Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που μπαίνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ στην φορολογική δήλωση?


hstef

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε ποιο κωδικό στο ε1 της φορολογικής δήλωσης πρέπει να μπει το ποσό που πήρα το 2013 από τον ΟΑΕΔ για την παροχή προστασίας μητρότητας (6μηνο). Έχω ρωτήσει εφορία και λογιστές και έχω ψάξει μόνη μου αλλά κανείς δεν μου έχει απαντήσει με βεβαιότητα και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό για φέτος.

Όσες μανούλες το πήραν που το έχουν ή σκοπεύουν να το βάλουν?

 

Ευχαριστώ

Χαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ρώτησα τον λογιστή αν χρειάζεται τις βεβαιώσεις αυτές να τις συγκεντρώσω και μου απάντησε πως θα τα βρούμε έτοιμα συμπληρωμένα (ΙΚΑ+ΟΑΕΔ) στην δήλωση όταν μπούμε online.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως απλα δεν το βαζεις πουθενα! δεν δηλωνονται αυτα! ετσι μου ειχαν πει απο την δουλεια μου το 2012 ομως που γεννησα.

 

Από 1/1/2013 δηλώνονται και τα επιδόματα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα τον λογιστή αν χρειάζεται τις βεβαιώσεις αυτές να τις συγκεντρώσω και μου απάντησε πως θα τα βρούμε έτοιμα συμπληρωμένα (ΙΚΑ+ΟΑΕΔ) στην δήλωση όταν μπούμε online.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

 

Σε εμένα δεν φαίνονται και γι'αυτό έχω πάρει την βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ. Αλλά δεν ξέρω που να το βάλω και 2-3 λογιστές που ρώτησα ο καθένας λέει το δικό του γιατί ο φορολογικός νόμος άλλαξε φέτος και προφανώς δεν είναι σίγουροι που μπαίνει το καθετί. Στην εφορία για να καταλάβεις μου είπαν "Κι εγώ που θες να ξέρω? Μην το βάλεις πουθενά... 'Η βάλτο στο 657 ως επίδομα τέκνου". Οπότε καταλαβαίνεις τι μπάχαλο υπάρχει.

Μήπως ξέρεις αν εξαιρείται από εισφορά αλληλεγγύης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε ποιο κωδικό στο ε1 της φορολογικής δήλωσης πρέπει να μπει το ποσό που πήρα το 2013 από τον ΟΑΕΔ για την παροχή προστασίας μητρότητας (6μηνο). Έχω ρωτήσει εφορία και λογιστές και έχω ψάξει μόνη μου αλλά κανείς δεν μου έχει απαντήσει με βεβαιότητα και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό για φέτος.

Όσες μανούλες το πήραν που το έχουν ή σκοπεύουν να το βάλουν?

 

Ευχαριστώ

Χαρά

 

 

Τα επιδοματα μητροτητας ΙΚΑ -ΟΑΕΔ δεν υπαρχουν αυτοματα συμπληρωμενα. Θα πρεπει να ζητησης βεβαιωση απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ αντιστοιχα. Δεν φορολογουνται αλλα υπολογιζεται εισφορα αλληλεγγύης. Θα τα βαλεις στον κωδικο 659/660 και στην εκκαθάριση δεν θα σου υπολογισει φορο αλλα μονο την εισφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα επιδοματα μητροτητας ΙΚΑ -ΟΑΕΔ δεν υπαρχουν αυτοματα συμπληρωμενα. Θα πρεπει να ζητησης βεβαιωση απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ αντιστοιχα. Δεν φορολογουνται αλλα υπολογιζεται εισφορα αλληλεγγύης. Θα τα βαλεις στον κωδικο 659/660 και στην εκκαθάριση δεν θα σου υπολογισει φορο αλλα μονο την εισφορα.

 

Το απόγευμα έχω το τελικό ραντεβού στον λογιστή. Τι κάνω τώρα; είσαι σίγουρη; γιατί εμένα μου είπε ότι θα το δούμε περασμένο μέσα;;; δεν μιλώ για το 6μηνο, μιλώ για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα έχω το τελικό ραντεβού στον λογιστή. Τι κάνω τώρα; είσαι σίγουρη; γιατί εμένα μου είπε ότι θα το δούμε περασμένο μέσα;;; δεν μιλώ για το 6μηνο, μιλώ για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας που πήρα.

 

Mπες καλε με τους κωδικους σου να δεις. Εμενα παντως δεν ηταν. Ειμαι σιγουρη γιατι δεν υπαρχει το προγραμμα που ενώνει τα δεδομενα των υπηρεσιων. Πως θα στο εχουν βαλει εσενα και οχι στους αλλους?? Ο λογιστης σου δλδ μπηκε στην δηλωση σου και το ειδε?

Link to comment
Share on other sites

Mπες καλε με τους κωδικους σου να δεις. Εμενα παντως δεν ηταν. Ειμαι σιγουρη γιατι δεν υπαρχει το προγραμμα που ενώνει τα δεδομενα των υπηρεσιων. Πως θα στο εχουν βαλει εσενα και οχι στους αλλους?? Ο λογιστης σου δλδ μπηκε στην δηλωση σου και το ειδε?

 

Οχι, πήγα εκεί για να κάνω το Ε9 μας που είχε αλλάξει και ζήτησα να μου πει τι θα του πάω για να κανουμε και την δήλωση. Μου είπε τι και τι, του είπα ότι η ασφαλιστική μου είπε πως εχει ενημερώσει απευθείας το taxisnet, του ανέφερα τα επιδόματα που γέννησα και μου είπε πως δεν χρειάζονται οι βεβαιώσεις που έχω - θα τα δούμε on line περασμένα.

 

edit: εχεις δίκιο για τους κωδικούς, δεν μπήκα - μα τότε γιατί τους πληρώνουμε; ήμουν ήσυχη. Θα σας πω το βράδι που θα έχω πάει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Τα επιδοματα μητροτητας ΙΚΑ -ΟΑΕΔ δεν υπαρχουν αυτοματα συμπληρωμενα. Θα πρεπει να ζητησης βεβαιωση απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ αντιστοιχα. Δεν φορολογουνται αλλα υπολογιζεται εισφορα αλληλεγγύης. Θα τα βαλεις στον κωδικο 659/660 και στην εκκαθάριση δεν θα σου υπολογισει φορο αλλα μονο την εισφορα.

 

Είσαι σίγουρη για την εισφορά αλληλεγγύης? Γιατί αυτό μετατρέπει τη δήλωση μου από πιστωτική σε χρεωστική... :-(

 

Και όσο και να το ψάχνω δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση για το συγκεκριμένο επίδομα. Μόνο μια παλιότερη διάταξη που έλεγε πως ενώ είναι εισόδημα είναι αφορολόγητο και έτσι επιστράφηκαν χρήματα στους φορολογούμενους που το είχαν δηλώσει ως εισόδημα. Αλλά τώρα δεν ελπίζω να γίνει κάτι αντίστοιχο μιας και ψάχνουν να μαζέψουν φόρους από όπου μπορούν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι σίγουρη για την εισφορά αλληλεγγύης? Γιατί αυτό μετατρέπει τη δήλωση μου από πιστωτική σε χρεωστική... :-(

 

Και όσο και να το ψάχνω δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση για το συγκεκριμένο επίδομα. Μόνο μια παλιότερη διάταξη που έλεγε πως ενώ είναι εισόδημα είναι αφορολόγητο και έτσι επιστράφηκαν χρήματα στους φορολογούμενους που το είχαν δηλώσει ως εισόδημα. Αλλά τώρα δεν ελπίζω να γίνει κάτι αντίστοιχο μιας και ψάχνουν να μαζέψουν φόρους από όπου μπορούν....

 

Ναι ειμαι σιγουρη. Αφορολογητο ειναι. Δεν σου υπολογιζει φορο εισοδηματος. Μονο εκτακτη εισφορα. Το εχω δει και αλλα σαιτ οτι εκει μπαινει. Οτι μπαινει στο 659 ειναι αφορολογητο εισοδημα με εκτακτη εισφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, eirinako είχες δίκιο. Δεν ήταν περασμένα. Αντ'αυτού χρησιμοποιήσαμε τις βεβαιώσεις που είχα απ' το ΙΚΑ και την κατάθεση που έγινε απ' τον ΟΑΕΔ. Αυτά λοιπόν τα επιδόματα, μαζί πρόσθεσε και το επίδομα τέκνων του '13 αλλά και την αποζημίωση τοκετού απ' την ιδιωτική μου ασφάλεια και τα έβαλε κάπου που μου είπε πως είναι αφορολόγητα, δεν έχει περαστεί η δήλωση μου ακόμη κι έτσι δεν την έχω στα χέρια μου. Είδα όμως στην οθόνη της ότι έγραφε "εισοδήματα που δεν φορολογούνται ή απαλάσσονται" ή κάτι τέτοιο.

 

Παρεπιπτώντος ο βοηθός της είχε κάνει τραγικό λάθος: δεν μου πέρασε αλλαγή του Ε9 που πήγα και έκανα, συν της λάθος πληροφορίας που μου έδωσε και σας είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, eirinako είχες δίκιο. Δεν ήταν περασμένα. Αντ'αυτού χρησιμοποιήσαμε τις βεβαιώσεις που είχα απ' το ΙΚΑ και την κατάθεση που έγινε απ' τον ΟΑΕΔ. Αυτά λοιπόν τα επιδόματα, μαζί πρόσθεσε και το επίδομα τέκνων του '13 αλλά και την αποζημίωση τοκετού απ' την ιδιωτική μου ασφάλεια και τα έβαλε κάπου που μου είπε πως είναι αφορολόγητα, δεν έχει περαστεί η δήλωση μου ακόμη κι έτσι δεν την έχω στα χέρια μου. Είδα όμως στην οθόνη της ότι έγραφε "εισοδήματα που δεν φορολογούνται ή απαλάσσονται" ή κάτι τέτοιο.

 

Παρεπιπτώντος ο βοηθός της είχε κάνει τραγικό λάθος: δεν μου πέρασε αλλαγή του Ε9 που πήγα και έκανα, συν της λάθος πληροφορίας που μου έδωσε και σας είπα παραπάνω.

 

Καλημερα :) θελουν προσοχη αυτα τα πραγματα. Ειναι φαουλ σε αυτα και να εχεις το νου σου να τα κοιτας και μονη σου. Μην σου κανουν καμια χοντραδα και μετα ψαχνεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...