Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ Τζενάκι. Εμάς μας δίνει λάδι η πεθερά μου, το οποίο το παίρνει από κάποιο γνωστό της, και είναι λέει πολύ καλό. Μια δυό φορές όμως μου έπεσε λίγο παραπάνω στο μπροκολο της μικρής, και το μωρό μου πνίγηκε κι έκλαιγε απαρηγόρητη. Όταν δοκίμασε κατάλαβα γιατι. Μου έκαψε το λαιμό!!! :evil: Καημένο μικρούλι :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δειτε και αυτο:

 

http://environmentfood.blogspot.com/

 

το γραφει και το υπογραφει ο Γιανης ο Ζαμπετακης ο οποιος ειναι καθηγητης χημειας τροφιμων στο Πανεπιστημιο Αθηνων.

 

Ειναι ο μονος που εχει το θαρρος και κραζει τους παντες βασει αδιασειστων επιστημονικων δεδομενων.

 

Πιστευω αξιζει τον κοπο να το διαβασετε. Θα αναθεωρησετε πολλα πραγματα και τουλαστιχον :D θα προβληματιστειτε.

 

Να ειστε ολοι καλα

 

Eυχαριστούμε πολύ! :)

 

Θα ήθελα να συμμετέχεις στην παρέα μας για να νιώθω λιγότερο μόνη...

 

Πιστεύω ότι η μικρή προσπάθεια που θα κάνει ο καθένας ξεχωριστά γίνεται σημαντική αν γίνουμε πολλοί και κυρίως αν αναζητούμε ανθρώπους που κάνουν τέτοιες προσπάθεις.

 

Θα αναφέρω ένα μικρό παράδειγμα φαινομενικά άσχετο με τη διατροφή: Η οδοντίατρός μου δεν χρησιμοποιεί καθόλου αμάλγαμα υδραργύρου, μπορεί και κάνει τα πάντα χωρίς αυτό. Πολλές φορές χρειάζεται να αφαιρέσει παλιά αμαλγάματα από τους ασθενείες της. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ειδική υπηρεσία αποκομιδής τοξικών αποβλήτων, οι οδοντίατροι πετούν τα αμαλγάματα στα σκουπίδια και κυρίως στο νεροχύτη. Από εκεί το αμάλγαμα φεύγει και πηγαίνει στον κοντινότερο υδάτινο αποδέκτη (ποτάμι, λίμνη, θάλασσα). Τα ψάρια συσσωρεύουν τον υδράργυρο στο σώμα τους, τα ψαρεύουμε και τα τρώμε και τον συσσωρεύουμε εμείς στο σώμα μας με δυσάρεστα μακροχρόνια αποτελέσματα...

Η συγκεκριμένη οδοντίατρος δεν πετάει το αμάλγαμα στην αποχέτευση ή στα σκουπίδια, τον μαζεύει ευελπιστώντας ότι ΚΑΠΟΤΕ θα δημιουργηθεί κι εδώ μια ειδική υπηρεσία αποκομικομιδής τοξικών αποβλήτων...

Μπορεί η συμμετοχή της στο σύνολο να είναι μικρή αλλά από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή.

 

Πιστεύω ότι διαλέγοντας ανθρώπους με τέτοιες πρακτικές ενισχύουμε την προσπάθειά τους και συμμετέχουμε κι εμείς έμμεσα ή άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

felini, όταν το ελαιόλαδο "καίει" δεν ξέρω πως αλιώς να το πω, αυτό σημαίνει οτι είναι όξινο?

Οταν αισθανεσαι στο στομα το λαδι να σε καει σαν να ταγκιζει ασ πουμε σημαινει οτι ειναι μεγαλης οξυτητας. Τουλαχιστον 1,5 - με 2 βαθμους.

Ο μπαμπας μου εχει καποιες ελιες κ για το σπιτι μας κραταει παντα λαδι με οξυτητα 0 εως 1. Οσο περναει επισης ο καιρος το λαδι γινεται πιο βαρυ κ αναεβαινει η οξυτητα του. Γι αυτο λενε κ παλιο κρασι κ φρεσκο λαδι ( αφου βεβαια περασουν 2-3 μηνες απο την συγκομιδη).

 

Το τάγκισμα αυτό που περιγράφεις είναι οξείδωση και σημαίνει ότι το λάδι δεν είναι καλά διατηρημένο.

 

Καλή διατήρηση του λαδιού σημαίνει χαμηλή θερμοκρασία και σκοτάδι. Το φως επιταχύνει την οξείδωση. Αν έχουμε μπουκάλι εκτεθειμένο στο φως αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι από σκούρο γυαλί και μικρό σε μέγεθος για να μην το αφήνουμε έξω για πολύ καιρό.

 

Παραδοσιακά τα λάδια τα είχανε σε πυθάρια στο υπόγειο... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμικά επεξεργασμένες τροφές περιέχουν ελάχιστη ποσότητα από τις βιταμίνες που περιείχαν πριν τη θερμική επεξεργασία. Αυτό ισχύει τόσο για το λάδι όσο και για κάθε μαγειρεμένη τροφή!

 

Οι πολύ επεξεργασμένες τροφές έχουν τόση σχέση με τους ζωντανούς οργανισμούς, όση περίπου οι.... μούμιες! :lol:

 

Δεν τολμαω να ρωτησω για την χυτρα ταχυτητας ... ... :?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου, ώρες ώρες αναρωτιέμαι πώς βγαίνουν αυτά τα διαιτολόγια από τους διατροφολόγους, πώς ξέρουν πόσες πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες, ασβέστειο κλπ χρειαζόμαστε; και ειδικά από ποιες πηγές τα χρειαζόμαστε;

 

Σαν να είσαι στο μυαλό μου...

Η δική μου ερώτηση είναι πιο απλοική: Ποιος καθορίζει ποια είναι η ιδανική διατροφή για μας;;;; Με βάση τί; Η ΣΗΠ πως έχει βγει;;;

 

Από την άλλη στην προσπάθειά της να εξηγήσει τα του ασβεστίου σε σχέση με την εξέλιξη του ανθρώπου έλεγε ότι μάλλον ο άνθρωπος κατανάλωνε πολλούς ξηρούς καρπούς που περιέχουν άφθονο ασβέστειο. Κι ερωτώ, γιατί να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά αφού φαίνεται ότι εξελικτικά χρειαζόμαστε τους ξηρούς καρπούς;

 

Εξελικτικά πως ξέρουμε σε ποια φάση της ιστορίας ο άνθρωπος έτρωγε την καταλληλότερη τροφή για αυτόν;;

Γιατί με βάση τις αρχικές κοινωνίες των hunter-gatherers δεν ήταν ό,τι καλύτερο ούτε είχαν πρόσβαση όλοι στην καλύτερη τροφή. Όταν άρχισε να καλλιεργεί; Τότε ήταν το ζενίθ;

Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες δεν έτρωγαν κρέας (αν δεν ήταν για θυσία ή από κυνήγι). Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν χασάπη όμως! Ποιοι είναι οι "σωστοί";;;

 

Σχετικά με τις ελιές:

Άλλο οξείδωση, άλλο οξύτητα. Και οι δύο όμως έχουν αποτέλεσμα το λάδι να "καίει";;;

 

Οκ μοιάζει με "γιατί, μαμά" το ποστ αλλά διψάω για μάθηση!!!! :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

 

Εξελικτικά πως ξέρουμε σε ποια φάση της ιστορίας ο άνθρωπος έτρωγε την καταλληλότερη τροφή για αυτόν;;

Γιατί με βάση τις αρχικές κοινωνίες των hunter-gatherers δεν ήταν ό,τι καλύτερο ούτε είχαν πρόσβαση όλοι στην καλύτερη τροφή. Όταν άρχισε να καλλιεργεί; Τότε ήταν το ζενίθ;

Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες δεν έτρωγαν κρέας (αν δεν ήταν για θυσία ή από κυνήγι). Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν χασάπη όμως! Ποιοι είναι οι "σωστοί";;;

 

 

 

Οκ μοιάζει με "γιατί, μαμά" το ποστ αλλά διψάω για μάθηση!!!! :lol:

 

Κι εγώ το ίδιο. Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα!!

 

Λοιπόν απ'ότι ξέρω, ο άνθρωπος έχει έντερα που μοιάζουν περισσότερο με της αγελάδας, παρά με του λιονταριού πχ. Δηλαδή έχει μακριά και λεπτά έντερα, σε αντίθεση με τα σαρκοφάγα ζώα που έχουν κοντά και χοντρά. Όταν τρώμε κρέας, το κρέας μέχρι να περάσει απ'τα μακριά έντερα του ανθρώπου, χαλάει και δημιουργούνται τοξίνες.

 

Επίσης, τα δόντια του ανθρώπου δεν ήταν ποτέ τόσο κοφτερά και μητερά με τεράστιους κυνόδοντες όπως των σαρκοφάγων ζώων. Δεν είναι φτιαγμένα για να σκίζουν σάρκα. Τα πίσω δόντια είναι σχετικά επίπεδα όπως των χορταφάγων ζώων. Ίσως μια απόδειξη οτι ο άνθρωπος είναι απ'τη φύση του χορτοφάγος, είναι οτι δεν μπορέι να φάει κρέας ωμό. Πιστεύω βέβαια, πως μπορεί αν χρειαστεί για λόγους επιβίωσης να καταναλώσει κρέας, αλλά δεν του είναι απαραίτητο. Όπως και ο γορίλας, που μοιάζει τόσο πολύ με τον άνθρωπο. Είναι χορτοφάγος, και σκοτώνει όχι για να τραφεί, αλλά για άλλους λόγους. Για να δείξει την ισχύ του, για να επιβιώσει...

 

Αυτά για το κρέας. Τώρα για τα γαλακτοκομικά, δεν νομίζω να χρειάζεται να πω οτιδήποτε άλλο, εκτός απ'το ότι είμαστε το μόνο είδος που εξακολοθούμε να πίνουμε γάλα μετά τόν απογαλακτισμό.

 

Παρ'όλα αυτά δίνω στο νινί μου γιαουρτάκι κατσικίσιο, και που και που τυράκι΄κατσικίσιο, γιατί έστω κι αν η λογική μου μου λέει οτι δεν το χρειάζεται, δεν μπορώ να βγάλω αυτά που έχουν ρυζωθεί βαθειά μέσα μου, οτι δλδ τα γαλακτοκομικά κάνουν καλό στα παιδιά :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ'ότι ξέρω, ο άνθρωπος έχει έντερα που μοιάζουν περισσότερο με της αγελάδας, παρά με του λιονταριού πχ. Δηλαδή έχει μακριά και λεπτά έντερα, σε αντίθεση με τα σαρκοφάγα ζώα που έχουν κοντά και χοντρά. Όταν τρώμε κρέας, το κρέας μέχρι να περάσει απ'τα μακριά έντερα του ανθρώπου, χαλάει και δημιουργούνται τοξίνες.

 

Σε αυτό το θέμα θα διαφωνήσω. Ο άνθρωπος είναι παμφάγος -omnivorous, δηλαδή τρώει από όλα, δεν είναι μόνο σαρκοφάγος ή χορτοφάγος. Στα έντερα δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος αλλά και οι κρύπτες, και τα κύτταρα, και ο άνθρωπος βρίσκεται στα μισά μεταξύ χορτο και σαρκοφάγου...

 

τα δόντια του ανθρώπου δεν ήταν ποτέ τόσο κοφτερά και μητερά με τεράστιους κυνόδοντες όπως των σαρκοφάγων ζώων. Δεν είναι φτιαγμένα για να σκίζουν σάρκα. Τα πίσω δόντια είναι σχετικά επίπεδα όπως των χορταφάγων ζώων.

 

Σε πληροφορώ ότι τους μεγαλύτερους κυνόδοντες τους έχει ο γορίλας και ένα είδος μπαμπουίνου που είναι καθαρά χορτοφάγο. Στα πρωτεύοντα οι κυνόδοντες ΄χρησιμεύουν σαν εργαλείο άμυνας και όχι για να σκίζουν σάρκα...

Οι πρόγονοι μας ήταν κυνηγοί και επίσης μάζευαν και φυτά, φρούτα άρα παμφάγοι... Στη συνέχεια έγιναν και καλλιεργητές το οποίο σήμαινε μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα - και για τον θηλασμό αλλά είναι άλλο θέμα-. Η διατροφή τους όμως ήταν πάντα ζώα και φυτά...

 

Αυτά για το κρέας. Τώρα για τα γαλακτοκομικά, δεν νομίζω να χρειάζεται να πω οτιδήποτε άλλο, εκτός απ'το ότι είμαστε το μόνο είδος που εξακολοθούμε να πίνουμε γάλα μετά τόν απογαλακτισμό.

 

Οκ αυτό είναι αλήθεια. Αλλά γάλα πίναν και οι αρχαίοι. Ο Δίας τράφηκε από το γάλα της Αμάλθειας (που ήταν κατσίκα) και ο Ρώμολος και Ρέμος, οι ιδρυτές της Ρώμης επιβίωσαν χάρη στο γάλα μιας λύκαινας. Αυτά για δύο πολύ γνωστά παραδείγματα. Επίσης τυρί και γιαούρτι υπήρχαν από την αρχαιότητα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες και σύ όμως, ο γορίλας έχει τους κυνόδοντες για να αμύνεται. Κατα τ' άλλα είναι χορτοφάγος.

 

Δε διαφωνώ ούτε συμφωνώ ακριβώς μ'αυτά που λες για το κρέας. Δηλαδή όπως είπα, πιστεύω οτι ο άνθρωπος μπορεί να φάει κρέας για λόγους επιβίωσης. Αλλά πιστεύω οτι δεν του είναι απαραίτητο, και οτι ή μεγάλη κατανάλωση μπορεί να κάνει μόνο κακό. Οπότε ναι, ο άνθρωπος απ'αυτή την άποψη μπορεί να θεωρηθεί παμφάγος, γιατί έχει τη δυνατότητα να καταναλώσει κρέας αν χρειαστεί.

 

Αυτό βέβαια, είναι προσωπική μου άποψη, την οποία έχω σχηματίσει από διάφορα που έχω διαβάσει, και από την μεταβολή που έκανε η υγεία μου, όταν έκοψα το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Παρ'όλα αυτά εξακολουθώ να τρώω ψάρι, οπότε ούτε κι εγώ είμαι χορτοφάγος. Και που και που δεν μπορώ να αντισταθώ σε λίγο τυράκι :oops: , αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω.

 

Ίσως το κρέας να είναι καλό για κάποιους και όχι για άλλους. Υπάρχει μια θεωρία που λεέι οτι εξαρτάται απ'την ομάδα αίματος μας αν πρέπει να τρώμε κρέας ή όχι. Εγώ βέβαια ανήκω στην 0 που υποτίθεται είναι καθαρά κρεατοφάγοι, και το κρέας δεν το αντέχει ο οργανισμός μου. :?

 

 

Όσο για τους αρχαίους Έλληνες που έπιναν γάλα κι έτρωγαν τυρί αυτό δε σημαίνει οτι ήταν και σωστό.

Ο Ρέμος κι ο Ρωμύλος ήταν μωρά. Το γάλα τους ήταν απαραίτητο. Λύκαινας, κατσίκας αγελάδας, ό,τι και να ήταν, σίγουρα το χρειάζονταν για να επιβιώσουν. Ίσως το γάλα να κάνει καλό στον άνθρωπο, αν και δεν το πιστεύω προσωπικά. Όμως αν το σκεφτείς, είναι λίγο περίεργο να πίνουμε το γάλα ενός ζώου, που προορίζεται για τα μωρά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, ότι το κρέας δεν είναι απαραίτητο. Γι αυτό και το ερώτημα, πότε ακριβώς ήταν η εποχή που ο άνθρωπος έκανε την πιο "σωστή" διατροφή, και τί προσπαθούμε να επιτύχουμε, εμείς;

 

Προσωπικά δεν πολυτρώω κρέας 1-2 φορές την εβδομάδα, ίσως και λιγότερο και μόνο σε συγκεκριμένες μορφές... Συμφωνώ, παίζει ρόλο η ομάδα αίματος εγώ είμαι Α+ που θεωρείται ότι δεν αντέχει πολύ το κρέας και όντως είναι έτσι. Αλλά ψάρι μου αρέσει, σούσι επίσης (μιλώντας για ωμά) και το καρπάτσο επίσης (μιλώντας για ωμά κρέατα).

 

Συμφωνώ επίσης για το γάλα. Απλά ήθελα να πω ότι τα γαλακτοκομικά υπήρχαν και παλιότερα, επειδή η Αγλαΐα είχε αναφέρει την σκοπιμότητα να χρησιμοποιούμε το γάλα σαν πηγή ασβεστίου ή άλλα πχ. ξηρούς καρπούς.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαν να είσαι στο μυαλό μου...

Η δική μου ερώτηση είναι πιο απλοική: Ποιος καθορίζει ποια είναι η ιδανική διατροφή για μας;;;; Με βάση τί; Η ΣΗΠ πως έχει βγει;;;

 

Ξεκινάμε καλά! :)

Πιστεύω ότι αν δεν ασχοληθούμε με τα πολύ θεμελιώδη αρχικά ερωτήματα δεν έχει νόημα το υπόλοιπο!

 

Έχω κάποιες πρώτες σκέψεις στο μυαλό μου και είμαι σίγουρη ότι θα σηκώνονταν η τρίχα οποιουδήποτε διαιτολόγου... :lol:

Πάντως διαιτολόγοι και διατροφολόγοι νομίζω ότι κάνουν σπουδές επιπέδου τσελεμεντέ... δηλαδή μαθαίνουν για διάφορα ΣΗΠ που προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου για πολλούς και διάφορους λόγους (και αυτοί εν καιρώ...) αλλά δεν έχουν καμία επαφή με αυτά που προτείνουν και με το αποτέλεσμα που έχουν...

 

Δεν έχω δει κανέναν διατροφολόγο να θεραπεύει ενώ υπάρχουν γιατροί που χρησιμοποιούν την τροφή ως θεραπευτικό μέσο με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα σχήματα που προτείνουν θα τρέλλαιναν κάθε διατροφολόγο! Αυτές οι συγκρουόμενες απόψεις με εξιτάρουν!

 

Από την άλλη στην προσπάθειά της να εξηγήσει τα του ασβεστίου σε σχέση με την εξέλιξη του ανθρώπου έλεγε ότι μάλλον ο άνθρωπος κατανάλωνε πολλούς ξηρούς καρπούς που περιέχουν άφθονο ασβέστειο. Κι ερωτώ, γιατί να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά αφού φαίνεται ότι εξελικτικά χρειαζόμαστε τους ξηρούς καρπούς;

 

Εξελικτικά πως ξέρουμε σε ποια φάση της ιστορίας ο άνθρωπος έτρωγε την καταλληλότερη τροφή για αυτόν;;

Γιατί με βάση τις αρχικές κοινωνίες των hunter-gatherers δεν ήταν ό,τι καλύτερο ούτε είχαν πρόσβαση όλοι στην καλύτερη τροφή. Όταν άρχισε να καλλιεργεί; Τότε ήταν το ζενίθ;

 

Ζενίθ από ποια άποψη;

Όταν άρχισε να καλλιεργεί υπήρχε η δυνατότητα της μόνιμης εγκατάστασης, της διαρκούς πρόσβασης σε κάποια τροφή (οι σπόροι διατηρούνταν το χειμώνα) αλλά ζενίθ υγείας δεν ξέρω πότε είχε!

 

Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες δεν έτρωγαν κρέας (αν δεν ήταν για θυσία ή από κυνήγι). Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν χασάπη όμως! Ποιοι είναι οι "σωστοί";;;

για τη μοναρχία σωστοί είναι οι Αιγύπτιοι, το θεοκρατικό σύστημα ενισχύονταν από την καλά φυλαγμένες πολύπλοκα οργανωμένες γνώσεις των ιερέων

 

για τη δημοκρατία σωστοί ήταν οι Έλληνες που κατάφεραν να δούνε τα φυσικά φαινόμενα με ανθρώπινο μάτι και προσπάθησαν να τα εξηγήσουν... με αυτά τα μυαλά οργάνωσαν τη γνώση σε σύστημα προσιτό σε όλους: η ευκλείδιος γεωμετρία στηρίζεται μόνο σε 10 αξιώματα - παραδοχές, τα άλλα προκύπτουν-παράγονται από αυτά...

 

Κάποιοι προτιμούν το Αιγυπτιακό σύστημα, προτιμούν να μην ξέρουν τίποτα, να μην αναλαμβάνουν καμία ευθύνη, να υπάρχουν πάντα κάποιοι που τους λένε τι να κάνουν... Είναι αυτοί που έχουν ανάγκη το γιατρό αυθεντία που έχει εκτελεστική εξουσία μεγαλύτερη από αυτή του δικαστή!

 

Είναι το σύστημα που επικρατεί!

 

Όμως εγώ προτιμώ το άλλο!

 

Σχετικά με τις ελιές:

Άλλο οξείδωση, άλλο οξύτητα. Και οι δύο όμως έχουν αποτέλεσμα το λάδι να "καίει";;;

κάπως έτσι όμως το ένα απλά καίει, το άλλο μυρίζει οξειδωμένο, ταγγισμένο. Είναι πολύ διαφορετικά!

Θυμάσαι μια συζήτηση για ταγγισμένο βούτυρο που είχαμε; Άφησε ένα κομματάκι βούτυρο εκτός ψυγείου και περίμενε 2-3 εβδομάδες. Η εξωτερική του επιφάνεια θα γίνει πιο κίντρινη, μετά θα πιάσει και λίγη μούχλα, τότε μύρισέ το για να καταλάβεις τι είναι η ταγγίλα που λέμε (αν το μυρίσεις μια φορά θα καταλάβεις τι ακριβώς λεμε)

 

Σου προτείνω το βούτυρο γιατί το τάγγισμα ελέγχεται και οπτικά. Στο λαδι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Οκ μοιάζει με "γιατί, μαμά" το ποστ αλλά διψάω για μάθηση!!!!

:lol: Κι εγώ το ίδιο!

Ακόμη και αν δεν βρούμε άκρη, τουλάχιστον θα προχωρήσουμε στο θέμα προβληματισμός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν απ'ότι ξέρω, ο άνθρωπος έχει έντερα που μοιάζουν περισσότερο με της αγελάδας, παρά με του λιονταριού πχ. Δηλαδή έχει μακριά και λεπτά έντερα, σε αντίθεση με τα σαρκοφάγα ζώα που έχουν κοντά και χοντρά. Όταν τρώμε κρέας, το κρέας μέχρι να περάσει απ'τα μακριά έντερα του ανθρώπου, χαλάει και δημιουργούνται τοξίνες.

 

Σε αυτό το θέμα θα διαφωνήσω. Ο άνθρωπος είναι παμφάγος -omnivorous, δηλαδή τρώει από όλα, δεν είναι μόνο σαρκοφάγος ή χορτοφάγος. Στα έντερα δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος αλλά και οι κρύπτες, και τα κύτταρα, και ο άνθρωπος βρίσκεται στα μισά μεταξύ χορτο και σαρκοφάγου...

 

Η αγελάδα έχει 4 στομάχια και διασπά επιτυχώς την κυτταρίνη! Η κυτταρίνη είναι βασική πηγή πρωτεΐνης για πολλά ζώα, όχι μόνο αυτά με τα 4 στομάχια, αλλά για τον άνθρωπο δεν μπορεί να γίνει πηγή πρωτεΐνης, περνά άπεπτη από το έντερο. Μπορεί να μην είναι άχρηστη, αλλά σίγουρα δεν είναι βασικό συστατικό στη διατροφή μας.

 

 

 

Σε πληροφορώ ότι τους μεγαλύτερους κυνόδοντες τους έχει ο γορίλας και ένα είδος μπαμπουίνου που είναι καθαρά χορτοφάγο. Στα πρωτεύοντα οι κυνόδοντες ΄χρησιμεύουν σαν εργαλείο άμυνας και όχι για να σκίζουν σάρκα...

Οι πρόγονοι μας ήταν κυνηγοί και επίσης μάζευαν και φυτά, φρούτα άρα παμφάγοι... Στη συνέχεια έγιναν και καλλιεργητές το οποίο σήμαινε μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα - και για τον θηλασμό αλλά είναι άλλο θέμα-. Η διατροφή τους όμως ήταν πάντα ζώα και φυτά...

 

...με πρόλαβες! :lol:

 

 

 

Οκ αυτό είναι αλήθεια. Αλλά γάλα πίναν και οι αρχαίοι. Ο Δίας τράφηκε από το γάλα της Αμάλθειας (που ήταν κατσίκα) και ο Ρώμολος και Ρέμος, οι ιδρυτές της Ρώμης επιβίωσαν χάρη στο γάλα μιας λύκαινας. Αυτά για δύο πολύ γνωστά παραδείγματα. Επίσης τυρί και γιαούρτι υπήρχαν από την αρχαιότητα...

 

οι κακές συνήθεις έχουν βαθειέςς ρίζες! :lol:

 

Τα ερωτήματά μου πάντως είναι πιο πολύπλοκα... καλά αυτά με τα έντερα, τα στομάχια και τα δόντια

 

αναρωτιέμαι, πολιτισμικά πού θα είχαμε φτάσει αν τρώγαμε μόνο φρούτα, ξηρούς καρπούς, φύτρα, λίγο κρέας; Θα μπορούσαμε να έχουμε την ίδια πορεία στην τέχνη, στη φιλοσοφία, στις επιστήμες αν...

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι παλι λοιπον καλη μου aglaia :wink:

 

Οσο αφορα αυτα που ελεχθησαν πιο πανω σαφως και ειναι διαφοερτικα πραγματα η οξειδωση και η οξυτητα.

 

Οξειδωση παθαινει κατι οταν αντιδρα χημικα με το οξυγονο. Δηλαδη εαν αφησουμε το λαδι (ελαιολαδο η μη) ξεσκεπαστο τοτε θα οξειδωθει με το οξυγόνο που περιεχεται στον αερα (21% αλλα ειναι υπεραρκετο) και θα "ταγγισει". Αυτο συμβαινει γιατι με το οξυγονο (επισης βοηθαει και το φως) διασπωνται οι μακριες αλυσιδες ατομων ανθρακα των εστεροποιημενων λιπαρων οξεων και των γλυκεριδιων που περιεχονται στο ελαιολαδο (αν θυμαμαι καλα ελαϊκο, λινολεϊκο,λινολεϊνικο και πολυ λιγοτερο παλμιτικο και στεατικο οξυ), σε κοντυτερες οι οποιες μυριζουν και εχουν αυτη την "ταγγη" γευση.

 

Απο την αλλη η οξύτητα μας δειχνει το ποσο οξινο ειναι το λαδι η αλλιως την ποσοτητα του ελευθερου ελαϊκου οξεος ανα 100 γραμμαρια λαδιου.

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το ελαιολαδο χαρακτηριζεται βρωσιμο οταν η οξυτητα του ειναι εως 3% ενω χαρακτηριζεται μη βρωσιμο(βιομηχανικο) οταν η οξυτητα του ειναι ανω του 3%.

 

 

Αυτα για την ωρα. Στη διαθεση σας για τις ερωτησεις σας

 

Με εκτιμηση

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, πολιτισμικά πού θα είχαμε φτάσει αν τρώγαμε μόνο φρούτα, ξηρούς καρπούς, φύτρα, λίγο κρέας; Θα μπορούσαμε να έχουμε την ίδια πορεία στην τέχνη, στη φιλοσοφία, στις επιστήμες αν...

 

 

Έγραψα δέκα φορές από ένα κατεβατό και το έσβηνα. Πολύπλευρο ερώτημα. Πιστεύω πως όχι. Μήπως να κάνουμε άλλο τόπικ όμως; "Διατροφή και πολιτισμός";

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα δέκα φορές από ένα κατεβατό και το έσβηνα. Πολύπλευρο ερώτημα. Πιστεύω πως όχι. Μήπως να κάνουμε άλλο τόπικ όμως; "Διατροφή και πολιτισμός";

 

αμαρεττο, πλιζ μην το σβήνεις. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα και η γνώμη σου και οι γνώσεις σου με/μας ενδιαφέρουν πολλάκις... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ερωτήματά μου πάντως είναι πιο πολύπλοκα... καλά αυτά με τα έντερα, τα στομάχια και τα δόντια

 

Δεν είναι τα έντερα, οι σιαλογόνοι αδένες ή τα δόντια που μας ενδιαφέρουν, αλλά αυτά δείχνουν ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε για να τρώει συγκεκριμένα πράγματα...

 

αναρωτιέμαι, πολιτισμικά πού θα είχαμε φτάσει αν τρώγαμε μόνο φρούτα, ξηρούς καρπούς, φύτρα, λίγο κρέας; Θα μπορούσαμε να έχουμε την ίδια πορεία στην τέχνη, στη φιλοσοφία, στις επιστήμες αν...

 

Νομίζω ότι απαντήσεις θα βρούμε εν μέρει και εδώ...

 

51vA4PrtE9L._SS500_.jpg

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πεστε μου γιατί θα τρελαθώ...πριν μερικές μέρες πήγα στον γυναικολόγο μου και μου έγραψε να παίρνω σίδηρο το οποίο περιέχει paraben το λέει μέσα το χαρτάκι..του είπα ότι θηλάζω....χαζός είναι το ξέρω και δεν σκοπεύω να συνεχίσω την αγωγή...........ξέρετε κάποια σκευάσματα ασφαλή;;;;;;HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματά μου πάντως είναι πιο πολύπλοκα... καλά αυτά με τα έντερα, τα στομάχια και τα δόντια

 

αναρωτιέμαι, πολιτισμικά πού θα είχαμε φτάσει αν τρώγαμε μόνο φρούτα, ξηρούς καρπούς, φύτρα, λίγο κρέας; Θα μπορούσαμε να έχουμε την ίδια πορεία στην τέχνη, στη φιλοσοφία, στις επιστήμες αν...

 

Πιστεύω πως θα μπορούσαμε να είχαμε φτάσει ακόμα πιο μακριά. Μια διατροφή πλούσια σε φρούτα λαχανικά και ελάχιστο κρέας, θα ήταν πολύ πιο υγιεινή. "Νους υγιής εν σώματι υγιεί ".

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνουμε άλλο τόπικ όμως; "Διατροφή και πολιτισμός";

 

Όχι! νομίζω ότι καλό είναι να τα αφήσουμε μαζί για δύο λόγους:

 

α) μου κόβει τον ειρμό να πηγαίνω από το ένα τόπικ στο άλλο!

 

β) τα ερωτήματα πάντα μου προκύπτουν μαζί! μπορεί να φαίνονται ξεχωριστά θέματα αλλά στο μυαλό μου πάνε μαζί, μπλέκονται!

Link to comment
Share on other sites

 

Πιστεύω πως θα μπορούσαμε να είχαμε φτάσει ακόμα πιο μακριά. Μια διατροφή πλούσια σε φρούτα λαχανικά και ελάχιστο κρέας, θα ήταν πολύ πιο υγιεινή. "Νους υγιής εν σώματι υγιεί ".

 

gastronomie-herme-diap04.jpg

 

Ναι μεν ισχύει αυτό που λες αλλά να φας το παραπάνω μιλφέιγ... καταλαβαίνεις ότι όπως φτάσαμε να έχουμε έναν Ρούμπενς στη ζωγραφική έτσι έχουμε κι έναν Pierre Hermes στη ζαχαροπλαστική!

 

Ναι μεν νιώθω καλύτερα όταν τρώω υγιεινά, μου αρέσουν πολύ οι γεύσεις όλων αυτών που τρώω αλλά ένα τέτοιο μιλφέιγ είναι πραγματικά τέχνη....

Το να το τρως είναι μια πραγματική ευδαιμονία...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γρήγορο:

To παραπάνω μιλφειγ εκρίννει απίστευτη ποσότητα ενδορφινών και σεροτονίνης στον δικό μου εγκέφαλο...

Οι ξηροί καρποί πάλι όχι....

 

Και μόνο που σκέφτομαι ότι μετά τα Χριστούγεννα θα πάνω και θα το φάω... είμαι προκαταβολικά ευτυχισμένη!

 

ΥΓ: Το βιβλίο που έβαλες φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γρήγορο:

To παραπάνω μιλφειγ εκρίννει απίστευτη ποσότητα ενδορφινών και σεροτονίνης στον δικό μου εγκέφαλο...

Οι ξηροί καρποί πάλι όχι....

 

Ναι συμφωνώ, αλλά εγώ προσωπικά αν το φάω, θα έχω ναυτία όλο το απόγευμα, και μπορεί και ως αύριο! :( Θα μου πεις εντάξει, εμένα με πειράζει, άλλους όχι. 'Ομως η ασπρη ζάχαρη, πειράζει όλο τον κόσμο. Δεν είναι φυσική τροφή. Μπορείς να φτιάξεις γλυκά με πιο υγιεινά υλικά. Και οι διάνοιες της ζαχαροπλαστικής θα εξακολουθούσαν να είναι διάνοιες κι ας μαγείρευαν με άλλα υλικά.

 

Τη λέω βέβαια την αμαρτία μου, βλέπω το μιλφέιγ και μου πέφτουν τα σάλια, και μερικές φορές το τρώω, κι όταν με πιάνει η ναυτία λέω δεν πειράζει άξιζε τον κόπο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Αγλαϊα μου, με τέτοια μιλφέιγ που βάζεις, θα μου στρίψει και θα πάθω τελικά τη διαστροφή του τίτλου.....

 

με τι θα μπορούσαμε να αντικαταστήσουμε τη ζάχαρη στα γλυκά? με μαύρη ζάχαρη, με μέλι, υπάρχει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τρέχουν τα σάλια. Και σταμάτα να βάζεις φωτογραφίες του Pierre Hermes, 'ντάξει;;;;;

 

ΥΓ: Το βιβλίο που έβαλες φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον!

 

Θα γράψω μετά κάποιες σκέψεις, βασικά για το DHA αλιας docohexanoic acid, που αποτελεί κυριαρχική τροφή του εγκεφάλου μας..

 

Το βιβλίο μπορείς να το δεις σε μερική προεπισκόπηση στο books.google.com. Διάβασα κάποια κομμάτια και νομίζω θα το παραγγείλω.

 

Επίσης ένα άλλο που με ενδιαφέρει είναι αυτό.

51GQS3RGFGL._SL500_BO2,204,203,200_AA219_PIsitb-sticker-dp-arrow,TopRight,-24,-23_SH20_OU01_.jpg

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...