Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού εξαφανίζεται το γάλα το βράδυ??


Recommended Posts

Το βράδυ που πας να τον ταΐσεις έχει αέρια; Κάνει κακάκια όπως μέσα στην μέρα;

A'ερια έχει συνέχεια, μειωμένα όμως τις τελευταίες μέρες, και μυρίζουν τόσο μα τόσο πολύ! Κακάκια κάνει 1 φορά περίπου στις 36 ή 48 ώρες, με εξαίρεση τις τελευταίες μέρες,, μετά δηλ. το εμβόλιο και το σίδηρο, που κάνει 4-5 τη μέρα, σκούρα, σαν διάρροια. Αλλά είτε πριν είτε τώρα, τα βράδυα είναι ίδια.

Ενδέχεται να έχεις λιγότερο γάλα, αλλά έχεις σκεφτεί ότι ίσως να φταίει και το άγχος σου εκείνη την ώρα;

Στην αρχή πάντα το παίζω 'ηρεμη, προσπαθώ δηλαδή. Αλλά μετά, τούρμπο, μαλώνω μέχρι και με το στήθος, ουρλιάζω "μα πού είσαι" στο γάλα. 9-2 δεν υπάρχει σταγόνα. Αλλά και αυτός δε βοηθάει καθόλου, μπουνιές, κλωτσιές..μα αυτά τα πόδια, κλοτσάει σαν γαιδούρι!

 

Να ρωτήσω...πόση ώρα κάνετε μπανάκι;

Το μπάνιο το ψιλοαπολαμβάνει, ψιλοφοβάται κι όλας, αλλά δεν κλαίει, νομίζω ότι είναι ακόμη μικρούλης για παιχνίδια στο νερό. Μετά καμιά φορά του κάνω και μασαζάκι. Όλα εχουν μια φυσιολογική διάρκεια. Ηρεμεί, μπαίνει στήθος, βλέπει ότι δεν έχει γάλα και σπαραζει.

 

Δοκίμασε και κανά νανούρισμα όσο τον ταΐζεις. Καλή συνέχεια και υπομονή!!!!

Από νανουρλισματα άλλο τίποτα. Χαμηλό φωτισμό, απαλή μουσική στο babyradio και εγώ να σιγοτραγουδώ ή να του ψιθυρίζω παραμύθια,, να τον χαϊδεύω, μέχρι να εξαντληθεί η υπομονή μου. Μετά ακολουθεί μάχη.

 

Αν είναι ήρεμος μετά το μπάνιο έχεις δοκιμάσει να τον κοιμήσεις αμέσως μετά; Κι ας ξυπνήσει σε μία ώρα. Θα είναι ίσως πιο ξεκούραστος, ενδέχεται όμως να ξυπνήσει και πιο ανυπόμονος...Εγώ καμιά φορά που δεν ηρεμούσε με τίποτα την έκανα βόλτα και της είχα και το στήθος στο στόμα...Κουραστικό αλλά απέδιδε...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το μπάνιο ίσα ίσα τα παιχνίδια θα τον ξεσηκώσουν ενώ εμείς θέλουμε να είναι ήρεμα. Απλά εγώ την αφήνω αρκετή ωρίτσα μέσα και της ρίχνω συνέχεια ζεστό νερό.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά μήπως να το παίρνατε από την αρχή; Όχι δλδ να ξαναρχίσετε, αλλά εννοώ πως στην βάση του αυτό που γίνεται κάθε βράδυ μπορεί και να τον έχει μάθει στο ότι κάθε βράδυ θα έχει αγωνία. Πχ άλλα μωράκια ανυπομονούν για την ώρα του βραδινού μπάνιο και φαγητού γιατί ξέρουν ότι θα χαλαρώσουν και θα ευχαριστηθούν. Εσένα ίσως είναι στην τσίτα (αν και μπορεί να μην είναι αντιληπτό) με το που βγαίνει από το μπάνιο. Σκέψου σαν να λέει ¨πάλι τα ίδια;¨...Ξαναλέω, μπορεί να λέω και πατάτες, αλλά ίσως να το κάνατε διαφορετικά. Δεν λέω να τον μάθεις σε άλλο πρόγραμμα, αλλά όσο είναι ήρεμος, προσπάθησε να τον κάνεις καμιά βολτίτσα, μπορεί και να κοιμηθεί αν ηρεμήσει παραπάνω. Ενδέχεται να μην ξυπνήσει για κανά 3 ωρο αν δεν έχει καλοκοιμηθεί μέσα στην μέρα και να ξυπνήσει ορεξάτος. Προς θεού δεν λέω να το κάνετε συνήθεια γιατί ίσως να σου αλλάξει την παραγωγή. Αλλά όσο είναι χαλαρός κράτα τον αγκαλίτσα ή δώσ'τον στον σύζυγο όσο κάνεις μασάζ στο στήθος για να διευκολύνεις την ροή...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tsarli δεν κατάλαβες... πέρασα ενα μήνα να παίρνω 2 deponάκια ανά 5 ώρες και μερικές φορές ανά 4 στις αρχές αν και σα δοσολογία (ανάλογη του βάρους μου)ήταν λίγο παραπάνω.

Αν δε μου έλεγε η παιδίατρος να πάρω ντεπόν θα είχα σταματήσει το θηλασμό σίγουρα... ακουγόμουν σε όλη την αττική όταν έπιανε θηλή!

Και με τα ντεπόν πονούσα αλλά σίγουρα δεν ούρλιαζα και δεν έτρεμα κάθε στιγμή που θα την έβαζα στο στήθος!

Με τις δοκιμές θα έρθει και η ώρα που θα πιάνει καλά τη θηλή, άρα θα ρουφάει καλύτερα, δε θα κάνει σαν υστερικό και θα κλείσουν οι πληγές σου;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Tsarli δεν κατάλαβες... πέρασα ενα μήνα να παίρνω 2 deponάκια ανά 5 ώρες και μερικές φορές ανά 4 στις αρχές αν και σα δοσολογία (ανάλογη του βάρους μου)ήταν λίγο παραπάνω.

Αν δε μου έλεγε η παιδίατρος να πάρω ντεπόν θα είχα σταματήσει το θηλασμό σίγουρα... ακουγόμουν σε όλη την αττική όταν έπιανε θηλή!

Και με τα ντεπόν πονούσα αλλά σίγουρα δεν ούρλιαζα και δεν έτρεμα κάθε στιγμή που θα την έβαζα στο στήθος!

Με τις δοκιμές θα έρθει και η ώρα που θα πιάνει καλά τη θηλή, άρα θα ρουφάει καλύτερα, δε θα κάνει σαν υστερικό και θα κλείσουν οι πληγές σου;)

 

Περιγράφεις ακριβώς το τί τραβάω!Αφολυ από τον πόνο ιδρώνω τόσο (το έγραψα και πιο πάνω) που τα πλυντήρια πάνε και έρχονται! ΄'Ολα μούσκεμα. Όσο για τον πόνο, αφόρητος και επειδή θέλω κάτι να χτυπήσω, τρέχω μετά και χτυπάω σε άλλο δωμάτιο τοίχους, πόρτες..τρέλα τελείως. Έχω τα ντεπόν δίπλα μου και μόλις εβαλα ντακταριν γέλη. Πήγα στην ενότητα για την κάντιντα και νομίζω ότι αυτό έχουμε. Προς το παρόν δεν του δίνω άλλο το τραυματισμενο στήθος, βγάζω με το θήλαστρο από εκεί.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις ακριβώς το τί τραβάω!Αφολυ από τον πόνο ιδρώνω τόσο (το έγραψα και πιο πάνω) που τα πλυντήρια πάνε και έρχονται! ΄'Ολα μούσκεμα. Όσο για τον πόνο, αφόρητος και επειδή θέλω κάτι να χτυπήσω, τρέχω μετά και χτυπάω σε άλλο δωμάτιο τοίχους, πόρτες..τρέλα τελείως. Έχω τα ντεπόν δίπλα μου και μόλις εβαλα ντακταριν γέλη. Πήγα στην ενότητα για την κάντιντα και νομίζω ότι αυτό έχουμε. Προς το παρόν δεν του δίνω άλλο το τραυματισμενο στήθος, βγάζω με το θήλαστρο από εκεί.

 

Αλήθεια σου λέω είναι μέχρι να μάθει να πιάνει σωστά οπότε θα κατεβαίνει πιο εύκολα το γάλα και δε θα ορίεται και φυσικά θα σταματήσεις να πονάς!

Αυτό το να χτυπιέται και να τεντώνεται... στο λαιμό μου είχε κάτσει! Ότι και να κάνεις... δε σώζεσαι... όσο πιο πολύ μπαινει στο στήθος τόσο θα μαθαίνει. Κάποια μωρά τα πιάνουν εύκολα από την πρωτη μέρα και άλλα... θέλουν "ιδιαίτερα" για να περάσουν το μάθημα!

 

~~Να προσθέσω ότι είχα παρατηρήσει ότι είχα πιο πολύ γάλα όταν έπαιρνα υπνάκους κατά τη διάρκεια της μέρας! Προσπαθούσα λοιπόν να κοιμάμαι (με τη μικρή αγκαλιά και στα όρθια) για 1-2 ώρες το μεσημέρι και επειδή είμαστε βραδινοί τύποι και οι λιγούρες της ήταν γύρω στις 2-3 τα ξημερώματα τη φόρτωνα στον άντρα και κοιμόμουν 12-2 μέχρι να ξαναπεινάσει δηλαδή.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου βοήθεια, οπότε αν κοιμηθεί μεσημέρι (δεν κοιμάται κάθε μέρα), τρέχω σαν το Βέγγο για δουλειές και συμμάζεμα. Ο σύζυγος..λείπει συνέχεια για δουλειά, αλλά και όταν είναι σπίτι δεν κάνει τίποτα, μόνο μετα από καυγά και θα αραδιάσει χίλιες δυο δικαιολογίες! Είναι μαλωμένος με τις δουλειές. Και κοιμάται του καλού καιρού σε άλλο δωμάτιο. Βέβαια δε λέω, δουλεύει πολλές ώρες, οπότε τί να πείς?

Εγώ κομμάτια, τα νεύρα τσατάλια ..να θες να πας τουαλέτα και να μη μπορείς! Είμαι και δυσκοίλια πανάθεμά με και πρέπει όταν μου ρχεται να μην το χάνω, γιατί μετά άντε να περιμένω να μου ξανάρθει! Αλλά πού να αφήσω το θηρίο μόνο του, γκαρίζει μόλις κάνω βήμα! Και όταν γράφω εδώ, τον έχω πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού και παλεύω με το πληκτρολόγιο!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου βοήθεια, οπότε αν κοιμηθεί μεσημέρι (δεν κοιμάται κάθε μέρα), τρέχω σαν το Βέγγο για δουλειές και συμμάζεμα. Ο σύζυγος..λείπει συνέχεια για δουλειά, αλλά και όταν είναι σπίτι δεν κάνει τίποτα, μόνο μετα από καυγά και θα αραδιάσει χίλιες δυο δικαιολογίες! Είναι μαλωμένος με τις δουλειές. Και κοιμάται του καλού καιρού σε άλλο δωμάτιο. Βέβαια δε λέω, δουλεύει πολλές ώρες, οπότε τί να πείς?

Εγώ κομμάτια, τα νεύρα τσατάλια ..να θες να πας τουαλέτα και να μη μπορείς! Είμαι και δυσκοίλια πανάθεμά με και πρέπει όταν μου ρχεται να μην το χάνω, γιατί μετά άντε να περιμένω να μου ξανάρθει! Αλλά πού να αφήσω το θηρίο μόνο του, γκαρίζει μόλις κάνω βήμα! Και όταν γράφω εδώ, τον έχω πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού και παλεύω με το πληκτρολόγιο!

 

Κι εμείς όλη μέρα αγκαλιά είμαστε βεβαίως!

Αν είναι στις καλές της μπορώ να την αφήσω στο ρηλαξ έξω ακριβώς από την πόρτα του μπάνιου για να με βλέπει και να ξεβρωμίσω με ένα ντουζάκι!

Αυτά βέβαια ήρθαν όταν πλησιάζαμε τον 3ο μήνα, αρχικά που και που!

Τώρα συνήθως τρώω και σαν άνθρωπος... 30'-45' τα έχω! Αρκεί να με βλέπει και να ασχολούμαι και μαζί της.

Πριν φτάσουμε σε αυτό το στάδιο, την αφηνα στην κουνια και οριόταν :?

Έχεις sling???

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

tsarli γεια σου,

θα σταθω σε 2 πραγματα. Γιατι δεν κοιμαται το μεσημερι? Γενικά ποιο ειναι το προγραμμα του υπνου του? Μηπως εξαντλειται και το βραδυ σπανε τα νευρα του?

 

Το δευτερο ειναι μηπως τις ωρες που συμβαινει αυτο το "σοου" 9-12 ειναι οι ωρες που γυριζει ο αντρας σου στο σπιτι? Το λεω επειδη είπες οτι δε σε βοηθάει και καυγαδίζετε. Αναρωτιεμαι μηπως το μωρο αντιλαμβανεται την ψυχολογικη σου διαθεση και φερεται αναλογα. Μακαρι να μην ειναι ετσι και συγγνωμη για το θαρρος μου που αναφερθηκα σε αυτο το θεμα αλλα ειπα να το παω αλλου αφου δε βρηκες ακομα λυση :wink:

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ποιο ειναι το προγραμμα του υπνου του?

Συνήθως δεν κοιμάται μεσημέρι, παίρνει κάτι υπνάκους 5 ή 10 λεπτά, ξυπνάει, ξανακοιμάται για λίγο. Βέβαια σήμερα κοιμήθηκε 1 με 1,5 ώρα, θαύμα!! Επίσης τώρα το βράδυ δεν άρχισε τα τρελά ακόμη, απίστευτο! Αλλά δε λέω μεγάλα λόγια, η νύχτα τώρα αρχίζει!

 

Το δευτερο ειναι μηπως τις ωρες που συμβαινει αυτο το "σοου" 9-12 ειναι οι ωρες που γυριζει ο αντρας σου στο σπιτι?

Χι χι, καυγαδίζουμε συνέχεια (εγώ δηλ. του τα χώνω), και μεσημέρι που γυρνάει και βράδυ, θα τον σκοτώσω καμιά ώρα και το παιδί μου θα χει τη μανούλα στη φυλακή, κρίμα είναι!!! Έχω πολλά νεύρα, βέβαια οι εκρήξεις σπάνια γίνονται μπροστά στο μωρό, προσπαθώ, κρατιέμαι, αλλά ξεφεύγω καμιά φορά! Οπότε πιστεύω ότι δε θα είναι αυτό! Μακάρι να ήταν αυτό, δε θα ασχολιόμουν καθόλου μαζί του και έτσι δε θα είχαμε ένταση.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά αντιλαμβάνονται την ψυχολογική μας κατάσταση,δεν ειναι απαραίτητο νά γίνει κάποιος καβγάς μπροστά τους για νά αναστατωθουν. Το πως νιώθουμέ εμείς -αναστάτωση θυμό εκνευρισμό άγχος - μπορεί νά το αφουγκραστεί το μωρό μας, γι'αυτό το είπα και όχι για το αν ειναι μπροστά στις εκρήξεις.

 

Προσπάθησε νά τον κοιμίζεις συστηματικά το μεσημέρι περίπου μια συγκεκριμένη ώρα πχ μεταξύ 3 και 4 η ώρα μήπως τόυ χρειάζεται συνεχόμενος ύπνος στη μέση της ημέρας και γι'αυτό το βράδυ έχει υπερένταση. Δωσε βάση όμως σε αυτό και πάλεψε το κάθε μεσημέρι για 1-2 βδομάδες νά τον κοιμίζεις νά δεις μήπως αλλάξει κάτι. Ίσως το σημερινό νά μην ήταν τυχαίο. Μακάρι δηλαδη!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
Αχ, δώστε μου κουράγιο γιατί θα πέσω από το μπαλκόνι!Έχω το μπεμπάκι μου στο στήθος από τις 9 το βράδυ και σπαράζει γιατί δε βγαίνει σταγόνα, αλλάζω στ'ήθος, τίποτα. Το μωρό κλαίει, τσιρίζει και τρωει τα χ'ερια του, τώρα τον έδωσα στο μπαμπά μου γιατί μου έχει σπάσει τα τύμπανα...και τα νεύρα.

Είναι 55 ημερών, κάναμε μικτή διατροφή τις πρώτες 45 μέρες και μετά αποκλειστικό (με ψευδοθηλή, σιγά σιγά θα τις βγάλουμε). Έχω το symphony (medela), παίρνω μαγιά μπύρας (7 επί 3 καθημερινά για 2 εβδομ. και μετά 1 κενό), πίνω μάραθο, τώρα πήρα και τριγωνέλλα. Ο μικρός είναι συνέχεια στο στήθος, ούτε διαλείμματα, τίποτα. Μιλάμε για αμραθώνιους θηλασμούς. Αλλά το βράδυ, εκεί κατά 8 με 9, το γάλα εξαφανίζεται. Μέχρι πότε θα πάει αυτό? Πόσες ώρες δηλ. πρέπει να τον αφήνω να ψοφάει στην πείνα και να κλαίει σπαρακτικά στο στήθος? Έχω τόσο πείσμα να θηλάσουμε αποκλειστικά, αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω, μόνο προβλήματα.

Τί κάνουμε σε τέτοιες φάσεις? τον αφήνουμε να φάει τα χέρια του και απλά λέμε ότι κάνουμε "αποκλειστικό θηλασμό"? Έχω κάνει τόσο αγώνα για να τα καταφέρω (τα έχω γράψει με θέμα "τί κάνω λάθος"), δεν έχω σκοπό να τα παρατήσω. Αλλά πότε επιτέλους θα δω χορτάτο το μωράκι μου? Τα βράδυα κοιμάται κατά τις 2 με 2:30, και αυτό μετά από πολύ κλάμα (κουράζεται φαίνεται), ακι όχι μετά από ένα καλό γεύμα.

Πάνες βρέχει κανονικά, δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Μαύρη πείνα τα βράδυα έχουμε!

Ειλικρινά με ενδιαφέρει να μου πεις τι έγινε τελικά μετά από 4 χρόνια.. Αν και θα έχει μεγαλώσει το μωράκι σου θα θυμάσαι τι έκανες. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όλη μέρα έχω γάλα κανονικά τρέχει από το στόμα της και 9-12 σχεδόν τίποτα. Νοίκιασα κι εγώ το ίδιο θήλαστρο και βγάζω ένα μπουκάλι το πρωί για αυτήν την ώρα.. Αλλά δεν το θέλει. Θέλει να κοιμηθεί στο στήθος αλλά επειδή δεν βρίσκει αυτό που θέλει εκνευριζεται και σπαραζει. Έχω κουραστεί πολύ.. Και δεν έβρισκα καμία απάντηση.. Όταν διάβασα την ιστορία σου.. Είπα να που δεν είμαι τρελή.. Υπάρχει κι άλλη κοπέλα με το ίδιο θέμα. Την κρατάει ο άντρας μου κάνα δίωρο, κοιμάμαι και μετά στρώνει το γάλα σα να μη συνέβη τίποτα.. Αλλά πρέπει να κοιμηθω.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με ενδιαφέρει να μου πεις τι έγινε τελικά μετά από 4 χρόνια.. Αν και θα έχει μεγαλώσει το μωράκι σου θα θυμάσαι τι έκανες. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όλη μέρα έχω γάλα κανονικά τρέχει από το στόμα της και 9-12 σχεδόν τίποτα. Νοίκιασα κι εγώ το ίδιο θήλαστρο και βγάζω ένα μπουκάλι το πρωί για αυτήν την ώρα.. Αλλά δεν το θέλει. Θέλει να κοιμηθεί στο στήθος αλλά επειδή δεν βρίσκει αυτό που θέλει εκνευριζεται και σπαραζει. Έχω κουραστεί πολύ.. Και δεν έβρισκα καμία απάντηση.. Όταν διάβασα την ιστορία σου.. Είπα να που δεν είμαι τρελή.. Υπάρχει κι άλλη κοπέλα με το ίδιο θέμα. Την κρατάει ο άντρας μου κάνα δίωρο, κοιμάμαι και μετά στρώνει το γάλα σα να μη συνέβη τίποτα.. Αλλά πρέπει να κοιμηθω.

 

Το γαλα δεν παθαινει τιποτα το βραδυ, απλα πολλα μωρα θηλαζουν ακαταπαυστα το βραδυ (και για αυτο δεν εχεις και πολυ γαλα, γιατι θηλαζει ακαταπαυστα, δεν ειναι οτι δεν εχεις γαλα και πειναει). Αν δε θηλαζε, το ιδιο μωρο θα το εκανες πανω κατω, θα το πηγαινες βολτα, θα πολεμουσες με πιπιλες κλπ κλπ. Ειναι η ωρα γκρινιας, το λεγομενο "witching hour" που λενε οι αγγλοφωνοι για πολλα μωρακια. Οσο παρδοξο κι αν φαινεται, αυτος ο ασταματητος θηλσμος σε αυτες τις ωρες κανει καλο στο γαλα σου.

Το μωρο θα την περασει αυτη τη φαση, μην αγχωνεσαι, οπως ειδες απο το μπουκαλι, ουτε της πεινας πεθαινει, ουτε τιποτα, απλα ειναι η ωρα που καταρρεει. Συνηθως κρατα καποιες βδομαδες και μετα περνα αποτομα οπως ηρθε. Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Α να μην ξεχασω: αν δεν εχετε θεμα βαρους η ικτερου, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα, δινεις το μωρο στο μπαμπα, ας το παει μια βολτα, νανουρισει, η δεν ξερω τι αλλο, για να ξεκουραστεις αν εχεις κλαταρει.

Αλλιως, αραζεις σε μια μερια οπου νιωθεις ανετα να κατσεις 2-3 ωρες, παιρνεις νερο, σνακ κλπ, και θηλαζεις. Αλλαζεις συχνα στηθος και κανεις και μαλαξεις, να κατεβαινει το γαλα καλυτερα, να τρωει οντως το μωρο και να μην χαζευει. Αυτο βοηθα πολυ την παραγωγη σου, αν ανησυχεις οτι το μωρο παιρνει βαρος αργα η κοιμαται πολυ κλπ. Αλλα αραζεις και το ταιζεις, χωρις αγχος, δεν εχεις εσυ κανενα θεμα, ουτε το γαλα σου ουτε το μωρο. Ειναι φυσιολογικο αυτο που συμβαινει και σε κανενα μηνα θα ειναι μια μακρινη αναμνηση

Link to comment
Share on other sites

Α να μην ξεχασω: αν δεν εχετε θεμα βαρους η ικτερου, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα, δινεις το μωρο στο μπαμπα, ας το παει μια βολτα, νανουρισει, η δεν ξερω τι αλλο, για να ξεκουραστεις αν εχεις κλαταρει.

Αλλιως, αραζεις σε μια μερια οπου νιωθεις ανετα να κατσεις 2-3 ωρες, παιρνεις νερο, σνακ κλπ, και θηλαζεις. Αλλαζεις συχνα στηθος και κανεις και μαλαξεις, να κατεβαινει το γαλα καλυτερα, να τρωει οντως το μωρο και να μην χαζευει. Αυτο βοηθα πολυ την παραγωγη σου, αν ανησυχεις οτι το μωρο παιρνει βαρος αργα η κοιμαται πολυ κλπ. Αλλα αραζεις και το ταιζεις, χωρις αγχος, δεν εχεις εσυ κανενα θεμα, ουτε το γαλα σου ουτε το μωρο. Ειναι φυσιολογικο αυτο που συμβαινει και σε κανενα μηνα θα ειναι μια μακρινη αναμνηση

Βρε ο μπαμπάς το παίρνει..το κοιμίζει..αλλά για να το βάλει στο κρεβάτι Όταν κοιμηθεί..που ξυπνάει αμέσως μόλις την ακουμπήσει κάτω και θέλει στηθος..της το βάζεις στο στόμα ..δε βρίσκει τίποτα σπαράζει και ξυπνάει.και άντε πάλι από την αρχή..άσε που πολλά βραδια Ο μπαμπάς λείπει λόγω δουλειάς.μα δεν κάθεται στο στήθος..σπαράζει λες και τη σφαξαμε.αλλιώς δε με πείραζε να θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ιστορία' date=' η tsarli θήλασε περισσότερο από ένα χρόνο. :)[/quote']

Ναι οκ δεν αμφιβάλλω αλλά θα ήθελα να μου πει τι έκανε και πόσο καιρό κράτησε η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 6/2/2013 at 3:59 ΜΜ, tsarli είπε:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484&highlight=%F4%F1%E9%E3%F9%ED%DD%EB%EB%E1

Κορίτσια αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κάθε απόγευμα από τις 7 μέχρι τις 11 το μωρό τρώει ακατάπαυστα και γκρινιάζει σα να πεινάει. Άμα το αφήνω τρώει τις μπουνιτσες του σημάδι ότι πεινάει. Όλη μέρα τα πάμε μια χαρά τρώει ανά 2 ώρες περίπου για 20 λεπτά και κοιμάται ήσυχη η παίζουμε όταν έρχεται το απόγευμα ζούμε ένα δράμα. Είναι στο στήθος, τρώει νευριάζει τραβάει τη θηλή με μανία. Δεν τολμάω να πάω ούτε τουαλέτα. Κατά τις 11 της δίνω ένα μπουκάλι, το μοναδικό μέσα στη μέρα με 100 ml δικό μου που έχω αντλήσει το πρωί που έχω πιο πολύ γάλα , το πίνει και ηρεμεί. Άρα δεν έχω γάλα το απόγευμα;;; γίνεται αυτό;; δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να πεινάει το μωρό μου. Κάθε απόγευμα σκέφτομαι να αρχίσω να του δίνω ξένο. Είναι 50 ημερών θηλαζαμε από την πρώτη στιγμή αλλά αναγκαστικά δώσαμε και συμπλήρωμα γιατί νοσηλευτηκε με ίκτερο και δεν ήθελα να το ρισκάρω να μην τρώει. Το ξενο το έχω κόψει 2 εβδομάδες τελείως. Βάρος βάζει γύρω στα 250 γραμμάρια την εβδομάδα, τσισα κάνουμε πάνω από 10 φορες την ημέρα και κακά κάθε 3 με 4 μέρες. Κάποια βοήθεια;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2019 at 9:14 ΜΜ, Eir_ma είπε:

Κορίτσια αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κάθε απόγευμα από τις 7 μέχρι τις 11 το μωρό τρώει ακατάπαυστα και γκρινιάζει σα να πεινάει. Άμα το αφήνω τρώει τις μπουνιτσες του σημάδι ότι πεινάει. Όλη μέρα τα πάμε μια χαρά τρώει ανά 2 ώρες περίπου για 20 λεπτά και κοιμάται ήσυχη η παίζουμε όταν έρχεται το απόγευμα ζούμε ένα δράμα. Είναι στο στήθος, τρώει νευριάζει τραβάει τη θηλή με μανία. Δεν τολμάω να πάω ούτε τουαλέτα. Κατά τις 11 της δίνω ένα μπουκάλι, το μοναδικό μέσα στη μέρα με 100 ml δικό μου που έχω αντλήσει το πρωί που έχω πιο πολύ γάλα , το πίνει και ηρεμεί. Άρα δεν έχω γάλα το απόγευμα;;; γίνεται αυτό;; δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να πεινάει το μωρό μου. Κάθε απόγευμα σκέφτομαι να αρχίσω να του δίνω ξένο. Είναι 50 ημερών θηλαζαμε από την πρώτη στιγμή αλλά αναγκαστικά δώσαμε και συμπλήρωμα γιατί νοσηλευτηκε με ίκτερο και δεν ήθελα να το ρισκάρω να μην τρώει. Το ξενο το έχω κόψει 2 εβδομάδες τελείως. Βάρος βάζει γύρω στα 250 γραμμάρια την εβδομάδα, τσισα κάνουμε πάνω από 10 φορες την ημέρα και κακά κάθε 3 με 4 μέρες. Κάποια βοήθεια;;; 

Χρόνια πολλά με υγεία!

 

Μηπως είναι κολικοι? Το ακαταπαυστο κλάμα το απόγευμα ή βράδυ, το σφίξιμο που κάνει το μωρό κ το μάλωμα με το στήθος μου θυμίζει τους κολικους του μικρού μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία!

 

Μηπως είναι κολικοι? Το ακαταπαυστο κλάμα το απόγευμα ή βράδυ, το σφίξιμο που κάνει το μωρό κ το μάλωμα με το στήθος μου θυμίζει τους κολικους του μικρού μου. 

Χρόνια πολλά με υγεία κ ευτυχία!!!

Δεν ξέρω πραγματικά, αλλά αν ήταν μόνο αυτό γιατί όταν το παίρνει ο μπαμπάς του προσπαθεί να θηλάσει από εκεινον η κάνει όλες τις κινήσεις που δείχνουν ότι πεινάει; όπως τρώει τις μπουνιτσες;; έχω κουραστεί τόσο πολύ αφού δεν μπορώ να πάω πουθενά να κάνω τίποτα είμαστε 24/7 στο στήθος κάποιες μέρες. Διαβάζω ότι όλες έχουμε γάλα κ αρκεί να βαζουμε το μωρό στο στήθος. Ε εγώ το κάνω εδώ και 50 μέρες κ ακόμα το γάλα μου δεν την χορταίνει, είναι μέρες που θηλάζει κάθε μιση ώρα. Παίρνω χάπια τριγωνελα, πίνω τσάι για θηλασμό με μάραθο.... Τι άλλο να κάνω;; Μήπως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω; 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Eir_ma είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία κ ευτυχία!!!

Δεν ξέρω πραγματικά, αλλά αν ήταν μόνο αυτό γιατί όταν το παίρνει ο μπαμπάς του προσπαθεί να θηλάσει από εκεινον η κάνει όλες τις κινήσεις που δείχνουν ότι πεινάει; όπως τρώει τις μπουνιτσες;; έχω κουραστεί τόσο πολύ αφού δεν μπορώ να πάω πουθενά να κάνω τίποτα είμαστε 24/7 στο στήθος κάποιες μέρες. Διαβάζω ότι όλες έχουμε γάλα κ αρκεί να βαζουμε το μωρό στο στήθος. Ε εγώ το κάνω εδώ και 50 μέρες κ ακόμα το γάλα μου δεν την χορταίνει, είναι μέρες που θηλάζει κάθε μιση ώρα. Παίρνω χάπια τριγωνελα, πίνω τσάι για θηλασμό με μάραθο.... Τι άλλο να κάνω;; Μήπως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω; 

Δεν πιστεύω πως ήρθε ή ώρα να τα παρατησεις γιατί πολύ απλά είστε σε καλό δρομο, όπως όλα τα θηλαζοντα βρέφη! Κάθε μία κάθε μισή ώρα είναι φυσιολογικο να θηλάζει κ μέχρι το τρίμηνο! 

 

 

Εφόσον το μωρό πίνει μία χαρά την μέρα κ δεν παραπονιέται δεν γίνεται να κόβεται το γάλα το απόγευμα! Ειλικρινά μόνο σε αυτό το θέμα το έχω διαβάσει κ δεν το έχω ακούσει πουθενά αλλού. 

 

Τα μωρά περνούν άλματα ανάπτυξης στα οποία θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή γιατί αυξάνονται κ οι ανάγκες τους. Αν διαβάσεις σχετικά θα καταλάβεις. 

 

Επίσης το απόγευμα τους βγαίνει όλη ή υπερενταση. Φρόντισε να κοιμάται καλά μέσα στην μέρα.

 

Εγώ θα σου ξανά πω για τους κολικους γιατί κι  εγώ νόμιζα πως δεν χορταινε απ το στήθος ενώ το καημενο υπέφερε από κολικους. Σφίγγοταν, έψαχνε στήθος κ συγχρόνως το μάλωνε γιατί πονουσε κ δεν μπορούσε να θηλασει. Ο τότε παιδίατρος μου είχε πει πως θέλουν να φάνε γιατί έτσι δεν νιώθουν τον πόνο. Δεν ξέρω αν ισχύει. Έβλεπα κι εγώ που έτρωγε με ανακούφιση το μπουκάλι που είχε γρήγορη ροή κ έλεγα δεν έχω γάλα. Το μωρό σταματουσε για λιγο κ μετά ξανά τα ίδια. Τελικά ότι κ να κάναμε μετά από τρεις ωρες ηρεμουσε κ κοιμόταν. 

 

Εχω διαβασει πως αναστάτωση κ δυσφορία φέρνει κ ή παλινδρόμηση γνωστή ως γοπ. Ρώτα τον γιατρό σου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν πιστεύω πως ήρθε ή ώρα να τα παρατησεις γιατί πολύ απλά είστε σε καλό δρομο, όπως όλα τα θηλαζοντα βρέφη! Κάθε μία κάθε μισή ώρα είναι φυσιολογικο να θηλάζει κ μέχρι το τρίμηνο! 

 

 

Εφόσον το μωρό πίνει μία χαρά την μέρα κ δεν παραπονιέται δεν γίνεται να κόβεται το γάλα το απόγευμα! Ειλικρινά μόνο σε αυτό το θέμα το έχω διαβάσει κ δεν το έχω ακούσει πουθενά αλλού. 

 

Τα μωρά περνούν άλματα ανάπτυξης στα οποία θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή γιατί αυξάνονται κ οι ανάγκες τους. Αν διαβάσεις σχετικά θα καταλάβεις. 

 

Επίσης το απόγευμα τους βγαίνει όλη ή υπερενταση. Φρόντισε να κοιμάται καλά μέσα στην μέρα.

 

Εγώ θα σου ξανά πω για τους κολικους γιατί κι  εγώ νόμιζα πως δεν χορταινε απ το στήθος ενώ το καημενο υπέφερε από κολικους. Σφίγγοταν, έψαχνε στήθος κ συγχρόνως το μάλωνε γιατί πονουσε κ δεν μπορούσε να θηλασει. Ο τότε παιδίατρος μου είχε πει πως θέλουν να φάνε γιατί έτσι δεν νιώθουν τον πόνο. Δεν ξέρω αν ισχύει. Έβλεπα κι εγώ που έτρωγε με ανακούφιση το μπουκάλι που είχε γρήγορη ροή κ έλεγα δεν έχω γάλα. Το μωρό σταματουσε για λιγο κ μετά ξανά τα ίδια. Τελικά ότι κ να κάναμε μετά από τρεις ωρες ηρεμουσε κ κοιμόταν. 

 

Εχω διαβασει πως αναστάτωση κ δυσφορία φέρνει κ ή παλινδρόμηση γνωστή ως γοπ. Ρώτα τον γιατρό σου.  

Νομίζω είπες τη λέξη κλειδί... Όντως όλα τα βρέφη θηλάζουν τόσο συχνά; δεν είναι δηλαδή ότι δεν χορταίνει; έχεις δίκιο για τους κολικους γιατί σφίγγεται και έχει αέρια. Έχω απελπιστεί γιατί αφενός η μικρή θέλει να είναι μόνο αγκαλιά μου μόνο εκεί κοιμάται, κάθεται δεν κλαίει οπότε είμαστε όλη μέρα αυτοκόλλητες και αφετέρου στο σπίτι δεν έχω καμία βοήθεια και πρέπει να μαγειρέψω, να κάνω δουλειές, να φάω, να κάνω ένα μπάνιο. Όλα αυτά να φανταστείς τα κάνω με διαλείμματα και τη μικρή να κλαίει. Ο πατέρας της επιμένει ότι πρέπει να της δώσω ξένο για να κάνω και τίποτα άλλο γιατί θα τρελαθω στο τέλος αλλά εγώ το θέλω πολύ να θηλασω και επιμένω ακόμα. Αλλά πραγματικά περίμενα να έχει φτιάξει μέχρι τώρα και να έχω έστω 2-3 ώρες την ημέρα για να κάνω και κάτι άλλο. Δηλαδή να περιμένω λες μέχρι 3 μηνών;;; φτιάχνει καθόλου τότε; συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά πραγματικά έχω πελαγώσει... 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Eir_ma είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία κ ευτυχία!!!

Δεν ξέρω πραγματικά, αλλά αν ήταν μόνο αυτό γιατί όταν το παίρνει ο μπαμπάς του προσπαθεί να θηλάσει από εκεινον η κάνει όλες τις κινήσεις που δείχνουν ότι πεινάει; όπως τρώει τις μπουνιτσες;; έχω κουραστεί τόσο πολύ αφού δεν μπορώ να πάω πουθενά να κάνω τίποτα είμαστε 24/7 στο στήθος κάποιες μέρες. Διαβάζω ότι όλες έχουμε γάλα κ αρκεί να βαζουμε το μωρό στο στήθος. Ε εγώ το κάνω εδώ και 50 μέρες κ ακόμα το γάλα μου δεν την χορταίνει, είναι μέρες που θηλάζει κάθε μιση ώρα. Παίρνω χάπια τριγωνελα, πίνω τσάι για θηλασμό με μάραθο.... Τι άλλο να κάνω;; Μήπως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω; 

Θα συμφωνήσω σε αυτά που λέει η @Mama_Anesti_. Δεν χρειάζεται να τα παρατήσεις αφού έφτασες ως εδώ.. Απ' τη στιγμή που κάνει τόσες φορές τσισακια κ παίρνει βάρος σημαίνει ότι έχεις γάλα. Με αυτό που κανει τα βράδια αυξάνει κ την παραγωγή σου. Θα συμφωνήσω επίσης ότι μπορεί να έχει κολικούς κ να κάνει έτσι η επειδή νυστάζει κ τον πιάνει υπερένταση. Εμένα πολλές φορές ο δικός μου μπέμπης έκλαιγε για το αντίθετο από σένα. Όταν νυστάζει θέλει να πιπιλισει για να κοιμηθεί αλλά του πέφτει γάλα κ ενοχλείται, οπότε κλαίει κ θηλάζει ακόμα πιο έντονα. Αλλά δεν σκέφτηκα στιγμή ότι δεν έχω γάλα γιατί εκτός του ότι τον ακούω να καταπίνει κ γουργουριζει η κοιλιά του από παλινδρόμηση καταλαβαίνω από μέσα από το στήθος να βγαίνει το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Eir_ma είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία κ ευτυχία!!!

Δεν ξέρω πραγματικά, αλλά αν ήταν μόνο αυτό γιατί όταν το παίρνει ο μπαμπάς του προσπαθεί να θηλάσει από εκεινον η κάνει όλες τις κινήσεις που δείχνουν ότι πεινάει; όπως τρώει τις μπουνιτσες;; έχω κουραστεί τόσο πολύ αφού δεν μπορώ να πάω πουθενά να κάνω τίποτα είμαστε 24/7 στο στήθος κάποιες μέρες. Διαβάζω ότι όλες έχουμε γάλα κ αρκεί να βαζουμε το μωρό στο στήθος. Ε εγώ το κάνω εδώ και 50 μέρες κ ακόμα το γάλα μου δεν την χορταίνει, είναι μέρες που θηλάζει κάθε μιση ώρα. Παίρνω χάπια τριγωνελα, πίνω τσάι για θηλασμό με μάραθο.... Τι άλλο να κάνω;; Μήπως ήρθε η ώρα να τα παρατήσω; 

Γτ λες ότι δ το χορταίνει το γαλα σου; ποσες πανες βρεχει; έχετε ζυγιστει; επίσης 8η εβδ έχει αλμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω σε αυτά που λέει η @Mama_Anesti_. Δεν χρειάζεται να τα παρατήσεις αφού έφτασες ως εδώ.. Απ' τη στιγμή που κάνει τόσες φορές τσισακια κ παίρνει βάρος σημαίνει ότι έχεις γάλα. Με αυτό που κανει τα βράδια αυξάνει κ την παραγωγή σου. Θα συμφωνήσω επίσης ότι μπορεί να έχει κολικούς κ να κάνει έτσι η επειδή νυστάζει κ τον πιάνει υπερένταση. Εμένα πολλές φορές ο δικός μου μπέμπης έκλαιγε για το αντίθετο από σένα. Όταν νυστάζει θέλει να πιπιλισει για να κοιμηθεί αλλά του πέφτει γάλα κ ενοχλείται, οπότε κλαίει κ θηλάζει ακόμα πιο έντονα. Αλλά δεν σκέφτηκα στιγμή ότι δεν έχω γάλα γιατί εκτός του ότι τον ακούω να καταπίνει κ γουργουριζει η κοιλιά του από παλινδρόμηση καταλαβαίνω από μέσα από το στήθος να βγαίνει το γάλα.

Κι εμένα γουργουριζει η κοιλιά της ενώ τρώει και το εκλαμβάνα σαν πείνα.... Η αλήθεια είναι ότι το μπουκάλι που της δίνω δεν το πίνει όλο και πολλές φορές βγάζει αρκετή ποσότητα μετά κάτι που δεν κάνει με το στήθος... Τι να πω κορίτσια μακάρι γιατί είναι κάτι που το θέλω πολύ... Εσύ θηλασες αποκλειστικά;; και αν ναι πόσο καιρό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Γτ λες ότι δ το χορταίνει το γαλα σου; ποσες πανες βρεχει; έχετε ζυγιστει; επίσης 8η εβδ έχει αλμα

Καλησπέρα, το λέω γιατί πρώτον ζητάει φαΐ κάθε μιση με μια ώρα το πρωί και δεύτερον το απόγευμα είναι όλη την ώρα στο στήθος ρουφάει ρουφάει και άμα την αφηνω κλαίει και τρώει τα χεράκια της... Πάνες βρέχει πάνω από δέκα επίσης είναι 3 μέρες τώρα που κάνει κακά συνέχεια πάνω από 4 φορές μέσα στη μέρα ενώ έκανε ανά 4 μέρες... Έχω ζυγαριά εγώ και τη ζυγίζω παίρνει από 200 με 250 γραμμάρια την εβδομάδα περίπου. Το θέμα είναι γιατί δεν την κρατάει παραπάνω το γάλα και γιατί τα απογεύματα δεν χορταίνει... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...