Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωριμία με την πρώην...


kika9

Recommended Posts

Καλησπέρα

είμαι καινουρια εδώ, με έχετε βοηθήσει σε αρκετά πράγματα ήδη και θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα προβληματισμό μου.

 

Ο σύντροφός μου έχει ένα γιο 5 ετών εκτός γάμου με τον οποίο έχω πολύ καλή σχέση. Η μητέρα και εγώ δεν έχουμε γνωριστεί από δική μου κυρίως επιλογή αλλά κ του συντρόφου μου που θεωρεί οτι η συνάντηση μας μπορεί να ανοίξει τους "ασκούς του Αιόλου" καθώς εκείνη έχει κάποια ψυχολογικά προβλήματα και χάνει την ψυχραιμία της.

 

Από την άλλη ο μικρός όσο μεγαλώνει με ρωτάει πότε θα πάω στο σπίτι του να μου δειξει εκείνο ή το άλλο.Το τελευταίο "χτύπημα" ήταν που μου είπε πως θα ήταν πολύ ευτυχισμένος !!!!! αν θα πήγαινα στο πάρτι γενεθλίων του. Ευτυχώς ακόμα δεν με έχει ρωτήσει γιατί δεν πηγαίνω σπίτι του.

 

Αυτό που φοβάμαι απο την γνωριμία είναι μήπως τις τυχόν άσχημες συνέπειες τις υποστεί ο μικρός καθώς έχει συμβεί στο παρελθόν μετά απο καβγάδες των γονιών του.

 

Γενικά είναι ιστορία μου αμαρτία μου η υπόθεση....Συγγνώμη αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!κατα τη γνωμη μου εφοσον ο ανθρωπος προχωρησε παρα κατω και εχει πλεον μια σταθερη σχεση μαζι σου,ειναι αναποφευκτο να μην αποκτησεις κι εσυ σιγα σιγα σχεση με τον μικρο...τωρα απο οτι λες η μαμα του εχει θεμα γενικοτερα...δεν ξερω τι ακριβως παιζει αλλα αν ειναι τετοιος χαρακτηρας που θα δημιουργησει προβλημα στο παιδι καλυτερα μην πας σπιτι της....μην τη προκαλεσεις δηλαδη!ο αντρας σου δεν κραταει καθολου τον μικρο μονος του π.χ. σαββατοκυριακα?γιατι θα μπορουσατε να ερθετε ετσι σε επαφη και να βρει εναν ωραιο τροπο ο μπαμπας του να του πει πως εσυ δεν γινεται να πηγαινεις σπιτι του(μην θιξει ομως οτι φταιει η μαμα του γι'αυτο....ας βρει μια αθωα δικαιολογια) και οτι μπορειτε να βρισκεστε στο παρκο ολοι μαζι για παραδειγμα....εγω παντως δεν θα πηγαινα σπιτι της γιατι δεν μου αρεσει να μπαινω σε τετοιες καταστασεις...προφανως οι "πρωην" εχουν αλυτα θεματα και κακως αυτα περνανε στο παιδι,οποτε μην τα κανεις χειροτερα!καντου ενα ωραιο δωρο στα γεννεθλια του για να του δειξεις οτι τον αγαπας μη παρει λαθος μηνυμα οτι δεν θες να πας γιατι δεν τον συμπαθεις η κατι τετοιο....βεβαια δεν ξερω μηπως κι αυτο πειραξει την μαμα του...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τη συμβούλη κι εγώ προς αυτήν την κατεύθυνση τείνω. Τον μικρό τον έχουμε κάθε Σ/Κ (μένουμε μαζί και σύντομα θα παντρευτούμε) και είναι συνηθισμένος σε αυτήν την κατασταση απο τοτε που γεννήθηκε αφού οι γονείς του χώρισαν πριν γεννηθεί ο μικρός. Το θέμα είναι οτι το πιτσιρίκι νιώθει την ανάγκη να μας έχει όλους μαζί, επομένως θα πρέπει να του εξηγήσει όπως είπες ο μπαμπάς του οτι δεν γίνεται αυτό προς το παρόν.

ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω γνωρισει την πρωην του αντρα μου.φανταζομαι οτι καποια στιγμη θα συμβει αλλα ακομα δεν εχει χρειαστει.ο αντρας μου εχει γνωρισει τον πρωην μου αλλα γιατι ερχεται να παρει το παιδι αλλα κ γω ηθελα να γνωριστουν ωστε στις εκδηλωσεις του παιδιου (γενεθλια,σχολικες)να μη νιωθουν αβολα.

δεν γνωριζω ποσο καιρο εχεις αυτη τη σχεση η αν εχετε αποφασισει να μεινετε μαζι κ να κανετε παιδια.αν οχι δεν βρισκω το λογο να τη γνωρισεις.εχεις επαφη με το παιδι οποτε το εχει ο μπαμπας του.για πιο λογο να πας στο σπιτι του?μπορεις να του δωσεις το δωρο του μια αλλη μερα κ να δικαιολογησεις την απουσια σου.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αναλογη προσωπικη εμπειρια απλα απο τη στιγμη που η πρωην ειναι ελαφρως 'προβληματικη' δεν βρισκω το λογο να πας να μπλεχτεις στο σπιτι της..μια ομορφη δικαιολογια στο παιδι για να μην πας στο σπιτι σιγουρα μπορει να σας βγαλει ολους απο την αβολη θεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την άλλη ο μικρός όσο μεγαλώνει με ρωτάει πότε θα πάω στο σπίτι του να μου δειξει εκείνο ή το άλλο.Το τελευταίο "χτύπημα" ήταν που μου είπε πως θα ήταν πολύ ευτυχισμένος !!!!! αν θα πήγαινα στο πάρτι γενεθλίων του. Ευτυχώς ακόμα δεν με έχει ρωτήσει γιατί δεν πηγαίνω σπίτι του.

 

Καλησπέρα. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε μένα με την κόρη του συντρόφου μου. Με κάλεσε στα γεννέθλια της (στην πόλη που μενει με τη μαμά της) να παίξουμε και να γνωριστούμε όλοι μαζί. Το καμάρι μου έπαθε εγκεφαλικό, (λες και έπρεπε να πάμε οποσδήποτε αύριο) εγώ την ευχαρίστησα (την κόρη) για την προσκληση, είπα ότι αν δεν εχω να κάνω κάτι τότε, θα ήταν καλή ίδέα και άλλες τέτοιες αοριστίες.

Μην πανικοβάλεσαι. Είναι ανάγκη να γνωριστήτε με την πρώην του; Έχεις καμια ιδιάιτερη καϊλα; Στ'αλήθεια, από τη στιγμή που η μαμά του παιδιού δε ζήτησε να γνωρίσει εσένα και εμπιστευεται τον πρώην και το παιδί της, ότι δλδ το παιδί περνάει καλά μαζί σου/σας, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το παίξεις πολιτισμένη ευρωπαία.

Να είσαι άνετη και σταθερή στην αποψη σου, χωρίς να βάλεις τον άντρα σου να "καθαρίσει". Εσένα κάλεσε το παιδί, εσένα ρώτησε, εσύ θα το χειριστείς. Και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, το παιδί θα καταλάβει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μας κάλεσε σε γενέθλια/γιορτή στο σπίτι του ο μικρός ούτε στην αρχή που τον γνώρισα στα 5 του, ούτε ακόμη και τώρα που είναι 16. Ούτε κι η μαμά του κάλεσε ποτέ, παρότι ήταν παντρεμένη και είχε κάνει και δεύτερο παιδί (άδικο για τον μπαμπά του μικρού βασικά, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα).

 

Αν είχε συμβεί κάτι παρόμοιο τότε ο μπαμπάς του θα έπαιρνε τηλέφωνο την πρώην γυναίκα του και θα επιδίωκε μια πολιτισμένη συνεννόηση. Αν και εκείνη συμφωνούσε, τότε κανένα πρόβλημα, θα πηγαίναμε. Αν όμως όχι, επίσης κανένα πρόβλημα, απλώς δεν θα πηγαίναμε και θα βρίσκαμε μια δικαιολογία για τον μικρό.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι η μαμά του κάλεσε ποτέ, παρότι ήταν παντρεμένη και είχε κάνει και δεύτερο παιδί (άδικο για τον μπαμπά του μικρού βασικά, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα).

 

Καλημέρα. Δεν έχω σκοπό να χαόσω το θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι το άδικο για το μπαμπά του μικρού...κάτι δεν κατάλαβα καλά, κάπου έφυγε ένα σημείο στίξης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν έχω σκοπό να χαόσω το θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι το άδικο για το μπαμπά του μικρού...κάτι δεν κατάλαβα καλά, κάπου έφυγε ένα σημείο στίξης...

 

το αδικο ειναι οτι ο πατερας του παιδιου δεν ηταν παρων στα γενεθλια του παιδιου του.διορθωσε με αν κανω λαθος skybeam

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν έχω σκοπό να χαόσω το θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι το άδικο για το μπαμπά του μικρού...κάτι δεν κατάλαβα καλά, κάπου έφυγε ένα σημείο στίξης...

 

Αυτό που λέει η matilnta:

το αδικο ειναι οτι ο πατερας του παιδιου δεν ηταν παρων στα γενεθλια του παιδιου του.διορθωσε με αν κανω λαθος skybeam

Το φέρνει βαριά ότι ποτέ δεν ήταν παρών σε γενέθλια/γιορτή του παιδιού του [παρότι έκανε ό,τι ήταν δυνατόν να είναι εντάξει απέναντι στον μικρό και στη μαμά του].

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις του κανουμε γενεθλια στο σπιτι μας.οχι κατι τρομερο.αλλα κ μονο τα παιδια της κουμπαρας μας κ τα αδερφια του φτανουν!!τωρα βεβαια που μεγαλωνει δεν ξερω αν θα ειναι εφικτο.αν κ μια μικρη τουρτα μεταξυ μας θα ειναι κ παλι ωραιο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λίγο άκυρο το θέμα... θέλω να πω στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα ότι αναφέρει πως από δική της επιλογή και του συντρόφου της δεν έχει γνωρίσει την μητέρα του παιδιού.... η μητέρα του παιδιού θέλει να σε γνωρίσει??? :shock::shock: οπότε νομίζω ότι άδικα προβληματίζεσαι.... για να πας στο χώρο της αν μη τι άλλο θα πρέπει να σε καλέσει... οπότε ως προς τι ο προβληματισμός???? το παιδί δεν είναι δικό σου για να "χάσεις" τα γενέθλιά του... με μια καλή δικαιολογία όλα αποφεύγονται... και όταν το παιδί είναι σε ηλικία να καταλάβει κάποια πράγματα τότε σίγουρα θα κατανοήσει γιατί σε κάποιες καταστάσεις δεν μπορούμε να είμαστε όλοι μαζί "μια ευτυχισμένη οικογένεια"

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γνωριστείτε τώρα, αν δεν το έχετε κάνει μέχρι τώρα. Ο άντρας σου είναι απολύτως ειλικρινής και αξιόπιστος άνθρωπος; Ή λέει μισές αλήθειες;

 

Το παιδί ακούγεται καλοαναθρεμμένο και είναι αρκετά αξιοσημείωτο ένα τόσο μικρό παιδί να είναι μια χαρά όταν ο άνθρωπος που το μεγαλώνει είναι αλλού για αλλού.

 

Με λίγα λόγια δεν θα έπαιρνα εντελώς τοις μετροιτοίς τους ισχυρισμούς του συζύγου.

 

Πάντως στη θέση σου ούτε και εγώ θα τα σκάλιζα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι καινουρια εδώ, με έχετε βοηθήσει σε αρκετά πράγματα ήδη και θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα προβληματισμό μου.

 

Ο σύντροφός μου έχει ένα γιο 5 ετών εκτός γάμου με τον οποίο έχω πολύ καλή σχέση. Η μητέρα και εγώ δεν έχουμε γνωριστεί από δική μου κυρίως επιλογή αλλά κ του συντρόφου μου που θεωρεί οτι η συνάντηση μας μπορεί να ανοίξει τους "ασκούς του Αιόλου" καθώς εκείνη έχει κάποια ψυχολογικά προβλήματα και χάνει την ψυχραιμία της.

Από την άλλη ο μικρός όσο μεγαλώνει με ρωτάει πότε θα πάω στο σπίτι του να μου δειξει εκείνο ή το άλλο.Το τελευταίο "χτύπημα" ήταν που μου είπε πως θα ήταν πολύ ευτυχισμένος !!!!! αν θα πήγαινα στο πάρτι γενεθλίων του. Ευτυχώς ακόμα δεν με έχει ρωτήσει γιατί δεν πηγαίνω σπίτι του.

 

Αυτό που φοβάμαι απο την γνωριμία είναι μήπως τις τυχόν άσχημες συνέπειες τις υποστεί ο μικρός καθώς έχει συμβεί στο παρελθόν μετά απο καβγάδες των γονιών του.

 

Γενικά είναι ιστορία μου αμαρτία μου η υπόθεση....Συγγνώμη αν σας κούρασα...

 

τώρα αυτό επειδή χάνει την ψυχραιμία της δεν συνάδει ότι έχει και ψυχολογικά προβλήματα ......... αυτα ειναι ΙΣΩΣ ειναι κακιουλες του συζυγου ;). Ειναι λογικο αν σε δει ισως χασει την γη κατω απο τα ποδια της ......... το παιδακι ειναι αθωα ψυχουλα , ενας αγγελος που σας θελει ολους μαζι .......... ας μεγαλωσει ετσι χωρις εντασεις. Εσυ θα τον αγαπας σαν το παιδι του ανθρωπου που αγαπας και ασε τον συντροφο σου να τα συζηταει αυτα με την πρωην γυναικα του. Ειναι δυσκολες και λεπτες καταστασεις αυτες........ και μην τα ριχνουμε παντα στις πρωην αλλα ούτε και σε εσενα στις νυν ;)

Link to comment
Share on other sites

τώρα αυτό επειδή χάνει την ψυχραιμία της δεν συνάδει ότι έχει και ψυχολογικά προβλήματα ......... αυτα ειναι ΙΣΩΣ ειναι κακιουλες του συζυγου ;). Ειναι λογικο αν σε δει ισως χασει την γη κατω απο τα ποδια της ......... το παιδακι ειναι αθωα ψυχουλα , ενας αγγελος που σας θελει ολους μαζι .......... ας μεγαλωσει ετσι χωρις εντασεις. Εσυ θα τον αγαπας σαν το παιδι του ανθρωπου που αγαπας και ασε τον συντροφο σου να τα συζηταει αυτα με την πρωην γυναικα του. Ειναι δυσκολες και λεπτες καταστασεις αυτες........ και μην τα ριχνουμε παντα στις πρωην αλλα ούτε και σε εσενα στις νυν ;)

 

συμφωνώ .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τώρα αυτό επειδή χάνει την ψυχραιμία της δεν συνάδει ότι έχει και ψυχολογικά προβλήματα ......... αυτα ειναι ΙΣΩΣ ειναι κακιουλες του συζυγου ;). Ειναι λογικο αν σε δει ισως χασει την γη κατω απο τα ποδια της ......... το παιδακι ειναι αθωα ψυχουλα , ενας αγγελος που σας θελει ολους μαζι .......... ας μεγαλωσει ετσι χωρις εντασεις. Εσυ θα τον αγαπας σαν το παιδι του ανθρωπου που αγαπας και ασε τον συντροφο σου να τα συζηταει αυτα με την πρωην γυναικα του. Ειναι δυσκολες και λεπτες καταστασεις αυτες........ και μην τα ριχνουμε παντα στις πρωην αλλα ούτε και σε εσενα στις νυν ;)

 

 

Ήθελα να τα πω κι εγω τα παραπανω, αλλά ως καινουρια είπα να μην κάμω το δικηγόρο του διαβόλου. :wink:

 

Υπόθέσεις:

Είμαι παιδάκι, έχω γεννέθλια, δεν εχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν (απο τα λίγα που είδα, μαλλον η μαμά με τα ψυχολογικά δεν του βαζει λόγια, ώστε να μη θελει να σε βλεπει) άρα, θα σε καλέσω να παιξουμε όλοι μαζί! Ναι;

 

Από την άλλη, είμαι η πρώην, έχω παντρευτεί, έχω κι αλλο παιδάκι, δεν υπάρχει λόγος να γνωρίσω την επόμενη, ούτε να έρθει ο πρώην στο σπίτι να παίξει τάβλι με το νυν.

Γιατί δεν έρχεται ο πατέρας στα γεννέθλια του παιδιού μου; Τον καλώ και δεν έρχεται; Αν ναι, γιατί;

Δεν τον καλώ; (ο δικός μου είχε βαλει βέτο ότι στα γεννέθλια της μικρής του θα είναι, αν δεν τον θελουν σπιτι τους, ας τα κάνουν έξω)

 

Τόσα χρόνια είσαι με το σύντροφο σου, θα έχεις μάθει να διαβάζεις between the lines. Αν όχι, δε νομίζω ότι θες να τα σκαλίσεις...ε; :?

Μην προσπαθείς τόσο σε πεδία που δεν είναι της αρμοδιότητας σου. Το παιδί είναι αρμοδιότητα των γονιών του. Για σένα, είναι ένα κομμάτι του αγαπημένου σου, οπότε συμπεριφέρεσαι κατάλληλα ώστε να είσαι εσύ καλά, ο αγαπημένος σου καλά και το παιδί επίσης.

Συνέχισε τη ζωή σου όταν είστε οι τρεις σας, στο σπίτι σας, σε κανα πάρκο, σε παιδότοπους, σε φιλικά σπίτια. Αν είναι να βρεθείτε, θα το καταλάβεις πότε είναι η σωστή στιγμή.

Αυτά.:)

Link to comment
Share on other sites

Νουνούκ, μην υπεραπλουστεύεις, καλά τα σκέφτεσαι αλλά είναι άβυσσος το θέμα!

 

(ο δικός μου είχε βαλει βέτο ότι στα γεννέθλια της μικρής του θα είναι, αν δεν τον θελουν σπιτι τους, ας τα κάνουν έξω)

Ωραίος.;)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Νουνούκ, μην υπεραπλουστεύεις, καλά τα σκέφτεσαι αλλά είναι άβυσσος το θέμα!

 

Μπα, δεν είναι θέμα υπεραπλούστευσης. Αυτά μου συμβαίνουν, αυτά λέω. Εκτός απο το δικηγόρο του διαβόλου, προσπαθώ παντα να μπαίνω στα παπούτσια του άλλου. Αλλιώς θα είχα τραβήγματα, πιστευω.

Είμαι καινούρια σε ιστορίες πέρα από το συνηθισμένα (χωρισμένος με παιδί, πρώην, νυν, φρίκες μάνας κτλ, καθόλου νοικοκυρεμένες καταστάσεις), μαλλον είμαι τρομερά τυχερή:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συγγνωμη που άργησα τόσο να σας απαντήσω, είχα άλλα τρεχάματα....στα γενέθλια δεν πήγα. Η μαμά του μικρού με κάλεσε αλλά μου είπε πως δεν περίμενε να εμφανιστώ αφού ξέρει πως δεν έχω ξεπεράσει τα κόμπλεξ μου που ο άντρας μου έχει ένα παιδί που δεν είναι και δικό μου...

 

Για την ιστορία, η γυναίκα αυτή είναι όντως ψυχικά άρρωστη εδώ και χρόνια και τους τελευταίους μήνες έχει κόψει και την αγωγή από μόνη της.Στο παιδί βάζει λόγια και για μένα και για τον πατέρα του που μας τα λέει το ίδιο το παιδί το οποίο δεν ξέρω που βρίσκει την ωριμότητα και μας λέει πως η μαμά μάλλον ειναι μπερδεμένη ή κάνει λάθος γιατί ο ίδιος ξέρει οτι τον αγαπάμε.

 

Είμαστε πια στη διαδικασία (νομικά και με παιδοψυχολόγο) να προστατεψουμε το παιδί γιατί είναι δύσκολη η κατάσταση που βιώνει μέσα στο σπίτι (έχουμε πια μαρτυρίες απο γείτονες και την νταντά). Φοβάμαι όμως οτι αν η ίδια δεν βοήθησει τον εαυτό της, το παιδί θα μείνει πληγωμένο αν δεν αποκατασταθεί η σχέση του με την μητέρα του.

 

ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που άργησα τόσο να σας απαντήσω, είχα άλλα τρεχάματα....στα γενέθλια δεν πήγα. Η μαμά του μικρού με κάλεσε αλλά μου είπε πως δεν περίμενε να εμφανιστώ αφού ξέρει πως δεν έχω ξεπεράσει τα κόμπλεξ μου που ο άντρας μου έχει ένα παιδί που δεν είναι και δικό μου...

 

Για την ιστορία, η γυναίκα αυτή είναι όντως ψυχικά άρρωστη εδώ και χρόνια και τους τελευταίους μήνες έχει κόψει και την αγωγή από μόνη της.Στο παιδί βάζει λόγια και για μένα και για τον πατέρα του που μας τα λέει το ίδιο το παιδί το οποίο δεν ξέρω που βρίσκει την ωριμότητα και μας λέει πως η μαμά μάλλον ειναι μπερδεμένη ή κάνει λάθος γιατί ο ίδιος ξέρει οτι τον αγαπάμε.

 

Είμαστε πια στη διαδικασία (νομικά και με παιδοψυχολόγο) να προστατεψουμε το παιδί γιατί είναι δύσκολη η κατάσταση που βιώνει μέσα στο σπίτι (έχουμε πια μαρτυρίες απο γείτονες και την νταντά). Φοβάμαι όμως οτι αν η ίδια δεν βοήθησει τον εαυτό της, το παιδί θα μείνει πληγωμένο αν δεν αποκατασταθεί η σχέση του με την μητέρα του.

 

ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές

 

Καλά έκανες (κατά τη γνώμη μου) και δεν πήγες. Άλλωστε με τα παιδιά υπάρχουν πάντα κάποιες φορές που πρέπει να τους αρνηθούμε κάτι - για οποιοδήποτε λόγο.

 

Τώρα για τα άλλα δεν θα σχολιάσω. Καμιά φορά δεν ωφελεί να κάνει κάποιος σχόλιο αν δεν ξέρει και τις 2 πλευρές.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

απλη απορια... πως εχει την επιμελεια του παιδιου μια ψυχικα αρρωστη που μαλιστα παιρνει και αγωγη?

 

Εγώ θα έκανα την άλλη ερώτηση γιατί να μην έχει την επιμέλεια του παιδιού μια μάμα που είναι ψυχικά άρωστη , αλλά παίρνει την αγωγή της και δεν αποτελεί κίνδυνο για το παιδί της και για την ίδια. Επειδή δουλεύω σε νοσοκομείο έχω δει μητέρεα με 20ετη σχιζοφρένεια, καθηγήτρια που παίρνει αγωγή βέβαια και είναι με τα παιδιά της κανονικά αν και χωρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα την άλλη ερώτηση γιατί να μην έχει την επιμέλεια του παιδιού μια μάμα που είναι ψυχικά άρωστη , αλλά παίρνει την αγωγή της και δεν αποτελεί κίνδυνο για το παιδί της και για την ίδια. Επειδή δουλεύω σε νοσοκομείο έχω δει μητέρεα με 20ετη σχιζοφρένεια, καθηγήτρια που παίρνει αγωγή βέβαια και είναι με τα παιδιά της κανονικά αν και χωρισμένη.

Δεν καταλαβες γιατι εκανα την ερωτηση. Η αληθεια ειναι οτι εχω κουραστει να ακουω πρωην συζυγους να βγαζουν τις μητερες των παιδιων τους προβληματικες και τις νυν συντροφους να το ενισχυουν αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τι ορίζει κάποιος ως ψυχική νόσο είναι πολύ σχετικό στις μέρες μας. Εδώ το πένθος, που η παράδοση οριζει ότι θέλει 3 χρόνια να καταλαγιάσει, η σύγχρονη φαρμακο-ψυχιατρική το ορίζει ως πάθηση, αν ξεπερνάει λέει κάτι εβδομάδες και πρέπει λέει ο "ασθενής" να πάει να τον κοιτάξουν και πιθανότατα να του δώσουν και φάρμακα! Οπότε υπάρχουν "παθήσεις" και "παθήσεις". Μπορεί η μητέρα που είχε να αντιμετωπίσει χωρισμό, πιθανόν διαζύγιο ή απιστία του συντρόφου, ανατροφή παιδιού χωρίς βοήθεια να θεώρησε ότι έπρεπε να απευθυνθεί σε "ειδικό". Νομίζω ότι το να μη θέλει ο σύντροφος ειδικά εσύ να μη συναντήσεις τη μητέρα με κανέναν τρόπο και σε κανένα πλαίσιο έχει σκοπό να κουκουλώσει τα δικά του παλιά ατοπήματα. Να τη συναντήσεις χωρίς το παιδί, τι το χειρότερο μπορεί να βγάλει;

 

Τέλος πάντων, ίσως δεν είναι σωστό να δοθούν περισσότερες πληροφορίες για να φανεί τι στο καλό το επικίνδυνο έχει αυτή η μητέρα για το παιδί της. Πέρα από ό,τι λέει η γειτονιά ή η νταντά, που μάλλον σου μεταφέρονται μέσω του συντρόφου σου, δεν φαίνεται το παιδί να διατρέχει κίνδυνο. Εκτός αν επηρεαστεί το παιδί από τρίτους. Εσείς είστε τόσο σίγουροι ότι είναι για το καλό του παιδιού να απομακρυνθεί το παιδί από τη μητέρα του "επειδή του βάζει λόγια"; Να το πηγαινεις εσύ κάθε μέρα σχολείο αντί για τη μητέρα του; Να αλλάξει σχολείο και φίλους; Γιατί εκεί που είναι κινδυνεύει από τι ακριβώς; Δεν είναι πιο λάιτ να βάζει λόγια σε σχέση με αυτό που προετοιμάζετε εσείς, να απομακρύνετε τη μητέρα από το παιδί, το οποίο έχει μεγαλώσει καλά έως τώρα εκεί που είναι;

 

Χρειάζονται πάρα πολύ σοβαροί λόγοι για να αλλάξει το παιδί περιβάλλον τόσο μικρό και με τέτοιες συνθήκες. Σόρυ, αλλά εγώ βλέπω έναν πατέρα που έχει βάλει τον εγωϊσμό του πάνω από το συμφέρον του παιδιού του και τις σκοπιμότητές του τις πουλάει ως ενδιαφέρον. Περαιτέρω, θα βάλει εσένα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα, να το πηγαίνεις σχολείο, να ασχολείσαι με το διάβασμά του, να το πηγαίνεις σε δραστηριότητες, να βλέπεις και εσύ νικελόδεον στο καθιστικό αντί για αυτά που αρέσουν σε εσένα, να το φροντίζεις γενικά. Αν δεν έχεις ένα παιδί στο σπίτι 24 ώρες το 24ωρο, δεν ξέρεις πώς είναι. Ρώτα να μάθεις. Μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που φαντάζεσαι.

 

Εσύ ετοιμάζεσαι να αφιερώσεις τη ζωή σου σε έναν άνθρωπο, πιθανότατα να φέρεις και άλλα παιδιά στον κόσμο μαζί του. Δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις πέρα από κάθε υποψία ποια είναι η αλήθεια του σε σχέση με την αλήθεια της πρώην; Αν μπορείς να εμπιστεύεσαι αυτό τον άνθρωπο για πατέρα των παιδιών σου. Είσαι σίγουρη ότι δεν σου κρύβει τίποτα; Ή δεν θέλεις να ξέρεις; Δεν λέω να γίνει η γνωριμία στα γενέθλια, αλλά η επιμονή του συντρόφου σου να μη γίνει ποτέ η γνωριμία και με κανέναν τρόπο ακούγεται ύποπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες γιατι εκανα την ερωτηση. Η αληθεια ειναι οτι εχω κουραστει να ακουω πρωην συζυγους να βγαζουν τις μητερες των παιδιων τους προβληματικες και τις νυν συντροφους να το ενισχυουν αυτο!!!!

 

Η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στην μέση, υπάρχουν όντως μαμάδες που δεν ειναι αξιες να είναι και θα έπρεπε την επιμέλεια εξ αρχής να αναλάβει ο πατέρας χωρίς να περιμένει να έρθει μια καινούργια σύντροφος να αποφασίσουν παρέα και υπάρχουν και οι καινούργιες σύντροφοι που θέλουν να βλέπουν την πρώην σύζυγο του άντρα τους ως μιασμα της σχέσης τους..... φυσικά για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι αυτο ισχυει για την κοπελα που εγραψε το θέμα απλα αυτο που θέλω να πω και να καταλήξω είναι ότι καλό είναι οι καινούργιοι σύντροφοι να μην έχουν καμία απολύτως σχέση με την πρώην και να μην εκφέρουν γνώμη και άποψη σε τρίτους .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...