Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντό μηριαίο και βραχιόνιο


Recommended Posts

Γεια σας

Είμαι καινούρια κ είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω, ελπίζω να μη κάνω καμιά βλακεία κ το στέλνω σε λάθος σημείο, γιατί πραγματικά από προχθές κοντεύω να τρελαθώ, έχω χάσει τον ύπνο μου... Πριν 2 μέρες, το Σάββατο, πήγα για doppler. Και πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου. Ενώ όλα πήγαιναν μία χαρά μέχρι το Σάββατο, υπέρηχοι Α κ Β επιπέδου όλα φυσιολογικά, μου βγάλαν προχθές, ότι το μωρό έχει κοντό μηριαίο και κοντό βραχιόνιο. Όταν λέω κοντό, εννοώ ότι είμαι στην 33η εβδομάδα, και οι μετρήσεις του βραχιόνιου κ του μηριαίου είναι 3 με 4 εβδομάδες πίσω. Γενικά εγώ δεν αγχώνομαι κ δε τρελαίνομαι από μόνη μου, ούτε που θα δινα περισσότερη σημασία αν μου έλεγαν ότι ΟΚ, συμβαίνει, αγνόησε το, αντιθέτως όμως, μου είπαν ότι ναι, μπορεί να μην είναι κ τίποτα, μπορεί όμως να είναι κ πολλά, μέχρι κ χρωμοσωμική ανωμαλία, μέχρι κ σύνδρομο down, μέχρι ότι θέλεις... Εννοείται ότι από την ώρα που γυρίσαμε στο σπίτι είμαι στο google κ ψάχνω αντίστοιχες περιπτώσεις, πάλι καλά έχω βρει αρκετές, όπου οι μετρήσεις του μηριαίου κυρίως είναι πίσω αρκετά κ τελικά πήγαν όλα καλά, αλλά ΟΣΕΣ περιπτώσεις κ να διαβάσεις, άμα δε σου πουν συγκεκριμένα για σένα ότι όλα είναι καλά, δεν ησυχάζεις. Έχω σκεφτεί να ζητήσω 2η γνώμη, υπάρχει ενας γυναικολόγος, Χασιάκος νομίζω λέγεται, που έχω ακούσει ότι είναι κορυφή, απλά δε ξέρω αν σε τέτοια ζητήματα έχει νόημα να συμβουλευτώ αυτόν, ή καλύτερα να πάω σε κάποιο κέντρο προγεννητικού ελέγχου, πχ έμβρυο στο Κολωνάκι, για το οποίο έχω ακούσει επίσης καλά λόγια. Επίσης ακόμα κ αυτό δε ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει, δλδ αν μου πουν τα ίδια, ότι μπορεί να είναι από τίποτε, μέχρι κάτι σοβαρό τι θα κάνω;;;;;;; Θα τρελαθώ μέχρι να γεννήσω.. Υπάρχει κ η αμνιοπαρακέντηση, η οποία όμως μου παν άτι είναι επικίνδυνη στο στάδιο που βρίσκομαι τώρα, λόγω αυξημένου κινδύνου για πρόωρο τοκετό... Αυτά... Θα περιμένω με αγωνία τη γνώμη σας... Έχω πλαντάξει στο κλάμα 2 μέρες, το τι βλέπω στον ύπνο μου δε λέγεται... :-( Κ αυτό καλό για το μωρό αποκλείεται να ειναι... Σορρυ κ για τη φλυαρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.....δεν εχω παρομοια εμπειρια κοριτσι μου η κατι να εχω ακουσει σχετικο απλα ηθελα να σου πω.....να πας οσο ειναι ακομα νωρις για μια 2ρη γνωμη σε εναν ειδικο.......εν αναγκη κανε μια ερωτηση για να πουν σε τι ειδους γιατροθα πρεπει να πας......ευχομαι ολοψυχα να ειναι οοοοοοολα καλα, απλα μην το αφησεις.....θα βγεις απο τις κακες σκεψεις που σε βασανιζουν και να δεις που δεν θα ειναι τπτ.......κινησου αμμεσα και δεν χασεις...πιστεψε με.....παρεπιπτοντως ο γιατρος σου τι σου ειπε για τις μετρησεις???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα όλα είναι καλά, αλλα μου λεει αν ειναι να το σκεφτεσαι κ να σκας κανε την αμνιοπαρακεντηση... Κ αυτη γυναικα με 2 παιδια, δε θα το σκεφτοταν στη θεση μου, απορω... Ειναι κ οι γονεις μου γιατροι κ μου ειπαν οτι αυτη κ σιγουρη να ειναι οτι δε τρεχει τπτ δε μπορει να μου το πει, γιατι μια στο εκατομμυριο αν κατι δε παει καλα θελει να ειναι καλυμμενη... Ουφφφφ, οπως κ να χει μαλλον θα κανονισω μια 2η γνωμη το συνομοτερο, αυτη η αγωνια για 1.5 μηνα ακόμα δεν αντεχεται :-(

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ντοπλερ πρεπει να εισαι πανω απο 30 εβδομαδες ετσι δεν ειναι?? Και δηλαδη σου προτεινουν να κανεις τι??Αντε και σε τρελλαινουν, ποια ειναιη προταση τους και η δυνατοτητα που σου δινεται?

Εμπειρικα θα σου πω οτι σε καμια εγκυμσυνη μου δεν επεφταν μεσα με τις μετρησεις και τις εκανα ολες σε μεγαλα κεντρα.

Ποτε κοντα ποδια, ποτε υπερμεγεθη μωρα.....τελικα μεσα δεν επεσαν και ηταν ολα καλα...

Σταματα να ανησυχεις και δες λιγο τα πραγματα λογικα....Ειναι δυνατον ΟΛΕΣ οι αλλες μετρησεις να ηταν οκ και ξαφνικα κατι να εγινε?? Εγω δυσκολο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι στην 33η εβδομαδα. Η αμνιοπαρακεντηση το μονο που θα βοηθουσε θα ηταν να με καθησυχασει, η αν χτυπα ξυλο υπαρχει κανενα θεμα θα με προετοιμαζε ψυχολογικα κ δε θα περιμενα μεχρι τη γεννα... Γι αυτο τραβαω τα μαλλια μου που εκανα το ντοπλερ... αφου ετσι κ αλλιως οτι κ να βρεις μονο να περιμενεις μπορεις... Χιλιες φορες να μη το χα κανει, κ πιο ησυχη θα μουν κ 100 ευρω πλουσιοτερη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 33ηεβδομαδα το μωρο ειναι μεγαλο και οι μετρησεις δυσκολευουν...Σπανια ο εξεταστης μπορει να μετρησει με ακριβεια. Εμενα μου το ειχαν ξεκαθαρισει αυτο στο ντοπλερ και μου ειχαν πει οτι πιο πολυ κοιτανε λωρο, αμνιακο υγρο και πλακουντα.

Αδικα ανησυχεις....Ετσι πιστευω!

Προσωπικα δεν θα εκανα αμνιο. Οι γονεις σου εχουν δικιο, δεν μπορουν να σου πουν ΣΙΓΟΥΡΑ οτι ειναι ολα καλα, γιατι κανεις ποτε δεν ειναι σιγουρος, οσες εξετασεις και αν γινουν.

Καλη συνεχεια να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εχεις δικιο... Κ εγω καθολου δε θελω να κανω αμνιο, κ ταλαιπωρια κ ρισκο κ απ' ολα... Επισης δε μου ξεκαθαρισαν καθολου οτι η μετρηση μπορει να ναι ανακριβης... Λογω μεγεθους του μωρου οπως λες... Οκ καπως τον τρελαινεις τον αλλον οταν στον 8ο μηνα κ ενω ολα καλα του λες ααααααα μην αποκλειεις κ χρωμοσωμικη ανωμαλια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα οπως επρεπε στη Β επιπεδου... Κ στους υπερηχους που καναμε στο ιατρειο μετα τη Β επιπεδου μπορει να βγαινε καμια βδομαδα αποκλιση... Που μας ελεγε γενικα οτι ειναι φυσιολογικο... Γι αυτο μας ηρθε κεραμμυδα...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να κάνω αμνιοκέντηση πάντως, για να ηρεμήσω κυρίως ή για να προετοιμαστώ για το χειρότερο. Εγώ την έκανα στην ώρα της γι αυτό το λόγο ακριβώς. Από κει και μετά χαλάρωσα και απόλαυσα το υπόλοιπο την εγκυμοσύνης μου απαλλαγμένη από κάθε άγχος.

 

Υπάρχει περίπτωση να σου λένε για τις μετρήσεις αυτές, επειδή θέλουν να σε "σπρώξουν" να κάνεις αμνιοκέντηση; Για οικονομικό συμφέρον δλδ; Τον εμπιστεύεσαι το γιατρό; Γιατί τόσα έχουμε ακούσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δε νομιζω... δλδ τι να πω, σε μεγαλο κεντρο εκανα ολους τους υπερηχους, δεν εχω καποιο λογο να μη τους εμπιστευομαι... Εσυ ειχες καποιο αντιστοιχο θεμα; Σε ποια εβδομαδα εκανες αμνιο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε νομιζω... δλδ τι να πω, σε μεγαλο κεντρο εκανα ολους τους υπερηχους, δεν εχω καποιο λογο να μη τους εμπιστευομαι... Εσυ ειχες καποιο αντιστοιχο θεμα; Σε ποια εβδομαδα εκανες αμνιο;

 

Aν θυμάμαι καλά, την 20η ή 21η. Όχι δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλά ήθελα να την κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Λόγω ηλικίας κυρίως, αν και όλες οι ενδείξεις/μετρήσεις ήταν καλές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα έκανα αμνιο την 33η εβδομαδα,θα επαναλάμβανα το doppler.Εμένα στη 36η σε μια εξέταση με τρελλαιναν,στην επόμενη όλα καλά...Ανάλογα με το μηχάνημα του υπέρηχου και τον χειριστή.Σου ευχομαι να είναι όλα καλά και πραγματικά πιστεύω πως ΕΙΝΑΙ ολα καλα.:P

Link to comment
Share on other sites

Θα το επαναλαβω το ντοπλερ οπως κ να χει... Απλα σε ενα 2βδομαδο που θα γινει το επαναληπτικο εγω θα εχω σαλταρει στο μεταξυ :lol: Κ επισης αντε κ το επανελαβα... Αμα ειναι παλι πισω σε αναπτυξη τα συγκεκριμενα οστα, πραγμα πολυ πιθανο... Τι κανουμε; Συνεχιζουμε να αγχωνομαστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλεισε αμεσα ενα ρνβ και πηγαινε αλλου να επαναλαβεις την εξεταση.και μενα περιεργο μου φαινεται ξαφνικα να ειδε προβλημα ο γιατρος σου ενω μεχρι τωρα ολα ηταν καλα.οπως προαναφερθηκε οι μετρησεις δυσκολευουν οσο μεγαλωνει το μωρο και επιπλεον ποσες φορες δεν εχουμε ακουσει κοπελες να λενε οτι τα μωρα τους τα εβλεπαν τεραστια στα 4+ κιλα η πολυ μικρα και εκεινα γεννιοταν τελειως φυσιολογικα...ευχομαι πραγματικα να μην ειναι απολυτως τιποτα και να ηρεμησεις κ εσυ καλη μου .

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση απλά θα έλεγχα το άγχος μου

και θα έπειθα τον εαυτό μου ότι όλα θα πάνε καλά

 

θα επαναλάμβανα τον υπέρηχο το νωρίτερο σε 2 εβδομάδες

 

κι εμενα σε έναν υπέρηχο μου τα είχαν βγάλει περιέργα

δηλ. είχε το πόδι με το κεφάλι απόκλιση 3 εβδομάδες μεταξύ τους...

μια εβδομάδα πίσω το πόδι και 2 μπροστά το κεφάλι και η κοιλιά...

 

στον επόμενο όμως συμβάδιζαν και ήταν ακριβώς στις εβδομάδες που είμαι

 

οι γιατροί τότε δεν ανησύχησαν γιατί ξέρουν ότι οι υπέρηχοι

έχουν αποκλίσεις και παίζει ρόλο και η θέση του μωρού

 

εγώ βέβαια είχα τρελάθεί

 

τώρα έχω πάλι υπέρηχο σε μια εβδομάδα και τρέμω πάλι τι θα δείξει

ο τελευταίος έβγαζε το μωρό στην 40η εκατοστιαία θέση

και ο προτελευταίος στην 70η....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα κλεισω κ αλλου ραντεβου κ ελπιζω να ακουσω κατι πιο ευχαριστο... οπως οτι ολα ειναι καλα, το πολυ πολυ να ναι λιγο κοντουλης... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εγω ειμαι 30 εβδομαδων και εχω ακριβως το αντιθετο.Το μηριαιο και το βραχιονιο ειναι πολυ μεγαλα.Ο υπερηχος την προηγουμενη εβδομαδα εβγαζε τον μπεμπη αντι για 29...31 εβδομαδων!Η απαντηση του γιατρου μου ηταν ''Θα βγει ψηλο παιδι αποτι φαινεται γιατι και οι δυο σας ειστε πολυ ψηλοι.Το βλεπω να γεννιεται πανω απο 55cm.'' Εγω εχω υψος 178 κ ο αντρας μ 187. Εσεις πως πατε απο υψος?Μηπως απλα γεννηθει κοντουλικο και εσυ σκας χωρις λογο??AΑφου λες κ η β'επιπεδου ηταν καλη.Δεν ξερω μια υποθεση κανω...Μην αγχωνεσαι γιατι λενε οτι τα νιωθει ολα!Ολα καλα να σου πανε ευχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα απο υψος ψηλους δε μας λες, εγω 1.60 με το ζορι κ ο αντρας μου νορμαλ, 1.80 περιπου... Μακαρι να ναι απλα αυτο κ να ανησυχω τζαμπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εγω ειμαι 30 εβδομαδων και εχω ακριβως το αντιθετο.Το μηριαιο και το βραχιονιο ειναι πολυ μεγαλα.Ο υπερηχος την προηγουμενη εβδομαδα εβγαζε τον μπεμπη αντι για 29...31 εβδομαδων!Η απαντηση του γιατρου μου ηταν ''Θα βγει ψηλο παιδι αποτι φαινεται γιατι και οι δυο σας ειστε πολυ ψηλοι.Το βλεπω να γεννιεται πανω απο 55cm.'' Εγω εχω υψος 178 κ ο αντρας μ 187. Εσεις πως πατε απο υψος?Μηπως απλα γεννηθει κοντουλικο και εσυ σκας χωρις λογο??AΑφου λες κ η β'επιπεδου ηταν καλη.Δεν ξερω μια υποθεση κανω...Μην αγχωνεσαι γιατι λενε οτι τα νιωθει ολα!Ολα καλα να σου πανε ευχομαι! :)

Έγω που είμαι 1.60 ο αντρας μου 1.79 και ο μικρός γεννηθηκε 60εκατοστα?Έμας μας τον βγαζανε συνέχεια 3 βδομαδες το κεφαλι μπροστα.2 βδομαδες πίσω η κοιλια,1 βδομαδα το ποδι μπροστα!!!!Γεννήθηκε στις 39+6 4600γρ,60 εκατοστα...σαν 3 μηνων ηταν αλλα υγειέστατος!

Link to comment
Share on other sites

Έγω που είμαι 1.60 ο αντρας μου 1.79 και ο μικρός γεννηθηκε 60εκατοστα?Έμας μας τον βγαζανε συνέχεια 3 βδομαδες το κεφαλι μπροστα.2 βδομαδες πίσω η κοιλια,1 βδομαδα το ποδι μπροστα!!!!Γεννήθηκε στις 39+6 4600γρ,60 εκατοστα...σαν 3 μηνων ηταν αλλα υγειέστατος!

 

 

 

Πωπωπω παιδαρος!!χαχα Να σου ζησει! Ναι μωρε παιζουν αυτα νομιζω!Κριμα να την αγχωνουν τη κοπελα ετσι!Εγω θα εκανα ενα doppler ακομα αλλα αμνιο με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ να είσαι καλά!!!Κι εγώ αυτο πιστεύω..οκ υπάρχει ο μέσος όρος που δίνει τις φυσιολογικές τιμές αλλά υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις!Ύπαρχουν ψηλοί,κοντοί ή απόλυτα φυσιολογικοί με λίγο κοντά πόδια δεν νομίζω οτι είναι φοβερό!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα ίδια μου ελεγαν και εμένα μονο που δεν τρελάθηκα τοτε. Νομίζω ολα αυτα τα εχουν κάνει μόδα. Μιλαω απο την προσωπική μου ιστορια και με το χερι στην καρδια. Αχ να εχεις ενα υγειεστατο μωρακι και να κανεις αμνιοπαρακεντηση και να το γεννήσεις πρόωρα ?ΓΙΑΤΙ? Πως να τα πάρουν, ειναι ευθυνόφοβοι . Το θεμα ηταν απλο κοντή εγω, μικρόσωμο το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε φανταζεσαι ποσο με καθησυχαζεις... Μα δε μου λενε κιολας ενα απλο: ειναι μικροσωμο... μου λενε για μηριαια κ βραχιονια, για στατιστικα κ για συνδρομα κ τπτ μα τπτ ξεκαθαρο... μα σου πετανε ενα τετοιο πραγμα κ σε στελνουν σπιτι σου κ περιμενουν μετα να μη το πολυσκεφτεσαι κιολας... ΟΥΦΦΦΦ!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...