Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρη μητέρα


Μαρία231

Recommended Posts

Γεια σας είμαι ανύπαντρη μητέρα θα γεννήσω σε 3 μήνες ο πατέρας του παιδιού είναι αλλοδαπός και δεν μπορούμε να παντρευτούμε, θα μπορεί να αναγνωρίσει το παιδί? ακόμα ήθελα να ρωτήσω αν γίνει η αναγνώριση μπορεί να ασφαλίσει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας είμαι ανύπαντρη μητέρα θα γεννήσω σε 3 μήνες ο πατέρας του παιδιού είναι αλλοδαπός και δεν μπορούμε να παντρευτούμε, θα μπορεί να αναγνωρίσει το παιδί? ακόμα ήθελα να ρωτήσω αν γίνει η αναγνώριση μπορεί να ασφαλίσει το παιδί?

 

Κορίτσι μου καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.Αλήθεια γιατί δεν μπορείτε να κάνετε γάμο με τον μπαμπά του παιδιού?Νομίζω ότι πολιτικό γάμο θα μπορούσατε να κάνετε και έτσι θα γλυτώσετε από πολλή γραφειοκρατία.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η αναγνώριση,αλλά φαντάζομαι πως μπορεί,δεν νομίζω η εθνικότητα να παίζει ρόλο.Μπορείς να ρωτήσεις και έναν δικηγόρο που ασχολείται με το οικογενειακό δίκαιο και να σε κατευθύνει.Δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα εδώ έχει αντίστοιχη εμπειρία και μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

Εύχομαι σύντομα να βρεις τη λύση στο θέμα σου και νομίζω πως θα την βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνωριση γινεται με τον παρακατω τροπο

Αφου παρετε στα χερια σας τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης θα πατε σε εναν συμβολαιογραφο(και οι 2 σας) και αφου σας ετοιμασει την πραξη αναγνωρισης μετα θα πατε εκει που σας εδωσαν τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης ..ωστε πλεον να την διορθωσουν. Αυτα ..Με το καλο το μωρο σου!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.Αλήθεια γιατί δεν μπορείτε να κάνετε γάμο με τον μπαμπά του παιδιού?Νομίζω ότι πολιτικό γάμο θα μπορούσατε να κάνετε και έτσι θα γλυτώσετε από πολλή γραφειοκρατία.

 

Ευχομαι και γω με τη σειρα μου καλη λευτερια ...βρε παιδια, η κοπελα ειπε "δεν μπορουμε να παντρευτουμε",δεν εννοει ντε και καλα οτι υπαρχει νομικο κολλημα, μπορει να ειναι χιλιοι δυο αλλοι λογοι...ας μην εισερχομαστε σε τοσο προσωπικα θεματα αν το ιδιο το ατομο δεν εχει την αναγκη να τα μοιραστει.Η ερωτηση μιλα για αναγνωριση τεκνου και ασφαλιση,απαντηστε αυτο οσοι ξερετε και μην το κανουμε σιριαλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι και γω με τη σειρα μου καλη λευτερια ...βρε παιδια, η κοπελα ειπε "δεν μπορουμε να παντρευτουμε",δεν εννοει ντε και καλα οτι υπαρχει νομικο κολλημα, μπορει να ειναι χιλιοι δυο αλλοι λογοι...ας μην εισερχομαστε σε τοσο προσωπικα θεματα αν το ιδιο το ατομο δεν εχει την αναγκη να τα μοιραστει.Η ερωτηση μιλα για αναγνωριση τεκνου και ασφαλιση,απαντηστε αυτο οσοι ξερετε και μην το κανουμε σιριαλ...

 

Συγγνώμη ethy μου δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να εισέρθω στα προσωπικά της κοπέλας.Το ανέφερα μόνο και μόνο επειδή στην ίδια πρόταση με το "δεν μπορούμε να παντρευτούμε" αναφέρει η κοπέλα ότι ο μπαμπάς του παιδιού είναι αλλοδαπός.Ούτε σίριαλ θέλω να κάνω ούτε τίποτα.Ούτε να μοιραστεί να προσωπικά της μαζί μου.Το ανέφερα μήπως για τους χι ψι λόγους μπορεί να μην της είχε περάσει από το μυαλό.

Μαρία231 επειδή είδα ότι μάλλον δημιουργήθηκε παρεξήγηση με την τοποθέτησή μου,θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη.Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μπω στη ζωή σου με τον οποιονδήποτε τρόπο.Να βοηθήσω όσο μπορούσα ήθελα.Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι ανύπαντρη μητέρα θα γεννήσω σε 3 μήνες ο πατέρας του παιδιού είναι αλλοδαπός και δεν μπορούμε να παντρευτούμε, θα μπορεί να αναγνωρίσει το παιδί? ακόμα ήθελα να ρωτήσω αν γίνει η αναγνώριση μπορεί να ασφαλίσει το παιδί?

 

 

το παιδι αναγνωριζετε κουκλιτσα μου ειτε εισαι παντρεμενη ειτε οχι.και εγω δεν ειμαι παντρεμενη αλλα εκ πεποιθησεως!!:lol::lol:.! και να το ασφαλισεις κανονικα μπορεις και ολα!!! με το καλο το μωρακι σουυυυυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, είμαι μονογονεική και εγώ και το παιδί μου είναι με αλλοδαπό υπήκοο (εκτός Ε.Ε) δεν έχουμε σαφώς τελέσει κανένα γάμο και το παιδί έχει αναγνωριστεί. Πήγαμε σε συμβολαιογράφο και με το Δελτίο Ροζ χρώματος αιτούντος ασύλου αναγνώρισε το παιδί. Την συμβολαιογραφική πράξη την κατέθεσα στο ληξιαρχείο και συμπλήρωσαν τα στοιχεία του παιδιού. Το παιδί μου είναι στην δική μου οικογενειακή μερίδα και έχει μόνο την Ελληνική υπηκοότητα γιατί γεννήθηκε εκτός γάμου και αρχικά δηλώθηκε σαν αγνώστου πατρός. Απλά έχε υπόψη σου ότι καλό θα ήταν να δεις τι λέει και η νομοθεσία της χώρας του πατέρα. Μπορεί πχ. να μην σε συμφέρει να το αναγνωρίσει για διάφορους άλλους λόγους. Πχ. εάν ο μπαμπάς είναι μουσουλμάνος από ισλαμική χώρα μια συμβολαιογραφική πράξη που αναγνωρίζει το παιδί αυτό αυτόματα σημαίνει ότι το παιδί του ανήκει και ότι εάν ταξιδέψεις πχ. εκτός Ελλάδος σε μια άλλη μουσουλμανική χώρα μπορεί να βρεθείς με πολύ δυσάρεστες εκπλήξεις. Δεν έχουμε το ίδιο νομικό καθεστώς με άλλες χώρες με τελείως διαφορετικό σύστημα.

 

Και κάτι τελευταίο, απλά το αναφέρω γιατί δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκεις. Εάν ο πατέρας είναι με δελτίο ροζ αιτούντος ασύλου, μπορεί να στοιχεία που θα δηλώσει να είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΨΕΥΔΗ και κανένας να μην το ξέρει, ακόμα και το δήθεν διαβατήριο που μπορεί να έχει, μπορεί να είναι πλαστό ή αγορασμένο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το παιδί σου θα το έχει αναγνωρίσει με ψεύτικο όνομα !! Δυστυχώς είναι λυπηρή η πραγματικότητα αλλά μεγάλη μερίδα αλλοδαπών που είναι στην χώρα μας δεν έχει δηλώσει τα πραγματικά του στοιχεία. Η αστυνομία δεν έχει κανένα τρόπο να ξέρει ότι όντως είναι αυτός που δηλώνει ενώ οι πρεσβείες τους δεν συνεργάζονται επαρκώς ώστε να πιστοποιήσουν ότι ο τάδε είναι πράγματι αυτός που λέει.

 

Συγνώμη για τα πολλά αλλά 4 χρόνια μετά ίσως να μην ήταν σωστή η κίνηση για την αναγνώριση που έκανα. Θα μπορούσα να είχα βάλει εγώ ένα όνομα πατέρα. Νομίζω κάποια κοπέλα έχει πει πως γίνεται, στην νομαρχία κλπ. Βέβαια τότε δεν είχα αποκλείσει την περίπτωση του γάμου, δυστυχώς η όλη συμπεριφορά του και η έλλειψη ανάληψης ευθυνών με έπεισε ότι δεν θα άλλαζε τίποτα ένας πολιτικός γάμος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...