Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μανουλες καλησπερα!Προσφατα επεσα πανω στα παιδικα επιπλα Λαρο.

Και μου αρεσαν πολυ.

 

Προβληματιζομαι ομως με το κοστος.Δεν ξερω καθολου το κοστος.

 

Μηπως γνωριζει καμια μαμα σε τι τιμες κυμαινονται αυτα τα επιπλα.Αν καποια ξερει,ας μου δωσει καποια ιδεα για τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι ακριβότερα από το μέσο όρο. Είναι όμως από ατόφιο ξύλο, ενώ τα άλλα (neoset, modeco, ikea ) δεν είναι, οπότε θεωρείς ότι θα κρατήσουν περισσότερο. Επειδή είναι ξύλο, βάφονται, επιδιορθώνονται, τρίβονται αν φθαρούν. Κατά την περίοδο των εκπτώσεων βγάζουν τις περισσότερες φορές ένα σχέδιο σε έκπτωση, οπότε είναι ευκαιρία. Εγώ έδωσε για δύο υπνοδωμάτια (κρεβάτι, σετ γραφείο επί 2), περίπου 4500 ευρώ, και ήταν με έκπτωση 40%. Προ κρίσης, εννοείται. Το ίδιο σχέδιο το αγόραζα 1500 ευρώ από την Modeco, για να έχεις μία σύγκριση.

 

Επίσης είναι Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

καληπερα κ απο μενα.

πραγματι τα επιπλα laro ειναι απο πολυ καλη ποιοτητα.μασιφ ξυλο κ βαφεσ στα χρωματα με βαση το νερο ( οσο γινεται)..

εχει τη δυνατοτητα να τα μετατρεψεισ σε αλλεσ διαστασεισ και ακομη να τα αναδιαμορφωσεισ (πχ κουκετα σε 2 ανεξαρτητα) οποτε θελεισ.εχω παρει κρεββατακι,καλογερο και τραπεζακι..

ειμαι πολυ ευχαριστημενοσ.συναμα οι πωλητριεσ ειναι εξυπηρετικεσ κ με γνωσεισ του αντικειμενου.αξιζει μια επισκεψη απο κοντα...

το site einai νομιζω http://www.laro.gr.

α..α... νομιζουν κανουν και επισκεψη μελετης στο χωρο σου δωρεαν!! αν το ζητησεισ.τοχει κανει μια φιλη μου...

βεβαια οι τιμεσ ειναι τσιμπημενες,οστωσο τωρα με την κριση πρεπει ναχουν αλλαξει...

α..α στο καταστημα μεταμορφωσησ λειτουργει κ stock!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους πραλαλησαντες. Ειναι τελεια, ειμαι πολυ ευχαριστημενη, πολυ ομορφα και γερα. Σε ολα τα σχεδια βαζουν εκπτωσεις. Εγω τα εχω παρει σταδιακα τα επιπλα, παντα σε περιοδο εκπτωσεων. Κοστιζουν ομως πολυ. Αλλα μεταμορφωνουν το χωρο και αντεχουν. Ενα μικρο ξεθωριασμα απο τον ηλιο ( αν τα βαραει απευθειας ο ηλιος οπως στο δικο μας παιδικο) το εχουμε παντως στα εντονα χρωματα (λαχανι και γαλαζιο). Στα βιδωνουν και στον τοιχο αν θες, κι εγω ηθελα οπωσδηποτε. Καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πράγματι όμορφα έπιπλά, αλλά πολύ ακριβά!!! Μία σύνθεση που τελικά αγόρασα από Modeco ? 650, στη Laro μου ζητούσαν ? 1400 στις προσφορές τους.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα περισσότερα χρήματα για κάτι που βρίσκεις από άλλες εταιρείες σε καλή ποιότητα και στο 1/3 της τιμής, ειδικά για το παιδικό δωμάτιο, που θα πρέπει να το αλλάξεις σε 7-8 χρόνια που το παιδάκι θα γίνει εφηβάκι και θα βαρεθεί τα ίδια έπιπλά στο δωμάτιό του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την epang, είχα παει και εγώ να ρωτήσω και εβγαινε μια κουκέτα 1.500 ευρώ ενώ σε άλλη εταιρεία έβρισκα κουκέτα κάτω από 1000 ευρώ, εννοείται ξύλο το οποίο το έβαφες ότι χρώμα ήθελες!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Συμφωνώ απόλυτα με την epang, είχα παει και εγώ να ρωτήσω και εβγαινε μια κουκέτα 1.500 ευρώ ενώ σε άλλη εταιρεία έβρισκα κουκέτα κάτω από 1000 ευρώ, εννοείται ξύλο το οποίο το έβαφες ότι χρώμα ήθελες!

 

Είσαι σίγουρη ότι επρόκειτο για μασίφ ξύλο;

Γιατί όταν έψαξα, δηλαδή το 2011 και τον Ιανουάριο του 2013, διαπίστωσα ότι μασίφ ξύλο χρησιμοποιούν οι laro, lifetime, cocomat, only green.

Link to comment
Share on other sites

Από τη λαρό αγοράσαμε πριναπό δύο χρόνια μονό κρεβάτι που φέτος το μετατρέψαμε σε διπλή κουκέτα. Το κόστος του μονού κρεβατιού είναι 600 ευρώ και της κουκέτας 1500 ευρώ. Οι τιμές αυτές δεν περιλαμβάνκυν στρώμα. Η κουκέτα μετατρέπεται σε δυο κρεβάτια με 100 ευρώ.

Θεωρώ τις τιμές της λαρό συγκρίσιμες με τις αντίστοιχες εταιρειών που χρησιμοποιούν μασίφ ξυλεία. Είναι βέβαια σχεδόν διπλάσιες από τις τιμές εταιρειών που χρησιμοποιούν μελαμίνη, mdf κλπ. Είναι μια επιλογή που πρέπει να κάνει κανείς. Εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε αυτήν την επένδυση για το κρεβάτι (όχι για βιβλιοθήκη, γραφείο κλπ) διότι: 1) το παιδί περνάει σε αυτό το χώρο 10 ώρες και θέλουμε να έρχεται σε επαφή με όσο το δυνατόν πιο φυσικά υλικά, 2) γιατί το μασίφ ξύλο είναι ανθεκτικό υλικό και προσδοκώ το κρεβάτι να αντέξει μέχρι ο γιος μου να πάει στρατιώτης.:-P

Οσους ξέρω που αγόρασαν κρεβάτι από μασίφ ξύλο, μεταξύ των οποίων και οι γονείς μου για εμένα και τα αδέρφια μου, έχουν ακόμη το κρεβάτι. Μόνο στρώμα πρέπει να αλλάζουμε κάθε 8-10 χρόνια λόγω ακάρεων.

Επομένως θεωρώ ότι το ξύλινο κρεβάτι είναι, πέραν από ποιοτική, και αποδοτική επένδυση.

Για τη λαρό έχω να πω τα εξής: ελληνική εταιρεία, διαθέσιμη για σέρβις ή όποια άλλη εξυπηρέτηση χρειαστεί (π.χ βάψιμο, μετατροπές, προσθήκες συρτάριου ή ουρανού), συνέπεια στους χρόνους παράδοσης, ευγενικά συνεργεία, πολύ καλές κι έμπειρες οι κυρίες στην εξυπηρέτηση. Το τελευταίο ειδικά μας έκανε να αποφασίσουμε υπέρ της λαρό. Δεν πρόκειται για πωλήτριες που ξεπετάνε τον πελάτη ή ενδιαφέρονται μόνο για τον τζίρο. Ζητάνε την κάτοψη του δωματίου και σου σχεδιάζουν τις πιθανές θέσεις των επίπλων στο χώρο σου, υποβάλλοντας μια ολοκληρωμένη πρόταση. Και το κάνουν αυτό, ακόμα κι αν έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν θα αγοράσεις τίποτε άλλο πέραν του κρεβατιού.

Το μόνο που με ξένισε είναι ότι δεν έχει γίνει καμία μείωση τιμών. Χρησιμοποιούν για διαφημιστικούς λόγους δυο τρικ. Το ένα είναι η έκπτωση 10 τοις εκατό, αλλά αφορά μόνο στην τιμή μετρητοίς. Το άλλο είναι ΄΄η βαφή natura=20% φθηνότερη ΄΄. Ομως η έκπτωση αφορά μόνο στο κόστος βαφής και συνεπάγεται διαφορά 70-200 ευρώ στην τελική τιμή. Σημειωτέον το αισθητικό, ίσως και ποιοτικό, αποτέλεσμα της βαφής natura είναι υποδεέστερο της κλασικής βαφής.

 

Αυτά! Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι όμορφα έπιπλά, αλλά πολύ ακριβά!!! Μία σύνθεση που τελικά αγόρασα από Modeco ? 650, στη Laro μου ζητούσαν ? 1400 στις προσφορές τους.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα περισσότερα χρήματα για κάτι που βρίσκεις από άλλες εταιρείες σε καλή ποιότητα και στο 1/3 της τιμής, ειδικά για το παιδικό δωμάτιο, που θα πρέπει να το αλλάξεις σε 7-8 χρόνια που το παιδάκι θα γίνει εφηβάκι και θα βαρεθεί τα ίδια έπιπλά στο δωμάτιό του.

 

Για το ότι είναι ακριβά θα συμφωνήσω. Όμως α. η ποιότητα είναι μασίφ ξύλο, με όλα τα θετικά του (τρίβεται, ξαναβάφεται, επισκευάζεται κλπ) και β. ο σχεδιασμός είναι απλός και λιτός, και οι διαστάσεις τέτοιες που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μεγάλο παιδί και από ενήλικα.

Βασικά αυτά τα έπιπλα δεν τα αλλάζεις, γι αυτό βγάζουν τα λεφτά τους. Αν είναι να τα αλλάξεις σε 7-8 χρόνια, τότε πραγματικά δεν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρυσι τέτοια εποχή ξεκίνησα να ψάχνω έπιπλα παιδικού δωματίου. Ήθελα να αγοράσω μασίφ ξύλο κρεβάτι, βιβλιοθήκη, γραφείο και λόγω του ότι το δωμάτιο του παιδιού είναι σχετικά μικρό, θέλαμε να αγοράσουμε κρεβάτι κουκέτα με παιδότοπο στο κάτω μέρος. Μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε στα Έπιπλα Βασιλειάδη και στη Laro. Και οι δύο αξιόλογες ελληνικές εταιρείες με εξαιρετικής ποιότητας υλικά και βαφές και με εγγύηση και service για μια ζωή. Ο μικρός ήθελε την κουκέτα πειρατικό καράβι, με πολλά ξύλα, υφάσματα και λοιπά που ανέβαζαν την τιμή στη Laro στα 3.600. Θεωρήσαμε υπερβολικά τα χρήματα (βεβαίως τα αξίζουν!!!) κι έτσι τελικά επιλέξαμε το Βασιλειάδη. Να σας πω ότι για όλα μαζί, δηλ. κουκέτα (και με τα υφάσματα, τα επιπλέον διακοσμητικά κλπ.), γραφείο, βιβλιοθήκη (όλα από μασίφ ξύλο), στρώμα και καρέκλα γραφείου πληρώσαμε 1.850 ? (το ποσό ήταν μεγαλύτερο, πληρώσαμε όμως μετρητοίς και μας έκανε 30% έκπτωση). Βέβαια, αν μπορούσα να πληρώσω 3.600 μόνο για την κουκέτα από τη Laro, μάλλον θα το έκανα, διότι όντως είναι εξαιρετικά έπιπλα. Πάντως, δηλώνω πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα και την αισθητική του Βασιλειάδη και τους συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι επρόκειτο για μασίφ ξύλο;

Γιατί όταν έψαξα, δηλαδή το 2011 και τον Ιανουάριο του 2013, διαπίστωσα ότι μασίφ ξύλο χρησιμοποιούν οι laro, lifetime, cocomat, only green.

 

Θεωρώ πως ναι, παρακάτω μια κοπέλα είπε και για τον Βασιλειάδη επίσης, τον οποίο προφανώς δεν ήξερες επίσης. Εγώ είπα πως αυτός δεν είναι αλυσίδα, ούτε κανείς πολύ γνωστός, ήταν απλά ένας κατασκευαστής στην περιοχή! Τα είδα, μου φάνηκε ξύλο και βαφόταν σε διάφορα χρώματα που μας έδειξε! Αν ήταν κάτι άλλο δεν θα βάφονταν, σωστά?

Τι να σου πω, δεν ξέρω, δεν είμαι και ειδική!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, παρακάτω μια κοπέλα είπε και για τον Βασιλειάδη επίσης, τον οποίο προφανώς δεν ήξερες επίσης. Εγώ είπα πως αυτός δεν είναι αλυσίδα, ούτε κανείς πολύ γνωστός, ήταν απλά ένας κατασκευαστής στην περιοχή! Τα είδα, μου φάνηκε ξύλο και βαφόταν σε διάφορα χρώματα που μας έδειξε! Αν ήταν κάτι άλλο δεν θα βάφονταν, σωστά?

Τι να σου πω, δεν ξέρω, δεν είμαι και ειδική!!

 

Τα είχα ψάξει πάρα πολύ όλα πριν από 1 χρόνο. Ο Βασιλειάδης είναι μια οικογενειακή επιχείρηση εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Τα τελευταία χρόνια πέρασε στο γαμπρό του (σύζυγο της κόρης του Βασιλειάδη) και στα δυο του αγόρια. Τα ξύλα είναι μασίφ, βάφονται, αλλάζουν από κουκέτα σε μονό και έχεις service mia ζωή! Ο Βασιλειάδης, προφανώ, λόγω της κρίσης έριξε τις τιμές του. Πριν από 3 χρόνια δεν θα έκανε 30% έκπτωση σε πληρωμή μετρητοίς. Μπορείτε να μπειτε στο site τους να δείτε σχετικά.

http://www.vasiliadis.gr/

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, παρακάτω μια κοπέλα είπε και για τον Βασιλειάδη επίσης, τον οποίο προφανώς δεν ήξερες επίσης. Εγώ είπα πως αυτός δεν είναι αλυσίδα, ούτε κανείς πολύ γνωστός, ήταν απλά ένας κατασκευαστής στην περιοχή! Τα είδα, μου φάνηκε ξύλο και βαφόταν σε διάφορα χρώματα που μας έδειξε! Αν ήταν κάτι άλλο δεν θα βάφονταν, σωστά?

Τι να σου πω, δεν ξέρω, δεν είμαι και ειδική!!

 

Καλημέρα!

Τυχαίνει να ξέρω τον Βασιλειάδη. Τα παιδικά μας κρεβάτια τα είχαν αγοράσει από τον Βασιλειάδη οι γονείς μας στα μέσα της δεκαετίας του 1980. Είναι από σουηδική ξυλεία, τα έχουμε κακομεταχειριστεί ως παιδιά, τα έχουμε τρίψει και βάψει άπειρες φορές και αντέχουν ακόμη σαν καινούρια. Είχαμε περάσει από το μαγαζί αυτό το 2011, αλλά είχαμε κάπως μπερδευτεί γιατί μας είπε ότι είχε μοντέλα από μασίφ ξύλο, από καπλαμά και συνθετικά. Θεωρήσαμε μειονέκτημα το ότι κατά κάποιον τρόπο δεν έμεινε πιστός στην επιλογή της μασίφ ξυλείας και καταλήξαμε στη λαρό. Μετά όμως από τη θετική εμπειρία της cat eyes, οπωσδήποτε θα ξανά περάσουμε από τον Βασιλειάδη για γραφείο και βιβλιοθήκη.

 

Οπωσδήποτε βέβαια δεν γνωρίζω όλους τους κατασκευαστές επίπλων. Χρειάζεται όμως προσοχή γιατί και οι μελαμίνες βγαίνουν σε διάφορα χρώματα (βλ. Νεοσετ). Καλό είναι να ζητούμε πιστοποιητικό για τη σύσταση των επίπλων μας, ώστε να είμαστε σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα για τα έπιπλα από ξύλο.

Είχα κάνει μεγάλη έρευνα το 2011 και, μεταξύ άλλων, είχα διαβάσει μελέτες (στο Internet) από το ΤΕΙ Επίπλου στη Θεσσαλία. Οι μελέτες αυτές αναφέρονταν στις μηχανικές ιδιότητες του κάθε είδους ξύλου, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του, την κατάταξή του στη μαλακή ή σκληρή ξυλεία και στα αποθέματα παγκοσμίως. Με την καχυποψία μου να έχει φτάσει ταβάνι, ήμουν έτοιμη να αναθέσω την κατασκευή κρεβατιού σε γνωστό ξυλουργό από την Καλαμάτα.

Ο συγκεκριμένος όμως χρειαζόταν 6-8 μήνες για την παράδοση γιατί είναι πολύ προσεκτικός με τη δουλειά του (επεξεργάζεται το ξύλο, το περιμένει δύο μήνες μήπως ανοίξει, το βάφει, ξανά περιμένει κοκ). Δυστυχώς όμως αυτό το χρονικό διάστημα ήταν πολύ για εμάς.

Από όλη αυτήν την αναζήτηση έμαθα τα εξής για τις τιμές (και παρακαλώ όποιον γνωρίζει οτιδήποτε να το καταθέσει, γιατί είναι κρίσιμο να ξέρουμε τι πληρώνουμε και να μην μας εξαπατούν):

Α. Οι εταιρίες που ανέφερα χρησιμοποιούν σουηδική ξυλεία, πεύκο, ξύλο cotto από την Ακτή Ελεφαντοστού και λεύκη αμερικάνικη. Αυτά ανήκουν στη λεγόμενη σκληρή ξυλεία και έχουν το πλεονέκτημα να έρχονται από το εξωτερικό ως ΄ίσια κομμάτια΄. Ετσι τα επεξεργάζονται ευκολότερα (δηλαδή τρίψιμο, χρώματα, γυάλισμα), χρειάζονται λιγότερες εργατοώρες (με εξαίρεση το πεύκο που θέλει λόγω των ρόζων περισσότερα χέρια στο βάψιμο) και έτσι χαμηλότερο το τελικό κόστος.

Το κόστος αυτών των ξύλων είναι διπλάσιο από καπλαμά, μελαμίνη κλπ.

Β. Υπάρχει η οξιά, που χρησιμοποιεί η COCOMAT. Η οξιά είναι καλύτερη ποιοτικά από τα προηγούμενα ξύλα. Είναι πολύ πιο ανθεκτική, σχεδόν άτρωτη στα μαμούνια και πραγματικά αθάνατη. Κανονικά θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον 50% πάνω από τα προηγούμενα ξύλα κι είναι εντυπωσιακό που η COCOMAT δίνει τόσο ανταγωνιστική τιμή.

Γ. Καρυδιά. Προσοχή γιατί ελληνική καρυδιά δεν υφίσταται σχεδόν και τα αποθέματά της έχουν την αξία χρυσού. Η καρυδιά που κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι αφρικανική και η τιμή της είναι διπλάσια από τα ξύλα της Α Κατηγορίας.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι. Είχα κάποτε πέσει θύμα με έπιπλο (από την εποχή του γάμου μου) που ήταν υποτίθεται από καρυδιά και ... Δια χειρός. Από τότε, φυσάω και το γιαούρτι. Οσα έγραψα είναι από μνήμης. Επειδή δεν σχετίζομαι με το χώρο αυτό ίσως να έχω παρεξηγήσει κάποια πράγματα, οπότε ... θα χαρώ να διαβάσω τις τοποθετήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε τώρα έπιπλα lifetime (κούνια-κρεβατάκι και μια μικρη βιβλιοθήκη) και είμαι σε αναζήτηση κανονικού κρεβατιού.

Η διαφορά των lifetime, laro, cocomat σε σχέση με βασιλειάδη πχ, που αναφέρθηκε ως οικονομικότερη επιλογή, είναι το design και η αισθητική, τουλάχιστον για το δικό μου γούστο, γι' αυτό και η διαφορά στις τιμές.

Από την άλλη είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την λαρο απ' όπου και πήραμε προσφορά, για τον χρόνο που μας διάθεσαν, την ευγένεια, τις ωραίες ιδέες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

 

Εμείς πήραμε Laro μόνο κρεβάτι σειρά Tili με συρόμενο από κάτω που ανεβαίνει στο ύψος του κρεβατιού. Με προστατευτικό πλαϊνό 2 και με μαξιλάρι προστατευτικό για το κεφαλάρι. Στρώμα media Strom για το συρόμενο και elite Strom ανεξάρτητα ελατήρια στο πάνω. Μασιφ ξύλο σε ουδέτερο φυσικό χρώμα πωλείται λογο μετακόμιση. αν ενδιαφέρεστε στειλτε email [email protected] μπορώ να συνενοηθω με την εταιρία για τη μεταφορά συναρμολόγηση στο χώρο σας. Το τηλ μου 6936805285 συγνώμη αλλά δεν χειριζομαι καλά το ίντερνετ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...