Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Νιωθω λιγο"μικρη" μπροστα σε ολα αυτα που ξερετε....Θα μαθω κι εγω ομως, που θα μου παει....

Παντως,εγω νιωθω πολλες φορες τρομερη αναγκη για ζαχαρη και κυριως για σοκολατα...Γιατι να συμβαινει αυτο???Γιατι οι μεγαλοι ανθρωποι,οι παππουδες μας δεν τρωνε ποτε τετοιες αηδιες;;Ο παππους μου,92 χρονων εχει φαει στην ζωη του τα ΑΠΕΙΡΑ,ζει για να τρωει...αν του προσφερεις ενα κομματι σοκολατα δεν θα το παρει,αν του πας ενα κουβα συκα τον αυγουστο,θα τον φαει ολο :shock: Εμεις πως εχουμε καταντησει ετσι...Και μου αρεσει που εχω μια μαμα που προσεχε παντα τι μας τάιζε και στο σπιτι μας ποτε δεν ειχε βλακειες...μηπως το παθα απο την στερηση;;;Τι να πω...

Καθε απογευμα περναει απο το μυαλο μου μια σοκολατα...Ενα μηλο γιατι δεν περναει ποτε;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι συμφωνώ, αλλά εγώ προσωπικά αν το φάω, θα έχω ναυτία όλο το απόγευμα, και μπορεί και ως αύριο! :( Θα μου πεις εντάξει, εμένα με πειράζει, άλλους όχι.

 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εγώ δεν αναφέρομαι στο μετά, δηλαδή στη χώνεψη αλλά στην ώρα που είναι στο στόμα, εκεί που νιώθεις τη βανίλια να γεμίζει τον ουρανίσκο, το κριτς-κριτς του φύλλου, τη βελούδινη υφή της κρέμας...

 

Έχω κάνει μερικά απίθανα γλυκά με συνταγές αυτού του τύπου και νομίζω ότι η ζωή μου θα ήταν πιο φτωχή αν δεν τα είχα κάνει και δεν τα είχα φάει...

 

Και να σκεφτείς ότι άρχισα να κάνω υγιεινή διατροφή από την Α' Λυκείου και είχα κόψει και το κόκκινο κρέας εντελώς... Μια εποχή που κρητικό ντάκο πουλούσε μόνο ένας φούρνος στην Αριστοτέλους κι ένα κρητικό μπακάλικο στην αγορά Μοδιάνο...

 

Δεν σαβουριάζω και γλυκά τρώω μόνο τα δικά μου ή κάποιων που τα κάνουν καλύτερα από μένα! αλλά δεν μπορώ να μην εκτιμήσω την απίστευτη τέχνη τους!

 

'Ομως η ασπρη ζάχαρη, πειράζει όλο τον κόσμο. Δεν είναι φυσική τροφή.

η μαύρη ζάχαρη δεν θα το κάνει πιο υγιεινό... παραμένει το βούτυρο ψημένο, το αλεύρι άσπρο...

 

Μπορείς να φτιάξεις γλυκά με πιο υγιεινά υλικά.

Βγαίνουν πιο... brutal!

 

Και οι διάνοιες της ζαχαροπλαστικής θα εξακολουθούσαν να είναι διάνοιες κι ας μαγείρευαν με άλλα υλικά.

θα ήθελα να μπω στο κεφάλι τους!

 

Τη λέω βέβαια την αμαρτία μου, βλέπω το μιλφέιγ και μου πέφτουν τα σάλια, και μερικές φορές το τρώω, κι όταν με πιάνει η ναυτία λέω δεν πειράζει άξιζε τον κόπο! :lol:

Μετά τα Χριστούγεννα θα πάω στο Παρίσι και το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι θα φάμε γλυκά στου Lenotre! Mε καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τρέχουν τα σάλια. Και σταμάτα να βάζεις φωτογραφίες του Pierre Hermes, 'ντάξει;;;;;

Θα σου βάλω όμως του Lenotre όταν επιστρέψω από τη Γαλλία! Αν μας έρθεις σου τάζω και γλυκό με συνταγή του Pierre Hermes!

 

 

Θα γράψω μετά κάποιες σκέψεις, βασικά για το DHA αλιας docohexanoic acid, που αποτελεί κυριαρχική τροφή του εγκεφάλου μας..

Περιμένω!

 

Το βιβλίο μπορείς να το δεις σε μερική προεπισκόπηση στο books.google.com. Διάβασα κάποια κομμάτια και νομίζω θα το παραγγείλω.

Νομίζω θα το έχω σε cd! Αν είναι ολόκληρο σου το αντιγράφω και το στέλνω!

Link to comment
Share on other sites

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το ελαιολαδο χαρακτηριζεται βρωσιμο οταν η οξυτητα του ειναι εως 3% ενω χαρακτηριζεται μη βρωσιμο(βιομηχανικο) οταν η οξυτητα του ειναι ανω του 3%.

 

Ευχαριστούμε πολύ για όλα Σταμάτη!

 

Αυτα για την ωρα. Στη διαθεση σας για τις ερωτησεις σας

 

Είναι να μην πάρω θάρρος!

 

Για πες μας λοιπόν για τι πολύ ωραίες φυτικές μαργαρίνες! Θα έχεις δει νομίζω τη διαφήμηση του βιτάμ. Το παρουσιάζουν σαν σούπερ προϊόν! Τι βιταμίνες, τι λιπαρά οξέα σαν του ψαριού... μόνο λέπια δεν έχει! :lol:

 

Θα ήθελα μια καλή ανάλυση δια στόματος ειδικού!

(δεν βάζω ποτέ στο σπίτι μου μαργαρίνες...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μιλησουμε λοιπον για τις φυτικες μαργαρινες. Παρασκευαζονται απο βρωμολαδα (που λεω κι εγω :cool: ) οπως σογιελαιο, ηλιελαιο, αραβοσιτελαιο τα οποια επεξεργαζονται θερμικα προκειμενου να πηξουν και να μας δωσουν το τελικο προϊον.

 

Επισης σε καποιο σταδιο της ολης διαδικασιας μπορουν να εμπλουτιστουν με διαφορα λιποδιαλυτα συστατικα οπως τις λιποδιαλυτες βιταμινες (Α,D,Ε,K) και ω3 λιπαρα οξέα που οι μελετες λενε πως κανουν καλο στην καρδια και στα αγγεια.

 

Οι μαργαρίνες δεν περιεχουν (η περιεχουν πολυ λιγα) κορεσμενα λιπαρα σε αντιθεση με το ζωικο λιπος που ειναι τιγκα απο δαυτα!!.

 

Σιγουρα δεν εχουν μεγαλη αντοχη στη μαγειρικη χρηση και στις υψηλες θερμοκρασιες μαγειρεματος απο την αποψη οτι οταν εκτεθουν σε αυτες παραγονται τρανς λιπαρα οξεα τα οποια ειναι απιστευτα βλαβερα για τον οργανισμο μας. Οταν ειναι να χρησιμοποιησετε τετοια προϊοντα στο φαγητο σας καλο θα ειναι να τα προστιθετε στο τελος του μαγειρεματος, τοτε που η θερμοκρασια ειναι πιο χαμηλη.

 

Εαν δειτε και στο site http://www.vitam.gr αυτες τις περιβοητες 10 αληθειες, που ειναι οντως αληθειες(;), το κειμενο ειναι γραμμενο παααααρα πολυ προσεκτικα και σιγουρα εχει χρησιμοποιηθει νομικος προκειμενου να συνταχθει οπως πρεπει.

 

Η κοινοτικη νομοθεσια σχετικα με τους διατροφικους ισχυρισμους ειναι παρα πολυ αυστηρη (φυσικα στην Ελλαδα δεν ισχυει κατι τετοιο, οτι λαλακια θελει ο καθενας γραφει.....) και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που εχει διορθωθει η ετικετα προιοντος οταν αποδειχθηκε μετα απο ελεγχο οτι αυτα που γραφει επανω δεν ισχυουν.

 

Μπορω, επομενως , να δεχθω οτι οι μαργαρινες ειναι πιο light απο διατροφικης αποψης αλλα αυτο που χρηζει προβληματισμου ειναι το κατα ποσο τα βρωμολαδα που χρησιμοποιουνται ειναι της προκοπης. Πως μπορω εγω να ξερω οτι το σογιελαιο η το αραβοσιτελαιο που χρησιμοποιουν οι βιομηχανιες δεν προερχεται απο γενετικως τροποποιημενους καρπους;

 

Προσωπικα λοιπον, προτιμω να τρωω λιγοτερο κανονικό βουτυρο (και οχι "butiro" :D ) παρα να χρησιμοποιω τετοια προιοντα.

 

Η μονη εξαιρεση ειναι οταν θελω να φτιαξω σαλαμι γλυκο (αυτο το μωσαικο με τα πτι μπερ λεω) :D:D:D

 

 

Να ειστε καλα

 

Παντα στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

Παντως,εγω νιωθω πολλες φορες τρομερη αναγκη για ζαχαρη και κυριως για σοκολατα...Γιατι να συμβαινει αυτο???Γιατι οι μεγαλοι ανθρωποι,οι παππουδες μας δεν τρωνε ποτε τετοιες αηδιες;;Ο παππους μου,92 χρονων εχει φαει στην ζωη του τα ΑΠΕΙΡΑ,ζει για να τρωει...αν του προσφερεις ενα κομματι σοκολατα δεν θα το παρει,αν του πας ενα κουβα συκα τον αυγουστο,θα τον φαει ολο :shock: Εμεις πως εχουμε καταντησει ετσι...Και μου αρεσει που εχω μια μαμα που προσεχε παντα τι μας τάιζε και στο σπιτι μας ποτε δεν ειχε βλακειες...μηπως το παθα απο την στερηση;;;Τι να πω...

Καθε απογευμα περναει απο το μυαλο μου μια σοκολατα...Ενα μηλο γιατι δεν περναει ποτε;;;;

 

συνήθεια, εθισμός, ευκολία ...

ο αποτοξινωμένος ουρανίσκος προτιμάει (αλλά και αντιλαμβάνεται) τις φυσικές γεύσεις ...

Τα σύκα πάντως τα τρώω κι εγώ ... αλλά όχι με σοκολάτα :wink:

 

Δηλαδή, Αγλαΐα, όταν έλεγες για τέχνες, εννοούσες μαγειρική, εεεε; :lol:

Απάντησα όχι στην ερώτηση "αν θα εξελίσσονταν έτσι", γιατί πιστεύω ότι οι τέχνες και η φιλοσοφία γεννιούνται από τα πάθη, από την υπερβολή, από την έλλειψη, από την ταλάντωση ανάμεσα σε θέσεις ... η φύση δεν ταλαντεύεται τόσο πολύ, αγαπά την ισορροπία, την αρμονία (και απορρίπτει στυγνά ό,τι δεν προσαρμόζεται) .. οι επιστήμες, η παρατήρηση του ανθρώπου, το πείραμα είναι "εξισορροπητικές δυνάμεις" που προσπαθούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να προσαρμοστεί, να επιβιώσει κι αυτός με τη σειρά του καταναλώντας την ελάχιστη ενέργεια.

(αυτά έγραφα χθες το βράδυ και μετά με φώναξε η μικρή και έχασα τον ειρμό μου ... )

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα όχι στην ερώτηση "αν θα εξελίσσονταν έτσι", γιατί πιστεύω ότι οι τέχνες και η φιλοσοφία γεννιούνται από τα πάθη, από την υπερβολή, από την έλλειψη, από την ταλάντωση ανάμεσα σε θέσεις ... η φύση δεν ταλαντεύεται τόσο πολύ, αγαπά την ισορροπία, την αρμονία (και απορρίπτει στυγνά ό,τι δεν προσαρμόζεται) .. οι επιστήμες, η παρατήρηση του ανθρώπου, το πείραμα είναι "εξισορροπητικές δυνάμεις" που προσπαθούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να προσαρμοστεί, να επιβιώσει κι αυτός με τη σειρά του καταναλώντας την ελάχιστη ενέργεια.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά υπάρχει και μία ακόμη παράμετρος: η επιστήμη, η παρατήρηση κλπ πραγματικά δίνουν απαντήσεις στον άνθρωπο και έτσι συνεχώς προχωρά στη σκέψη του, διευκολύνει πρακτικά τη ζωή του και κάποιες στιγμές νιώθει ότι ισορροπεί. Επειδή όμως πάντοτε κάτι μένει αναπάντητο, η ίδια η πολλή επιστήμη, μπορεί να σε κάνει νατο γυρίσεις και λίγο στη φιλοσοφία και την τέχνη, μιας και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη :lol:

(πιστεύω πάντως ότι αυτά τα ιστορικοβιολογικοφιλοσοφικά θα μπορούσαμε να τα βάλουμε σε άλλο τόπικ)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απάντησα όχι στην ερώτηση "αν θα εξελίσσονταν έτσι", γιατί πιστεύω ότι οι τέχνες και η φιλοσοφία γεννιούνται από τα πάθη, από την υπερβολή, από την έλλειψη, από την ταλάντωση ανάμεσα σε θέσεις ... η φύση δεν ταλαντεύεται τόσο πολύ, αγαπά την ισορροπία, την αρμονία (και απορρίπτει στυγνά ό,τι δεν προσαρμόζεται) .. οι επιστήμες, η παρατήρηση του ανθρώπου, το πείραμα είναι "εξισορροπητικές δυνάμεις" που προσπαθούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να προσαρμοστεί, να επιβιώσει κι αυτός με τη σειρά του καταναλώντας την ελάχιστη ενέργεια.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά υπάρχει και μία ακόμη παράμετρος: η επιστήμη, η παρατήρηση κλπ πραγματικά δίνουν απαντήσεις στον άνθρωπο και έτσι συνεχώς προχωρά στη σκέψη του, διευκολύνει πρακτικά τη ζωή του και κάποιες στιγμές νιώθει ότι ισορροπεί. Επειδή όμως πάντοτε κάτι μένει αναπάντητο, η ίδια η πολλή επιστήμη, μπορεί να σε κάνει νατο γυρίσεις και λίγο στη φιλοσοφία και την τέχνη, μιας και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη :lol:

(πιστεύω πάντως ότι αυτά τα ιστορικοβιολογικοφιλοσοφικά θα μπορούσαμε να τα βάλουμε σε άλλο τόπικ)

 

 

Ναι, αυτό ήθελα να πω (πριν χάσω τον ειρμό μου!) :lol:

Ότι το τελικό συμπέρασμα είναι να πάμε μπροστά γυρνώντας "πίσω" (Πώποτας!)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα είμαι σε χορτοφαγική ωμοφαγία! Ενέδωσα μόνο σε εικονικές διατροφικές ατασθαλίες...

 

Προτίμησα να ξεδώσω εικονικά! :lol:

 

Έτσι ε? Πρώτα μας βάζεις σε πειρασμό με τις φωτό και τις περιγραφές περί βελούδινης γεύσης, και μετά εσύ το ρίχνεις στην ωμοφαγία ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Αγλαϊα μου, με τέτοια μιλφέιγ που βάζεις, θα μου στρίψει και θα πάθω τελικά τη διαστροφή του τίτλου.....

 

με τι θα μπορούσαμε να αντικαταστήσουμε τη ζάχαρη στα γλυκά? με μαύρη ζάχαρη, με μέλι, υπάρχει κάτι άλλο?

 

Η μαύρη ζάχαρη είναι καλύτερη απ'την άσπρη. Το μέλι κι αυτό καλύτερο. Υπάρχει και το σιρόπι αγάβης. Απ'ότι έχω διαβάσει, είναι το πιο υγιεινό, και επιτρέπεται ακόμα και σε διαβητικούς και σε περιπτώσεις καντιντίασης.

 

Εγώ χρησιμοποιώ τις πιο πολλές φορές χυμούς φρούτων. Δηλαδή όταν φτιάχνω κέηκ, αντί να βάλω νερό, βάζω φυσικό χυμό μήλο, ή αχλάδι. Δε γίνεται πάρα πολύ γλυκό, αλλα είναι καλό για μωράκια που δεν έχουν μάθει ακόμα στις πολύ γλυκές γεύσεις. Γλυκό είναι δηλαδή, αλλά όχι όπως με τη ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Τί γνώμη έχετε για αυτού του είδους τα συμπληρώματα διατροφής,

 

http://www.lifesvigor.com/51098.html

 

είναι πρωτείνη σόγιας την οποία μου πρότεινε γυμαναστής, δεν θέλω να την πάρω επειδή θηλάζω αλλά και γενικώτερα δεν συμφωνώ με τα συμπληρώματα διατροφής αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

.png
Link to comment
Share on other sites

Aγλαΐα, με κολάζεις με τα γλυκά σου!!!!

 

Λοιπόν για το DHA (docohexanoic acid)....

Βρίσκεται σε ποσότητα 3 με 4 φορές μεγαλύτερη στα βρέφη απ'ότι στους ενήλικες... Γιατί αυτό; γιατί μετά την γέννηση μεγάλο μέρος του εγκεφάλου αναπτύσσεται ακόμα και χρησιμεύει στην σύνθεση των κυτταρικών μεμβράνων του εγκεφάλου...Είναι κύριο συστατικό νευρώνων και φωτουποδοχέων και η έλλειψη του συνοδεύεται από εγκεφαλική και οπτική δυσλειτουργία.

Ό,τι ΔΗΑ συνθέτει η μητέρα στην εγκυμοσύνη το περνάει κατά κύριο λόγο στο έμβρυο για να το "ασφαλίσει" καλύτερα, και να αναπτυχθεί καλύτερα.

Όταν γεννηθεί έχει περίπου απόθεμα τριών μηνών από ΔΗΑ, επίσης έχει κάποια μικρή δυνατότητα να συνθέτει μόνο του και επίσης το λαμβάνει καθημερινά από το μητρικό γάλα. Οπότε το τελειόμηνο νεογέννητο είναι καλά "ασφαλισμένο" από την φύση του. Τα πρόωρα έχουν πολύ λιγότερα αποθέματα ΔΗΑ...

 

Στο παρελθόν οι επιστήμονες πίστευαν ότι ο εγκέφαλος έχει την δυνατότητα να το συνθέτει σε επαρκή ποσότητα, κάτι που έχει αποδειχθεί ότι δεν ισχύει και για αυτό το λόγο δεν προσθέταν ΔΗΑ στα γάλατα-σκόνες.

Με διάφορες εργασίες αποδείχθηκε ότι αν δεν λαμβάνουν τα μωρά ΔΗΑ από το γάλα (μητρικό ή ξένο) τα επίπεδα του στον εγκέφαλο πέφτουν κάτω από το "φυσιολογικό"

 

Όσον αφορά την χορτοφαγία (γιατί εκεί θέλω να καταλήξω...) Ειδικά οι vegans (που δεν τρώνε ούτε γαλακτοκομικά) λαμβάνουν ελάχιστο εως καθόλου DHA με την διατροφή τους. Η σύνθεση μπορεί να είναι επαρκής στους ενήλικες αλλά τα αποθέματα τους είναι λιγοστά.

(Το ΔΗΑ βρίσκεται στις ίδιες τροφές που βρίσκεται και τα Ω6 λιπαρά)

Αυτά τα ολίγα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:evil::evil: Μόλις έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό, πήγα σε μια σελίδα να δώ κάτι, και γυρίζοντας πίσω σ΄βήστηκε!!! :cry: Κάτι πρέπει να κάνουμε μ'αυτό το θέμα. Δεν είναι η πρώτη φορά που το παθαίνω.

 

Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να τα ξαναγράψω στα γρήγορα, και πιο περιληπτικά πριν έρθει η μικρή μου :( .

 

Felini, γι'αυτό είμαι ψαροφάγος!! :wink: Νομίζω βέβαια οτι DHA έχει και το λινέλαιο. Αν όχι, έχουν κάποια συγκεκριμένα φύκια. Πάντως υπάρχει πηγή χορτοφαγική.

 

Για να πώ την αλήθεια, δεν είμαι 100% σίγουρη για το αν ο άνθρωπος πρέπει να τρώει κρέας ή όχι. Έχω διαβάσει αρκετά πάνω σ'αυτή, και υπάρχουν διαφωνίες κι απ'τις δύο μεριές. Δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές για να σιγουρευτώ.

 

Όπως είπε κι η Αγλαία, η μαγειρεμένη τροφή είναι νεκρή, οπότε όχι κι η ιδανικότερη. Το κρέας μπορούμε να το φάμε ωμό, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Με το που πεθάνει το ζώο, ξεκινάει η σήψη. Σταματάει μόλις μπει στην κατάψυξη, και συνεχίζεται μόλις αρχίσει να ξεπαγώνει.

 

Εξακολουθεί να χαλάει στα έντερα του ανθρώπου κάνωντας αυτό το μεγάλο δρομολόγιο μέχρι να χωνευτέι. ΄

Ακόμα και τα ζώα που ζουν μαζί με ανθρώπους και τρώνε έτοιμες τροφές έχουν αρχίσει να έχουν τις ίδιες αρρώστιες με τον άνρθωπο.

 

Το κρέας έχει μεγάλη ποσότητα πρωτείνης, πολύ περισσότερη από αυτή που χρειάζεται ο άνθρωπος. Η υπερβολική κατανάλωση πρωτείνης, δημιουργεί έλειψη ασβεστίου.

 

Άλλο ένα πράγμα που με κάνει να πιστεύω οτι ίσως, και τονίζω το "ίσως" να μην είμαστε φτιαγμενοι για να τρώμε κρέας, είναι ότι από τότε που το έκοψα, δε μου κάνει καρδιά με τίποτα να το φάω. Δηλαδή μου μυρίζει κάπως, παρόλο που εξακολουθω να τρώω ψάρι.

 

Καθαρά καθαρά χορτοφάγος βέβαια σίγουρα δε μπορεί να είναι ο άνθρωπος, γιατί χρειάζεται τη Β12 η οποία δεν υπάρχει στα φυτά. Λένε όμως οτι παλιά ο άνθρωπος την έπαιρνε από μικροργανισμούς που ήταν πάνω στα φυτά που έτρωγε. Ούτως ή άλλως χρειαζόμαστε πολύ μικρή ποσότητα αυτής της βιταμίνης.

 

Ίσως η ιδανική διατροφή, να είναι ως επι το πλήστω χορτοφαγική, με ελάχιστο κρέας και ψάρι. (Για τα γαλακτοκομικά δεν το συζητάω, είμαι σίγουρη πως δεν είναι απαραίτητα.)

 

Αν έπρεπε όμως αναγκαστικά να διαλέξω, ανάμεσα σε μια διατροφή με πολύ κρέας, και μιά με καθόλου, σίγουρα θα διάλεγα τη δεύτερη.

 

Δε θυμάμαι τι άλλο είχα γράψει... Αυτά για τώρα, γιατί μόλις ήρθε η μπουμπού και θέλει "γαλα, γαλα γαλα γαλα γαλα γαλα "!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναλυση του madchemist μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο :oops:

 

Στα φαγητα με το ελαιολαδο εχουμε καλυφθει αλλα στα γλυκα υπαρχει προβλημα.

Τελικα τι βουτυρο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουμε ??

 

(να την πω την αμαρτια μου εγω μεχρι σημερα βιταμ βαζω)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

. Παρασκευαζονται απο βρωμολαδα (που λεω κι εγω :cool: )

 

Εγώ τα λέω παλιόλαδα! :lol: Κοντά είμαστε!

 

Οι μαργαρίνες δεν περιεχουν (η περιεχουν πολυ λιγα) κορεσμενα λιπαρα σε αντιθεση με το ζωικο λιπος που ειναι τιγκα απο δαυτα!!.

Εδώ με μπερδεύεις,

 

δηλαδή δεν ισχύει το παρακάτω;

 

Δηλαδή οι μαργαρίνες ήταν χειρότερες από τα κορεσμένα λίπη διότι ανέβαζαν την LDL και έριχναν την HDL ενώ τα κορεσμένα λίπη ανέβαζαν την LDL χωρίς να ρίχνουν την HDL.

 

http://www.express.gr/afieroma/healthyoz_wayoz_(diet)/54720oz_2008072254720.php3

 

(Έβαλα το πρώτο λινκ που βρήκα, δεν είναι επιστημονική η πηγή αλλά στις εφημερίδες και τα περιοδικά κατά καιρούς έχω διαβάσει κάτι τέτοια.)

 

Σιγουρα δεν εχουν μεγαλη αντοχη στη μαγειρικη χρηση και στις υψηλες θερμοκρασιες μαγειρεματος απο την αποψη οτι οταν εκτεθουν σε αυτες παραγονται τρανς λιπαρα οξεα τα οποια ειναι απιστευτα βλαβερα για τον οργανισμο μας.

 

Αρα ούτε μαγείρεμα, ούτε κέηκ κλπ γλυκά αλλά εγώ νομίζω ότι έχουν ήδη αρκετά τραν λιπαρά (ή έχω λάθος εντύπωση; )

 

 

το κειμενο ειναι γραμμενο παααααρα πολυ προσεκτικα και σιγουρα εχει χρησιμοποιηθει νομικος προκειμενου να συνταχθει οπως πρεπει.

ναι το ξέρουμε, αλλά... η εντύπωση που μένει στον κοσμάκη απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

 

Μπορω, επομενως , να δεχθω οτι οι μαργαρινες ειναι πιο light απο διατροφικης αποψης αλλα αυτο που χρηζει προβληματισμου ειναι το κατα ποσο τα βρωμολαδα που χρησιμοποιουνται ειναι της προκοπης. Πως μπορω εγω να ξερω οτι το σογιελαιο η το αραβοσιτελαιο που χρησιμοποιουν οι βιομηχανιες δεν προερχεται απο γενετικως τροποποιημενους καρπους;

 

Ακριβώς, νομίζω ότι βλέποντάς το πιο συνολικά και όχι μόνο σαν τρανς λιπαρά, είναι τελικά ένα πολύ χάλια προϊόν!

(με συγκινείς που δεν τους λες μεταλλαγμένους!)

 

Προσωπικα λοιπον, προτιμω να τρωω λιγοτερο κανονικό βουτυρο (και οχι "butiro" :D ) παρα να χρησιμοποιω τετοια προιοντα.

 

Μα πόσο συμφωνούμε! :)

Καταναλώνω βούτυρο σε ελάχιστες ποσότητες σχεδόν αποκλειστικά στη ζαχαροπλαστική.

 

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα για μενα περα από τα τρανς λιπαρά και τα γενετικώς τροποποιημένα: το βούτυρο είναι ένα προϊόν μηχανικής επεξερασίας του γάλακτος, είναι από αυτά που τα έκανε η γιαγιά μου στο σπίτι από το γάλα της αγελάδας, υπάρχει στη διατροφή του ανθρώπου εδώ και χιλιάδες χρόνια... Το θεωρώ λοιπόν πιο έντιμο προϊόν, πιο κοντά στο αρχικό υλικό (το γάλα), δεν είναι προϊόν χημείας (χωρίς παρεξήγηση! :roll: )

 

Η μονη εξαιρεση ειναι οταν θελω να φτιαξω σαλαμι γλυκο (αυτο το μωσαικο με τα πτι μπερ λεω) :D:D:D

 

Να την ξαναδούμε τη συνταγή γιατί εμένα με τη βιταμίλα ως άρωμα με ενοχλεί. Εσύ θα κάνεις το πείραμα κι εγώ θα έχω τη θεωρητική προσέγγιση! :wink:

Link to comment
Share on other sites

.

Τελικα τι βουτυρο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουμε ??

 

(να την πω την αμαρτια μου εγω μεχρι σημερα βιταμ βαζω)

 

Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τα βασικά:

βούτυρο είναι αυτό που προέρχεται από το λίπος του γάλακτος

 

τα βιτάμ κλπ ΔΕΝ είναι βούτυρα, είναι ΜΑΡΓΑΡΙΝΕΣ. Οι μαργαρίνες δεν έχουν καμία σχέση με το γάλα, προέρχονται μόνο από παλιόλαδα ή βρωμόλαδα τα οποία δεν τρώγονται αλλιώς! Είναι ένας καλός τρόπος για να κάνουν εύγευστο κάτι που δεν τρώγεται.

 

Και μόνο που είναι υποκατάστατο κάποιου άλλου προϊόντος, για μένα είναι αρκετό για να μην το χρησιμοποιήσω...

 

Δεν συμπαθώ τα ΥΠΟκατάστατα γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ε? Πρώτα μας βάζεις σε πειρασμό με τις φωτό και τις περιγραφές περί βελούδινης γεύσης, και μετά εσύ το ρίχνεις στην ωμοφαγία ! :lol:

 

Τα κάνω αυτά! Τον τελευταίο μήνα τρώω κατά μέσο όρο μια μερίδα μαγειρεμένο φαγητό στις δύο μέρες (σήμερα είμαι πάλι στη ωμοφαγία...).

Αυτό με κάνει να νιώθω λίγο απομονωμένη από τον περίγυρο που τρώει συνεχώς μαγειρεμένα (και βάζει κανένα φύλλο μαρούλι στο σάντουιτς!) και για να ισορροπήσω το ρίχνω στο διάβασμα εξαίσιων συνταγών!

Link to comment
Share on other sites

Τί γνώμη έχετε για αυτού του είδους τα συμπληρώματα διατροφής,

 

http://www.lifesvigor.com/51098.html

 

Λέγεται alive! τώρα πόσο alive είναι κάτι κλεισμένο σε κουτί;

 

είναι πρωτείνη σόγιας την οποία μου πρότεινε γυμαναστής, δεν θέλω να την πάρω επειδή θηλάζω

ο θηλασμός δεν σε περιορίζει καθόλου! Μια μπουγάτσα μπορεί να είναι χειρότερη τροφή από αυτό στο κουτί αλλά μια χαρά την τρώμε όταν θηλάζουμε.

 

Το φοβερό με το θηλασμό είναι ότι παράγουμε ζωντανό γάλα ότι σαβούρα και να φάμε! Ας είναι καλά το σώμα μας! :)

 

αλλά και γενικώτερα δεν συμφωνώ με τα συμπληρώματα διατροφής αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

Γενικά δεν νομίζω ότι χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, Αγλαΐα, όταν έλεγες για τέχνες, εννοούσες μαγειρική, εεεε; :lol:

 

Εννοούσα ΚΑΙ τη μαγειρική ΚΑΙ τη ζαχαροπλαστική, μαζί με όλες τις άλλες που δεν συμμετέχει η γεύση!

 

Απάντησα όχι στην ερώτηση "αν θα εξελίσσονταν έτσι", γιατί πιστεύω ότι οι τέχνες και η φιλοσοφία γεννιούνται από τα πάθη, από την υπερβολή, από την έλλειψη, από την ταλάντωση ανάμεσα σε θέσεις ...

Κι εγώ έχω μια αίσθηση ότι θα κολλούσαμε κάπου στο νεολιθικό στάδιο... και νομίζω ότι δεν είναι η περίοδος που θα ήθελα να ζήσω...

 

η φύση δεν ταλαντεύεται τόσο πολύ, αγαπά την ισορροπία, την αρμονία (και απορρίπτει στυγνά ό,τι δεν προσαρμόζεται) ..

Η φύση ταλαντεύεται μια χαρά από παγετώδεις σε πολύ θερμές περιόδους... Το έχει κάνει πολλές φορές, εξαφανίζοντας είδη φυτικά και ζωικά!

Η ζωή δεν υπάρχει χωρίς μεγάλη ταλάντευση και κίνηση... Η ζωή, αναπτύσσεται απίστευτα κοντά σε μεγάλα και μικρά σεισμογενή ρήγματα, γύρω από ηφαίστεια που καταστρέφουν τα πάντα, τα κάνουν στάχτη κι όμως εκεί η ζωή ανθίζει πάλι πολύ σύντομα!

 

οι επιστήμες, η παρατήρηση του ανθρώπου, το πείραμα είναι "εξισορροπητικές δυνάμεις" που προσπαθούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να προσαρμοστεί, να επιβιώσει κι αυτός με τη σειρά του καταναλώντας την ελάχιστη ενέργεια.

 

Μεγάλα θέματα ανοίγεις!

Σε αυτό θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα όχι στην ερώτηση "αν θα εξελίσσονταν έτσι", γιατί πιστεύω ότι οι τέχνες και η φιλοσοφία γεννιούνται από τα πάθη, από την υπερβολή, από την έλλειψη, από την ταλάντωση ανάμεσα σε θέσεις ...

Κι εγώ έχω μια αίσθηση ότι θα κολλούσαμε κάπου στο νεολιθικό στάδιο... και νομίζω ότι δεν είναι η περίοδος που θα ήθελα να ζήσω...

 

Η τέχνη (μαζί με τον πόλεμο, την δημιουργικότητα, την θρησκεία και ίσως και την μουσική) ξεκίνησαν περίπου 50 με 100.000 χρόνια πριν. Προς το τέλος της Μέσης Παλεολιθικής περιόδου. Σχετίζεται με την αύξηση του εγκεφάλου στο γένος Homo αλλά ακόμα περισσότερο με την ραγδαία αύξηση του αριθμού των συνάψεων μεταξύ νευρώνων και την αύξηση της πρόσληψης τροφής πλούσιας σε DHA και ΑΑ (αραχιδονικό οξύ). Για το τελευταίο ισχύουν ότι έγραψα και για το DHA.

 

e3_2_1_neolithic_carved_petroglyph.jpg

 

Εξαίσιο νεολιθικό δείγμα τέχνης.

 

the_thinker.JPG

 

Νομίζω ότι όλοι έχουμε κάπου δει τον στοχαστή.

 

Και για να τελειώνω όσα ήθελα να γράψω για το DHA. Tην εποχή που ο άνθρωπος άρχισε να δημιουργεί, συνέβησαν κάποιες μεταλλάξεις (Αγλαΐα, ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ :lol: ) σε γονίδια που σχετίζονται με τον μεταβολισμό των λιπαρών οξέων στον οργανισμό. Αυτό συνέβει πριν ο πρόγονος του σύγχρονου ανθρώπου περάσει τα όρια της Αφρικής. Αυτές οι βιοχημικές παραλλαγές βρίσκονται σήμερα σε άτομα πολύ επιτυχημένα, με ηγετικές ικανότητες αλλά και σε διαταραγμένα άτομα. Οι παραλλαγές στον μεταβολισμό των φωσφολιπιδίων σχετίζονται και με την σχιζοφρενία, αλλά και με την "ανθρώπινη" μας υπόσταση. Η κακία, η δημιουργικότητα, η τρέλα αλλά και η ηγετική ικανότητα κληρονομούνται μαζί, σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης...

 

Aυτά και άλλα πολλά στο βιβλίο του David Horrobin "The madness of Adam and Eve"...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, με ενδιαφέρει πολύ η ωμοφαγία. Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα τι τρως μια μέρα ας πούμε? Και κάτι άλλο, θα συνιστούσες αυτή τη διατροφή και για παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

η φύση δεν ταλαντεύεται τόσο πολύ, αγαπά την ισορροπία, την αρμονία (και απορρίπτει στυγνά ό,τι δεν προσαρμόζεται) ..

Η φύση ταλαντεύεται μια χαρά από παγετώδεις σε πολύ θερμές περιόδους... Το έχει κάνει πολλές φορές, εξαφανίζοντας είδη φυτικά και ζωικά!

Η ζωή δεν υπάρχει χωρίς μεγάλη ταλάντευση και κίνηση... Η ζωή, αναπτύσσεται απίστευτα κοντά σε μεγάλα και μικρά σεισμογενή ρήγματα, γύρω από ηφαίστεια που καταστρέφουν τα πάντα, τα κάνουν στάχτη κι όμως εκεί η ζωή ανθίζει πάλι πολύ σύντομα!

 

 

Μάλλον η διατύπωση μου δεν έλεγε αυτό που εννοούσα. Είχα στο μυαλό μου ότι τα άψυχα σώματα δαπανούν ενέργεια μόνο και μόνο για να μην αλλάξουν την κατάσταση τους, όταν επιδρούν εξωτερικές δυνάμεις. Τα ζωντανά πλάσματα, φυτά και ζώα, δαπανούν ενέργεια βασικά για την επιβίωση τους. Το παιχνίδι των ζώων έχει σκοπό να διδάξει την εγρήγορση, να βελτιώσει την επίθεση, την άμυνα, να οξύνει ιδιότητες που είναι απαραίτητες για την επιβίωση και να τα κρατήσει σε φόρμα.

Κατά άλλα, η φύση είναι γεμάτη από περιοδικές κινήσεις, από ταλαντώσεις. Οι ταλαντώσεις της φύσης όμως τελικό στόχο έχουν την κατάληξη σε μια θέση ισορροπίας (αλλιώς εξ ορισμού δεν είναι ταλαντώσεις). Η θέση ισορροπίας δεν είναι πάντα η ίδια, όταν έχεις τόσους παράγοντες να επηρεάζουν την ταλάντωση. Στη θέση ισορροπίας, τα σώματα ηρεμούν, εκτός αν επιδράσει εξωτερική δύναμη. Βέβαια, στο μικρόκοσμο, η κίνηση, οι ταλαντώσεις συνεχίζονται. Και όπως είπες, παύση της ταλάντωσης σημαίνει θάνατο.

Οι ανθρώπινες ταλαντώσεις επίσης αποζητούν την ισορροπία ΑΛΛΑ πιστεύω ότι για τους ανθρώπους που κάνουν μεγάλα βήματα, η ζωή είναι πολύ μικρή, για να τους επιτρέπει να ταλαντωθούν αρκετά, ώστε να καταλήξουν στην ισορροπία. Αυτοί που χρησιμοποίησαν το μυαλό τους και την ψυχή τους για να κάνουν κάτι παραπάνω από "επιβίωση" έκαναν άλλος μεγάλα, άλλος μεγαλύτερα βήματα. Θεωρητικά, έχουν ξεφύγει από την "ταλάντωση".

 

 

οι επιστήμες, η παρατήρηση του ανθρώπου, το πείραμα είναι "εξισορροπητικές δυνάμεις" που προσπαθούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να προσαρμοστεί, να επιβιώσει κι αυτός με τη σειρά του καταναλώντας την ελάχιστη ενέργεια.

 

 

Μεγάλα θέματα ανοίγεις!

Σε αυτό θα επανέλθω!

 

ΕΓΩΩΩ;;; ΕΣΥ!!! Είπα να κάνουμε ξεχωριστό τόπικ :lol::P

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...