Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεπιλογή έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου γι


Recommended Posts

έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου για να σωθεί μια ανθρωπινή ζωή και τίποτα άλλο, αύριο μπορεί αυτή η ζωή να είναι η δική σου ή του παιδιού σου.

αύριο λιπών αν θα χρειαστείς εσύ ή για κάποιον αγαπημένο σου θα ενδιαφερθείς να μάθεις πως γίνετε πια η διαδικασία και θα παρακαλάς οποίον ξέρεις να γίνει και αυτός?

γιατί δεν το κάνεις και εσύ σήμερα να σωθεί κάποιος άλλος?

η διαδικασία είναι απλή πηγαίνεις σε ένα νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη είναι το ιπποκράτειο δίνεις 15μλ αίμα από το χέρι σου και συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο και κάποια ιατρικά σου στοιχειά, γίνετε ταύτιση αντιγόνων αν βρεθεί κάποιος άνθρωπος που είναι συμβατός με σένα θα σε καλέσουν και θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να το κάνεις, αν το κάνεις λιπών θα σου κάνουν κάποιες εξετάσεις ότι είσαι υγιείς και θα σου δώσουν για 2 μέρες αυξητική ορμόνη, στην συνεχεία χρειάζονται 2 ώρες από τον χρόνο σου να σου πάρουν λίγο αίμα από το χέρι παλι...αυτό είναι όλο τίποτα άλλο ούτε από την μέση που ήταν Παλιό ούτε τίποτα λίγο αίμα είναι και θα σώσεις μια ανθρωπινή ζωή η αυξητική ορμόνη της μονές παρενέργειες που μπορεί να έχει είναι να έχεις ζάλη και έμετο για 2 μέρες αυτό οίνε όλο και τίποτα άλλο δεν μπορείς να πάθεις. ζάλη και έμετο είναι αστείο να σταματήσει κάποιον μπροστά στο να σώσει μια ανθρωπινή ζωή...τα παιδάκια με λευχαιμία που περιμένουν από εσένα για να έχουν ελπίδα να ζήσουν θα προσευχόντουσαν να έχουν ζάλη και έμετο σε όλη τους την ζωή πάρα αυτό που περνάνε , έτσι κι αλλιώς νομίζω έχουν κάθε μέρα και είναι το λιγότερο που τους συμβαίνει όλα αυτά μην φανταστείτε ότι τα λέω γιατί με απασχολεί άμεσα, δόξα το θεό δεν γνωρίζω καν κάποιον που να χρειάζεται...το μονό που γνωρίζω είναι ότι το να είσαι συμβατός με κάποιον είναι μια πιθανότητα στης 15000 και ελπίζω με το κείμενο μου να πίσω έστω και έναν να μειώσουμε αυτές της πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγχαρητηρια που το εκανες και ενημερωνεις και τον κοσμο.εγω ειχα μεινει στην παλια μεθοδο που ειναι οντως πολυ επιπονη αλλα ειχα δει και την διαφημηση με τον Ρουβα και αναρωτιομουν αν πλεον εγινε τοσο ευκολο.το αιμα,η δωρεα οργανων και δοτης μυελου των οστων ειναι πραγματι δωρο Θεου

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια και δυστηχως η ενιμεροσει στην ελλαδα ειναι τοσο εληπης που χανουμε ανθρωπους που μπορουν να βοιθισουν το συζητησα και σημερα με φιλο γιατρο που ειναι σε αλλο νοσοκομειο και τα πραγματα ειναι ετσι ακριβος μονο αιμα απο το χερι και λιγοτερο απο ενα μπουκαλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση γιατί ο μυελός των οστών δεν βρίσκεται στο αίμα....ανεξάρτητα απ αυτό είμαι κι εγώ εθελόντής δότης και νομίζω πώς όλοι πρέπει να γίνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αιμοποιητικά κύτταρα παίρνουν με τον τρόπο που λες,το μυελό των οστών με παρακέντηση στη λεκάνη τον παίρνουν.Σίγουρα όμως αξίζει για να σωθεί μια ζωή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο δικιο εχεις...μακαρι να μπορουσαμε να ευαισθητοποιησουμε ολο τον κοσμο...και ας ειναι λιγο επωδυνο...δε χαθηκε ο κοσμος για μια φορα να πονεσουμε λιιιγο για να σωθει καποια ζωη....μη στεκεστε σε λεπτομερειες και διαδικασιες, οταν (και αν) ερθει εκεινη η ωρα η ιερη δε νομιζω να σταθουμε σε κατι τοσο "αστειο" αν πονεσουμε λιγο κλπ θα αισθανθουμε τετοια ψυχικη αναταση με αυτο που καναμε που ολα τα αλλα θα φανταζουν "μικρα"...

Και αιμα φυσικα που ειναι απλουστερο ειναι χρεος μας να προσπαθουμε ολοι να δινουμε...Οι διαδικασιες ειναι τοσο γρηγορες και απλες αλλα η ικανοποιηση μας μετα τοσο ΜΕΓΑΛΗ..

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτο με το αμα γινετεαυτο που λες απο την λεκανη ειναι η παλια μεθοδος, σε παρακαλω πολυ μην το λες χωρις να ενημεροθεις συγουρα κ αποτρεπουμε τζαμπα ανθρωπους, μοιλησα με 10 γιατρους κ το εχω ψαξει παρα πολυ....μονο αιμα περνουν τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι Μυελός των Οστών;

 

Ο μυελός των οστών είναι ο ρευστός ιστός που βρίσκεται μέσα στα οστά και περιέχει αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα, δηλαδή τις πρόδρομες μορφές των λευκών αιμοσφαιρίων, των ερυθρών αιμοσφαιρίων και των αιμοπεταλίων που κυκλοφορούν στο αίμα.

Αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα υπάρχουν σε μικρό ποσοστό και στο αίμα, ενώ αρκετά μεγάλος αριθμός τους ανευρίσκεται και στο αίμα του ομφάλιου λώρου.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ο μυελός των οστών δεν έχει σχέση με τον νωτιαίο μυελό, ο οποίος βρίσκεται στο νωτιαίο σωλήνα της σπονδυλικής στήλης και αποτελεί ιστό του νευρικού συστήματος που σχετίζεται με νευρικές λειτουργίες και όχι με αιμοποίηση.Πως γίνεται η λήψη του μοσχεύματος; χρησιμοποιηθούν κύτταρα περιφερικού αίματος, τότε στο δότη χορηγούνται ειδικοί «αυξητικοί» παράγοντες που έχουν ως αποτέλεσμα την αύξηση των προγονικών αιμοποιητικών κυττάρων και λίγες ημέρες αργότερα γίνεται η λήψη των κυττάρων με τρόπο παρόμοιο όπως της αιμοδοσίας (κυτταραφαίρεση).

Λίγους μήνες μετά την δωρεά του, ο δότης μπορεί, αν το επιθυμεί, να επανέλθει στο αρχείο των εθελοντών. Σε σπάνιες περιπτώσεις (ανεπαρκής εμφύτευση του μοσχεύματος), μπορεί να του ζητηθεί η λήψη επιπλέον ποσότητας κυττάρων για τον ίδιο ασθενή.

Link to comment
Share on other sites

http://koinaan.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=40928&blid=566

αν διαβασετε προς το τελος εκη που γραφει για της λευχαιμιες κτλ θα δειτε που το λεει καθαρα οτι ο τροπος που λεμε πιο πανω απο την λεκανη ειναι παλιος και πλεον δεν χρησιμοποιητε και πλεον γινετε μονο απο το αιμα, επισης πριν γινετε δοτες στο νοσοκομειο που θα πατε μπορειτε να ρωτησετε και να ενημεροθειτε και μετα να το αποφασισετε, αν διαβασετε εκη που σας παραπεμπω θα δειτε οτι πλεον εφαρμοζετε αυτη η μεθοδος με αιμα οχι μονο γιατι ειναι πιο ευκολο για τον δοτη αλλα και γιατι μετα απο μελετες αποδιχτηκε οτι εχει μεγαλυτερα ποσοστα επυτιχιας και γρηγοροτερη αναρωση και για τον λυπτη,

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κοπελα μου να εισαι καλα που εγινες δοτης!Συγχρητηρια πραγματικα και στο λεω εγω μεσα από την καρδια μου που είμαι μια μαμα που δυστηχως πριν από 3 μηνες το αγορακι μου 2.5 χρονων διαγνωστηκε με οξεια λεμφοβλαστικη λευχαιμια!Ακομα δεν ξερουμε αν θα παμε για μεταμοσχευση θα μαθουμε σε 2 μηνες περιπου γιατι εχουμε χαρακτηριστεθ υψηλου κινδυνου.Ελπιζω να το ξεπεράσουμε μονο με τις θεραπείες .. τεσπα.

Θελω να παρακαλεσω τα ατομα που δεν είναι ενημερωμένα καταλληλα μην δημοσιευουν ανακριβιες για τον τροπο που γινεται δοτης καποιος μυελου επειδή το ακουσε από καπου και τρομαζει τον κοσμο που θελει να βοηθισει.

Γινετααι μονο με ληψη αιματος όπως ανεφερε η θεμοθετρια με χαπια 2 μερες πριν για να αυξηουν τα λευκα αιμοσφαίρια στον μυελο !

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χίλια μπράβο για το θέμα και για την ενημέρωση. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν οτι θα έπρεπε να ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να είσαι αιμοδότης και δότης μυελού. Ακούγεται προκλητικό, αλλά θεωρώ αδιανόητο να πεθάνει κάποιος επειδή εγώ ΒΑΡΙΕΜΑΙ να πάω να δώσω αίμα. Τώρα, δε, που δεν τίθεται θέμα λήψης ιστού από τη λεκάνη, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία.

 

Και, παρακαλώ, μην αναλωθουμε σε κουβέντες τύπου debate για το "υποχρεωτικό" που έγραψα! Προφανώς το έκανα για να τονίσω πόσο ζωτικής σημασίας είναι να γίνουμε όλοι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ αιμοδότες.

Link to comment
Share on other sites

Xristinag, μπράβο σου για την ορθή ενημέρωση!!!

 

Maela, πόσο λυπήθηκα για τη δοκιμασία που περνάτε... Κάθε μου ευχή να περάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και πιο ανώδυνα αυτή η δύσκολη περίοδος. Να είσαι αισιόδοξη γιατί έχεις τη δύναμη της πίστης. Με τη χάρη του Θεού, όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να γινει γρηγορα καλα το μωρο σου...διαβασε για τον αγιο ραφαηλ προσευχησου κ θα το κανει το θαυμα του. το εκανε κ στο δικο μου παιδι δεν εχει βεβαια καμια σχεση η περιπτοση αλλα το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολύ!Εχω πιστη και πιστευω ότι όλα θα πανε καλα.Κανω το σταυρο μου που μας ετυχε αυτό και όχι αυτά που συναντάω κάθε μερα εκει στο "Ελπιδα".Οι γιατροι λενε ότι κάθε φορα που ερχεται ένα παιδακι .. ευχονται να εχει λευχαιμια και όχι κατι άλλο.Τι να πω.. δεν ξερω γιατι συμβαινουν αυτά.. είναι τοσο αδικο.Αν και εχω προσαααρμοστει στην ιδεα και το εχω δεχτει το γιατι ακομα με βασανιζει.ΑΑυτο που μου δινει συναμη είναι ο μικρος μου ο οποιος εχει προσαρμοστει πλήρως.. περναει καλα εκει .. εχει κανει φιλους παιζει γελαει όλα σαν φυσιολογικο παιδι.Ξυπναει κάθε πρωι και με ρωτάει με χαρα αν θα παμε νοσοκομειο!!!!!Όταν του λεω όχι(παμε μερα παρα μερα για χημειοθεραπείες) τσαντιεται και γκρινιαζει!!!!!!Τα παιδια ευτυχως εχουν την ψυχολογια υπερ τους .. ισως και αυτος είναι ενας λογος που στις μικρες ηλικιες όλα είναι κατά μεγαλο ποσοστο πιο ιασιμα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maela πραγματικα θελει πολυ δυναμη ολο αυτο που περνατε. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει μεταμοσχευση.

Αυτη η αυξητικη ορμονη που λετε περα απο τη ζαλη και τον εμετο, μπορει να εχει αλλες επιπτωσεις στην υγεια?

Εγω ειμαι απο αυτες που εδωσαν μυελο πριν πολλα χρονια απο τη λεκανη, οποτε η ληψη μονο αιματος για μενα ειναι θαυμα!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και μου ειπαν και οι γιατροι στο ιπποκρατειο αλλα και συγγενης μου γιατρος οτι δεν εχει καμια αλλη παρενεργια και επιπτοση στην υγεια.

Link to comment
Share on other sites

xristinag και απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω!

ειμαι και εγω στο αρχειο δοτων, και ο συζυγος και τα δυο μου παιδια.

εχουμε κανει ηδη και τον ιστολογικο ελεγχο. αναγκαστηκαμε οταν ο μικροτερος γιος μο στα 2,5 αρρωστησε απο οξεια λεμφοβλαστικη λευχαιμια. Φανταζεστε πως ενιωσα οταν μαθαμε οτι κανεις μας δεν ηταν συμβατος! ευτυχως δεν χρειαστηκε μεταμοσχευση.

maela σας ευχομαι τα καλυτερα! συντομα να τελειωσετε τις θεραπειες και χωρις μεταμοσχευση. ο αγωνας σας/μας ειναι δυσκολος αλλα η νικη σας περιμενει.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

xristinag και απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω!

ειμαι και εγω στο αρχειο δοτων, και ο συζυγος και τα δυο μου παιδια.

εχουμε κανει ηδη και τον ιστολογικο ελεγχο. αναγκαστηκαμε οταν ο μικροτερος γιος μο στα 2,5 αρρωστησε απο οξεια λεμφοβλαστικη λευχαιμια. Φανταζεστε πως ενιωσα οταν μαθαμε οτι κανεις μας δεν ηταν συμβατος! ευτυχως δεν χρειαστηκε μεταμοσχευση.

maela σας ευχομαι τα καλυτερα! συντομα να τελειωσετε τις θεραπειες και χωρις μεταμοσχευση. ο αγωνας σας/μας ειναι δυσκολος αλλα η νικη σας περιμενει.

 

Ελενα μου δινεις πολύ κουραγιο.. αακριβως το ιδιο εχουμε.. οξεια λεμφοβλαστικη λευχαιμια.Μακαρι να μην χρειαστούμε μετααμοσχευση αλλα ακομα δεν ξερουμε γιτι ειμαστε υψηλου κινδυνου και στην 33 μερα (αν θυμασαι) είχαμε ποσοστο 2.4 ενώ επρεπε να ειμαστε μηδενικοι!Τεσπα θα κανουμε μυελογραμμα μετα ααπο 1 μηνα περιπου και αν δεν εχουμε μηδενισει τοτε θα παμε.Φυσικα μεχρι τοτε θα εχουμε παρει ποσες χημειοθεραπείες οποτε πιστευω να εχουμε μηδενισει!Οπως και να εχει θαα νικήσουμε!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

maela

Σου ευχομαι δυναμη, κουραγιο και ολα να πανε καλα.

Προσπαθησε να δωσεις εμφαση στη διατροφη του, με βιολογικα προιοντα, φρουτα βιταμινες.

Να δυναμωσεις τον οργανισμο του οσο μπορεις με φυσικο τροπο, ειδικα οταν θα κανει χημειοθεραπειες.

 

Ποσο αδικο ειναι να βασανιζονται ετσι μικρα παιδακια.

 

 

 

xristinag Μπραβο για την ενημερωση .

 

Για να γινει καποιος δοτης, τι εξετασεις πρεπει να κανει? Πρεπει να εχει καποιες προυποθεσεις. Π.Χ Εγω αιμα δεν μπορω να δωσω γιατι εχω χαμηλη πιεση.

 

 

Η διαδικασια ειναι πας στο νοσοκομειο να το δηλωσεις, να σου παρουν αιμα και εαν τυχει και χρειαστει καποιος ανθρωπος που ειναι συμβατος με εσενα τοτε σε καλουν?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Για να γινει καποιος δοτης, τι εξετασεις πρεπει να κανει? Πρεπει να εχει καποιες προυποθεσεις. Π.Χ Εγω αιμα δεν μπορω να δωσω γιατι εχω χαμηλη πιεση.

 

δεν έχει κάποια σχέση! και εγώ με αιματοκρίτη 30 δεν μπορώ να γίνω αιμοδότης, όμως άλλο πράγμα τους χρειάζεται από τους δότες μυελού των οστών

 

 

Η διαδικασια ειναι πας στο νοσοκομειο να το δηλωσεις, να σου παρουν αιμα και εαν τυχει και χρειαστει καποιος ανθρωπος που ειναι συμβατος με εσενα τοτε σε καλουν?

 

δεν σου παίρνουν αίμα καταρχήν, μόνο με τέσσερις μπατονέτες σου παίρνουν κύτταρα από το κάθε μάγουλο (δυο φορές από το καθένα) και συμπληρώνεις μια φόρμα. Αν βρεθείς συμβατός, τότε σου παίρνουν αίμα, το εξετάζουν εξονυχιστικά και πλέον μιλάς με γιατρό για να διαλέξεις την μέθοδο που είναι η πιο κατάλληλη για σένα, προκειμένου να πάρουν τα κύτταρα που χρειάζονται για την μεταμόσχευση.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει καποιος δοτης, τι εξετασεις πρεπει να κανει? Πρεπει να εχει καποιες προυποθεσεις. Π.Χ Εγω αιμα δεν μπορω να δωσω γιατι εχω χαμηλη πιεση.

δεν έχει κάποια σχέση! και εγώ με αιματοκρίτη 30 δεν μπορώ να γίνω αιμοδότης, όμως άλλο πράγμα τους χρειάζεται από τους δότες μυελού των οστών

 

Δεν ρωτησα αυτο,την πιεση την ανεφερα σαν παραδειγμα .

Ρωτησα γενικοτερα εαν υπαρχουν καποια συγκεκριμενοι ορια σε διαφορους δεικτες (π.χ αιματος) που εξεταζονται σε εναν ανθρωπο . Ποια ειναι τα κριτηρια και εαν μπορουν ολοι να γινουν δοτες.

 

Elena 1974 θα μπορουσες να μου απαντουσες σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν σου παίρνουν αίμα καταρχήν, μόνο με τέσσερις μπατονέτες σου παίρνουν κύτταρα από το κάθε μάγουλο (δυο φορές από το καθένα) και συμπληρώνεις μια φόρμα. Αν βρεθείς συμβατός, τότε σου παίρνουν αίμα, το εξετάζουν εξονυχιστικά και πλέον μιλάς με γιατρό για να διαλέξεις την μέθοδο που είναι η πιο κατάλληλη για σένα, προκειμένου να πάρουν τα κύτταρα που χρειάζονται για την μεταμόσχευση.

 

Τι εννοεις οτι διαλεγεις ποια μεθοδο ειναι η πιο καταλληλη? δεν ειναι μια η μεθοδος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...