Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βια νεαρου αγοριού απεναντι σε αδεσποτη γατα...


Recommended Posts

Τα πάντα ξεκινάνε από το σπίτι! Τί να λέμε τώρα; Όταν τα παιδιά κανακεύοντε και τα ρίχνουμε όλα στη νεανική επιπολεότητα πάντα παιδιά θα μείνουν και δεν ωριμάσουν ποτέ!

Τώρα σε ορισμένες περιοχές έχουν αγριέψει τα πράγματα χωρίς να έχω καταλάβει το λόγο!! Τί μας έχει πιάσει τώρα και βασανίζουμε αδέσποτα; Αναρωτιέμαι αν υπήρχαν αυτά τα συμβάντα και παλαιότερα ή τώρα μόνο γίνονται γνωστά λόγο της εντονότερης δράσης των φιλοζωικών... Το τελευταίο περιστατικό που έγινε στο Ηράκλειο (διαβάστε όποια θέλει εδώ http://tinyurl.com/crxwbot), σε φέρνει εκτός εαυτού! Τί πρότυπα δίνουμε τελικά στους νέους;;

 

:shock::shock::shock:...Μα ειναι ντροπη.

Δεν προκειτε ποτε να σταματησει αυτη η κατασταση.Δεν εχουμε ευσυνειδησία ως λαος.Και να μην το παρετε προσωπικα.

Εννοειτε πως υπαρχει ενα ικανοποιητικο ποσοστο που σέβεται το ζωικο βασιλειο.

Ομως,ακομη και αν δε γουσταρεις τα ζωα,ποιος ο λογος να τα κακομεταχειριζεσαι.

Ναι,ακομη και το πατημα της ουρας,που καποια κοπελα ανεφερε πως απεχει ετη φωτος απο την κακοποιηση των ζωων,ειναι βια.Ειναι ασεβεια.Εαν εγω πατουσα το ποδι καποιου,και γελουσα φανταζομαι πως θα με αποκαλουσαν τρελη.

Καλο ειναι και οι γονεις και οι δασκαλοι να μιλουν στα παιδια για τα ζωα,και κυριως για τα αδεσποτα.Ποιος τα οδηγησε να ζουν στο δρομο και πως πρεπει να τα συμπεριφερομαστε.Πως δεν ειναι παιχνιδι και πως το ζωο οπως του φερθεις,θα σου φερθει.

Να σας αναφερω χαρακτηριστικα ενα περιστατικο που μου συναιβει πριν λιγα χρονια.Γυρνωντας απο τη δουλεια,μου επιτεθηκε μια αγελη σκυλων.Χωρις να εχω κανει κατι,να τρεξω ή να τους επιτεθω εγω πρωτα.Ηταν βραδυ και φορουσα τη στολη μου,νοσοκομα,ισως το ασπρο οπως φαινοταν στο σκοταδι τα θορυβησε.Ταραχτηκα παρα πολυ,αρχισα να κακολογω!Σκεφτομενη επειτα,και αφου ειχα ηρεμησει,αναλογιστηκα,ποιος ξερει πως τα εχουν φερθει τα καημενα για να φερονται αυτα με τετοιο τροπο.

Ευχομαι καποια στιγμη η κοινωνια να δει με σοβαροτητα το θεμα αυτο,και μεις σαν ανθρωποι να σεβομαστε,να μην τα πεταμε στο δρομο οταν πλεον δε τα θελουμε και να μην τα κακοποιουμε.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο βασανισμος των ζωων δεν ειναι τυπικη συμπεριφορα ενος εφηβου. Κατατασσεται στις διαταραχες. Υπάρχουν διαφορες αιτιες για αυτη τη διαταραχη που ονομαζεται διαταραχη της διαγωγης.

Ωστόσο, η επικρατούσα άποψη θέλει την παρουσία και τη διαπλοκή περισσοτέρων του ενός παραγόντων να ευθύνεται για την εκδήλωση της συγκεκριμένης διαταραχής, μια και η παραπτωματικότητα θεωρείται φαινόμενο. Πολυάριθμες ιδέες έχουν προταθεί για την αιτιολογία της Διαταραχής της Διαγωγής η οποία θεωρείται ότι είναι πολυπαραγοντική. Κατά καιρούς έχουν ενοχοποιηθεί διάφορες κατηγορίες παραγόντων όπως:

ιδιοσυγκρασιακοί, νευροφυσιολογικοί και ορμονικοί

γενετικοί

περιβαλλοντικοί

ψυχοκοινωνικοί

ατομικοί, ενδοψυχικοί.

βιο-ψυχο-κοινωνικοί

 

Πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου,ιδιαιτερα εμπεριστατωμένη.Σαφεστατα και οι παραγοντες που ενοχοποιουνται για μια τετοια συμπεριφορα ειναι πολλοι.Ειτε ο αλλος ειναι ανηλικος,ειτε ενηλικος.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο βασανισμος των ζωων δεν ειναι τυπικη συμπεριφορα ενος εφηβου. Κατατασσεται στις διαταραχες. Υπάρχουν διαφορες αιτιες για αυτη τη διαταραχη που ονομαζεται διαταραχη της διαγωγης.

Ωστόσο, η επικρατούσα άποψη θέλει την παρουσία και τη διαπλοκή περισσοτέρων του ενός παραγόντων να ευθύνεται για την εκδήλωση της συγκεκριμένης διαταραχής, μια και η παραπτωματικότητα θεωρείται φαινόμενο. Πολυάριθμες ιδέες έχουν προταθεί για την αιτιολογία της Διαταραχής της Διαγωγής η οποία θεωρείται ότι είναι πολυπαραγοντική. Κατά καιρούς έχουν ενοχοποιηθεί διάφορες κατηγορίες παραγόντων όπως:

ιδιοσυγκρασιακοί, νευροφυσιολογικοί και ορμονικοί

γενετικοί

περιβαλλοντικοί

ψυχοκοινωνικοί

ατομικοί, ενδοψυχικοί.

βιο-ψυχο-κοινωνικοί

 

 

καλα οσα λες εκτος απο τα νευροφυσιολογικοορμονικα, δεν το λες βεβαια εσυ, μην το ριξουμε και αυτο στα ορμονικα

ειναι μονον περιβαντολλογικο, εκτος κι αν εχουμε εναν παρανοικο σχιζοφρενη που βλεπει διωκτικα τα ζωα, οσοι κακοποιουν τα ζωα ομως ειναι ολοι ψυχωτικοι για το ασυλο? δεν νομιζω...

 

ο σαδισμος και η βια απεναντι στον πιο αδυναμο μονον γενετικη διαταραχη δεν μπορει να ειναι, εκτος αν εχεις να κανεις με τρελλο πραγματικο,,,,,

ο ανθρωπος γινεται ανθρωπος επειδη ζει σε μια κοινωνια ανθρωπων με κανονες που τον εξανθρωπιζουν, αν μεγαλωσει με αγαπη σεβασμο και οριοθετηση δεν θα τη βρισκει κακοποιωντας ανυπερασπιστες ψυχουλες, ουτε θα μισει τα ζωα και δεν θα πασχει απο μια ακομα διαταραχη,,,διαταραχη της αγωγης,,τι αλλο θα ακουσουμε! απο τι πασχει το παραβατικο παιδι? απο διαταραχη της διαγωγης, αλλη μια διαταραχη που μας εβρεξε στο κεφαλι,,,

 

αν το παιδι ακουει ομως τον φοβικο μπαρμπα του ουστ απο δω βρωμοσκυλο η παλιογατο, αν βλεπει τον πατερα του να εχει παρει ενα σκυλο και τον εχει ολομοναχο στο εξοχικο και δεμενο πηγαινοντας του μια φορα το μηνα φαι, αν βλεπει την μανα του να ριχνει κι απο μια κλωτσια σε οποιο τετραποδο περναει, η την γιαγια του με ενα οινοπνευμα στο χερι να απολυμαινει το σπιτι επειδη περασε σκυλος απ εξω, ειναι πιθανον να ταυτιστει με αυτην την αρρωστη νοοτροπια και στη εφηβεια του να κανει μια απο τα ιδια,

 

σε μια κοινωνια που δεν νοιαζεται για τα ζωα, τους ψυχιατρικους ασθενεις, τους αναπηρους, τις γυναικες και την μητροτητα και πολλα αλλα φτανει και περισσευει για να πασχουν αρκετοι απο διαταραχη της διαγωγης

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιο

ο ανθρωπος εξημερωσε καποια ζωα για να τον προστατευουν, να τον γεμιζουν συναισθηματικα, να του δινουν να φαει

 

αυτα τα ζωα απαξ και εξημερωθηκαν απο τον ανθρωπο εχασαν τα αγρια ενστικτα τους και δεν μπορουν να επιβιωσουν χωρις την σχεση τους με τους ανθρωπους

 

αρα ο ανθρωπος οφειλει να τα φροντιζει οπως πρεπει και να τα σεβεται εκτος απο το να τα εκμεταλλευεται

 

οι αγελες για παραδειγμα με τα αδεσποτα στο ελλαντα ειναι εργο ανθρωπινης παλιονοοτροπιας,,,διαταρχη διαγωγης η πλειοψηφια της κοινωνιας λοιπον,,,

Link to comment
Share on other sites

η την γιαγια του με ενα οινοπνευμα στο χερι να απολυμαινει το σπιτι επειδη περασε σκυλος απ εξω,

 

:lol::lol:χαχαχαχα....Συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα!Δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια μας.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο βασανισμος των ζωων δεν ειναι τυπικη συμπεριφορα ενος εφηβου. Κατατασσεται στις διαταραχες. Υπάρχουν διαφορες αιτιες για αυτη τη διαταραχη που ονομαζεται διαταραχη της διαγωγης.

Ωστόσο, η επικρατούσα άποψη θέλει την παρουσία και τη διαπλοκή περισσοτέρων του ενός παραγόντων να ευθύνεται για την εκδήλωση της συγκεκριμένης διαταραχής, μια και η παραπτωματικότητα θεωρείται φαινόμενο. Πολυάριθμες ιδέες έχουν προταθεί για την αιτιολογία της Διαταραχής της Διαγωγής η οποία θεωρείται ότι είναι πολυπαραγοντική. Κατά καιρούς έχουν ενοχοποιηθεί διάφορες κατηγορίες παραγόντων όπως:

ιδιοσυγκρασιακοί, νευροφυσιολογικοί και ορμονικοί

γενετικοί

περιβαλλοντικοί

ψυχοκοινωνικοί

ατομικοί, ενδοψυχικοί.

βιο-ψυχο-κοινωνικοί

Συμφωνώ.

διαταρχη διαγωγης η πλειοψηφια της κοινωνιας λοιπον,,,

Ε ναι..και δεν είναι καινούργιο το συμπέρασμα....

 

Ομως το θέμα είναι τι φταίει γι αυτό? Ή τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις για το θύμα (που ειναι το ζωο στη συγκεκριμένη περίπτωση)?

Εγω σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω για να το σταματήσω ή καλύτερα να το αποτρέψω και όχι να κατηγορήσω...

 

Εχω συνηθίσει ίσως? κι έχω δεχτεί ότι γίνονται πολλλάααααααααα τέτοια και χειρότερα.

Πολλές φορές όταν τα ξανασυζητάμε και ανακυκλώνουμε, οι δράστες ικανοποιούνται από τη δημοσιότητα...

 

Το μόνο που απεύχομαι ειναι να μη βρω και φέτος μικρά γατάκια πεταμένα σε σακούλα σκουπιδιών, γιατί θα τα μαζέψω, όπως πέρισυ, και θα δυσκολευτώ πολύ να τους βρω σπίτι.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία αυτη τα παιδιά (όχι μόνο τα αγόρια όπως ειπωθηκε), δυστυχώς παρασύρωνται εύκολα και δεν καταλαβαίνουν τα αποτελέσματα των πράξεων τους.

Εγώ θυμάμαι οτι βασανίζαμε με έναν φίλο μου μυρμήγκια και μου είχε δείξει πως -όταν πιάναμε ψαράκια- να περνάμε στα μάτια τους ένα σπίρτο και να τα ξαναπετάμε ,ζωντανά, στην θάλασσα. Ή να δένουμε μια κλωστή στον λαιμό της χρυσόμυγας και να την κρατάμε ενώ θα προσπαθει να πετάξει....

Μεγαλώνοντας κατάλαβα πόσο άσχημα ήταν όλα αυτά και μετά απο λίγα χρόνια δεν μπορούσα ούτε να βλέπω κάποιον να ψαρεύει.

Οι γονείς μου ειναι τρομερά φιλόζωοι και έχουν κινηθει ποτέ με βία εναντίων κανενός ....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία αυτη τα παιδιά (όχι μόνο τα αγόρια όπως ειπωθηκε), δυστυχώς παρασύρωνται εύκολα και δεν καταλαβαίνουν τα αποτελέσματα των πράξεων τους.

Εγώ θυμάμαι οτι βασανίζαμε με έναν φίλο μου μυρμήγκια και μου είχε δείξει πως -όταν πιάναμε ψαράκια- να περνάμε στα μάτια τους ένα σπίρτο και να τα ξαναπετάμε ,ζωντανά, στην θάλασσα. Ή να δένουμε μια κλωστή στον λαιμό της χρυσόμυγας και να την κρατάμε ενώ θα προσπαθει να πετάξει....

Μεγαλώνοντας κατάλαβα πόσο άσχημα ήταν όλα αυτά και μετά απο λίγα χρόνια δεν μπορούσα ούτε να βλέπω κάποιον να ψαρεύει.

Οι γονείς μου ειναι τρομερά φιλόζωοι και έχουν κινηθει ποτέ με βία εναντίων κανενός ....

 

ακομα κι αν συμβαινει μια τετοια πραξη, οταν και οποτε συμβαινει, καπως χαρακτηριζεται και καπως ερμηνευεται,

οποιος νεος αυθαιρετει κατ αυτον τον τροπο αναλογως οριοθετειται απο τους ενηλικες που εχουν σωας τας φρενας ενω καλειται απο αυτους πρωτον να μπει στη θεση του θυματος για να φανταστει πως νοιωθει και δευτερον καλειται να βρει δημιουργικοτερους τροπους για να την βρισκει παιζοντας

 

δεν ειναι ιλαρα λοιπον η βια πανω στα ζωα που την περνανε ολα τα παιδια και που περναει απο μονη της, δεν περναει απο μονο της

 

μεσα απο τις σωστες ταυτισεις και μονον δεν συμπεριφερεται το παιδι σαν καφρος αλλα σαν ανθρωπος

 

προφανως εσυ ειχες κι αλλες αναφορες σωστοτερες εκτος απο τον φιλο σου που βασανιζε τα ζωα ωστε να ταυτιστεις, την γλυτωσες μεγαλωνοντας,,,

 

υπαρχουν πολλα παιδια που δεν φερονται ετσι, γιατι εχουν μαθει νωριτερα οτι δεν μπορουν να κανουν ο,τι γουσταρουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με Τζακ...Θυμαμαι στο νηπιο ο μεγαλος μου ειχε φερει ενα ποιημα 'Ποτε δεν θα πληγωσω τα ζωα τα καυμενα, μην ταχα σαν και εμενα και εκεινα δεν πονουν?....'κλπ κλπ...ηταν η παγκοσμια ημερα προστασιας των ζωων.

Καναμε μεγαλη κουβεντα (οχι οτι δεν ειχαμε μιλησει πιο πριν) και εβλεπα στα ματακια του την αγαπη για αυτα τα πλασματα...

Δεν ειναι δυσκολο να μαθουμε τα παιδια μας να αγαπουν τα ζωα, ειναι στη φυση τους να αγαπανε καθε τι....

Απλα θελει και αυτο την συνδρομη μας.

Για τις μεγαλυτερες ηλικιες, σιγουρα τα παιδια το παιζουν μαγγακια κλπ, αλλα αν καποιο παιδι μεχρι τα 15 του εχει μαθει να αγαπαει τα ζωακια, δεν τα κακομεταχειριζεται ποτε, πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με οσα λετε!

Πρεπει το παιδι απο μικρο να μαθαινει να σεβεται τη φυση και το ζωικο βασιλειο.

Συμφωνω επισης πως υπαρχει η νεανικη τρελα και πολλα παιδια χωρις να εχουν κακο σκοπο ''παιζουν'' με λαθος τροπο με τα ζωα.

Θα δικαιολογησω ισως ενα παιδακι που ειναι μικρο σε ηλικια και ΔΕΝ καταλαβαινει,αλλα ενα αγορι 15 χρονων,οχι,δεν το δικαιολογω καθολου.

Υποτιθεται πως αναπτυσει την προσωπικοτητα και τον χαρακτηρα του.

Δεν πρεπει να διακαιολογουμε τετοιες καταστασεις.

Μακαρι η κοινωνια να συνεισφερει περισσοτερο στο θεμα αυτο.

Και μεις οι ιδιοι!Διοτι ως επι το πλειστον εμεις αποτελουμε την κοινωνια!

 

Το παρακατω αποτελει μερος ενος αρθρου...συγκλονιστικο!

 

Υπάρχει στενή σχέση μεταξύ των κακοποιήσεων ζώων και της οικογενειακής βίας ή άλλων εγκλημάτων. Η κακοποίηση ζώων συχνά αποτελεί δείγμα μελλοντικής πιθανής βίας προς ανθρώπους!

 

Σε μια μελέτη, το 71% των γυναικών που κακοποιήθηκαν, ανέφεραν ότι το ίδιο άτομο που τις κακοποίησε είχε κακοποιήσει κάποτε το κατοικίδιο τους ή απείλησε να κακοποιήσει ζώο! (Ascione, 1998)

 

Σε άλλη μελέτη αναφέρεται ότι το 88% όσων κακοποιούν παιδιά, είχαν επίσης κακοποιήσει ζώα στο σπίτι τους.

 

Σε έρευνα του Johns Hopkins University από το 1994 ως το 2000, σε 11 πόλεις των ΗΠΑ, η κακοποίηση ζώων ήταν ένας από τους τέσσερις σημαντικότερους δείκτες που φανέρωναν πιθανούς μελλοντικούς κακοποιούς!

 

Το 70% όσων είχαν κακοποιήσει ζώο, βρέθηκαν να έχουν κάνει κι άλλα εγκλήματα ενώ το 44% είχε πειράξει ανθρώπους. (Arluke, A. & Luke, C. 1997).

 

Σε άλλη έρευνα, 99% (!!!) όσων κακοποιήσαν ζώο είχαν καταδικαστεί για άλλα εηκλήματα και το 100% ανθρώπων που είχαν διαπράξει σεξουαλική δολοφονία, είχαν επίσης κακοποιήσει ζώα! Το 61,5% από αυτούς που είχαν κακοποιήσει ζώο,είχαν επιτεθεί σε άνθρώπους. (Clarke, J. P. 2002)

 

Το 63,3 % των κρατουμένων λόγω καταδίκης για βίαια εγκλήματα, έχουν παραδεχτεί ότι έχουν κακοποιήσει ζώα (χώρια αυτούς που δεν το παραδέχονται)(Schiff Louw Ascione, 1999).

 

Παράλληλα, η αστυνομία θεωρεί επίσημα ότι η κακοποίηση ζώων μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προβλεφθεί αν κάποιος θα διαπράξει στο μέλλον κάποια επίθεση (κυρίως σεξουαλική).

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα που αφορα δυστυχως μονο οσοι ειναι φιλοζωοι και μονο οσοι ασχολουνται με τα αδεσποτα.

Ολοι λιγο πολυ οταν δειτε καποιο ζωακι αδεσποτο στεναχωριεστε.

Υπαρχουν βεβαια στην κοινωνια μας και μιασματα ειτε ειναι ηλικιας 15 ετων ειτε 95.....

Να ξερετε οτι οταν ενα παιδι ασκει βια σε ζωα αποδεδειγμενα ασκει βια και στο σχολειο σε καποιο συνομήλικο του.

 

Και καθως θα μεγαλωνει θα ασκει ολο και περισσοτερη βια, στην γυναικα του στα παιδια του και παει λεγοντας.

 

Το οτι ειναι εφηβοι εμενα δεν μου λεει κατι.Σαφως και δεν ριχνω ολοκληρωτικα το φταιξιμο στο παιδι γιατι πολυ απλα οι γονεις του δεν του εχουν μαθει να σεβεται ολα τα ζωντανα αυτου του κοσμου.Ριχνω ομως και ενα ποσοστο φταιξιματος στο ιδιο το παιδι...Το οτι ειναι εφηβος δεν το κανει βλαμμενο στον εγκεφαλο.Μυαλο εχει και μπορει να το χρησιμοποιησει αρκει να το θελει.

 

Το αν θα σχολιασετε τα λεγομενα μου αρνητικα ή θετικα δεν με ενδιαφερει.

Οσες ασχολιστε με αδεσποτα γνωριζετε το γινεται...Δεν χρειαζεται να τα πω....Οσες παλι δεν θελετε γατες και σκυλια σας παρακαλω να μην ασκησετε βια...Αντιθετα βαλτε λιγο νερακι και φαγητο.Δεν χρειαζεται ουτε να τα χαιδεψετε ουτε να τα βαλετε στα σπιτια σας.

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλα οσα λες εκτος απο τα νευροφυσιολογικοορμονικα, δεν το λες βεβαια εσυ, μην το ριξουμε και αυτο στα ορμονικα

ειναι μονον περιβαντολλογικο, εκτος κι αν εχουμε εναν παρανοικο σχιζοφρενη που βλεπει διωκτικα τα ζωα, οσοι κακοποιουν τα ζωα ομως ειναι ολοι ψυχωτικοι για το ασυλο? δεν νομιζω...

 

ο σαδισμος και η βια απεναντι στον πιο αδυναμο μονον γενετικη διαταραχη δεν μπορει να ειναι, εκτος αν εχεις να κανεις με τρελλο πραγματικο,,,,,

ο ανθρωπος γινεται ανθρωπος επειδη ζει σε μια κοινωνια ανθρωπων με κανονες που τον εξανθρωπιζουν, αν μεγαλωσει με αγαπη σεβασμο και οριοθετηση δεν θα τη βρισκει κακοποιωντας ανυπερασπιστες ψυχουλες, ουτε θα μισει τα ζωα και δεν θα πασχει απο μια ακομα διαταραχη,,,διαταραχη της αγωγης,,τι αλλο θα ακουσουμε! απο τι πασχει το παραβατικο παιδι? απο διαταραχη της διαγωγης, αλλη μια διαταραχη που μας εβρεξε στο κεφαλι,,,

 

αν το παιδι ακουει ομως τον φοβικο μπαρμπα του ουστ απο δω βρωμοσκυλο η παλιογατο, αν βλεπει τον πατερα του να εχει παρει ενα σκυλο και τον εχει ολομοναχο στο εξοχικο και δεμενο πηγαινοντας του μια φορα το μηνα φαι, αν βλεπει την μανα του να ριχνει κι απο μια κλωτσια σε οποιο τετραποδο περναει, η την γιαγια του με ενα οινοπνευμα στο χερι να απολυμαινει το σπιτι επειδη περασε σκυλος απ εξω, ειναι πιθανον να ταυτιστει με αυτην την αρρωστη νοοτροπια και στη εφηβεια του να κανει μια απο τα ιδια,

 

σε μια κοινωνια που δεν νοιαζεται για τα ζωα, τους ψυχιατρικους ασθενεις, τους αναπηρους, τις γυναικες και την μητροτητα και πολλα αλλα φτανει και περισσευει για να πασχουν αρκετοι απο διαταραχη της διαγωγης

 

Ερευνητικά δεδομένα έχουν δείξει πως ο παράγοντας της κληρονομικότητας αλλά και αυτός της κοινωνικής μάθησης είναι οι δύο πόλοι ενός συνεχούς που επιδρά και καθορίζει την εμφάνιση αλλά και την συνέχιση ή μη βίαιων αντιδράσεων και επιθετικής συμπεριφοράς. Παιδιά που δεν γνωρίζουν πώς να συμπεριφερθούν κατά ένα κοινωνικώς αποδεκτό τρόπο, παρακούν πρόσωπα εξουσίας, λένε κατʼ επανάληψη ψέματα, προχωρούν σε πράξεις κλοπής, συμπεριφέρονται επιθετικά σε ανθρώπους ή ζώα. Υποκινούν ή συμμετέχουν συνεχώς σε καυγάδες, χτυπούν άλλα παιδιά- συμμαθητές τους έχουνΔιαταραχή Διαγωγής σύμφωνα με το DSM-IV . Bεβαια μπορεί να συνοδεύεται και από άλλες συνθήκες, όπως κακή ψυχολογική κατάσταση, μαθησιακές δυσκολίες, αγχώδεις εκδηλώσεις, χρήση ουσιών.

Μελέτες παρά ταύτα, έχουν αποδείξει πως ένας συνδυασμός παραγόντων, όπως εγκεφαλικές δυσλειτουργίες, παραμέληση και αναπτυξιακές διαταραχές μπορούν να οδηγήσουν στη εμφάνιση της εν λόγω διαταραχής σε συνδυασμο με εκθεση σε βιαια περιβαλλοντα, δυσλειτουργικα γονεικα σχηματα, κοινωνικοοικονομικες παραγοντες ακομη και απο ΜΜΕ και βιντεοπαιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Ερευνητικά δεδομένα έχουν δείξει πως ο παράγοντας της κληρονομικότητας αλλά και αυτός της κοινωνικής μάθησης είναι οι δύο πόλοι ενός συνεχούς που επιδρά και καθορίζει την εμφάνιση αλλά και την συνέχιση ή μη βίαιων αντιδράσεων και επιθετικής συμπεριφοράς. Παιδιά που δεν γνωρίζουν πώς να συμπεριφερθούν κατά ένα κοινωνικώς αποδεκτό τρόπο, παρακούν πρόσωπα εξουσίας, λένε κατʼ επανάληψη ψέματα, προχωρούν σε πράξεις κλοπής, συμπεριφέρονται επιθετικά σε ανθρώπους ή ζώα. Υποκινούν ή συμμετέχουν συνεχώς σε καυγάδες, χτυπούν άλλα παιδιά- συμμαθητές τους έχουνΔιαταραχή Διαγωγής σύμφωνα με το DSM-IV . Bεβαια μπορεί να συνοδεύεται και από άλλες συνθήκες, όπως κακή ψυχολογική κατάσταση, μαθησιακές δυσκολίες, αγχώδεις εκδηλώσεις, χρήση ουσιών.

Μελέτες παρά ταύτα, έχουν αποδείξει πως ένας συνδυασμός παραγόντων, όπως εγκεφαλικές δυσλειτουργίες, παραμέληση και αναπτυξιακές διαταραχές μπορούν να οδηγήσουν στη εμφάνιση της εν λόγω διαταραχής σε συνδυασμο με εκθεση σε βιαια περιβαλλοντα, δυσλειτουργικα γονεικα σχηματα, κοινωνικοοικονομικες παραγοντες ακομη και απο ΜΜΕ και βιντεοπαιχνιδια

 

τα παιδια που δεν ξερουν να συμπεριφερθουν και εχουν ολα αυτα που περιγραφεις, εκτος οσων πασχουν απο νοητικη υστερηση η ειναι ψυχιατρικοι ασθενεις με βαρειες περιπτωσεις, για μενα ειναι απλα παιδια που υποφερουν απο μικρα εως μεγαλα ψυχολογικα προβληματα

αναλυση και γενικευση στο που οφειλεται για το καθενα το ψυχολογικο του προβλημα δεν εχω προθεση να κανω, μονο του δεν περναει παντως και το ξερουμε

για μενα οπως σε ολα, η παιδικη ηλικια παιζει καθοριστικο ρολο στο αν και πως και ποσο θα εκφραστει η οποιοδηποτε παραβατικη και σαδιστικη συμπεριφορα καποιου νεου

 

ως μαμα ειμαι πεπεισμενη οτι ο,τι σπερνεις θεριζεις κυριως για τετοιες πραξεις

δεν ειμαστε παντοδυναμοι εμεις οι γονεις αλλα σε θεματα τετοια ΖΩΗΣ εχουμε μεγαλη συμμετοχη προς την μια την αλλη κατευθυνση

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα που αφορα δυστυχως μονο οσοι ειναι φιλοζωοι και μονο οσοι ασχολουνται με τα αδεσποτα.

Ολοι λιγο πολυ οταν δειτε καποιο ζωακι αδεσποτο στεναχωριεστε.

Υπαρχουν βεβαια στην κοινωνια μας και μιασματα ειτε ειναι ηλικιας 15 ετων ειτε 95.....

Να ξερετε οτι οταν ενα παιδι ασκει βια σε ζωα αποδεδειγμενα ασκει βια και στο σχολειο σε καποιο συνομήλικο του.

 

Και καθως θα μεγαλωνει θα ασκει ολο και περισσοτερη βια, στην γυναικα του στα παιδια του και παει λεγοντας.

 

Το οτι ειναι εφηβοι εμενα δεν μου λεει κατι.Σαφως και δεν ριχνω ολοκληρωτικα το φταιξιμο στο παιδι γιατι πολυ απλα οι γονεις του δεν του εχουν μαθει να σεβεται ολα τα ζωντανα αυτου του κοσμου.Ριχνω ομως και ενα ποσοστο φταιξιματος στο ιδιο το παιδι...Το οτι ειναι εφηβος δεν το κανει βλαμμενο στον εγκεφαλο.Μυαλο εχει και μπορει να το χρησιμοποιησει αρκει να το θελει.

 

Το αν θα σχολιασετε τα λεγομενα μου αρνητικα ή θετικα δεν με ενδιαφερει.

Οσες ασχολιστε με αδεσποτα γνωριζετε το γινεται...Δεν χρειαζεται να τα πω....Οσες παλι δεν θελετε γατες και σκυλια σας παρακαλω να μην ασκησετε βια...Αντιθετα βαλτε λιγο νερακι και φαγητο.Δεν χρειαζεται ουτε να τα χαιδεψετε ουτε να τα βαλετε στα σπιτια σας.

Σωστή!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...