Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο Φρούτο;;;


kokko

Recommended Posts

Βρε κορίτσια πόσο φρουτόκρεμα τρώνε τα μωρά σας; Εμένα ο γιός μου είανι 9,5 μηνών και αν φάει γύρω στα 100 ml (ένα μικρό φλυτζανάκι) είμαι ευχαριστημένη γιατί τόσο περίπου μας είχε πει ο παιδίατρος μας όταν ξεκινήσαμε τις στερεές ότι είναι η σωστή ποσότητα, όταν ήταν βέβαια 6 μηνών. Το θέμα είναι ότι σήμερα η πεθερά μου με πήρε όοοολο χαρά να μου πεί οτι το παιδί σταμάτησε στα 100 ml αλλά βρήκε ένα τρόπο να τον "ξεγελάσει" και να μην τα πολυλογώ του έδωσε άλλα 100 m, σύνολο 200 ml (απότι μου είπε έβαλε μισό μήλο, 1 αχλάδι, μια μπανάνα μεγάλη και 1/2 πορτοκάλι). Εγώ της είπα ότι είναι πάρα πολύ και ότι δεν χρειάζεται να τον "ξεγελάμε" αν δεν θέλει άλλο μετά τα 100 ml, ούτε να τον πιέζουμε να φάει με το ζόρι. Την στενοχώρησα η αλήθεια είναι γιατί με έπαιρνε όλο χαρά να μου το πει και και με έβαλε σε σκέψεις μήπως σε αυτή την ηλικία (κοντεύουμε 10 μηνών) είναι οκ αυτή η ποσότητα (200 ml). Ανυπομονώ να ακούσω την άποψή σας.

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


200 μλ είναι μια χαρά για 10 μηνών μωρό. Εμάς από 6 μηνών ο παιδίατρος μας είχε πει να φτιάχνουμε 200 μλ (3/4 μήλο, 1 αχλάδι , μισή μπανάνα, μισό πορτοκάλι) και όσο φάει μέχρι να φτάσει να το τρώει όλο, και το έτρωγε από 8 μηνών. Προσωπικά όσο περισσότερα φρούτα έτρωγε και τρώει τόσο καλύτερα και όποτε έβρισκα κάποιο τέχνασμα για να τρώει περισσότερο το εφάρμοζα ευχαρίστως. Τώρα αποκτάει διατροφικές συνήθειες το μωρό και είναι καλό να του αρέσουν τα φρούτα. Εκτός κι αν είναι υπερβαρο μωρό, αλλά και τότε ακόμα πρέπει να κόψει άλλα πράγματα, κρέμες εμπορίου κτλ, όχι την φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα λέει η vivien9 είναι. Να λες πάλι καλά που η πεθερά σου ασχολείται και ενδιαφέρεται να δώσει φρέσκο φρούτο στο μωρό. Έχω ακούσει από φίλες μου που τους κρατάνε οι πεθερές τα παιδιά σημεία και τέρατα...από "φρουτόκρεμες" σε σκόνη μέχρι μηλόπιτα από το φούρνο (προφανώς με τη λογική ότι έχει φρούτο μέσα άρα είναι το ίδιο :rolleyes:)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που κοντεύει 7,5 μηνών τρώει 1 αχλάδι, 1 Μήλο, 1 μπανάνα (αν ειναι μεγάλη βάζω τη μισή) και χυμό από 1 πορτοκάλι (αν ειναι μεγαλο, από μισό) και συνήθως αφήνει πολύ λίγο! Κι εγώ πάντως τον ξεγελάω για να φάει μέχρι να μου γκρινιάξει οπότε δεν επιμένω! Καλό ειναι να φάει χαζεύοντας μερικές κουταλιτσες, γιατί αλλιώς εμένα τουλάχιστον αν δε φάει καλά τη φρουτόκρεμα μετα κλαψουρίζει και θελει και γαλα!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο 6 μηνων ετρωγε 1μπανανα 1αχλαδι κ η μισι μηλο...οταν εφτασε στους 7 μηνες του προσθετα κ μια φετα πεπονι η 1ροδακινο..ποτε δεν κοιταξα ml στην φρουτοκρεμα.ετρωγε παντα3-4φρουτα με 2-3 μπισκοτακια μεσα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα ο μπέμπης μου είναι 6 μηνών και τρώει 200ml φρούτα χωρίς γκρίνια, 1 μήλο, 1 αχλάδι και μια μπανάνα! Μπισκοτάκι δεν βάζω γιατί την τρώει ευχάριστα και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται, στην κόρη μου όμως που την έτρωγε με το ζόρι της έβαζα και 2 μπισκοτάκια, από εκείνα της nutricia που είναι για μικρά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λίγα τα 100 ml φρούτου... Δεν είναι καν ένα γεύμα.

Είναι σημαντικό τα παιδιά να τρώνε όσο το δυνατόν περισσότερο (σε ποικιλία και ποσότητα) φρούτο. Χωρίς κανένα περιορισμό!

Αντίθετα, περιορισμός υπάρχει στην "κρέμα" του απογευματινού. Αυτή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 200ml και ιδανικά πρέπει να αντικαθίσταται από φρουτόκρεμα ή χορτόσουπα.

 

Οπότε, μήπως να "μάθεις" να ξεγελάς κι εσύ το μωρό; Η να επαναλαμβάνεις το τάισμα του φρούτου περισσότερες φορές μέσα στη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

γιατί σας έχουν βάλει οι γιατροί σας όρια στα φρούτα??? εμένα δεν μου είχε βάλει. η κοπελιά μου στην ηλικία των δικών σας έτρωγε 1 μεγάλη μπανάνα, ένα αχλάδι, ένα μήλο και μισό πορτοκάλι +2 μπισκοτάκια τριμένα μέσα. δεν είναι υπέρβαρη ίσα ίσα σαμιαμίδι την λες. συνεχίζει ακόμα έτσι με τα φρούτα. φαγητό μπορεί να της βάλω στοπ στα φρούτα όμως την έχω πολύ λάσκα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο 6 μηνων ετρωγε 1μπανανα 1αχλαδι κ η μισι μηλο...οταν εφτασε στους 7 μηνες του προσθετα κ μια φετα πεπονι η 1ροδακινο..ποτε δεν κοιταξα ml στην φρουτοκρεμα.ετρωγε παντα3-4φρουτα με 2-3 μπισκοτακια μεσα!!

 

έτσι!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ο μπουμπουκος μου τρωει μισο μηλο 1 μπανανα 1 αχλαδι και χυμο 1 πορτοκαλιου,βαζω μεσα τρεις κουταλιες ρυζαλευρο βανιλια,οταν τελειωνει η κρεμα κλαιει και μου λεει μα μα μαααα!8 μηνων ειναι.τα 100 μλ και μενα μου φαινονται πολυ λιγα.εξαρταται βεβαια απο το ποσο συχνα το ταιζεις,εμεις τρωμε μετα απο αυτο το γευμα σε 3μιση ωρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω πάντως ότι δε χρειάζεται να "ξεγελάτε" τα παιδάκια, ούτε να τα ζορίζετε να φάνε περισσότερο. Να επιμένετε στο να τρέφονται σωστά και συχνά, αλλά όχι πολύ. Η αλήθεια είναι ότι έχουν υπάρξει έρευνες που δείχνουν πως συχνά αυτό το "Φάε για να ψηλώσεις" οδηγεί σε παιδική παχυσαρκία.

Ένα παιδί ξέρει πόσο θέλει να φάει για να χορτάσει. Σίγουρα οι διατροφικές του ανάγκες είναι πολύ πιο αυξημένες συγκριτικά με την καθιστική ενήλικη ζωή, αλλά μην τα πιέζετε. Φροντίστε να είναι συγκεντρωμένα όταν τρώνε (για τα μεγαλύτερα παιδάκια), να μη βλέπουν τηλεόραση για παράδειγμα, ή να μην έχουν εστιάσει στο τι θα κάνουν μόλις φάνε και τότε θα φάνε ακριβώς την ποσότητα που πρέπει.

Μην κάνετε τα λάθη που έκαναν οι γιαγιάδες μας...

 

Διατροφικά πάντως, επιβάλλεται κάποιο όριο στα φρούτα, μιας που είναι πλούσια σε σάκχαρα (κυρίως τα σταφύλια, μπανάνες και τα κεράσια) και από κάποιο σημείο και μετά μιλάμε απλά για υπερβολή. Αν τους αρέσουν τα φρούτα, δε χρειάζεται να τα αναμείξετε με κάτι άλλο. Γενικότερα εμπιστευτείτε τον παιδίατρό σας. Αν δεν τον εμπιστεύεστε αρκετά για να ακολουθήσετε τις οδηγίες του, ήρθε η ώρα να αλλάξετε παιδίατρο. Τώρα για τις ατάκες του στυλ "Βάλτου να φάει παραπάνω κι ας είπε ο γιατρός 100ml γιατί η κόρη της Μαρίκας έτρωγε 300ml" νομίζω ότι η ιατρική προειδοποίηση που βρίσκουμε σε κάθε φάρμακο "Αυτό το φάρμακο σας το έγραψε ο γιατρός σας μόνο για το συγκεκριμένο ιατρικό σας πρόβλημα και δε θα πρέπει να το δίνετε σε άλλα άτομα κτλ κτλ" αρμόζει καταπληκτικά στην περίσταση. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, δεν είναι όλα πανάκεια. Ακόμα και κάτι υγιεινό, όπως τα φρούτα, μπορεί να προκαλέσει κακό όταν υπερκαταναλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια.. Εμας ο μπεμπακος μας ειναι 6 μηνων.. Τρωει 1/2 μηλο 1/2 μπανανα 1/2 αχλαδι κ 1/2 πορατοκαλι (χυμο) βγαινει στα 150-180μλ περιπου.. Η αληθεια ειναι οτι ξεκιναει "δυναμικα" και μετα ξαφνικα δεν θελει.. Αλλα αν τον 'ξεγελασω' θα το φαει ολο χωρις γρινα.. Ουτε κλαματα! Επειδη μου εχει μειωσει το γαλα απο 180μλ πηγαμε στα 120-150μλ τον 'πιεζω' και στο μεσιμεριανο.. Μονο το απογευμα το ρυζαλευρο τρωει πιο ευχαριστα! Αν σταματισω να τον 'πιεζω' κ να τον 'ξεγελαω' θα τρωει τα μισα.. Δεν ειναι λιγο?? Διαβασα πιο πανω για 200μλ κτλ και αγχωθηκα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Sporaki17 είπε:

Κοριτσια.. Εμας ο μπεμπακος μας ειναι 6 μηνων.. Τρωει 1/2 μηλο 1/2 μπανανα 1/2 αχλαδι κ 1/2 πορατοκαλι (χυμο) βγαινει στα 150-180μλ περιπου.. Η αληθεια ειναι οτι ξεκιναει "δυναμικα" και μετα ξαφνικα δεν θελει.. Αλλα αν τον 'ξεγελασω' θα το φαει ολο χωρις γρινα.. Ουτε κλαματα! Επειδη μου εχει μειωσει το γαλα απο 180μλ πηγαμε στα 120-150μλ τον 'πιεζω' και στο μεσιμεριανο.. Μονο το απογευμα το ρυζαλευρο τρωει πιο ευχαριστα! Αν σταματισω να τον 'πιεζω' κ να τον 'ξεγελαω' θα τρωει τα μισα.. Δεν ειναι λιγο?? Διαβασα πιο πανω για 200μλ κτλ και αγχωθηκα! 

Σπορακι Καλημέρα!Μην αγχώνεσαι είναι νωρις ακομα τωρα ξεκινήσατε στέρεες..Απλά όσο μπορείς δωσε καθε φορά απο λίγο παραπάνω κ αν έχει φαρι τουλάχιστον το μισό ή κ λίγο παραπανω μη δώσεις γάλα μπορεί να τον εχει καλύψει κ απλα να θελει το γαλα γτ αυτό ξερει σαν φαγητό μεχρι τωρα,το πολύ πολυ να πεινάσει λιγο νωρίτερα.Σιγα σιγα αντικαθιστας τα 3 γεύματα με στερεες κ δε δίνεις καθόλου γάλα.

Link to comment
Share on other sites

@Sporaki17 το μωρό είναι έξι μηνών και τώρα γνωρίζει τις τροφές. Δεν πρέπει σονι κ καλα να τρώει 200 μλ. Μπορεί με λιγότερα να είναι καλυμμένος ή και κάποιες φορές να φάει πιο πολύ.

 

Όταν λες ''τον ξεγελας'' δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις αλλα είναι πιο σωστό να έχει πχ δύο παιχνίδια στο τραπεζάκι του παρά να τρέχεις πχ με την περπατούρα να τον κυνηγάς. 

 

Εγώ δεν πιεσα ποτέ το μικρό μου να φάει αν δεν ήθελε φοβουμενη να μην συνδέσει το φαγητό με κλάματα. Ετρωγε λίγες κουταλιές στην ηλικία σας και μόνος του αύξησε τις ποσότητες σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2017 at 10:27 ΠΜ, Sporaki17 είπε:

Κοριτσια.. Εμας ο μπεμπακος μας ειναι 6 μηνων.. Τρωει 1/2 μηλο 1/2 μπανανα 1/2 αχλαδι κ 1/2 πορατοκαλι (χυμο) βγαινει στα 150-180μλ περιπου.. Η αληθεια ειναι οτι ξεκιναει "δυναμικα" και μετα ξαφνικα δεν θελει.. Αλλα αν τον 'ξεγελασω' θα το φαει ολο χωρις γρινα.. Ουτε κλαματα! Επειδη μου εχει μειωσει το γαλα απο 180μλ πηγαμε στα 120-150μλ τον 'πιεζω' και στο μεσιμεριανο.. Μονο το απογευμα το ρυζαλευρο τρωει πιο ευχαριστα! Αν σταματισω να τον 'πιεζω' κ να τον 'ξεγελαω' θα τρωει τα μισα.. Δεν ειναι λιγο?? Διαβασα πιο πανω για 200μλ κτλ και αγχωθηκα! 

 

Αυτο κορίτσι μου λέγεται μπούκωμα. Που οδηγεί μακροπρόθεσμα σε ένα παιδί που δεν σέβεται το σώμα του και την αίσθηση κορεσμού και βάζει τα θεμέλια της παχυσαρκίας. Οταν δε θέλει, σου λέει ότι χόρτασε. Και εκεί σταματάς. 

Τα ελληνόπουλα είναι από μωρά παχύσαρκα. Δυστυχώς.

Το στομάχι του ειναι όσο η μπουνίτσα του. Χωράει άντε το μισό μήλο. Οσο του δίνεις, ειναι ήδη πάρα πολύ και απλά ξεχειλώνει το στομάχι του. Οντως θα το ακούσεις από πολλές μαμάδες. Και επαναλαμβάνω, τα ελληνόπουλα αντικειμενικά είναι από τα πιο παχύσαρκα παιδιά του κόσμου. Δεν είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...