Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Β. Αθανασίου Χειρ/γο Γυναικολόγο Ειδικό Εξω/ικής Γονιμοποίησης


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Βασίλειο Αθανασίου Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

Ειδικός Εξωσωματικής Γονιμοποίησης

 

Για να δείτε το προφίλ του κο Αθανασίου πατήστε εδώ https://parents.org.gr/forum/profile/54666-vasileios-athanasioy

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα γιατρέ και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

Είμαι 36, ύψος 1,60 και βάρος 78-80κιλά. Το 2008 στα 30,5 με το ίδιο βάρος και με ασταθή περίοδο (την ρύθμιζα με πριμολουτ για να μην ξεπερνούν τις 45 μερες ανα κυκλο) έμεινα πανεύκολα και γρήγορα έγκυος στο παιδάκι μου και όλα πήγαν καλά και απέκτησα την κόρη μου το 2009.

Αρχές του 2011 διέγνωστηκα με ΣΠΩ και αντίσταση στην ινσουλίνη και από τότε λαμβάνω 2χάπια glucophage 850mg ανά ημέρα. Παράλληλα όταν πρωτοξεκίνησα τα glucophage, πήρα και για πρωτη φορα αντισυλληπτικα gynofen 35, οπότε ρυθμίστηκε η περίοδος 28ημερών και με σωστή διατροφή έχασα 14κιλά σε 3,5μηνες, φτάνοντας τα 74. Χαλάρωσα λίγο οσο αφορά την σωστή διατροφή, αλλά είδα πώς διατηρόμουν στα κιλά και μόνο όταν σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και η περίοδος πάλι χάλασε, πήρε 5-6 κιλά...Από τέλη Γενάρη 2013, σταματησα τα αντισυλληπτικά για προσπάθειες 2ου παιδιού! Με ΤΗΠ 3/2, πήρα πριμολουτ και αδιαθετησα μετά από 62 μερες. Ακολουθησαν 3 προσπάθειες με κλομιφένη (2 χαπια από 2η έως και 6η μερα), από τις οποίες μόνο στην πρώτη εκανα ωάριο τέτοιο ώστε να κάνω pregnyl αλλά αδιαθέτησα. Τώρα με ΤΗΠ 2/7, δεν εκανα ωάριο μετα απο υπερηχο την 9η, θα αφησω το σωμα μου ηρεμο να δω πότε θα αδιαθετήσω από μόνη μου. Παράλληλα, πριν λιγες μέρες εκανα σαλπιγγογραφία και οι σάλπιγγες είναι διαβατές, ενώ ο σύζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα και τα αποτελέσματα θα τα πάμε σε ουρολόγο να τα δει (αν θέλετε, να σας τα περάσω και εσάς, να μου τα κρίνετε). Επίσης εκανα και ορμονολογικες που είχα να κάνω από 2011 (να σας τις περάσω και αυτες να τις δειτε...)

Ο γυναικολόγος μου είπε να προχωρήσουμε σε ενέσεις για πρόκληση ωορρηξίας και επιτροπές ΕΟΠΥΥ...Δεν θα μου προσφέρει τίποτα αν δοκίμαζα και 4η φορά την κλομιφαίνη; μήπως πρέπει να αλλαχθει η δοσολογία ή οι μέρες λήψης;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήταν σκόπιμο να ελεγχθεί ο θυρεοειδής, το ορμονικό σας προφίλ και ένα σπερμοδιάγραμμα του συζύγου.

Αυτές οι εξετάσεις θα έχουν σκοπό να ανακτήσουμε τις γνώσεις ενός ολοκληρωμένου ιστορικού .

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων σε συνάρτηση με την απώλεια βάρους θα βοηθήσουν στην γονιμότητα σου και θα καθορίσουν τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσεις.

Καλή Επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα!

Εγω και ο συζυγος μου ειμαστε στη διαδικασια εξωσωματικης λογω προβληματος στο σπερμα. Εκανα διεγερση τον Μαρτιο του 13. Τοτε βαλαμε 2 εμβρυα αλλα δεν υπηρξε εγκυμοσυνη.Τον Μαιο του 13 εβαλα 2 κατεψυγμενα εμβρυα παλι δεν εδωσαν εγκυμοσυνη. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια με cyclacur για να προχωρησω τελος ιουλιου σε επομενη εμβρυομεταφορα με κατεφυγμενα. μεχρι στιγμης εχω κανει

-σαλπιγγογραφια: ανοιχτες σαλπιγγες

-υστεροσκοπηση: δεν εδειξε παθηση

-ορμονολογικες: ολες φυσιολογικες

-θυρεοειδης: συνδρομο χασιμοτο με tsh 1.64 (τιμη ιουλιου) χωρις χαπι

-ca125: 16.31

-cea: 1.05

 

το ερωτημα μου ειναι οτι επειδη η ca125 ειναι 16 (ναι μεν κατω απο 35) μηπως εχω ενδομητριωση? βεβαια την εξεταση την εκανα την 4ημερα του κυκλου μου και αφου ειχα ηδη ξεκινησει τη θεραπεια με cyclacur( για την ΕΤ) με 1 την ημερα.

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα, καλούμαι να αποφασίσω αν θα κάνω εξωσωματική. Το κόστος είναι δυσβάσταχτο και φοβάμαι πιθανές επιπλοκές όπως υπερδιέγερση κλπ. Επίσης φοβάμαι τις επαναλαμβανόμενες εξωσωματικές σε περίπτωση αποτυχίας.

Έχουμε διαγνωστεί με ανεξήγητη υπογονιμότητα. Θα μπορούσατε να μου δώσετε μια γνώμη για το τι μπορεί να την προκαλεί και επίσης πως μπορώ να μείνω έγκυος;

Έχει νόημα να συνεχίσω με φυσικές επαφές ή σπερματέγχυση? Θα μείνω κάποια στιγμή με βάση τις πιθανότητες?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

- Ηλικία 36,5 εγώ και 38 ο σύντροφος

- Χρόνος ελεύθερων επαφών: 21 μήνες

- Σαλπιγγογραφία, ωορρηξία, ορμονικές δικές μου, θυροειδής, ζάχαρο πολύ καλά. Όχι άλλα θέματα υγείας.

- CA125 τιμή 9. Συμπτώματα ενδομητρίωσης (πόνοι, κύστες, αίμα, κλπ): κανένα

- ΑΜΗ 2,7 (φυσιολογικές τιμές 1-4)

- 2 κυήσεις (στην αρχή της σεξουαλικής ζωής) ως την 10η βδομάδα χωρίς επιπλοκές (διακοπή).

- διακοπή καπνίσματος πριν 3 χρόνια (2010)

- Σπέρμα: άστατο (λεπτομέρειες κάτω)

- Huhner test: αρνητικό

 

ΑΓΩΓΗ

- Μάρτιος 13: 1η σπερμ/ση με pregnyl (ενδομ 10χιλ, 1 ωάριο) σπέρμα 20εκ συνολική κινητικότητα 60% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Απρίλιος 13: 2η σπερμ/ση με 50mg Clomid (ενδομ 9χιλ, 1 ωάριο) και pregnyl σπέρμα 30εκ συνολική κινητικότητα 60% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Μάϊος 13: 3η σπερμ/ση με 100mg Clomid (ενδομ 7,2χιλ, 1 ωάριο) και pregnyl σπέρμα 80εκ συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Ιούνιος 13: 4η σπερμ/ση με 75 Puregon (ενδομ 10,2χιλ, 2 ωάρια) και pregnyl σπέρμα 8εκ (1.5εκ μετά την επεξεργασία) συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Ιούλιος 13: 5η σπερμ/ση φυσικός κύκλος 1 ωάριο σπέρμα 8εκ (1.5εκ μετά την επεξεργασία) συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια, υποστήριξη ωχρινικής με 200mg utrogestan + fillicin. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών και είχα πρόσφατα ένα "ατύχημα". Είχα μια επαφή ξημερώματα Κυριακής (14.07.13). Ο φίλος μου φορούσε προφυλακτικό, τελείωσε, όμως δεν βγήκε κατευθείαν και όταν πήγε να βγει (2-3 λεπτά αφού είχε τελειώσει) έσπασε το προφυλακτικό. Πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne) το πολύ 2 ώρες αργότερα. Οι τελευταίες μου περίοδοι ήταν 11/04, 11 ή 13/05 (δεν θυμάμαι ακριβώς), 09/06 και 05/07, και συνήθως έχουν διάρκεια από 5 εώς 7 ημέρες (συνήθως 7 απλά τις τελευταίες 2-3 ημέρες έχω κάτι καφέ υγρά άλλοτε λιγότερα άλλοτε περισσότερα). Ήμουν στις γόνιμες μέρες? Ποια η πιθανότητα να μείνω έγκυος? Έχω αρχίσει να ανησυχώ πολύ. Επίσης εκείνο το βράδυ είχα πιει αλκοόλ(3 ποτά), θα υπάρξει πρόβλημα με το χάπι? Μπορώ να ελέγξω με τεστ εγκυμοσύνης ή χοριακή αν είμαι έγκυος και από πότε μπορεί να γίνει αυτό? Πότε πρέπει να περιμένω περίοδο, θα δω κάποια ανωμαλία στην περίοδο μου? Τέλος, διάβασα για εξωμήτριο κύηση, κατά την οποία υπάρχει και περίοδος κανονικά, εξαιτίας του χαπιού. Ισχύει κάτι τέτοιο? Περιμένω την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μπορείτε να με καθησυχάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα marstef ,

Θεωρητικά οι γόνιμες μέρες σε μία γυναίκα είναι η ημέρα της ωορρηξίας ( 14 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) + - 2 ημέρες περίπου. Η πιθανότητα να μείνετε έγκυος μετά την άμεση λήψη του elleOne είναι πολύ μικρή ( <1%). Πρέπει επίσης να ξέρετε ότι το χάπι αυτό ενδέχεται να σας προκαλέσει διαταραχή στην περίοδο, να έρθει δηλαδή πιο νωρίς ή πιο αργά, για αυτό καλό θα ήταν αν η περίοδος σας καθυστερήσει περισσότερο από 7 με 10 ημέρες από την αναμενόμενη ημερομηνία να κάνετε μια β χοριακή ( β-hcg ) για να σιγουρευτείς ότι δεν είστε ι έγκυος. Η πιθανότητα για εξωμήτριο είναι εξαιρετικά σπάνια αλλά υπαρκτή. Τέλος πρέπει να σας πω ότι δεν υπάρχουν μελέτες για τον συνδυασμό του φαρμάκου με αλκοόλ αλλά ο κανόνας που ισχύει για όλα τα φάρμακα είναι ότι πρέπει να αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Laura,

Σύμφωνα με το ιστορικό που μου έχετε παραθέσει, κατά την γνώμη μου ναι, πρέπει να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Αυτό δεν σας το λέω "ελαφρά τη καρδία" και όλα αυτά που σας προβληματίζουν είναι υπαρκτά. Καταλαβαίνω ότι η απόφαση αυτή δεν είναι καθόλου εύκολη … Ένα ζευγάρι που αποφασίζει να «μπει» στην διαδικασία της εξωσωματικής έρχεται αντιμέτωπο με καταστάσεις σε όλα τα επίπεδα άγνωστες προς αυτό και το στρες πολλές φορές είναι μεγάλο. Όμως πρέπει να γνωρίζετε ότι στατιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι μετά την 5η προσπάθεια σπερματέγχυσης η πιθανότητα επιτυχίας δεν αυξάνεται ανάλογα με τον αριθμό των προσπαθειών. Με πιο απλά λόγια δεν έχουμε πολλές πιθανότητες. Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω πριν την προσπάθεια εξωσωματικής είναι να κάνετε μια υστεροσκόπηση για να δούμε την κοιλότητα της μήτρας. Όσο αναφορά για το τι μπορεί να προκαλέσει την ανεξήγητη υπογονιμότητα αυτό εξ ορισμού είναι άγνωστο. Καλή επιτυχία..!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα!

Εγω και ο συζυγος μου ειμαστε στη διαδικασια εξωσωματικης λογω προβληματος στο σπερμα. Εκανα διεγερση τον Μαρτιο του 13. Τοτε βαλαμε 2 εμβρυα αλλα δεν υπηρξε εγκυμοσυνη.Τον Μαιο του 13 εβαλα 2 κατεψυγμενα εμβρυα παλι δεν εδωσαν εγκυμοσυνη. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια με cyclacur για να προχωρησω τελος ιουλιου σε επομενη εμβρυομεταφορα με κατεφυγμενα. μεχρι στιγμης εχω κανει

-σαλπιγγογραφια: ανοιχτες σαλπιγγες

-υστεροσκοπηση: δεν εδειξε παθηση

-ορμονολογικες: ολες φυσιολογικες

-θυρεοειδης: συνδρομο χασιμοτο με tsh 1.64 (τιμη ιουλιου) χωρις χαπι

-ca125: 16.31

-cea: 1.05

 

το ερωτημα μου ειναι οτι επειδη η ca125 ειναι 16 (ναι μεν κατω απο 35) μηπως εχω ενδομητριωση? βεβαια την εξεταση την εκανα την 4ημερα του κυκλου μου και αφου ειχα ηδη ξεκινησει τη θεραπεια με cyclacur( για την ΕΤ) με 1 την ημερα.

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

Καλησπέρα Carousel,

Η ενδομητρίωση είναι μία πάθηση η διάγνωση της οποίας μπορεί να μπει μόνο με την διαγνωστική λαπαροσκόπηση και σίγουρα όχι με τις τιμές το Ca 125. Σας εύχομαι καλή συνέχεια στις προσπάθειες σας και να έρθει γρήγορα το επιθυμητό αποτέλεσμα…!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα, καλούμαι να αποφασίσω αν θα κάνω εξωσωματική. Το κόστος είναι δυσβάσταχτο και φοβάμαι πιθανές επιπλοκές όπως υπερδιέγερση κλπ. Επίσης φοβάμαι τις επαναλαμβανόμενες εξωσωματικές σε περίπτωση αποτυχίας.

Έχουμε διαγνωστεί με ανεξήγητη υπογονιμότητα. Θα μπορούσατε να μου δώσετε μια γνώμη για το τι μπορεί να την προκαλεί και επίσης πως μπορώ να μείνω έγκυος;

Έχει νόημα να συνεχίσω με φυσικές επαφές ή σπερματέγχυση? Θα μείνω κάποια στιγμή με βάση τις πιθανότητες?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

- Ηλικία 36,5 εγώ και 38 ο σύντροφος

- Χρόνος ελεύθερων επαφών: 21 μήνες

- Σαλπιγγογραφία, ωορρηξία, ορμονικές δικές μου, θυροειδής, ζάχαρο πολύ καλά. Όχι άλλα θέματα υγείας.

- CA125 τιμή 9. Συμπτώματα ενδομητρίωσης (πόνοι, κύστες, αίμα, κλπ): κανένα

- ΑΜΗ 2,7 (φυσιολογικές τιμές 1-4)

- 2 κυήσεις (στην αρχή της σεξουαλικής ζωής) ως την 10η βδομάδα χωρίς επιπλοκές (διακοπή).

- διακοπή καπνίσματος πριν 3 χρόνια (2010)

- Σπέρμα: άστατο (λεπτομέρειες κάτω)

- Huhner test: αρνητικό

 

ΑΓΩΓΗ

- Μάρτιος 13: 1η σπερμ/ση με pregnyl (ενδομ 10χιλ, 1 ωάριο) σπέρμα 20εκ συνολική κινητικότητα 60% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Απρίλιος 13: 2η σπερμ/ση με 50mg Clomid (ενδομ 9χιλ, 1 ωάριο) και pregnyl σπέρμα 30εκ συνολική κινητικότητα 60% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Μάϊος 13: 3η σπερμ/ση με 100mg Clomid (ενδομ 7,2χιλ, 1 ωάριο) και pregnyl σπέρμα 80εκ συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Ιούνιος 13: 4η σπερμ/ση με 75 Puregon (ενδομ 10,2χιλ, 2 ωάρια) και pregnyl σπέρμα 8εκ (1.5εκ μετά την επεξεργασία) συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

-Ιούλιος 13: 5η σπερμ/ση φυσικός κύκλος 1 ωάριο σπέρμα 8εκ (1.5εκ μετά την επεξεργασία) συνολική κινητικότητα 50% μορφολ. μέτρια, υποστήριξη ωχρινικής με 200mg utrogestan + fillicin. ΑΡΝΗΤΙΚΗ

Καλησπέρα Laura,

Σύμφωνα με το ιστορικό που μου έχετε παραθέσει, κατά την γνώμη μου ναι, πρέπει να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Αυτό δεν σας το λέω "ελαφρά τη καρδία" και όλα αυτά που σας προβληματίζουν είναι υπαρκτά. Καταλαβαίνω ότι η απόφαση αυτή δεν είναι καθόλου εύκολη … Ένα ζευγάρι που αποφασίζει να «μπει» στην διαδικασία της εξωσωματικής έρχεται αντιμέτωπο με καταστάσεις σε όλα τα επίπεδα άγνωστες προς αυτό και το στρες πολλές φορές είναι μεγάλο. Όμως πρέπει να γνωρίζετε ότι στατιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι μετά την 5η προσπάθεια σπερματέγχυσης η πιθανότητα επιτυχίας δεν αυξάνεται ανάλογα με τον αριθμό των προσπαθειών. Με πιο απλά λόγια δεν έχουμε πολλές πιθανότητες. Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω πριν την προσπάθεια εξωσωματικής είναι να κάνετε μια υστεροσκόπηση για να δούμε την κοιλότητα της μήτρας. Όσο αναφορά για το τι μπορεί να προκαλέσει την ανεξήγητη υπογονιμότητα αυτό εξ ορισμού είναι άγνωστο. Καλή επιτυχία..!!!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας,

σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε την μέθοδο της σπερματέγχυσης και ήθελα να σας ρωτήσω εαν μπορει να αποφευχθεί με καποιον τροπο η πιθανοτητα πολύδυμης κύησης.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας γιτρε!θα ηθελα και την δικια σας γνωμη για κατι.ειμαι 27 χρονων και εχω μια κορουλα 2,5χρονων.πριν 9 μηνες περιπου περασα μια παλινδρομη κυηση και πριν 3 εβδομαδες μια εξωμητρια και μου αφεραιθηκε η αριστερη σαλπιγγα.το ερωτημα μου ειναι το εξης:ογιατρο:ς μου ειπε οτι πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2 χρονια για να ξαναμεινω εγκυος.γιατι τοσο πολυ?αφου η πρωτη μου γυναικολογος μου ειχε πει οτι μετα απο καισαρικη μπορω μετα απο 8μηνες να ξανα μεινω εγκυος.(κατα αναγκασμο αλλαξα γυναικολογο)το ιστορικο μου δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτα που σας εγραψα.μηπως τα 2 χρονια ειναι υπερβολη?και αν μεινω πιο νωρις τι μπορει ναπαθω?η ιστολογικη δεν εδιξε κακοηθεια μονο επιβεβαιωσε την εξωμητρια κυηση.και ο γιατρος ειπε οτι η αλλη σαλπιγγα λειτουργει κανονικα και οτι η εγχειριση πηγε καλα.περιμενω την συμβουλη σας με αγωνια!σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ,

 

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ: ΔΕΝ ΑΝΕΥΡΕΘΗΚΑΝ

Mycoplasma ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Ureaplasma

Streptococcus

Chamydia

Candida

 

ΤΕΣΤ ΑΜΙΝΩΝ:ΘΕΤΙΚΟ(+)

 

ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΕΣΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΣΠΑΝΙΑ ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ, ΠΟΛΛΑ CLUE CELLES ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΟΤΥΠΩΝ ΓΑΛΑΚΤΟΒΑΚΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ GRAM ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΚΟΚΚΟΒΑΚΤΗΡΙΩΝ.

ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ

''ΜΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ'' ΑΠΟ GARDENELLA VAGINALIS KAI ΛΟΙΠΗ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΧΛΩΡΙΔΑ.

 

___________________________

 

 

 

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

  1. ΠΛΑΚΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΠΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΔΙΑΜΕΣΑ-ΠΟΛΛΑ
  2. ΑΔΕΚΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΝΔΟΤΡΑΧΗΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ
  3. ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΠΟΛΥΜΟΡΦΟΠΥΡΗΝΑ ΛΙΓΑ
  4. ΧΛΩΡΙΔΑ-ΚΟΛΠΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ
  5. ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ-ΜΕΤΡΙΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

___________________________

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ CLUE CELLS ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ;; KAI ΑΝ ΕΠΙΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ;;

 

 

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΕΡΩΝ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ,

 

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ: ΔΕΝ ΑΝΕΥΡΕΘΗΚΑΝ

Mycoplasma ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ

Ureaplasma

Streptococcus

Chamydia

Candida

 

ΤΕΣΤ ΑΜΙΝΩΝ:ΘΕΤΙΚΟ(+)

 

ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΕΣΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΣΠΑΝΙΑ ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ, ΠΟΛΛΑ CLUE CELLES ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΟΡΦΟΤΥΠΩΝ ΓΑΛΑΚΤΟΒΑΚΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ GRAM ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΚΟΚΚΟΒΑΚΤΗΡΙΩΝ.

ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ

''ΜΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ'' ΑΠΟ GARDENELLA VAGINALIS KAI ΛΟΙΠΗ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΧΛΩΡΙΔΑ.

 

___________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

  1. ΠΛΑΚΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΠΙΠΟΛΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΔΙΑΜΕΣΑ-ΠΟΛΛΑ
  2. ΑΔΕΚΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΕΝΔΟΤΡΑΧΗΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ
  3. ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΠΟΛΥΜΟΡΦΟΠΥΡΗΝΑ ΛΙΓΑ
  4. ΧΛΩΡΙΔΑ-ΚΟΛΠΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ
  5. ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ-ΜΕΤΡΙΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

___________________________

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ CLUE CELLS ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ;; KAI ΑΝ ΕΠΙΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ;;

 

 

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΕΡΩΝ

 

 

Καλησπέρα ΛΙΝ,

 

Τα cluecellsπου περιγράφονται στην κ/α κολπικού υγρού ορίζονται ως επιπολής κύτταρα του πλακώδους επιθηλίου στα οποία η επιφάνεια του κυτταροπλάσματος καλύπτεται από αθροίσεις αιμόφιλου του κόλπoυ ( Gardnerella Vaginalis) και είναι διαγνωστικά για κολπίτιδα από αιμόφιλο του κόλπου. Παρότι η κολπίτιδα από αιμόφιλο του κόλπου είναι αρκετά συχνή και μάλιστα πολλές φορές και ασυμπτωματική καλό θα ήταν να κάνετε θεραπεία ούτως ώστε να ξεκινήσετε την προσπάθεια σας με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας γιτρε!θα ηθελα και την δικια σας γνωμη για κατι.ειμαι 27 χρονων και εχω μια κορουλα 2,5χρονων.πριν 9 μηνες περιπου περασα μια παλινδρομη κυηση και πριν 3 εβδομαδες μια εξωμητρια και μου αφεραιθηκε η αριστερη σαλπιγγα.το ερωτημα μου ειναι το εξης:ογιατρο:ς μου ειπε οτι πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2 χρονια για να ξαναμεινω εγκυος.γιατι τοσο πολυ?αφου η πρωτη μου γυναικολογος μου ειχε πει οτι μετα απο καισαρικη μπορω μετα απο 8μηνες να ξανα μεινω εγκυος.(κατα αναγκασμο αλλαξα γυναικολογο)το ιστορικο μου δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτα που σας εγραψα.μηπως τα 2 χρονια ειναι υπερβολη?και αν μεινω πιο νωρις τι μπορει ναπαθω?η ιστολογικη δεν εδιξε κακοηθεια μονο επιβεβαιωσε την εξωμητρια κυηση.και ο γιατρος ειπε οτι η αλλη σαλπιγγα λειτουργει κανονικα και οτι η εγχειριση πηγε καλα.περιμενω την συμβουλη σας με αγωνια!σας ευχαριστω!

 

 

 

Καλημέρα μικιο,

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν ξεκινήσεις την προσπάθεια σου πιο νωρίς. Μάλιστα εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσετε σε 1 μήνα ….καλή επιτυχία…..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας,

σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε την μέθοδο της σπερματέγχυσης και ήθελα να σας ρωτήσω εαν μπορει να αποφευχθεί με καποιον τροπο η πιθανοτητα πολύδυμης κύησης.

ευχαριστω

 

 

Καλησπέρα Μίνα,

 

Η πιθανότητα για πολύδυμη κύηση μετά από σπερματέγχυση μπορεί να αποφευχθεί μόνο άμα γίνει σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο και όχι σπερματέγχυση με διέγερση ωοθηκών.

Καλή επιτυχία …

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα ΛΙΝ,

 

Τα cluecellsπου περιγράφονται στην κ/α κολπικού υγρού ορίζονται ως επιπολής κύτταρα του πλακώδους επιθηλίου στα οποία η επιφάνεια του κυτταροπλάσματος καλύπτεται από αθροίσεις αιμόφιλου του κόλπoυ ( Gardnerella Vaginalis) και είναι διαγνωστικά για κολπίτιδα από αιμόφιλο του κόλπου. Παρότι η κολπίτιδα από αιμόφιλο του κόλπου είναι αρκετά συχνή και μάλιστα πολλές φορές και ασυμπτωματική καλό θα ήταν να κάνετε θεραπεία ούτως ώστε να ξεκινήσετε την προσπάθεια σας με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

 

 

Θα ηθελα να σας κανω μια ακομη ερωτηση η κολπιτιδα με την αγωγη που περνω αν δεν υπαρχει βελτιωση επιρεαζει αρνητικα την προσπαθεια;;

 

Σας ευχαριστω!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας κανω μια ακομη ερωτηση η κολπιτιδα με την αγωγη που περνω αν δεν υπαρχει βελτιωση επιρεαζει αρνητικα την προσπαθεια;;

 

Σας ευχαριστω!

 

 

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην θεραπευτεί η κολπίτιδα από αυτό το μικρόβιο … δεν είναι κάτι σοβαρό και δεν θα επηρεάσει την προσπάθεια σου … καλή επιτυχία ..!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρε!

σημερα εκανα υπερηχο κ ειδαμε ενα ωαριο 14χιλιοστα. επιδη πεφτει σκ μου εκλεισαν ραντεβου για δευτερα για να ξανακανω υπερηχο κ να προχωρησουμε στην pregnyl. μηπως ομως ειναι μακρυα η Δευτερα ? αν υποθεσουμε οτι μεγαλωνει κατα μ.ο 1,5χιλιοστο την ημερα την δευτερα θα ειναι 18,5-19. την pregnyl εχω ακουσει οτι την κανουν στα 16-18 χιλιοστα. μηπως θα ειναι αργα κ το χασουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα γιατρε!

σημερα εκανα υπερηχο κ ειδαμε ενα ωαριο 14χιλιοστα. επιδη πεφτει σκ μου εκλεισαν ραντεβου για δευτερα για να ξανακανω υπερηχο κ να προχωρησουμε στην pregnyl. μηπως ομως ειναι μακρυα η Δευτερα ? αν υποθεσουμε οτι μεγαλωνει κατα μ.ο 1,5χιλιοστο την ημερα την δευτερα θα ειναι 18,5-19. την pregnyl εχω ακουσει οτι την κανουν στα 16-18 χιλιοστα. μηπως θα ειναι αργα κ το χασουμε?

 

 

Καλημέρα Μίνα,

Πρέπει να σου πω ότι για να σου απαντήσω με μεγαλύτερη ακρίβεια θα πρέπει να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τον ρυθμό ανάπτυξης των ωοθυλακίων σου. Έχοντας υπόψη την πλειοψηφία των περιπτώσεων πιστεύω ότι το “timing” θα είναι σωστό και όλα θα πάνε καλά ….καλή επιτυχία …..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα γιατρέ,

τελικα το timing δεν βοηθησε κ τοσο..σκεφτόμαστε να προβουμε στη μεθοδο της σπερματεγχυσης κ θα ηθελα τη γνωμη σας για την νεα μεθοδο IUTPI σε συγκριση παντα με την IUI.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα γιατρέ,

τελικα το timing δεν βοηθησε κ τοσο..σκεφτόμαστε να προβουμε στη μεθοδο της σπερματεγχυσης κ θα ηθελα τη γνωμη σας για την νεα μεθοδο IUTPI σε συγκριση παντα με την IUI.

ευχαριστω

 

 

Καλημέρα Μίνα,

Η αποτυχία είναι και αυτή μία πραγματικότητα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά στην ζωή μας πρέπει να προχωράμε πάντα μπροστά, να γυρίζουμε «σελίδα» και με αισιοδοξία να προγραμματίζουμε το επόμενο βήμα που θα μας φέρει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ότι αναφορά τώρα την τεχνική της IUTPI πρέπει να σου πω ότι δεν είναι μια καινούρια μέθοδος και δεν πιστεύω ότι μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω από την κλασική μέθοδο της σπερματέγχυσης.

Είμαι σίγουρος ότι με υπομονή και θετικό πνεύμα θα τα καταφέρεις !!!

Καλή επιτυχία…

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

Με τον αντρα μου προσπαθουμε πανω απο 2 χρονια για μωρακι.

Καναμε εξετασεις και το μονο που βρεθηκε ειναι μη ρευστοποιηση του

σπερματος,εκανε θεραπεια σε ουρολογο και τωρα θα επαναλαβει να δουμε

αν εχουμε βελτιωση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,αν δεν βελτιωθηκε,η

σπερματεγχυση βοηθα και μπορει με την επεξεργασια που γινεται στο σπερμα

να εχουμε επιτυχια η δεν ενδεικνυται η μεθοδος αυτη για την περιπτωση μας;

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας Κυριε Αθανασιου

 

θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ


Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ


Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...