Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Swimming


Recommended Posts

μας ειπε η παιδιατρος οτι ολα τα χαρτια τα προσκομιζεις στην αρχη....

αν καποιος γονιος κολλησει ερπη μετα απο 3-4 μηνες με καποιον τροπο , π.χ. και ντους να κανει δεν εχει νοημα....

η' θα ενημερωσει για να μην πει στη πισινα????και να στερηθει την χαρα με το παιδι του???? :..........

τι να πω???μαλλον θα το κοιταξω ξανα μετα το χρονο.... :roll::roll::roll:

 

Aυτό δυστυχώς ισχύει και είναι στην ευσυνειδησία του καθενός. Kαι ισχύει για τα πάντα. Πόσες φορές στέλνουν άρρωστα τα παιδάκια τους στον παιδικό με αποτέλεσμα να αρρωστήσουν και όλα τ'αλλα; Πόσες φορές μας έρχονται στο σπίτι άρρωστοι συγγενείς ή φίλοι, ενώ ξέρουν ότι έχεις παιδί; Kαι θέλουν να το αγκαλιάσουν και να το φιλήσουν κι όλας!!

H γαϊδουριά είνα δυστυχώς κύριο χαρακτηριστικό του Έλληνα.

O μόνος τρόπος να είσαι σίγουρη είναι να έχεις το παιδί κλειδωμένο μέσα. Γίνεται;

Όχι απλά δεν έιναι εφικτό, αλλά δεν είναι και σωστό.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 609
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Ελενα,

 

αν διάβασες και το link που σου έδωσε η Μαρία θα δεις οτι ημουν από τις πολύ ενθουσιώδεις μαμάδες για το baby swimming, αλλά μας κοπήκαν τα φτερά άγαρμπα. :?

 

Γραφτήκαμε και πήγαμε 2 φορες τον Οκτώβριο στα Δελφίνα (ένας από τους σύλλογους του ΟΑΚΑ) και σαν εμπειρία ήταν πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!! Η Μαγια τρελλαίνεται για το νερό γενικά και είναι πολύ εξοικιωμένη έτσι κι αλλιώς, οπότε το καταφχαριστιθήκαμε και τις δύο φορές, αλλά....

 

3 μέρες μετά τη δεύτερη φορά, πάτησε μία αρρώστια, τη χειρότερη στη ζωή της. Νοσοκομεία μεσα στη νύχτα, ουροκαλλιέργειες, ακτινογραφείες, ουρές, τρομαχτικός βήχας, κλάμματα, πυρετός 39,8 ακατέβατος (μπορεί να πήγε και παραπάνω αλλά δεν είχα το θάρρος να βάλω θερμομετρο!!!!) και ήταν ίωση τελικά που κόλλησε εκεί. Μετά από μία εβδομάδα (το μωρο πλέον είχε γίνει τσίρος!!!!) γίναμε καλά, αλλά με συζητήσεις και εδώ και με την παιδίατρο και απο την τρομάρα που πήραμε, είπαμε να το κόψουμε και να δούμε αργότερα (την άνοιξη ίσως ξαναπροσπαθήσουμε)....

 

Πάντως και η δική μου παιδίατρος προτιμά τη θάλασσα... για τους ίδιους λόγους που ανέφεραν και οι προλαλήσασες.... Και μου είπε ότι αν συνεχίσει να πηγαίνει , όποτε θα την παίρνω να της πω ότι η Μάγια έχει πυρετό, θα μου ζητάει ουροκαλλιέργεια! :?

 

Φυσικα, δεν είναι απαραίτητο ότι αν πάει το παιδί κολυμβητήριο θα αρρωστήσει, αλλά μετά από μία τέτοια εμπειρία, το ρισκάρεις??? :?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω!!!

 

κι εχω ακουσει και περιπτωση απο μαμα, που επαθε ουρωλοιμωξη το μωρο απο την πισινα.....και φυσικα ακομα ταλαιπωρουνται!!!.... :cry::cry:

 

εμενα μου εφυγε παντως τωρα η ιδεα!!

 

περιμενω να παμε στη θαλασσα!!!εχουμε εξοχικο στο λαγονησι.....

 

πω πω παιχνιδια που θα κανουμε!!

 

αφηστε που, επειδη πηγαινα κολυμβητηριο χρονια και ξερω αρκετα καλο μπανιο, θα μαθουν απο μενα να κολυμπουν!!

εχετε κατι καλυτερο???? :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το παιδάκι μας είναι 18 μηνών. Πηγαίνουμε στον Άλιμο από το Σεπτέμβρη, και είμαστε πολύ πολύ ευχαριστημένοι. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο λαχταράει να έρθει η ώρα του μπάνιου. Περνάει πολύ καλύτερα από το εάν τον πήγαινα σε έναν παιδότοπο ή σε οποιονδήποτε άλλο κλειστό χώρο. Και το κολυμβητήριο της Ηλιούπολης είναι πολύ καλό. Του Αλίμου όμως κατά τη γνώμη μου υπερτερεί γιατί από τα αποδυτήρια μέχρι την πισίνα δεν βγαίνεις σε εξωτερικό χώρο και δεν υπάρχει κίνδυνος να κρυώσει το παιδί. Όσο για τις ασθένειες, δεν ξέρω, εμάς δεν αρρώστησε καθόλου. Η παιδίατρός μας μας το συνέστησε ενθέρμως, πάει άλλωστε και τα δικά της παιδιά. Στα θεωρητικά μαθήματα που γίνονται σε ενημερώνουν για τις συνθήκες υγιεινής. Ήμουν κι εγώ προβληματισμένη, όμως αν το δείτε πώς κάνει, πόσο δυνατός έχει γίνει, τί έλεγχο σωματος και αναπνοής έχει αποκτήσει (ήδη κάνει βουτιές από καθιστή θέση), νομίζω ότι θα με δικαιολογούσατε που πήρα το ρίσκο. Φροντίζω βέβαια να κάνει ένα καλό ντουζ μόλις βγαίνει από την πισίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Βικυ, προς τα που μενεις ?

Ισως να μην θελεις να πεις περιοχη αλλα προς πια προαστεια ?

Και θελω να σε ρωτησω για την πισινα, χτιστη ειναι ή ετοιμη ? Και γενικα θελω πληροφοριες αν μπορεις, βεβαια ειμαστε ΟΦ τοπικ,,,, αν θες πες με πμ...

Ευχαριστωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

τηλεφώνησα στο σύλλογο "υδρία" και δεν βρήκα καμία θέση κενή. επίσης στο σύλλογο "δελφίνια" είχαν μόνο μεσημέρι που εμένα δεν με εξυπηρετεί.μου έχει μείνει να ρωτήσω στο σύλλογο "¨νηρηιδες¨ να δω αν εχουν θέση κενή, γνωρίζετε μήπως κανένα άλλο σύλογο για το ΟΑΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κορίτσια εσείς που ήδη έχετε γραφτεί σε έναν από αυτούς τους συλλόγους, τι ώρες και πόσες φορές τη βδομάδα είναι τα μαθήματα καθώς και πόση ώρα διαρκεί το μάθημα?επίσης πόσο κοστίζουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιμικα στον αλιμο εχει κολυμβητηριο για μωρακια στην μαρινα αλιμου(λεωφορο ποσειδωνος),τηλ:2109813192

 

στην ηλιουπολη ειναι στην συμβολη των οδων δαμασκηνου κ μεσσημιας,τηλ:2109944001.

 

δεχονται ηλικιες 6 μηνων-4 ετων.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πήρα και ρώτησα στο ΟΑΚΑ και μου είπε ότι έχουν 3 συλλόγους για παιδική κολύμβηση(νηρηιδες-δελφινια-υδρια), τα μαθήματα είναι 2 φορές τη βδομάδα και κοστίζουν 55 ευρώ το μήνα και 20 ευρώ η εγγραφή, βρήκα και ένα άλλο το οποίο είναι στο πάτημα χαλανδρίου και είναι μόνο σαββατοκύριακο.το κακό είναι πως στο ΟΑΚΑ υπάρχουν κενές θέσεις μόνο πρωινά τμήματα και μάλιστα συγκεκριμένες ώρες :?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το ΟΑΚΑ το ξέρω κι εγώ. Επίσης όζον έχει το κολυμβητήριο του Ελληνικού αλλά δεν έχει παιδική πισίνα. Στο site του babyswimming δεν αναφέρει τίποτα, οπότε υποθέτω ότι θα πρόκειται για χλώριο (συνήθως αν υπάρχει όζον διαφημίζεται). Πάντως νομίζω ότι για τόσο μικρά παιδάκια, έχει πολλή σημασία

Link to comment
Share on other sites

Στον Άλιμο έχει χλώριο. Έχει την μικρότερη ποσότητα, όπως αυτή που έχει το νερό της ΕΥΔΑΠ. Ο δάσκαλος το ελέγχει πάντα πριν ξεκινήσει το μάθημα. Μας έχει πει ότι μία φορά έχει ακυρώσει το μάθημα. Η χλωρίωση έχει το θετικό ότι εξασφαλίζει καθαρό νερό σε όλη την πισίνα ταυτόχρονα, γιατί σκοτώνει τα μικρόβια επι τόπου, ενώ με το όζον χρείζεται φιλτράρισμα και αυτό σημαίνει ότι τα μικρόβια παραμένουν στο νερό. Σας λέω ό,τι μας είπαν, τονίζοντας ότι δεν έχω καμία σχέση με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ξερει κανεις για τον αλιμο, ηλιουπολη, ν.σμυρνη , γλυφαδα????

 

 

 

 

γειτονισουλα παμε μαζι στον αλιμο ?εχω ενθουσιαστει και κανονιζω να παω να ενημερωθω απο κοντα..ο μονος μου ενδοιασμος η ηλικια μας (7μηνων)

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...