Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μερέντα Σπιτική


Σοφία Τ.

Recommended Posts

αχ βρε Λαμπρινη δεν καταλαβες την δολια σκεψη της γριας Maryp.....να ερθει εδω να μου το φερει θελει!!!!!με απειλει δηλαδη ανοιχτα....ας παρω nutela καλυτερα :D:D

οταν βρεθω σε κανενα carrefur θα κοιταξω μηπως βρω....ζαχαρουχο εννοω.

Α!!!χτες σε ενα σουπερ μαρκετ εδω βρηκα φυλλο κρουστας για μπακλαβα και γιαουρτι total :D:D ε ρε κατι γλεντια που εκανα στον διαδρομο!!!!!!αυριο βουρ για γαλακτομπουρεκο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όλο το απογευμα ο συζυξ με παρακαλαγε να κανω σουφλε σοκολατας... αν του πω και γι' αυτη τη συνταγη... καήκαμε!!!

 

τα σαλια μου τρεχουν!!

 

η αληθεια ειναι πως θα τη φτιάξω! δεν το γλιτώνω :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πωπω....καταστραφήκα!! 150 κιλά θα γίνω! :lol:

 

Καλέ είπαμε.......ΟΛΟ το βάζο θα φας,άσε να φάει και κανένας άλλος :lol::lol::lol:

Σοφάκι, ευχαριστoύμε, και να προσθέσω οτι η μαύρη σοκολάτα,λέγεται ότι κάνει καλό στην καρδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Την έφτιαξα σήμερα -χωρίς φουντούκια - και έγινε πολύ καλή. Δεν είχα κακαο και έβαλα χέμο.

Στο σπίτι μου η μερέντα είναι αγαθό πρώτης ανάγκης!!!!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε επίσης και ...

200 γρ κουβερτούρα

150 γρ φουντούκια

 

1. Λιώνουμε την κουβερτούρα.

2. Χτυπάμε τα φουντούκια στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν μια υγρή μάζα (βγάζουν το λίπος τους και μοιάζει σα να τα έχουμε βρέξει).

3. Αναμιγνύουμε αυτά τα δύο συστατικά.

 

Να σημειώσω πως παραμένει ρευστο!! (λόγω του λίπους των φουντουκιών).

 

Αυτό που βγαίνει είναι ΥΠΕΡΟΧΟ στη γεύση και δεν έχει ζάχαρη (έχει γλύκα από τα φουντούκια!!), δεν έχει γάλα (άρα κρατά περισσότερο καιρό και έξω από το ψυγείο).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται ψυγείο, όπως και η μερέντα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αλήθεια τη δοκίμασε κανείς να ακούσουμε κι άλλες απόψεις;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγω! την εχω φτιαξει ετσι στο παρελθον και ξετρελλαθηκε ο αντρας μου, καθως και τα ανιψια μας!!δεν ξερω αν συντηρειται, διοτι εμεις δε χρειαστηκαμε τη συντηρηση...τη συντηρησαμε στο στομαχι μας!!τελεια ιδεα και να τη χρησιμοποιησετε και σε γλυκα ως στρωση η πανω απο τη βαση του τσηζκεηκ πριν την κρεμα....πω πω γευση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και εχει περασει καιρος απο τοτε που δημοσιευσα στο συγκεκριμενο thread την συνταγη της μερεντας, θα ηθελα να τονισω οτι αυτη (η συνταγη) ειναι πρωτοτυπη εμπνευση της συμφορουμιστριας mama_mia, της κατα κοσμον κας Νικης Καβαδατου με το απιστευτο και αστειρευτο ταλεντο στη ζαχαροπλαστικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Να προτεινω και εγω τη δικη μου εκδοχη που μετα απο πολλεεες δοκιμες ειναι παααρα πολυ κοντα στη γνησια νουτελα.

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4650&Itemid=49

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

μας εστάλει μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου η εξής συνταγή απο αναγνώστρια. Την δημοσιεύουμε με την άδειά της:

 

 

Όλοι ξέρουμε πόσο αγαπητή είναι η μερέντα (αλλοιφόμενη σοκολάτα) στα παιδιά ...και όχι μόνο.

Να λοιπόν μια συνταγή που δεν περιέχει ζάχαρη και είναι απόλυτα υγιεινή για τους μικρούς μας φίλους.

 

2 φλυτζάνια ταχίνι ολικής αλέσεως

1 φλυτζάνι μέλι

χυμό ενός πορτοκαλιού (δίνει βελούδινη υφή και ωραία γεύση)

1 κουταλιά της σούπας κακάο

2 κουταλιές της σούπας τριμμένη καρύδα (προαιρετικά)

 

Ανακατεύετε το ταχίνι με το μέλι καλά κι έπειτα ρίχνετε τον χυμό πορτοκαλιού.Περνάτε το κακάο από μικρό σουρωτήρι (για να μην μείνουν κόμποι) και το προσθέτετε.Τέλος βάζετε την καρύδα.Φυλλάσεται στο ψυγείο για τουλάχιστον 20 ημέρες.Μπορείτε στην ημερήσια σας κατανάλωση να προσθέσετε και λίγη λειωμένη μπανάνα για περισσότερη γεύση.

 

Καλή σας απόλαυση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...