Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωριμία με την πρώην...


kika9

Recommended Posts

Για να ξεκαθαρίσω την εικόνα, την επιμέλεια την εχει η μητέρα πρώτον γιατι πρόκειται για παιδί εκτός γάμου και δεύτερον ο σύντροφός μου δεν επεδίωξε να πάρει την επιμέλεια από την μητέρα γιατί την θεωρούσε όχι μονο ικανή αλλά και καλή μητέρα για το παιδί του. Τα προβλήματα άρχισαν τους τελευταίους μήνες που εκείνη σταμάτησε την αγωγή.Ο αδερφός της επίσης μας προσέγγισε γιατί και εκείνος έιδε αλλαγή συμπεριφοράς προς το χειρότερο και αφού προσπάθησε να της μιλήσει τον απομάκρυνε απο τη ζωή της.

 

Κανείς μας δεν θέλει να βγάλει προβληματική την μητερα του για της πάρει την επιμέλεια. Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα που έχει πια σοβαρές συνέπειες στο παιδί(κυρίως ψυχολογικές). Ο σύντροφός μου ήταν πάντα δίπλα τους όχι μόνο οικονομικά αλλά και συναισθηματικά και με φυσική παρουσία και γι αυτό δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω σε αυτά που μου λέει. Άλλωστε έχω ξαναγράψει πως μας ενδιαφέρει περισσότερο να αποκατασταθεί η σχέση του παιδιού με την μητέρα του και όχι σώνει και ντε να πάρουμε την επιμέλεια.

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας πιστεύει ό, τι θέλει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να ξεκαθαρίσω την εικόνα, την επιμέλεια την εχει η μητέρα πρώτον γιατι πρόκειται για παιδί εκτός γάμου και δεύτερον ο σύντροφός μου δεν επεδίωξε να πάρει την επιμέλεια από την μητέρα γιατί την θεωρούσε όχι μονο ικανή αλλά και καλή μητέρα για το παιδί του. Τα προβλήματα άρχισαν τους τελευταίους μήνες που εκείνη σταμάτησε την αγωγή.Ο αδερφός της επίσης μας προσέγγισε γιατί και εκείνος έιδε αλλαγή συμπεριφοράς προς το χειρότερο και αφού προσπάθησε να της μιλήσει τον απομάκρυνε απο τη ζωή της.

 

Κανείς μας δεν θέλει να βγάλει προβληματική την μητερα του για της πάρει την επιμέλεια. Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα που έχει πια σοβαρές συνέπειες στο παιδί(κυρίως ψυχολογικές). Ο σύντροφός μου ήταν πάντα δίπλα τους όχι μόνο οικονομικά αλλά και συναισθηματικά και με φυσική παρουσία και γι αυτό δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω σε αυτά που μου λέει. Άλλωστε έχω ξαναγράψει πως μας ενδιαφέρει περισσότερο να αποκατασταθεί η σχέση του παιδιού με την μητέρα του και όχι σώνει και ντε να πάρουμε την επιμέλεια.

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας πιστεύει ό, τι θέλει

 

Oλα αυτα που λες ειναι υπερ σου και μπράβο σου αλλά το παιδί αντιλαμβάνεται ότι η μαμά του είναι ''πολύ στενοχωρημένη'' και γι αυτο το λόγο καμια φορά λεει ''στενάχωρα πραγματα''. Αυτο μέχρι την ψυχολογική αλλά και την φυσική κακοποίηση ενός παιδιού απέχει πολύ. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο το παιδί να μην μένει με την μαμά του απο την στιγμή που βλέπω ότι η μαμά του έχει σωάς τα φρένα της (πχ του κάνει γενέθλια). Γι αυτό καλύτερα αν ο μπαμπάς δεν ειναι 1000% σίγορος για την μαμά καλύτερα μην κάνει κάτι που θα πληγώσει πολλούς και θα νοιώθει τύψεις μετά. Εσυ καλό είναι να εξηγείς στο παιδάκι ότι η μανούλα του είναι η καλύτερη στον κόσμο και αν καμιά φορά κανει ανεξήγητα πράγματα να είναι πάντα κοντά της για να την βοηθάει να καταλαβαίνει το λάθος της. Ετσι και εσυ απο την μεριά σου θα έχεις βάλει ένα λιθαράκι στην σχέση αυτή και ας μην το δει ποτέ αυτό ή δεν το μάθει ποτέ αυτό η μαμά του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Σωτηρία για τις συμβουλές και μάλιστα αυτην την τακτική προσπαθώ να ακολουθώ κι εγώ και ο άντρας μου.Αλλά τα πράγματα χειροτερεύουν όσο περνάει ο καιρός και θέλουμε να προλάβουμε τα χειρότερα.

 

Είναι κάτι παραπάνω από κρίμα αυτό που κατάφεραν 2 άνθρωποι που δεν ζουν μαζί, δηλαδή να μεγαλώσουν ένα ισορροπημένο και τόσο ώριμο παιδί, να πάει χαμένο και να πληγωθεί ο μικρός. Ευτυχώς υπαρχει πολλή αγάπη για το παιδί απο όλους και πιστεύω αυτό το θωρακίζει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Σωτηρία για τις συμβουλές και μάλιστα αυτην την τακτική προσπαθώ να ακολουθώ κι εγώ και ο άντρας μου.Αλλά τα πράγματα χειροτερεύουν όσο περνάει ο καιρός και θέλουμε να προλάβουμε τα χειρότερα.

 

Είναι κάτι παραπάνω από κρίμα αυτό που κατάφεραν 2 άνθρωποι που δεν ζουν μαζί, δηλαδή να μεγαλώσουν ένα ισορροπημένο και τόσο ώριμο παιδί, να πάει χαμένο και να πληγωθεί ο μικρός. Ευτυχώς υπαρχει πολλή αγάπη για το παιδί απο όλους και πιστεύω αυτό το θωρακίζει αρκετά.

 

 

Εγω παντως θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια για το ήθος σου και για την στάση σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Προσπαθώ κι εγώ να κάνω ένα παιδάκι και προσπαθώ να λειτουργώ όπως θα ήθελα να αντιμετωπίζουν το δικό μου παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κίκα εύχομαι να βρείτε άκρη το συντομότερο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

σε καθε περιπτωση μια προσπαθεια για να δεις πως θα ειναι οι σχεσεις σας αξιζει τον κοπο...σου λεω απο προσωπικη μου εμπειρια...σου ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις και ενα δικο σου παιδακι.και αν η ψυχολογια της ειναι διαταραγμενη τοτε ενας λογος παραπανω για να της δωσετε βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...