Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντό μηριαίο και βραχιόνιο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αχ τα ίδια μου ελεγαν και εμένα μονο που δεν τρελάθηκα τοτε. Νομίζω ολα αυτα τα εχουν κάνει μόδα. Μιλαω απο την προσωπική μου ιστορια και με το χερι στην καρδια. Αχ να εχεις ενα υγειεστατο μωρακι και να κανεις αμνιοπαρακεντηση και να το γεννήσεις πρόωρα ?ΓΙΑΤΙ? Πως να τα πάρουν, ειναι ευθυνόφοβοι . Το θεμα ηταν απλο κοντή εγω, μικρόσωμο το μωρό μου.

 

Σ ευχαριστώ να είσαι καλά!!!Κι εγώ αυτο πιστεύω..οκ υπάρχει ο μέσος όρος που δίνει τις φυσιολογικές τιμές αλλά υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις!Ύπαρχουν ψηλοί,κοντοί ή απόλυτα φυσιολογικοί με λίγο κοντά πόδια δεν νομίζω οτι είναι φοβερό!

 

Μα δεν της λένε απλά ότι είναι μικρό το μωρό. Της λένε για συγκεκριμένα οστά που είναι αναλογικά πιο κοντά από το αναμενόμενο για την εβδομάδα που βρίσκεται. Και μένα μου έλεγε η γιατρός ότι έχω μικρό μωρό (47 εκατοστά γεννήθηκε), αλλά ήταν απόλυτα συμμετρικό. Κι εμείς κι οι δυο γονείς κοντοί είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κ εγω 1.60 μετα βιας δε περιμενα να βγαλω ντερεκια... Αλλο αυτο... :D

καλησπερα κοριτσι μου!!μην τρελενεσαι....το συνδρομο down θα φαινοταν απο την αυχενικη και απο το pappA και τη β!επιπεδου(ετσι πιστευω,γιατι ετσι μου χε πει και η γυναικολογος μου αλλα και η εξειδικευμενη υπερηχογραφιστας-εμβρυολογος που μου εκανε και τις 2 εξετασεις).επισης καθε γυναικολογος στην καθιερωμενη μηνιαια επισκεψη κανει δικες του μετρησεις στον υπερηχο και σου λεει αν εξελισεται καλα η εγκυμοσυνη( παλι ετσι τουλαχιστον κανει η δικια μου).και τελος στην doppler τσεκαρουν την αιματωση των αγγειων, του πλακουντα και του ομφαλιου λωρου(αυτο το ξερω πολυ καλα,γιατι εμενα το μωρο μου εχει πνευμονικη αρτηρια ηπιως διατεταμενη εν συγκριση με την αορτη και η εμβρυολογος που μου εκανε τη β!επιπεδου μου ειπε οτι θα επανεξετασει την καρδια μαζι με τη doppler οπου ειναι ο τελευταιος μεγαλος υπερηχος και εξεταζεται η αιματωση,αφου φυσικα με παρεπεμψε σε εμβρυοκαρδιολογο στην αθηνα για σιγουρια και επιβεβαιωση.ημαρτον!γιατι σ'εχουν κανει τοσο χαλια οι αθεοφοβοι??απορω ομως.στη γυναικολογο σου δεν της εκανε εντυπωση που τωρα στο τελος προεκυψε κατι τετοιο:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:?αυτη δεν εβλεπε τοσο καιρο κατι:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:?μηπως να το ψαξεις λιγο καλυτερα?φυσικα κανε επανεξεταση σε ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ αυτη τη φορα:wink::wink::wink::wink::wink:!!!!!μην εμπιστευεσαι ευκολα!κανε αναζητηση στο φορουμ μηπως βρεις καποιο γιατρο ή ψαξε στο google για εμβρυολογους.επιπλεον κρατας απο οικογενεια γιατρων,καπου θα μπορεσουν να σε κατευθυνουν.απλα να ενεργησεις γρηγορα και με ψυχραιμια.σε καταλαβαινω απολυτα αφου εχω περασει παρομοια αγωνια με διαφορετικο θεμα οπως προανεφερα~!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν της λένε απλά ότι είναι μικρό το μωρό. Της λένε για συγκεκριμένα οστά που είναι αναλογικά πιο κοντά από το αναμενόμενο για την εβδομάδα που βρίσκεται. Και μένα μου έλεγε η γιατρός ότι έχω μικρό μωρό (47 εκατοστά γεννήθηκε), αλλά ήταν απόλυτα συμμετρικό. Κι εμείς κι οι δυο γονείς κοντοί είμαστε.

Αυτό ακριβώς λέω κι έγω...κι εμένα μου βγάζανε μεγάλο κεφάλι,μικρά πόδια,μικρή κοιλιά, αλλά ηταν απόλυτα συμμετρικός οταν γενννήθηκε.Ασε που τον βγάζανε 3800 κι ήτανε 4600.Εγω απλά πιστεύω οτι οι μετρήσεις στους υπέρηχους παίζουνε,ειδικά στο doppler που το μωρο είναι τόσο μεγάλο και δύσκολο να μετρηθεί..και άλλοι είναι οι λόγοι για τους οποίους γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πάντως είναι, ότι το κοντό μηριαίο και βραχιόνιο είναι δύο εκ των επτά δεικτών για down.

Στη θέση σου θα επαναλάμβανα αύριο το doppler κάπου αλλού και αν συνέχιζε να υφίσταται το πρόβλημα θα το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά να κάνω αμνιοκέντηση, μόνο και μόνο για να ησυχάσω, γιατί στην τελική άλλη απόφαση στην εβδομάδα που είσαι δεν μπορείς να πάρεις.

Σίγουρα όμως είναι περίεργο, ότι ξαφνικά στην 33η εβδομάδα εμφανίστηκε το θέμα...

όλα να πάνε καλά και να είναι μόνο μία λάθος μέτρηση!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα με βοηθατε κ νιωθω λιγο καλυτερα. Εννοειται οτι 4/2 που ηταν η τελευταια επισκεψη στη γυναικολογο, ολα ηταν καλα στον υπερηχο κ ξαφνικα μετα απο 18 μερες, 22/2, μου βγαλαν θεμα με τα οστα... δε ξερω κ εγω τι να υποθεσω... :confused: Θα κοιταξω να παρω 2η γνωμη το συντομοτερο... Κ πραγματικα ελπιζω να μην εχει γινει καμια στραβη, δλδ να χουν κανει λαθος κ στην αυχενικη κ στο pap A κ στη Β επιπεδου τραβηγμενο δεν ειναι;;;;; Τι να κανω, ειμαι κ στον 8ο κ οι ορμονες κανουν πανηγυρι, δε ξερω τι να υποθεσω πια:(

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη το doppler poy to ekanes?δεν το εκανες εκει που εκανες αυχενικη και β επιπεδου?μονο αυτοι ξερουν να κανουν doppler

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6 να και η λιστα με τους πιστοποιημενους!πηγαινε δες οτι ολα ειναι καλα και πηγαινε και ξεχ...σε τη γιατρο που σου ειπε κατι τοσο σοβαρο και σε αγχωσε!!και αν δεν εχει δικιο βρες αλλο γιατρο να σε παρακολουθει.αν δε ξερεις πες δε ξερω πηγαινε αλλου μην αγχωνεις καποια εγκυο με την αγνοια σου.σωστη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ακριβώς λέω κι έγω...κι εμένα μου βγάζανε μεγάλο κεφάλι,μικρά πόδια,μικρή κοιλιά, αλλά ηταν απόλυτα συμμετρικός οταν γενννήθηκε.Ασε που τον βγάζανε 3800 κι ήτανε 4600.Εγω απλά πιστεύω οτι οι μετρήσεις στους υπέρηχους παίζουνε,ειδικά στο doppler που το μωρο είναι τόσο μεγάλο και δύσκολο να μετρηθεί..και άλλοι είναι οι λόγοι για τους οποίους γίνεται..

 

αυτο που λενε καποιοι οι υπερηχοι εχουν αξια στα χερια των ειδικών.και οι πιο ειδικοι για την εγκυμοσυνη ειναι αυτοι που ασχολουνται και με τους αλλους υπερήχους,αυχενικη β επιπεδου ντοπλερ.απλα ειναι εις βαρος των παιδιων μας

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται στο ιδιο μερος τα κανα κ τα 3... η αληθεια ειναι οτι εχω εκνευριστει κ εγω κ με τη γιατρο κ με αυτον που εκανε τον υπερηχο. ελπιζω να μη μετρησε καλα κ τπτ αλλο... η τελος παντων κ καλα να μετρησε να σημαινει απλα οτι το μωρακι ειναι κοντουλι.. ελπιζω να τελειωσει συντομα αυτη η αγωνια :(

Link to comment
Share on other sites

Μα ειπα οτι τα ίδια μου έλεγαν και εμένα. Ισως δεν το διατύπωσα σωστα. Αναλογικά τα συγκεκριμένα οστα μικρα μου έλεγαν . ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΛΕΓΑΝ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ DOWN ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ... ΜΕΧΡΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΑΚΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ . Το μήκος τον οστων αυτων σχετιζετε με το υψος του μωρου. Δεν ξέρω πως να το διατυπώσω πάντως . Μα οταν διαβασα το μήνυμα ταράχτηκα τοσοοοοο....

Link to comment
Share on other sites

Και στην μικρή μου έδινε κοντό μηριαίο με μεγάλη απόκλιση.Είχα ανοίξει και θέμα μάλιστα τότε.

Όλα καλά στο τέλος(απόκλιση του υπέρηχου),αλλά είχα κάνει ήδη αμνιο στις 20 εβδομάδες λόγω ηλικίας.

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να κάνεις άμνιο τώρα;Υπάρχει ιατρικός λόγος;

Ή μόνο για να σου φύγει η αγωνία.Αν είναι για την αγωνία δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο.Έτσι κι αλλιώς όσο προχωράνε οι βδομάδες τόσο πιο αναξιόπιστοι είναι οι υπέρηχοι.Το ντόπλερ αξίζει ουσιαστικά επειδή δείχνει την κατάσταση του πλακούντα και όχι το μέγεθος του μωρού.Καλή συνέχεια και με το καλό.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μου ειχαν πει, ξερεις, μπορει να ειναι ολα τα τερατα που σου λεμε, αλλα μπορει να μη μετραμε κ καλα τωρα επειδη ειναι κ προχωρημενο το σταδιο... Αυτος μου δωσε να καταλαβω οτι αποκλειεται να κανει λαθος στη μετρηση... Ναι την αμνιο μονο για να μου φυγει η αγωνια μου παν να την κανω, δεν βοηθαει σε κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ από μένα! Το μόνο που έχω να σου παραθέσω εγώ είναι η δική μου η εμπειρία κ η πεποίθηση ότι το μωράκι σου είναι μια χαρά!!! Έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών σχεδόν κ όταν ήμουν έγκυος τότε (όπως κ τώρα!) έκανα όλους τους υπερύχους μου στο έμβρυο. γύρω στις δικές σου εβδομάδες ενώ όλες οι προηγούμενες μετρήσεις ήταν φυσιολογικότατες (ένα τσακ πάνω απ το μέσο όρο) μου βγάζει το ίδιο που έβγαλε κ σε σένα, κοντό μηριαίο κ βραχιόνιο. μας κοίταζε, μας ρώτησε αν κάποιος απο μας έχει γενικά κοντά πόδια κ άκρα (κανείς μας δεν έχει) κ μας έπιασε πανικός! ήμουν στην κατάσταση που είσαι κ εσύ! εμένα όμως δεν μου σύστησε τότε να κάνω τίποτα. γέννησα στις 40+2 εβδομάδες κ η μικρή μου ήταν 2700 κ ύψος 46 πόντους (δεν τη λες κ πρώτο μπόι!). Από τότε λοιπόν κ ακόμα κ τώρα είναι πάντα ένα τσακ πίσω σωματικά σε σχέση με τα παιδάκια της ηλικίας της αλλά τίποτα περισσότερο! μην ανησυχείς, ίσως κ το δικό σου παιδάκι να γεννηθεί μικρούλι κ να το πάρει μετά! όλα θα πάνε καλά!:-) με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, ακριβως το ιδιο... Μονο που δε μας ρωτησε αν εχουμε κοντα ακρα, μας ρωτησε τι υψος εχουμε... Σημερα παμε για 2η γνωμη, ελπιζω να ηρεμησουμε λιγο :(

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτη την στιγμη κλαιω οσο σκεφτομε την ταραχη σου. Ελπιζω η δευτερη γνώμη να σε καθησύχαση οσο γίνετε γιατι το < μικρόβιο > σου το εβαλε ο γιατρουλης και μεχρι να παρεις το μωράκι σου στα χερια δεν ηρεμείς 100%. Να κανεις αμνιο και να γεννηθει το μωρο πριν την ωρα του ειναι κριμα, δεν νομιζω οτι ο γιατρουλης σου ειπε 33 εβδομαδες το μωρο ειναι πρόωρο αλλα βιώσιμο, εμενα εσυ μου ειχε πει. Να μας γραψεις τα νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, ακριβως το ιδιο... Μονο που δε μας ρωτησε αν εχουμε κοντα ακρα, μας ρωτησε τι υψος εχουμε... Σημερα παμε για 2η γνωμη, ελπιζω να ηρεμησουμε λιγο :(

Περιμένουμε καλά νέα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλενεσαι. Το ίδιο μας είπαν κ εμάς στην 20η εβδομάδα.Βέβαια κάναμε αμνιοπαρακέντηση και αχονδροπλασία...Και τα 2 ήταν αρνητικά.Γεννήσαμε με φυσιολογικό τοκετό κ όχι με καισαρική που μας λέγαν οι περισσότεροι..! Πήγαινε κ αλλού...Αν θέλεις κάνε την για να είσε σίγουρη..Στοιχίζει 550 με 650 σε ιδιωτικό..Ο Βασίλης τώρα είναι 4 χρονών και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...Βέβαια κοιτάξτε αν έχετε προιστορία ΝΑΝΙΣΜΟΥ όπως είναι παιδιά στο τσίρκο...Όλα αυτά που λένε για μας ήταν ένα κακό όνειρο μα καλά το είδαν 33 εβδομάδα ???? Ολα καλά θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρώτησα τι σημαίνει κοντα ακρα πανω κάτω μου απάντησαν οταν το παιδί φτάσει 1.75 ύψος το ενα του ποδι θα είναι 1 μετρο κ το άλλο 99 εκατοστά..δηλαδή τρίχες...

Όλα θα πάνε καλά....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Η 2η γνωμη ηταν πολυ πιο ενθαρρυντικη... Μας τα εβγαλε παλι μικρουλια τα οστα, αλλα μεσα στα κατωτατα φυσιολογικα ορια... Τα μετρησε τα ξαναμετρησε, μας εδειξε το προσωπο, οκ μας λεει μονο ο θεος μπορει να σας πει 100% σιγουρα, αλλα δεν εχω λογο να πιστευω οτι κατι δε παει καλα... Φυσιολογικος μου φαινεται... Ε ηρεμησαμε πολυ, την αμνιο δε νομιζω να την κανουμε αν κ εφοσον κ σου μπει η αμφιβολια, δυσκολα φευγει μετα. Παντως ειμαστε σε πολυ καλυτερη ψυχολογια, ελπιζω να ηταν απλα μια κακια στιγμη κ τπτ αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....πολυ χαρηκα και δεν σου κρυβω οτι περιμενα με αγωνια τα νεα σας........ευχομαι να πανε ολα καλα......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια ! Οπως ειπαμε δυστυχώς η καθε αμφιβολία θα φυγει μονο οταν παρεις το μωρο σου στα χερια, το μικρόβιο σου το εβαγε. Να μην εκφρασω ελευθερα την γνωμη μου για τον γιατρο γιατι μερικοι θα με πυροβολήσουν και δεν ειναι η ωρα τωρα για τετοια. Τώρα υπομονή και ΟΧΙ αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...