Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Πάτε το παιδί κάθε μήνα στον παιδίατρο τον 1ο χρόνο της ζωής του αν δεν κάνει εμβόλια?

 

 

καλο ειναι να το πηγαινεις στον παιδιατρο, ασχετα με τα εμβολια, διοτι δεν κανει μονο αυτα σε καθε επισκεψη, ζυγιζει, μετραει, ελεγχει τα αντανακλαστικα του βρεφους, παρακολουθει την ψυχοσωματικη του αναπτυξη ( πολυ σημαντικο για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις), μπορει να μην πηγαινεις καθε μηνα, αλλα εγω θα το πηγαινα τουλαχιστον καθε 2-3 μηνες. Εννοειται πως αυτο σε περιπτωση που το παιδι ειναι καλα στην υγεια του...και παντα σε συνεννοηση με τον παιδιατρο...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ηπατίτιδα β, διφθερίτιδα,τέτανο,κοκκύτη,πολυομελίτιδα,μηνιγγιτιδόκοκκου,πνευμονιόκοκκου,ιλαράς,ερυθράς,παρωτίτιδας,ανεμοβλογιάς και ηπατίτιδας α...ποιο από αυτά θεωρείτε άχρηστο?δύσκολο να κόλληση?

Link to comment
Share on other sites

anirama το παιδάκι σου το γέννησες μονή στο σπίτι?

 

οχι, αν και πολυ το ηθελα! δεν μου το επετρεπε η γυναικολογος μου γιατι ειχα επιπλοκες στην εγκυμοσυνη, αν ημουν σε αλλη χωρα που να το υποστηρηζε καλυτερα, μπορει και να το εκανα..

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έλεγα να το ξανασκεφτείς. Επειδή διαβάσαμε κάτι στο internet δεν μας κάνει επιστήμονες. Τουλάχιστον μίλα με 2-3 γιατρούς να σου πούνε την γνώμη τους. Κατά την δική μου άποψη και συζητώντας με γιατρούς ένα παιδί δεν πρέπει να μένει ανεμβόλιαστο τουλάχιστον από τα βασικά εμβόλια τον πρώτο χρόνο της ζωής του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άπλα έτσι όπως μιλάς για τους γιατρούς ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βρήκες και κανένα γυναικολόγο να εμπιστευτείς...γτ αυτοί και αν δίνουν χάπια χωρίς λόγο..

Link to comment
Share on other sites

όΠως προσωπικά το αντιλαμβάνομαι:

 

1. Η καλύτερη άμυνα απέναντι στις ασθένειες είναι η ανάπτυξη αντισωμάτων. Ακόμα και στην εγκυμοσύνη μας εξετάζουν για την ύπαρξη συγκεκριμένων αντισωμάτων για να ξέρουν τα επίπεδα κινδύνου σε τυχόν έκθεση.

 

2. Για να αναπτύξουμε αντισώματα πρέπει να εκτεθούμε στον ιό. Παλιά πχ τα αγόράκια τα έφερναν σε επαφή με παιδάκια που νοσούσαν από ανεμοβλογιά προκειμένου να αναπτύξουν αντισώματα (η ανεμοβλογιά σε ενήλικα ,μπορεί να προκαλέσει στειρότητα νομίζω).

 

3.Τώρα η έκθεση σε διάφορους ιούς γίνεται ελεγχόμενα, με "αποδυναμωμένα" στελέχη. Οι τυχόν παρενέργειες από ένα έναν εμβολιασμό με κάποιο τέτοιο στέλεχος είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τις πραγματικές μιας κανονικής νόσου.

 

΄Τυχόν δαιμονολογίες κλπ δεν τις σχολιάζω - οκ ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει για κρατικές ίντριγκες, για κατασκόπους, για ιπτάμενα αντικείμενα αγνώστου προέλευσης κλπ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα ηθελα να σχολιασω τον ενδεχομενο κινδυνο να ξεσπασουν επιδημιες τις οποιες για πολλα χρονια δεν εχουμε δει αν με τις υπερευαισθησιες μας και τους προβληματισμους μας δεν ακολουθουμε αυτα που μας λενε οι παιδιατροι και το εθνικο προγραμμα εμβολιασμων αλλα κανουμε επιλεκτικα τα δικα μας....μην ξεσπασουν τιποτα επιδημιες ιλαρας οπως κατα καιρους στην αγλλια και τρεχουμε και δεν φτανουμε μετα με τις επιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

ηπατίτιδα β, διφθερίτιδα,τέτανο,κοκκύτη,πολυομελίτιδα,μηνιγγιτιδόκοκκου,πνευμονιόκοκκου,ιλαράς,ερυθράς,παρωτίτιδας,ανεμοβλογιάς και ηπατίτιδας α...ποιο από αυτά θεωρείτε άχρηστο?δύσκολο να κόλληση?

 

και νομιζεις οτι τα εμβολια θα σε προστατεψουν απο ολες αυτες τις αρωστιες? τελος παντων.. δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αποδειξουμε η μια στην αλλη την αποψη της.. το σιγουρο ειναι οτι θελουμε ολες οτι καλυτερο για τα παιδια μας... και μακαρι να ξεραμε στα σιγουρα πως να το καταφερουμε...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα ηθελα να σχολιασω τον ενδεχομενο κινδυνο να ξεσπασουν επιδημιες τις οποιες για πολλα χρονια δεν εχουμε δει αν με τις υπερευαισθησιες μας και τους προβληματισμους μας δεν ακολουθουμε αυτα που μας λενε οι παιδιατροι και το εθνικο προγραμμα εμβολιασμων αλλα κανουμε επιλεκτικα τα δικα μας....μην ξεσπασουν τιποτα επιδημιες ιλαρας οπως κατα καιρους στην αγλλια και τρεχουμε και δεν φτανουμε μετα με τις επιπτωσεις!

 

σε ενδοχομενο επιδημιας, θα κινδυνεψουν ολα τα παιδια και εμβολιασμενα και ανεβμολιαστα.... και διαβασε λιγο αυτο http://www.homeopathy.gr/homeopathy/children_vaccinations_homeopathy.html , αναφερεται σε επιδημιες που λες και ειναι απο σοβαρο site... οχι απο ασχετα blogs... κτλ...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και νομιζεις οτι τα εμβολια θα σε προστατεψουν απο ολες αυτες τις αρωστιες? τελος παντων.. δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αποδειξουμε η μια στην αλλη την αποψη της.. το σιγουρο ειναι οτι θελουμε ολες οτι καλυτερο για τα παιδια μας... και μακαρι να ξεραμε στα σιγουρα πως να το καταφερουμε...

 

σίγουρα δεν προστατεύουν 100% όλα άλλα ας πούμε της ανεμοβλογιάς εγώ πέρασα άσχημη ανεμοβλογιά και δεν είχα κάνει ακόμη το εμβόλιο και η ξαδέρφη μου που το είχε κάνει και την κόλλησα έβγαλε 3 σπυράκια χωρίς φαγούρα και με ελάχιστο πυρετό και πέρασε σε 3 ήμερες...άρα σίγουρα κάπου βοηθάνε...την κουνιάδα μου κόντεψαν να την χάσουν 3 μηνών βρέφος από μηνιγγίτιδα γτ δεν είχε προλάβει να κάνει το εμβόλιο και κάποιος μέσα από την οικοδομή το είχε άλλα χωρίς να το εκδήλωση...σίγουρα όλες αγαπάμε τα παιδιά μας και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά και γνώμη μου είναι ότι ένας άνθρωπος που σπούδασε ξέρει κάτι παραπάνω από μένα...

Link to comment
Share on other sites

άπλα έτσι όπως μιλάς για τους γιατρούς ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βρήκες και κανένα γυναικολόγο να εμπιστευτείς...γτ αυτοί και αν δίνουν χάπια χωρίς λόγο..

 

ευτυχως η δικια μου ειναι υπερ των φυσικων σκευασματων, αλλα μην νομιζεις τα φαρμακα δεν τα γλητωσα. Πηρα, και πηρα μπολικα... τωρα δεν ξερω ποσο αναγκαια ηταν, ουτε η γιατρος δεν ξερει...απ'οτι μου ειπε... μπορει και να πηγαιναν ολα καλα και χωρις αυτα... αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι ειχα φτασει στο σημειο να βαζω ξυπνητιρι το βραδυ ανα 2ωρα για να τα παρω... πολυ χαπι, yutopar, utrogestan... και αλλα ''καλα''... απο τον 5ο μηνα ως τη γεννα... ενιωσα ολες της παρενεργειες απο το καθε φαρμακο, και ενας Θεος ξερει τι επιπτωσεις θα εχει μακροπροθεσμα αυτο στο σωμα μου και στο σωμα του μωρου μου.. βλεπεις εμπιστευομουν τυφλα...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/07/19/vaccine_and_adverse_effects/

και γιατί να μην πιστέψω αυτόν που είναι γιατρός και να πιστέψω αυτόν που είναι ομοιοπαθητικος και προσπαθεί να "κλέψει" ασθενείς από τους πραγματικούς γιατρούς δείχνοντας 10 παραδείγματα μέσα στα τόσα δισεκατομμυρια που είναι ο κόσμος?

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν κάνεις το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας θεωρείς ότι είσαι ασφαλής;; σε προστατεύει από λιγα μόνο στελέχη. Οταν υπάρχει κρούσμα ιογενούς το λένε και στις ειδήσεις γιατι ειναι κάτι σπάνιο. Κάνουν απολυμάνσεις στα σχολεία μετά κτλ.

Επίσης της ηπατίτιδας Β που το έκανε ο γιος μου μας έστειλε η παιδίατρος για αντισώματα και ο δικός μου είχε ενω της φίλης μου δεν ειχε, αρα σκάρτο το εμβόλιο και μιλάμε για 3 δόσεις!!!! Δηλαδή η μια δόση δεν έπιασε, ή άλλες δύο τι έκαναν;

Πόσα παιδιά κάνουν έλεγχο αντισωμάτων; πόσοι παιδίατροι τα ζητάνε; αλλα να μου πεις που να βγάλεις σκάρτο το προϊόν, θα σε κρεμάσουν ανάποδα! Κατα τα άλλα ομως κοιμάσαι ήσυχη σαν μάνα και λες το παιδί μου ειναι εμβολιασμένο και αν σπάσει ο διάολος το κεφάλι του και κολλήσει κάποια ασθένεια θα πεις φταίνε οι ανεμβολίαστοι και οχι το εμβόλιο που έκανα και ήταν μαπα το καρπούζι....αλλα ναι ξέχασαμε σαν παρενέργεια έχει την μη αποτελεσματικότητα του.

 

Οπως χτες το βράδυ που έβλεπα σε ενα κανάλι της otetv μια εκπομπή στο TLC, I didn't know I was pregnant με μια κοπέλα που έπαιρνε αντισυλληπτικά καθε μέρα κανονικά, είχε περίοδο και τσουπ την έπιασαν οι πόνοι και γέννησε χωρίς να ξέρει ότι ειναι έγκυος, νομιζαν οτι πέθαινε.....ειναι σοβαρή παρενέργεια πως να το κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ρε κορίτσια ακυρώνουμε την επιστήμη και τους γιατρούς για 1 στα 1000 που μπορεί να συμβεί κάτι?

 

Πιστεύεις ότι το 1 στα 1000 είναι αδύνατον να συμβεί σε σένα ή σε μένα; Ακόμα όμως κι αν συμβεί σε ένα άλλο παιδάκι, που δεν είναι το δικό σου ή το δικό μου ή του γείτονα, δεν είναι κρίμα και άδικο; Ξέρω περιπτώσεις δύο γνωστών μου παιδιών που αμέσως μετά από εμβόλιο παρουσίασαν διαβήτη... Δύσκολη πάθηση που δεν πρόκειται να απαλλαγούν ποτέ... Μπορεί να μη φταίει το εμβόλιο, αν όμως; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/07/19/vaccine_and_adverse_effects/

και γιατί να μην πιστέψω αυτόν που είναι γιατρός και να πιστέψω αυτόν που είναι ομοιοπαθητικος και προσπαθεί να "κλέψει" ασθενείς από τους πραγματικούς γιατρούς δείχνοντας 10 παραδείγματα μέσα στα τόσα δισεκατομμυρια που είναι ο κόσμος?

 

αν ησουν περισσοτερο προσεκτικη, θα εβλεπες πως ο γιατρος που εγραψε το αρθρο ειναι και κανονικος γιατρος οχι μονο ομοιοπαθητικος... ολα τα στατιστικα στοιχεια για τις επιδημιες δεν σου καναν εντυπωση? μονο τα παραδειγματα συγκρατησες? δεν ειπε κανεις να μην εμβολιασεις τα παιδια σου, ο καθενας πρατει οπως πιστευει, αλλα λιγο ψαξιμο δεν βλαπτει, γιατι μας βολευει να πιστευουμε, πως τα πραγματα ειναι ετσι οπως μας τα λενε, και εμενα θα με βολευε, θα κοιμομουν πιο ησυχη τα βραδια, πιστευοντας οτι ολα αυτα ειναι για να προστατεψουν εμας και τα παιδια μας...αλλα δεν γινεται πια... μολις αναρωτηθεις γιατι....? το μυαλο σου βγαινει εξω απο το κουτι, στο οποιο τοσα χρονια προσπαθουν να μας το βαλουν....

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_myths_critisism.html

οποια θελει ας διαβασει και αυτο... και ας αναρωτηθει, δεν λεω να αλλαξει την γνωμη της, αλλα να αφησει λιγο το μυαλο της ελευθερο να αμφισβιτησει ολα αυτα που εχει για δεδομενα...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου έκανε το πρώτο της εμβόλιο 2 μηνών, ως είθισται, και 4 μέρες μετά έπαθε βρογχιολίτιδα... Καθόλου τυχαίο!

Τι εννοεις????:confused:Το παθε από το εμβολιο?

@skountoufla

Ευχαριστω πολυ Λαΐδα

Η βλακεια μου ειναι οτι εγω η ιδια δεν το εχω ψαξει καθολου ωστε να διαμορφωσω αποψη, οποτε οι ερωτησεις μου μονο στατιστικο αποτελεσμα μπορουν να εχουν. Και στο φιλικο μου περιβάλλον που ρωτησα, αυτό καταλαβα. Γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που εμπιστευονται τους γιατρους και δεν ειμαι αρνητικη στη ληψη φαρμακων, σε πρωτη φαση. Τονιζω το "σε πρωτη φαση" γιατι σε ιατρικα θεματα που τα γνωρισα καλα απο κοντα, εχω αποψη και για τα φαρμακα και για τις διαδικασιες και για ολα, απλά για τα εμβολια δεν εχω καταληξει...

Οι προβληματισμοι σας παντως ειναι, αν μη τι αλλο, εποικοδομητικοι.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα με τα εμβολια δεν εξασφαλιζεσαι 100% αλλα προστατευεσαι πολυ περισσοτερο απο το να εισαι ανεμβολιαστη.

Για εμενα δεν μπορει να αμφισβητηθει η χρησιμοτητα τους. Σαφως, θα μπορουσαν να γινουν πιο αργα, μεμονωμενα αλλα οχι αν μη γινουν καθολου.

Οι μαμαδες που δεν εμβολιαζουν σημερα τα παιδια τους, ειναι ησυχες οτι λογω του εμβολιασμου, σπανια θα βρουν μικροβιο η ιο να κολλησουν. Αν δεν εμβολιαζονταν ομως ο κοσμος οι παθησεις θα ηταν πολυ συχνες. Θα πηγαινατε σε καποια τριτοκοσμικη χωρα χωρις να εμβολιασετε τα παιδια σας? Ξεροντας οτι υπαρχουν ολες αυτες οι αρρωστειες? δεν νομιζω....

Η αξια τους για εμενα ειναι αναμφισβητητη.

Η χρηση τους ισως θα μπορουσε να συζητηθει...

Επισης να πω οτι μπορει να μην καλυπτουν ολα τα στελεχη καποια εμβολια αλλα καλυπτουν αρκετα, η τα περισσοετρα και οι συνεπειες ειναι πολυ πιο ελαφρυες.

Ειδικα το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου, ειναι ενα εμβολιο ρε παιδια που ειναι απαραιτητο, ακομη και σε μωρα, ειδικα τους χειμερινους μηνες και ειδικα αν υπαρχουν και αλλα αδερφακια στο σπιτι, μεγαλυτερα που κουβαλανε ιους.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις????:confused:Το παθε από το εμβολιο?

 

To εμβόλιο έριξε πολύ την άμυνα του οργανισμού της. Αυτό κατάλαβα εγώ και μου το επιβεβαίωσε και η ομοιοπαθητικός παιδίατρος που επισκεφτήκαμε τελευταία. Ξαναλέω όμως ότι ο γιος μου που έχει κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια δεν είχε κανένα θέμα. Έχει να κάνει και με τις ευαισθησίες του κάθε οργανισμού, το οποίο όμως δε λαμβάνεται ιδιαίτερα υπόψη από τους κλασικούς παιδιάτρους. Όλα τα παιδιά στο "ίδιο τσουβάλι"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

προχθές βγήκα με μια φίλη μου και παιδαγωγό και εν συνεχεία ήρθε μια γνωστή της η οποία με ρώτησε για πλάκα τι αντυπυρετικό δίνω στα παιδιά.....της λέω βρήκες άνθρωπο και πιάσαμε μπουρου μπουρου και μου ειπε οτι ειναι ιατρικός επισκέπτης και εχει αναλάβει παιδιάτρους τώρα (νομίζω έχει κάτι σε ιμπουπροφεν) και της ειπα εγω δεν ασχολούμαι πολύ με φάρμακα και μου λεει και εμας στα σεμινάρια που μας κάνει η εταιρία μας λέει οτι πολλοί γονείς πλεον έχουν θέματα και δεν κάνουν εμβόλια κτλ....ωπα λέω έχουμε γίνει πολλοί και μας έχουν πάρει χαμπάρι! Της είπα μερικές ενστάσεις και προβληματισμούς και μου λέει εντάξει εμείς άσχετοι εντελώς είμαστε, ότι μας πει η εταιρία λέμε αλλά φαντάσου κι εγω ούτε αντιπυρετικό δεν παίρνω. :) :)

Καλά το πάμε, νομίζω αν γίνουν περισσότεροι οι γονείς που δεν εμβολιάζουν θα έρχονται στο σπίτι με την αστυνομία να σου πατάνε τις ενέσεις....για το καλό σου φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

καλα, σιγα-σιγα εκει θα καταληξουμε.... ασε αυτες τις μερες διαβαζω το τοπικ ''εμβολια και ασφαλεια'', εχω διαβασει 25 σελιδες μεχρι τωρα.... ολο και επιβεβαιωνομαι για τους φοβους μου.. παραλληλα διαβαζω τα βιβλια: ''Ολη η αλιθεια για τα εμβολια'' και ''Εμβολιασμοι - μια επιχειρηση βασισμενη στον φοβο''. μπας και ενημερωθω καλυτερα... μαζευω οτι βρω για να στηριξω την αποφαση μου, νομιζω οτι μου γινεται εμμονη ιδεα... αλλα πιστευω πως οταν θα βγαλω μια ακρη θα ηρεμισω, μακαρι να συνεργαστει και ο παιδιατρος και να μην χρειαστει να τον αλλαξω...

as1cOE80g411200MDAwMDkyZHwwMDA1MjRkfG15IGJhYnkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

o παιδίατρος σου γιατί να μην συνεργαστεί?!? αφού στα δικά του παιδιά καθυστέρησε πολύ τον εμβολιασμό.

Βοηθήστε με ... ψάχνω παιδίατρο ... έχω υπόψη μου μια στην Ηλιούπολη. Και έναν στο Χαλάνδρι ομοιοπαθητικό. Καισαριανή - Ιλίσσια- Παγκράτι γνωρίζετε? τι να λέω στο τηλέφωνο? (θέλω εμβολιασμό με λιγότερες δόσεις και να ξεκινάει όσο γίνεται αργότερα ΟΠΟΥ αυτό είναι εφικτό)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα, σιγα-σιγα εκει θα καταληξουμε.... ασε αυτες τις μερες διαβαζω το τοπικ ''εμβολια και ασφαλεια'', εχω διαβασει 25 σελιδες μεχρι τωρα.... ολο και επιβεβαιωνομαι για τους φοβους μου.. παραλληλα διαβαζω τα βιβλια: ''Ολη η αλιθεια για τα εμβολια'' και ''Εμβολιασμοι - μια επιχειρηση βασισμενη στον φοβο''. μπας και ενημερωθω καλυτερα... μαζευω οτι βρω για να στηριξω την αποφαση μου, νομιζω οτι μου γινεται εμμονη ιδεα... αλλα πιστευω πως οταν θα βγαλω μια ακρη θα ηρεμισω, μακαρι να συνεργαστει και ο παιδιατρος και να μην χρειαστει να τον αλλαξω...

 

Γεια σου και από εμένα, εγώ εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το εθνικό σύστημα υγείας και έχω συζητήσει αρκετά το θέμα με τον παιδίατρό μου... ζήτησες να σου γράψουμε τις δικές μας τοποθετήσεις και ειδικά σε ενδιαφέρουν οι γνώμες όλων όσων δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους... πως δηλ. το αποφάσισαν και που στηριζόμενοι ιατρικά, κάτι που δεν το έχω διαβάσει ακόμη...εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, γιατί όπως σου έγραψα εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, θα σε συμβούλευα όμως μία τόσο σημαντική απόφαση να την λάβεις σε συνεργασία με ειδικούς και όχι σε ένα φόρουμ που ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του... δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά αλλά η δική μου απόφαση για το παιδί μου βασίστηκε σε πολλές γνώμες ειδικών που έλαβα... δεν προλαβαίνω να αναφερθώ εκτενώς για να το τι ρόλο έπαιξαν οι εμβολιασμοί σε παγκόσμιο επίπεδο στην παγκόσμια υγεία.... μίλα με ειδικούς να σε κατευθύνουν και μετά παίρνεις μία τόσο σημαντική απόφαση.. μην παρασυρθείς από αυτό εδώ το φόρουμ... άσχετο με εσένα, αλλά θέλω να σχολιάσω, αυτό που διάβασα πιο πάνω ότι ο παιδίατρος χορήγησες βεβαίωση ότι το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να κάνει εμβόλια για να πάει το παιδί σχολείο κλπ... συγνώμη αλλά ένας γιατρός που χορηγεί ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ θα τον πάρω στα σοβαρά για επαγγελματία???? δεν θα πάρω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...