Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρο εμβρυο!


nadina1984

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερααα!χρειαζομαι επειγοντως την συμβουλη σας!!!!!πριν 2 εβρομαδες στην 31η εβδομαδα κυησης εκανα το doppler(οχι στον γιατρο που με παρακολουθει)και στις μετρησεις μου το εβγαλε λιγο μικρο οτι χανει δηλαδη περιπου 10 μερες και οτι ειναι 1500 γρ!οταν το πηγα στον γιατρο μου μια εβομαδα μετα δεν βρηκε αυτη τη διαφορα και το μωρο το εβγαλε σε κιλα 1960 γρ.μου ειπε οτι απο υπερηχο σε υπερηχο υπαρχει διαφορα!το σαββατο λοιπον μετα απο ενα μικροατυχημα ξαναεκανα υπερηχο σε δημοσιο νοσοκομειο και μου εβγαλαν και αυτοι οτι το μωρο χανει μια εβδομαδα και οτι σε κιλα ειναι 1956 γρ!εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω!!!!!!εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου αλλα οι αποκλεισεις ειναι μεγαλες!!!!!!τι να κανω???????sos!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι μπορεις να κανεις????????????

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χαλαρωσεις και να σκεφτεις για πιο λογο πανικοβαλεσαι..ακομα και να φαινεται μια εβδομαδα μικροτερο δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,προφανως δεν μπορει να εγινε η συλληψη στανταρ τη μερα της ΠΙΘΑΝΗΣ ωορηξιας..εαν σου ελεγαν οτι το μωρο αναπτυσσοταν και τωρα σταματησε,ναι,ειναι προβλημα αλλα τωρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

 

αλλες γεννανε μωρα 4 κιλα και αλλες 2,5 η και λιγοτερο,προφανως δεν ειναι ολα τα μωρα ιδια!!εμενα ο γιος μου στους υπερηχους ηταν 1 εβδομαδα πιο μικρος απο τα δεδομενα του υπερηχου, αλλα προχωρουσε μια χαρα το θεμα και στο τελος γεννηθηκε 3650..κανονικοτατος αλλα και 3 κιλα να εβγαινε παλι νορμαλ θα ηταν..τι σε ανησυχει,μην εχει χαμηλο βαρος κατα τη γεννα??

Link to comment
Share on other sites

τι μπορεις να κανεις????????????

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χαλαρωσεις και να σκεφτεις για πιο λογο πανικοβαλεσαι..ακομα και να φαινεται μια εβδομαδα μικροτερο δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,προφανως δεν μπορει να εγινε η συλληψη στανταρ τη μερα της ΠΙΘΑΝΗΣ ωορηξιας..εαν σου ελεγαν οτι το μωρο αναπτυσσοταν και τωρα σταματησε,ναι,ειναι προβλημα αλλα τωρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

 

αλλες γεννανε μωρα 4 κιλα και αλλες 2,5 η και λιγοτερο,προφανως δεν ειναι ολα τα μωρα ιδια!!εμενα ο γιος μου στους υπερηχους ηταν 1 εβδομαδα πιο μικρος απο τα δεδομενα του υπερηχου, αλλα προχωρουσε μια χαρα το θεμα και στο τελος γεννηθηκε 3650..κανονικοτατος αλλα και 3 κιλα να εβγαινε παλι νορμαλ θα ηταν..τι σε ανησυχει,μην εχει χαμηλο βαρος κατα τη γεννα??

 

μην ειναι μικρουλη κατα τη γεννα η μηπως εχει σταματησει να αναπτυσεται!!!!!σημερα θα παω να κανω παλι υπερυχο στον γιατρο που με παρακολουθει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ο γιατρός που σε παρακολουθει να μην μπόρεσε από την αρχή να δει ότι υπάρχει διαφορά μίας εβδομάδας. Αν έχεις κάνει κι άλλους μεγαλους υπέρηχους κι εκεί υπάρχει διαφορά μίας εβδομάδας, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν υπάρχει δηλαδή διαφορά μίας εβδομάδας πρέπει να υπάρχει κάθε φορά που το μετράνε. Μπορεί όμως ο δικός σου γιατρός να μην εντόπισε αυτή τη διαφορά από την αρχή. Αν έχεις μικρό κύκλο μπορεί να έμεινες πιο νωρίς έγκυος και τότε η σύλληψη θα έχει γίνει νωρίτερα οπότε κι έτσι δικαιολογείται. Τέλος, πρέπει η διαφορά να παρατηρείται σε όλο το έμβρυο και όχι πχ μόνο στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nadina1984 μην στεναχωριέσαι και αγχώνεσαι άδικα κοριτσάκι μου , συμβαίνει πολλές φορές υπέρηχος από υπέρηχο να αλλάζουν οι μετρήσεις. Το βασικό είναι να συνεχίζει κανονικά η ανάπτυξη του.Στον πρώτο μου γιο όλα ήταν πολύ καλά ,φυσιολογικά για την εβδομάδα που ήμουν, (έκανα αρκετούς υπερήχους γύρω στην 32 εβδομάδα γιατί είχα συνέχεια συσπάσεις) και όταν την 35 εβδομάδα έκανα το doppler ο γιατρός που μου τον έκανε το έβγαλε μικρότερο κατά 2 εβδομάδες και μου είπε ότι γενικά έχω ένα μικρό αλλά φυσιολογικό μωρό γύρω στα 2000κg.Έπεσα από τα σύννεφα και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ.35+4 γέννησα τελικά τον Δημητράκη μου όντως ένα μικρό μωράκι 2250κg,45 πόντους, υγιέστατο που ούτε θερμοκοιτίδα δεν μπήκε,δεν μου έχει αρρωστήσει σχεδόν ποτέ ...

VdLep3.png

 

keiCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To πολύ πολύ να βγάλεις μικρό μωρό. Ε και τι έγινε; Δεν κάνουν όλες οι γυναίκες μεγάλα μωρά. Αλλά και τι να κάνεις; Χαλάρωσε γιατί με το άγχος δεν βγαίνει τίποτα. Το σωστό είναι οι μετρήσεις να γίνονται στον ίδιο υπέρηχο, ώστε να βλέπουμε αν και κατά πόσο αναπτύχθηκε το έμβρυο από την τελευταία φορά. Αρα κατά τη γνώμη μου βαρύτητα έχουν μόνο οι μετρήσεις του γιατρού σου.

 

Ο γιος μου γεννήθηκε 2360, αλλά από την αρχή ξέραμε ότι ήταν μικρό μωρό. Αναπτυσσόταν όμως κανονικά, αυτό είναι που μετράει. Ούτε θερμοκοιτίδα μπήκε ούτε τίποτα.

 

Περιμένουμε να μας πεις τι έδειξε η χθεσινή μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα ενα πολυ μικρο μωρακι, 2100 γρ. και 45 εκ. στις 37 εβδομαδες και δεν χρειαστηκε καμμια υποστηριξη. Κανεις δεν ασχοληθηκε με το βαρος του, ουτε η παιδιατρος του μαιευτηριου, ουτε η παιδιατρός μου αφου ηταν υγιεστατο. μονο εγω εσκαγα και κοντεψα να παθω καταθλιψη- ισως και να την επαθα. Φανταζομουν ασχημες εξελιξεις, οτι δεν θα ανπτυσσεται και τετοια. Ο μπεμπακος μου σημερα ειναι σχεδον 7 κιλα- παραπανω απ'τον μεσο ορο λεει η παιδιατρος, ενω στο υψος ειναι στον μεσο ορο, 62 εκ. κλεινοντας τους 4 μηνες. Αν τον δεις ειναι θρεφταρι, μου ελεγαν οτι θα αναπτυχθει γρηγορα και δεν το πιστευα.

Βεβαια ειμαι μανιακη με το να φαει το γαλα του, μην τυχον και δεν παρει τα κιλα που πρεπει, αλλα ξερω οτι δεν ειναι σωστο. Η παιδιατρος ειπε οτι θα ειναι στον μεσο ορο των αγοριων/ αντρων, και εμεις δεν ειμαστε πρωτο μποι. Ελπιζω να συνεχισει να εχει την ιδια καλη αναπτυξη το μπεμπακι μου, οπως δειχνει ως τωρα.

Δεν ξερω αν πρεπει να σου πω να μην αγχωνεσαι, εγω ημουν πολυ στενοχωρημενη οταν ο υπερηχογραφιστης ειπε οτι το μωρο ειναι μικρο. Η αισιοδοξια παντως δεν βλαπτει, κι ειναι καλυτερα απο τη θλιψη στην οποια παραδοθηκα εγω. Η γυναικολογος μου ουδεποτε αγχωθηκε και παντα με καθησυχαζε, μου ειπε οτι δεν κανουν ολες οι γυναικες μεγαλα παιδια, το θεμα ειναι να ειναι υγιες.

Εμενα μου ειχαν πει να κανω υπερ-πρωτεινικη διαιτα, ξεκουραση, πολυ νερο- ειχα αμνιακο στο οριο- και να ξαπλωνεις απο την αριστερη πλευρα για να αιματωνεται καλυτερα η μητρα.

Σου ευχομαι να μεγαλωσει κι αλλο το μωρο σου μεχρι να γεννησεις, ξερω πως ειναι να το περνας αυτο. Ελπιζω η δικη μας ιστορια να σου δινει κουραγιο.

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι μετρήσεις όσο μεγαλύτερο είναι το μωρό τόσο μεγαλύτερη απόκλιση έχουν. Επίσης ξέρω φίλη που όπως και εσύ έτυχε να κάνει υπέρηχο κάπου χωρίς τον γιατρό της και την πανικόβαλλαν ότι το μωρό ήταν μικρό, ότι σταμάτησε να μεγαλώνει κτλ. Αυτό που είχε συμβεί ήταν ότι η κοπέλα είχε κύκλο 35 ημερών οπότε το μωρό ήταν όντως 1 εβδομάδα μικρότερο από ότι το μέτρημα βάση ΤΗΠ που θεωρεί κύκλο 28 ημερών. Ο γιάτρός που την παρακολουθούσε το ήξερε και πάντα μετρούσε το μωρό με βάση αυτό, ο άλλος γιατρός που δεν ήξερε το ιστορικό νόμισε ότι το μωρό ήταν μικρό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

To πολύ πολύ να βγάλεις μικρό μωρό. Ε και τι έγινε; Δεν κάνουν όλες οι γυναίκες μεγάλα μωρά. Αλλά και τι να κάνεις; Χαλάρωσε γιατί με το άγχος δεν βγαίνει τίποτα. Το σωστό είναι οι μετρήσεις να γίνονται στον ίδιο υπέρηχο, ώστε να βλέπουμε αν και κατά πόσο αναπτύχθηκε το έμβρυο από την τελευταία φορά. Αρα κατά τη γνώμη μου βαρύτητα έχουν μόνο οι μετρήσεις του γιατρού σου.

 

Ο γιος μου γεννήθηκε 2360, αλλά από την αρχή ξέραμε ότι ήταν μικρό μωρό. Αναπτυσσόταν όμως κανονικά, αυτό είναι που μετράει. Ούτε θερμοκοιτίδα μπήκε ούτε τίποτα.

 

Περιμένουμε να μας πεις τι έδειξε η χθεσινή μέτρηση.

 

συγνωμη για την τοση καθυστερηση......αλλα ελλειψη internet βλεπεις.....α γιατρος μου το βρισκει κανονικο προς μικρο μωρο!στις 34w 3d ηταν 2200!απλα θα το παρακολουθουμε λιγο περισσοτερο τωρα στο τελος!περισσοτερο για να μην εχω εγω ανχος!!!!!!!σε ευχαριστω παντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

μηπως εχει συμβει σε καμια μανουλα να εχει το εμβρυο μικρη περιμετρο κεφαλης? στο ντοπλερ βρεθηκε οτι το βαρος του εμβρυου (στις 32+2 εβδομαδες κυησης) ειναι στη 10η εκατοστιαια θεση, ενω η αναπτυξη της κεφαλης μολις στην 1η εκατοστιαια θεση! κοντευω να τρελαθω. Το παραξενο ειναι οτι σε ολους μου τους υπερηχους οι μετρησεις της κεφαλης ακολουθουν την καμυλη, κατω βεβαια απο τα φυσιολιγικα ορια αλλα δεν μου αναφερθηκε τιποτα το ανησυχητικο μεχρι και τη β επιπεδου! εχω κανει και αμνιο για κυστικη ινωση και καρυοτυπο κλασσικο κ ολα καλα! τι αλλο μπορει να ειναι???? τα φωτα σας κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εχει συμβει σε καμια μανουλα να εχει το εμβρυο μικρη περιμετρο κεφαλης? στο ντοπλερ βρεθηκε οτι το βαρος του εμβρυου (στις 32+2 εβδομαδες κυησης) ειναι στη 10η εκατοστιαια θεση, ενω η αναπτυξη της κεφαλης μολις στην 1η εκατοστιαια θεση! κοντευω να τρελαθω. Το παραξενο ειναι οτι σε ολους μου τους υπερηχους οι μετρησεις της κεφαλης ακολουθουν την καμυλη, κατω βεβαια απο τα φυσιολιγικα ορια αλλα δεν μου αναφερθηκε τιποτα το ανησυχητικο μεχρι και τη β επιπεδου! εχω κανει και αμνιο για κυστικη ινωση και καρυοτυπο κλασσικο κ ολα καλα! τι αλλο μπορει να ειναι???? τα φωτα σας κοριτσια!

 

Το ότι όλο το μωράκι είναι μικρό, είναι ενθαρρυντικό και μπορεί ως και να μη σημαίνει εντελώς τίποτα. Τι σου είπε ο γιατρός; Αν το βάρος ήταν φυσιολογικό, όλα π.χ. στο 50%, και το κεφάλι δυσανάλογα μικρό, εκεί θα ανησυχούσες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...