Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πότε δίνουμε νερό?


rosaki

Recommended Posts

κορίτσια η μικρή μου είναι 6 μηνών και κάτι ημερών. έχουμε ξεκινήσει φρουτόκρεμα το πρωί και χορτόσουπα το μεσημέρι. η ερώτηση μου είναι πότε τους δίνουμε νερό? αργότερα ή θα έπρεπε να της είχα δώσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι μου εγω εχω ενα μωρακι 7μηνων και 10ημερων και τρωμε φρουτοκρεμα και κρεατοσουπα, χορτοσουπα, κοτοσουπα αλλα για το νερο ο παιδιατρος ειναι καθετος δια ροπαλου......ακομη δεν το επιτρεπει....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

koalaki και εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι νωρίς ακόμη, απλώς αναρωτιόμουνα γιατί διαπίστωνα πως αν εγώ έτρωγα αυτά που τρώει θα είχα λυσσάξει για νερό.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη αυτο λεει που σκεφτεσαι αλλα εγω οταν ρωτησα τον παιδιατρο γιατι το απαγορευει μεχρι στιγμης....μου ειπε....οτι τα μωρα διψουν μετα τον 8ο μηνα και επιπλεον το 93% του γαλα ειναι νερο....αυτους τους 2 λογους μου ανεφερε.....

 

Αλλα εγω εκατσα και εψαξα και κατι παραπανω.....οτι το νερο μπορει να επιφερει μολυνση απο μικροβια και εννοω το καθαρο νερο και οχι το νερο που αναμιγνυουμε με γαλα...και οτι το νερακι πολυ απλα προκαλει κορεσμο στο στομαχακι των μωρων με αποτελεσμα να μην τρωνε οσο πρεπει....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου εγω εχω ενα μωρακι 7μηνων και 10ημερων και τρωμε φρουτοκρεμα και κρεατοσουπα, χορτοσουπα, κοτοσουπα αλλα για το νερο ο παιδιατρος ειναι καθετος δια ροπαλου......ακομη δεν το επιτρεπει....

 

ας το καλο!!εμενα απο τους 6 μηνες μου ειπε να της δινω λιγο!!καλα μην φανταστειτε 2-3 σταγονες επινε και μου ειπε η παιδιατρος μου οτι τοσο πρεπει να πινει αλλα αν δεν πιει και παλι κανενα προβλημα.τι να πω!! ο καθενας με τα δικα του!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? Πότε σταματήσατε να δίνετε βρασμένο νερό να πίνουν? Δεν εννοώ στο γάλα. Η δική μου είναι 12 μηνών και ακόμη της δίνω βρασμένο, μήπως να το αλλάξω σε εμφιαλωμένο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..νερο δινουμε στα μωρα εφοσον ξεκιναμε τις στερεες τροφες..τι σημαινει το μωρο διψαει μετα τον 8ο μηνα???:shock::shock: απο την αρχη το μωρο πειναει κ διψαει απλα οσο πινει γαλα ξεδιψαει με το γαλα ενω με το που ξεκιναει στερεες θελει νερακι ασχετο αν θα πιει 5 η 150 μλ!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? Πότε σταματήσατε να δίνετε βρασμένο νερό να πίνουν? Δεν εννοώ στο γάλα. Η δική μου είναι 12 μηνών και ακόμη της δίνω βρασμένο, μήπως να το αλλάξω σε εμφιαλωμένο?

 

εννοεις οτι της δινεις βρασμενο νερο να πινει? (αφου το αφησεις να κρυωσει βεβαια).δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος παρα μονο στο γαλα.η παιδιατρος μου μου ειπε μονο νερο βρυσης μετα τους εξι μηνες (μετα το φαγητακι του)γιατι το εμφιαλωμενο δεν εχει καθολου φθοριο και εχει πολυ ποσοστο νατριου και δεν ενδεικνυται.και ολα αυτα βεβαια απο την στιγμη που το νερο της βρυσης στην καθε περιοχη ειναι ποσιμο.ποτε δεν εδωσα στην μικρη μου εμφιαλωμενο αλλα θα εδινα αναγκαστηκα μονο αν το νερο της περιοχης μου ειχε προβλημα.(ας πουμε εχω μια φιλη που μενει σε νησι και επειδη το νερο εκει δεν πινετε το καλοκαιρι γεμιζει απο μια πηγη ενω το χειμωνα δινει εμφιαλωμενο!!παντως και εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος βρασμενου σε αυτην την ηλικια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..νερο δινουμε στα μωρα εφοσον ξεκιναμε τις στερεες τροφες..τι σημαινει το μωρο διψαει μετα τον 8ο μηνα???:shock::shock: απο την αρχη το μωρο πειναει κ διψαει απλα οσο πινει γαλα ξεδιψαει με το γαλα ενω με το που ξεκιναει στερεες θελει νερακι ασχετο αν θα πιει 5 η 150 μλ!!!!

 

καλε ο καθε παιδιατρος ειναι με τα δικα του δεν το εχετε καταλαβει ακομα?:lol::lol::lol: εμενα δηλ που πινει βρυσης απο 6 μηνων εχει παθει κατι?ή η μαμα μου με ξεδιψαγε με εμφιαλωμενο οταν ημουν μωρο εγω!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε ο δικός μου παιδίατρος ανέφερε ποτέ κάτι για βρασμένο νερό. Εγώ χρησιμοποιώ μία κανάτα με φίλτρο της Brita και του δίνω από εκεί από 6,5 μηνών περίπου.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οσες φορες και να δοκιμασα να δωσω νερο δεν ηπιε ΚΑΘΟΛΟΥ, οποτε θα ακουσω τον παιδιατρο μου που....και θα ξαναδωσω το μωρο μετα τον 8ομηνα νερο......αυτοι σαν γιατροι κατι παραπανω ξερουν.....απλα ο καθενας ακολουθει την δικη του πολιτικη και εμεις αφου τους εμπιστευομαστε θα τους ακουσουμε κιολας.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ letaki το έχω εμπεδώσει και με το παραπάνω ότι κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του.. Γιατί δεν ακολουθούν μια γραμμή όλοι για να τελειώνουμε?

 

 

ακριβως ετσι ειναι ster! ο καθε παιδιατρος με τα δικα του!και η αλλη κοπελα που ειπε παρακατω απο οκτω μηνων να δινουμε νερο στην ουσια απο 8 μηνων και πανω μπορει το μωρακι να πινει μεγαλυτερη ποσοτητα!οχι οτι αν πιει σε ηλικια 6 μηνων θα παθει κατι!απλα δεν πινουνε πολυ!θυμαμαι την δικια μου 6 μηνων που επινε 2-5 σταγονες την ημερα!(το πολυ)

Link to comment
Share on other sites

εμένα είπε νερό από τότε που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο δλδ έξη μηνών..όσο για το βρασμένο αφού σταματάει η αποστείρωση και βάζουν τα πάντα στο στόμα τι νόημα έχει..η κοινή λογική είναι ότι αν κάποιος τρώει φαγητό διψάει κιόλας.η μικρή μου πάντως εξήμιση μηνών πίνει πολύ νερό..δλδ ένα μικρό μπιμπερό τη μέρα μη σας πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσια εμεις ειμαστε σχεδον 6 και απο την ωρα που ξεκηνησαμε το ρυζαλευρο πινουμε κ νερο.....

Ενοητε και οτι τα μωρακια διψανε ασχετα που δεν μπορουν να το δειξουν....

Ιδικα τωρα που κανει ζεστες μη παθουν και καμια αφυδατωση.....

Και οπως εμεις τρωμε κ μετα πινουμε νερο....

Να κατεει το φαι που λεμε....

Επισεις μειωνοντε οι πιθανοτητες για τεριδονα γιατι εχουν δεν εχουν δοντια οσο καθετε η ζαχαρη εκει προκαλει προβλημα.....;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έδωσα στα παιδιά μου νερό όταν ξεκίνησαν οι στερεές.

Μετά το γεύμα τους πρόσφερα νερό και αν ήθελαν έπιναν όσο ήθελαν.

Νερό βρύσης και όχι βρασμένο (εδώ ο παιδίατρος ήταν κάθετος).

Δεν έχει νόημα να βράζεις το νερό σε παιδί που έχει τελειώσει η αποστείρωση.

Και επίσης μου φαίνεται κουτό να δίνεις στο παιδί κάτι γλυκό (κρέμες) και να μη του προσφέρεις νερό να ξεδιψάσει.... εκτός αν το βάζεις στο στήθος αμέσως μετά.... αλλά και πάλι, νομίζω ότι χρειάζονται νεράκι. έχουν αρχίσει και οι ζέστες!!! ;)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα βρε κοριτσια ακομα δεν πινει νερο...τη δινω και δεν πι ει σταγονα...

Σας ειχα γραψει και πριν 2 μηνες αλλα και τωρα παλι δεν το θελει....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμενα βρε κοριτσια ακομα δεν πινει νερο...τη δινω και δεν πι ει σταγονα...

Σας ειχα γραψει και πριν 2 μηνες αλλα και τωρα παλι δεν το θελει....

 

Συνέχισε να του δίνεις νεράκι μετά το φαγητό ή όποτε πιστεύεις ότι διψάει. αν δεν πίνει δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα πιει!!! δεν ξέρεις κανένα που να μην πίνει νερό, έτσι δεν είναι? ;)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 26/5/2013 at 9:52 ΠΜ, sofiamk είπε:

Κι εγώ έδωσα στα παιδιά μου νερό όταν ξεκίνησαν οι στερεές.

Μετά το γεύμα τους πρόσφερα νερό και αν ήθελαν έπιναν όσο ήθελαν.

Νερό βρύσης και όχι βρασμένο (εδώ ο παιδίατρος ήταν κάθετος).

Δεν έχει νόημα να βράζεις το νερό σε παιδί που έχει τελειώσει η αποστείρωση.

Και επίσης μου φαίνεται κουτό να δίνεις στο παιδί κάτι γλυκό (κρέμες) και να μη του προσφέρεις νερό να ξεδιψάσει.... εκτός αν το βάζεις στο στήθος αμέσως μετά.... αλλά και πάλι, νομίζω ότι χρειάζονται νεράκι. έχουν αρχίσει και οι ζέστες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαμαδες.. ο μπεμπακος μας ειναι 5 μηνων κ 1 εβδομαδας!! Η δικη μας γιατρος μας ειπε οτι μπορει να πινει νερακι τωρα που ξεκινησαμε τι ρυζαλευρο..  Ειναι το πρωτο μου με συζηγο ναυτικο και τις οικογενειες μας να μενουν εκτος Αθηνων.. Τηρω τις συμβουλες της γιατρου κατα γραμμα.. Μεχρι τωρα! Μετα το ρυζαλευρο συμπληρωνουμε λιγο γαλα.. Χθες δεν ηθελε.. Οποτε σκεφτηκα για να μην διψαει να δωσω λιγο νερακι.. Αν ηπιε 3-4 σταγονες ειναι ζητημα! Εκτος αυτου μου "πνιγηκε" κ τρομαξα.. Τι κανω αν δεν θελει το συμπληρωμα(γαλα) μετα το ρυζαλευρο?? Με 90ml κρεμα θα χορτασει?? Δεν θα διψαει μετα χωρις γαλα κ ουτε νερο??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήθελε γάλα μάλλον πάει να πει πως χόρτασε. Προσωπικά για αρχή 90 μλ μου ακούγονται μία χαρά χορταστικα. :-D

Το νερό δεν είναι απαραίτητο να το δίνεις αμέσως μετά αν δεν θελει. Δοκίμασε μετα από λίγη ώρα ξανά και ξανά. Αν διψαει θα πιει. Μην ξεχνάς είναι κάτι νέο για κεινον και σχετικά άγευστο. Δως του  χρόνο να το συνηθίσει. 

   Επειδη ανεφερες πως ''πνιγηκε'' το νερό πως του το δίνεις? 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sporaki17 είπε:

Καλησπερα μαμαδες.. ο μπεμπακος μας ειναι 5 μηνων κ 1 εβδομαδας!! Η δικη μας γιατρος μας ειπε οτι μπορει να πινει νερακι τωρα που ξεκινησαμε τι ρυζαλευρο..  Ειναι το πρωτο μου με συζηγο ναυτικο και τις οικογενειες μας να μενουν εκτος Αθηνων.. Τηρω τις συμβουλες της γιατρου κατα γραμμα.. Μεχρι τωρα! Μετα το ρυζαλευρο συμπληρωνουμε λιγο γαλα.. Χθες δεν ηθελε.. Οποτε σκεφτηκα για να μην διψαει να δωσω λιγο νερακι.. Αν ηπιε 3-4 σταγονες ειναι ζητημα! Εκτος αυτου μου "πνιγηκε" κ τρομαξα.. Τι κανω αν δεν θελει το συμπληρωμα(γαλα) μετα το ρυζαλευρο?? Με 90ml κρεμα θα χορτασει?? Δεν θα διψαει μετα χωρις γαλα κ ουτε νερο??

 

Εγώ το είχα πολύ άγχος το νερό. Όταν ξεκινήσαμε στέρεες τροφές και έπρεπε να πίνει και νερό, έπινε με το σταγονόμετρο. Σε κάποια φάση είχα πειστεί ότι θα πάθει αφυδάτωση αφού περνούσαν μέρες και δεν είχε πιει καθόλου. Το είπα στον παιδίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου, όταν διψάσει θα πιει. Τον κάλυπταν σε θέμα υγρών το γάλα, οι σούπες και οι κρέμες. Επίσης και μένα στην αρχή όλο πνιγόταν. Μια φορά πνίγηκε με νερό μπροστά στον παιδίατρο, ο οποίος δεν αντέδρασε καθόλου, συνέχισε να γράψει ήρεμος στο βιβλιάριο, οπότε κατάλαβα ότι δεν υπάρχει θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν δεν ήθελε γάλα μάλλον πάει να πει πως χόρτασε. Προσωπικά για αρχή 90 μλ μου ακούγονται μία χαρά χορταστικα. :-D

Το νερό δεν είναι απαραίτητο να το δίνεις αμέσως μετά αν δεν θελει. Δοκίμασε μετα από λίγη ώρα ξανά και ξανά. Αν διψαει θα πιει. Μην ξεχνάς είναι κάτι νέο για κεινον και σχετικά άγευστο. Δως του  χρόνο να το συνηθίσει. 

   Επειδη ανεφερες πως ''πνιγηκε'' το νερό πως του το δίνεις? 

Το νερακι το δινω σε μικρο μπιμπερο (avent) με πιπιλα ελεγχομενης ροης στο 1! Ενω το γαλα του το πινει στο 3! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...