Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ


ΛΗΤΩ

Recommended Posts

εχετε καθολου εμπειρια απο το εμβολιο vaxigrip; το κανατε στα μωρα σας φετοςη παλιοτερα;το δεχτηκαν ομαλα η ειχατε παρενεργειες; προκειται να το κανουμε σε λιγες μερες και εχω καποιες ανησυχιες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμεις θα το κανουμε την αλλη Παρασκευη λογω του οτι περιμενουμε και αλλο μωρακι

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε πριν δυο εβδομάδες για πρώτη φορά και δεν είχαμε καμία απολύτως παρενέργεια παρά μόνο λίγη γκρινίτσα την 2η μέρα, αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό, μπορεί να ήταν και άσχετο δηλαδη..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχετε καθολου εμπειρια απο το εμβολιο vaxigrip; το κανατε στα μωρα σας φετοςη παλιοτερα;το δεχτηκαν ομαλα η ειχατε παρενεργειες; προκειται να το κανουμε σε λιγες μερες και εχω καποιες ανησυχιες...

 

γεια σας κοριτσια με λενε κασσιανη ,ειμαι new,εργαζομαι σε φαρμακειο ,μη ανησυχειτε για το εμβολιο,μπορει να κοκκινησει ,να πριστει και να ποναει λιγακι για 3-4 ημερες τοπικα και στα μωρα μπορει να κανει λιγο πυρετο .μπορει ολα μαζι η και καποιο μεμονομενα ,συνηθως ομως δε κανει κατι.αν σας τυχει καποιο απο τα δερματικα δεν κανετε τιποτα για το πυρετο συμβουλευτητε το γιατρο για λιγο depon..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια! και εμεις θα κάνουμε το εμβόλιο την αλλη βδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω απο τι ηλικία μπορει να το κανει. η μικρή μου ειναι επτάμισι μηνών. η παιδίατρος μου λεει οτι πρέπει να το κανει τώρα αλλα απο άλλες μαμαδες ξέρω οτι δεν θα το κάνουν στο μικρό τους. ευχαριστώ.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος το κάναμε 3η χρονιά και αυτό γιατί ο μικρός 15μηνών είχε περάσει βρογχοπνευμονία..Ο παιδίατρος μου έχει πει όμως ότι δεν το κάνει σε παιδάκια που δεν έχουν περάσει κάτι σοβαρό ( βρογχιολιτιδες πολλές, πνευμονίες κτλ ).

mpiskotaki γιατί σας είπε ότι πρέπει να το κάνετε ?

Πάντως απ'οσο ξέρω και από γιατρούς και φαρμακοποιούς δεν έχει παρενέργιες καθόλου.

Εμείς την Παρασκευή που το κάναμε ούτε καν κλάψαμε πάντως.

Και του χρόνου 5 ετών θα το κάνουμε για τελευταία χρονιά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι φέτος λόγω της νέας γρίπης, έχει βγει οδηγία από την ελληνικη παιδιατρική εταιρία να κάνουν το vaxigrip όλα τα παιδάκια από 6 μηνών έως 5 ετών. (ενώ μέχρι πέρυσι το έκαναν τα παιδάκια από 6 μηνών έως 2 ετών). Μας είπε ότι αυτό γίνεται ωστε να μειωθεί η πιθανότητα κοινής γρίπης στα παιδιά γιατί αν κολλήσουν και την νέα γρίπη πριν ή μετά την κοινή, χωρίς ο οργανισμός τους να έχει προλάβει να συνέλθει, είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν νοσηλεία.

Κι εγώ δεν είδα καμία παρενέργεια, εκτός από μια υπνηλία την πρωτη μερά

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

κάνουν το vaxigrip όλα τα παιδάκια από 6 μηνών έως 5 ετών.

 

:shock:

τι να σου πω..αυτό που ξέρω εγώ και από τον παιδίατρο αλλά και λόγω δουλειάς είναι ότι το vaxigrip δεν έχει ουδεμία σχέση με τη γρίπη των χοίρων...αν είναι να κολλήσεις θα κολλήσεις άσχετα αν το έχεις κάνει ή όχι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

και εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι θα το κάνουμε έως τέλη Οκτωβρίου και στα 2 μου παιδάκια: 19 μηνών και 3 ετών. Εμείς δεν το έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν. Για να δούμε...

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Κι εμείς το κάναμε πριν 10 μέρες. Καμία παρενέργεια. Επειδή είχα καποιους ενδοιασμούς για το αν πρέπει ρώτησα την παιδίατρο σχετικά με το ότι κάποιοι παιδίατροι επιλέγουν να μην το κάνουν και μου είπε ότι στο τελευταίο παιδιατρικό συνέδριο που΄είχε πάει πριν κανένα μήνα τους είπαν ότι είναι λάθος να αφήνουν επιλογή στους γονείς με παιδιά κάτω των 5 ετών για το αν θα εμβολιάσουν τα παιδιά τους ή όχι με το κοινό εμβόλιο πάντα και ότι οι γιατροί που επιλέγουν να μην εμβολιάσουν παιδιά αυτής της ηλικίας απλά είναι ανενημέρωτοι. Λέω πάντα τι μου είπε βέβαια μην παρεξηγηθώ. Και έπίσης ότι ναι το εμβόλιο αυτό δεν προστατεύει από τη γρίπη των χοίρων προστατεύει όμως από τις επιπλοκές που αυτή μπορεί να προκαλέσει και που είναι οι επικίνδυνες όπως βρογχίτιδες, πνευμονίες, βρογχοπνευμονίες κλπ. Με λίγα λόγια και να νοσήσει το παιδί έχουν ενδείξεις ότι με αυτό τον τρόπο η συμπτωματολογία θα είναι ήπια.Αυτά μου είπε. Πάντως για το καινούριο εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων ήταν κάθετη ότι δεν πρόκειται να το κάνει σε παιδί προτού να δοκιμαστεί για τουλάχιστον ένα χρόνο γιατί αμφιβάλλει πολύ για την ασφάλεια του.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν σε βοηθάω, αλλα σκέφτηκα να σου πω και την εμπειρία ενός ενήλικα που καταλαβαίνει και πιο καλά τις παρενέργειες ενός φαρμάκου.

Μόλις εχθές έκανα κ εγω και ο άντρας μου και δεν είχαμε την παραμικρή παρενέργεια..

Απλά το αναφέρω, μπορεί στα παιδιά να είναι αλλιώς, αλλά επειδή μπορεί κάτι να έχουν και να μην μπορείς να το καταλάβεις, σου λεω και την "ενήλικη εκδοχή"..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Κι εμείς το κάναμε πριν 10 μέρες. Καμία παρενέργεια. Επειδή είχα καποιους ενδοιασμούς για το αν πρέπει ρώτησα την παιδίατρο σχετικά με το ότι κάποιοι παιδίατροι επιλέγουν να μην το κάνουν και μου είπε ότι στο τελευταίο παιδιατρικό συνέδριο που΄είχε πάει πριν κανένα μήνα τους είπαν ότι είναι λάθος να αφήνουν επιλογή στους γονείς με παιδιά κάτω των 5 ετών για το αν θα εμβολιάσουν τα παιδιά τους ή όχι με το κοινό εμβόλιο πάντα και ότι οι γιατροί που επιλέγουν να μην εμβολιάσουν παιδιά αυτής της ηλικίας απλά είναι ανενημέρωτοι. Λέω πάντα τι μου είπε βέβαια μην παρεξηγηθώ. Και έπίσης ότι ναι το εμβόλιο αυτό δεν προστατεύει από τη γρίπη των χοίρων προστατεύει όμως από τις επιπλοκές που αυτή μπορεί να προκαλέσει και που είναι οι επικίνδυνες όπως βρογχίτιδες, πνευμονίες, βρογχοπνευμονίες κλπ. Με λίγα λόγια και να νοσήσει το παιδί έχουν ενδείξεις ότι με αυτό τον τρόπο η συμπτωματολογία θα είναι ήπια.Αυτά μου είπε. Πάντως για το καινούριο εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων ήταν κάθετη ότι δεν πρόκειται να το κάνει σε παιδί προτού να δοκιμαστεί για τουλάχιστον ένα χρόνο γιατί αμφιβάλλει πολύ για την ασφάλεια του.

 

Ακριβώς τα ίδια μας είπε και η δική μας. Το καστοράκι μου το έκανε για 2η φορά φέτος και εγώ μαζί και δεν είχε καμία παρενέργεια. Περυσι που το έκανε για πρώτη φορά είχε μόνο ένα ψιλομπούκωμα για 1-2 μέρες, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ενοείς το εμβόλιο της κοινής γρίπης? το κάναμε πριν δυο βδομάδες και δεν είχαμε καμμια΄παρενέργεια..το κάναμε όλοι οικογενειακώς...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

τι να σου πω..αυτό που ξέρω εγώ και από τον παιδίατρο αλλά και λόγω δουλειάς είναι ότι το vaxigrip δεν έχει ουδεμία σχέση με τη γρίπη των χοίρων...αν είναι να κολλήσεις θα κολλήσεις άσχετα αν το έχεις κάνει ή όχι

 

Δεν ειπα ότι το vaxigrip έχει σχεση με την γριπη των χοιρων κι ότι προστατεύει τα παιδια από αυτήν. Απλά τα παιδιά προστατεύονται από την κοινή γρίπη και έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να κολλήσουν και τις δύο μαζί, κάτι που θα δυσκολευόταν να ξεπεράσει ο οργανισμός τους.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμείς φέτος θα το κάνουμε για δεύτερη φορά, απλά περιμένουμε μήπως περάσει ο βήχας που έχει κοντά ένα μήνα τώρα, έκανε ακροαστικά έχει συνέλθει αρκετά και εκεί που λες τέλος, ξανα αρχίζει, δεν ξέρω τι θα κάνουμε με αυτή την ευαισθησία. Την πρώτη φορά που το κάναμε πάντως δεν είχε καμία παρενέργεια.

;) ΟΙ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ:wink:
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ εχω 2 παιδακια και ο ενασ παιδιατροσ μου συστησε να κανω το εμβολιο τησ απλησ γριπησ. ενω ο αλλοσ ειπε οχι το εχει κανει καποια μαμα? και τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος μας είπε να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης στα παιδιά, αλλά εγώ να σας πω δεν θέλω.Έχω ένα μωρό που εως τώρα δεν έχει αρρωστήσει για απολύτως τίποτα και ένα γιο που εδώ και δύο χρόνια ζήτημα να είχε 2 τριήμερους πυρετούς.Θεωρώ ότι δεν είναι ανάγκη να κάνω τίποτα.Μόνο που ο παιδίατρος μας πέταξε και ένα "κανε το για να μην το έχεις κρίμα μετά"!!!!!!!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,το καναμε τελικα την τεταρτη κι εμεις το αντιγριπικο και ευτυχως δεν ειχε καμια παρενεργεια,ουτε πυρετο ουτε κοκκινο χερακι!Σε ενα μηνα θα κανουμε και την δευτερη δοση

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι φέτος λόγω της νέας γρίπης, έχει βγει οδηγία από την ελληνικη παιδιατρική εταιρία να κάνουν το vaxigrip όλα τα παιδάκια από 6 μηνών έως 5 ετών.
Πραγματι ετσι ειναι.
Link to comment
Share on other sites

το κάναμε και εμείς πριν 10 μέρες και η επόμενη δόση θα είναι σε 1 μήνα. Είχε μια γκρινίτσα μετά, και κάτι σαν ψιλοβράχνιασμα, αλλά τίποτα σοβαρό. Ούτε εγώ ήθελα να το κανω γιατί ο μικρος δεν παέι παιδικό και δεν αρρωσταίνει συχνά. Είπε ο παιδίατρος ότι επειδή περιμένουν έξαρση τον Δεκέμβρη από τις δύο γρίπες, καλό είναι να έχει κάνει τουλάχιστον αυτό. Εν τω μεταξύ περιμένω και δεύτερο μωράκι σε κανα μήνα και μου είπε ότι θα είναι καλύτερα και για αυτό. Έκανε και ο άντρας μου και η κοπέλα που θα κρατάει το μωρό. Ούτε σε αυτούς έκανε παρενέργειες. Θα κάνω και εγώ μετά τη γέννα.

εγώ είχα την εξής απορία:αν κάνεις το εμβόλιο δεν νοσείς απλά ή επίσης δεν μεταφέρεις τον ιό? και μου απάντησε ότι εφ΄όσον δεν νοσείς δεν θα μεταφέρεις και τον ιό. εσείς ξέρετε κατι γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...