Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταργείται η ειδική αδεια μητρότητας(εξάμηνο ΟΑΕΔ);


nininos9

Recommended Posts

Μόλις πληροφορήθηκα από το δαδίκτυο κυρίως ότι καταργείται από 1/7/2014 το εξαμηνο ή καλυτερα η επιδότησή του. Εμένα τότε ακρίβως ξεκινάει(αυτή τη στιγμή βρισκομαι σε αδεια θηλασμου αντι για το μειωμένο ωραριο)και κανείς στον οαεδ οταν πηγα για τις σχετικές ερωτησεις δεν μου ειπε κατι τέτοιο. Αντιθέτως μου εδωσαν και την αιτηση να την κανω κανονικά μολις λήξει και η κανονική μου αδεια....:confused:

Τι παίζει ξέρει κάποιος;

Οπως για πολλες είναι σημαντικό για μενα γιατι το μωρό θα ειναι πολύ μικρό για παιδικό και θα έχω μεγα πρόβλημα ....(όπως πολλές μαμάδες φαντάζομαι)

Ευχαριστώ εκ των προταιρων για οποιαδηποτε πληροφορια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις πληροφορήθηκα από το δαδίκτυο κυρίως ότι καταργείται από 1/7/2014 το εξαμηνο ή καλυτερα η επιδότησή του. Εμένα τότε ακρίβως ξεκινάει(αυτή τη στιγμή βρισκομαι σε αδεια θηλασμου αντι για το μειωμένο ωραριο)και κανείς στον οαεδ οταν πηγα για τις σχετικές ερωτησεις δεν μου ειπε κατι τέτοιο. Αντιθέτως μου εδωσαν και την αιτηση να την κανω κανονικά μολις λήξει και η κανονική μου αδεια....:confused:

Τι παίζει ξέρει κάποιος;

Οπως για πολλες είναι σημαντικό για μενα γιατι το μωρό θα ειναι πολύ μικρό για παιδικό και θα έχω μεγα πρόβλημα ....(όπως πολλές μαμάδες φαντάζομαι)

Ευχαριστώ εκ των προταιρων για οποιαδηποτε πληροφορια!!

 

σημερα διαβασα κι οτι τελικα ο οαεδ μαλλον θα το κρατησει και για το 15 γιατι εχει κονδυλια...

τελικα τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δειχνει οτι θα καταργηθει. Για να υπογραψουμε ολες μπας και το σωσουμε!

 

Μόλις υπέγραψα αυτό το ψήφισμα: "Κυβέρνηση: Όχι στην κατάργηση της εξάμηνης παροχής προστασίας μητρότητας του ΟΑΕΔ"

https://secure.avaaz.org/el/petition/Kyvernisi_Ohi_stin_katargisi_tis_examinis_parohis_prostasias_mitrotitas_toy_OAED/?dnCKcgb

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,πραγματικα αν είναι αλήθεια το βρίσκω τραγικό!!! Να αφήνουμε τα μωρακια μας ακόμα μια σταλιτσα,που ακόμα καλά καλα δεν έχουν μαθει να θηλάζουν,και να γυρνάμε στη δουλεια?!!! Ενα εχω να πω-ντροπη τους!!!! Αισχος..

Και'γω είμαι τώρα 5 μηνών έγκυος,και έχω απογοητευτεί παρα πολύ.Οτάν είχα πάρει το εξάμηνο στη κόρη μου,δυσκολεύτηκα παρα πολύ να την αποχωριστω παρόλαυτα,τι να πούμε τώρα,που θα'ναι ακόμα νεογέννητο!

Αν καμια κοπελα γνωρίζει κάτι παραπανω,ας μας πει πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα μια διευκρίνηση, κορίτσια.Εψαξα να βρω καπου την επίσημη απόφαση,αλλά δεν υπάρχει κάποια δημοσίευση οριστική,ας πούμε..Αν κατήργησαν την επιδότηση της αδείας μητρότητας όπως έγραψε η πρωτη κοπελα,αλλά οι μητέρες παρ'ολα αυτά μπορούν να κάτσουν 6 μηνες,εστω και απληρωτες,αν θελουν? Η καταργείται και το δικαίωμα της εξάμηνης απουσίας απο την εργασία? Δλδ,θα μπορούμε να κατσουμε εστω και χωρίς το επίδομα,αν το επιλέξουμε? ..

Link to comment
Share on other sites

.οριτσια εγω ειχα παρει πριν κανα μηνα τηλ. στον οαεδ κ μου ειπαν πως τιποτα απο αυτα δεν ισχυει κ οτι απορουν πως εχει ακουστει κατι τετοιο. Τωρα τι να πω...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΙ δημοσιες υπηρεσιες ειναι οι τελευταιες που ενημερωνονται επισημα για τα παντα. Εξακριβωμενο σε παμπολλες περιπτωσεις. Ας μαζεψουμε καμια υπογραφη, γιατι να κατεβουμε να διαδηλωσουμε δε μας βλεπω με τα μωρα στην αγκαλια...

Αν και θα επρεπε να ξεκουνηθουμε...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... αν ισχύει, θα μας γυρίσει πολλά χρόνια πίσω! Μόλις το διάβασα πριν μερικές ημέρες, ήθελα να βάλω τα κλάματα! Έκανα σχέδια για δεύτερο παιδάκι, αλλά πώς θα το αποχωριστώ τόσο μικρούλι;;; Τελικά, σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει καμία σωτηρία, τα πάντα λειτουργούν για τους λίγους, εμείς οι υπόλοιποι στον Καιάδα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για κακόγουστο αστείο, για κάποια είδηση τύπου ράδιο-αρβύλα, αλλά θα μου πείτε ότι σ'αυτή την χώρα όπου το κράτος είναι απόν (παρόν είναι όταν θέλει να κάνει εισπράξεις μόνο) και το επίπεδο παροχών στους πολίτες τόσο χαμηλό, δε θα πρέπει να μας κάνει εντύπωση. Εμείς όμως θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να μην το επιτρέψουμε!

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αχ! Μακάρι βρε κορίτσια να μην το καταργήσουν... Είμαι κι εγώ στον πέμπτο μήνα και περίμενα πως και πως να το πάρω και να χαρώ λίγο τα παιδάκια μου!

Σήμερα το πρωί μου το είπαν ότι πάει για κατάργηση και είμαι να σκάσω!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά...

cZr8p2.png

 

gxJ2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ Κ ΧΘΕΣ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ.ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΛΙΓΑΚΙ;

 

Δεν θα κοπεί τελικά!Βέβαια στην Ελλαδα είμαστε.σήμερα ισχύει αυτό,αύριο κάτι άλλο.Οι τελευταίες πληροφορίες πάντως λένε οτι δεν θα κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Και'γω αυτό άκουσα οτι θα το διατηρήσουν προς το παρόν..Αντε να δουμε,μακαρι..!!Εστω και με μειωμένα λεφτά,κάτι είναι κ αυτό.Να κατσουμε λίγο,να προλάβουμε να τα χαρουμε στην αγκαλιτσα μας μεχρι να ξεπεταχτουν τα μωρακια μας!!..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια μου ΣΟΣ!! Ακουω πολυ οτι οσες προλαβουν το 2014 για γεννα δικαιουνται το 6μηνο της αδειας του ΟΑΕΔ!!! Εχει ακουσει καμια σας κατι???? Εσεις που περιμενετε να γεννησετε το 2015 κυριως, Κατι θα ξερετε για το αν καταργειται Η ΟΧΙ !! Ενημερωστε με μεχρι να επισκευτω τον ΟΑΕΔ να μαθω απο τους ιδιους! Εγω περιμενω να γεννησω τον Απριλιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ!ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥΣ (ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ)Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ!ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ? ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ -ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΑΠΟΘΗΚΗΣ?

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητή ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ απ'όσο ξέρω δεν μπορούν να σε βάλλουν σε θέση που είναι υποβαθμισμένη της προηγούμενης.Ενα τηλέφωνο στη ΓΣΕΕ ομως θα σου λύσει το πρόβλημα σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ!ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥΣ (ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ)Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ!ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ? ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ -ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΑΠΟΘΗΚΗΣ?

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:?

 

Εαν οντως το κανουν, τοτε παρε τηλ στο ΣΕΠΕ (σωμα επιθεωρητων εργασιας) οπου ανηκει η επιχειρηση οπου εργαζεσαι και ρωτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...