Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεξήγητη Υπογονιμότητα


Recommended Posts

Καλά έκανες και μας τα είπες. Έτσι νιώθαμε όλες λίγο-πολύ που αντιμετωπίσαμε αυτό το θέμα. Η εξωσωματική δεν είναι τόσο δύσκολη όσο φαντάζει στα μάτια σου.Σίγουρα έχει αυξημένο άγχος, αλλά παράλληλα σε κάνει να αισθάνεσαι πως παίρνεις τα πράγματα στα χέρια σου.

 

Τα άλλα που σκέφτεσαι, πως "ίσως δεν πρέπει..." είναι -επίτρεψέ μου- σαχλαμαρίτσες. ;) Μια χαρά άξιες μανάδες γίνονται οι γυναίκες που χρειάζονται περισσότερο χρόνο από άλλες για να αποκτήσουν το παιδάκι τους ή που καταφεύγουν στην εξωσωματική.

Έλα μη σκέφτεσαι τέτοια. Σκέψου μόνο πως είσαι μία μέρα πιο κοντά στο παιδάκι που τόσο επιθυμείς. Θα έρθει στο δικό του χρόνο, αλλά θα έρθει... θα δεις! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα tink!

Aπίστευτο!Και μένα ο καινούργιος γιατρός που πήγα (εξωσωματικός) και είδε σαλπιγγογραφία και μου έκανε υπέρηχο μου βρήκε διάφραγμα στη μήτρα και μου είπε ότι είναι αιτία υπογονιμότητας άρα να κάνω υστεροσκόπηση!Η μήτρα μου λέει έιναι δίκερως!Τί είναι πάντως αυτό το πράγμα που ο κάθε γιατρός σου βρίσκει άλλα!Η προηγούμενη γιατρός μου που την είχα σχεδόν 10 χρόνια δε μου είπε ποτέ κάτι τέτοιο ακόμα κι όταν η σαλπιγγογραφία έλεγε'' μήτρα σε σχήμα Τ''-αλήθεια τί είναι τούτο πάλι???

:?Εύχομαι αυτή να είναι η αιτία της υπογονιμότητας!Κατά τα άλλα μας είπε ότι όλα τ άλλα είναι καλά και δε μας προτείνει εξωσωματική.Να σε ρωτήσω,πόσο κόστισε η υστεροσκόπηση?

 

Τωρα ειδα το μηνυμα σου κοριτσι μου!

 

Εμεις μου φαινεται συμβαδιζουμε.Την επομενη φορά που θα μας συμβει κατι ευχομαι να ειναι εγγυμοσυνη !!

η υστεροσκοπηση εμενα μου βγηκε 600 ευρω και ειναι ευκολη διαδικασια.

Μην την φοβασε και να την κανεις οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Και εμενα ο γιατρος μου ,μου ειπε οτι ειναι αιτια υπογονιμοτητας και επισης μεγαλη αιτια για αποβολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω γραψει & σε αλλα παρομοια θεμα 5,5 χρονια μας ελεγαν οι γιατροι για ανεξηγητη υπογονιμοτητα αλλα επιτελους πλεον γνωριζουμε την αιτια & πιστευω οταν κανω νεα προσπαθεια θα πετυχο ειλικρινα τωρα που γνωριζω την αιτια με εντελος διαφορετικη ψυχολογια θα ξεκινησω.

Τελικα για ολα υπαρχει λυσει ακομα & οταν λενε οι γιατροι για τυχαιο γεγονος σε μια παλινδρομιση 'η αποβολη σιγουρα κατι φταιει και σιγουρα υπαρχει λυση.

Μετα απο αρνητικο αποτελεσμα 'η ατυχης κυηση μην μενετε στα λογια των γιατρων για τυχαιο γεγονος..... δυστηχος εγω αργησα να το καταλαβω το πιο πιθανο ειναι οτι δεν ειχα σωστους γιατρους να με καθοδηγησουν & επιτελους βρηκα ενα γιατρο που θελει να μας βοηθηση να γινουμε γονεις και πιστευω οτι αυτη τη φορα θα γινουμε!!

 

Καλες γιορτες!!!

 

Ποσο σε καταλαβαινω.

Μα τι θα πει "τυχαιο γεγονος"? Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Θα μπορουσαν να μας πουν οτι κατι φταιει αλλα ακομα δεν το εχουμε βρει.Να ψαξουμε ολους τους τροπους ,να μας καθοδηγησουν και σε αλλες εξετασεις .Εσενα τελικα κοριτσι μου ποια ηταν η αιτια?

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω φύγει κι απο τα 35 κι ακομα και να μείνω έγκυος, ισως δεν προλάβω να κάνω τα 3 παιδιά που πάντα ήθελα...Πολλές φοβίες γενικά που έχουν δημιουργηθεί...Γιατί να είναι τόσο δύσκολο για κάποιες από εμάς? Μήπως δεν πρέπει για κάποιο λόγο που αγνοούμε να γίνουμε μάνες? Πολλά τα υπαρξιακά!

 

Αυτά...Απλά ήθελα να τα βγαλω από μέσα μου...

 

Επειδη και εγω πριν λιγους μηνες σκεφτομουν ακριβως το ιδιο πραγμα

καθησα και σκεφτηκα οτι με αυτο, το μονο που κερδιζω ειναι να χαλαω τον εαυτο μου.

Αισιοδοξια και πιστη χρειαζεται απ ολες μας.

Ολες θα γινουμε μανουλες κοριτσι μου αρκει να το θελουμε πολυ και ολες θα γινουμε.

Καλα κανεις και τα ειπες εδω.Να τα βγαζεις απο μεσα σου να μην τα κρατας.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το μηνυμα σου κοριτσι μου!

 

Εμεις μου φαινεται συμβαδιζουμε.Την επομενη φορά που θα μας συμβει κατι ευχομαι να ειναι εγγυμοσυνη !!

η υστεροσκοπηση εμενα μου βγηκε 600 ευρω και ειναι ευκολη διαδικασια.

Μην την φοβασε και να την κανεις οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Και εμενα ο γιατρος μου ,μου ειπε οτι ειναι αιτια υπογονιμοτητας και επισης μεγαλη αιτια για αποβολη.

 

Γειά σου και πάλι αγαπητή ομοιοπαθούσα!Εγώ πέρασα όλες τις γιορτές με το άγχος της υστεροσκόπησης!Αναρωτιόμουν αν πραγματι είναι αυτή η ανωμαλία της μήτρας υπεύθυνη για τη δυσκολία της σύλληψης ή αν ο εξωσωματικός δε βρήκε άλλο πιθανό αίτιο και θέλει να τσεπώσει και 1000 ευρώ!!Κι άλλα 1000 ευρώ για το Ιασώ!!Ακουσον ακουσον!!!Για μια επεμβασούλα μισής ώρας 1000 ευρώ!!!Φρίκαρα όταν το άκουσα βεβαίως και θα ψάξω κι αλλού!Εσύ κάπου διάβασα ότι πλέον προσανατολίζεσαι σε εξωσωματική??Εμείς αν και πλέον είμαστε αρκετά απογοητευμένοι μ αυτό το θέμα δεν τολμώ ακόμα να το σκεφτώ!Σου εύχομαι απ την καρδιά μου τώρα πια ν αποκτήσεις παιδάκι πολύυυ γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου και πάλι αγαπητή ομοιοπαθούσα!Εγώ πέρασα όλες τις γιορτές με το άγχος της υστεροσκόπησης!Αναρωτιόμουν αν πραγματι είναι αυτή η ανωμαλία της μήτρας υπεύθυνη για τη δυσκολία της σύλληψης ή αν ο εξωσωματικός δε βρήκε άλλο πιθανό αίτιο και θέλει να τσεπώσει και 1000 ευρώ!!Κι άλλα 1000 ευρώ για το Ιασώ!!Ακουσον ακουσον!!!Για μια επεμβασούλα μισής ώρας 1000 ευρώ!!!Φρίκαρα όταν το άκουσα βεβαίως και θα ψάξω κι αλλού!Εσύ κάπου διάβασα ότι πλέον προσανατολίζεσαι σε εξωσωματική??Εμείς αν και πλέον είμαστε αρκετά απογοητευμένοι μ αυτό το θέμα δεν τολμώ ακόμα να το σκεφτώ!Σου εύχομαι απ την καρδιά μου τώρα πια ν αποκτήσεις παιδάκι πολύυυ γρήγορα!

 

Μiss sunshine ,

μου φαινεται εκει κατω στη Αθηνα έχετε τρελές τιμές.Εγω πληρωσα οπως σου ειπα 600 ευρω μαζι με αμοιβη γιατρου και την ιδιωτικη κλινικη.( ειμαι απο Θεσσαλονίκη).Να παρεις και αλλου γνωμες αν κατι δεν σου κολαει.Να δεις τι εχουν να σου πουν και οι αλλοι και μετα αποφασίζεις.

Εγω περιμένω να περάσω επιτροπή για εξωσωματική αλλά ολο την αναβαλουν λόγω απεργια των γιατρων.Ετσι πορευόμαστε μονοι μας με παρακολούθηση κυκλου και ωορυξίας.Και εγω την είχα σαν τελευταια λύση την εξωσωματική αλλά πλεον τα εχω δοκιμάσει ολα και νομίζω πως πια αυτο μου μένει να κανω.Το καλό ειναι οτι αισθάνομαι πιο χαλαρη και πολύ πιο αισιοδοξη.Εχει αλλάξει πάρα πολυ η ψυχολογία μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολες τις μανουλες και μελλουσες μανουλες.

Εγω τη Δευτερα εκανα τις τελευταιες μου εξετασεις, χλαμυδια, και κανουμε τα χαρτια να παρασουμε επιτροπη για εξωσωματικη. Εχω λιγο ανχος γι αυτο.

Στις τελευταιες εξετασεις μου βρηκαν χαμηλα τα αντισωματα του θυροειδη, ξερετε τι ειναι αυτα? Η γιατρος ειπε δεν επιρεαζει μια πιθανη συλληψη, αλλα επιρεαζουν σε μεγαλο βαθμο μια εγκυμοσυνη! Εσεις ξερετε κατι παραπανω? Τα αντισωματα του θυροειδη επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τη λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα, προκαλώντας υπερθυρεοειδισμό και υποθυρεοειδισμό, διαβασα στο ιντερνετ.

Αυτο δεν το ειχε προσεξει κανεις μεχρι τωρα, μονο αυτη που κοιταξε προσεχτηκα ολες τις εξετασεις μου. Με εβαλε να τις επαναλαβω και αν εχω παλι τις ιδιες τιμες θα μου δωσουνε χαπια.

Κατα τα αλλα παμε για εξωσωματικη, αλλα δεν ξερω ακομα το ποτε.

Συζητουσα με το αγορι μου και του ελεγα οτι εγω θελω ενα παιδακι κακονικα να γινει οπως ολες οι γυναικες του κοσμου κι οχι με το γιατρο και τις ενεσεις! Το εχετε σκεφτει ποτε ετσι? Χαζομαρες σκεφτομαι? Αλλα με πιανει το παραπονο, γιατι δηλαδη να μην μπορει να γινει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολες τις μανουλες και μελλουσες μανουλες.

Εγω τη Δευτερα εκανα τις τελευταιες μου εξετασεις, χλαμυδια, και κανουμε τα χαρτια να παρασουμε επιτροπη για εξωσωματικη. Εχω λιγο ανχος γι αυτο.

Στις τελευταιες εξετασεις μου βρηκαν χαμηλα τα αντισωματα του θυροειδη, ξερετε τι ειναι αυτα? Η γιατρος ειπε δεν επιρεαζει μια πιθανη συλληψη, αλλα επιρεαζουν σε μεγαλο βαθμο μια εγκυμοσυνη! Εσεις ξερετε κατι παραπανω? Τα αντισωματα του θυροειδη επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τη λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα, προκαλώντας υπερθυρεοειδισμό και υποθυρεοειδισμό, διαβασα στο ιντερνετ.

Αυτο δεν το ειχε προσεξει κανεις μεχρι τωρα, μονο αυτη που κοιταξε προσεχτηκα ολες τις εξετασεις μου. Με εβαλε να τις επαναλαβω και αν εχω παλι τις ιδιες τιμες θα μου δωσουνε χαπια.

Κατα τα αλλα παμε για εξωσωματικη, αλλα δεν ξερω ακομα το ποτε.

Συζητουσα με το αγορι μου και του ελεγα οτι εγω θελω ενα παιδακι κακονικα να γινει οπως ολες οι γυναικες του κοσμου κι οχι με το γιατρο και τις ενεσεις! Το εχετε σκεφτει ποτε ετσι? Χαζομαρες σκεφτομαι? Αλλα με πιανει το παραπονο, γιατι δηλαδη να μην μπορει να γινει κανονικα?

 

Sophisticate καλημέρα!!

 

Το προβλημα που αναφερεις για αντισωματα του θυρεοειδή εγω προσωπικα δεν το γνωριζω αλλά απο τη στιγμή που το παρακολουθει ο γιατρος σου δεν νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει τόσο πολυ.

Αχ ,οσο γι αυτο που λες πως θελεις να μεινεις εγγυος κανονικά χωρις ενέσεις και γιατρους ποσο πολυ σε νιωθω.Αλλα κοριτσι μου ,ετσι τελικά είναι.

Γι αλλες γυναικες ειναι ευκολο για αλλες δυσκολο.Σκεψου οτι άλλες γυναικες μπορει να εχουν καποιο αλλο προβλημα το οποίο εσυ δεν χρειαστηκε να κανεις καμια προσπαθεια για να το αποκτησεις!

Ευχομαι με το καλο να αποκτησεις το πολυποθητο μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Sophisticate πόσο σε καταλαβαίνω!!

Είμαι και γω απο τις ρομαντικές που ήθελα και θέλω το μωράκι μου να είναι το αποτέλεσμα μιας πράξης αγάπης ανάμεσα σε μένα και τον άντρα μου και όχι "ιατρικό" αποτέλεσμα. Και τώρα μετά από 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών αναγκάζομαι να παραδεχτώ το αυτονόητο... ότι δεν μπορούμε μόνοι μας. Ο πρώτος χρόνος πέρασε χωρίς άγχος, με χαλαρές προσπάθειες και με την σκέψη οτι θα έρθει και σε μας φυσιολογικά όπως σε τόσα και τόσα ζευγάρια. Ο 2ος χρόνος πέρασε με εξετάσεις οι οποίες δεν έδειχναν κάποιο πρόβλημα οπότε και συνεχίζαμε τις προσπάθειες μόνοι μας. Ο 3ος χρόνος πέρασε με την δική μου σιγουριά ότι ο επόμενος μήνας θα είναι ο τυχερός. Ο άντρας μου λέει ότι είμαι σε άρνηση και εθελοτυφλώ και πως το αποτέλεσμα μετράει. Έχει δίκιο φυσικά. Ακόμη και τώρα που αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση σε πρώτη φάση και μετά εξωσωματική, εγώ έχω ελπίδες για φυσιολογική σύλληψη! Μάλλον το επόμενο ραντεβού μου πρέπει να είναι με ψυχολόγο και όχι γυναικολόγο! Δεν ξέρω πόσο καιρό προσπαθείς αλλά ο καιρός περνάει γρήγορα και αυτό σε καμιά περίπτωση δεν είναι υπερ μας. Τα λέω σε σένα μπας και το καταλάβω και γω επιτέλους :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μiss sunshine ,

μου φαινεται εκει κατω στη Αθηνα έχετε τρελές τιμές.Εγω πληρωσα οπως σου ειπα 600 ευρω μαζι με αμοιβη γιατρου και την ιδιωτικη κλινικη.( ειμαι απο Θεσσαλονίκη).Να παρεις και αλλου γνωμες αν κατι δεν σου κολαει.Να δεις τι εχουν να σου πουν και οι αλλοι και μετα αποφασίζεις.

Εγω περιμένω να περάσω επιτροπή για εξωσωματική αλλά ολο την αναβαλουν λόγω απεργια των γιατρων.Ετσι πορευόμαστε μονοι μας με παρακολούθηση κυκλου και ωορυξίας.Και εγω την είχα σαν τελευταια λύση την εξωσωματική αλλά πλεον τα εχω δοκιμάσει ολα και νομίζω πως πια αυτο μου μένει να κανω.Το καλό ειναι οτι αισθάνομαι πιο χαλαρη και πολύ πιο αισιοδοξη.Εχει αλλάξει πάρα πολυ η ψυχολογία μου!!

 

Γειά σου Tink 13!

 

Που την έκανες την υστεροσκόπηση? Είσαι ευχαριστήμένη, πως πήγε?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε κορίτσια...με γεμάτες τις κοιλιτσες!

 

Κανουμε προσπάθειες ένα χρόνο χωρίς αποτέλεσμα. Στους 8 μήνες πήγαμε για εξετάσεις. Βρέθηκε ουρεόπλασμα το οποίο αντιμετωπίστηκε με επιτυχία με αντιβιωση. Επίσης η ΑΜΗ μου δείχνει χαμηλή γονιμότητα, κάτι που 3 γιατροί που επισκεφτηκα αγνόησαν καθησυχάζοντας με πως δε μας λέει κάτι αυτό αφόσον όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά.

Τους τελευταίους 3 μήνες, έχουμε συχνές επαφές με τον σύντροφό μου χωρίς να μετράμε μέρες, καθώς θέλαμε να αποβάλουμε το άγχος που μας λέγανε όλοι ότι πιθανόν να έχουμε.

 

Μέχρι σήμερα κανένα αποτέλεσμα....Τις τελευταίες 2-3 μέρες άρχισα πάλι να το σκέφτομαι και αναρωτιέμαι εάν θα καταφέρω να γίνω μάνα. Τρέμω την ιδέα της εξωσωματικής...Βλέπω πόσο δύσκολη διαδικασία είναι....

 

Εχω φύγει κι απο τα 35 κι ακομα και να μείνω έγκυος, ισως δεν προλάβω να κάνω τα 3 παιδιά που πάντα ήθελα...Πολλές φοβίες γενικά που έχουν δημιουργηθεί...Γιατί να είναι τόσο δύσκολο για κάποιες από εμάς? Μήπως δεν πρέπει για κάποιο λόγο που αγνοούμε να γίνουμε μάνες? Πολλά τα υπαρξιακά!

 

Αυτά...Απλά ήθελα να τα βγαλω από μέσα μου...

Να ψαχτείς καλά σε αιματολόγο, ανοσολόγο και καμιά σαλπιγγογραφία και υστεροσκόπηση δεν βλάφτει! Μην το αφήνεις στην τύχη!! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, κι εγώ περίπτωση ανεξήγητης υπογονιμότητας από αρχές του 2011, όλες οι εξετάσεις καλές, ωορρηξία κανονική, 6 σπερματεγχύσεις με χάπια και ενέσεις αποτυχημένες. Όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Φοβόμουν να την κάνω έτσι στα τυφλά, χωρίς να έχω κάποια ένδειξη για το πιο είναι το πρόβλημα που πάμε να αντιμετωπίσουμε. Φοβόμουν ότι πάλι δεν θα πετύχαινε και η επιβάρυνση στον οργανισμό μου θα ήταν μεγάλη.

Τελικά ο ενδοκρινολόγος μου κοίταξε τις εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο για θυρεοειδή και μου είπε τα εξής κουφά...:

Ότι μπορεί οι τιμές να είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά η Τ4 είναι πάντα πολύ χαμηλή (στο κατώτατο όριο) και η TSH 2,85 (φυσιολ 0,27-4,20) όμως για να μείνει έγκυος μια γυναίκα πρέπει να είναι κάτω από 2 !!!

Μου έδωσε χάπι (θυροξίνη) για να βελτιώσουμε τις τιμές, μου είπε ότι μόλις ρυθμιστούν οι τιμές είναι πολύ πιθανό να μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο!

Μετά απ`αυτό προτείνω σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα να κοιτάξουν προσεκτικά το θυρεοειδή τους.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, κι εγώ περίπτωση ανεξήγητης υπογονιμότητας από αρχές του 2011, όλες οι εξετάσεις καλές, ωορρηξία κανονική, 6 σπερματεγχύσεις με χάπια και ενέσεις αποτυχημένες. Όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Φοβόμουν να την κάνω έτσι στα τυφλά, χωρίς να έχω κάποια ένδειξη για το πιο είναι το πρόβλημα που πάμε να αντιμετωπίσουμε. Φοβόμουν ότι πάλι δεν θα πετύχαινε και η επιβάρυνση στον οργανισμό μου θα ήταν μεγάλη.

Τελικά ο ενδοκρινολόγος μου κοίταξε τις εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο για θυρεοειδή και μου είπε τα εξής κουφά...:

Ότι μπορεί οι τιμές να είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά η Τ4 είναι πάντα πολύ χαμηλή (στο κατώτατο όριο) και η TSH 2,85 (φυσιολ 0,27-4,20) όμως για να μείνει έγκυος μια γυναίκα πρέπει να είναι κάτω από 2 !!!

Μου έδωσε χάπι (θυροξίνη) για να βελτιώσουμε τις τιμές, μου είπε ότι μόλις ρυθμιστούν οι τιμές είναι πολύ πιθανό να μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο!

Μετά απ`αυτό προτείνω σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα να κοιτάξουν προσεκτικά το θυρεοειδή τους.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες.

 

Καλησπερα laura36

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Η αληθεια ειναι πως μολις διαβασα το ποστ σου ειναι οτι κατ ευθειαν πηγα να δω τη τιμη ειχε η δικη μου TSH και το αποτελεσμα ειναι 3,08.!!

Μου τη βγαζει στις φυσιολογικες τιμες.Αλλα αν ο ενδοκρινολογος σου λεει οτι πρεπει να εχουμε κατω απο 2 γιατι βαζουν φυσιολογικες τιμες 0,35-5,5.?

Πρεπει να κανουμε και αλλες εξετασεις? Πιο ειδικες μετα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Tink 13!

 

Που την έκανες την υστεροσκόπηση? Είσαι ευχαριστήμένη, πως πήγε?

 

Καλησπερα marina hatzi

 

Την υστεροσκοπηση την εκανα στο Γεννεσις και ολα πηγαν φυσιολογικα.Με μεθη εγινε,δεν με πειραξε καθολου και σε δυο ωριτσες μετα εφυγα. Ενα μονο παυσιπονο χρειάστηκε να παρω και μετα ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια όσον αφορά το θυρεοειδή αυτό που ξέρω είναι ότι όταν η γυναίκα προσπαθεί για εγκυμοσύνη η tsh πρέπει να είναι το πολύ 2,5 καθώς στην εγκυμοσύνη ανεβαίνει και αυτή πρέπει να είναι η ανώτερη τιμή!Εγώ με tsh 3 και κάτι πήρα μεγαλύτερη δόση T4 για να πέσει σ αυτές τις τιμές!Αν και αμφιβάλλω ότι μια τιμηTSH με τόση μικρή διαφορά προκαλεί δυσκολία στη σύλληψη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, κι εγώ περίπτωση ανεξήγητης υπογονιμότητας από αρχές του 2011, όλες οι εξετάσεις καλές, ωορρηξία κανονική, 6 σπερματεγχύσεις με χάπια και ενέσεις αποτυχημένες. Όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Φοβόμουν να την κάνω έτσι στα τυφλά, χωρίς να έχω κάποια ένδειξη για το πιο είναι το πρόβλημα που πάμε να αντιμετωπίσουμε. Φοβόμουν ότι πάλι δεν θα πετύχαινε και η επιβάρυνση στον οργανισμό μου θα ήταν μεγάλη.

Τελικά ο ενδοκρινολόγος μου κοίταξε τις εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο για θυρεοειδή και μου είπε τα εξής κουφά...:

Ότι μπορεί οι τιμές να είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά η Τ4 είναι πάντα πολύ χαμηλή (στο κατώτατο όριο) και η TSH 2,85 (φυσιολ 0,27-4,20) όμως για να μείνει έγκυος μια γυναίκα πρέπει να είναι κάτω από 2 !!!

Μου έδωσε χάπι (θυροξίνη) για να βελτιώσουμε τις τιμές, μου είπε ότι μόλις ρυθμιστούν οι τιμές είναι πολύ πιθανό να μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο!

Μετά απ`αυτό προτείνω σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα να κοιτάξουν προσεκτικά το θυρεοειδή τους.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες.

 

ισχυει κι εγω εμεινα με tsh μεταξυ 1 και 2!ισχυει αν δεν υπαρχει αλλος παραγοντας...δηλαδη κακο σπερμα, μη διαβατες σαλπιγγες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς ξεκινήσαμε προσπάθειες στα 26 μου, τώρα είμαι 31 αλλά ακόμη περιμένω...

Ανεξήγητη υπογονιμότητα η διάγνωση, με όλες τις εξετάσεις μας φυσιολογικές. Κάνω σπερματέγχυση, τίποτα. Στη 2η προσπάθεια είχα 3 μέρες καθυστέρηση, αλλά μετά μου ήρθε περίοδος κανονικά. Στην 3η προσπάθεια, 9 μέρες μετά την ovitrelle αδιαθέτησα. Όλοι οι γιατροί το θεώρησαν "τυχαίο γεγονός", άσχετα που στη διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό. Κάνω υστεροσκόπηση, αφαιρούμε πολύποδα και πάμε για την 1η εξωσωματική. Εμφυτεύουμε 2 έμβρυα, τη 14η μέρα από την εμβρυομεταφορά, το τεστ βγήκε θετικό με τιμή 900!!! Ο γιατρός θεωρούσε ότι δε χρειάζεται να επαναλάβω χοριακή, γιατί η εγκυμοσύνη ήταν σίγουρη και μάλιστα δίδυμη. Τελικά, μετά από 3 μέρες ξεκινάει αιμορραγία, με το γιατρό να πιστεύει ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί - και απίθανο - είναι να χάσουμε και τα 2. Το απίθανο συνέβη όμως... Πάμε σε 2η προσπάθεια, όπου ακούω την απίθανη φράση "Τα πρώτα ας πάνε στο διάολο. Σε όλους συμβαίνει... Τώρα θα πάνε όλα καλά". Εμφυτεύουμε 3 έμβρυα και ο γιατρός φοβάται ενδεχόμενη τρίδυμη κύηση, γιατί όπως λέει, πιάνω πολύ εύκολα παιδί... Καθ'όλη τη διάρκεια κάνω ενέσεις ηπαρίνης, γιατί έχω θρομβοφυλικούς παράγοντες που ίσως μπλοκάρουν την εμφύτευση. 14 μέρες μετά, κάνω χοριακή και παίρνω ένα μηδενικό, ολοστρόγγυλο... Τον ρωτάω τι κάνουμε και μου λέει "Πάμε για την επόμενη προσπάθεια..."

Επειδή όμως μιλάμε για ανθρώπινες ψυχές, αρνούμαι πια να ακολουθήσω αυτή τη λογική. Και να φανταστείτε ότι στο ίντερνετ γράφουν για τον εν λόγω γιατρό "Είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος..."

Τι να πω... μάλλον το χρήμα διαφθείρει ανθρώπους και σβήνει συνειδήσεις.

Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα είναι να μην εμπιστευτεί κανένα με κλειστά μάτια, γιατί όποιος βαδίζει με τα μάτια κλειστά, κάπου θα σκοντάψει... Εμπιστεύσου το ένστικτό σου κι αν κάτι δε σου κολλάει, μη διστάσεις να το θέσεις ανοιχτά στο γιατρό. Είναι καλύτερα να ξέρουν ότι έχεις ψαχτεί, παρά να θεωρούν ότι είσαι εύκολο θύμα.

Κάνε την εξωσωματική, αν θεωρείς ότι αυτό θα επιδράσει θετικά στην ψυχολογία σου, αλλά μην εναποθέσεις όλες τις ελπίδες σου εκεί. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η αποτυχία φέρνει ανώμαλη προσγείωση...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι η Μαρθα 35 ετων πλεον παντρεμενει 5 χρόνια. Έγω και αν δεν ημουν στα πλαισια ανεξηγητης υπογονιμοτητας.μετα απο 5 μήνες εξετάσεων βρήκαμε το προβήμα εμβρυοτοξικοτητα εκανα θεραπεια κ μια σπερματέγχυση και ειχα μια δυδιμη εγκυμοσυνη.με ολα τα προβληματα ξαπλα στο κρεβατι ενα γιατρο να ερχεται για υπερηχο στο σπιτι και τελικα γεννησα το Νοεμβριο. εχω δυο αγορακια 3 μηνων τωρα.πραγματικα θελω να βοηθησω οποια θελει να ρωτησει κατι και να φυγει απο την ανεξηγητη υπογονιμοτητα.ψαξτε το οσο μπορειτε περισσοτερο. Οπως λεει ο γιατρος μου παντα υπαρχει καποια αιτια για να μην μπορει να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι η Μαρθα 35 ετων πλεον παντρεμενει 5 χρόνια. Έγω και αν δεν ημουν στα πλαισια ανεξηγητης υπογονιμοτητας.μετα απο 5 μήνες εξετάσεων βρήκαμε το προβήμα εμβρυοτοξικοτητα εκανα θεραπεια κ μια σπερματέγχυση και ειχα μια δυδιμη εγκυμοσυνη.με ολα τα προβληματα ξαπλα στο κρεβατι ενα γιατρο να ερχεται για υπερηχο στο σπιτι και τελικα γεννησα το Νοεμβριο. εχω δυο αγορακια 3 μηνων τωρα.πραγματικα θελω να βοηθησω οποια θελει να ρωτησει κατι και να φυγει απο την ανεξηγητη υπογονιμοτητα.ψαξτε το οσο μπορειτε περισσοτερο. Οπως λεει ο γιατρος μου παντα υπαρχει καποια αιτια για να μην μπορει να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη!!

 

Γεια σου Μάρθα, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς είναι η "εμβρυοτοξικότητα", πώς το ανακαλύψατε με το γιατρό, εννοώ τι είδους εξετάσεις κάνατε, και τελικά πώς το θεραπεύσατε; Ο γιατρός που ασχολείται με αυτά ποιος είναι;

Σ' ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε προσπάθειες στα 26 μου, τώρα είμαι 31 αλλά ακόμη περιμένω...

Ανεξήγητη υπογονιμότητα η διάγνωση, με όλες τις εξετάσεις μας φυσιολογικές. Κάνω σπερματέγχυση, τίποτα. Στη 2η προσπάθεια είχα 3 μέρες καθυστέρηση, αλλά μετά μου ήρθε περίοδος κανονικά. Στην 3η προσπάθεια, 9 μέρες μετά την ovitrelle αδιαθέτησα. Όλοι οι γιατροί το θεώρησαν "τυχαίο γεγονός", άσχετα που στη διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό. Κάνω υστεροσκόπηση, αφαιρούμε πολύποδα και πάμε για την 1η εξωσωματική. Εμφυτεύουμε 2 έμβρυα, τη 14η μέρα από την εμβρυομεταφορά, το τεστ βγήκε θετικό με τιμή 900!!! Ο γιατρός θεωρούσε ότι δε χρειάζεται να επαναλάβω χοριακή, γιατί η εγκυμοσύνη ήταν σίγουρη και μάλιστα δίδυμη. Τελικά, μετά από 3 μέρες ξεκινάει αιμορραγία, με το γιατρό να πιστεύει ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί - και απίθανο - είναι να χάσουμε και τα 2. Το απίθανο συνέβη όμως... Πάμε σε 2η προσπάθεια, όπου ακούω την απίθανη φράση "Τα πρώτα ας πάνε στο διάολο. Σε όλους συμβαίνει... Τώρα θα πάνε όλα καλά". Εμφυτεύουμε 3 έμβρυα και ο γιατρός φοβάται ενδεχόμενη τρίδυμη κύηση, γιατί όπως λέει, πιάνω πολύ εύκολα παιδί... Καθ'όλη τη διάρκεια κάνω ενέσεις ηπαρίνης, γιατί έχω θρομβοφυλικούς παράγοντες που ίσως μπλοκάρουν την εμφύτευση. 14 μέρες μετά, κάνω χοριακή και παίρνω ένα μηδενικό, ολοστρόγγυλο... Τον ρωτάω τι κάνουμε και μου λέει "Πάμε για την επόμενη προσπάθεια..."

Επειδή όμως μιλάμε για ανθρώπινες ψυχές, αρνούμαι πια να ακολουθήσω αυτή τη λογική. Και να φανταστείτε ότι στο ίντερνετ γράφουν για τον εν λόγω γιατρό "Είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος..."

Τι να πω... μάλλον το χρήμα διαφθείρει ανθρώπους και σβήνει συνειδήσεις.

Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα είναι να μην εμπιστευτεί κανένα με κλειστά μάτια, γιατί όποιος βαδίζει με τα μάτια κλειστά, κάπου θα σκοντάψει... Εμπιστεύσου το ένστικτό σου κι αν κάτι δε σου κολλάει, μη διστάσεις να το θέσεις ανοιχτά στο γιατρό. Είναι καλύτερα να ξέρουν ότι έχεις ψαχτεί, παρά να θεωρούν ότι είσαι εύκολο θύμα.

Κάνε την εξωσωματική, αν θεωρείς ότι αυτό θα επιδράσει θετικά στην ψυχολογία σου, αλλά μην εναποθέσεις όλες τις ελπίδες σου εκεί. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η αποτυχία φέρνει ανώμαλη προσγείωση...

Πόσο σε καταλαβαίνω και πόσο συμφωνώ μαζί σου.Και γω στην ανεξήγητη υπογονιμότητα για την ώρα αλλά τους τελευταίους μήνες έχω διαβάσει,ενημερωθεί και συμβουλευτει μετά βέβαια από πολύ σκέψη 3 γιατρούς,1 εξωσωματικό και 2 δημοσίων νοσοκομείων.Πριν απ αυτό είχα την ίδια γυναικολόγο 8 χρόνια η οποία έλεγε ότι θα έρθει η εγκυμοσύνη αλλά δεν ασχολήθηκε καθόλου για την επίτευξή της.

Επιμονή,θάρρος,ενημέρωση και υπομονή κι όλα θα έρθουν!Σου εύχομαι να γίνεις μανούλα γρήγορα πλέον...

ΥΓ.Τί εννοείς '' Στην 3η προσπάθεια, 9 μέρες μετά την ovitrelle αδιαθέτησα. Όλοι οι γιατροί το θεώρησαν "τυχαίο γεγονός", άσχετα που στη διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό.'' ?????

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε καταλαβαίνω και πόσο συμφωνώ μαζί σου.Και γω στην ανεξήγητη υπογονιμότητα για την ώρα αλλά τους τελευταίους μήνες έχω διαβάσει,ενημερωθεί και συμβουλευτει μετά βέβαια από πολύ σκέψη 3 γιατρούς,1 εξωσωματικό και 2 δημοσίων νοσοκομείων.Πριν απ αυτό είχα την ίδια γυναικολόγο 8 χρόνια η οποία έλεγε ότι θα έρθει η εγκυμοσύνη αλλά δεν ασχολήθηκε καθόλου για την επίτευξή της.

Επιμονή,θάρρος,ενημέρωση και υπομονή κι όλα θα έρθουν!Σου εύχομαι να γίνεις μανούλα γρήγορα πλέον...

ΥΓ.Τί εννοείς '' Στην 3η προσπάθεια, 9 μέρες μετά την ovitrelle αδιαθέτησα. Όλοι οι γιατροί το θεώρησαν "τυχαίο γεγονός", άσχετα που στη διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό.'' ?????

 

Αυτά συμβαίνουν όταν γράφω κάτω από συναισθηματική φόρτιση... Ήθελα να πω ότι, όπως αναφέρεται και στις οδηγίες χρήσης της Ovitrelle, περίπου 2-3 εικοσιτετράωρα μετά τη λήψη της, γίνεται η ωορρηξία. Περίοδος πρέπει να σου έρθει 14 μέρες μετά την ωορρηξία. Εγώ είχα αιμορραγία (πιθανόν πρώιμη αποβολή; δεν ξέρω) 11 μέρες μετά τη λήψη της ένεσης, δηλαδή 9 μέρες μετά τη σπερματέγχυση. Έψαξα εάν υπάρχει καταγεγραμμένο αντίστοιχο περιστατικό, αλλά στην παγκόσμια βιβλιογραφία θεωρείται de facto ότι περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία, εφόσον έχει γίνει χρήση Ovitrelle. Αλλά όταν το συζήτησα και με την τότε γιατρό μου και με τον τωρινό γιατρό, μου είπαν ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός και δε μπορούν να το αξιολογήσουν.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! Μακάρι να γίνουμε όλες μανούλες, γιατί - έχοντας βιώσει όλο αυτό το Γολγοθά - έχουμε πολλή αγάπη να προσφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι η Μαρθα 35 ετων πλεον παντρεμενει 5 χρόνια. Έγω και αν δεν ημουν στα πλαισια ανεξηγητης υπογονιμοτητας.μετα απο 5 μήνες εξετάσεων βρήκαμε το προβήμα εμβρυοτοξικοτητα εκανα θεραπεια κ μια σπερματέγχυση και ειχα μια δυδιμη εγκυμοσυνη.με ολα τα προβληματα ξαπλα στο κρεβατι ενα γιατρο να ερχεται για υπερηχο στο σπιτι και τελικα γεννησα το Νοεμβριο. εχω δυο αγορακια 3 μηνων τωρα.πραγματικα θελω να βοηθησω οποια θελει να ρωτησει κατι και να φυγει απο την ανεξηγητη υπογονιμοτητα.ψαξτε το οσο μπορειτε περισσοτερο. Οπως λεει ο γιατρος μου παντα υπαρχει καποια αιτια για να μην μπορει να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη!!

 

Γεια σου Μάρθα

 

Σε παρακαλώ πες μας γρήγορα τί είναι η εμβρυοτοξικότητα γιατί θα σκάσω!! :oops::oops::oops: Πες μας πως το ανακάλυψες και ποιοί είναι οι γιατροί σου! Σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου να γράψεις και να μας ανοίξεις τα μάτια!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, πως και έτσι δίδυμα, με την σπερματέγχυση έγιναν? :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μάρθα, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς είναι η "εμβρυοτοξικότητα", πώς το ανακαλύψατε με το γιατρό, εννοώ τι είδους εξετάσεις κάνατε, και τελικά πώς το θεραπεύσατε; Ο γιατρός που ασχολείται με αυτά ποιος είναι;

Σ' ευχαριστώ:)

θα σας πω οπως μου το εξηγησαν,οτι η μητρα μου βλεπει το γονιμοποιημενο ωαριο σα ξενο και μου το σκοτωνει. παιδευτηκαμε αρκετα.οταν πηγα στον τωρινο γιατρο -θεο (για εμας) μας ειπε να δουμε για θρομβοφιλιες και μετα παραλληλα μας πηρε αιμα για να κανουμε αυτες τις εξετασεις.ΔΕΝ ειχα κατι αλλο να κανω ειχαμε πει αν δεν καταφερουμε η εξωσωματικη ηταν ο δρομος μονοδρομος.εμεις διναμε περιορισμο στο εξαμηνο εκεινος μας ειπε οτι η θεραπεια κραταει ενα χρονο και θα μεινω.Ο γιατρος μου συνεργαζεται με τον καθηγητη ROUSSEV http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12516655. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Roussev%20R[Author]&cauthor=true&

cauthor_uid=12516655

 

http://www.konstantinioncenter.org/?p=1897〈=el

Απο αυτον ηρθαν υπογεγραμμενα τα χαρτια και ξεχωριστο χαρτι η θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε προσπάθειες στα 26 μου, τώρα είμαι 31 αλλά ακόμη περιμένω...

Ανεξήγητη υπογονιμότητα η διάγνωση, με όλες τις εξετάσεις μας φυσιολογικές. Κάνω σπερματέγχυση, τίποτα. Στη 2η προσπάθεια είχα 3 μέρες καθυστέρηση, αλλά μετά μου ήρθε περίοδος κανονικά. Στην 3η προσπάθεια, 9 μέρες μετά την ovitrelle αδιαθέτησα. Όλοι οι γιατροί το θεώρησαν "τυχαίο γεγονός", άσχετα που στη διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό. Κάνω υστεροσκόπηση, αφαιρούμε πολύποδα και πάμε για την 1η εξωσωματική. Εμφυτεύουμε 2 έμβρυα, τη 14η μέρα από την εμβρυομεταφορά, το τεστ βγήκε θετικό με τιμή 900!!! Ο γιατρός θεωρούσε ότι δε χρειάζεται να επαναλάβω χοριακή, γιατί η εγκυμοσύνη ήταν σίγουρη και μάλιστα δίδυμη. Τελικά, μετά από 3 μέρες ξεκινάει αιμορραγία, με το γιατρό να πιστεύει ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί - και απίθανο - είναι να χάσουμε και τα 2. Το απίθανο συνέβη όμως... Πάμε σε 2η προσπάθεια, όπου ακούω την απίθανη φράση "Τα πρώτα ας πάνε στο διάολο. Σε όλους συμβαίνει... Τώρα θα πάνε όλα καλά". Εμφυτεύουμε 3 έμβρυα και ο γιατρός φοβάται ενδεχόμενη τρίδυμη κύηση, γιατί όπως λέει, πιάνω πολύ εύκολα παιδί... Καθ'όλη τη διάρκεια κάνω ενέσεις ηπαρίνης, γιατί έχω θρομβοφυλικούς παράγοντες που ίσως μπλοκάρουν την εμφύτευση. 14 μέρες μετά, κάνω χοριακή και παίρνω ένα μηδενικό, ολοστρόγγυλο... Τον ρωτάω τι κάνουμε και μου λέει "Πάμε για την επόμενη προσπάθεια..."

Επειδή όμως μιλάμε για ανθρώπινες ψυχές, αρνούμαι πια να ακολουθήσω αυτή τη λογική. Και να φανταστείτε ότι στο ίντερνετ γράφουν για τον εν λόγω γιατρό "Είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος..."

Τι να πω... μάλλον το χρήμα διαφθείρει ανθρώπους και σβήνει συνειδήσεις.

Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα είναι να μην εμπιστευτεί κανένα με κλειστά μάτια, γιατί όποιος βαδίζει με τα μάτια κλειστά, κάπου θα σκοντάψει... Εμπιστεύσου το ένστικτό σου κι αν κάτι δε σου κολλάει, μη διστάσεις να το θέσεις ανοιχτά στο γιατρό. Είναι καλύτερα να ξέρουν ότι έχεις ψαχτεί, παρά να θεωρούν ότι είσαι εύκολο θύμα.

Κάνε την εξωσωματική, αν θεωρείς ότι αυτό θα επιδράσει θετικά στην ψυχολογία σου, αλλά μην εναποθέσεις όλες τις ελπίδες σου εκεί. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η αποτυχία φέρνει ανώμαλη προσγείωση...

 

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

Ποιός είναι ο γιατρός σου?:confused: για να τον αποφύγω!

Α και πες του @@@@ ότι ο Παράδεισος έχει γεμίσει αγγελούδια από αποτυχημένες εξωσωματικές και μη ελεγμένες για υπογονιμότητα και αποβολές, αποτυχημένες εγκυμοσύνες! Ο διάολος περιμένει αυτόν να τον υποδεχτεί κάποτε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...