Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτήσεις προς Ένωση Μαιευτήρων - Γυναικολόγων Ελλάδας


Recommended Posts

Στείλαμε επιστολή (εμαιλ) στην Ένωση Μαιευτήρων - Γυναικολόγων Ελλάδας.

 

στόχος είναι η συνομιλία με κάποιον εκπρόσωπο έτσι ώστε να διευκρινιστούν διάφορα θέματα, τα οποία υπάρχει ανάγκη να απαντηθούν απο έναν φορέα τέτοιου είδους, για την καλύτερη ενημέρωση των γονέων.

 

Στόχος είναι να ενημερωθούν έτσι ώστε να ξέρουν τι είναι δεοντολογικό, να απαιτούν απο τον Μαιευτήρα Γυναικολόγο τους.

 

Θα θέλαμε, εάν μπορείτε να γράψετε τις δικές σας απορίες που αφορούν τους Μαιευτήρες - Γυναικολόγους, έτσι ώστε να μεταβιβαστούν.

 

 

Ηδη στην λίστα υπάρχουν τα θέματα

 

 

Επισιοτομή

δεν είναι πάντα αναγκαία και έτσι ώστε να αποφευχθεί η χρήση της είναι απαραίτητο ο θεράπων ιατρός να προβεί σε διάφορες μεθόδους για την αποφυγή της. Είναι αντιδεοντολογική η συστηματική χρήση της.

Προσπαθεί με κατάλληλούς τρόπους να την αποφύγει το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικολόγων μαιευτήρων?

 

Καισαρική

Τι πρέπει να απαιτούν οι μελλοντικοί γονείς -

Ποιές συγκεκριμένες περιπτώσεις απαιτούν την χρήση καισαρικής και ποιές όχι? Είναι κατανοητό ότι ο γιατρός είναι αυτός που το αποφασίζει, αλλά σε γενικό πλαίσιο σίγουρα υπάρχουν κάποιες γραμμές τις οποιες πρέπει να ακολουθούν οι γιατροί - ποιές είναι αυτές?

 

Θηλασμός

Γυναικολόγοι/Μαιευτήρες και πολιτική τους για τον θηλασμό - πόσο επηρεάζουν θετικά την μέλλουσα μητέρα? Είναι ενημερωμένοι οι γυναικολόγοι/μαιευτήρες για τις συστάσεις του ΠΟΥ, και είναι καθήκον τους να τις προωθήσουν ενεργά με τις συμβουλές τους στις συναντήσεις με την μέλλουσα μητέρα?

Είναι ενημερωμένοι για αυτό εάν είναι έτσι?

Τίθεται θέμα καταγγελίας γυναικολόγων/μαιευτήρων που δεν υποστηρίζουν με τον δέοντα τρόπο την μέλλουσα μητέρα να ακολουθήσει αυτό το βήμα ή αντιθέτως ενθαρύνουν την χρησιμοποίηση συμπληρώματος στις συναντήσεις τους με τις μέλλουσες μητέρες?

Ποια είναι η άποψη του γυναικολόγου/μαιευτήρα απέναντι σε μαιευτήριο το οποίο δεν τηρεί τις συστάσεις του ΠΟΥ?

 

Αμοιβή

Διαφορετικά μέτρα και σταθμά σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, όσον αφορά την αμοιβή για φυσικό τοκετό και καισαρική.

Υπάρχουν οδηγίες της ένωσης προς τους Γυναικολόγους Μαιευτήρες ή η τιμολόγηση της αμοιβής εξαρτάται απο τον κάθε ένα ξεχωριστά?

Πώς σχετίζεται η αμοιβή του Γυναικολόγου/Μαιευτήρα με την αμοιβή του μαιευτηρίου ?

 

Τα θέματα αυτά δεν έχουν ακόμα μεταβιβαστεί, θα μεταβιβαστούν όταν ολοκληρωθεί η συγκέντρωσή τους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικός τοκετός

 

Ποιές οι ενέργειες του συλλόγου για την προάσπισή του;;

Ποιές οι ενέργειες του συλλόγου ενάντια στο "νοσοκομειακό" και τελείως απαράδεκτο περιβάλλον των δημόσιων/ιδιωτικών νοσοκομείων-μαιευτηρίων;;

Ποιές οι ενέργειες του συλλόγου για την προάσπιση των δικαιωμάτων της γυναίκας στον αξιοπρεπή φυσικό τοκετό και όχι δεμένη σε κρεββάτι με τα πόδια όρθια και καλωδιομένη;; (αυτό δεν ξέρω πώς αλλιώς να το διατυπώσω...).

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: τι ειναι η επισιοτομή;

 

Περινεοτομή (επισιοτομή). Είναι η τομή, που γίνεται με τοπική νάρκωση -εκτός και αν έχει προηγηθεί επισκληρίδιος- στην περιοχή του περινέου

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: τι ειναι η επισιοτομή;

 

Περινεοτομή (επισιοτομή). Είναι η τομή, που γίνεται με τοπική νάρκωση -εκτός και αν έχει προηγηθεί επισκληρίδιος- στην περιοχή του περινέου

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

όχι.

αλλά όπως είδα τον υπεύθυνο σε μια εκπομπή τελευταία,...

κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι εύκολο να υπάρξει συνεννόηση...... δεν ξέρω... σιγά σιγά, όμως, κούτσα κούτσα, θα προχωρήσουμε.

όλα θα πάρουν τη σειρά τους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μήπως αν το κοινοποιούσες στον ιατρικό σύλλογο (στον οποίο απ'όσο ξέρω υπάγονται) είχες τίποτα αποτελέσματα;

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

θέλει λίγο ψάξιμο και συνεργασία και με το συνήγορο του πολίτη,....

δυστυχώς λόγω του ότι δεν έχουμε ακόμα έσοδα, και δουλεύουμε όλοι και σε άλλες δουλειές, προχωράνε όλα αργά και όχι γρήγορα όσο θα το θέλαμε :? ...

έχω δεσμευθεί όμως ότι το θέμα θα τεθεί.

 

περισσότερο απο όσα ακούω απο όλες τις πλευρές, είναι θέμα ενημέρωσης παρά παρέμβασης των φορέων αυτών. Δηλαδή οι γονείς είναι αυτοί που έχουν την δύναμη να απαιτήσουν κάποια πράγματα, αρκετοί φορείς σηκώνουν ψηλά τα χέρια.

Επίσης γιατο θέμα της καισαρικής οι μαιευτήρες επαναπαύονται στην άποψη που εξέφρασε ένας γιατρός στην ΝΕΤ σε εκείνη την εκπομπή:

αφού μας το ζητάνε (την σχεδιασμένη καισαρική) δεν μπορούμε να τους το αρνηθούμε, - και στην ερώτηση της παρουσιάστριας για το εάν θα έπρεπε και να μπεί και κάποιος στην μέση και να συμβουλεύει τις μητέρες δεν μπόρεσε να απαντήσει - ..... (.....)..

 

πρέπει να μιλήσουμε με τον πρόεδρο του συλλόγου ο οποίος υποστηρίζει αυτές τις απόψεις (αυτές που γράφουμε εδώ) - το πρόβλημα είναι περισσότερο ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτά, και όλα τίθονται στην δικαιοδοσία του γιατρού και τι αποφασίζει στην εκάστοτε στιγμή.

ο σύλλογος αυτός πχ δεν μπορεί να εποπτεύσει τους γιατρούς στο τι κάνουν και ούτε μπορεί κάποιος να αφαιρέσει πχ την άδεια του γιατρου εάν δεχτεί να κάνει κάτι που του ζητάει η ίδια η μητέρα να κάνει, ή εάν του πεί κάποιος κάτι μπορεί να το ρίξει στα ιατρικά θέματα.....

 

δεν είναι μικρά τα θέματα αυτά και σίγουρα δεν είναι απλά.... :(

 

σίγουρα θα απευθυνθούμε και στον ιατρικό σύλλογο πάντως. για κάποια οδηγία, κάτι. !!....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μαρία καθαρά ενημερωτικά θα σου πώ οτί ο πρόεδρος του ιατρικού συλλόγου είναι γυναικολόγος (συνταξιούχος) και πολύ καλός απ' όσο ξέρω καθότι ήταν ο γυναικολόγος της μαμάς μου. Ίσως μπορεί να το κινήσει λίγο, πότέ δεν ξέρεις......

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις, εγώ θα ήθελα να μας απαντήσουν σε μία ακόμη, που αφορά την παρουσία του μπαμπά στην αίθουσα τοκετού.

Ο γιατρός μας είπε, ότι φέτος (το 2007) η εν λόγω Ένωση αποφάσισε να μην παρευρίσκεται ο πατέρας στην αίθουσα τοκετού και έτσι, ούτε και ο άντρας μου μπορεί να παραστεί. Αυτό -είπε- το αποφάσισαν για διάφορους λόγους (δεν το άντεχε τελικά ο πατερας, επηρέαζε τη μετέπειτα σεξουαλική σχέση του ζευγαριού κλπ) και ότι πλέον ισχύει σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια.

Εγώ θα ήθελα να μας ενημερώσουν επίσημα, αν τελικά η Ένωση Ελλήνων Μαιευτήρων-Γυναικολόγων ευθύνεται για την απόφαση αυτή ή απλά αυτό το επικαλούνται οι γυναικολόγοι για να είναι καλυμμένοι.

GVxl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις, εγώ θα ήθελα να μας απαντήσουν σε μία ακόμη, που αφορά την παρουσία του μπαμπά στην αίθουσα τοκετού.

Ο γιατρός μας είπε, ότι φέτος (το 2007) η εν λόγω Ένωση αποφάσισε να μην παρευρίσκεται ο πατέρας στην αίθουσα τοκετού και έτσι, ούτε και ο άντρας μου μπορεί να παραστεί. Αυτό -είπε- το αποφάσισαν για διάφορους λόγους (δεν το άντεχε τελικά ο πατερας, επηρέαζε τη μετέπειτα σεξουαλική σχέση του ζευγαριού κλπ) και ότι πλέον ισχύει σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια.

Εγώ θα ήθελα να μας ενημερώσουν επίσημα, αν τελικά η Ένωση Ελλήνων Μαιευτήρων-Γυναικολόγων ευθύνεται για την απόφαση αυτή ή απλά αυτό το επικαλούνται οι γυναικολόγοι για να είναι καλυμμένοι.

 

Σε αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω το εξής: Κάνουν καισαρική χωρίς κανένα λόγο επειδή απλά το ζητούν οι μητέρες αλλά οι σύζυγοι δεν μπορεί να είναι παρόντες αν το ζητήσουν οι μητέρες;;;; Γιατί γίνονται διακρίσεις σε αυτά που ζητούν οι μητέρες; Μήπως αν το χρεώναν παραπάνω κι αυτό, να γινόταν νόμιμο και σωστό(ειρωνικά πάντα!);; Τελικά τι απο αυτά που ζητούν οι μητέρες μπορεί να γίνει; Αυτό που στοιχίζει ακριβότερα;

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...