Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειωμένο ωράριο εργασίας


Recommended Posts

Γνωρίζει κάνείς για το μειωμένο ωράριο αν έχει αλλάξει κάτι?

ισχύει ότι στα 3 χρόνια είναι 6ωρο? η κάτι έχει αλλάξει? γιατι ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να πιστέψω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εάν η μητέρα έχει πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ, συνήθως οι εργοδότες αφαιρούν τους 6 μήνες από το μειωμένο ωράριο, άλλοι πάλι όχι(κι αυτό γιατί δεν ξεκαθαρίζεται από τη νομοθεσία-αλλο κουφό κι αυτό!!!). Στη δεύτερη περίπτωση ή 30 μήνες 7ωρο, ή 12 μήνες 6ωρο και 6 μήνες 7ωρο. Επιλέγεις με τη συναίνεση του εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν πως δεν ξεκαθαριζεται γιατι ο νομος για το μειωμενο ωραριο προυπηρχε του νομου για το 6μηνο. Και οταν μπηκε το 6μηνο εγινε ως συνηθως χαμος. Ο καθενας τα δικα του.

Απο τη στιγμη ομως που εχει η εργαζομενη το δικαιωμα να επιλεξει να παρει ολο το μειωμενο μαζι σε 3,5 μηνες αδεια, και μετα να παρει και το 6μηνο του ΟΑΕΔ, πρεπει να μπορει και αντιστροφα να παρει και ολο το μειωμενο σε ωρες μετα το 6 μηνο. Αυτο λεει η λογικη και αυτο γινεται. Εκτος αν πεσεις σε τιποτα περιεργους. Δηλαδη οπως το λεει η μπεμπουλινι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής του σωτήριου για της μαμάδες 6μήνου, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα αφαιρείται ή όχι από το μειωμένο ωράριο. Έτσι, ο κάθε εργοδότης κάνει τα δικά του και δημιουργούνται ανισότητες. Τι στο καλό, δεν μπορεί να λυθεί επιτέλους το θέμα; Νομίζω ότι και ο Συνήγορος του Πολίτη είχε ασχοληθεί με το θέμα, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα λενε πως θα καταργηθει και το 6μηνο οποτε αστα να πανε....την βαψαμε.

 

Παντως για το μειωμενο ωραριο, εγω εχω το εξης προβλημα: (αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει ή να μου πει καποια μαμα απο την εμπειρια της.)

 

Αντι για καποιες ωρες καθε μερα, λειπω μια εργασιμη μερα την εβδομαδα. δηλαδη δουλευω 4ημερο 8ωρο. Ξερω οτι αυτο γινεται σε πολλες εταιριες, αλλα στην δικια μας δεν εχει ξαναγινει. Δεν βρησκω ομως καπου νομοθετικα να οριζεται σε ποσες εργασιμες ημερες αντιστοιχει το 30 μηνο μειωμενο ωραριο.

 

Λενε κατα προσεγγιση 3,5 μηνες και οτι ειναι στην ευχερια του εργοδοτη....

 

Οποτε τι επαθα? Ειχα δηλωσει ατυπα να λειπω δευτερες, ώστε να ξερουν και στο γραφειο ποτε θα ειμαι και ποτε οχι, και προχθες που ηταν του αγ,πνευματος και ηταν κλειστη η εταιρεια για ολους, θελανε να μου χρεωσουν την ημερα ως μειωμενου ωραριου. Γινεται?

 

Ψαχνω τη νομοθεσια αν οριζει την μετατροπη των ωρων σε ποσες εργασιμες ημερες αντιστοιχει, και αντιμετωπιζω το χαος........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντι για καποιες ωρες καθε μερα, λειπω μια εργασιμη μερα την εβδομαδα. δηλαδη δουλευω 4ημερο 8ωρο. Ξερω οτι αυτο γινεται σε πολλες εταιριες, αλλα στην δικια μας δεν εχει ξαναγινει. Δεν βρησκω ομως καπου νομοθετικα να οριζεται σε ποσες εργασιμες ημερες αντιστοιχει το 30 μηνο μειωμενο ωραριο.

 

Λενε κατα προσεγγιση 3,5 μηνες και οτι ειναι στην ευχερια του εργοδοτη....

 

Οποτε τι επαθα? Ειχα δηλωσει ατυπα να λειπω δευτερες, ώστε να ξερουν και στο γραφειο ποτε θα ειμαι και ποτε οχι, και προχθες που ηταν του αγ,πνευματος και ηταν κλειστη η εταιρεια για ολους, θελανε να μου χρεωσουν την ημερα ως μειωμενου ωραριου. Γινεται?

 

Ψαχνω τη νομοθεσια αν οριζει την μετατροπη των ωρων σε ποσες εργασιμες ημερες αντιστοιχει, και αντιμετωπιζω το χαος........

 

Εγώ έχω αυτή τη ρύθμιση που λες.

Την έχω κάθε Παρασκευή. Εφόσον έχει προσδιορισθεί εξ αρχής ως ημέρα, δυστυχώς την χάνουμε εφόσον συμπέσει αργία. Επίσης την χάνουμε εφόσον δεν υπάρχουν ήδη 3 δεδουλευμένες ημέρες στην εκάστοτε εβδομάδα. (κανονική άδεια κλπ)

 

Δεν μεταφράζεται σε ώρες ή ημέρες. Την έχουμε έως να συμπληρώσει το παιδί μας τους 18 μήνες.

Αναλυτικότερα σου αντιγράφω αυτό το έντυπο του συνήγορου που έχω και λέει πως η άδεια αυτή λέγεται άδεια ανατροφής

Ενας από τους δύο εργαζόμενους γονείς, ανεξάρτητα από το φύλο δικαιούται άδεια ανατροφής με τη μορφή μειωμένου ωραρίου 30 μηνών επί 1 ώρα την ημέρα. Εναλλακτικά ο γονιός μπορεί να λάβει:

 

- Μειωμένο ωράριο επί 18 μήνες με 2 ώρες για τον πρώτο χρόνο και 1 ώρα για τους υπόλοιπους 6 μήνες

 

- 3,5 μήνες συνεχόμενη άδεια

 

Την εναλλακτική άδεια δικαιούστε μόνο εφόσον σε αυτό συμφωνεί ο εργοδότης σας (ΕΓΣΕΕ 1993, άρθρο 9 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει)

Επιπλέον οι γονείς δικαιούνται τετράμηνη άδεια άνευ αποδοχών (Ν. 4075/2012, άρθρα 48-54).

 

Ακριβώς τα ίδια μου είχαν πει όταν επέστρεψα στην δουλειά απ' την πρώτη μου γέννα, το ίδιο επίσης ισχύει και τώρα που έκανα το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή τη ρύθμιση που λες.

Την έχω κάθε Παρασκευή. Εφόσον έχει προσδιορισθεί εξ αρχής ως ημέρα, δυστυχώς την χάνουμε εφόσον συμπέσει αργία. Επίσης την χάνουμε εφόσον δεν υπάρχουν ήδη 3 δεδουλευμένες ημέρες στην εκάστοτε εβδομάδα. (κανονική άδεια κλπ)

 

Δεν μεταφράζεται σε ώρες ή ημέρες. Την έχουμε έως να συμπληρώσει το παιδί μας τους 18 μήνες.

Αναλυτικότερα σου αντιγράφω αυτό το έντυπο του συνήγορου που έχω και λέει πως η άδεια αυτή λέγεται άδεια ανατροφής

Ενας από τους δύο εργαζόμενους γονείς, ανεξάρτητα από το φύλο δικαιούται άδεια ανατροφής με τη μορφή μειωμένου ωραρίου 30 μηνών επί 1 ώρα την ημέρα. Εναλλακτικά ο γονιός μπορεί να λάβει:

 

- Μειωμένο ωράριο επί 18 μήνες με 2 ώρες για τον πρώτο χρόνο και 1 ώρα για τους υπόλοιπους 6 μήνες

 

- 3,5 μήνες συνεχόμενη άδεια

 

Την εναλλακτική άδεια δικαιούστε μόνο εφόσον σε αυτό συμφωνεί ο εργοδότης σας (ΕΓΣΕΕ 1993, άρθρο 9 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει)

Επιπλέον οι γονείς δικαιούνται τετράμηνη άδεια άνευ αποδοχών (Ν. 4075/2012, άρθρα 48-54).

 

Ακριβώς τα ίδια μου είχαν πει όταν επέστρεψα στην δουλειά απ' την πρώτη μου γέννα, το ίδιο επίσης ισχύει και τώρα που έκανα το δεύτερο.

 

Xena σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου το γραψεις. Αυτο που εχω με bold δεν το καταλαβαινω... τι εννοει? Δηλαδη το καλοκαιρι που θα λειπω 2 εβδομαδες, θα πρεπει να δηλωσω 10 μερες κανονικης αδειας και οχι 8?

 

Επισης να σου πω οτι εμενα ηδη μου ζητανε αλλαγες στην μερα (τη Δευτερα) βαση δουλειας και τους εξυπηρετω. Αυτο δεν εχει να κανει και με την καλη συνεργασια? Πως το χειριζεσαι αυτο εσυ αν προκειψει κατι?

 

Και κατι ακομα αν ξερεις. Ειναι δικαιο αυτο? Γιατι πχ αν επαιρνα την ισοχρονη αδεια 3,5 μηνες δεν βγαινει περισσοτερες εργασιμες μερες (75 περιπου) απο το να παρω για 10 μηνες μια μερα την εβδομαδα (περιπου 40 εργασιμες) ή να παρω τις ώρες 30 μηνες (περιπου 635 ωρες, 79 εργασιμες) ?? Κανω καποιο λαθος υπολογισμο? Γιατι εχω πηξει με ολα αυτα.

 

Αρα έκανα λαθος επιλογη εναλλακτικης χρησης του μειωμενου και πηρα την δυσμενεστερη επιλογη? Δεν επρεπε να ειναι ισο για ολους?

 

Αυτο το έντυπο απο το συνήγορο του πολιτη που το βρίσκω? ευχαριστω

 

Καμια αλλη μανουλα που να δουλευει σε αυτο το καθεστως μειωμενου να μου πει... το ιδιο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Xena σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου το γραψεις. Αυτο που εχω με bold δεν το καταλαβαινω... τι εννοει? Δηλαδη το καλοκαιρι που θα λειπω 2 εβδομαδες, θα πρεπει να δηλωσω 10 μερες κανονικης αδειας και οχι 8?

 

Επισης να σου πω οτι εμενα ηδη μου ζητανε αλλαγες στην μερα (τη Δευτερα) βαση δουλειας και τους εξυπηρετω. Αυτο δεν εχει να κανει και με την καλη συνεργασια? Πως το χειριζεσαι αυτο εσυ αν προκειψει κατι?

 

Και κατι ακομα αν ξερεις. Ειναι δικαιο αυτο? Γιατι πχ αν επαιρνα την ισοχρονη αδεια 3,5 μηνες δεν βγαινει περισσοτερες εργασιμες μερες (75 περιπου) απο το να παρω για 10 μηνες μια μερα την εβδομαδα (περιπου 40 εργασιμες) ή να παρω τις ώρες 30 μηνες (περιπου 635 ωρες, 79 εργασιμες) ?? Κανω καποιο λαθος υπολογισμο? Γιατι εχω πηξει με ολα αυτα.

 

Αρα έκανα λαθος επιλογη εναλλακτικης χρησης του μειωμενου και πηρα την δυσμενεστερη επιλογη? Δεν επρεπε να ειναι ισο για ολους?

 

Αυτο το έντυπο απο το συνήγορο του πολιτη που το βρίσκω? ευχαριστω

 

Καμια αλλη μανουλα που να δουλευει σε αυτο το καθεστως μειωμενου να μου πει... το ιδιο κανει?

 

 

Ακριβώς! το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες θα πάρεις 10 ημέρες κανονικής, δυστυχώς.

Κι εγώ εννοείται συναινώ σε αλλαγές της άδειας - θέλω να έχω καλές σχέσεις στη δουλειά μου, για να περνάμε όλοι καλά.

 

Είμαι σε μεγάλη εταιρία, ξέρω πως εδώ ακολουθούν τα νόμιμα, όμως όπως το υπολογίζεις βλέπω να έχεις δίκιο. Από την άλλη, πάλι το ίδιο καθεστώς θα ζητούσα, 1 ημέρα/εβδομάδα off. Είναι τόσο απαιτητικός ο ρόλος μας ως μητέρες κυρίως με 2 μωρά που είναι θησαυρός αυτό το τριήμερο στο σπίτι κάθε βδομάδα... Τουλάχιστον εγώ έτσι νιώθω.

 

Το έντυπο το πήρα απ' το γκισέ του ΙΚΑ εχθές, έχει ένα σφραγιδάκι πίσω που λέει ΔΕΚ 2013. Προφανώς ημ/νία έκδοσης.

Μπορώ να το σκανάρω και να στο στείλω. Γίνεται με πμ? ή mail?

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι σε μεγάλη εταιρία, ξέρω πως εδώ ακολουθούν τα νόμιμα, όμως όπως το υπολογίζεις βλέπω να έχεις δίκιο. Από την άλλη, πάλι το ίδιο καθεστώς θα ζητούσα, 1 ημέρα/εβδομάδα off. Είναι τόσο απαιτητικός ο ρόλος μας ως μητέρες κυρίως με 2 μωρά που είναι θησαυρός αυτό το τριήμερο στο σπίτι κάθε βδομάδα... Τουλάχιστον εγώ έτσι νιώθω.

 

Απο οτι καταλαβαινω ξαναγυρναμε σε αυτο που λεγαμε και πριν με beboulini για το αν συμπεριλαμβανεται η οχι το 6μηνο του ΟΑΕΔ στο 18μηνο. Αυτο το λεει καπου? Γιατι οπως τα υπολογιζω αυτο το διαστημα λειπει απο τις ωρες.

 

Αυτο ειναι στην ευχερια του εργοδοτη? υπαρχει δηλαδη καποια κοπελα που να εχει παρει 1ημερα/βδομαδα για διαστημα μεχρι να ισοφαριστουν οι ωρες? η τελικα ολοι το εφαρμοζουν εως να παει 18 μηνων το μωρο? ΑΝ ξερει καποια αλλη κοπελα με μειωμενο να τρεχει, ας μας πει.

 

Κι εγω παλι το 3ημερο θα διαλεγα. Ειναι οντως βολικοτερο.

 

Εμενα εδω δεν ξερουν μαλλον ακριβως τι ισχυει και δεν θελω να το σκαλισω πολυ. Δεν ξερω πως να το χειριστω.

 

σου στελνω πμ με το mail μου.

 

edit: νομιζα οτι το μειωμενο ωραριο λεγεται αδεια θηλασμου. αδεια ανατροφης ειναι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωί απ' το γραφείο θα στο στείλω, το έχω ήδη σκανάρει, τώρα είμαι σπίτι. Αδεια θηλασμού την αποκαλούν και στη δουλειά μου και ισχύει έως ότου το κάθε παιδί να φτάσει 18 μηνών συμπληρωμένους. Μάλιστα όταν μεταφέρεται επισήμως στο δελτίο μεταφοράς άδειας γράφουμε ακριβώς "άδεια θηλασμού".

 

Ομως στο φυλλάδιο που το είδα και σου μετέφερα τους νόμους κλπ, την γράφει άδεια ανατροφής.

 

Πάντως με έχεις βάλει σε σκέψεις: 3,5 μήνες μετ'αποδοχών... άλλο πράγμα ρε παιδιά κι άλλο 40-45 μέρες...

Θα μου πεις σιγά μην μ'άφηνε ο εργοδότης. Εδώ δεν πήρα ούτε το εξάμηνο.. :cry: Πήγα στη δουλειά με το θήλαστρο, τις παγοκύστες και τα δοχέια. Κουβάλαγα τόσους μήνες.. αει στο καλό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως με έχεις βάλει σε σκέψεις: 3,5 μήνες μετ'αποδοχών... άλλο πράγμα ρε παιδιά κι άλλο 40-45 μέρες...

 

Ναι και άλλο επισης μειωμενο για 30 μηνες. Δεν ξερω ισως κατι χανω, αλλα μου φαινεται ανισο. Με εχει πιασει το συνδικαλιστικο μου :P.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι περιορίζεται στους 18 μηνες και όχι όταν συμπληρωθουν οι ωρες.

 

Στο μεταξυ στη δουλεια είναι ασχετοι και δεν ξερω πως να το χειριστω γιατι ειχα ρωτησει αν είναι 80 εργασιμες και μου ειχε πει ναι, αλλα εχει και μινι αλτσαχαιμερ, μια λεει ετσι, μια γιουβετσι. Τωρα που προεκυψε το θεμα της αργιας του αγιου πνευματος, μου ειπε θα το ψαξει. Τι θα βρει τωρα... ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Σου το έστειλα. Εχει τηλέφωνα επάνω που μπορείς να ρωτήσεις. Μόλις κοίταξα και την ιστοσελίδα του συνήγορου και το βρήκα και εδώ... Τζάμπα το σκαναρα.

Τουλάχιστον να το δουν όσες ενδιαφέρονται:

 

1η όψη

http://www.synigoros.gr/resources/toolip/doc/2014/03/18/curves_lowres-01_med.jpg

 

2η όψη

http://www.synigoros.gr/resources/toolip/doc/2014/03/18/curves_lowres-02_med.jpg

 

Eirinako, για την αργία νομίζω πως είναι σαφής ο νομος. Εφόσον πέφτει στην ημέρα που έχετε συμφνωήσει την χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου το έστειλα. Εχει τηλέφωνα επάνω που μπορείς να ρωτήσεις. Μόλις κοίταξα και την ιστοσελίδα του συνήγορου και το βρήκα και εδώ... Τζάμπα το σκαναρα.

Τουλάχιστον να το δουν όσες ενδιαφέρονται:

 

1η όψη

http://www.synigoros.gr/resources/toolip/doc/2014/03/18/curves_lowres-01_med.jpg

 

2η όψη

http://www.synigoros.gr/resources/toolip/doc/2014/03/18/curves_lowres-02_med.jpg

 

Eirinako, για την αργία νομίζω πως είναι σαφής ο νομος. Εφόσον πέφτει στην ημέρα που έχετε συμφνωήσει την χάνεις.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.

Θα το ψαξω παντως λιγο ακομα γιατι δεν βλεπω να διευκρινιζεται απο ποτε αρχιζει το 18μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ημέρες είναι 94 ημέρες αν δεν έχεις πάρι το 6μηνο και 75 ημέρες αν το έχεις πάρει το 6μηνο. Δεν πρόλαβα να διαβάσω αν έχεις πάρει ήδη απάντηση ή κάτι άλλο, αυτό ισχύει πάντως σίγουρα βάση επιθεώρησης εργασίας σε ιδιωτική επιχείρηση και το μειωμένο ξεκινάει από την ημέρα που τελειώνει η άδεια λοχείας του ικα. Αλλιώς 1 έτος από δύο ώρες και έξι μήνες από μία ώρα αλλιώς 2,5 έτη από μια ώρα. Μέχρι πριν από 5 έτη δεν το είχαν διευκτινήσει αν το 6μηνο εφαιρείται ή οχι αλλά το διευκρίνησαν με μια παράμετρο πριν από τρία έτη περίπου (αν δεν κάνω λάθος) αλλά δεν είχα ρωτήσει που αναγράφεται (για το λόγω αυτό είχα πάρει πρώτα το μειωμένο σε μέρες (το οποίο το έχουν στανταρ 3,5 μήνες και δεν το υπολογίζουν ακριβως) και έπειτα το εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για κάτι που διάβασα για αργία αν την χάνεις η όχι επειδή έχεις συμφωνήσει να την παίρνεις πχ Δευτέρα και πέφτει αργία, σε εμάς απλά μταφέρεται μια Δευτέρα μετά, αλλά αυτό όντως δεν αναφέρεται κάπου και είναι απλά σ συνεννοηση με τον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ημέρες είναι 94 ημέρες αν δεν έχεις πάρι το 6μηνο και 75 ημέρες αν το έχεις πάρει το 6μηνο. Δεν πρόλαβα να διαβάσω αν έχεις πάρει ήδη απάντηση ή κάτι άλλο, αυτό ισχύει πάντως σίγουρα βάση επιθεώρησης εργασίας σε ιδιωτική επιχείρηση και το μειωμένο ξεκινάει από την ημέρα που τελειώνει η άδεια λοχείας του ικα. Αλλιώς 1 έτος από δύο ώρες και έξι μήνες από μία ώρα αλλιώς 2,5 έτη από μια ώρα. Μέχρι πριν από 5 έτη δεν το είχαν διευκτινήσει αν το 6μηνο εφαιρείται ή οχι αλλά το διευκρίνησαν με μια παράμετρο πριν από τρία έτη περίπου (αν δεν κάνω λάθος) αλλά δεν είχα ρωτήσει που αναγράφεται (για το λόγω αυτό είχα πάρει πρώτα το μειωμένο σε μέρες (το οποίο το έχουν στανταρ 3,5 μήνες και δεν το υπολογίζουν ακριβως) και έπειτα το εξάμηνο.

 

Εγω εχω παρει το εξαμηνο. Μαλλον θα πρεπει να παω στην επιθεωρηση εργασιας να ρωτησω. Δεν ξερω πως μπορω να βρω αυτη την διευκρινηση που λες...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία αν ισχύουν αυτά που λες, θα τρελαθώ!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Και ΔΕΝ εχω πάρει το 6μηνο. Και στην πρώτη μου γέννα, επέστρεψα κόβοντας το 6μηνο στη μέση.

 

Σημαίνει πως με κοροϊδεύουν; είμαι σε πολύ μεγάλη εταιρία και υποτίθεται ελέγχονται πολύ στενά, αποδίδουν πάντοτε τα νομιμα και η συγκεκριμένη υπάλληλος που είναι σε αυτά υπεύθυνη, είναι κι αυτή όπως εγώ πάνω από 22 χρόνια στην ίδια θέση.

Επεσα απ' τα σύνεφα. Θα σε παρακαλούσα να με διαφωτίσεις με κάποιο υλικό που μπορώ να παρουσιάσω. Πχ νόμο ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

xena σε ξεσηκωσαμε :P

 

Αλλα κρατα μικρο καλαθι ειναι τοσο χαοτικοί οι νομοι και οι ερμηνιες τους, κατσε να δουμε. εμενα ο αντρας μου δουλευει κοντα στην επιθεωρηση εργασιας που υπαγεται η εταιρια που δουλευω. θα του πω να παει αλλα δεν ξερω με τη δουλεια ποτε θα μπορεσει. αν βρω κατι θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ρωτήσει την εργασία μου (παλιά έβγαζα εγώ το ωράριο μητρότητας) και την επιθεώρηση εργασίας που ανήκει η εργασία μου. Δεν κατάλαβα εσείς τι παίρνετε και αν δεν σας κάνει κόπο ξαναγράψτε μου, αλλά σε ένα μειλ που γράφεις από τον συνήγορο του πολίτη είναι σχεδόν το ίδιο που σου λέω με διαφορά ότι ξέρω ότι τις 2 ώρες μειωμένες τις παίρνεις για 12 μήνες και όχι 18 όπως γράφει και για 6 μήνες την μια ώρα. Και αν το υπολογίσεις 12 αντι 18 είναι πιο δίκαιο. Αυτή η άδεια του μειωμένου είναι η άδεια ανατροφής όχι του θηλασμού. Θηλασμού απ ότι ξέρω είναι το 6μηνο του ΟΑΕΔ που σου το παρέχουν ώστε να είσαι σπίτι να θηλάσεις (πράγμα που από τον άλλο μήνα καταργούν). Αλλά αν το υπολογίσετε και αλλιώς δείτε, το μειωμένο ωράριο σε μέρες είναι 3,5 μήνες που σημαίνει ότι είναι 25*3=75+(25/2)=75+12,5=87,5 ημέρες άρα στην εργασία σου δεν μπορούν να σου δώσουν εκ των πραγμάτων αν θέλουν να είναι εντάξει λιγότερες από 88 εβδομάδες να λείπεις από 1 ημέρα. Απλά σε όλο αυτό το 6μηνο ή το 3 μηνο πρέπει να το αφαιρέσεις. Δηλαδή αν πήρες τους 3 μήνες του ΟΑΕΔ (το μισό που ανέφερε πριν μια από εσας) αφαιρείται από τον υπολογισμό και πρέπει να πάρεις 84 ημέρες. Η επιθεώρηση εργασίας πάντως θα σου πει ακριβώς τι ισχύει και στις δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τηλεφώνησα στην δουλειά μου επειδή λήγει το 6μηνο του οαεδ 30-6-14 και πήρα να δώ τι ισχυεί και μου είπαν στους πρώτους 12 μήνες 6ωρο και στο επόμενους 12μήνες 7ωρο αλλά δεν ήταν σίγουρος και θα με πάρουν τηλέφωνο η όταν πάω με το καλό θα μου πουν μου είπαν. αν με ειδοποιήσουν θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζει καμία σας αν το μειωμένο αρχίζει να μετράει από την λήξη αδειά τοκετού? γιατί έτσι μου το υπολογίσαν από την δουλειά μου κι όχι από την λήξη του 6μηνο του οαεδ που νόμιζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κ καλη χρόνια...Εδώ κ λίγο καιρό απασχολούμαι σε νέα εργασία, έχω αιτηθεί το μειωμένο ωράριο κ ειμαι σε αναμονή...γέννησα 14/11/15...γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο χρονοβόρα διαδικασία είναι;...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλη χρόνια...Εδώ κ λίγο καιρό απασχολούμαι σε νέα εργασία, έχω αιτηθεί το μειωμένο ωράριο κ ειμαι σε αναμονή...γέννησα 14/11/15...γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο χρονοβόρα διαδικασία είναι;...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Γιατί σε αναμονή??

Νομίζω πως δεν είναι καθόλου χρονοβόρα διαδικασία, τους πας την ληξιαρχική πράξη γέννησης, τους λες τι μειωμένο ωράριο επιλέγεις (το σημειώνουν ως παρατήρηση στην σύμβαση που θα υπογράψεις ) και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...