Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καλλυντικά χρησιμοποιήσατε για το βρεφάκι σας όταν γεννήθηκε?


Recommended Posts

καλημέρα! θα ήθελα τη γνώμη σας για προιόντα μπάνιου, κρεμούλα για συγκάματα και πάνες που θεωρήσατε ως καλύτερες για τα μωράκια σας και όσο γίνεται πιο αθώες για το δερματάκι του για τις πρώτες βδομάδες της γέννησης του. Πρόκειται να γίνω και εγώ μανούλα σε ένα μήνα, πρώτα ο θεός, και δεν γνωρίζω τί ακριβώς να αγοράσω και να είναι αγνό για ένα νεογέννητο.

m8YUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα! θα ήθελα τη γνώμη σας για προιόντα μπάνιου, κρεμούλα για συγκάματα και πάνες που θεωρήσατε ως καλύτερες για τα μωράκια σας και όσο γίνεται πιο αθώες για το δερματάκι του για τις πρώτες βδομάδες της γέννησης του. Πρόκειται να γίνω και εγώ μανούλα σε ένα μήνα, πρώτα ο θεός, και δεν γνωρίζω τί ακριβώς να αγοράσω και να είναι αγνό για ένα νεογέννητο.

 

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!

Θα σου πώ εγώ τι χρησιμοποίησα με τη σύμφωνη πάντα γνώμη της παιδιάτρου!

 

Απο αφρόλουτρα καλό να είναι να τα προμηθευτεις απο φαρμακείο και να μη λυπηθείς θα λεφτουδάκια σου! Ειναι τοοσο μικρή η ποσότητα που θα χρησιμοποιείς στο μωράκι σου που το κάθε μεγάλο μπουκάλι θα σου αρκεί για 2-3 μήνες!

 

Εγώ χρησιμοποίησα της Fissan γιατί αυτό του έβαζαν στη κλινική οταν γεννήθηκε.. αργότερα πήρα το Προδερμ.

 

Για το σωματάκι του αντί για οποιοδήποτε γαλάκτωμα ή κρεμούλα μου έχει φτιάξει η αδερφή μου χαμομηλόλαδο και το ενηδάτωνα με αυτό!

 

Οσο για κρεμούλα για τα συγκ'άματα χρησιμοποιώ τη sudocream, την οποία όμως μπορείς να την αποφύγεις εάν μετά απο κάθε πλύσιμο στεγνώνεις πολύ καλά το δερματάκι του πρίν του φορέσεις την πάνα, την οποία αλλάζεις βεβαίως το αργότερο κάθε 2 ώρες.

 

Εμείς τώρα, που τα κακάκια μας τα κάνουμε μια φορά τη μέρα ή το πολύ 2 και όχι σε κάθε αλλάγή όπως όταν είμασταν νεογέννητα, την έχουμε κόψει εντελώς τη κρέμα συγκάματος!

 

Κάποιο άλλο καλλυντικό δεν έχουμε χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμης!!!:P

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου!

θα προσπάθήσω να φτιάξω και εγώ χαμομηλόλαδο.

σε φαρμακείο έλεγα να ψωνίσω είχα ακούσει καλά λόγια και για τα frezyderm.

θα πάρω και από αυτά δείγματα και θα τα δοκιμάσω.

να χαίρεσαι το μπεπάκι σου!

m8YUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέω να καταλήξω στην sudocrem έχω και δείγματακι που μου είχε δώσει το Γαία στη β- επιπέδου.θα πάρω και fissan αφρόλουτρο και frezyderm. Έτσι και αλλιώς χαμένα δεν νομίζω να πάνε.Σε ευχαριστώ πολύ!

m8YUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα. Εγώ χρησιμοποιούσα τη σειρά της frezyderm, είναι πολύ καλά αλλά ακριβά. Η κρεμούλα μπεπανθόλ για αλλαγή πάνας είναι αρκετά καλή, αλλά στην κόρη μου που συγκαιγόταν συχνά με έσωσε το σπαθόλαδο. Με το καλό!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην χρησιμοποιήσεις sudocrem, δεν είναι καλή κρέμα, πολλοί μάλιστα παιδίατροι την έχουν απαγορέψει. Πάρε την κρέμα συγκάματος της frezyderm, άπαιχτη. Μόνο φυσικά συστατικά και θα σου πώ το εξής. Οταν συγκάηκε άσχημα η μπέμπα μου μετά από σακουλάκι ούρων, ούτε η verdal που περιέχει και κορτιζόνη ούτε και κάτι άλλες έκαναν τίποτα. Εβαλα την frezyderm και έφτιαξε το πρόβλημα.

Και η σειρά με τα αφρόλουτρα και σαμπουάν είναι πολύ καλή αλλά ακριβή. Εγώ χρησιμοποίησα και το johnnson's για βρέφη, το οποίο είναι πολύ καλό για το δέρμα, δεν αφήνει υπόλειμμα γλιστράδας όπως η σειρά της Proderm, να την αποφύγεις.

Για πάνες συστήνω ανεπιφύλακτα τις pampers, καμία σχέση με άλλες δοκίμασα, μακράν ανώτερες και σαν εφαρμογή και σαν απορροφητικότητα.

Για σαπουνάκι να την πλένεις τοπικά σε κάθε αλλαγή πάνας, καλό είναι της fissan (το βρίσκεις και στα φαρμακεία και στο super market) αλλά μια πιο φτηνή και εξίσου αποτελεσματική λύση είναι το πράσινο σαπουνάκι (το αρκάδι έχει πολύ καλή ποιότητα).

Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην χρησιμοποιήσεις sudocrem, δεν είναι καλή κρέμα, πολλοί μάλιστα παιδίατροι την έχουν απαγορέψει. Πάρε την κρέμα συγκάματος της frezyderm, άπαιχτη. Μόνο φυσικά συστατικά και θα σου πώ το εξής. Οταν συγκάηκε άσχημα η μπέμπα μου μετά από σακουλάκι ούρων, ούτε η verdal που περιέχει και κορτιζόνη ούτε και κάτι άλλες έκαναν τίποτα. Εβαλα την frezyderm και έφτιαξε το πρόβλημα.

Και η σειρά με τα αφρόλουτρα και σαμπουάν είναι πολύ καλή αλλά ακριβή. Εγώ χρησιμοποίησα και το johnnson's για βρέφη, το οποίο είναι πολύ καλό για το δέρμα, δεν αφήνει υπόλειμμα γλιστράδας όπως η σειρά της Proderm, να την αποφύγεις.

Για πάνες συστήνω ανεπιφύλακτα τις pampers, καμία σχέση με άλλες δοκίμασα, μακράν ανώτερες και σαν εφαρμογή και σαν απορροφητικότητα.

Για σαπουνάκι να την πλένεις τοπικά σε κάθε αλλαγή πάνας, καλό είναι της fissan (το βρίσκεις και στα φαρμακεία και στο super market) αλλά μια πιο φτηνή και εξίσου αποτελεσματική λύση είναι το πράσινο σαπουνάκι (το αρκάδι έχει πολύ καλή ποιότητα).

Με το καλό το μωράκι σου.

 

Αυτό δεν ισχύει. καλό είναι να προσέχουμε τί λέμε δημόσια και να μην παραπλανούμε τον κόσμο. είναι προϊόν που κυκλοφορεί με γνωστοποίηση στον ΕΟΦ και είναι πρώτο σε πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το σπαθόλαδο μπορείς να το αγοράσεις από φαρμακείο?να τους το παραγγείλεις δηλαδή να σου το φτιάξουν?

 

Εγώ το έβρισκα σε κατάστημα με βιολογικά, αλλά φαντάζομαι ότι μπορείς να το παραγγείλεις και σ΄ ένα φαρμακείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ! της έβαζες δηλαδή σε κάθε αλλαγή πάνας αυτήν την κρεμούλα ή μόνο όταν συγκεόταν?

 

Δεν είναι κρέμα, είναι λαδάκι και της το έβαζα σε κάθε αλλαγή πάνας. Κάποια στιγμή βέβαια σταμάτησε να κοκκινίζει με το παραμικρό και σιγά σιγά το κόψαμε κι αυτό. Εξαρτάται και από το δέρμα του μωρού, κάποια προϊόντα που ταιριάζουν σε ένα μωρό μπορεί να μην είναι κατάλληλα για κάποιο άλλο. Θα πειραματιστείς και λιγάκι μέχρι να βρεις τι σας ταιριάζει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πλένεις και αλλάζεις το μωρό συχνά μπορεί και να μην συγκαεί.Υπάρχουν μωράκια που είναι ευαισθητα και άλλα όχι.Εμένα πχ ο δικός μου δεν συγκαηκε ποτέ.Τις κρέμες τις χάρισα.Αν δεν έχεις ένδειξεις συγκαματος δεν χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά όπως και δεν χρειάζεται πλυσιμο με σαπουνι σε κάθε αλλαγή πάνας, το σκέτο νεράκι είναι ότι καλύτερο .Οσο για τα σαμπουαν-αφρολουτρα...προτιμώ τα mustela.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανατική κι' εγώ της Frezyderm από τη γέννησή μας μέχρι και σήμερα. Από κρέμα συγκάματος μέχρι και το ζελέ για τα μαλλιά πια!

Καμιά φορά βέβαια για αφρόλουτρο έπαιρνα και της Κlorane, τέλειο άρωμα και κρατάει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου. Εμείς του είχαμε πάρει τα aveeno baby που είναι με την βρώμη αφρόλουτρο & κρέμα σώματος.Κρέμα συγκάματος & σουντο & weleda,διαφορετικές γενικά. Νομίζω πως καλύτερα μου άρεσε της biolane σαν υφή όμως που την χρησιμοποιούσαν & στην κλινική αλλά δεν την βρίσκεις εύκολα (Στα Λητώ υπάρχει).

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Aφρόλουτρο mustela οταν ηταν βρεφάκι (διαφημηστικό απ'το μαιευτηριο) και αργότερα proderm. Δεν το έχω αλλάξει γιατί έμεινα ικανοποιημένη.

Κρέμα για τον ποπό sudocrem, mustela και frezyderm διαφημιστικες απ το μαιευτηριο, οταν πια αγόρασα πηρα την mustela γιατι κάνει θαύματα. Καλές ήταν και οι άλλες 2. Αλήθεια μόνο έγω χρησιμοποιώ mustela?

Τέλος δεν έβαζα κρέμες και λάδια γιατι δεν είμαι και πολύ φαν γενικά, ασε που κάπου είχε διαβάσει ο αντρας μου οτι δε κάνουν και καλό. (του εβαλα μόνο λίγο baby oil κι αυτο 2-3 φορές μόνο)

 

(Α, εμένα μου συγκάηκε άσχημα, παρότι σε κάθε αλλαγή τον πλέναμε με νερό και βαμβάκι όπως μας είχε πει η παιδίατρος. Ακόμα τον πλένω πάντα, φαντάσου σε 7 μήνες έχω σώσει μόνο 1 πακέτο μωρομάντηλα κι αυτό τον Αυγουστο στην εκδρομή μας. Μάλλον είναι ευαίσθητο το δικό μου, τώρα βέβαια είναι μια χαρα, αλλά ακόμα βάζω μουστελα 1-2 φορές τη μέρα.)

 

Τέλος, απο πάνες, pampres είναι φοβερές όντως αλλά ακριβές. Τις ψωνίζω μόνο όταν τις βρίσκω 1+1 δώρο. Επίσης πολύ καλές ειναι καλές οι toujours του lidi. Babylino αδιάφορες. Οι daily (market in) χαλια, κι επίσης οι libero δε λένε τίποτα.

Φιλια και με το καλό το μωρό σου

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

ας θυμηθω και εγω τι εβαζα στον γιοκα μου γιατι σε 5 μηνες θα βαζω κ εγω ξανα στο νεογεννητο μου....

ξεκινησα με sudocream αλλα δεν μας εκανε κ πηρα της frezyderm για συγμαμα που ειναι φοβερη,,οχι μονο για συγκαμα στο πωπω αλλα κανει και για ιδρωτσιλες,κοκκινιλες γυρω απο το στομα(συνηθως απο πιπιλα κ σαλια)ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη....οσο για αφρολουτρα ξεκινησα με fissan αλλα ειναι γλιτσερο κ δεν μου αρεσει,,συνεχισα με frezyderm αλλα δεν κοπηκα στην πορεια ταλαιπωρηθηκαμε με βαρυα ατοπικη δερματιτιδα κ παιρναμε ειδικα καλλυντικα...τωρα που ειμαστε καλα τον πλενω με προδερμ...κολωνια κ ζελε frezyderm κ οι πανες που ειχαμε μεχρι κ 5 νουμερο ηταν του lidl..ειχαμε βολευτει πολυ..τωρα που φοραμε το 5+παιρνουμε pampers κ εχουμε ξεφραγκιαστει...και κατι ακομα αν μπορεις να μην αγορασεις γαλα...θηλασε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε το αφρόλουτρο/σαμπουάν και την κρέμα για το σύγκαμα της Weleda (τα παίρνουμε από το φαρμακείο). Έχω χρησιμοποιήσει επίσης την κρέμα για το σύγκαμα της Bepanthol. Και οι δύο είναι πολύ καλές, δεν συγκάηκε ποτέ ο μικρός αλλά νομίζω ότι σε αυτό παίζει ρόλο και η ευαισθησία που έχει το κάθε μωράκι. Όπως είπε και η μπέμπηςς μου τις χρησιμοποιώ και για άλλους ερεθισμούς (πχ στο λαιμουδάκι και τις μασχαλίτσες όταν κοκκίνιζαν από τη ζέστη ή στα σπυράκια από τον ιδρώτα). Μωρομάντηλα δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ, πάντα τον πλένω. Πάνες βάζουμε Pampers από τη γέννηση του μέχρι σήμερα. Κρέμα σώματος δεν του έβαλα ποτέ, είχα πάρει ένα λάδι για βρεφικό μασάζ της Weleda το οποίο ήταν μια χαρά αλλά επειδη δεν το χρειαζόταν το μωρό δεν του έβαλα σχεδόν καθόλου.

Με το καλό το μωράκι σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η sudocrem είναι βέβαια πιστοποιημένη από τον ΕΟΦ, αλλά είναι πολύ πηχτή σαν στόκος γιατί είναι για προβληματικές καταστάσεις συγκάματος.. η αδερφή μου που είναι γιατρός μου είπε ότι την χρησιμοποιούν πολύ σε ηλικιωμένους που έχουν προβλήματα συγκάματος από κατάκλιση κτλ. Οπότε αν δεν υπάρχει θέμα συγκάματος αλλά πρόληψης, καλύτερες είναι πιο απαλές κρέμες.

 

Εγώ χρησιμοποίησα αρχικά τα πάντα frezyderm , και για τον πωπό αν και είχα την κρέμα συγκάματος, πολλές φορές έβαζα την απλή κρέμα σώματος. Με τον καιρό έχω καταλήξει να του σαπουνίζω τον πωπό μόνο με πράσινο σαπουνάκι αρκάδι μόνο αν έχει κάνει κακάκια ..κρέμα όχι συνέχεια, μέρα παρά μέρα ίσως. Για τα ρούχα ακόμα χρησιμοποιώ σκόνη αρκάδι.

 

Πάνες babylino ασυζητητί. Είναι οι μόνες που έχουν πιστοποίηση για μη χημικά συστατικά (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι τι γράφει ακριβώς) , είναι μαλακές και είναι και ελληνικό προϊόν. Οι libero μου φάνηκαν πολύ σκληρές, του άφηνε σημάδι το λάστιχο και οι pampers αν και απορροφητικές μου μυριζουν κάτι σαν οινόπνευμα και μου έκαναν πολύ κακή εντύπωση και από πιστοποιήση για eco-friendly και τέτοια ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Η sudocrem είναι βέβαια πιστοποιημένη από τον ΕΟΦ, αλλά είναι πολύ πηχτή σαν στόκος γιατί είναι για προβληματικές καταστάσεις συγκάματος.. η αδερφή μου που είναι γιατρός μου είπε ότι την χρησιμοποιούν πολύ σε ηλικιωμένους που έχουν προβλήματα συγκάματος από κατάκλιση κτλ. Οπότε αν δεν υπάρχει θέμα συγκάματος αλλά πρόληψης, καλύτερες είναι πιο απαλές κρέμες.

 

Εγώ χρησιμοποίησα αρχικά τα πάντα frezyderm , και για τον πωπό αν και είχα την κρέμα συγκάματος, πολλές φορές έβαζα την απλή κρέμα σώματος. Με τον καιρό έχω καταλήξει να του σαπουνίζω τον πωπό μόνο με πράσινο σαπουνάκι αρκάδι μόνο αν έχει κάνει κακάκια ..κρέμα όχι συνέχεια, μέρα παρά μέρα ίσως. Για τα ρούχα ακόμα χρησιμοποιώ σκόνη αρκάδι.

 

Πάνες babylino ασυζητητί. Είναι οι μόνες που έχουν πιστοποίηση για μη χημικά συστατικά (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι τι γράφει ακριβώς) , είναι μαλακές και είναι και ελληνικό προϊόν. Οι libero μου φάνηκαν πολύ σκληρές, του άφηνε σημάδι το λάστιχο και οι pampers αν και απορροφητικές μου μυριζουν κάτι σαν οινόπνευμα και μου έκαναν πολύ κακή εντύπωση και από πιστοποιήση για eco-friendly και τέτοια ούτε λόγος.

απλά εκεί είναι οι μόνες αποτελεσματικές, κατά τη δική μου επιστημονική γνώμη. εννοείται ότι κάνουν και για πρόληψη. το θέμα είναι πως είναι και οι φθηνότερες οπότε δεν υπάρχει και μεγάλο "συμφέρον" να τις προωθήσουν και η διάδωσή τους είναι από στόμα σε στόμα χρηστών

Link to comment
Share on other sites

απλά εκεί είναι οι μόνες αποτελεσματικές, κατά τη δική μου επιστημονική γνώμη. εννοείται ότι κάνουν και για πρόληψη. το θέμα είναι πως είναι και οι φθηνότερες οπότε δεν υπάρχει και μεγάλο "συμφέρον" να τις προωθήσουν και η διάδωσή τους είναι από στόμα σε στόμα χρηστών

 

Ναι το ίδιο λέμε. Είναι οι πιο αποτελεσματικές και κάνουν και για πρόληψη, απλώς στην περίπτωση πρόληψης σκέφτεται κανείς κι άλλους παράγοντες όπως το να είναι πιο απαλή κρέμα ή από πιο φυσικά υλικά.. και βέβαια αυτό το πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Περιέργως ο μικρούλης μου κοκκίνιζε κι ερεθιζόταν με τις αλοιφές τύπου "στόκος" (αλεργία ίσως; ). Άρχισα κι έβαζα στο άλλαγμα μια κρέμα σώματος Tol velvet baby soothing cream με βρώμη και βρήκαμε την υγειά μας. Μετά πήρα την κρέμα της Frezyderm κάποια στιγμή που χρειάστηκα αλλά δεν έβρισκα την άλλη, αρκετά καλή αλλά δεν την χρησιμοποιώ πια. Έκανα δικό μου λάδι καλέντουλας και έφτιαξα δική μου αλοιφή αναμιγνύοντας με απλή bepanthol κι είναι σούπερ! Το χαμομηλέλαιο επίσης δοκιμασμένο και πολύ καλό σε χειροποίητες κρέμες.

 

Καθάρισμα: Πλύσιμο μόνο στα κακά (κι αυτά κάθε 2-3 μέρες) και στα τσισάκια απλό άλλαγμα ή πέρασμα με βαμβάκι βρεγμένο σε φυσ. ορό ή ροδόνερο αν έχει ιδρώσει ή κάναμε ώρες να αλλάξουμε.

 

Αφρόλουτρο: tol velvet συσκευασία 1 λίτρου καλό και σε τέλεια τιμή!

 

Πάνες: Pampers baby dry λόγω χαμηλού κόστους και προσφορών, στα προηγούμενα παιδιά μου χρησιμοποίησα και libero και pampers simply dry και babylino χωρίς πρόβλημα ερεθισμών. Δεν θα πειραματιστώ με άλλες μάρκες γιατί τα δερματάκια μας είναι υπερευαίσθητα.

 

Με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...