lilaki1987

λιστα διακοπων για 5 μηνων μωρο

15 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

θα παω στο βολο στους δικους μου με τον αντρα μου και την 5 μηνων κορουλα μας τι χρειαζεται να παρω μαζι μου;;; μπορειτε να μου κανετε μια λιστα με τα απαραιτητα;

Διαφημίσεις

Κι εμεις τις πρωτες μας διακοπες τις πηγαμε οταν ηταν 5,5 μηνων, οσο πιο μικρο τοσο πιο πολλα πραγματα κουβαλας!

Λοιπον ρουχαλακια και αλλαξιες, πανες,ειδη μπανιου κρεμουλες σωματος κλπ,μπιμπερο, αποστηρωτηρα, πιπιλες, θερμομετρο, αντιπυρετικο, αταραξ (σε περιπτωση που κατι του προκαλεσει αλλεργικη αντιδραση),το βιβλιαριο της, αντιηλιακο αν πατε για μπανιο... ε σε γενικες γραμμες αυτα, αυτες ειναι οι ''κατηγοριες'' παντως, ρουχισμος, ιατρικα,ειδη για το φαγακι/γαλατακι της, ειδη μπανιου, εξοπλισμος μεταφορας (καροτσι κλπ) και παιχνιδακια!

Α επισης εμενα με βολευε να εχω και την ενδοεπικοινωνια μαζι για να μπορω να καθομαι στη βεραντα οταν το μωρο κοιμοταν το βραδυ. Καλο κουβαλημα! :D

σε γενικες γραμμες λογικα μου ακουγονται και νομιζω με καλυψες! εσυ ειχες βαλει το μωρακι σου στη θαλασσα;

ξεθαψα αυτο θεμα γιατι ειναι παρομοιο η περιπτωση μονο που εμεις θα παμε στην αθηνα απο το βολο ενα 4ωρο ταξηδι περιπου τωρα στης γιορτες. σχεδιαζουμε να παμε οταν θα ειναι 26η εβδων για να εχω και λιγη βοηθεια στην κορηφωση του αλμα αναπτηξη. τι χρειαζεται να προσεξουμε στο ταξιδι, τι να παρουμε μαζι μας κτλ. επησης τις κρεμουλες να τα ξεκηνησουμε αφου γυρναμε (10 ημερες θα μεινουμε περιπου).

Κατα βαση θα φροντισεις να καλυπτονται οι αναγκες του μωρου με βαση τον υπνο,που θα κοιμηθει;θα παρεις υπνοσακο πχ;πανω κατω θα καταλαβεις τι να παρεις αν δεις τι χρειαζεσαι τη νυχτα.μετα για τις βολτεε,μαρσιπο-καροτσι,καμια πανα η κουβερτα.αν θηλαζεις τουλ δ κουβαλας για φαι.ενα θερμομετρο,ντεπον,κρεμα για τα ουλα,συγκαματος,ενυδατικη,αφρολουτρο παντα εχω μαζι.που θα την κανεις μπανιο.απο ρουχα για τοσο μωρο επαιρνα 2σετ για καθε μερα,πανακια,σαλιαρες,μπουφανακι,γαντια(λογω εποχης)

Εγω τις στερεες τις καθυστερησα 10μερες για να ξεκινησουμε μετα τη βαφτιση

Αλλιως θα κουβαλας,πιατακια,καρεκλακι,κουταλακια,ποτηρακι

Για το ταξιδι εγω θα εκανα μια σταση να βγαλω λιγο το μωρο απο το καρεκλακι,βεβαια αν κλαιει κ πιο συχνα

Αναλωσιμα,παμπερς,μωρομαντηλα,σελτεδακια

Πετσετες,εκτος αν εκει που πατε μπορειτε να πλενετε με βρεφικο

Κ 2-3αγαπημενα μικρα παιχνιδακια για απασχοληση στο ταξιδι η γενικα

Τα βιβλιαρια της μαζι

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

προβλεπω πως θα ειναι φυσκα το αυτοκινητο, τουλ κουνια εχουμε εκει, και σεντονια κτλ. επειδη υπαρχει πληντηριο στεγνωτηριο θα μου αρκουν λιγοτερα ρουχα λογικα. στη πεθερα μου θα μενουμε οποτε τα αναλωσημα θα μας τα παρουν εκοινοι.

Οσα ρούχα φοραει κανονικά τόσες μέρες, λιγότερα αν μπορείτε να πλύνετε. Συν 1-2 πετσέτες. Και όσες πάνες θα χρειαστείτε μέχρι να βρείτε άλλες.

Εγώ λόγω θηλασμού και cosleeping, σε αυτή την ηλικία δεν έπαιρνα τίποτα άλλο, παρά μόνο το μάρσιπο.

Σε περίπτωση που έχετε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές μπορείς να κάνεις διακοπή και να μείνετε στο γάλα όπως επίσης να συνεχίσεις να δίνεις στέρεα κ κει. Εφόσον θα είστε σε "δικό σας" σπίτι δε θα ειναι δύσκολο. Απλά λόγω αλλαγής περιβάλλοντος δεν συνίσταται να ξεκινήσεις εκεί να δίνεις.

Για μένα τα πιο σημαντικά είναι βιβλιάριο, ντεπον, φυσιολογικός ορός, αποστειρωμένες γάζες και θερμόμετρο για να μην ψάχνεσαι!

Συμφωνώ με όλα αυτά που είπε η Vicky86

δεν νομηζω να τα ξεκηνησουμε νωριτερα στο κατω κατω ακριβως στς γιορτες κλεινει τους 6 μηνες...

Δεν είναι απόλυτο το 6μηνες, είναι εκεί τριγύρω ανάλογα με τις συνθήκες και τις προθέσεις του μωρού σου.

Συνήθως κουβαλάμε πάρα πολλά πράγματα κ δεν τα χρησιμοποιούμε. Φροντίσε να πάρεις τα αναντικατάστατα/πρακτικά και για τα υπόλοιπα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις κ λίγο αν σου λείψει κάτι. Αν κ συ λες πως έχεις ολόκληρη προίκα εκεί άρα γλίτωσες ήδη από πολλά!

Καρότσι ή μάρσιπο και αλωνίστε στην πόλη!!!!

Διαφημίσεις

Κτ που θυμηθηκα οτι πολλες φορες δ βρισκω οταν φιλοξενουμαστε.καποιο λαμπακι που μπορει να χρειαστω το βραδυ.χαχα

Επεξεργάστηκαν by vicky86

Εμάς η παιδίατρος μας από την αρχή μας απέτρεψε από το να αγοράσουμε/χρησιμοποιούμε ρηλαξ. Μου εξήγησε πως ο.τι αγωνα κ κόπο κάνει το μωρό στα πατωματα για γυμναστική πάει χαμένο Γιατί λειτουργεί ανάποδα. Εφόσον θα έχεις καρότσι κ τόσες αγκαλιές δεν νομίζω πως το χρειάζεσαι μαζί 

Συμφωνω για το ρηλαξ,ναι μεν εχουμε,αλλα ειναι λυση αναγκης για μας.η μεγαλη δ καθοτανε κιολας

Τον μικρο τον εβαζα οταν ημουν μονη με τα δυο να κανω ενα φαι πχ

Με τους παππουδες το ρηλαξ ειναι περιττο

On 18/11/2017 at 2:48 ΜΜ, Δωρα είπε:

ξεθαψα αυτο θεμα γιατι ειναι παρομοιο η περιπτωση μονο που εμεις θα παμε στην αθηνα απο το βολο ενα 4ωρο ταξηδι περιπου τωρα στης γιορτες. σχεδιαζουμε να παμε οταν θα ειναι 26η εβδων για να εχω και λιγη βοηθεια στην κορηφωση του αλμα αναπτηξη. τι χρειαζεται να προσεξουμε στο ταξιδι, τι να παρουμε μαζι μας κτλ. επησης τις κρεμουλες να τα ξεκηνησουμε αφου γυρναμε (10 ημερες θα μεινουμε περιπου).

Ασχετο, αλλά ειναι δυνατό να προβλέψεις πότε ακριβώς θα έχει άλμα ανάπτυξης και τι ακριβώς θα σημαίνει αυτό; Τα άλματα ανάπτυξης είναι μεν πραγματικότητα, αλλά γενικά σε καμία περίπτωση δε συμπίπτουν για όλα τα μωρά και μάλιστα μετά τις πρώτες 4-5 βδομαδες.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα