάνεσαι καλύτερα! Όποτε αισθανθείς ότι θελεις να μιλήσεις μην διστασεις να το κάνεις, άλλωστε για αυτό τον λόγο υπάρχει το forum.

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπατε...πραγματικα αισθανομαι τοσο καλα που μιλαω σε καποιους που δεν ξερω αλλα ηδη με κανατε και ενιωσα τοση ηρεμια.Εχετε απολυτο δικαιο θα βαλω τα δυνατα μου να μην ακουω τον κοσμο και να μην τον αφησω να με επηρεαζουν αρνητικα...θα αποβαλλω απο μεσα μου την σκεψη του μωρου και θα χαλαρωσω το καλοκαιρι και θα περασω οσο πιο καλα με τον αντρα μου!! Αντρη25 η αληθεια ειναι οτι καθε βραδυ κανω την προσευχη μου και ζηταω απο τον θεο και την παναγια να μου χαρισουν ενα μωρακι...κοριτσια μου δωσατε ηδη τοσο πολυ θαρρος να συνεχισω και να μην αγχωνομαι.κατι εχει και ο θεος για μας δεν μπορει...ΑΝΤΡΗ 25 σου ευχομαι η ωρα η καλη και μια ευτυχισμενη ζωη και συντομα με ευχαριστα νεα για ενα νινακι...και σε ολες τις αλλες κοπελες με ενα μωρακι μεχρι το τελος του καλοκαιριου...

Link to comment
Share on other sites

lucky 6 σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ο Θεός ξέρει το πότε εσύ η εγώ πρέπει να γίνουμε μανούλλες. Και εγώ έχει φορές που με πιάνει το παράπονο και λέω γιατί σε μένα αυτό και το άλλο. Κάποτε όμως όταν το σκεύτομαι λέω αφού φέρνωντας στο κόσμο ένα πλάσμα αρχήζει ακι δουλεύει η μοίρα του και η τύχη του ίσως τώρα να μην πρέπει να αρχήσει γιατί δεν είναι καιρός και όλα σίγουρα έχουν ένα λόγο όπως και η ύπαρξη μας σε αυτή τη γή άλλωστε. Ο Θεός μας ακούει και πονά και με τον πόνο μας. Στο πρόβλημα μου που είχα τον είχα συνέχεια οδηγό μου και έβρησκα καταφύγιο στο σπίτι του. Θα μας βοηθήσει. Εγώ έχω μια ζώνη που μας την έφεραν απο τουσ Αγίους Τόπους και τη φοράς όταν είσαι άρρωστος (βοηθά πολύ τους καρκινοπαθής)και βοηθά και πολύ τις άτεκνες γυναίκες. Δεν ξέρω αν είναι κάλά που την φορώ τώρα που είμαι αρραβωνιασμένη αλλά την έχω σαν φυλακτό μου. Έύχομαι η Αγία Μαρίνα, ο Άγιος Στυλιανός να σε βοηθήσουν να γίνεις μανούλλα.

 

Απο όσα διαβάζω πάντως το σιτε αυτό είναι γουρλίδικό και φέρνει και τύχη. Η αγάπη η βοήθεια και συμπαράσταση που δίνουμε ο ένας στον άλλο θα μας βοηθήσει να εκπληρώσουμε και αυτή μας την επιθυμία να γίνουμε μανούλλες.

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Έχω κι εγώ πολυκυστικές ωοθήκες και από τα 16 μου το γνωρίζω. Όταν έγινα 18 άρχισα να παίρνω συστηματικά χάπια. Με τον άντρα μου είμαστε πολλά χρόνια μαζί αλλά πάντα παίρναμε προφυλάξεις. Όταν πια παντρευτήκαμε σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και κατευθείαν έμεινα έγκυος! Ξέροντας ότι είχα πολυκυστικές ήμουν σίγουρη ότι θα αργούσα πολύ να μείνω έγκυος! Η χαρά μου ήταν μεγάλη. Δυστυχώς όμως η κύηση εκείνη παλλινδρόμησε και το έμβρυο χάθηκε. Ήταν Νοέμβριος του 2007 όταν έκανα την απόξεση. Αφού πέρασαν 4 δύσκολοι μήνες όπου έπρεπε να το ξεπεράσω (πήρα φυσικά και αντισυλληπτικά) το Μάρτιο του 2008 ξαναέμεινα έγκυος αμέσως μόλις σταμάτησα τα χάπια! Αποτέλεσμα: μια κόρη 7,5 μηνών τώρα που γεννήθηκε ακριβώς ένα χρόνο μετά την πρώτη άτυχη εγκυμοσύνη. Μην απελπίζεστε κορίτσια και μη χάνετε το κουράγιο σας. Μείνετε σταθερές σε έναν γιατρό που θα σας εμπνέει εμπιστοσύνη και ακολουθείστε τις οδηγίες του και θα τα καταφέρετε.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΗΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

lucky 6 μη δίνεις σημασία στον κόσμο κορίτσι μου. Να είναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί...Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατό πιο ήρεμη και ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και θα έρθει το μωράκι.

Κάθε επιτυχία εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούνε!

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω πολυκυστικες επιασα τον γιο μου με την μια και το δευτεροπαλι με την μια.. και στις 2 περιπτωσεις δεν ηθελα να μεινω εγκυος..

Πριν απο 2 χρονια ομως που προσπαθουσα 3 μηνες (ηθελα αμετι χαμετι δευτερο παιδι εκεινη την στιγμη) δεν εμεινα..

Αρα?? Μαλλον οι πολυκυστικες δεν επιρρεαζουν.. το αγχος μας και το μυαλο μας επιρρεαζει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής, που πήγα γιατρο την τελευταία φορά 29/06 που είχα πόνο κάτω χαμηλά θυμάμαι ότι μου είπε είχα ένα ωραία μεγάλο ωάριο η περίοδος μου το μήνα εκείνο ήταν 18/06 αφού είχα κύστη και έπαιρνα χάπια να διαλυθεί και όταν τα σταμάτησα μου ήρθε. Υπάρχει περίπτωση να έμεινα έγκυος αφού είχαμε ελεύθερες επαφές τις μέρες εκείνες. Πως θα το καταλάβω. Βαρέθηκα τα τέστ, βάρέθηκα να πηγαίνω γιατρο. Απλά σήμερα νοίωθω λίγα πονάκια κάτω χαμηλά στην κοιλία μου και φουσκωμένο στήθος. Μπορεί να είναι και συμπτώματα περιόδου. Πως θα το ξέρω

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Σισίκα, στον πρώτο γιατρό που πήγα όταν πρωτοαρραβωνιάστηκα και δεν προσέχαμε και δεν έμεινα έγκυος πήγα να δούμε τις κύστες και για έλεγχο και μου είπε την 12η μέρα του κύκλου μου να πάω για να δεί αν κάνω ωορηξία. Πήγα και μου είπε δεν έκανες ωορηξία και αγχώθηκα αν διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δείς ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. στις 29/06 που πήγα στο νοσοκομείο γιατι η μάμα μου επειδή πέρασε πάρα πολλά με συμβούλεψε να εμπιστεύομαι τους γιατρούς του νοσοκομείου πήγα με πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλιά αφού προηγουμένως είχα κύστη και έπαιρνα χάπια για να διαλυθεία και μου είπε βλέπω ένα πολύ μεγάλο ωραίο ωάριο.

 

Μη σε αγχώνει κοίτα και μένα. Απλά όταν έχουμε πολυκυστικές όπως μου έιπε και μένα ο γιατρός μπορεί να μην κάνουμε κάθε μήνα ωορηξία. Αυτό έχει θερααπεία με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που προκαλεί ωορηξία δεν θυμάμαι τα χάπια ακριβώς.

 

Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο όσο γίνεται φυσικά για ένα χρόνο αφού αυτό το χρονικό περιθώριο το δικαιούμαστε άλλωστε για να πούμε θέλουμε βοήθεια και ο Θεός είναι μεγάλος.

 

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους θα τα πούμε την Δευτέρα

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην μία ωοθήκη έχω 15 κύστεις ΑΝΤΡΗ μου κ οι γυναικολόγοι λένε ότι είναι λόγω έλλειψης ωορρηξίας.Εκανα εξετάσεις με βάση τον ενδοκρινολόγο μου και οι ορμόνες ωορρηξίας δεν είναι καθόλου καλές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...