Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos αντικαταθλιπτικό στην εγκυμοσύνη


Christinaki81

Recommended Posts

γειά σου δεν έχω παρόμοια ιστορία ακριβώς αλλά έζησα την επιλόχεια κατάθλιψη και σου εύχομαι καλή δύναμη. Είναι εξαιρετικά δύσκολα όλα αυτά, χρειάζεται να βοηθάμε η μία την άλλη και να μιλάμε στους φίλους μας.  Και ας μην καταλαβαίνουν πρέπει να μπορούμε να τους μιλάμε, δεν πρέπει να μένουν κρυφά αυτά.  Νομίζω το χειρότερο είναι να τα κρατάς μέσα σου, γίνεται διπλά πιο δύσκολο. Αν ψάξεις με τις λέξεις "αντικαταθλιπτικό" στην αναζήτηση, έχει διάφορα θέματα αν θες να διαβάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια μου . Χαίρομαι πολύ που πλέον είμαι μέλος της ομάδας σας , χθες έμαθα πως είμαι έγκυος μετά από 7  θετικά τεστ ( έπρεπε να επιβεβαιωθω η δόλια μέλλουσα μάμα) . Όταν είδα το τεστ  νόμιζα ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια μου ( μετά από έξι μήνες προσπαθειών και άπειρα αρνητικά τεστ!!!!), κάνω το δεύτερο και λέω δεν γίνεται μου κάνουν πλάκα !!!! Εεεεε... στο τρίτο το επιβεβαίωσα . Από συμπτώματα δεν έχω κάτι ιδιετερο εκτός από συχνοουρία και ευαίσθητο στήθοs, φυσικά είναι πολύ νωρίς ακόμα είμαι σχεδόν 4 εβδομάδων και Τρίτη έχω ραντεβού με τον γιατρό ! Όμως κορίτσια μου έχω υπερβολικό άγχος καθώς ακούω πολλά  για αποτυγχημενες εγκυμοσύνες , εξωμητριες , μοριακά , χημικές κ.τ.λ.... Η χαρά μου έφυγε και με έχει κυριεύσει το Άγχος και ο Φόβος ! Και εκτός από αυτό παίρνω και αντικαταθλιπτικά σιπραλεξ των 10mg ο ψυχίατρος μου λέει ότι δεν επιρεαζουν το έμβρυο αλλά δεν ξέρω έχω ακούσει πολλά και πανικοβαλλομαι. Και εκτός του άλλο νιώθω και τρομερές τύψεις που δεν μπορώ να χαρώ , τι να κάνω ;;; Συγνώμη για το τόσο μεγάλο κείμενο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα είμαι 35 ετών και έχω ένα αγοράκι 6 ετών. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα χρειάστηκε να πάρω αντικαταθλιπτικα γιατί δεν την πάλευα καθόλου. Από τοτε τα παίρνω. Προσπάθησα πριν 1,5 χρόνο να τα κόψω, με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού, γιατί θέλαμε να κάνουμε κι άλλο παιδί αλλά δεν τα καταφερα. Τώρα είμαι πάλι στη φάση που τα έχω κόψει εδώ και 1,5 μήνα αλλά δεν είμαι καθόλου καλά, κουράστηκα με αυτήν την κατάσταση. Θέλω τόσο πολύ να κάνω άλλο ένα παιδάκι αλλά φοβάμαι πολύ με τα φάρμακα. Ο ψυχίατρος και η γυναικολόγος μου έχουν πει ότι μπορώ να τα πάρω. Είμαι σε χάλια κατάσταση. Το φάρμακο που έπαιρνα είναι το ζολοφτ. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη, τα μωράκια σας είναι καλά? Βοήθεια!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

Καλησπέρα είμαι 35 ετών και έχω ένα αγοράκι 6 ετών. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα χρειάστηκε να πάρω αντικαταθλιπτικα γιατί δεν την πάλευα καθόλου. Από τοτε τα παίρνω. Προσπάθησα πριν 1,5 χρόνο να τα κόψω, με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού, γιατί θέλαμε να κάνουμε κι άλλο παιδί αλλά δεν τα καταφερα. Τώρα είμαι πάλι στη φάση που τα έχω κόψει εδώ και 1,5 μήνα αλλά δεν είμαι καθόλου καλά, κουράστηκα με αυτήν την κατάσταση. Θέλω τόσο πολύ να κάνω άλλο ένα παιδάκι αλλά φοβάμαι πολύ με τα φάρμακα. Ο ψυχίατρος και η γυναικολόγος μου έχουν πει ότι μπορώ να τα πάρω. Είμαι σε χάλια κατάσταση. Το φάρμακο που έπαιρνα είναι το ζολοφτ. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη, τα μωράκια σας είναι καλά? Βοήθεια!! 

Mα αν σου λένε οι γιατροί σου να τα πάρεις, γιατί να στεναχωριέσαι; Έχεις ένα παιδάκι που σε χρειάζεται. Δε θα σου έλεγε ποτέ κανείς ειδικός να προχωρήσεις αν υπήρχε κίνδυνος, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

Καλησπέρα είμαι 35 ετών και έχω ένα αγοράκι 6 ετών. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα χρειάστηκε να πάρω αντικαταθλιπτικα γιατί δεν την πάλευα καθόλου. Από τοτε τα παίρνω. Προσπάθησα πριν 1,5 χρόνο να τα κόψω, με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού, γιατί θέλαμε να κάνουμε κι άλλο παιδί αλλά δεν τα καταφερα. Τώρα είμαι πάλι στη φάση που τα έχω κόψει εδώ και 1,5 μήνα αλλά δεν είμαι καθόλου καλά, κουράστηκα με αυτήν την κατάσταση. Θέλω τόσο πολύ να κάνω άλλο ένα παιδάκι αλλά φοβάμαι πολύ με τα φάρμακα. Ο ψυχίατρος και η γυναικολόγος μου έχουν πει ότι μπορώ να τα πάρω. Είμαι σε χάλια κατάσταση. Το φάρμακο που έπαιρνα είναι το ζολοφτ. Έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη, τα μωράκια σας είναι καλά? Βοήθεια!! 

Επιτρέψτε μου μια επισήμανση.

Το θέμα εδώ δεν είναι εάν η τάδε αγωγή είναι συμβατή ή όχι με εγκυμοσύνη.

Το θέμα είναι κατά πόσο εμπιστευόμαστε ή όχι τους ιατρούς που μας κουράρουν. Εάν έχουμε μια πολυετή στενή σχέση με έναν επιστήμονα και παρολαυτά έχουμε λόγους να αμφιβάλουμε για την ασφάλεια των οδηγιών του, τότε υπάρχει πρόβλημα στην σχέση αυτή.

Η σχέση με έναν ψυχίατρο δεν είναι μόνο ραντεβού για συνταγογράφηση αγωγής. Είναι σχέση ζωής. Αφορά σε ψυχοθεραπεία, σε ψυχική ενδυνάμωση του ατόμου, σε ειλικρινή συζήτηση, σε ψυχική άσκηση, και συμπληρωματικά (εφόσον χρειάζετε) σε αγωγή. Ομοίως η σχέση με τον γυναικολόγο. Αφορά σε ολιστική αντιμετώπιση του ατόμου και όχι μόνο σε παραπομπή για εξέταση ή σε λήψη φαρμάκων.

Οπότε πρώτα από όλα πρέπει να αποκατασταθεί η σχέση με τον-τους ιατρούς. α) Συζητάμε ανοιχτά. Θέτουμε όλα τα ερωτήματα μας. Μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Ζητάμε να νας λύσουν όλες τις απορίες. Και εάν η συζήτηση αυτή δεν μας καλύπτει τότε β) Παίρνουμε και 2η ή/και 3η ιατρική γνώμη κοκ και κατόπιν κρίνουμε και πράττουμε.

 

Σε ένα θέμα τόσο εξειδικευμένο (όπως το δικό σας) ποτέ δεν βασιζόμαστε σε πληροφορίες από το διαδίκτυο ή σε εμπειρίες άλλων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ladose είναι ασφαλή σύμφωνα με τη γιατρό μου,έχουν γίνει ερευνες και δεν έχουν επίπτωση στο έμβρυο. Δυστυχώς δεν μπορείς να θηλασεις όμως.

Όσο για τη διακοπή, προσωπική συμβουλή η οποια βασίζεται όμως σε μαρτυρίες ασθενων και συμβουλές γιατρών, κόψε τα σιγά σιγά και όταν λέω σιγά εννοώ μέσα σε ένα οχταμηνο από την αρχή μείωσης της δόσης και να κόβεις το χαπι με όργανο ακριβείας. Αλλιώς θα υποτροπιάσεις το πιο πιθανό στο τρίμηνο.

Για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες φυσικά στο γιατρό σου, αλλά η γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη γιατρού.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Επιτρέψτε μου μια επισήμανση.

Το θέμα εδώ δεν είναι εάν η τάδε αγωγή είναι συμβατή ή όχι με εγκυμοσύνη.

Το θέμα είναι κατά πόσο εμπιστευόμαστε ή όχι τους ιατρούς που μας κουράρουν. Εάν έχουμε μια πολυετή στενή σχέση με έναν επιστήμονα και παρολαυτά έχουμε λόγους να αμφιβάλουμε για την ασφάλεια των οδηγιών του, τότε υπάρχει πρόβλημα στην σχέση αυτή.

Η σχέση με έναν ψυχίατρο δεν είναι μόνο ραντεβού για συνταγογράφηση αγωγής. Είναι σχέση ζωής. Αφορά σε ψυχοθεραπεία, σε ψυχική ενδυνάμωση του ατόμου, σε ειλικρινή συζήτηση, σε ψυχική άσκηση, και συμπληρωματικά (εφόσον χρειάζετε) σε αγωγή. Ομοίως η σχέση με τον γυναικολόγο. Αφορά σε ολιστική αντιμετώπιση του ατόμου και όχι μόνο σε παραπομπή για εξέταση ή σε λήψη φαρμάκων.

Οπότε πρώτα από όλα πρέπει να αποκατασταθεί η σχέση με τον-τους ιατρούς. α) Συζητάμε ανοιχτά. Θέτουμε όλα τα ερωτήματα μας. Μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Ζητάμε να νας λύσουν όλες τις απορίες. Και εάν η συζήτηση αυτή δεν μας καλύπτει τότε β) Παίρνουμε και 2η ή/και 3η ιατρική γνώμη κοκ και κατόπιν κρίνουμε και πράττουμε.

 

Σε ένα θέμα τόσο εξειδικευμένο (όπως το δικό σας) ποτέ δεν βασιζόμαστε σε πληροφορίες από το διαδίκτυο ή σε εμπειρίες άλλων.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Κάποια στιγμή νιώθω τόσο κουρασμένη και μπερδεμένη που δεν έχω την δύναμη να τρέχω από τον έναν γιατρό στον άλλο. Το σωστό είναι όντως να πάρω και μια 2η ή και 3ή γνώμη. Απλά ξέρω ότι κάνεις δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι όλα θα πάνε καλά. Απλά ζυγίζουν τις καταστάσεις και κρίνουν τι θα ήταν το καλύτερο. Διαβάζω αρκετό καιρό διάφορες εμπειρίες από μαμάδες και παίρνω κουράγιο,γιαυτο αποφάσισα να γράψω και την δική μου εμπειρία μήπως βρω μανούλα που είχε περάσει ή περνάει τα ίδια. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο σου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Mα αν σου λένε οι γιατροί σου να τα πάρεις, γιατί να στεναχωριέσαι; Έχεις ένα παιδάκι που σε χρειάζεται. Δε θα σου έλεγε ποτέ κανείς ειδικός να προχωρήσεις αν υπήρχε κίνδυνος, μην αγχώνεσαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Γενικά είμαι άνθρωπος που αγχώνεται πολύ, πόσο μάλλον αυτή τη στιγμή που έχει υποτροπιασει η κατάθλιψη μου. Κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι όλα θα πάνε καλά απλά λένε ότι δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος. Εγώ στη σκέψη και του μικρού κινδύνου αγχώνομαι υπερβολικά. Έχω όπως λες ένα παιδάκι και έναν άντρα που με χρειάζονται. Ο άντρας μου έχει κουραστεί επίσης με αυτή την κατάσταση. Πιστεύω πως φοβάται κι αυτός που με βλέπει έτσι. Είναι δύσκολες αυτές οι καταστάσεις, που πραγματικά μόνο όποιος τις έχει ζήσει, μπορεί να καταλάβει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Τα ladose είναι ασφαλή σύμφωνα με τη γιατρό μου,έχουν γίνει ερευνες και δεν έχουν επίπτωση στο έμβρυο. Δυστυχώς δεν μπορείς να θηλασεις όμως.

Όσο για τη διακοπή, προσωπική συμβουλή κόψε τα σιγά σιγά και όταν λέω σιγά εννοώ μέσα σε ένα οχταμηνο από την αρχή μείωσης της δόσης και να κόβεις το χαπι με όργανο ακριβείας. Αλλιώς θα υποτροπιάσεις το πιο πιθανό στο τρίμηνο.

Για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες φυσικά στο γιατρό σου, αλλά η γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη γιατρού.

Καλησπερα και ευχαριστώ για το σχόλιο. Σύμφωνα με το γιατρό μου και τα ζολοφτ μπορείς να τα πάρεις στην εγκυμοσυνη αλλά δεν είναι τελείως αθώα . Για τα ladose δεν ξέρω, ίσως τον ρωτήσω. Το ζολοφτ μου έκανε πολύ καλό από την αρχη που το πηρα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα μου είχε δώσει άλλος ψυχίατρος το dumyrox αλλά δεν μου έκανε πολύ σαν φάρμακο και όταν πια το μωρό μου ήταν 2 μηνων και πήγα σε άλλο γιατρό αποφασίσαμε να πάρω το ζολοφτ που το είχα πάρει και πιο παλιά και μου έκανε πολύ καλό. Στην πρώτη προσπάθεια διακοπής έκανα μικρές μειώσεις και πήρε όλη η διαδικασία ένα χρόνο και πριν προλάβω να το διακόψω τελείως, υποτροπιασα. Αυτή τη φορά η διακοπή έγινε σε διάστημα 7 μηνών. Όμως μετά από 1,5 μήνα που τα έχω κόψει είμαι πάλι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Γενικά είμαι άνθρωπος που αγχώνεται πολύ, πόσο μάλλον αυτή τη στιγμή που έχει υποτροπιασει η κατάθλιψη μου. Κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι όλα θα πάνε καλά απλά λένε ότι δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος. Εγώ στη σκέψη και του μικρού κινδύνου αγχώνομαι υπερβολικά. Έχω όπως λες ένα παιδάκι και έναν άντρα που με χρειάζονται. Ο άντρας μου έχει κουραστεί επίσης με αυτή την κατάσταση. Πιστεύω πως φοβάται κι αυτός που με βλέπει έτσι. Είναι δύσκολες αυτές οι καταστάσεις, που πραγματικά μόνο όποιος τις έχει ζήσει, μπορεί να καταλάβει. 

 

Eπειδή έχω βρεθεί στη θέση του παιδιού σου, και ξέρω πώς νιώθει το παιδί, ξεκίνησε πάλι τα φάρμακά σου, αν αυτό σου λέει  ο γιατρός σου.

Μη διαπραγματεύεσαι την υγεία σου και την ηρεμία του παιδιού σου. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου, και όταν ηρεμήσεις, αποφασίζεις για το πώς και αν θα προχωρήσεις σε νέα εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

Καλησπερα και ευχαριστώ για το σχόλιο. Σύμφωνα με το γιατρό μου και τα ζολοφτ μπορείς να τα πάρεις στην εγκυμοσυνη αλλά δεν είναι τελείως αθώα . Για τα ladose δεν ξέρω, ίσως τον ρωτήσω. Το ζολοφτ μου έκανε πολύ καλό από την αρχη που το πηρα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα μου είχε δώσει άλλος ψυχίατρος το dumyrox αλλά δεν μου έκανε πολύ σαν φάρμακο και όταν πια το μωρό μου ήταν 2 μηνων και πήγα σε άλλο γιατρό αποφασίσαμε να πάρω το ζολοφτ που το είχα πάρει και πιο παλιά και μου έκανε πολύ καλό. Στην πρώτη προσπάθεια διακοπής έκανα μικρές μειώσεις και πήρε όλη η διαδικασία ένα χρόνο και πριν προλάβω να το διακόψω τελείως, υποτροπιασα. Αυτή τη φορά η διακοπή έγινε σε διάστημα 7 μηνών. Όμως μετά από 1,5 μήνα που τα έχω κόψει είμαι πάλι χάλια.

Κατάλαβα. Εύχομαι ο, τι καλύτερο! Κάνεις ψυχοθεραπεία? 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Κατάλαβα. Εύχομαι ο, τι καλύτερο! Κάνεις ψυχοθεραπεία? 

Ναι κάνω ψυχοθεραπεία αρκετά χρόνια. Δεν ξέρω αν τελικά είναι μόνο οι δύσκολες καταστάσεις τις ζωής μας  που μας σπρώχνουν στην κατάθλιψη ή είναι και βιολογικοί-γενετικό παράγοντες. Κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία, έχω κάνει αρκετή πρόοδο στον τρόπο που σκέφτομαι αλλά μάλλον δεν είναι αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Τα ladose είναι ασφαλή σύμφωνα με τη γιατρό μου,έχουν γίνει ερευνες και δεν έχουν επίπτωση στο έμβρυο. Δυστυχώς δεν μπορείς να θηλασεις όμως.

Όσο για τη διακοπή, προσωπική συμβουλή η οποια βασίζεται όμως σε μαρτυρίες ασθενων και συμβουλές γιατρών, κόψε τα σιγά σιγά και όταν λέω σιγά εννοώ μέσα σε ένα οχταμηνο από την αρχή μείωσης της δόσης και να κόβεις το χαπι με όργανο ακριβείας. Αλλιώς θα υποτροπιάσεις το πιο πιθανό στο τρίμηνο.

Για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες φυσικά στο γιατρό σου, αλλά η γνώμη μου είναι να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη γιατρού.

Έχεις πάρει αυτα  τα φάρμακα στην εγκυμοσυνη σου? Όλα πήγαν καλά? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

 

Νομίζω παίζουν και τα δύο ρόλο αλλά πιο πολύ οφείλεται στο περιβάλλον μας. Θεωρώ ότι είναι καταπιεσμένα συναίσθηματα οι νευρώσεις που ψάχνουν τρόπο διαφυγής και εκφράζονται αυτοκαταστροφικα...:neutral:. έχε πίστη, εύχομαι όλα να πάνε καλα

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι, πήγα στον γιατρό και μου είπε να αρχίσω πάλι τα ζολοφτ και αν θέλω να μείνω έγκυος θα παίρνω και τα φάρμακα. Έχω ιδψ διαταραχή και με έχει πιάσει εμμονή με το φάρμακο. Είμαι σε απόγνωση, δεν θέλω να το πάρω, φοβάμαι. Από την άλλη ξέρω ότι είναι η εμμονή μου που με κάνει και αισθάνομαι έτσι αλλά φοβάμαι τόσο μα τόσο πολύ. Προσπαθώ 3 χρόνια να το κόψω για να κάνω παιδάκι, έχω κάνει δύο απόπειρες διακοπής και πάλι εκεί καταλήγω. Βοήθεια.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Hope 2 είπε:

Καλησπέρα και πάλι, πήγα στον γιατρό και μου είπε να αρχίσω πάλι τα ζολοφτ και αν θέλω να μείνω έγκυος θα παίρνω και τα φάρμακα. Έχω ιδψ διαταραχή και με έχει πιάσει εμμονή με το φάρμακο. Είμαι σε απόγνωση, δεν θέλω να το πάρω, φοβάμαι. Από την άλλη ξέρω ότι είναι η εμμονή μου που με κάνει και αισθάνομαι έτσι αλλά φοβάμαι τόσο μα τόσο πολύ. Προσπαθώ 3 χρόνια να το κόψω για να κάνω παιδάκι, έχω κάνει δύο απόπειρες διακοπής και πάλι εκεί καταλήγω. Βοήθεια.... 

 

Καλημέρα Hope 2. Ελπίζω να είσαι καλά. Γράφεις πιο πάνω ότι κάνεις πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία όπως επίσης ότι οι εμμονές σου επιμένουν. Νομίζω ότι η ψυχολόγος με τον ψυχίατρο σου χρειάζεται να έχουν μία επικοινωνία για να αντιμετωπίσουν από κοινού το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και όχι ο καθένας ξεχωριστά. Γιατί ακούγεται ότι κάτι από τα δύο ίσως να μη "δουλεύει" όπως θα έπρεπε. Καμιά φορά η συνεργασία δύο ειδικών που έχουν αναλάβει τον ίδιο άνθρωπο είναι το κλειδί στην υπόθεση. 'Αλλες φορές όπως είπαν και οι κοπέλες πιο πάνω χρειάζεται ένας άλλος ειδικός που μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικός στο πρόβλημα μας από τον προηγούμενο. Παρ' όλο που η αλλαγή Ψ είναι δύσκολη. 

Κατά τη γνώμη μου είναι λογικό να θέλεις να κόψεις κάποια στιγμή το φάρμακο όπως είναι και λογικό (και δικαίωμα σου) να θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί. Επειδή όμως η εγκυμοσύνη είναι από μόνη της μία πολύ απαιτητική περίοδος από ψυχολογικής και σωματικής άποψης, και παράλληλα έχεις να φροντίσεις ένα μικρό παιδί, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να διασφαλίσεις ότι θα είσαι όσο το δυνατόν καλύτερα ψυχολογικά προτού μπεις σε αυτή για το καλό και των τεσσάρων (βάζω και το μωρό που έρθει μέσα όπως βλέπεις :)). Σου εύχομαι καλή επιτυχία και όλα να πάνε καλά για 'σενα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας @Hope 2

θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να αντλήσετε πληροφορίες από γιατρούς ή σελίδες στο διαδίκτυο με επίσημες πληροφορίες για την συγκεκριμένη ουσία.

Η ανάγνωση συζητήσεων απλών μελών, σχετικά με πιθανές παρενέργειες που μπορεί να έχει ένα φάρμακο, σε ένα έμβρυο, δεν θα μπορέσει να σας δώσει πραγματικές πληροφορίες οι οποίες να είναι επαρκείς για να πάρετε τέτοιες αποφάσεις. 

 

Στην περίπτωση που δεν σας καλύπτουν οι οδηγίες του ειδικού που επισκεφθήκατε, θα πρέπει να πάρετε μια δεύτερη γνώμη από άλλο ειδικό ή να ζητήσετε εκ νέου επικοινωνία για νααπαντηθούν όλα τα ερωτήματά σας. Ιδανικά, διατυπώστε τα από πριν σε ένα χαρτί/note έτσι ώστε να μην ξεχάσετε κάτι.   

 

Άρθρο με επιστημονικές πηγές για την ουσία αυτή (που δεν αντικαθιστά την επίσκεψη για δεύτερη γνώμη από ειδικό) :

 

https://mothertobaby.org/fact-sheets/sertraline-zoloft-pregnancy/

 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/antidepressants-and-pregnancy-tips-from-an-expert

 

 edit admin:  

https://www.cdc.gov/pregnancy/meds/treatingfortwo/features/ssrisandbirthdefects.html

 

" "In this CDC study published in The BMJ, researchers re-assessed several previously reported links between SSRI use and birth defects using more recent data. These results reflect not only the new data, but also incorporate results from previously published independent studies. Researchers found some birth defects occur about two or three times more frequently among babies born to women who took certain SSRI medications, like fluoxetine and paroxetine, early in pregnancy. However, links between birth defects and other SSRIs, like sertraline, were not observed in this CDC study."  

 

 

Υπάρχει και εδώ μια σχετική συζήτηση για την κατάθλιψη

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Ονομάζομαι Αννα είμαι 26 χρόνων έχω ένα παιδάκι 4 χρόνων και μετά την γέννηση του μετά από 5 μήνες έπαθα έντονες ημικρανίες με ναυτία για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πήγαινα σε νοσοκομεία και δεν μου βρίσκανε τι έχω , τελικά όλοι κατέληξαν ότι έχω άγχος και το προκαλώ εγώ .. πήγα σε ένα νευρολόγο μετά από αμέτρητες εξετάσεις και μου προτείνει να πάρω stelminal 10 όντως με βοήθησαν και μου έφυγαν οι ημικρανίες .. το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να κάνω και δεύτερο παιδάκι και δεν καταφέρνω να τα κόψω .. μόλις σταματάω ξανά έχω ημικρανίες .. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει έπαιρνε αυτό το χάπι ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, είχα γράψει και παλαιότερα ότι είχα διακόψει για δεύτερη φορά τα αντικαταθλιπτικα για να μείνω έγκυος αλλά υποτροπιασα πολύ γρήγορα και τις 2 φορές. Έχω ξαναπάρει το φαρμακο εδώ και ένα μήνα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια από εσάς επερνε το zoloft στην εγκυμοσυνη της και σε τι δοσολογία? Θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες σας γιατί νιώθω πολύ μόνη. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2020 at 11:57 ΠΜ, Hope 2 είπε:

Ναι κάνω ψυχοθεραπεία αρκετά χρόνια. Δεν ξέρω αν τελικά είναι μόνο οι δύσκολες καταστάσεις τις ζωής μας  που μας σπρώχνουν στην κατάθλιψη ή είναι και βιολογικοί-γενετικό παράγοντες. Κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία, έχω κάνει αρκετή πρόοδο στον τρόπο που σκέφτομαι αλλά μάλλον δεν είναι αρκετό. 

Γειά σας, στην περίπτωση που δεν το έχετε κάνει ήδη, θα συστήναμε να απευθυνθείτε σε άλλο ειδικό, για διαφορετικού είδους θεραπεία μιας και υπάρχουν διαφορετικές τεχνικές και στρατηγικές πλέον, δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή με έναν ειδικό δεν βοηθηθήκατε, ότι δεν θα βρείτε σε άλλο ειδικό καλύτερη λύση.  

Στην ψυχολογία δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα όπως με την κλασική ιατρική, αντιθέτως, εξελίσσονται πολύ οι τρόποι αντιμετώπισης και μπορεί να δείτε πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.   Επίσης υπάρχουν ειδικοί που χρησιμοποιούν παλαιότερες τεχνικές που δεν οδηγούν σε κάποιο αποτέλεσμα. Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά.

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας, στην περίπτωση που δεν το έχετε κάνει ήδη, θα συστήναμε να απευθυνθείτε σε άλλο ειδικό, για διαφορετικού είδους θεραπεία μιας και υπάρχουν διαφορετικές τεχνικές και στρατηγικές πλέον, δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή με έναν ειδικό δεν βοηθηθήκατε, ότι δεν θα βρείτε σε άλλο ειδικό καλύτερη λύση.  

Στην ψυχολογία δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα όπως με την κλασική ιατρική, αντιθέτως, εξελίσσονται πολύ οι τρόποι αντιμετώπισης και μπορεί να δείτε πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.   Επίσης υπάρχουν ειδικοί που χρησιμοποιούν παλαιότερες τεχνικές που δεν οδηγούν σε κάποιο αποτέλεσμα. Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά.

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο σας. Έχω αλλάξει ψυχολόγο που ακολουθεί άλλη μέθοδο. Είναι λίγο νωρις ακόμα για να δω αποτελέσματα αλλά ελπίζω σε κάτι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2021 at 2:23 ΠΜ, Indyla είπε:


Καλή μου Hope 2 είναι όπως τα λέει ο/η@Συντονιστής Περιεχομένου παραπάνω κατά τη γνώμη μου. Μπορεί κάποιος άλλος (είτε ψυχίατρος είτε ψυχολόγος) να σε βοηθήσει πιο αποτελεσματικά. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλοί οι τωρινοί θεραπευτές σου. Απλά μπορεί κάποιος/α άλλος/η να είναι καταλληλότερος/η για το δικό σου πρόβλημα και για τη δική σου ιστορία. Και η δική μου γνώμη θα ήταν απλά να δοκιμάσεις με κάποιον άλλον. Χωρίς να σταματήσεις τη συνεργασία σου με τους τωρινούς σου θεραπευτές προτού να είσαι σίγουρη.
Ακόμα μπορεί να ήταν χρήσιμο να κουβεντιάσεις μαζί τους τις ανησυχίες σου. Θα ξαναπώ όμως αυτό που σου είπα και την τελευταία φορά ότι γενικά είναι καλό οι δύο ειδικοί (ψυχίατρος και ψυχολόγος) που παρακολουθούν κάποιον να συνεννοούνται μεταξύ τους. Και αν δεν το κάνουν από μόνοι τους, μήπως να το  πρότεινες εσύ; Μία ιδέα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά γλυκιά μου.
 

Καλημερα σε ευχαριστώ για το σχολιο. Έχω αλλάξει και ψυχολόγο και ψυχίατρο. Είναι νωρίς με την καινούρια ψυχολόγο να δω κάποιο αποτέλεσμα αλλά ελπίζω σε κάτι καλύτερο. Πραγματικά δε θέλω με τίποτα να μείνω έγκυος και να περνώ φάρμακα. Τρέμω στην ιδέα. Επειδή έχω και ένα άλλο παιδί που με χρειάζεται τα ξαναπήρα, ακόμα δεν έχω επανέλθει γιατί θέλουν καιρό αυτά τα φάρμακα να δράσουν αλλά είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Ο γιατρός μου λέει ότι αφού υποτροπιαζω πολύ γρήγορα μόλις κόβω τα φάρμακα, θα ήταν καλό να τα παίρνω για πολλά χρόνια ακόμα. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση πραγματικά. Περιμένω να επανέλθω και να σκεφτώ πως θα κινηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας είμαι καινούρια στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν πέρασε κάποια κοπέλα αυτό που περνώ! Το καλοκαίρι που πέρασε συγκεκριμένα Μάιο 2020 άρχισαν περίεργες ζαλάδες χωρίς να σταματήσουν για αρκετό καιρό πήγα σε αρκετούς γιατρούς με αρκετές εξετάσεις χωρίς κάποιο παθολογικό αίτιο μαγνητικές αιματολογικές και πολλά άλλα και κατέληξε η νευρολόγος μου σε αγχωδεις διαταραχες με ψυχωσωματικα ! Αρχίσαμε αγωγή Σεπτεμβρίο με cipralex με μικρή δώσει στην αρχή 0.5mg και φτάσαμε μέχρι 20mg μέχρι την περασμένη βδομάδα που έχω μάθει ότι είμαι έγκυος και η νευρολόγος μου είπες στο πρώτο τρίμηνο δεν πρέπει να το πέρνω και αρχίσαμε την σταδιακή μύωση και τώρα πέρνω 15mg και μετά να πάμε στα 10 mg και να δούμε πως θα τα πάω! Είμαι τώρα 6 εβδομάδες και το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι ζαλάδες αστάθεια κάποιες φορές αλλά όχι και ολη την διάρκεια την ημέρας! Δεν ξέρω κατά πόσο αν είναι από την μείωση ή από την εγκυμοσύνη ήθελα να μου πείτε αν είχατε και εσείς κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη και αν έτυχε να πάρετε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσύνη! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας καλή χρονιά...Πριν 3 χρόνια γέννησα τον γιο μου.Στους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης έπαιρνα ladose.Πριν ένα μήνα διαγνώστηκε με ήπιο αυτισμό.Ψάχνω αν σχετίζεται γιατί στο ίντερνετ οι μισές μελέτες λένε ναι και άλλες οχι.Ήθελα να μου πείτε αν έχετε προσωπική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...