Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ


ΛΗΤΩ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βασικα πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικό να βρεις εναν παιδίατρο που να τον εμπιστεύεσαι αν σίγουρα πάντα θα ακους διάφορες απόψεις γιατι ο καθένας έχει την δικιά του φιλοσοφία...για το εμβόλιο πάντως της καινούργιας γρίπης εγώ φοβάμαι αρκετά και δεν θα το κάνω του μωρού μου. Τι τραβάμε και εμείς οι μάνες!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνουμε λόγω παιδικού.

Νομίζω ότι έχει δοθεί οδηγία στους παιδιάτρους ότι είναι απαραίτητο να το κάνουν όλα τα μικρά παιδιά γιατί το εμβόλιο της κοινής γρίππης μπορεί να δώσει μερική προστασία και στη νέα γρίππη.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα τους το κανω παντως γιατι κανενα αποτελεσμα δεν ειδα ουτε καμμια διαφορα στις αρρωστιες τους.και εχω αποφασισει να μην το ξανακανουν γενικα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα το κάνω στα μικρά μου... Εσείς οι γονείς θα το κάνετε όμως???

 

Α ρώτησα στο φαρμακείο και μου είπαν ότι φέρανε των ενηλίκων. Για τα παιδιά θα έρθει μέσα στη βδομάδα. Αν είναι όμως επείγον πρέπει να κάνουμε μισό από τον ενηλίκων...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως δεν εκανα και δεν θα το κανω αν και παει η κορη μου στον παιδικο.Η παιδιατρος μας ειπε οτι το εμβολιο της γριππης το κανει μονο σε παιδακια που εχουν προβλημα (ασθμα, αναπνευστικα κλπ)

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω την γνωμη σας γιατι με εχουν τρελλανει για το κανονικο εμβολιο λεω της γριππης αλλος παιδιατρος λεει πρεπει να γινει σε δυο δοσεις αλλος μου λεει να μην το κανω καθολου εσεις τι θα κανετε?? ευχαριστω

 

 

Παντως στον γιο μου κι εμας η παιδιατρος μας οτι θα το κανουμε μια δοση κι αν χρειαστει αναλογα θα κανουμε και δευτερη δοση.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης γίνεται κατά βάση σε ομάδες που έχουν πρόβλημα, όπως αναφέρει η RENAH.

Κατά παρέκκλιση, για φέτος λόγω γουρουνογρίπης, οι παιδίατροι συστήνουν να γίνει το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης για να μην τύχει να προβληθεί το παιδί ταυτόχρονα από την εποχιακή και την γουρουνογρίπη. Το απλό εμβόλιο δεν παρέχει καμία προστασία έναντι της γουρουνογρίπης.

Παιδιά άνω των 3 ετών κάνουν το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης για ενήλικες. Τα μικρότερα κάνουν το αντίστοιχο παιδικό ή των ενηλίκων με μειωμένη δόση.

Επίσης, όταν κάνεις αυτό το εμβόλιο για πρώτη φορά, συνήθως χρειάζονται 2 δόσεις, μία αρχές Οκτώβρη και μία γύρω στο Φεβρουάριο.

Εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε στα μικρά μας.

Ο παιδίατρος μας σχετικά με το εμβόλιο της γουρουνογρίπης, μας είπε ότι προς το παρόν δεν το κάνει, θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και βλέπουμε από του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

και εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι καλό θα ήταν να το κάνουμε μια και η μικρή έχει ξεκινήσει τώρα παιδίκο και θα την βοηθήσει .:roll:Βέβαια η μικρή ήταν άρρωστη΄και ήδη έχουμε πάει πίσω ένα εμβόλιο όποτε δεν ξέρω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις και εγω λεω τελικα να το κανω στον ραφαηλ γιατι εχει ασθμα και τα σχετικα οποτε οσο βοηθησει

εμεις οι γονεις εννοω το καναμε προχθες τωρα περιμενουμε το παιδικο

αντε να δουμε τι θα γινει και μ΄αυτη την ριμαδογριππη καθε χρονο και κατι βγαινει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων το οποιο δεν παει παιδικο ομως η παιδιατρος μου μου ειπε να το κανουμε το αντιγριπικο για πρωτη φορα,θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια συμπτωματα το εμβολιο αυτο?καποια γνωστη μου που τα παιδακια της πανε παιδικο μου ειπε οτι ειχαν συνεχεια μιξουλες!ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Rena1 εγώ του έκανα το εμβόλιο πέρυσι ακριβώς επειδή πήγαινε παιδικό και αρρώσταινε συνέχεια. Υπάρχει περίπτωση να έχει μυξούλες αλλά θα είναι για μία άντε για δύο ημέρες και αυτό επειδή το εμβόλιο είναι εξασθενημένος ιός. Από προσωπική άποψη στους παιδικούς τα παιδάκια αρρωσταίνουν συνέχεια γιατί κολλάνε το ένα με το άλλο κυρίως όταν είναι μικρά άρα υπάρχει περίπτωση τα παιδάκια της γνωστής σου να είχαν μυξούλες για άλλο λόγο κι όχι από το εμβόλιο, εμένα είχε συνέχεια όταν έβγαζε δόντια! ελπίζω να σε βοήθησα.θα του το κάνω και φέτος το εμβόλιο, είναι αγοράκι 25 μηνών.

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν το καναμε το εμβολιο το αντιγριπικο...δεν ημουν και πολυ σιγουρη κι ετσι καναμε το επαναληπτικο για την μηνιγγιτιδα.μου ειπε η παιδιατρος να το σκεφτω και οτι μπορει να γινει μεχρι τελος οκτωμβρη.εγω ομως εχω μια απορεια αλλο το παιδικο και αλλο τον ενηλικων το εμβολιο?κι αν ναι απο πια ηλικια ξεκιναει να γινετε στα παιδια των ενηλικων το εμβολιο?

marh σε ευχαριστω για την απαντηση σου εμενα γενικα δεν αρρωσταινει εχει παρει μια φορα μονο αντιβιωση να φανταστεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rena1 σε ενα αλλο τοπικ με διαφωτισε μια μανουλα οτι ''σε παιδια κατω των 6,5 χρονων κανουν τα παιδικα δυο δοσεις με διαστημα ενος μηνος,σε παιδακια πανω απο 6,5 κανουν μια δοση ενηλικων και τελος.''

 

Εμεις ειναι να το κανουμε στις 14 Οκτωβρη αλλα ακουω απο γνωστες μου οτι τα παιδακια τους μετα το εμβολιο εχουν πολλες μυξες και ειναι ψιλοχαλια.

Αυτο ισχυει?

Γενικα τι σας ειπαν εχει παρενεργειες?

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

ο γιος μου που είναι 2,5 ετών είχε κάνει και τον προηγούμενο χειμώνα το απλό εμβόλιο της γρίπης και είχε αποτέλεσμα. Δεν σημαίνει ότι δεν κόλλαγε τίποτα αλλά τουλάχιστον ότι είχε ήταν ελαφριάς μορφής. Και αυτό ήταν καλό για ένα παιδί που ήταν μονίμως συναχωμένο και με βήχα. Φέτος που ξεκίνησε παιδικό η παιδίατρος μου είπε να το ξανακάνουμε και να κάνουμε και στον μπέμπη που είναι σχεδόν 8 μηνών διπλή δόση με τη μία. Στην ερώτηση μου αν πρέπει να κάνουμε και το εμβόλιο για την γρίπη Α ήταν πολύ αρνητική.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άνω των 3 ετών κάνουν το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης για ενήλικες. Τα μικρότερα κάνουν το αντίστοιχο παιδικό ή των ενηλίκων με μειωμένη δόση.Επίσης, όταν κάνεις αυτό το εμβόλιο για πρώτη φορά, συνήθως χρειάζονται 2 δόσεις, με διαφορά ενός μήνα το λιγότερο

Αυτά μου είπε κι εμένα η παιδίατρος χτες...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από τα «ΝΕΑ» διάβασα το εξής:

 

Η γρίπη στις εγκύους «χτυπάει» τα παιδιά

Όταν γεννηθούν παρουσιάζουν καρδιοπάθειες- επηρεάζεται και το ύψος

 

Τα παιδιά των γυναικών που είχαν προσβληθεί από γρίπη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης φαίνεται πως έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσουν καρδιακές παθήσεις.

 

Τα συμπεράσματα νέας μελέτης επιβεβαιώνουν την απόφαση των επιστημόνων να εμβολιαστούν άμεσα με το πανδημικό εμβόλιο οι έγκυοι, ενώ παράλληλα αποδεικνύει πως ό,τι συμβαίνει στη μήτρα επηρεάζει τους ανθρώπους ακόμη κι έπειτα από δεκαετίες.

 

Ειδικότερα, η ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας συγκέντρωσε και μελέτησε το ιατρικό ιστορικό 100.000 ανθρώπων που γεννήθηκαν στις ΗΠΑ λίγο μετά την έξαρση της πανδημίας της ισπανικής γρίπης, το 1918. Τι ανακάλυψαν; Πως τα αγόρια των οποίων οι μητέρες είχαν προσβληθεί κατά το δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους είχαν 23% περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν καρδιακές παθήσεις μετά τα 60.

 

Σε ό,τι αφορά τις γυναίκες, τα αποτελέσματα διαφοροποιούνται, καθώς όπως φαίνεται ο κίνδυνος εμφάνισης καρδιοπάθειας ήταν αυξημένος (κατά 17%) για εκείνα τα κορίτσια των οποίων οι μητέρες είχαν προσβληθεί κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης.

 

Μάλιστα, σύμφωνα με την ίδια έρευνα, η γρίπη που κολλάει η έγκυος μητέρα φαίνεται να επηρεάζει και το ύψος του παιδιού. Πιο συγκεκριμένα, «ξεσκονίζοντας» τα αρχεία 2,5 εκατομμυρίων φαντάρων που υπηρέτησαν κατά την περίοδο 1915- 1922, διαπίστωσαν πως τα παιδιά που γεννιούνται σε περιόδους πανδημίας είναι... καταδικασμένα να μη γίνουν ψηλά.

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

και το εξής:

 

Ευπαθής ομάδα

Τα πρόσφατα αυτά στοιχεία ενδυναμώνουν τους ισχυρισμούς των ειδικών, οι οποίοι παρακολουθώντας την εξέλιξη της πανδημίας αλλά και τους κινδύνους επιπλοκών σε χαρακτηριστικά δείγματα του πληθυσμού κατέληξαν πως οι έγκυοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες. Αυτός είναι και ο λόγος που και στη χώρα μας οι εγκυμονούσες που διανύουν το δεύτερο και τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους θα βρίσκονται στην πρώτη γραμμή όταν αρχίσουν σε περίπου τρεις εβδομάδες οι μαζικοί εμβολιασμοί.

 

Σημειώνεται πως στις ευπαθείς ομάδες συμπεριλαμβάνονται επίσης το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό, όσοι φροντίζουν βρέφη ηλικίας κάτω των 6 μηνών και οι πάσχοντες από χρόνια νοσήματα (πνευμονοπάθειες, καρδιοπάθειες, διαβήτης, εξασθενημένο ανοσοποιητικό κ.λπ.) ανεξαρτήτως ηλικίας (αρκεί να είναι πάνω από 6 μηνών).

 

Ωστόσο, όπως διευκρίνισε μιλώντας στο ραδιόφωνο του City ο υπουργός Υγείας κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος, ο εμβολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός, ενώ το «πράσινο φως» να εμβολιαστεί κάποιος θα το δίνει αποκλειστικά ο γιατρός του. Και αυτό, γιατί το ιστορικό υγείας ενός παιδιού ή ενός ασθενούς το γνωρίζει καλύτερα ο γιατρός του.

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης γίνεται κατά βάση σε ομάδες που έχουν πρόβλημα, όπως αναφέρει η RENAH.

Κατά παρέκκλιση, για φέτος λόγω γουρουνογρίπης, οι παιδίατροι συστήνουν να γίνει το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης για να μην τύχει να προβληθεί το παιδί ταυτόχρονα από την εποχιακή και την γουρουνογρίπη. Το απλό εμβόλιο δεν παρέχει καμία προστασία έναντι της γουρουνογρίπης.

Παιδιά άνω των 3 ετών κάνουν το εμβόλιο της εποχιακής γρίπης για ενήλικες. Τα μικρότερα κάνουν το αντίστοιχο παιδικό ή των ενηλίκων με μειωμένη δόση.

Επίσης, όταν κάνεις αυτό το εμβόλιο για πρώτη φορά, συνήθως χρειάζονται 2 δόσεις, μία αρχές Οκτώβρη και μία γύρω στο Φεβρουάριο.

Εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε στα μικρά μας.

Ο παιδίατρος μας σχετικά με το εμβόλιο της γουρουνογρίπης, μας είπε ότι προς το παρόν δεν το κάνει, θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και βλέπουμε από του χρόνου.

 

Λοιπον καθε παιδιατρος μαλλον λεει τα δικα του..............

 

Χθες εκανα στα παιδια μου το κοινο εμβολιο της γριπης και η οδηγια που εχει ερθει στους παιδιατρους ειναι η εξης........

 

Παιδια κατω των 6.5 χρονων εμβολιαζονται με μια δοση των ενηλικων

και παιδια μικροτερα με 2 δοσεις με διαστημα 1 μηνος......

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά αξιέπαινο που δεν μπορούν να συμφωνήσουν ούτε και οι παιδίατροι!!!!!!!!

Εκτός αν μιλάνε για το ίδιο πράγμα και κάτι δεν καταλαβαίνουμε εμείς. Τι να πω??

Εγώ έχω το παιδικό σπίτι. Εχθές διάβασα το χαρτί οδηγιών και αναφέρει την ηλικία των 3 ετών και τη συσχετίζει με τα ml δόσης.

Δυστυχώς δεν το έχω μαζί μου! Αύριο θα επανέλθω με τις ακριβείς οδηγίες που γράφει.

Εσένα ΝΤΙΝΤΙ, τι γράφει στο χαρτί οδηγιών?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά αξιέπαινο που δεν μπορούν να συμφωνήσουν ούτε και οι παιδίατροι!!!!!!!!

Εκτός αν μιλάνε για το ίδιο πράγμα και κάτι δεν καταλαβαίνουμε εμείς. Τι να πω??

Εγώ έχω το παιδικό σπίτι. Εχθές διάβασα το χαρτί οδηγιών και αναφέρει την ηλικία των 3 ετών και τη συσχετίζει με τα ml δόσης.

Δυστυχώς δεν το έχω μαζί μου! Αύριο θα επανέλθω με τις ακριβείς οδηγίες που γράφει.

Εσένα ΝΤΙΝΤΙ, τι γράφει στο χαρτί οδηγιών?

 

δεν το εχω τωρα το χαρτι οδηγιων για να σου πω ακριβως,αλλα το λεω αυτο γιατι περσυ ειχα μεγαλο θεμα με τις δοσεις.

Συγκεκριμενα να σου πω .........

παω στην γιατρο μου στο ιατρειο της και κανω την πρωτη δοση και στα δυο μου τα παιδια και μου λεει ολα καλα ,ελα τον επομενο μηνα να κανουμε και την επομενη δοση.

Οταν ερχετε λοιπον η ημερομηνια και παω στον γιατρο του ταμειου να κανω το επαναλυπτικα (για να γλυτωσω την πληρωμη της επισκεψης ,αλλωστε δυο τσιμπηματακια οχι τιποτα το σοβαρο γιατι να πληρωνω διπλη επισκεψη)μου ειπε ακριβως αυτο που ειπες και εσυ,οτι τελικα η επομενη δοση θα γινει τον Φεβρουαριο και δεν μου τα εκανε.....

Φευγω και γω τσαντισμενη και λεω δεν μπορει να εκανε τετοιο λαθος ,ειναι μια απο τις καλυτερες στην πολη μου...........παιρνω και γω τηλεφωνω στο νοσοκομειο στο τμημα της παιδιατρικης και τους αναφερω το περιστατικο και εκεινη μου ειπαν φυσικα οτι και η γιατρος μου και οτι εχουν στα χερια τους σχετικες οδηγιες.........

Παω και γω αναγκαστικα στην γιατρο μου και αναφερω ολο το περιστατικο και μου εβγαλε ενα φακελο που ειχε απο το τελευταιο συνεδριο που παρακολουθησε και ελεγε τις οδηγιες για τον τροπο και ποτε πρεπει να γινει το συγκεκριμενο εμβολιο............

 

Καταλαβες τωρα γιατι σου ειπα και γω ολα αυτα............

αλλα παλι τονιζω οτι καθε μια μανουλα οτι ακολουθει τις οδηγιες του προσωπικου της γιατρου ,αλλα καμια φορα καλο ειναι να ζηταμε περισσοτερες εξηγησεις και ενημερωση σε οτι αφορα καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το αντιγρηπικό εμβόλιο του το κάναμε και πέρυσι και πήγαμε πολύ καλά. Δυο τρείς φορές μας αρρώστησε μόνο. Φέτος ειδικά η παιδίατρος το θεωρεί απαραίτητο επειδή από Δευτέρα ξεκινάμε σταθμό αλλά και λόγω της νέας γρίπης. Έστω και μια μικρή προστασία παρέχει. Το κάναμε ήδη και οι δυο μας!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια επειδη ειμαι και γω πολυ φιλασθενη,δεν υπαρχει περιπτωση να αρρωστησουν τα παιδια και να μην κολλησω μου ειπε η γιατρος οτι καλο ειναι να το κανω και γω φετος για πρωτη φορα,αλλα δεν ξερω τι να κανω.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...