Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φίλτρα νερού ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ Φίλτρο Νερού


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σκέφτομαι όμως μήπως, συνηθίζοντας να πίνουμε νερό από το φίλτρο, χάσουμε την "ανοσία" μας στις βλαβερές ουσίες του νερού άνευ φίλτρου, και έτσι αρρωσταίνουμε ευκολότερα πίνοντας νερό ακόμη και από το σπίτι του γείτονα. Μπερδεμένα τα είπα, ε; Ουφ, δεν έχω αποφασίσει ακόμα...

Evang την είδα τη σελίδα τους στο Ίντερνετ αλλά και ήθελα και μερικές γνώμες από όσους το έχουν βάλει, γιατί είμαι εντελώς άσχετη από φίλτρα!

ΗΛΙΟΣ, όταν λες ότι έκανες εξωτερική σύνδεση, τι εννοείς;

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπήρχε παλαιότερο thread με τα φίλτρα νερού, και υπήρχαν και απόψεις για τη συγκεκριμένη εταιρία και την αξιοπιστία της.. δεν το βρίσκω με τίποτα όμως για να σε παραπέμψω, και αναρωτιέμαι γιατί.. σου έστειλα ΡΜ όμως με το τι έχω πάρει εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

στη σελίδα τους διαφημίζουν μόνο το UV των 1200 ευρώ και με ανταλλακτικά των 97 ευρώ... αν είναι αυτό, τότε είναι τρελλέη προσφορά - τσάμπα συσκευή και φίλτρο στα μισά λεφτά!! Έτσι και αλλιώς, για να δεις περισσότερα (π.χ. τα πιστοποιητικά του φίλτρου) πρέπει να κάνεις εγγραφή!!!!! - και μετά αναρωτιώμαστε που βρίσκουν τα στοιχεί αμας και μας πρήζουν με διαφημίσεις....

 

Τέλος πάντων, ψάξτο λίγο ακόμα πριν δεσμευτείς, στην περιοχή που είσαι μπορεί να μην χρειάζεσαι απολύμανση UV παρά μόνο άνθρακα και αποχλωρίωση, οπότε υπάρχουν σοβαρότερες εταιρίες νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

nikolas2009 σ' ευχαριστώ για την απάντηση και για το πμ, αλλά άργησα να τα δω και τελικά τους είπα να έρθουν να το εγκαταστήσουν. Μου είπαν ότι πράγματι είναι αυτό το φίλτρο που διαφημίζουν στην ιστοσελίδα τους. Τα ανταλλακτικά θα τα αγοράζω στη μισή τιμή, δλδ 97 τον χρόνο. Είναι πολλά χρήματα αυτά σε σχέση με άλλα φίλτρα;

Δεν είμαι σίγουρη ότι δεν έκανα πατάτα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω...

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

στη σελίδα τους διαφημίζουν μόνο το UV των 1200 ευρώ και με ανταλλακτικά των 97 ευρώ... αν είναι αυτό, τότε είναι τρελλέη προσφορά - τσάμπα συσκευή και φίλτρο στα μισά λεφτά!! Έτσι και αλλιώς, για να δεις περισσότερα (π.χ. τα πιστοποιητικά του φίλτρου) πρέπει να κάνεις εγγραφή!!!!! - και μετά αναρωτιώμαστε που βρίσκουν τα στοιχεί αμας και μας πρήζουν με διαφημίσεις....

 

.

 

μαλλον μονο με αυτο τον τροπο πουλανε. κι εμενα με εχουν παρει τηλ 2 φορες παντα με την τρελη προσφορα του δωρεαν ενω κοστιζει στο εμποριο χιλια τοσα....

παντως σε καποιες ερωτησεις που τους εκανα γνωριζοντας στοιχειωδως τα περι καθαρισμου νερου, δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησαν οι απαντησεις.

ελπιζω να μην σου βγει πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια , δεν καταλαβα.

Τελος τα 1200 ευρω που στοιχιζει το ολο συστημα ?

Πληρωνεις μονο το ανταλλακτικο ανα 6μηνο και τελος ?

Με τι δεσμευση ? για ποσο καιρο ?

 

Γιατι για να χανουν τα 1200 ευρω , καπως αλλιως πρεπει να τα βγάλουν.

 

Για πειτε γιατι με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς το βάλαμε πριν απο λίγο καιρό...δεν το έψαξα βασικά εγω αλλα μας το έκαναν δώρο οι γονείς μου με την δέσμευση να πληρώνουν και τα ανταλλακτικά. Μετά που διαβασα μερικά πράγματα για το νερό είπα καλά κάναμε. Έβαλαν και οι δικοί μου γιατί ζήλεψαν.

Τελικά απο το διάβασμα κατέληξα στο οτι ενα φίλτρο είναι εντελώς απαραίτητο. Αν πάμε σε δικό μας σπίτι θα βάλουμε ενα καλό απο αυτά που μπαίνουν κάτω απο τον πάγκο.

Εν τω μεταξύ ο σύζυγος μιας φίλης έχει εταιρία με φίλτρα νερού και μου είπε και εκείνη για το χλώριο κτλ. Αν το ήξερα πιο πριν φυσικά θα είχα πάει σε εκείνον.

Θα με βόλευε πολύ μια συσκευή που έχουν σαν ψύκτη με μπουκάλα που βγάζει ζεστό και κρύο με τη διαφορά οτι δεν αγοράζεις μπουκάλες συνέχεια απλά την γεμίζεις απο πάνω με μια κανάτα.

Link to comment
Share on other sites

nikolas2009 σ' ευχαριστώ για την απάντηση και για το πμ, αλλά άργησα να τα δω και τελικά τους είπα να έρθουν να το εγκαταστήσουν. Μου είπαν ότι πράγματι είναι αυτό το φίλτρο που διαφημίζουν στην ιστοσελίδα τους. Τα ανταλλακτικά θα τα αγοράζω στη μισή τιμή, δλδ 97 τον χρόνο. Είναι πολλά χρήματα αυτά σε σχέση με άλλα φίλτρα;

Δεν είμαι σίγουρη ότι δεν έκανα πατάτα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω...

 

Κοίτα αυτό που έχουν στο site έχει και UV οπότε σίγουρα είναι καλύτερο από το απλό ενεργού άνθρακα, το θέμα όμως είνια αν όντως χρειαζόσουν κάτι τόσο προχωρημένο ή όχι... Σε μεγάλα αστικά κέντρα μάλλον δεν χρειάζεται.

 

Το κόστος του φίλτρου εμένα μου φαίνεται μεγάλο, πιθανότατα βγάζουν από αυτό και την χρήση της συσκευής (αφού φαντάζομαι η συσκευή δεν θα είναι δική σου αλλά δανεισμένη - δηλαδή σου δίνουν μια συσκευή για χρήση και εσύ αγοράζεις μόνο τα ανταλακτικά φίλτρα).

 

Αυτό που πήρα εγώ είναι απλή Ιταλική συσκευή (γύρω στα 100 ευρώ) και αμερικάνικο φίλτρο ενεργού άνθρακα matrikx (γύρω στα 40 ευρώ) το οποίο θέλει αλλαγή κάθε 6 μήνες - οι τιμές είναι στο περίπου γιατί είχα επιπλέον έκπτωση επειδή αγόρασα 2 σετ. Το σημαντικό όπως σου είπα και στο ΡΜ, είναι οτι αυτό το φίλτρο (και άρα και οι πιστοποιήσεις του) είναι ΕΠΩΝΥΜΟ και ΥΠΑΡΚΤΟ, το βρήκα στο νετ στην Αμερική, και όχι φίλτρο-φάντασμα όπως βάζουν πολλές εταιρίες...

 

Πιστεύω οτι θα μπορούσες να ζητήσεις τα πιστοποιητικά του φίλτρου που θα σου βάλουν όταν έρθουν, και αν δεν σε καλύψουν να τους πεις οτι δεν ενδιαφέρεσαι... Τέλος, επειδή εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό που αγόρασα και δεν έχω κανένα πρόβλημα να το προτείνω, αλλά θέλω να τηρήσω και τη δεοντολογία και να μην αναφέρω δημόσια την εταιρία, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΡΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΣ ALARCO ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ "ΠΡΟΣΦΟΡΑ"..... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ....ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Η ΨΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ...ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΕΙΔΗ...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε παλαιότερο thread με τα φίλτρα νερού, και υπήρχαν και απόψεις για τη συγκεκριμένη εταιρία και την αξιοπιστία της.. δεν το βρίσκω με τίποτα όμως για να σε παραπέμψω, και αναρωτιέμαι γιατί.. σου έστειλα ΡΜ όμως με το τι έχω πάρει εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

στη σελίδα τους διαφημίζουν μόνο το UV των 1200 ευρώ και με ανταλλακτικά των 97 ευρώ... αν είναι αυτό, τότε είναι τρελλέη προσφορά - τσάμπα συσκευή και φίλτρο στα μισά λεφτά!! Έτσι και αλλιώς, για να δεις περισσότερα (π.χ. τα πιστοποιητικά του φίλτρου) πρέπει να κάνεις εγγραφή!!!!! - και μετά αναρωτιώμαστε που βρίσκουν τα στοιχεί αμας και μας πρήζουν με διαφημίσεις....

 

Τέλος πάντων, ψάξτο λίγο ακόμα πριν δεσμευτείς, στην περιοχή που είσαι μπορεί να μην χρειάζεσαι απολύμανση UV παρά μόνο άνθρακα και αποχλωρίωση, οπότε υπάρχουν σοβαρότερες εταιρίες νομίζω...

 

nikolas μπορεις να μου στείλεις και εμένα πμ . Μενω επίσης Καλλιθέα .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηραν κι εμενα πριν λιγο για την προσφορα αυτη. Δεν ειμαι σιγουρη για το τι πρεπει να κανω, και θελουν αμεσα απαντηση και εκνευριστηκα.

Nicolas, στειλε και σε μενα π.μ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω και είμαι ευχαριστημένη.

Βέβαια το προμο που κάνουνε είναι τελείως ηλίθιο, μας περνάνε για χαζούς? Άκου από 1200€ μόνο 100€?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Eμεις το εχουμε 2 χρονια και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.

 

Το ανταλλακτικο κανει 49+9 εξοδα αποστολης και εργασιας απο τον τεχνικο τους.

Μας εκαναν και ενα πειραματακι με ανιχνευτη χλωριου και οντως το νερο απο το φιλτρο δεν ειχε χλωριο.

Στην προηγουμενη αλλαγη καναμε την συνδεση με ξεχωριστο διακοπτη(πηρε νερο κατω απο τον νεροχυτη)οποτε εφυγε και το σωληνακι που μου εσπαγε τα νευρα....

 

Οσο για το μαρκετινγκ, ειναι λιγο καπως, αλλα ετσι ειναι και αλλες εταιριες(πως λενε οι εταιριες κινητης τηλ. παιρνεις το super κινητο δωρεαν, αλλα εχεις παγιο 50,60 ευρω)

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα και από μένα.

 

Το είχα πάρει και εγώ από μία προσφορά μέσω ενός γνωστού με 60 ευρώ.

 

Μιας και ασχολούμαι με ενυδρεία έχω άποψη για τα φίλτρα.

 

Το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει κάτι αλλά μόνο στο κομμάτι της λάμπας UV που έχει.

 

Κυριολεκτικά "κατουράει¨ και έτσι πρέπει προκειμένω να κάνει δουλειά ο άνθρακας που έχει ο οποίος είναι αρκετά μικρός και λίγος.

 

Επίσης το ανταλλακτικό του άνθρακα είναι απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!

 

Έτσι βγάζουν τα λεφτά του φίλτρου, όπως συμβαίνει και με τους εκτυπωτές Η/Υ.

 

 

Το έχω πετάξει και χρησιμοποιώ φίλτρο αντίστροφης όσμωσης με προσθήκη ιχνοστοιχείων το οποίο μου κοστίζει κάθε εξάμηνο ΜΟΝΟ 24 ευρώ τα ανταλακτικά του τα οποία είναι και Αμερικάνικα.

Τα αλλάζω μόνος μου και είναι πανεύκολο.

 

Κάθε 2 με 3 χρόνια (ανάλογα την χρήση του ) θέλει αλλαγή και η μεμβράνη του η οποία κάνει περίπου 50 ευρώ.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση.Για μένα ή βάζεις φίλτρο ή δεν βάζεις τίποτα

 

Απλά η γυναίκα μου καταλαβαίνει την διαφορά στην γεύση ΑΜΕΣΩΣ ακόμα και σε εμφιαλωμένο.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πιάνει χώρο κάτω από το πάγκο-νεροχύτη της κουζίνας ΚΑΙ θέλει καλή πίεση στο δίκτυο αλλιώς θα πρέπει να βάλεις πιεστική τρόμπα που θέλει ρεύμα.

 

Εχω εκπλαγεί με το τι περνάει από τους σωλήνες της Ευδαπ στα σπίτια μας στην Αθήνα! (αυτά που φαίνονται με γυμνό μάτι όταν αλλάζω τα φίλτρα για να μην αναφερθώ στις μετρήσεις...)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να του δώσω πληροφορίες ας μου στείλει πμ.

 

Υπόψιν οτι το κόστος του "εργοστασίου" που αναφέρομαι δεν είναι πάνω από 250 euro.

 

Δεν έχω καμία σχέση με μαγαζί ή εταιρεία.

Είμαι ιδιώτης που έχω βαρεθεί να βλέπω ΚΟΡΟΙΔΙΕΣ στο λιανεμπόριο.

 

 

Ακου 1200Ευρώ μία λάμπα UV,ένα LED, μια ηλεκτρο βαλβίδα και λίγος ενεργός άνθρακας....

 

Φιλικά

 

Αρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ακουγονται διαφορα για το νερο που πινουμε.

Σκεφτηκα να βαλω φιλτρο νερου.

 

--Βεβαια υπαρχει και η αποψη οτι το νερο που φτανει στο σπιτι μας ειναι απολυτα καθαρο ..εχει γινει ηδη επεξεργασια....

 

-- Αλλοι λενε οτι καποια απο τα φιλτρα καταστρεφουν και τα " καλά " σωματιδια που υπαρχουν στο νερο μαζι με αυτα που φιλτραρωνται...

 

--αλλωστε οι ειδικοι δεν συνηστουν την καθημερινη καταναλωση εμφιαλωμενου μεταλικου νερου.

 

Μενω στο Γερακα και επισκεφτηκα ενα καταστημα που διαθετει φιλτρο με καλη τιμη και οχι 2000 euro... http://www.carbonit.com

 

Εχω μπερδευτει. 1) αν πρεπει να βα΄λω φιλτρο νερου και 2) τι φιλτρο να επιλεξω

 

Καμια βοηθεια????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε ενα κατω στους κεντρικους διακοπτες στην εισοδο. και ενα στη βρυση πανω στην κουζινα. αλλα η αληθεια τωρα τελευταια εχουμε βγαλει αυτο στην κουζινα. δε ξερω εγω πινω γενικα νεο αποβρυση.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το έψαξα κατέληξα οτι για την Αττική το καλύτερο φίλτρο

είναι του "ενεργού άνθρακα"

γιατί

α) αφαιρεί το χλώριο και διάφορα φυτοφάρμακα

β) δεν κατακρατάει τα "καλά" στοιχεία του νερού

 

Υπάρχουν και τα φίλτρα νερού "αντίστροφης οσμώσεως"

που είναι κάπως υπερβολικά για το νερό της Αττική

γιατί κατακρατάει και τα καλά στοιχεία του νερού.

(Εκτός εαν τα αντικαταστήσεις με διάφορα συμπληρώματα διατροφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

φτιαχνω αυτό το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι σχετικό: τωρα που το μωρο πινει κανονικα νερο, χωρις βρασιμο, σκεφτηκα να βαλω ενα φιλτρο στη βρυση. εχει παρει κανεις της 3Μ ? ειστε ευχαριστημενοι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...