Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

L

 

οιπόν για το DHA (docohexanoic acid)....

Βρίσκεται σε ποσότητα 3 με 4 φορές μεγαλύτερη στα βρέφη απ'ότι στους ενήλικες... Γιατί αυτό; γιατί μετά την γέννηση μεγάλο μέρος του εγκεφάλου αναπτύσσεται ακόμα και χρησιμεύει στην σύνθεση των κυτταρικών μεμβράνων του εγκεφάλου...Είναι κύριο συστατικό νευρώνων και φωτουποδοχέων και η έλλειψη του συνοδεύεται από εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία.

Ό,τι ΔΗΑ συνθέτει η μητέρα στην εγκυμοσύνη το περνάει κατά κύριο λόγο στο έμβρυο για να το "ασφαλίσει" καλύτερα, και να αναπτυχθεί καλύτερα.

Όταν γεννηθεί έχει περίπου απόθεμα τριών μηνών από ΔΗΑ, επίσης έχει κάποια μικρή δυνατότητα να συνθέτει μόνο του και επίσης το λαμβάνει καθημερινά από το μητρικό γάλα. Οπότε το τελειόμηνο νεογέννητο είναι καλά "ασφαλισμένο" από την φύση του. Τα πρόωρα έχουν πολύ λιγότερα αποθέματα ΔΗΑ...

 

Στο παρελθόν οι επιστήμονες πίστευαν ότι ο εγκέφαλος έχει την δυνατότητα να το συνθέτει σε επαρκή ποσότητα, κάτι που έχει αποδειχθεί ότι δεν ισχύει και για αυτό το λόγο δεν προσθέταν ΔΗΑ στα γάλατα-σκόνες.

Με διάφορες εργασίες αποδείχθηκε ότι αν δεν λαμβάνουν τα μωρά ΔΗΑ από το γάλα (μητρικό ή ξένο) τα επίπεδα του στον εγκέφαλο πέφτουν κάτω από το "φυσιολογικό".

 

Μήπως γνωρίζεις το DHA πότε το προσθέσανε στα γάλατα;

και τί σημαίνει ότι η έλλειψη του συνοδεύεται από εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία, δηλαδή τόσοι άνθρωποι που μεγαλώσανε με φόρμουλα είναι πιο "χαζοί";

 

 

 

Όσον αφορά την χορτοφαγία (γιατί εκεί θέλω να καταλήξω...) Ειδικά οι vegans (που δεν τρώνε ούτε γαλακτοκομικά) λαμβάνουν ελάχιστο εως καθόλου DHA με την διατροφή τους. Η σύνθεση μπορεί να είναι επαρκής στους ενήλικες αλλά τα αποθέματα τους είναι λιγοστά.

(Το ΔΗΑ βρίσκεται στις ίδιες τροφές που βρίσκεται και τα Ω6 λιπαρά)

Αυτά τα ολίγα...

 

Πάντως τα DHA μπορείς να τα πάρεις και απο καρπούς όπως τα καρύδια (πρέπει να είναι με το τσόφλι τους για να μη στεγνώσουν) επίσης έχει η άγρια γλυστρίδα και ο λιναρόσπορος.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο θηλασμός δεν σε περιορίζει καθόλου! Μια μπουγάτσα μπορεί να είναι χειρότερη τροφή από αυτό στο κουτί αλλά μια χαρά την τρώμε όταν θηλάζουμε.

 

Το φοβερό με το θηλασμό είναι ότι παράγουμε ζωντανό γάλα ότι σαβούρα και να φάμε! Ας είναι καλά το σώμα μας! :)

 

Ευχαριστώ Αγλαϊα, σίγουρα η σόγια αν δεν είναι απο βιολογική καλλιέργια δεν είναι και ότι καλύτερο αν μπορέσω να βρώ κάτι άλλο βιολογικό ή κάποια whey θα την πάρω αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό.

 

Πάντως το να ακολουθείς μία vegan διατροφή είναι πολύ δύσκολο όταν έχεις οικογένεια.

.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό το θέμα απασχολεί όλους μας και θα προτιμούσα να μιλάμε για μια υγιεινή, ισορροπημένη διατροφή με κρέας και απ'όλα και να λέμε για το τί δεν πρέπει να τρώμε με την έννοια των συντηρητικών, των βελτιωτικών γεύσης, αρωμάτων κτλ.

 

πχ έχουν γίνει έρευνες πολλές για τη "μεσογειακή δίαιτα" αποδεικνύοντας οτι βοηθάει στη μακροζωία. Οι Κρητικοί είχαν το μεγαλύτερο προσδόκιμο όριο ζωής μέχρι πρόσφατα στην Ευρώπη (ή στον κόσμο, δεν θυμάμαι). Ο πατέρας μου έχει διδαχθεί στο σπίτι του όλα αυτά που οι διαιτολόγοι σπουδάζουν ακόμα.

 

Προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τον τροχό ή θέλουμε να βάλουμε το λιθαράκι μας στην ενημέρωση γονέων; Εννοώ οτι μια μέση ελληνική οικογένεια τρώει κρέας δεν είναι ούτε ωμοφαγική ούτε χορτοφαγική, αλλά θέλει να γνωρίζει κάποια πράγματα για το τί θα πρέπει να αποφεύγει από τις ετικέτες. Μήπως πρέπει να ανοίξω νέο θέμα; Δεν το κάνω... :wink:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα τι τρως μια μέρα ας πούμε?

 

Να διευκρινίσω για να μην παρεξηθώ, δεν είμαι ωμοφάγος ούτε χορτοφάγος καν και γι αυτό το λόγο δεν ασχολήθηκα πολύ με το θέμα. Όμως έχω κάποιες μέρες ωμοφαγίας ή με πολλά γεύματα ωμοφαγίας.

 

Έχω κάνει σταφυλοθεραπεία που περιλαμβάνει 2-3 κιλά σταφύλια την ημέρα και μία χούφτα αμύγδαλα ή καρύδια σε γεύμα ανεξάρτητο από τα σταφύλια. Καλύτερα να είναι μουσκεμένα για να έχουν περισσότερες πρωτεΐνες. Αυτό το σχήμα μπορείς να το ακολουθήσεις από μία μέρα μέχρι 5-6 εβδομάδες. Είναι θεραπευτικό.

 

Άλλο σχήμα με μεγαλύτερη ποικιλία είναι

 

-1 γεύμα σαλάτα με ωμά λαχανικά και φύτρα (σημαντική πηγή βιταμινών και ενίοτε πρωτεϊνών ανάλογα με την προέλευση του φύτρου), αν το φύτρο δεν έχει πολλές πρωτεΐνες μπορεί να προσθέσει 1-2 είδη ξηρών καρπών. Οι μουσκεμένοι έχουν περισσότερες πρωτεΐνες. Στα ωμα μπορούν να συμπεριληφθούν οι ελιές, οι λιαστές ντομάτες...

 

-1 γεύμα ξηροί καρποί μουσκεμένοι

 

όλα τα υπόλοιπα γεύματα φρούτα

 

Τα φύτρα θέλουν λίγη οργάνωση, διατηρούνται κάποιες μέρες στο ψυγείο (5-7) οπότε δεν είναι πολύ απαιτητική η προετοιμασία.

 

 

Και κάτι άλλο, θα συνιστούσες αυτή τη διατροφή και για παιδιά?

τα βρέφη κάνουν αναγκαστική ωμοφαγία, το μητρικό γάλα είναι ωμό, οι πρωτες τροφές που τρώνε είναι τα φρούτα που είναι πάλι ωμά!

 

δεν νομίζω ότι η αποκλειστική ωμοφαγία μπορεί να εφαρμοστεί αποκλειστικά χωρίς κίνδυνο για την ανάπτυξη και την υγεία των παιδιών. Άλλωστε είναι και το θέμα του κρέατος που τα παιδιά δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να το φάνε ωμό.

 

Πριν προχωρήσει η έρευνα για όσα γραφει η felinidoc, ακόμη και γιατροί που συνιστούσαν τη χορτοφαγία ως θεραπευτική προσέγγιση, υποστήριζαν ότι ειδικά μεταξύ ενός και τριών ετών είναι απαραίτητη η παρουσία του κρέατος στο διαιτολόγιο του παιδιού. Όχι στην ποσότητα που συνήθως συνισταται αλλά σίγουρα σε καποια ποσότητα της τάξης μερικές φορές το μήνα, μία φορά την εβδομάδα, κάτι τέτοιο. Σε αυτό κατέληξαν από παρατηρήσεις σε μια εποχή που δεν είχε ανακαλυφθεί καν η δομή του DNA. Ήμουν σίγουρη ότι η έρευνα είχε προχωρήσει και τις απορίες που έχω εγώ τις είχαν και άλλοι πολύ πριν από μένα, οπότε περίμενα ότι κάτι θε έχει βγει μέχρι τώρα που να υποστηρίζει την ίδια άποψη αλλά πιο τεκμηριωμένα, όχι μόνο βάση παρατηρήσεων.

 

Θα σου αναφέρω και την εμπειρία μου με το γιο μου. Είχα συζητήσει με την παιδίατρο ότι δεν θέλω να εισάγω νωρίς το κρέας τη διατροφή του, της είπα ότι θα ακολουθήσω την προσέγγιση της τάδε παθολόγου που το βάζει περίπου στο χρόνο για τα περισσότερα παιδιά. Έτσι κι αλλιώς ξεκίνησε συστηματικά στερεά κάπως αργά, μέσα στον 8ο μήνα γιατί πριν δεν τα ανεχόταν. Δοκίμαζε φρούτα και γιούρτι που το μύρισε και κάτι έπαθε! Ξεκίνησε με φρούτα και στον 9ο δοκίμασε και τα λαχανικά και δημητριακά. Γενικά τρελλαίνονταν με τα φρούτα. Θήλαζε πολύ και η ανάπτυξή του ήταν πολύ πάνω από το αναμενόμενο. Σημάδια αναιμίας δεν είχε, οπότε η γιατρός δεν ανησυχούσε.

 

Στο σπίτι δεν μαγείρευα κρέας και δεν το είχε μυρισει καν.

 

Όταν ήταν 11.5 μηνών βρεθηκαμε σε ένα πανηγύρι, όπου μύρισε τα σουβλάκια και τρελλάθηκε! Ζητήσαμε ένα σουβλάκι χωρίς αλάτια, του βάλαμε λεμονι και το διαλύσαμε σε μικρά κομματάκια, το έφαγε σχεδόν όλο, άφησε μόνο μισό κομματάκι...

 

Είμαι σίγουρη ότι μια κατσίκα ή άλλο ζώο που τρώει μόνο χόρτα δεν νιώθει καμία συγκίνηση στη μυρωδιά ούτε του ωμού ούτε του ψημένουν κρέατος!

 

Ο γιος μου τρώει αρκετό κρέας, ποτέ δεν του το προτείνω, πάντα το ζητάει. Παραγγέλνει στο εστιατόριο μοσχάρι κοκκινιστό και σχολιάζει το αν είναι καλομαγειρεμένο ή όχι (αναφέρω επίτηδες το εστιατόριο γιατί εκεί μπορεί να φαει ότι θέλει από σκέτες πατάτες τηγανιτές και μακαρόνια μέχρι οτιδήποτε), παραγγέλνει ψάρι, ζητάει σαλάτα...

 

Δεν έχω καταλήξει στο αν υπάρχει ένα σύστημα διατροφής που είναι αρκετά καλύτερο από κάποια άλλα. Ως βασική αρχή είχα να μη δινω βιομηχανοποιημένες τροφές όπως κρέμες σε σκόνη, ζάχαρη, μπισκότα, αλλαντικα, γαριδάκια, σοκολάτες. Μέχρι τα 3 που δεν πήγαινε σχολείο και τα παιδικά πάρτυ ήταν σπάνια, όλα ήταν υπό έλεγχο. Μετά άρχισε να κοινωνικοποιείται και να μαθαίνει διάφορα οπότε άρχισε η εκπαίδευση! Ευτυχώς στο σχολείο είχαν κάθε χρόνο μια θεματική ενότητα για τη διατροφή και μαθαίνανε αρκετά πράγματα. Έχουμε κάνει διάφορες συμφωνίες για να κρατάμε τις επιβλαβείς τροφές σε μικρή ποσότητα (μόνο μία φορά την εβδομάδα ανθυγιεινό σνακ στο σχολείο, μία φορά την εβδομάδα αλλαντικά και αυτά μόνο στο σπίτι όπου παίρνουμε κάποια χωρίς συντηρητικά, πατατάκια σπάνια και μόνο χωρίς βελτιωτικά γεύσης). Παραβιάζουμε τους κανόνες σε κοινωνικές εκδηλώσεις πάρτυ, τραπεζώματα(πχ στο πάρτυ δεν μπορεί να ελέγξει τη σύνθεση στα πατατάκια και αν σερβίρουν σάντουιτς με λουκάνικο κάνει πάρτυ!) και όταν ταξιδεύουμε που είμαστε όλοι πιο ελαστικοί (έχουμε συμφωνήσει να πάμε για μιλφέιγ!!!)

Link to comment
Share on other sites

, μία φορά την εβδομάδα αλλαντικά και αυτά μόνο στο σπίτι όπου παίρνουμε κάποια χωρίς συντηρητικά

 

Υπάρχουν αλλαντικά χωρίς συντηρητικά; Ποιά; Που;

 

Ενδιαφέρομαι κάργα!!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τον τροχό ή θέλουμε να βάλουμε το λιθαράκι μας στην ενημέρωση γονέων;

 

Και τα δύο!

Παρόλες τις ενδείξεις που έχουν για τα θετικά της μεσογειακής διατροφής, δεν έχουν καταλήξει ακόμη στις ΣΗΠ (συνιστώμενη ημερίσια ποσότητα), πχ. οι Αμερικανοί θεωρούν ότι χρειαζόμαστε πάρα πολλές πρωτεΐνες κάθε μέρα και αυτή η αποψη έχει επικρατήσει στη διαιτολογία αν και υπάρχουν και άλλες απόψεις.

 

Γυρνάμε αναγκαστικά πίσω (στη μεσογειακή διατροφή και ακόμη πιο πίσω) για να κατανοήσουμε καλύτερα αυτό που συμβαίνει. Υπάρχουν διάφοροι λαοί με πολύ διαφορετικές συνήθειες, υπάρχουν οι εσκιμώοι με σχεδόν αποκλειστική κρεοφαγία (πού να τα βρούνε τα φρούτα και τα λαχανικά μέσα στους πάγους), άλλοι με σχεδόν βέγκαν διατροφή κλπ...

 

Μέχρι πριν κάποιες δεκαετίες τα κύρια εργαλεία της επιστήμης ήταν η συστηματική παρατήρηση, η επεξεργασία των παρατηρήσεων και στη συνέχεια η διατύπωση κάποιων θεωριών. Αυτή τη στιγμή στα έμβια όντα η επιστήμη έχει τη δυνατότητα να παρατηρήσει τη ζωή από μέσα, αγγίζει τα γονίδια, δεν παραπλανάται από το φαινότυπο που είναι ο συνδυασμός των γονιδίων του περιβάλλοντος και της αλληλεπίδρασής τους. Συνεχίζουμε λοιπόν τις μελέτες των παρατηρήσεων των φαινοτύπων αλλά προσπαθούμε να τις συνδυάσουμε με τις μελέτες των γονιδίων και τον τρόπο που αυτά εκφράζονται για να κατανοήσουμε καλύτερα τη ζωή, να ελέγξουμε τις ήδη διατυπωμένες θεωρίες και να τις επαναδιατυπώσουμε αν χρειάζεται!

 

 

Εννοώ οτι μια μέση ελληνική οικογένεια τρώει κρέας δεν είναι ούτε ωμοφαγική ούτε χορτοφαγική,

Η μέση ελληνική οικογένεια έχει χάσει το μέτρο στην ποσότητα της τροφής, τα ελληνόπουλα είναι τα πιο παχύσαρκα παιδιά στην Ευρώπη!

 

Η μεσογειακή διατροφή περιλαμβάνει πολλά ωμά (φρούτα, ξηρούς καρπούς, λαχανικά), πολλά λαχανικά και δημητριακά και λίγα γαλακτοκομικά (δεν είμασταν ποτέ πλούσιοι!) και ελάχιστο κρέας (ο τόπος δεν άντεχε να θρέψει πολλά ζώα).

 

Ακόμη και αν εξακολουθούμε να τρώμε μεσογειακά πιάτα, αν δεν τηρούμε τις αναλογίες, το μέτρο, τότε η διατροφή μας δεν είναι μεσογειακή. Στην Κρήτη η δυνατότητα να φάνε κρεας υπήρχε μόνο λίγες φορές το χρόνο!

 

 

αλλά θέλει να γνωρίζει κάποια πράγματα για το τί θα πρέπει να αποφεύγει από τις ετικέτες.

 

Για τις ετικέτες νομίζω ότι είναι σημαντικό να ξεχωρίζουμε τις ποιότητες του ελαιολάδου, όπως γράφτηκαν παραπάνω. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ούτε τι ελαιόλαδο τρώνε...

 

Για τις υπόλοιπες ετικέτες, πλην του λαδιού, ο κανόνας είναι ένας: δεν αγοράζουμε ετικέτες που δεν τις καταλαβαίνουμε πλήρως. Όταν στην ετικέτα γράφει μόνο φακές είναι εντάξει, όταν γράφει κατεψυγμένο κρέας είναι εντάξει (καταλαβαίνουμε και τις δύο λέξεις), αν αρχίσουν τα γλουταμινικά μονονάτριο, δινάτριο κλπ ένα είναι σίγουρο, αυτός που τα καταλαβαίνει σίγουρα ξέρει περί τίνος πρόκειται και δεν τα καταναλώνει, αυτός που δεν τα καταλαβαίνει σίγουρα δεν πρέπει να τα φάει γιατί δεν έχει καν συναίσθηση της επιδρασης και θα χάσει το μέτρο.

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό, το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι αγοράζουμε πράγματα και δεν διαβάζουμε ποτέ μα ποτέ την ετικέτα τους. Για να γίνει συζήτηση για το τι πρέπει να αποφεύγουμε θα πρέπει πρώτα να έχουμε διαβάσει την ετικέτα.

 

Και ακόμα πιο βασικό, χρησιμοποιούμε υλικά χωρίς να ξέρουμε τι είναι. Δεν καταλαβαίνουμε βασικές έννοιες. Δίνω συνταγή και λέω βούτυρο και με ρωτάνε τι βούτυρο; βιτάμ ή άλλο; Όταν έκπληκτη απαντώ ότι το βιτάμ και το άλλο είναι μαργαρίνες και δεν είναι βούτυρο αγελάδας με κοιτάζουν λες και τους είπα τη θεωρία της σχετικότητας! Το πιο τραγικό είναι που μερικοί γνωρίζουν ότι το βιτάμ δεν είναι βούτυρο και λενε είναι φυτικό άρα καλό! Ακόμη και αν έχει μερικά λιπαρά που δεν είναι τρανς, αν το βάλεις στο κέηκ θα γίνουν όλα τρανς και ίσως γίνουν χειρότερα από του βουτύρου!

 

Οι αγνές τυρόπιτες που ετοιμάζουμε στο σπιτάκι μας με έτοιμο φύλλο περιέχουν συντηρητικά! Γιατί το φύλλο περιέχει συντηρητικά... όμως οι περισσότεροι δεν έχουν διαβάσει ποτέ την ετικέτα... (τώρα γιατί σε ένα προϊόν που καταψύχεται χρειάζονται και τα συντηρητικά... αυτό είναι μια άλλη ιστορία... Σωτήρη, το ερώτημα για σένα!). Και είναι γεμάτες τρανς λιπαρά απλά και μόνο γιατί ψήθηκαν, ανεξάρτητα από το είδος του λίπους που χρησιμποιήθηκε!

 

Το αγνό κέηκ που ετοιμάζουμε για τα βλαστάρια μας είναι γεμάτο αιθυλοβανιλίνη από το σκονάκι που χρησιμοποιούμε και δεν ξέρουμε τι είναι, είναι γεμάτο τρανς λιπαρά γιατί βάλαμε φυτική μαργαρίνη, ή βούτυρο ή λάδι και το ψήσαμε αλλά δεν ξέρουμε ότι το ψήσιμο καθιστά τόσο επιβλαβή ακόμη και τα καλύτερα λιπαρά (που μπορεί να είναι ελαφρια σπορέλαια με ορυκτέλαιο...), περιέχει "αγνή" λευκή ζάχαρη με κάθε δυνατό υπόλοιμα από την προσπάθεια να γίνει τόσο αγνή και ακόμη δεν έπιασα το γάλα με τις αφλατοξίνες, τα αυγά και το αλεύρι...

 

Για να επανέλθω στη μεσογειακή διατροφή, στη μεσόγειο η ενέργεια ήταν πάντα λιγοστή, γενικά ο τόπος είναι πολύ φτωχός. Άρα η δυνατότητα για μαγείρεμα ήταν περιορισμένη. Στα πιο πολλά σπίτια η φωτιά άναβε μία φορά την ημέρα για να ετοιμάσει ένα κανονικό κι ένα πρόχειρο γεύμα. Τα υπόλοιπα γεύματα ήταν συνήθως ωμά. Αυτό το μπες-βγες στην κουζίνα και η συνεχής πρόσβαση στο ψυγείο και τα ντουλάπια δεν υπήρχε γιατί δεν υπήρχε ψυγείο και δεν υπήρχαν συσκευασμένα τρόφιμα στα ντουλάπια!

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν αλλαντικά χωρίς συντηρητικά; Ποιά; Που;

 

Ενδιαφέρομαι κάργα!!

 

από την εταιρεία έδεσμα η σειρά natarelle, μόνο αυτή η σειρά γιατί η εταιρεία βγάζει και άλλα αλλαντικά που είναι με συντηρητικά

 

φυσικά δεν κυκλοφορούν χύμα γιατί τα προϊόντα που κόβονται στο σούπερ μάρκετ πρέπει να αντέχουν πολύ.

 

Τα προϊόντα δεν είναι πολλά, έχει λουκάνικα φρανκφούρτης, γαλοπούλα σε μεγάλες στρογγυλές φέτες, γαλοπουλάκι, παριζάκι, ζαμπονάκι.

Το παριζάκι δεν το παίρνω γιατί έχει πολλά λιπαρά.

 

Δυστυχώς δεν είναι βιολογικά. Όμως δεν περιέχουν ούτε συντηρητικά ούτε βελτιωτικά γεύσης (γλουταμινικά άλατα νατρίου...). :)

 

έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης, λένε ότι αν το προϊόν ανοιχτεί πρέπει να καταναλωθεί σε 2 24ωρα. Το έχω δοκιμάσει και αντέχουν σίγουρα περισσότερο, στο δικό μου ψυγείο μία εβδομάδα. Ουσιαστικά αντέχουν όσο και ένα μαγειρεμένο φαγητό.

 

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να καταναλωθεί τέτοια ποσότητα στο σπίτι μας κάνω το εξής: κόβω σε φετάκια έτοιμα το πχ ζαμπονάκι και τα στρώνω σε λαδόκολα μέσα σε ένα τάπερ και το βάζω στην κατάψυξη. Όταν ξαναχρειαστούμε σάντουιτς βγάζω τα φετάκια που αποψύχονται σχετικά σύντομα και είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

, μία φορά την εβδομάδα αλλαντικά και αυτά μόνο στο σπίτι όπου παίρνουμε κάποια χωρίς συντηρητικά

 

Υπάρχουν αλλαντικά χωρίς συντηρητικά; Ποιά; Που;

 

Ενδιαφέρομαι κάργα!!

 

Ναι!!Κι εγω σχετικα προσφατα το βρηκα!Ειναι το ζαμπον ορεινο της Κρετα φαρμ με ελαιολαδο χωρις συντηρητικα,ΟΡΕΙΝΟ λεγεται κυριως...Δεν το εχουν ολα τα σουπερ γιατι δεν το πολυζηταει ο κοσμος...Εδω στην Βεροια,μονο ο Μαρινοπουλος εχει.

Απο κασερια επισης,τα ελληνικα,κολιος,μετεωρα,τρικαλινο δεν εχουν...Το gouda,milner,edam κτλ εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!Κι εγω σχετικα προσφατα το βρηκα!Ειναι το ζαμπον ορεινο της Κρετα φαρμ με ελαιολαδο χωρις συντηρητικα,ΟΡΕΙΝΟ λεγεται κυριως...Δεν το εχουν ολα τα σουπερ γιατι δεν το πολυζηταει ο κοσμος...

Αυτό δεν το ήξερα! Θα το κοιτάξω.

 

 

Απο κασερια επισης,τα ελληνικα,κολιος,μετεωρα,τρικαλινο δεν εχουν...Το gouda,milner,edam κτλ εχουν...

 

Για εξήγησε τι εννοείς. Γενικά τα τυριά δεν χρειαζονται συντηρητικά, δηλαδή τα gouda, edam αυτά που παίρνω σίγουρα δεν έχουν συντηρητικά.

 

Συνήθως έχουν συντηρητικά οι αλοιφές (πχ φιλαδέφια, cottage), άλλα προϊόντα που προέρχονται από τυριά αλλά υπόκεινται σε επεξεργασία με άλλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Υπάρχουν αλλαντικά χωρίς συντηρητικά; Ποιά; Που;

 

Ενδιαφέρομαι κάργα!!

 

από την εταιρεία έδεσμα η σειρά natarelle, μόνο αυτή η σειρά γιατί η εταιρεία βγάζει και άλλα αλλαντικά που είναι με συντηρητικά

 

Αμάν, τζάμπα την πήρα την χαρά.. Η εταιρεία έδεσμα είναι Βορείου Ελλάδος - υπάρχουν άραγε προϊόντα της εδώ στην Αθήνα;

 

Επίσης, frene συμφωνώ: το ΟΡΕΙΝΟ είναι υψηλών προδιαγραφών - τουλάχιστον από τα λίγα που ξέρω. Δεν έχει όμως γαλοπούλα - ή κάνω λάθος;

 

Γενικώς, εκείνο που με ενδιαφέρει στα αλλαντικά είναι μόνο η γαλοπούλα; Ξέρουμε κανένα προϊόν καλό για μας (και τα παιδιά μας);

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Απορία: γιατί ψάχνουμε για αλλαντικά αντί για το κανονικό κρέας του ζώου και να το παρασκευάσουμε όπως θέλουμε; Είναι η ευκολία, η γεύση ή κάτι άλλο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμάν, τζάμπα την πήρα την χαρά.. Η εταιρεία έδεσμα είναι Βορείου Ελλάδος - υπάρχουν άραγε προϊόντα της εδώ στην Αθήνα;

 

Γιατί καλέ; κάνετε εμπάργκο στις εισαγωγές από βορρά; :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πώς να το πώ,αλλα ας δοκιμασω ετσι αδεξια-ολα ωραια και καλα,αλλα μου φαινεται πολλη κουραση ολο αυτο...δηλαδη νοιωθω οτι δυστυχως δεν εχω τον χρονο να αφιερωσω σ'αυτο το ψαξιμο της υγιεινης διατροφης....το ειπα,κι οτι θελετε καταλαβαινετε... :roll: ισως οταν ανοιξει το ματακι μου να μπορεσω να εκφραστω καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Απορία: γιατί ψάχνουμε για αλλαντικά αντί για το κανονικό κρέας του ζώου και να το παρασκευάσουμε όπως θέλουμε; Είναι η ευκολία, η γεύση ή κάτι άλλο;

 

Θα μεγαλώσει και θα καταλάβεις!

 

Ο γιος μου θέλει να φάει λουκάνικο γιατί το έχει φάει σε πάρτυ, στο σχολείο (ναι, τους σέρβιραν και λουκάνικο φρανκφούρτης!), τα βλέπει στις καντίνες, τα μυρίζει...

 

Από το να τρώει όποια λουκάνικα να είναι, του έχω πει ότι 1-2 φορές το μήνα μπορεί να τρώει από τα λουκάνικα που έχουμε στο σπίτι.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα αλλαντικά. Τα βλέπει στα φαγητά των παιδιών στο σχολείο, τα βλέπει στα σάντουιτς και τα τοστ έξω και τα ζητάει. Με την ίδια λογική έχω κάνει συμφωνία για μία φορά την εβδομάδα σάντουιτς με αλλαντικό. Συγκεκριμένα δύο φορές την εβδομάδα που έχει αγγλικά αμέσως μετά το σχολείο, τρώει ένα σάντουιτς όταν φθάνουμε στα αγγλικά, αυτό το σάντουιτς τη μία φορά έχει αλλαντικό και την άλλη τυρί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο κασερια επισης,τα ελληνικα,κολιος,μετεωρα,τρικαλινο δεν εχουν...Το gouda,milner,edam κτλ εχουν...

 

Για εξήγησε τι εννοείς. Γενικά τα τυριά δεν χρειαζονται συντηρητικά, δηλαδή τα gouda, edam αυτά που παίρνω σίγουρα δεν έχουν συντηρητικά.

 

Συνήθως έχουν συντηρητικά οι αλοιφές (πχ φιλαδέφια, cottage), άλλα προϊόντα που προέρχονται από τυριά αλλά υπόκεινται σε επεξεργασία με άλλα υλικά.

 

Στα κασερια gouda που κοιταξα στο σουπερ οπως και στο minler(που το ετρωγα)και στο νουνου gouda (που διαφημιζεται τωρα τελευταια)η συσκευασια τους γραφει οτι εχουν συντηρητικα...Εσυ ποιο παιρνεις;

 

 

Ηρω νομιζω εχει και γαλοπουλα ορεινο Κρετα φαρμ Εν Ελλαδι! :

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πώς να το πώ,αλλα ας δοκιμασω ετσι αδεξια-ολα ωραια και καλα,αλλα μου φαινεται πολλη κουραση ολο αυτο...δηλαδη νοιωθω οτι δυστυχως δεν εχω τον χρονο να αφιερωσω σ'αυτο το ψαξιμο της υγιεινης διατροφης....το ειπα,κι οτι θελετε καταλαβαινετε... :roll: ισως οταν ανοιξει το ματακι μου να μπορεσω να εκφραστω καλυτερα :)

 

Δεν γίνεται να το κάνεις όλο μαζί! Είναι μεγάλο πακέτο!

Τώρα που είσαι στο σπίτι παίρνεις και διαβάζεις τι έχεις πάρει να ξέρεις τι σου γίνεται μετά αρχίζεις από τα απλά:

α) λάδι, διαλέγεις ένα ψυχρής πίεσης παρθένο

 

β) γιαούρτια παίρνεις παραδοσιακά χωρίς κανένα πρόσθετο, αυτά που γίνονται από γάλα χωρίς φρούτα και γλυκαντικα και πιάνουν καϊμάκι

 

Τα υπόλοιπα ψώνια τα κάνεις όπως συνήθως, όταν πας στο σπίτι κάθεσαι με την ησυχία σου και διαβάζεις τις ετικέτες και βλέπεις τί πήρες

 

Την επόμενη φορά που θα πας για ψώνια ψάχνεις για δύο μονο προϊόντα και τα άλλα τα αφήνεις όπως είναι κλπ.

 

Σιγά σιγά ξεσκαρτάρει το καλάθι! :)

Link to comment
Share on other sites

Στα κασερια gouda

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά για να μπορούμε να συννεονηθούμε! Για να τα καταφέρουμε πρέπει να μιλάμε την ίδια γλώσσα! :D

 

Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός! Και καθε κίτρινο τυρί δεν είναι κασέρι!

Μερικά δεν είναι κάν τυριά! (τα τετηγμένα you know it?)

 

http://www.nline.gr/index.php?p=374

 

Κείμενο - επιμέλεια: Παναγιώτης Κουκουβίτης

 

 

Το δεύτερο σε κατανάλωση, μετά την φέτα, τυρί στην Ελλάδα, είναι το κασέρι. Είναι ημίσκληρο τυρί με συμπαγή μάζα, χωρίς τρύπες, κυλινδρικά κεφάλια διαμέτρου 30 και ύψους 10 εκατοστών με χαρακτηριστικό επίπεδο κόψιμο της κυλινδρικής επιφάνειας, ώστε η ρόδα να μπορεί να στέκεται όρθια. Το κασέρι μπορεί να διατίθεται και σε παραλληλεπίπεδες φραντζόλες μήκους 30 εκατοστών και διατομής 10Χ10 εκατοστών. Το συναντάμε στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, τη Θράκη και το νησί της Λέσβου.

 

 

Παράγεται σε ειδικά τυροκομεία που ονομάζονται «κασερίες» και την μέθοδο της πάστα φιλάτα, από 100% πρόβειο γάλα. Μπορεί να περιέχει όμως μέχρι 20% και κατσικίσιο γάλα, έχει υγρασία 45% και λιπαρά επί ξηρού κατ΄ελάχιστον 40% στην μορφή που το καταναλώνουμε. Τα λιπαρά του όμως είναι περίπου 25%.

 

 

Αφού παστεριωθεί το γάλα πήζει με την προσθήκη τυρομαγιάς (πυτιά) και το τυρόπηγμα που σχηματίζεται κόβεται σε τεμάχια μεγέθους ρεβιθιού. Το τυρόπηγμα αναθερμαίνεται (ψήνεται), μεταφέρεται σε ειδικές λεκάνες, όπου στραγγίζει με μικρή πίεση και κόβεται σε παραλληλεπίπεδες πλάκες (μπασκί). Σε αυτή την κατάσταση παραμένει κάποιο χρονικό διάστημα ανάλογο με της συνθήκες.

 

Το σφιχτό αυτό τυρί κόβεται σε φλούδες και αναθερμαίνεται σε καυτό νερό (διαδικασία πάστα φιλάτα ή χαμούρι). Λιωμένο το τυρί μπαίνει σε δοσομετρικά δοχεία και στη συνέχεια αλατίζεται και ζυμώνεται με το χέρι. Στη συνέχεια, τοποθετείται σε ανοξείδωτα καλούπια μέχρι να κρυώσει και να πάρει το τελικό του σχήμα. Οι πλάκες του κασεριού οδηγούνται σε ειδικούς θαλάμους ωρίμανσης με ελεγχόμενη θερμοκρασία και αερισμό όπου παραμένουν για ανάλογο με τις συνθήκες και την εμπειρία του τυροκόμου διάστημα.

 

Ορισμένοι τυροκόμοι παρακάμπτουν την διαδικασία στεγνώματος και μερικής ωρίμανσης στο «μπασκί» και προχωρούν αμέσως στο λιώσιμο. Το δε αλάτισμα κατά το ζύμωμα το αντικαθιστούν με εμβάπτιση των κεφαλιών σε αλατόνερο.

 

Για να λέγεται ένα τυρί κασέρι πρέπει οπωσδήποτε να γίνεται από το συγκεκριμένο γάλα (πρόβειο ή μέχρι 20% κατσικίσιο) και να ακολουθείται η συγκεκριμένη διαδικασία με το ζύμωμα στο χέρι.

 

Απο κασερια επισης,τα ελληνικα,κολιος,μετεωρα,τρικαλινο

 

Αυτά είναι ημίσκληρα τυριά αλλά κανένα δεν είναι κασέρι!

 

που κοιταξα στο σουπερ οπως και στο minler(που το ετρωγα)και στο νουνου gouda (που διαφημιζεται τωρα τελευταια)η συσκευασια τους γραφει οτι εχουν συντηρητικα...Εσυ ποιο παιρνεις;

Έχω να πάρω από πέρυσι το χειμώνα όμως σίγουρα δεν έχω πάρει πότέ μίλνερ ούτε γκούντα από τη νουνού, ίσως γκούντα να μην έχω πάρει ποτέ. Μερικές φορές παίρνω έμενταλ, θα πρέπει να πάω στο σούπερ μάρκετ να το δω και να σου πω.

 

 

Ηρω νομιζω εχει και γαλοπουλα ορεινο Κρετα φαρμ Εν Ελλαδι!

Γαλοπούλα έχει σίγουρα, το θέμα είναι αν έχει ή όχι συντηρητικά. Η έδεσμα έχει πολλά άλλα προϊόντα με συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μπράβο σου που τα έχεις καταφέρει τόσο καλά με τη διατροφή του γιού σου. Δεν είναι εύκολο να κάνεις υγιεινη διατροφή σ'ένα παιδί στην κοινωνία που ζούμε.

 

Μανίνα, μην αγχώνεσαι. Τα διαβάζεις μαζεμένα και σου φαίνονται βουνό. Πάρε ένα πράγμα και εστίασε εκεί. Ασ πούμε το ελαιόλαδο και τις μαργαρίνες.

 

Μόλις συνηθίσεις μ'αυτά και τα μάθεις καλά, προχωράς σε κάτι άλλο. Θα έρχονται όλα από μόνα τους.

 

Εγώ ξεκίνησα απλά κόβωντας τη ζάχαρη. Σιγά σιγά έμαθα πολλά πράγματα, και συνήθως, αισθάνομαι οτι ακόμα δεν ξέρω τίποτα. Είναι τόσα πολλά που θα πρεπε να μάθουμε. Σιγά σιγά με υπομονή. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις το DHA πότε το προσθέσανε στα γάλατα;

και τί σημαίνει ότι η έλλειψη του συνοδεύεται από εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία, δηλαδή τόσοι άνθρωποι που μεγαλώσανε με φόρμουλα είναι πιο "χαζοί";

Πάντως τα DHA μπορείς να τα πάρεις και απο καρπούς όπως τα καρύδια (πρέπει να είναι με το τσόφλι τους για να μη στεγνώσουν) επίσης έχει η άγρια γλυστρίδα και ο λιναρόσπορος.

 

Να αρχίσω με το τελευταίο. DHA (docosahexaenoic acid ) δεν υπάρχει ούτε στα καρύδια ούτε στην γλυστρίδα κλπ. Υπάρχουν άλλα Ω3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα. Οι βεγκαν τρώνε αυτά βασιζόμενοι ότι ο οργανισμός τους θα τα μετατρέψει σε DHA. O μεταβολισμός στον οργανισμό είναι περιορισμένος, οπότε είναι αρκετά "φτωχότεροι" σε περιεκτικότητα ΔΗΑ.

Η μόνη φυτική πηγή ΔΗΑ είναι τα φύκια (spirullina, chlorella) τα οποία είναι διαθέσιμα σε ρόφημα (δεν είναι βρώσιμα).

 

To ΔΗΑ προστέθηκε στα γάλατα πρώτα στην Ευρώπη και μετά στην Αμερική.

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια φοβόντουσαν να το προσθέσουν παρόλο που ήξεραν την ύπαρξη του στο μητρικό γάλα. Ο λόγος ήταν ότι φοβόνταν μην ταγγίσει το γάλα λόγω της χημικής δομής του. Επίσης ήταν πεισμένοι ότι το νεογνό ήταν σε θέση να το συνθέσει (μεταβολίσει από πρόδρομα Ω3). Αργότερα συνηδειτοποίησαν ότι αυτή η δυνατότητα ήταν πολύ περιορισμένη.

Όσον αφορά την εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία, δεν είναι χαζοί, απλά με περισσότερο DHA στον εγκέφαλο θα είμασταν λίγο πιο έξυπνοι... (και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία, δεν είναι χαζοί, απλά με περισσότερο DHA στον εγκέφαλο θα είμασταν λίγο πιο έξυπνοι... (και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω)

Κι εγώ felini μου. :cry:

 

Μα καλά τι θα γινόμασταν αν είχαμε θηλάσει, διάνοιες? :shock::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ηρω νομιζω εχει και γαλοπουλα ορεινο Κρετα φαρμ Εν Ελλαδι!

 

Γαλοπούλα έχει σίγουρα, το θέμα είναι αν έχει ή όχι συντηρητικά. Η έδεσμα έχει πολλά άλλα προϊόντα με συντηρητικά.

Η σειρα αυτη της Creta Farm ειναι χωρις συντηρητικα,εχει ζαμπον καπνιστο(αυτο που παιρνω)και απο οτι θυμαμαι,μου ειχαν πει οτι εχει και γαλοπουλα.

 

Οκ καταλαβα την διαφορα για τα κασερια...

Παντως προς το παρον τρωω Μετεωρα του Τυρα χωρις συντηρητικα.Δεν το εχουν τα σουπερ,το παιρνω απο ενα μπακαλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν, τζάμπα την πήρα την χαρά.. Η εταιρεία έδεσμα είναι Βορείου Ελλάδος - υπάρχουν άραγε προϊόντα της εδώ στην Αθήνα;

 

Γιατί καλέ; κάνετε εμπάργκο στις εισαγωγές από βορρά; :lol:

 

Μη ρωτάς εμένα.. μόνο ο μεσιέ ΑΒ Βασιλόπουλος ξέρει. (το σλόγκαν "και του πουλιού το γάλα" τον μάρανε). Αλλά ας μη μιλήσω για πουλιά, γιατί θα γίνω σόκιν. ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλώσει και θα καταλάβεις!

 

Καλά με άγχωσες!!! :? Άσε που ζαλίστηκα........

Δεν αντέχω ούτε την συζήτηση να κάνω.... :roll:

 

ΕΓΩΩΩ;;; ΕΣΥ!!! Είπα να κάνουμε ξεχωριστό τόπικ :lol::P

Μάλλον χρειαζόμαστε 5-6 διαφορετικά τόπικ... :lol:

 

Χλόη, εγώ με συμπαθώ έτσι ακριβώς όπως είμαι (με το μειωμένο IQ μου) :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

H μέση ελληνική οικογένεια δεν αναφέρθηκε ως παράδειγμα προς μίμηση, αλλά ως παράδειγμα προς βελτίωση ! :wink: Ευχαριστώ που μιλάτε για ζαμπονάκια, κρεατάκια, λαδάκια, τυράκια...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...