Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντιρατσιστικό νομοσχεδίο - απόψεις


Recommended Posts

Ποιες οι απόψεις σας για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο;

http://www.enikos.gr/politics/146003,Oloklhro_to_antiratsistiko_nomosxedio.html

(παρακαλώ όποιος δεν το διαβάσει ολόκληρο να μην εκφέρει άποψη)

 

θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην μείωση των ρατσιστικών επιθέσεων, την πάταξη της χρυσής αυγής και γενικότερα την προστασί ευαίσθητων ομάδων και την ελευθερία, ή απλά θα είναι μέσο φίμωσης;

 

θεωρείται ότι θα εφαρμοστεί στην ολότητά του;

 

είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να το υποστηρίξει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιες οι απόψεις σας για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο;

http://www.enikos.gr/politics/146003,Oloklhro_to_antiratsistiko_nomosxedio.html

(παρακαλώ όποιος δεν το διαβάσει ολόκληρο να μην εκφέρει άποψη)

 

θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην μείωση των ρατσιστικών επιθέσεων, την πάταξη της χρυσής αυγής και γενικότερα την προστασί ευαίσθητων ομάδων και την ελευθερία, ή απλά θα είναι μέσο φίμωσης;

 

θεωρείται ότι θα εφαρμοστεί στην ολότητά του;

 

είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να το υποστηρίξει;

 

 

Συγνώμη που θα εκφέρω άποψη αν και δεν το διάβασα ολόκληρο... άποψή μου είναι ότι όσο εφαρμόζονται όλα τα νομοσχέδια που ψηφίζονται στην Ελλάδα άλλο τόσο θα εφαρμοστεί και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

για να βοηθήσω λίγο τη ροή της συζητησης... (εμ τέλος πάντον ενδεχώμενης συζήτησης)

θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην μείωση των ρατσιστικών επιθέσεων, την πάταξη της χρυσής αυγής και γενικότερα την προστασί ευαίσθητων ομάδων και την ελευθερία,

θεωρώ ότι δε θα βοηθήσει γιατί είναι πολύ γεινκόλογο (αναφέρονται ποινές από το να γράψεις μια βλακεία στο ίντερνετ μέχρι να ξυλοκοπήσεις κάποιον)

και ο καθένας θα μπορούσε (και άθελα του πιθανόν, χωρίς ίχνος ρατσιστικής διάθεσης) να βρεθεί αντιμέτωπος με αξιόλογες ποινές...

για παράδειγμα: η λέξη λαθρομετανάστης μπορεί να θεωρηθεί ρατσιστική (με τη λογική ότι αναφέρεται ως λαθραίος ο άνθρωπος και όχι ώς μετανάστευση δίχως τα απαραίτητα χαρτιά)

νομίζω ότι το νομοσχέδιο θα έπρεπε να είναι ποιο ξεκάθαρο και σίγουρα ποιο αναλυτικό...

 

θεωρείται ότι θα εφαρμοστεί στην ολότητά του;

όχι θα εφαρμοστεί στοχευμένα για να βγάλουν τη χρυσή αυγή εκτός νόμου (που όσο και αν με συμφέρει καθώς με τρομάζει και τη θεωρώ αποκλειστικό υποκοινητή των ρατσιστικών επιθέσεων, το θεωρώ ανήθικο)

 

είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να το υποστηρίξει;

όχι σε καμία περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλο το νομοσχέδιο. Ωστόσο θεωρω ότι μερικά πράγματα πρέπει να γίνονται, ακόμα και αν η ελληνική κοινωνία (νομίζει ότι) δεν είναι έτοιμη, εφόσον αυτά είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Και για να μην παρεξηγηθώ, να φέρω ένα τρανταχτό παράδειγμα: τη μεταρρύθμιση του ΟΙκογενειακού Δικαίου το 1982 - καθιέρωση συναινετικού διαζυγίου, πολιτικού γάμου, κτλ κτλ. Τότε είχαν υπάρξει αντιδράσεις, τώρα πλέον όλα αυτά εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι μέρος της ζωής μας.

 

Έτσι και με αυτό: θεωρώ ότι πρέπει να γίνει, υπάρχουν πολλοί που το υποστηρίζουν συνειδητά και γενικά το θεωρώ προς τη σωστή κατεύθυνση. Το αν νομοτεχνικά θέλει δουλειά δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω διαβάσει (είναι βέβαια πολύ πιθανό). Αλλά η γενική ιδέα είναι άξια υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να έχετε υπόψη σας ότι οι περισσότερες από τις διατάξεις αυτές, ήδη προβλέπονται σε άλλους νόμους ή σε διεθνείς συμβάσεις που έχουμε υπογράψει. Λίγα και ανούσια είναι τα εντελώς καινούργια. Γενικά υπάρχει η τάση να εμφανίζονται τα παλιά πράγματα ως καινούργια και να αυξάνουμε λίγο τις ποινές για να λέμε ότι κάτι κάναμε! Ο ρατσισμός, εδώ και δεκαετίες είναι έγκλημα (και μάλιστα παγκόσμιο) και στην Ελλάδα.

 

Αν δεν καταλάβουμε όλοι ότι χωρίς συγκεκριμένη πολιτική θα αντιμετωπιστούν τα ζητήματα, δεν θα λυθεί τίποτα. Εγώ το διάβασα πολλές φορές. Δεν κατάλαβα ποια είναι η γενική του ιδέα. Τους θέλουμε? Δεν τους θέλουμε? Τους θέλουμε παράνομους? Θέλουμε τα παιδιά τους να γίνουν Έλληνες, ή απλά νόμιμοι? Θα τους σεβαστούμε ως διαφορετικούς ή θα προσπαθήσουμε να τους ενσωματώσουμε (να τους κάνουμε Έλληνες). Δεν κατάλαβα ποια είναι η πολιτική 'γραμμή' για τους ανθρώπους αυτούς που είχαν την ατυχία να βρεθούν στα χέρια μας. Θέλουμε κι άλλους? Θα διώξουμε τους παράνομους ή θα τους έχουμε εδώ ως παράνομους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νομοσχέδιο δεν το έχω διαβάσει. Δεν το έχω καν βρει ολόκληρο.

Έχω διαβάσει από ρεπορτάζ εφημερίδων μόνο κάποιες διατάξεις ορισμού ποινών.

 

Φοβάμαι ότι είναι φωτογραφικό. Στοχεύει δηλαδή, σε πρώτη φάση, στη ΧΑ και μετά ... πού;;;

 

Είναι σωστά όσα αναφέρει η Maya: Η ρατσιστική βία και η πρόκληση σε τέλεση πράξεων μίσους απαγορευόταν ήδη.

Δυστυχώς, έχουμε νόμους, και μάλιστα πολλούς, αλλά δεν εφαρμόζονται.

Όπως δεν έχουμε και μία συγκροτημένη πολιτική θέση για το μεταναστευτικό ζήτημα. Γι' αυτό, αλληλοκατηγορούμαστε για φασισμό ή εθνική μειοδοσία.

 

Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές, θα έλεγα ευκολότερα "μία από τα ίδια".

Τώρα, με φοβίζει το ζήτημα της στάθμισης της ελευθερίας έκφρασης.

Είναι πολύ σύνθετο ζήτημα:

Αφενός, οι ιδέες δεν σκοτώνουν.

Αφετέρου, μπορούν να οπλίσουν το χέρι που θα σκοτώσει.

 

Σε σχέση με τη σκοπιμότητα του Νόμου, έχω ένα σωρό ερωτήματα:

α) Η θέση της ΧΑ εκτός νόμου θα βοηθήσει να καταλαγιάσουν τα πράγματα;

β) Με τον νέο νόμο, μπορούν να αποτραπούν περιστατικά ανάλογα της Μανωλάδας;

γ) Θυμάστε έναν καυγά που είχε ο Κεδίκογλου με τον ΣΥΡΙΖΑ γιατί δήθεν ένας βουλευτής είχε προτρέψει σε ένοπλη πάλη; Και είχε γίνει ο κακός χαμός μέχρι που δόθηκε στη δημοσιότητα το πλήρες βίντεο και ο άνθρωπος δεν τα είχε πει έτσι; Θυμάστε πρόσφατα την ομιλία της Κικής Δημουλά στην Κυψέλη;

Τα λόγια "έπεα πτερόεντα" εύκολα παρανοούνται ή φαλκιδεύονται.

Και το κυνήγι μαγισσών εύκολα εξαπλώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Και να!

Μια ενδεχόμενη εφαρμογή του Νομοσχεδίου:

http://www.tanea.gr/news/politics/article/5018775/pagkalos-o-tsipras-tha-prepei-na-paei-fylakh-poy-xeirokrothse-ton-zizek-gia-ta-gkoylagk/

 

 

Ο πρώην υπουργός κλήθηκε να σχολιάσει το επικείμενο αντιρατσιστικό νομοσχέδιο που έχει προκαλέσει ενδοκυβερνητικές τριβές. «Δεν έχω διαβάσει το σχέδιο νόμου και γιʼ αυτό θέλω να είμαι προσεκτικός. Δεν θεωρώ όμως ότι πρέπει να διώκομαι επειδή μίλησα υπέρ του Χίτλερ. Πρέπει να διώκομαι όταν βγω και πω ότι το Άουσβιτς και το Νταχάου ήταν εκπαίδευση των Εβραίων για να εργάζονται καλύτερα και πιο τίμια, γιατί είναι κλέφτες και τοκογλύφοι. Τότε, πρέπει να με βάλει κάποιος στη φυλακή για να μάθω» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Θόδωρος Πάγκαλος που ωστόσο προσέθεσε:

 

«Οπως και όταν έχεις τον Στάλιν δίπλα στο κρεβάτι σου, όπως ο Ζίζεκ ο φιλόσοφος που είπε – και τον χειροκρότησε ο Τσίπρας – ότι όποιος δεν συμφωνεί με τον ΣΥΡΙΖΑ στην Ελλάδα θα πάει στα γκουλάγκ. Το γκουλάγκ είναι τόπος βασανισμού όπου εκτελέστηκαν χιλιάδες από τη σταλινική τρομοκρατία ή πέθαναν από την πείνα και το κρύο. Αυτά δεν λέγονται ούτε γιʼ αστείο. Και αν το είπε γιʼ αστείο ακόμα αυτός που το είπε, πρόκειται περί κτήνους και ηλιθίου. Και αυτοί που τον κάλεσαν είναι επίσης κτήνη και ηλίθιοι και πρέπει να αποδοκιμαστούν από το λαό και να υπάρχει ένας νόμος που να βάζει στη φυλακή τον κ. Τσίπρα. Τον κάλεσε και τον χειροκρότησε. Δεν είναι χιούμορ. Ο Μιχαλολιάκος όταν λέει "τι ωραίος που είναι ο Χίτλερ και έκανε σαπούνια τους Εβραίους", ή ο χρυσαυγίτης που λέει "το καλύτερο σαπούνι βγαίνει από το κομμούνι", τι είναι; Πρέπει να του κάνουμε ψυχανάλυση; Πού θα ξέρω εγώ αν το λέει ως αστείο; Όποιος επιβραβεύει και αποθεώνει φασισμούς – είτε είναι κόκκινοι είτε μαύροι – δολοφονίες ή γενοκτονίες, θα πρέπει να τιμωρείται» υπογράμμισε ο Θόδωρος Πάγκαλος.

Link to comment
Share on other sites

Το 1929, με πρόταση του Βενιζέλου, θεσπίσθηκε ο Νόμος 4229 "Περί μέτρων προστασίας του κοινωνικού καθεστώτος και προστασίας των ελευθεριών των πολιτών". Ο Νόμος αυτός προέβλεπε ποινή φυλάκισης πάνω από έξι μήνες για όποιον, κατά το άρθρο 1, "επιδιώκει την εφαρμογήν ιδεών εχουσών ως έκδηλον σκοπόν την δια βιαίων μέσων ανατροπήν του κρατούντος κοινωνικού συστήματος ή την απόσπασιν μέρους εκ του όλου της επικράτειας ή ενέργεια υπέρ της εφαρμογής αυτών προσηλυτισμού".

 

Δυστυχώς, ο Νόμος αυτός έγινε το μέσο για τη διάλυση των εργατικών οργανώσεων, τη δίωξη του ΚΚΕ και τη φυλάκιση των οπαδών του.

 

Ήταν ο Νόμος για το Ιδιώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το διαβασα - οπως δεν εχω διαβασει και κανενα νομοσσχεδιο. Λεει ομως κατι διαφορετικο απο τα αυτονοητα? Γιατι το λενε κατα του ρατσισμου και της ξενοφοβιας?

Αν πλακωσεις στο ξυλο εναν αλλοδαπο θα πας 2 μηνες φυλακη ενω εναν ημιδαπο θα πας 1?

Αν βρισεις καποιον για το χρωμα του θα πας φυλακη ενω αν τον πεις χοντρο οχι?

Ζωντας στο εξωτερικο βλεπω οτο ξενοφοβια υπαρχει και αλλου - και ρατσισμος επισεις.,, Πχ για να παρει καποιος αδεια εργασιας στο Βελγιο (μη Ευρωπαιος) πρεπει να αποδειξει ο εργοδοτης οτι δεν υπαρχει Βελγος που μπορει να κανει την ιδια δουλεια και ο βασικος μισθος θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερος για να αποθαρυνει τον εργοδοτη.

Αυτο που εγινε στην Μανωλαδα δεν θα μπορουσε να γινει αν οι εργατες στο χωραφι ηταν ελληνες? Η δεν θα πηγαιναν ελληνες να κανουν αυτη την δουλεια?

Αν αντι για την ΧΑ πηγανε το ΙΚΑ στο νοσοκομιο να ελεξει τις αποκλειστικες θα ηταν ασφαλισμενες? Και εμεις γιατι δεν ασφαλιζουμε τον ανθρωπο που προσεχει τον δικο μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νομοσχέδιο δείχνει να λέει τα αυτονόητα. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά έως εκεί φτάνει ο νους μου. Μου προξενεί εντύπωση η αναστάτωση και ο οδυρμός από ορισμένους! Ή μάλλον... όχι. Όσοι αισθάνονται ρατσιστές (γιατί το αντιλαμβάνονται και οι ίδιοι)... αντιδρούν! Διαταράσσεται ο κόσμος που ονειρεύονται να επιβάλλουν στους άλλους.

 

Το να υπάρχει νόμος για τις κλοπές, σίγουρα δε σημαίνει πως δε θα υπάρχουν κλέφτες. Ίσα ίσα επειδή υπάρχουν αυτοί, αναγκάστηκε να θεσπιστεί ο νόμος. Ανάλογα λοιπόν ήρθε η ώρα να θεσπιστεί νόμος για το ρατσισμό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει στο λινκ που παρεθεσα κάτω κάτω

 

Σ΄ευχαριστώ!

Μόλις το διάβασα.

Λοιπόν, αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα ύπαρξης του άρθρου 7 (προστασία θυμάτων από απέλαση). Υπήρχε κενό νόμου και μπράβο που καλύπτεται.

 

Για τα υπόλοιπα, διαβάζοντας και τις ασάφειες και τις αοριστίες του νομοσχεδίου (κλασικό παράδειγμα μη σαφούς νόμου είναι η παραπομπή σε άλλα κείμενα, προκειμένου να γίνει ορισμός κολάσιμης πράξης) συνεχίζω να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Το να υπάρχει νόμος για τις κλοπές, σίγουρα δε σημαίνει πως δε θα υπάρχουν κλέφτες. Ίσα ίσα επειδή υπάρχουν αυτοί, αναγκάστηκε να θεσπιστεί ο νόμος. Ανάλογα λοιπόν ήρθε η ώρα να θεσπιστεί νόμος για το ρατσισμό.

 

Ποιος είναι ο νόμος για τις κλοπές, στον οποίο αναφέρεσαι Αλκυών;

 

Εννοείς τους νόμους για την κλοπή και τη διασπάθιση δημοσίου χρήματος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αναφέρομαι στην κλοπή, ληστεία κτλ... Αν ο κόσμος δεν είχε κανέναν κλέφτη, δε θα είχε ούτε αστυνομία, ούτε νόμους για να το οριοθετούν. Οι νόμοι δε γίνονται προκαταβολικά. Συνήθως πρώτα προκύπτει το πρόβλημα και μετά έρχεται η ανάγκη της θέσπισης ενός νόμου.

 

Ανάλογα ισχύει και με το ρατσισμό. Πρώτα υπάρχει το πρόβλημα και έπειτα προκύπτει η ανάγκη της νομοθετικής ρύθμισης.

 

(Δεν είμαι σχετική με τη νομοθεσία ούτε εξοικειωμένη με την ορολογία της.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αναφέρομαι στην κλοπή, ληστεία κτλ... Αν ο κόσμος δεν είχε κανέναν κλέφτη, δε θα είχε ούτε αστυνομία, ούτε νόμους για να το οριοθετούν. Οι νόμοι δε γίνονται προκαταβολικά. Συνήθως πρώτα προκύπτει το πρόβλημα και μετά έρχεται η ανάγκη της θέσπισης ενός νόμου.

 

Ανάλογα ισχύει και με το ρατσισμό. Πρώτα υπάρχει το πρόβλημα και έπειτα προκύπτει η ανάγκη της νομοθετικής ρύθμισης.

 

(Δεν είμαι σχετική με τη νομοθεσία ούτε εξοικειωμένη με την ορολογία της.)

 

Χμμμ.

Δεν έχουμε ξεχωριστό νόμο για την κλοπή. Κάποια άρθρα στον Ποινικό Κώδικα αρκούν για την τιμωρία αυτών των παραβάσεων,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως γράφει η Maya, νομικό πλαίσιο τιμωρίας ρατσιστικών πράξεων προϋπήρχε.

 

Ακόμα και στον Ποινικό Κώδικα, υπάρχουν διατάξεις που θα μπορούσαν να έχουν χρησιμοποιηθεί ως νομική βάση για την τιμωρία όλων των σχετικών αξιόποινων πράξεων.

 

Αντιγράφω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ:

Πηγή: http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%CE%9A%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3/tabid/432/language/el-GR/Default.aspx)

 

Αρθρο: 183

Όποιος με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει δημόσια σε απείθεια κατά των νόμων ή των διαταγμάτων ή εναντίον άλλων νόμιμων διαταγών της αρχής τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

 

 

Αρθρο: 184

Όποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει σε διάπραξη kακουργήματος ή πλημμελήματος τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

 

 

Αρθρο: 185

'Οποιος εγκωμιάζει δημόσια και με οποιονδήποτε τρόπο [έγκλημα που διαπράχθηκε]* και έτσι εκθέτει σε κίνδυνο τη δημόσια τάξη τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

 

 

Αρθρο: 186

1. Όποιος προκαλεί ή παροτρύνει με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον να διαπράξει ορισμένο κακούργημα, καθώς και όποιος προσφέρεται ή αποδέχεται τέτοια πρόκληση ή προσφορά, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

«2. Όποιος προκαλεί ή παροτρύνει με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον να διαπράξει ορισμένο πλημμέλημα, καθώς και όποιος προσφέρεται γι' αυτό και όποιος αποδέχεται τέτοια πρόκληση ή προσφορά, τιμωρείται με την ποινή που προβλέπεται για το σχεδιαζόμενο πλημμέλημα ελαττωμένη κατά το άρθρο 83.

Για την ποινική δίωξη του αδικήματος αυτού, απαιτείται έγκληση του προσώπου κατά του οποίου σχεδιαζόταν η τέλεση του πλημμελήματος, αν το υπό εκτέλεση πλημμέλημα διώκεται κατ' έγκληση.»

3. Οι ποινές των προηγούμενων παραγράφων επιβάλλονται αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη.

4. Οι πράξεις του άρθρου αυτού μπορεί να μείνουν ατιμώρητες αν ο υπαίτιος ανακάλεσε με δική του θέληση την πρόκληση, την προσφορά ή την αποδοχή.

 

 

Αρθρο: 189

1. Όποιος συμμετέχει σε δημόσια συνάθροιση πλήθους που με ενωμένες δυνάμεις διαπράττει βιαιοπραγίες εναντίον προσώπων ή πραγμάτων ή εισβάλλει παράνομα σε ξένα σπίτια, κατοικίες ή άλλα ακίνητα κτήματα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

2. Οι υποκινητές και εκείνοι που εκτέλεσαν βιαιοπραγίες τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

«3. Ο υπαίτιος της πράξεως της παραγράφου 1 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και ο υπαίτιος των πράξεων της παραγράφου 2 τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών, αν τέλεσαν την πράξη τους με καλυμμένα ή αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους.»

"4"(3). Οι ποινές αυτές επιβάλλονται αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη

 

 

Αρθρο: 190

Όποιος με απειλές ότι θα διαπραχθούν κακουργήματα ή πλημμελήματα [διεγείρει σε ανησυχία ή τρόμο τους πολίτες]* τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

 

 

Αρθρο: 191

Όποιος με απειλές ότι θα διαπραχθούν κακουργήματα ή πλημμελήματα [διεγείρει σε ανησυχία ή τρόμο τους πολίτες]* τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

 

 

Αρθρο: 192

Όποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει τους πολίτες σε βιαιοπραγίες μεταξύ τους ή σε αμοιβαία διχόνοια και έτσι διαταράσσει την κοινή ειρήνη, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, αν σύμφωνα με άλλη διάταξη δεν επιβάλλεται αυστηρότερη ποινή.

 

Αρθρο: 196

Ο θρησκευτικός λειτουργός που κατά την ενάσκηση των έργων του ή δημόσια και με την ιδιότητά του προκαλεί ή διεγείρει τους πολίτες σε εχθροπάθεια κατά της πολιτειακής εξουσίας ή άλλων πολιτών τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

 

Αρθρο: 197

1. Όποιος χωρίς να διαταράξει την κοινή ειρήνη εμποδίζει αυθαίρετα τις συνεδριάσεις υπηρεσιακού συλλόγου συγκροτημένου σύμφωνα με το νόμο για τη διεξαγωγή δημόσιων υποθέσεων ή πολιτικού κόμματος που λειτουργεί νόμιμα ή σωματείου αναγνωρισμένου σύμφωνα με το νόμο ή των αρχών τους ή των αρχών και συμβουλίων κάποιου καθιδρύματος ή τις διαταράσσει σοβαρά με διέγερση θορύβου ή αταξίας ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

2. Αν η πράξη που τελέστηκε αφορά συνεδρίαση δικαστηρίου, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών.

 

 

Αρθρο: 198

ΕΒΔΟΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.

2. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει δημόσια με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

 

 

 

Αρθρο: 199

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

 

 

Αρθρο: 200

1. Όποιος κακόβουλα προσπαθεί να εμποδίσει ή με πρόθεση διαταράσσει μιαν ανεκτή κατά το πολίτευμα θρησκευτική συνάθροιση για λατρεία ή τελετή, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

2. Με την ίδια ποινή τιμωρείται όποιος μέσα σε εκκλησία ή σε τόπο ορισμένο για θρησκευτική συνάθροιση ανεκτή κατά το πολίτευμα, ενεργεί υβριστικά ανάρμοστες πράξεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το κείμενο και βρίσκω ότι είναι τόσο πλατύ και γενικόλογο, που μπορεί πολύ εύκολα να συμπεριλάβει τον οποιοδήποτε. Είναι βέβαια προφανές ότι στόχος είναι να βγάλει τη ΧΑ εκτός νόμου. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ηθικό ή δημοκρατικό, φοβάμαι όμως ότι στην παρούσα φάση είναι επικίνδυνο.

Πέραν τούτου, με φοβίζουν κάποιες διατυπώσεις του νόμου. Παράδειγμα:

 

"Όποιος με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή διά του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία εγκλημάτων γενοκτονίας, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και εγκλημάτων πολέμου…………"

 

Κατ' αρχάς, γιατί είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ ένα έγκλημα; Εντάξει, έχει αναγνωριστεί με νόμο του κράτους και είμαι υποχρεωμένος να σέβομαι τους νόμους, αλλά αυτό τι σημαίνει; Ότι στο επόμενο νομοσχέδιο θα κηρυχθεί παράνομο το να μιλάω εναντίον ψηφισμένων νόμων;

Ας πούμε ότι λέω "δεν δέχομαι ότι έγινε γενοκτονία των Εβραίων, γιατί το ποσοστό των θανόντων δεν΄ήταν αρκετά μεγάλο ώστε να ορισθεί ως γενοκτονία" (δεν έχω ιδέα εάν ισχύει αυτό, στην τύχη το λέω). Αυτή η πρόταση εμπίπτει στο νόμο ή όχι; Για να εμπίπτει θα πρέπει να την έχω πει κακοβουλα. Πώς αποδεικνύεται αυτό; Κατά τον ίδιο τρόπο, θα βάλουμε όλους τους μουσουλμάνους της Θράκης να υπογράφουν δηλώσεις και να δέχονται τη γενοκτονία των Ποντίων και των Αρμενίων;

Γενικά, το να θεσπίζεται δια νόμου ότι απαγορεύεται να λέγονται πράγματα είναι επίφοβο και θέτει το ερώτημα ποιος θα είναι ο κρίνοντας και ποιος ο κρινόμενος.

Το παράδειγμα που αναφέρθηκε παραπάνω με το ιδιώνυμο είναι πολύ χαρακτηριστικό. Το πνεύμα εκείνου του νόμου εμένα μου φαίνεται αρκετά ίδιο με του τωρινού και είδαμε πού οδήγησε.

 

Παρεπιπτόντως, το άρθρο 7 μου φαίνεται όντως σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν νόμοι που καλύπτουν τις αξιόποινες πράξεις, ο σκοπός της παραδειγματικής τιμωρίας των ρατσιστικών εγκλημάτων θα μπορούσε να επιτευχθεί με την προσθήκη ενός άρθρου στον Ποινικό Κώδικα που να ορίζει αυστηρότερες ποινές στην περίπτωση που τα εγκλήματα τελούνται με ρατσιστικό κίνητρο.

 

Ωστόσο, θεωρούμε υποχρέωσή μας, ως Πολιτεία και Πολίτες, αντί να λειτουργούμε "αφαιρετικά" και να εφαρμόζουμε αναλογικά τους νόμους, να προσθέτουμε ΈΝΑ νέο νόμο για κάθε περίπτωση.

Έτσι, με την ευκαιρία του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου και στον απόηχο της δημοσίευσης της Έκθεσης Δαφέρμου για παιδεραστές εκπαιδευτικούς (http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/paiderastes_didaskoyn_atimwrhtoi_sta_sxoleia.1921727.html), καθένας συντάσσει κατάλογο για νέους έκτακτους νόμους που επιθυμεί να υιοθετηθούν (http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=279462).

Link to comment
Share on other sites

Εμ, σας το είπα εγώ πως δεν είμαι νομικός-δικηγόρος κτλ :lol:

Για μένα το ότι τιμωρείται η κλοπή, θεωρώ πως βασίζεται σε κάποιο νόμο. Δεν έχω γνώση αν είναι ξεχωριστός ή αποτελεί τμήμα άλλου κτλ κτλ.

 

Το πνεύμα του νόμου με βρίσκει σύμφωνη. Το γράμμα του νόμου... με βρίσκει άσχετη. Ούτε τα "παραθυράκια" μπορώ να ξεχωρίσω, ούτε τα κενά του.

 

Από την άλλη η εφαρμογή του νόμου είναι ένα θέμα. Πιστεύω πως ακόμα και ο καλύτερα διατυπωμένος νόμος, θα έχει δυσκολίες στην εφαρμογή στη χώρα μας. Εδώ για απλούστερα θέματα και ξεχειλώνεται η νομοθεσία ή γίνονται τα στραβά μάτια ή... ή... πόσο μάλλον γι' αυτό!

 

 

Από την άλλη, το ότι η κοινωνία είναι σε τέτοιο σημείο που μια μερίδα ανθρώπων μπήκε στη βουλή και λειτουργεί με "υφάκι" και το παίζει το μακρύ χέρι του νόμου (ή του παρα-νόμου)... το ότι ανοιχτά καταφέρεται ενάντια σε ομάδες ανθρώπων, το ότι είναι κοινό μυστικό πως εμπλέκονται σε αξιόποινες πράξεις κτλ... εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ. Αισθάνομαι πως χρησιμοποιούν τη δημοκρατία μόνο στο ζήτημα της ελευθερίας της έκφρασης και θέτουν προϋποθέσεις για το ποιος μπορεί να απολαμβάνει τα δημοκρατικά δικαιώματα.

 

Η ίδια δυσαρέσκεια αφορά και τα κηρύγματα από άμβωνος ή σε οποιασδήποτε μορφής χειραγώγηση ενηλίκων ή ανηλίκων προς αυτή την κατεύθυνση, όπου και αν αυτή συμβαίνει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με Aimee φυσικα και συμπληρωνω οτι ολο το νομοσχεδιο ειναι αποτελεσμα μιντιακων και πολιτικων παιχνιδιων. Δεν θεωρω οτι θα εχει καποια πιο ουσιωδη εφαρμογη απο των ηδη υπαρχοντων, αλλα δινει ενα τονο αντιχρυσαυγιτικου χαρακτηρα...κατι που προφανως χρειαζεται αλλα και παλι δεν ειναι αρκετο!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι εμείς απαγορεύεται να εκφράζουμε τη γνώμη μας για οτιδήποτε, καθώς και να ζούμε ελεύθεροι γιατί θα μας πούνε ρατσιστές :(

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

όχι εμείς απαγορεύεται να εκφράζουμε τη γνώμη μας για οτιδήποτε, καθώς και να ζούμε ελεύθεροι γιατί θα μας πούνε ρατσιστές :(

αν η ελευθερια σου περιλαμβανει το ξυλοκόπημα παμφτωχων κακομοιριδων τότε χαίρομαι που αυτή καταπαταται...

και για να μην παρεξηγηθω να πω ότι όντως χρειαζεται λύση για το μεταναστευτικό, απλά η λύση δεν είναι "ποναει χερι - κόψει χερι", θέλει λεπτομερη ενασχόληση για την δημιουργεια λειτουργικών νομοσχεδίων...

Link to comment
Share on other sites

αν η ελευθερια σου περιλαμβανει το ξυλοκόπημα παμφτωχων κακομοιριδων τότε χαίρομαι που αυτή καταπαταται...

και για να μην παρεξηγηθω να πω ότι όντως χρειαζεται λύση για το μεταναστευτικό, απλά η λύση δεν είναι "ποναει χερι - κόψει χερι", θέλει λεπτομερη ενασχόληση για την δημιουργεια λειτουργικών νομοσχεδίων...

 

Eλευθερια ειναι να διαγραφεται ενας βουλευτης που εχει εκλεγει απο τον λαο και μας εκπροσωπει επειδη δεν συμφωνει με ενα νομοσχεδιο προς ψηφιση???

 

Ελευθερια ειναι ολοι οι βουλευτες σε ενα κομμα να ψηφιζουν το ιδιο (ναι η οχι) για εναν νομο???

 

Ελευθερια ειναι να μην μπορεις να κοιμηθεις ησυχος???

 

Ελευθερια ειναι να φοβασαι να κυκλοφορησεις στους δρομους ????

 

Ελευθερια ειναι να παιρνουν (να κλεβουν ηθελα να γραψω) τα λεφτα μας απο τα ταμεια μας , που με κοπο και ιδρωτα εχουμε δωσει και να τα παιζουν στο χρηματιστηριο????

 

 

Ελευθερια ειναι να σε απειλουν να κανεις περαιωση και μετα οταν δεν εχεις σου στελνουν ειδοποιητηριο οτι θα προβουν σε διακαστικα μετρα που σημαινει κατασχεση για 2,000 ευρω?

 

Ελευθερια ειναι να πληρωνεις 23 % ΦΠΑ και 30 % φορο συνολο 53% , σε επιχειρηση που εχεις δημιουργησει ολοκληρωτικα μονο σου.???

 

Ελευθερια ειναι οταν φορολογουμαστε και τα χρηματα μας αντι να πηγαινουν σε εργα υποδομης , σε κοινωφελη και κοινοχρηστα πηγαινουν να καλυψουν τις τρυπες που δημιουργησαν οι ιδιοι εκλεγμενοι, για το ''συμφερον μας'' ????

 

Ελευθερια ειναι οταν κατασχεται η περιουσια μας για 1000 ευρω? Δεν ειμαι σιγουρη ακριβως για το ποσο . Γιατι εχει αλλαξει πολλες φορες .

 

Ελευθερια ειναι οταν χρωσταει σημερα ενας ανθρωπος 5,000 ευρω και διασυρεται για ποινικο αδικημα? Και αυτοι ειναι εξω?

 

Ας με διορθωσουν οι δικηγοροι που εχουμε στην παρεα μας για τα νουμερα, εαν κανω λαθος.

Aληθεια, κοριτσια, αυτα τα μετρα ισχυουν και για ξενους μεταναστες? Η μονο για εμας τους Ελληνες φολογουμενους?

 

Ελευθερια ειναι να αφηνουν την οικοδομικη αυθαιρεσια ανεξελεκτη και μετα να σε απειλουν σε περιοδο κρισης οτι θα σου κατεδαφισουν το σπιτι , και μετα αφου σε αναγκασουν με απειλες να ενταχθεις σε εναν νομο , βγαινει ο νομος αντισυνταγματικος ? Και εισαι ξεκρεμαστος? Και το προστιμο τρεχει!

 

Φοροι 53% , Χαρατσια, δοσεις για περαιωση , δοσεις για αυθαιρετο, δανειο, δεη, ρευμα, ενοικια .

Ας μην μιλησουμε για το φαγητο, τα υπολοιπα εξοδα.

Αυτα ειναι τουλαχισοτν 200% των εσοδων του μεσου Ελληνα. Και μετα ακολουθει η ωραια κατασχεση.

 

Ελευθερια ειναι να μην μπορεις να εκφρασεις την διαμαρτυρια σου με μια πορεια και σου παρουσιαζουν τους κουκουλοφορους ????? Για να τρομαξεις και να μην ξαναδιαμαρτυρηθεις?? ''Αυτοι οι αναρχικοι.... κουκολοφοροι''.

 

Ελευθερια ειναι οταν τα τρωνε αυτοι και βγαινουν και εχουν το φοβερο θρασος να λενε ''Μαζι τα φαγαμε"

Αναρωτιεμαι , εαν υπηρχε η ΧΑ στη βουλη , ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΛΕΓΕ ΑΥΤΟ .

 

Ελευθερια ειναι οταν αξιολογοι ανθρωποι , μορφωμενοι επιστημονες η μη φτανουν στην καταθλιψη και μετα στην αυτοκτονια?

Οι γραμμες καταθλιψεις εχουν αυξηθει, οπως και η παροχη αντικαταθλιπτικων απο τα φαρμακεια.

 

 

Ελευθερια ειναι η κατευθυνομενη ενημερωση και η διαμορφωση συνειδησεων?

 

 

Ελευθερια ειναι οταν διοριζαν ολα τα χρονια με βαση τις λιστες τους τους δικους τους?

Και ατομα με προσοντα εμεναν απεξω? Εγινε ενα ΑΣΕΠ μετα απο πολλα χρονια και προσπαθουσαν και αυτο, με καθε τροπο να το κανουν ''πιο αντικειμενικο''.

 

 

 

Για ποια ελευθερια μιλανε , που δουλευουμε σαν δουλοι για να μπορεσουμε να ξεχρεωσουμε τους φορους που δημιουργησαν αυτοι, τα δανεια , που τοσα χρονια αφηναν ανεξελεκτα να δινουν οι τραπεζες χωρις να προστατευσαν τον λαο που τους εκλεγει?

 

 

 

Για ελευθερια μιλανε οταν κανουν περιβαλλοντικα εγκληματα εις βαρος της υγειας μας? Δειτε προσφατα για τα ορυχεια χρυσου στη Χαλκιδικη

Οποιος ειχε αντιθετη αποψη ηταν του ΣΥΡΙΖΑ.

 

 

Κατα τα τα αλλα η ΧΑ ειναι φασιστες.

Η ΧΑ ειναι καθαρα δημιουργημα δικο τους. Αυτοι που την εξελεξαν στη Βουλη αγανακτισμενοι ανθρωποι ηταν. Και ψηφοφοροι δικοι τους ηταν, σε προηγουμενες εκλογες.

Αλλα να τους κλεισουμε τα στοματα, στο ονομα της δημοκρατιας και της ελευθεριας.

 

Ξερετε ποσο υποφερουν οι επαγγελματιες? Ποσα μαγαζια κλεινουν, ποσες επιχειρησεις? Ποσος κοσμος χρωσταει σε ταμιεα, εφορειες , ενοικια , δεη?

Εχετε παει σε εφορειες περιοδους διακανονισμων?

 

Εχετε παει σε επαρχιακο δημοσιο νοσοκομειο στα εκτακτα?

Να μην σας τυχει!

 

 

Για ποιο αντιρατσιστικο νομο μιλανε αυτοι ! Αυτοι που μας αντιμετωπιζουν σαν τριτης κατηγοριας λαο!

Μας δουλευουν ψιλο γαζι και εμεις τα τρωμε. Για τα ματια του κοσμου και κυριως των εταιρων μας !!!!

 

Ας μας δειξουν πρωτα οτι υπολογισουν και σεβονται τους Ελληνες , για να πειστουμε οτι πραγματικα ενδιαφερονται για τις μειονοτητες και δεν εχουν αλλα στο μυαλο τους.

 

Η εσχατη υποκρισια!!!!

 

Ακριβως αυτο !

όχι εμείς απαγορεύεται να εκφράζουμε τη γνώμη μας για οτιδήποτε, καθώς και να ζούμε ελεύθεροι γιατί θα μας πούνε ρατσιστές

 

Για μένα το ότι τιμωρείται η κλοπή, θεωρώ πως βασίζεται σε κάποιο νόμο. Δεν έχω γνώση αν είναι ξεχωριστός ή αποτελεί τμήμα άλλου κτλ κτλ.

 

Ποια κλοπη τιμωρειται? Να μας πουν ακριβως οι δικηγοροι .

Γιατι εμας μας εχουν κλεψει ολους στην οικογενεια μας. Ολα τα σπιτια.

Δεν βρεθηκε κανενας κλεφτης. Κανενας δεν τιμωρηθηκε.

Και οταν μας εκλεψαν στον εθνικο δρομο , μας εσπασαν το αυτοκινητο και μας αφησαν μεσα στην παγωνια με τα παιδια να ταξιδεψουμε νυχτα, και απευθυνθηκαμε στην Αστυνομια.

Και ξερετε τι μας ειπαν?

 

''Μην το ψαχνετε, μην μπαινετε στον κοπο να κανετε μηνυση. Αδικα θα ταλαιπωρηθειτε.

Ξερουμε ποιοι ειναι αλλα δεν μπορουμε να τους κρατησουμε μεσα, εξαιτιας του νομου. Ερχονται τη μια στιγμη και μετα βγαινουν. Τους προστατευει ο νομος. ''

 

Εξω οι κλεφτες , μεσα οι εντιμοι που χρωστανε ! Εμενα παντως στα 2.οοο που χρωσταγα για περαιωση , μου ηρθε απειλητικο ειδοποιητηριο για δικαστικα μετρα, με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

Οταν επιστρεφαμε και καναμε σταση στο ιδιο σημειο, πουλουσαν τα κλεψιμεικα.

 

Μειονοτητα ηταν και αυτοι . Και εαν τους κατηγορησουμε θα παμε μεσα, αυτοι δρουν ομως ανενοχλητα.

Ας μας εξηγησουν ομως λιγο οι δικηγοροι γιατι συμβαινει αυτο?

 

Πχ για να παρει καποιος αδεια εργασιας στο Βελγιο (μη Ευρωπαιος) πρεπει να αποδειξει ο εργοδοτης οτι δεν υπαρχει Βελγος που μπορει να κανει την ιδια δουλεια και ο βασικος μισθος θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερος για να αποθαρυνει τον εργοδοτη.

 

Αυτο δεν ειναι ρατσισμος ειναι προστασια και σεβασμος στους πολιτες ενος εθνους , κατι που λειπει απο εμας εδω.Ειναι σωστη λειτουργια ενος κρατους. Και συνεπαγεται και η προστασια μεταναστων, αφου εμποδιζεται ετσι η εκμεταλλευση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος πρέπει να πληρώνει φόρους, ποιος πρέπει να έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ποιος πρέπει να μπορεί να περπατάει στο δρόμο, ποιος πρέπει να μπορεί να προσεύχεται, ποιος πρέπει να μπορεί να μεγαλώνει τα παιδιά του ποιος πρέπει να εργάζεται και να είναι ασφαλισμένος; Οι Έλληνες ή όλοι;

 

Μια φίλη προσπαθεί καιρό τώρα να φύγει στη Σουηδία. Μόνο αν βρει δουλειά με αρκετά χρήματα για να νοικιάσει σπίτι θα της επιτρέψουν να νοικιάσει σπίτι, και θα τη δεχθούν .Και μετά θα αρχίσει να παίρνει όλα τα επιδόματα της Σουηδίας και να έχει όλα τα προνόμια των Σουηδών. Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο. Πάλι.

 

Είμαστε βαθιά ρατσιστές και γιαυτό μας ενοχλούν όλα αυτά. Επί της ουσίας μέτρα για την μετανάστευση, τη χορήγηση ασύλου, τη χορήγηση άδειας παραμονής κλπ αν ληφθούν, θα σου πω αν θα χρειάζεται η ΧΑ. Μέχρι τότε διαίρει και βασίλευε.... Και πάλι το τρώμε το τυράκι με κάποιους μας χαϊδεύουν το αυτάκι κάνοντας τον καμπόσο στους εξαθλιωμένους....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eλευθερια ειναι να διαγραφεται ενας βουλευτης που εχει εκλεγει απο τον λαο και μας εκπροσωπει επειδη δεν συμφωνει με ενα νομοσχεδιο προς ψηφιση.

 

Ελευθερια ειναι ολοι οι βουλευτες σε ενα κομμα να ψηφιζουν το ιδιο (ναι η οχι) για εναν νομο

 

Ελευθερια ειναι να μην μπορεις να κοιμηθεις ησυχος

 

Ελευθερια ειναι να φοβασαι να κυκλοφορησεις στους δρομους

 

Ελευθερια ειναι να παιρνουν τα λεφτα μας απο τα ταμεια μας , που με κοπο και ιδρωτα εχουμε δωσει και να τα παιζουν στο χρηματηστηριο?

 

Ελευθερια ειναι να δινει μια οικογενεια 8.000 και τωρα 10.000 ευρω το χρονο αναγκαστικα στα ταμεια γιατι διαφορετικα δεν μπορει να ασκησει το επαγγελμα , να μην μπορει να δηλωσει ανεργος , να μην μπορει να κανει διακοπη για 1 χρονο για να παρει μια ανασα ?

Και τον αναγκαζουν να διαγραφει απο τον φορεα του?

Και ταυτοχρονα να μην παρεχουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και να σε εξισωνουν με αυτον που πληρωνει 600 ευρω η 1000 το χρονο , με το ενιαιο συστημα υγειας?

Ελευθερια ειναι οταν ενω σε αναγκαζουν να πληρωνεις, θελεις δεν θελεις, να μην εχεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη? Και εχεις παιδια ανασφαλιστα?

 

Ελευθερια ειναι να σε απειλουν να κανεις περαιωση και μετα οταν δεν εχεις σου στελνουν ειδοποιητηριο οτι θα προβουν σε διακαστικα μετρα που σημαινει κατασχεση για 2,000 ετρω?

 

 

Ελευθερια ειναι να πληρωνεις 23 % ΦΠΑ και 30 % φορο συνολο 53% , σε επιχειρηση που εχεις δημιουργησει ολοκληρωτικα μονο σου.

 

 

Ελευθερια ειναι οταν φορολογουμαστε και τα χρηματα μας αντι να πηγαινουν σε εργα υποδομης , σε κοινωφελη και κοινοχρηστα πηγαινουν να καλυψουν τις τρυπες που δημιουργησαν οι ιδιοι εκλεγμενοι?

 

Ελευθερια ειναι οταν κατασχετε η περιουσια μας για 1000 ευρω? Δεν ειμαι σιγουρη ακριβως για το ποσο . Γιατι εχει αλλαξει πολλες φορες .

 

 

Ελευθερια ειναι οταν χρωσταει σημερα ενας ανθρωπος 5,000 ευρω και διασυρεται για ποινικο αδικημα? Και αυτοι ειναι εξω?

 

Ας με διορθωσουν οι δικηγοροι που εχουμε στην παρεα μας για τα νουμερα, εαν κανω λαθος.

 

 

Ελευθερια ειναι αν δεν μπορεις να εκφρασεις την διαμαρτυρια σου με μια πορεια και σου παρουσιαζουν τους κουκουλοφορους ?

 

Ελευθερια ειναι οταν τα τρωνε αυτοι και βγαινουν και εχουν το φοβερο θρασος να λενε ''Μαζι τα φαγαμε"

Αναρωτιεμαι , εαν υπηρχε η ΧΑ στη βουλη , ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΛΕΓΕ ΑΥΤΟ .

 

Ελευθερια ειναι οταν αξιολογοι ανθρωποι , μορφωμενοι επιστημονες και επιστημονες η μη μορφωμενοι φτανουν στην αυτοκτονια?

 

 

Ελευθερια ειναι η κατευθυνομενη ενημερωση και η διαμορφωση συνειδησεων?

 

 

Ελευθερια ειναι οταν διοριζαν ολα τα χρονια με βασει τις λιστες τους και τους δικους τους?

Και ατομα με προσοντα εμεναν απεξω? Εγινε ενα ΑΣΕΠ μετα απο πολλα και προσπαθουσαν και αυτο με καθε τροπο να το κανουν ''πιο αντικειμενικο ΄΄

 

 

Για ποια ελευθερια μιλανε , που δουλευουμε σαν δουλοι για να μπορεσουμε να ξεχρεωσουμε τους φορους που δημιουργησαν αυτοι, τα δανεια που αφησαν ελευθεροι αυτοι τις τραπεζες και δεν προστατευσαν τον λαο?

 

Για ελευθερια μιλανε οταν κανουν περιβαλλοντικα εγκληματα εις βαρος της υγειας μας? Δειτε προσφατα για τα ορυχεια χρυσου στη Χαλκιδικη

Οποιος ειχε αντιθετη αποψη ηταν του ΣΥΡΙΖΑ.

 

 

Κατα τα τα αλλα η ΧΑ ειναι φασιστες.

Η ΧΑ ειναι καθα δημιουργημα δικο τους. Αυτοι που την εξελεξαν στη Βουλη αγανακτισμενοι ανθρωποι ηταν.

Αλλα να τους κλεισουμε τα στοματα, στο ονομα της δημοκρατιας και της ελευθεριας.

 

Ξερετε ποσο υποφερουν οι επαγγελματιες? Ποσα μαγαζια κλεινουν, ποσες επιχειρησεις? Ποσος κοσμος πιναει,

Εχετε παει σε εφορειες περιοδους διακανονισμων?

 

Εχετε παει σε επαρχιακο δημοσιο νοσοκομειο στα εκτακτα?

Να μην σας τυχει!

 

 

Για ποιο αντιρατσιστικο νομο μιλανε αυτοι ! Αυτοι που μας αντιμετωπιζουν σαν τριτης κατηγοριας λαο!

Μας δουλευουν ψιλο γαζι και εμεις τα τρωμε. Για τα ματια του κοσμου!!!!

 

Ας μας δειξουν πρωτα οτι υπολογισουν και σεβονται τους Ελληνες , για να πειστουμε οτι πραγματικα ενδιαφερονται για τις μειονοτητες και δεν εχουν αλλα στο μυαλο τους.

 

Η εσχατη υποκρισια!!!!

 

Ακριβως αυτο !

 

 

 

Ποια κλοπη τιμωρειται? Να μας πουν ακριβως οι δικηγοροι .

Γιατι εμας μας εχουν κλεψει ολους στην οικογενεια μας. Ολα τα σπιτια.

Δεν βρεθηκα κανενας κλεφτης.

Και οταν μας εκλεψαν στον εθνικο δρομο , μας εσπασαν το αυτοκινητο, και πηγαμε στην Αστυνομια. ξερετε τι μας ειπαν?

Μην το ψαχνετε, μην μπαινετε στον κοπο να κανετε τιποτα. Μειονοτητα ηταν και αυτοι .

Και εαν τους κατηγορησουμε θα παμε μεσα, αυτοι δρουν ομως ανενοχλητα.

 

Ξερουμε ποιοι ειναι αλλα δεν μπορουμε να τους κρατησουμε μεσα, εξαιτιας του νομου.

Οταν επιστρεφαμε και καναμε σταση στο ιδιο σημειο, πουλουσαν τα κλεψιμεικα.

Ας μας εξηγησουν ομως λιγο οι δικηγοροι γιατι συμβαινει αυτο. Εγω ξερω, αλλα μπορει να μην το εκφρασω καλα.

 

 

φυσικά και θα το έλεγε....

 

και τη λύση σε όλα αυτά τα (πραγματικά) προβλήματα θεωρείς οτι θα τη δώσει η χ.α.;;;;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused:

 

καμιά φορά σκέφτομαι οτι όλοι εσείς που την υποστηρίζετε θα έρθει μια μέρα που θα βρεθείτε απέναντί της...γιατί δεν μπορεί όλο και κάποιο άτομο με αναπηρία θα έχετε στην οικογένεια, κάποιο συγγενή που παντρεύτηκε ξένη γυναίκα,κάποιο σκουρόχρωμο, αριστερό, ομοφυλόφιλο, φίλο, συγγενή ή και το παιδί σας ακόμα,που δεν θα ταιριάζει στα πρότυπα ευγονικής για τη διαιώνιση του ελληνικού είδους που έχουν θέσει τα καλόπαιδα της χα....και τότε θέλω να σας δω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...