Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσα ml τρώει ένα νεογέννητο?


Recommended Posts

ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ 2060 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ 2000.ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΗΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ 100 ΜΕ 120 ΓΡ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ Η ΓΟΠ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.2 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 3750.ΤΩΡΑ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΑΡΟΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα,

εάν δεν κάνω λάθος η ΓΟΠ έχει κάποιες βαθμίδες. Μπορεί να έχει σε μικρό βαθμό μπορεί και σε μεγάλο. Μπορεί να υπάρχει και κρυφή παλινδρόμηση, δηλαδή χωρίς να βγάζει το παιδί. Αυτό θα στο πει ο γιατρός. Γίνεται και υπέρηχος. Εγώ επειδή είχα μια υπόνοια το έκανα για να υσηχάσω. Δεν είχε όμως. Ενα διάστημα που μου έβγαζε γουλίτσες και καταλάβαινα ότι το στομάχι του ήταν αναστατωμένο ήταν εξαιτίας του γάλακτος. Του είχα δώσει το Nativa HA και δεν το σήκωσε. Μόλις το σταμάτησα ηρέμησε. Επίσης παρατήρησα ότι όταν τρέχει πολύ η θηλή απο το μπιμπερό πάλι μου βγάζει.

 

120 για 3 μηνών είναι καλά. Τόσο έπινε και ο δικός μου περίπου. Μπορεί αργότερα μέσα σε μία εβδομάδα να θέλει να το αυξήσει.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΧΝΗΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Στην περίπτωση που για κάποιο σοβαρό λόγο δεν είναι εφικτός ο μητρικός θηλασμός το γάλα που δίνεται στο μωρό μέχρι τον έκτο μήνα, είναι το γάλα του πρώτου 6μήνου δηλαδή το γάλα Νο 1.

Το γάλα Νο 1 είναι ένα γάλα φτιαγμένο έτσι που να μοιάζει με το μητρικό.

 

Η μέση ποσότητα γάλατος που καταναλώνουν τα μωρά σε κάθε γεύμα είναι ανάλογα με την ηλικία.

 

1 - 2 εβδομάδων 60 - 90 ml γάλα

3 εβδ - 2 μηνών 120 - 150 # #

2 μην - 3 # 150 - 180 # #

3 # - 4 # 180 - 210 # #

5 # - 12 # 210 - 240 # #

 

Σε γενικές γραμμές όμως, η μητέρα πρέπει να γνωρίζει ότι το μωρό έχει φάει ικανοποιητικά όταν μετά από κάθε γεύμα αφήνει λίγο γάλα στο μπιμπερό.

 

Κάθε πότε πρέπει η μητέρα να δίνει γάλα στο μωρό της;

Πότε δηλαδή το μωρό πεινά;

 

Τα μωρά δεν κλαίνε μόνο όταν πεινάνε. Κλαίνε όταν είναι βρεγμένα, κλαίνε όταν ζεσταίνονται, κλαίνε όταν πονάνε.

Πολλά μωρά κλαίνε απλώς γιατί θέλουν αγκαλιά.

Όταν η μητέρα σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει κάποια από τις παραπάνω αιτίες και έχουν περάσει τουλάχιστον δύο ώρες από το προηγούμενο γεύμα (με την προϋπόθεση ότι το μωρό είχε φάει ικανοποιητική ποσότητα) τότε θα του προσφέρει γάλα.

 

Τα περισσότερα μωρά ανάλογα με την ηλικία θέλουν τα παρακάτω γεύματα γάλατος την ημέρα.

 

 

1η εβδομάδα 6 - 10 γεύματα γάλατος

1 εβδ - 1 μην 6 - 8 #

1 μην - 3 μην 5 - 6 #

3 μην - 7 μην 4 - 5 #

7 μην - 9 μην 3 - 4 #

9 μην -12 μην 3 #

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΧΝΗΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

 

Στην περίπτωση που για κάποιο σοβαρό λόγο δεν είναι εφικτός ο μητρικός θηλασμός το γάλα που δίνεται στο μωρό μέχρι τον έκτο μήνα, είναι το γάλα του πρώτου 6μήνου δηλαδή το γάλα Νο 1.

Το γάλα Νο 1 είναι ένα γάλα φτιαγμένο έτσι που να μοιάζει με το μητρικό.

 

Η μέση ποσότητα γάλατος που καταναλώνουν τα μωρά σε κάθε γεύμα είναι ανάλογα με την ηλικία.

 

1 - 2 εβδομάδων 60 - 90 ml γάλα

3 εβδ - 2 μηνών 120 - 150 # #

2 μην - 3 # 150 - 180 # #

3 # - 4 # 180 - 210 # #

5 # - 12 # 210 - 240 # #

 

Σε γενικές γραμμές όμως, η μητέρα πρέπει να γνωρίζει ότι το μωρό έχει φάει ικανοποιητικά όταν μετά από κάθε γεύμα αφήνει λίγο γάλα στο μπιμπερό.

 

Κάθε πότε πρέπει η μητέρα να δίνει γάλα στο μωρό της;

Πότε δηλαδή το μωρό πεινά;

 

Τα μωρά δεν κλαίνε μόνο όταν πεινάνε. Κλαίνε όταν είναι βρεγμένα, κλαίνε όταν ζεσταίνονται, κλαίνε όταν πονάνε.

Πολλά μωρά κλαίνε απλώς γιατί θέλουν αγκαλιά.

Όταν η μητέρα σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει κάποια από τις παραπάνω αιτίες και έχουν περάσει τουλάχιστον δύο ώρες από το προηγούμενο γεύμα (με την προϋπόθεση ότι το μωρό είχε φάει ικανοποιητική ποσότητα) τότε θα του προσφέρει γάλα.

 

Τα περισσότερα μωρά ανάλογα με την ηλικία θέλουν τα παρακάτω γεύματα γάλατος την ημέρα.

 

 

1η εβδομάδα 6 - 10 γεύματα γάλατος

1 εβδ - 1 μην 6 - 8 #

1 μην - 3 μην 5 - 6 #

3 μην - 7 μην 4 - 5 #

7 μην - 9 μην 3 - 4 #

9 μην -12 μην 3 #

 

Τι καλά που τα λες.

Εμένα ξεκίνησαν με 30ml, τα 150 χρονίσαμε για να τα πιούμε.

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι δίδυμες, δεν νομίζω, ξέρω και άλλα δίδυμα που δεν ήταν έτσι. Και γεννήθηκαν τελειόμηνες, και μεγάλες 3 κιλά η καθεμία σχεδόν.

Πολύ ταλαιπωρία. Εχω σιχαθεί να φτιάχνω γάλα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

εάν δεν κάνω λάθος η ΓΟΠ έχει κάποιες βαθμίδες. Μπορεί να έχει σε μικρό βαθμό μπορεί και σε μεγάλο. Μπορεί να υπάρχει και κρυφή παλινδρόμηση, δηλαδή χωρίς να βγάζει το παιδί. Αυτό θα στο πει ο γιατρός. Γίνεται και υπέρηχος. Εγώ επειδή είχα μια υπόνοια το έκανα για να υσηχάσω. Δεν είχε όμως. Ενα διάστημα που μου έβγαζε γουλίτσες και καταλάβαινα ότι το στομάχι του ήταν αναστατωμένο ήταν εξαιτίας του γάλακτος. Του είχα δώσει το Nativa HA και δεν το σήκωσε. Μόλις το σταμάτησα ηρέμησε. Επίσης παρατήρησα ότι όταν τρέχει πολύ η θηλή απο το μπιμπερό πάλι μου βγάζει.

 

120 για 3 μηνών είναι καλά. Τόσο έπινε και ο δικός μου περίπου. Μπορεί αργότερα μέσα σε μία εβδομάδα να θέλει να το αυξήσει.

 

se eyxaristwwww poluuuuuuuuuu

line_line_b_beg_17_time_1159329600_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_39_time_1281412800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς. ΤΟ κάθε παιδί εχεί τις δικές του ανάγκες. Ο δικός μου 2 μηνών με 5 γεύματα την ημέρα έπινε 200 με 240 ml και έπαιρνε στάνταρ 2 κιλά το μηνά και ξαφνικά από 5 μηνών και μετά έπεσε στα 150 με 170 με το ζόρι που ήταν και τα πιο φυσιολογικά. Απλώς 2 μηνών έκανε μπαμ ανάπτυξης (φαντάσου 6 μηνών 9 κιλά περιπού και 73 πόντους) και μετά σταθεροποιήθηκε. Η κόρη μου κλείνει χρόνο την κυριακή και μέχρι 8 μηνών δεν έπινε πάνω από 120. Τον τελευταίο μήνα μόνο άρχισε να πίνει 200.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ. Και εμένα έπινε στην κλινική 100 μλ και υπήρχε περίοδος που ήταν δύο μηνών και έπινε 80. Και σε μια εβδομάδα απότομα έπινε 160.

Οπότε άσε το παιδί να φάει όσο θέλει.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εμας ειναι 27 ημερων και ανα 3 ωρες περιπου τρωει 90-110 ml. ειναι καλα ? ποτε θα φαει 120 ml και θα ξυπναει πιο αργα ? ειναι αληθεια οτι μολις σαραντησει θα τρωει και θα κοιμαται περισσοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

gia sas eimaste neoi gonois k exoyme mpolikes apories....eimaste 20 hmeron....(agoraros:-P)...ksekeinhsame me thilasmo..meta den hthele thn thili k to bgazoyme me thilastro..oraia mexri edo k peini mexri to poly sta spania 110ml...apo to nookomeio h giatros mas edose to frisolak...alla h paidiatros mas,mas eipe to guigoz giati eixame ponakia mplika...tora poy kapoy kapoy exoyme k pinoyme to guigoz pinoyme apo 60ml mexri sta spania 110ml...alla dyskoleyete na kanei kakakia:oops:....k pinoyme xamomili na malakoni to enteraki..alla paly dyskoleyomaste sta kakakia:oops:..........episis gennhthike 2900 k meta apo 3 hmeres htan 2940...:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,το μωρακι μου ειναι 10 ημερων και πινει 60-90ml σε καθε γευμα....οχι ομωσ ολο μαζι ,,,ποση ωρα μπορω να κρατησω το γαλα σε αναμονη για να του το δωσω?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,το μωρακι μου ειναι 10 ημερων και πινει 60-90ml σε καθε γευμα....οχι ομωσ ολο μαζι ,,,ποση ωρα μπορω να κρατησω το γαλα σε αναμονη για να του το δωσω?

 

ευχαριστω

 

εγώ το κρατούσα το πολύ σαράντα λεπτά με πενήντα. Εαν δείς και στο κουτί επάνω λέει το πολύ μία ώρα. Μετά πέταμα

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

gia sas eimaste neoi gonois k exoyme mpolikes apories....eimaste 20 hmeron....(agoraros:-P)...ksekeinhsame me thilasmo..meta den hthele thn thili k to bgazoyme me thilastro..oraia mexri edo k peini mexri to poly sta spania 110ml...apo to nookomeio h giatros mas edose to frisolak...alla h paidiatros mas,mas eipe to guigoz giati eixame ponakia mplika...tora poy kapoy kapoy exoyme k pinoyme to guigoz pinoyme apo 60ml mexri sta spania 110ml...alla dyskoleyete na kanei kakakia:oops:....k pinoyme xamomili na malakoni to enteraki..alla paly dyskoleyomaste sta kakakia:oops:..........episis gennhthike 2900 k meta apo 3 hmeres htan 2940...:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

 

για ποιο λόγο του δίνεται ξένο αφού έχει γάλα και πίνει έστω και με θήλαστρο?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

«Κόντρα» μητέρας-βρέφους για το θέμα του φαγητού

 

 

 

Γονείς και παιδίατροι θα πρέπει να σεβαστούν τους ρυθμούς του παιδιού, επισημαίνει η διευθύντρια του Παιδοψυχιατρικού Τμήματος του Ιπποκράτειου, παιδιοψυχίατρος, Ιωάννα Καραγιαννάκη με αφορμή ομιλία της με θέμα «Και όμως υπάρχουν παιδιά που δεν τρώνε», στην 31η Ενημερωτική Ημερίδα που διοργανώνει τη Θεσσαλονίκη η Α' Παιδιατρική Κλινική του ΑΠΘ.

 

«Τα υγιή βρέφη έχουν την ικανότητα να 'γνωρίζουν' πόσο γάλα χρειάζονται σε κάθε γεύμα, αλλά και πόσο συχνά χρειάζονται τα γεύματά τους. Είναι καθήκον της μητέρας, με τη βοήθεια του παιδιάτρου εφόσον χρειάζεται, να αναγνωρίσει τα 'σήματα' που εκπέμπει το βρέφος για να δηλώσει τις ανάγκες του και να ανταποκριθεί με επάρκεια. Όταν τα βρέφη πεινάνε, κλαίνε και όταν χορτάσουν σταματάνε να θηλάζουν ή να καταπίνουν», εξηγεί η κ.Καραγιαννάκη.

 

Η μητέρα οφείλει να διατηρήσει την ψυχραιμία της και να ακολουθήσει το ρυθμό του βρέφους στην περίπτωση που οι επιθυμίες του βρέφους δεν συμπίπτουν με τις δικές της, εξασφαλίζοντας πάντα ότι το μωρό είναι υγιές.

 

Η «κόντρα» μητέρας-βρέφους για το θέμα του φαγητού καθιστά το γεύμα πεδίο ανταγωνισμού και οδηγεί στην σοβαρή καταστρατήγηση του μεγίστου αναπτυξιακού δικαιώματος του παιδιού.

 

«Αν η μητέρα εξαναγκάσει το βρέφος να προσλάβει μεγαλύτερη ποσότητα ή αν προσπαθήσει να του καθορίσει διαφορετικές ώρες γευμάτων, του αρνείται το δικαίωμα να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του και το πιθανότερο είναι να το κάνει νευρικό και γκρινιάρικο και 'δύσκολο' στο φαγητό του.

Η νευρικότητα του βρέφους θα πυροδοτήσει το άγχος της μητέρας και το αίσθημα αποτυχίας στη φροντίδα και το άγχος της μητέρας θα επανατροφοδοτήσει τη νευρικότητα του βρέφους και ούτω καθεξής.

Η ήρεμη ατμόσφαιρα και το αίσθημα ασφάλειας χάνεται, το γεύμα παύει να είναι θετική δραστηριότητα και αντί για ευκαιρία να μοιραστούν θετικά συναισθήματα ανάμεσα στο βρέφος και τη μητέρα το γεύμα γίνεται πεδίο ανταγωνισμού και προσπάθεια επικράτησης του ενός έναντι του άλλου, δηλαδή μια σοβαρή καταστρατήγηση του μέγιστου αναπτυξιακού δικαιώματος του βρέφους», υπογραμμίζει η παιδοψυχίατρος.

 

Το πέρασμα από το γάλα στη στερεά τροφή και το τάισμα με το κουτάλι είναι ένας σημαντικός σταθμός για τα μεγαλύτερα βρέφη.

 

«Όλα τα βρέφη δεν είναι έτοιμα να περάσουν στη στερεά τροφή στην ίδια ακριβώς ηλικία με ένα γραμμικό τρόπο. Θα πρέπει πάλι η μητέρα να σεβαστεί τον ρυθμό του βρέφους, να το περιμένει με ψυχραιμία και να αναπτύξει τεχνικές για σταδιακό και αργό πέρασμα για όσο διάστημα χρειαστεί», αναφέρει η κ.Καραγιαννάκη.

 

Σύμφωνα με την ίδια, ο ρόλος του παιδιάτρου είναι ιδιαίτερα σημαντικός για τον καθησυχασμό της μητέρας και την καθοδήγηση της σχετικά με τη διατροφή, έχοντας υπόψη του ότι αυτές οι δυσκολίες είναι δυνατόν να αποτελέσουν την αρχή για σοβαρά προβλήματα διατροφής, που είναι δυνατόν να διαρκέσουν για πολλά χρόνια με πολυεπίπεδες επιδράσεις στη ζωή του παιδιού και στη σχέση του με τη μητέρα τους (γονείς του).

 

Σύμφωνα με τη κ.Καραγιανάκη εκτός από τους ιδιοσυστατικούς παράγοντες δεν πρέπει να υποτιμηθεί και η ανορεξία που οφείλεται στο άγχος του βρέφους (ενδογενές ή μεταφερόμενο από τη μητέρα) αλλά και η δυσκολία στη διατροφή που είναι δυνατό να είναι σύμπτωμα ψυχοπαθολογίας ή να είναι εκδήλωση δυσμενών συνθηκών ζωής.

 

ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=166011

 

 

 

Μου εκανε εντυπωση και αναφερω αυτο το αρθρο.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια μου,το αγορακι μου ειναι 3 εβδομαδων τρωει καθε 3 ωρες 120ml δν θηλαζω,ειναι πολυ λεμαργο αν του δωσεις παραπανω θα φαει ειναι φυσιολογικο που τρωει τοσο πολυ??πειτε μου,νομιζω οτι θα σκασει......

Link to comment
Share on other sites

welcome to the club....ειμαστε 4 εβδομάδων , τρωμε καθε 3 ωρες (λες και εχει καταπιει ρολόι) 90-120 ml, δεν θηλάζουμε και ειμαστε πολύ λαιμαργοι και μεις....o γιατρός είπε ότι τρωει όσο θέλει, όταν θέλει και εμεις απλά του δίνουμε αυτο που θέλει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! σημερα καναμε ενα μηνα κ τρωμε 90-120ml γαλα. δεν υπαρχει προβλημα να τρωνε λιγο παραπανω τα μωρακια μας. συνηθως γινεται αυτο σε μωρακια που γεννηθηκαν πολυ μικρα. ο δικος μου 2700 γεννηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,το αγορακι μου ειναι 3 εβδομαδων τρωει καθε 3 ωρες 120ml δν θηλαζω,ειναι πολυ λεμαργο αν του δωσεις παραπανω θα φαει ειναι φυσιολογικο που τρωει τοσο πολυ??πειτε μου,νομιζω οτι θα σκασει......

 

 

τα μωρα εχουν το καλυτερο συστημα!!τρωνε οσο κ οποτε θελουν!!κ επισης δεν τρωνε ποτε γιατι ειχαν μια λιγουριτσα!!!:-D:-D:-D:-Dοποτε μην ανησυχεις...το καμαρι μου 20 ημερων ετρωγε 180μλ για πλακα!!!και να με πιανει πανικος!!αλλα μου ειπε κ ο γιατρος ασ'την να φαει οσο θελει!!οταν θα αρχισει τις στερεες τροφες κ θα αρχισουν τα μπισκοτακια κ οι βλακειες να ανησυχησεις..μεχρι τοτε γαλατακι του Θεου ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κοριτσακια,εχω ενα μπομπιρακο 38 ημερω γεννηθηκε 3530 μετα τις 15 μερες κοπηκε το γαλα κ ξεκινησαμε ξενο ξεκινησαμε με 90μλ σκετο ξενο μεχρι την περασμενη βδομαδα που εκλεισε μηνα ηταν 4300 επινε 120-140μλ πιναμε το ΝΑΝ ΗΑ..με το που εκλεισε μηνα ηθελε καθε 2 ωρες 130-140μλ ..πριν καθε 3 ωρες ακριβως μποει κ λιγο νωριτερα..μιλησα με την παιδιατρο κ μου πε μαλλον δεν χορταινει ετσι δωσαμε το aptamil plus 1 για χορτατα μωρα..ηπιε για 2- 3 μερες μεχρι κ 150 μλ και ξαφνικα επεσε στα 90-120...

 

μηπως δεν του αρεσει?επισδης εχει πολλα αερια..ενεργειτε κανονικα..

 

Πως τον ταιζω..

ξεκιναει πχ στις 9 μεχρι 9.15 εχει καταβροχθησει 50-70 μλ πολυ λαιμαργα ρευεται κ μετα μπορει να φτασουμε κ την 1 ωρα για το υπολοιπο..

κ στις 12 ακριβως θα πειναει παλι..

 

Ειναι λαθος που τον κρατω τοση ωρα?μηπως το τρωει με το ζορι?σε ολοαυο τοδιαστημα μου χει κανει 2 φορες αναγωγη..

 

Φιλη μου ειπε πως μολις τον δω να λιβανιζει να τον σταματησω κ οσο εχει φαει..κ οτι δεν πρεπει να κρατα το ταισμα πανω απο 25-30 λεπτα..

 

Τι λετε εσεις?

 

Επισης τρωει καθε 3 ωρες απο τη στιγμη που αρχιζει..οσο κ να ποσπαθω να τον τρεναρω να τρωει αν 4 ωρες η τουλαχιστον 3ωρο απο την ωρα που τελειωνει σπανια τα καταφερνω...κλαιει με λυγμους..

 

εσας καθε ποτε τρωει κ ποσο??

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μπεμπακι σου. Ειναι πολυ μωρο για να εχει προγραμμα, και τοσο προγραμμα που εχει ειναι μια χαρα. Εμενα ετρωγε οποτε ηθελε και οσο ηθελε. για ξενο γαλα μιλαμε. προγραμμα βαλαμε στις στερεες. μην αγχωνεσαι. ασε το παιδι ελευθερο. ειναι παρα πολυ μωρακι ακομα

Link to comment
Share on other sites

Επισης τρωει καθε 3 ωρες απο τη στιγμη που αρχιζει..οσο κ να ποσπαθω να τον τρεναρω να τρωει αν 4 ωρες η τουλαχιστον 3ωρο απο την ωρα που τελειωνει σπανια τα καταφερνω...κλαιει με λυγμους..

Εγώ λέω ότι δεν έχει σημασία κάθε πότε τρώει το δικό μου μωρό ή το μωρό μιας άλλης μάνας. Αφού το δικό σου θέλει να φάει κάθε τρεις ώρες και κλαίει όταν δεν το ταΐζεις, θα πρέπει να του δώσεις γάλα κάθε τρεις ώρες. Είναι πολύ νωρίς για να τον εκπαιδεύσεις.

 

Ο γενικός κανόνας για τα νεογέννητα είναι κάθε 3 ώρες τη μέρα και κάθε 4 ώρες τη νύχτα, αλλά φυσικά κάθε μωράκι είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ετσι το σκεφτομαι..οτι εφοσον πειναει εκεινη τη στιγμη πως να φαει οταν θελω εγω...απο την αλλη μου λενε πως ετσι πεπει για να μαθει,

ο τροπος που τον ταιζω ειναι σωστος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...