Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν καθεται στο καρεκλακι φαγητου!


Recommended Posts

εχει αρκετο καιρο που βλεπω οτι το παιδι μου δεν θελει να καθεται στο καρεκλακι φαγητου!καθεται το πολυ 10 λεπτα και μετα ξεκιναει να νευριαζει για να την κατεβασω!θελει να καθεται σε καρεκλα!θελω μια συμβουλη,σκεφτομαι να τησ αγορασω τραπεζακι με καρεκλακι για νηπια που εχουν οι παιδικοι σταθμοι,να το κανω η ειναι νωρις?το παιδι ειναι 19 μηνων περπαταει κανονικα και ξερει να καθεται και να σηκωνεται!ολο το σκεφτομαι αλλα μηπως ειναι νωρις?η ειναι τελικα στο παιδι?:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kai ti kanate gi auto vivian?phrate trapezaki me kareklitsa h to kathismataki pou denetai sthn karekla?fovamai egw na parv auto p denetai sto trapezi h sthn karekla...oxi mono epeidh einai psila alla k epeidh h dikia m kounietai polu mhn ginei tpt tin wra p den koitaw...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια από 20 μηνών περίπου. Τελικά κάθεται μπροστά σε ένα χαμηλό τραπεζάκι που έχουμε με ένα μικρό σκαμπουδάκι και δεν φαντάζεσαι πόσο της αρέσει και τι παιχνίδι κάνει. Κι εγώ σκέφτομαι να της πάρω ένα τέτοιο. Προσοχή στα πλαστικά τζάμπο όμως, είχαμε πάρει και στον μήνα "άνοιξαν" φαρδιά πλατιά τα δυο πίσω πόδια της καρέκλας κι έπεσε το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον, ακόμα τον βάζω σε αυτό το καρεκλάκι για να φάει και προσπαθώ να τον ταϊσω όσο γίνεται πιο γρήγορα. Μην πάρεις το καρεκλάκι που δένει στην καρέκλα, αν και μας είχε βολέψει πολύ όταν είμασταν έξω, έχει μεγαλώσει πολύ και γι'αυτό και σπρώχνει με τα πόδια του στο τραπέζι και κινδυνέυει να ρίξει την καρέκλα πίσω! Δεν είμαι σίγουρη ποιο τραπεζάκι λέτε, εγώ σκεφτόμουν να αρχίσει να κάθεται κανονικά σε καρέκλα πάνω σε μαξιλάρι (και εγώ δίπλα βέβαια) αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιός μου (25 μηνών) κάθεται ακόμα στο καρεκλάκι φαγητού την ώρα που τρώει αλλά ποτέ δεν τον έβαλα εκεί για άλλο λόγο πχ να μαγειρέψω οπότε δεν προλαβαίνει να βαρεθεί. Πριν μερικούς μήνες του πήρα ένα ξύλινο τραπεζάκι με δύο καρεκλίτσες από το ELC για να ζωγραφίζει να "γράφει" κλπ. Νωρίς δεν είναι άσε που τους αρέσουν πολύ αυτά τα έπιπλα επειδή είναι στα μέτρα τους. Προσοχή στα πλαστικά καρεκλάκια του Ικέα έχουν την τάση να τους φεύγουν τα πόδια όταν κάθονται πάνω τα παιδιά, τα είχαν σε ένα σχολείο που δούλευε μία φίλη μου και πέφτανε συνέχεια τα καημένα..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και τα δυο μου παιδιά κάθισαν στο καρεκλάκι φαγητού που δένεται στην καρέκλα και έτρωγαν το φαγητό στο τραπέζι μέχρι που ψήλωσαν αρκετά για να καθίσουν απλά στην καρέκλα. Κι εγώ δε χρησιμοποιούσα το καρεκλάκι για άλλο λόγο παρά μόνο για το φαγητό και επίσης δεν έβαλα τα παιδιά να φάνε ποτέ εκτός τραπεζιού. Έτσι συνήθισαν και τώρα που είναι 5 και 3 τρώνε κανονικά στο τραπέζι. Θεώρησα από την αρχή σημαντικό να τους μάθω ότι ο χώρος του φαγητού είναι το τραπέζι και όχι ο καναπές ή η κρεβατοκάμαρα ή το τραπεζάκι που παίζουν και ζωγραφίζουν...και νομίζω ότι τα κατάφερα σε αυτό τουλάιστον μέχρι τώρα! Α, όσο για το χρόνο φαγητού και τα δυο μου άντεχαν 20 λεπτά μάξιμουμ...μετά δεν κατέβαζαν μπουκιά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια από 20 μηνών περίπου. Τελικά κάθεται μπροστά σε ένα χαμηλό τραπεζάκι που έχουμε με ένα μικρό σκαμπουδάκι και δεν φαντάζεσαι πόσο της αρέσει και τι παιχνίδι κάνει. Κι εγώ σκέφτομαι να της πάρω ένα τέτοιο. Προσοχή στα πλαστικά τζάμπο όμως, είχαμε πάρει και στον μήνα "άνοιξαν" φαρδιά πλατιά τα δυο πίσω πόδια της καρέκλας κι έπεσε το παιδάκι.

 

 

gia to jumbo,hdh phga alla den m arese tpt!thelw kati ksilino kai asfales....apla psaxnw magazia k den vriskw tpt!mou eipe sto ikea exei arketa trapezakia gia paidia.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...