Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού εξαφανίζεται το γάλα το βράδυ??


Recommended Posts

Κορίτσια sos, μας έχει τρελάνει, κλαίει σπαρακτικά, ουρλιάζει, τρώει τα χέρια του (μπουνίτσες), χτυπάει το στήθος΄΄κάθε βράδυ μετά τις 9!

Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης! Το στήθος στις 9 είναι τελείως άδειο γιατί τρώει ασταμάτητα όλη μέρα. Το βράδυ προφανώς δε θέλει να ρουφάει και να βάζει δύναμη, μάλλον το θέλει έτοιμο, να ρέει στο στόμα...αλλά πού?

Δε βλέπω να βγαίνει σταγόνα γάλα, ούτε στο μαγουλάκι του (όπως βλέπω το πρωί). Τώρα τον έχει ο άντρας μου αγκαλιά και τσιρίζει πάλι.

Αυτό γίνεται κάθε βράδυ. Από κιλά και πάνες πάμε καλά.

Γιατί κάτι τόσο όμορφο όπως είναι ο θηλασμός να ταλαιπωρεί τόσο και εμένα και αυτόν? Γιατί να υποφέρει τόσο το βρέφος? ΄'Ετσι θα έπρεπε να είναι? Είμαι σίγουρη ότι πεινάει από τις αντιδράσεις του στο στήθος, μόλις αντιλαμβάνεται ότι δνε έχει γάλα, γίνεται ο κακός χαμός. Έχω απελπιστεί και αναρωτιέμαι αν αξίζει να υποφέρει τόσο? Και γω να θέλω να τον πετάξω από το μπαλκόνι. Έχω κάνει τόσο κόπο κι όμως τίποτα, κανένα αποτέλεσμα. Δεν βλέπω ένα ικανοποιημένο μωράκι και τρελαίνομαι.

 

Καλημέρα και καλά κουράγια!Δεν χάνεται έτσι το γάλα,δεν μπορεί να έχεις άφθονο όλη την ημέρα,αντλήσεις,θηλασμούς και το βράδυ να κλείνει η βρύση.Νομίζω πως 2 πράγματα είναι πιθανά(και πάντα με βάση την εμπειρία μου σαν μαμά που θήλασε και όχι σαν γιατρός):Το ένα και βασικό είναι πως τρώει το δικό σου από μπουκάλι...Θα χαλαρώσεις πολύ περισσότερο αν δίνεις κάθε φορά μόνο στήθος,θα κερδίσεις τον χρόνο των αντλήσεων και δεν θα είναι τόσο απαιτητικό το μωρό,οταν μετά την εύκολη ροή,του δίνεις το στήθος και του λες προσπάθησε να ανέβεις το βουνό...Αν εργάζεσαι και δίνεις μπουκάλι,τότε δεν γίνεται αλλιώς και συγνώμη για την παρέμβαση....Αν όχι,να είσαι σίγουρη πως σε βάθος χρόνου θα γλιτώσεις πολύ χρόνο και κόπο,και άμεσα θα νιώσετε πολύ πιο χαλαρά και τα 2 σας...

Αν στη μέση μπαίνουν και κολικοί...τότε υπομονή,αγάπη,βόλτες....Και εμένα το λατρεμένο της μεμε το παρατούσε σε δευτερόλεπτα με τους κολικούς,κατά τη γνώμη μου,όχι γιατί δεν είχε γάλα αλλά γιατί δεχότανε σουβλιές και πόνους στα εντεράκια της και υπέφερε....Επειδή πραγματικά το παλεύεις να θηλάσεις και πολλά μπράβο για αυτό,να αποκλείσεις ή όχι το θέμα των κολικών με την παιδίατρο,να αποκλείσετε και κάποια υποψία παλλινδρόμισης,να αφήσεις στην άκρη το θήλαστρο και θα δεις πως θα αρχίσετε να το απολαμβάνετε...Καλή συνέχεια!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την Κλάραμπελ. Το μωρό από τη μία θηλάζει -πράγμα που απαιτεί κάποια προσπάθεια από μέρους του- και από την άλλη πίνει από μπιμπερό όπου η ροή είναι γρήγορη και απλά πρέπει να ρουφάει -εκτός και αν έχεις το calma. Ειδικά το ωράριο της σίτησης με μπουκάλι είναι μάλλον λάθος καθώς το επόμενο τάισμα που είναι με θηλασμό και άρα απαιτεί προσπάθεια είναι βραδυνή ώρα που το μωρό είναι κουρασμένο και δεν έχει υπομονή. Εγώ θα σταματούσα εντελώς τις αντλήσεις στη θέση σου. Καταλαβαίνω ότι είσαι κουρασμένη και χάνεις την υπομονή σου και είναι λογικό, αν όμως έχεις τη δυνατότητα να χαλαρώσεις και να το αφήσεις ελεύθερα στο στήθος όσο και όποτε θέλει ίσως τα πράγματα είναι πιό εύκολα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τη δυναμη που μου δίνετε!

Εναλλαγές κάνω συνέχεια, ασταμάτητα!

Θηλή για μπιμπερό έχω την calma. Και επειδή τελευταία ένιωσα πολύ ηλίθια με το να αντλώ γάλα όλο το βράδυ προκειμένου να τον παίζουν άνετα οι δικοί μου, αποφάσισα να κόψω τελείως το μπιμπερό. Βέβαια αυτό δε γινόταν κάθε μέρα, αλλά τακτικά. Πλέον θα πάρει μπιμπερό μόνο αν χρειαστεί να λείψω για δουλειά και ...σε όποιον αρέσει!

Έχω δική μου δουλειά μαζί με συνεργάτη και έτσι δεν πιέζομαι, εκτός ελαχίστων περιπτωσεων (π.χ. θα λείψω 27 Φεβρουαρίου). Το κακό είναι ότι ήταν που ήταν χαλια το οικονομικό, τώρα ήρθε κι έδεσε..έτσι είναι, δεν δουλεύεις, δεν βγάζεις χρήματα (όχι ότι πριν που δουλεύαμε βγάζαμε κι όλας)!!

Κολοικούς δεν έχουμε τακτικά. Απλά το βράδυ το μωρό είναι σαν να μαλώνει με το στήθος! Και ενώ κάναμε τόσο αγώνα και βγάλαμε την ψευδοθηλή (από το ένα στήθος) και τα καταφέραμε, τα βράδυα κάνει σαν να μη μπορεί να πιάσει, του γλιστράει και γίνεται ο κακός χαμός.

Με το θήλαστρο βγάζω 1-2 φορές, στις 3 το πρωί μετά το θηλασμό και στις 6 το πρωί, πάλι μετά το θηλασμό. Το κάνω και για να αποσυμφορήσω το στήθος γιατί τουμπανιάζει, μιας και είμαστε ακόμη στην αρχή. Έχω νοσοκομειακό, το symphony.

Παντως το ξημέρωμα που θήλαζε, του έδωσα και το δεξί στήθος χωρίς ψευδοθηλή (το 'εχει κάνει "κομμάτια"). Θήλασε κανονικά, είχαμε όμως κλάματα γιατί του γλυστρούσε, άντε πάλι κακός χαμός. Όσο για μένα, έγινα μούσκεμα από τον πόνο. Πονάω τόσο πολύ στο δεξί στήθος (αφού το έχει κάνει μεγάλη ζημιά από την αρχή), που ιδρώνω, φωνάζω (ακόμη και με την ψευδοθηλή), τρέχει ο ιδρώτας με αποτέλεσμα να γίνονται μούσκεμα όλα (εσώρουχα, πυτζάμες και ναι, και σεντόνια)!!

Πάντως πλέον φοβάμαι τα βράδυα, φοβάμαι το ίδιο το μωρό, ποτέ δεν πίστευα ότι το ίδιο μου το μωρό θα μου προκαλούσε τόσο τρόμο. Ειδικικά όταν τρώει τις μπουνίτσες του και σεληνιάζετε θέλω να τρέξω να κρυφτώ!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

αναρρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο για το μωρο αυτο τελικα η να δωσεις κ λιγο ξενο.κ εγω θηλαζω κ προσπαθω ν αγινει αποκλειστικα αλλα και 1 μπουκαλι την ημερα οταν ποναω η οταν δεν μπορω να θηλασω αλλο κ κλαιει δεν ειανι κ τοσο κακο. αυτο με την θηλη που γλυστραει το εχω παθει κ ειναι οταν πρηζεται πολυ το στηθος απο το γαλα

Link to comment
Share on other sites

Δλδ απο τις 9 δεν πινει στηθος, μαλλον οπως λες δεν βρισκει γαλα και κλαιει ενω αν του δωσεις μπιμπερο ηρεμει και πινει?

 

Το γαλα οπως ειπαν τα κοριτσια δεν τελειωνει ακομα και οταν φαινεται αδειο παραγει εκεινη την ωρα γαλα. Υπαρχουν μωρα (ξερω δλδ περιπτωσεις) που ενω τη μερα ειναι καλα τα βραδια σεληνιαζονται οπως λες, ειτε επειδη τα πιανει καποιος πονος ειτε επειδη εκεινη την ωρα τους βγαινει η κουραση και δεν ξερουν πως να τη διαχειριστουν. Η ανηψια μου ηταν ετσι, καθε βραδυ εκλαιγε χαλαρ ενα διωρο ουρλιαζοντας για να κοιμηθει. Και ειναι λες και εχουν καταπιει ρολοι. Το ειδα αυτα για ενα διαστημα και στα δυο παιδια μου. Καθε βραδυ (για μερικα βραδια) εκλαιγαν και φαινονταν να υποφερουν συγκεκριμενη ωρα.

 

Ξερω οτι υποφερεις κι εσυ, ετσι ημουν κι εγω με τον πρωτο μου, θηλαζε και δαγκωνομουν απο τον πονο. Πρεπει να τον διορθωνεις ενω πινει να πιανει καλυτερα για να μη πονας. Αλλιως συνεχεια θα υποφερεις και επειδη ολη μερα θηλαζει δεν θα συνερχεσαι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι; Το μωρό ζητάει να φάει τόσο συχνά ή σου είπε κάποιος κάθε πότε να το ταΐζεις; Το ξέρω ότι είναι πολύ μικρούλης ακόμα, αλλά αν δεν πεινάει και απλά νυστάζει στις 9:00 το βράδυ; Αν συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή αυτός να θέλει "πιπίλα" και εσένα το στήθος σου έχει γάλα και δεν το θέλει; Ή αν απλά έχει νεύρα και ένταση από το παιχνίδι με τους παππούδες και δεν ξέρει πώς να ηρεμήσει;

 

Επικροτώ το ότι σταμάτησες να αντλείς γάλα για να τον ταΐζουν οι γονείς σου, δεν υπάρχει λόγος αφού είσαι εσύ στο σπίτι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τον διορθωνεις ενω πινει να πιανει καλυτερα για να μη πονας. Αλλιως συνεχεια θα υποφερεις και επειδη ολη μερα θηλαζει δεν θα συνερχεσαι.

 

εγω παντως φοβαμαι να διορθωσω τον τροπο πο επιασε γιατι δεν αντεχω να βγει κ να ξαναμπει!

 

καποιες φορες κ εμενα ενω οταν βαζει δυναμη βγαζει γαλα ακομα κ οταν φαινεται αδειο,υπαρχουν φορες που ειναι σαν να περιμενει να βγει με ευκολια κ γκρινιαζει.αν του αλλαξω στηθος εινια ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και ένα μυστικό που θα κοψοχολιαστείς αν όντως είσαι υστερική με την καθαριότητα; Μόλις αρχίσει να μπουσουλάει και να πιάνει αντικείμενα το μωρό, η έννοια καθαρό σπίτι αντικαθίσταται από την έννοια " σπίτι μη επικίνδυνο για την υγεία του μωρου". Για να μη σου πω τι γίνεται όταν αρχίσει να τρώει μόνο του... Οπότε χαλάρωσε λίγο από τώρα με την καθαριότητα, γιατί θα υποφέρεις αληθινά και θα σε στερείται το μωράκι σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρότεινα να μην τον κάνεις μπάνιο για μια νύχτα, να δεις μήπως φταίει αυτό! Η δικιά μου η κορούλα τσιτώνει ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν 2 ετών με το μπάνιο και το είχε από νεογέννητο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Το μωρό ζητάει να φάει τόσο συχνά ή σου είπε κάποιος κάθε πότε να το ταΐζεις; Το ξέρω ότι είναι πολύ μικρούλης ακόμα, αλλά αν δεν πεινάει και απλά νυστάζει στις 9:00 το βράδυ; Αν συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή αυτός να θέλει "πιπίλα" και εσένα το στήθος σου έχει γάλα και δεν το θέλει; Ή αν απλά έχει νεύρα και ένταση από το παιχνίδι με τους παππούδες και δεν ξέρει πώς να ηρεμήσει;

 

Επικροτώ το ότι σταμάτησες να αντλείς γάλα για να τον ταΐζουν οι γονείς σου, δεν υπάρχει λόγος αφού είσαι εσύ στο σπίτι...

 

Ζητάει να τρώει συνέχεια, ειδικλα κατλα τις 9 με 9 παρά ξεκινάει..η ώρα του ύπνου είναι σταθερή, κατά τις 11:30 με 12, εκτός αν το τραβήξει καμιά φορά μ΄΄εχρι τις 2 και κάτι με 3.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης θα πρότεινα να μην τον κάνεις μπάνιο για μια νύχτα, να δεις μήπως φταίει αυτό! Η δικιά μου η κορούλα τσιτώνει ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν 2 ετών με το μπάνιο και το είχε από νεογέννητο!

 

Τον κάνουμε 4-5 φορέ μπάνιο, το πολύ 6. Αλλά νομίζω ότι με το μπάνιο είναι καλύτερα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως φοβαμαι να διορθωσω τον τροπο πο επιασε γιατι δεν αντεχω να βγει κ να ξαναμπει!

 

καποιες φορες κ εμενα ενω οταν βαζει δυναμη βγαζει γαλα ακομα κ οταν φαινεται αδειο,υπαρχουν φορες που ειναι σαν να περιμενει να βγει με ευκολια κ γκρινιαζει.αν του αλλαξω στηθος εινια ολα οκ.

 

Μια από τα ίδια, ακριβώς όπως τα λες! Με τη διαφορά ότι όταν αλλάζουμε στήθος, συνεχίζει τα ίδια.

Τώρα που θήλαζε μου έκανε πάλι τα ίδια, τα χθεσινοβραδυνά, κλαίει, του φεύγει η θηλή, κλασικά τρώει τις μπουνίτσες.Μα τί το έχει πιάσει? Ποτέ δεν μου το έκανε αυτό μεσημέρι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω τι να κάνεις, δεν ξέρω καν αν σου το προτείνω, απλά θα σου πω τι θα έκανα εγώ σε αυτήν την περίπτωση: Θα τον άφηνα κανά τρίωρο νηστικό ΠΑΝΤΑ όμως με την επιφύλαξη ότι δεν περνάει άλμα ανάπτυξης. Το οποίο άλμα εγώ το καταλάβαινα από το ότι δεν είχε ώρες συγκεκριμένες, 24 ώρες τη μέρα το μωρό ήθελε γάλα . Οπότε αν ήμουν σίγουρη ότι δεν είναι αυτό για μία κια μόνο μέρα θα του μείωνα την συχνότητα των γευμάτων μήπως και αυξηθεί η ποσότητα. ΟΜΩΣ εγώ είχα ήδη εδραιωμένο θηλασμό, οπότε καλύτερα να ακούσουμε και καμιά άλλη γνώμη...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα σου πω τι να κάνεις, δεν ξέρω καν αν σου το προτείνω, απλά θα σου πω τι θα έκανα εγώ σε αυτήν την περίπτωση: Θα τον άφηνα κανά τρίωρο νηστικό ΠΑΝΤΑ όμως με την επιφύλαξη ότι δεν περνάει άλμα ανάπτυξης. Το οποίο άλμα εγώ το καταλάβαινα από το ότι δεν είχε ώρες συγκεκριμένες, 24 ώρες τη μέρα το μωρό ήθελε γάλα . Οπότε αν ήμουν σίγουρη ότι δεν είναι αυτό για μία κια μόνο μέρα θα του μείωνα την συχνότητα των γευμάτων μήπως και αυξηθεί η ποσότητα. ΟΜΩΣ εγώ είχα ήδη εδραιωμένο θηλασμό, οπότε καλύτερα να ακούσουμε και καμιά άλλη γνώμη...

 

Είναι πολύ καλή η ιδέα αυτή. Τα άλματα ανάπτυξης ευτυχώς τα καταλαβαίνω και γω, είναι αυτό που λεμε "γινόμαστε αυτοκόλλητοι".

Δεν έχω ακόμη εδραιωμένο θηλασμό. Τις πρώτες 44 μέρες κάναμε μικτή διατροφή (λάθος συστάσεις, επιμονή για ξένο γάλα από το μαιευτήριο, με ένγαλαν εν ολίγοις ανίκανη να θηλάσω, δε μου είπαν για θήλαστρο, τίποτα.). Από την 45η μέρα μέχρι και σήμερα ( 64η μέρα) θηλάζουμε αποκλειστ., δηλ. ήδη 20 μέρες. Έχω ακόμη για να εδραιωθεί.

Πάντως αν δεν υπήρχε η βοήθεια/ συμβουλές από το φόρουμ, δε θα θήλαζαμε τ'ιποτα, δε θα τα είχα καταφερει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αυτό με τον τρόμο κάθε φορά που πιάνει το στήθος το έχω νιώσει...Πίκρα μεγάλη...Και πόνος...Θα πρέπει λοιπόν να βρεις μια φόρμουλα να επουλωθεί το στήθος και να πιάνει σωστά.Αν και δύσκολες εποχές για έξοδα,νομίζω πως μια σύμβουλος θηλασμού θα σου βρει λύση και για τα δύο θέματα.Επειδή απέχω αρκετό καιρό από το σπορ,τα ενημερωμένα κορίτσια μας εδώ μέσα,μπορεί να σου βρουν και άλλη λύση!Να βρεις εθελόντριες συμβούλους ή να πας σε κάποια συνάντηση που κάνουν,με το μωρό...Εγώ με μεγάλη εμπειρία 26 μήνες θηλασμού στο πρώτο μου,νόμιζα πως παίζω στα δάχτυλα τον θηλασμό στο δεύτερο...Χα,εδώ γελάνε!Τρεις μαστίτιδες,πληγές και πόνος!Πήγα λοιπόν στο Έλενα με την μικρή,πήρα απλώς μια τονωτική ένεση από τις συμβουλές τους:rolleyes: και οταν είδα πως είναι φαύλος κύκλος αυτό που ζω,κάλεσα μια σύμβουλο θηλασμού.Σε λίγες μέρες δεν υπήρχαν πληγές,επανέφερα την γαλακτοφορία που είχε μειωθεί λόγω μαστίτιδας και διορθώσαμε την στάση και την θέση του μωρού στο στήθος.Αυτό έγινε οταν η μικρή ηταν σχεδόν 2 μηνών...Θηλάσαμε μέχρι 22 μηνών...Ζήτα βοήθεια,ακόμα και δωρεάν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι....Όλα θα φτιάξουν,μόνο όμως προφορικά από εδώ μέσα είναι δύσκολα....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αυτό με τον τρόμο κάθε φορά που πιάνει το στήθος το έχω νιώσει...Πίκρα μεγάλη...Και πόνος...Θα πρέπει λοιπόν να βρεις μια φόρμουλα να επουλωθεί το στήθος και να πιάνει σωστά.Αν και δύσκολες εποχές για έξοδα,νομίζω πως μια σύμβουλος θηλασμού θα σου βρει λύση και για τα δύο θέματα.Επειδή απέχω αρκετό καιρό από το σπορ,τα ενημερωμένα κορίτσια μας εδώ μέσα,μπορεί να σου βρουν και άλλη λύση!Να βρεις εθελόντριες συμβούλους ή να πας σε κάποια συνάντηση που κάνουν,με το μωρό...Εγώ με μεγάλη εμπειρία 26 μήνες θηλασμού στο πρώτο μου,νόμιζα πως παίζω στα δάχτυλα τον θηλασμό στο δεύτερο...Χα,εδώ γελάνε!Τρεις μαστίτιδες,πληγές και πόνος!Πήγα λοιπόν στο Έλενα με την μικρή,πήρα απλώς μια τονωτική ένεση από τις συμβουλές τους:rolleyes: και οταν είδα πως είναι φαύλος κύκλος αυτό που ζω,κάλεσα μια σύμβουλο θηλασμού.Σε λίγες μέρες δεν υπήρχαν πληγές,επανέφερα την γαλακτοφορία που είχε μειωθεί λόγω μαστίτιδας και διορθώσαμε την στάση και την θέση του μωρού στο στήθος.Αυτό έγινε οταν η μικρή ηταν σχεδόν 2 μηνών...Θηλάσαμε μέχρι 22 μηνών...Ζήτα βοήθεια,ακόμα και δωρεάν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι....Όλα θα φτιάξουν,μόνο όμως προφορικά από εδώ μέσα είναι δύσκολα....

 

Έκανα ήδη τις προσπάθειές μου. Έφερα σπίτι 2 μαίες, μετά ακόμη 1 για πολλές φορές να με παρακολουθεί. Επίσης επειδή στην πόλη μου δεν έχουμε σύμβ. θηλασμού, μίλησα με μία τηλεφωνικώς και αυτή τη βδομάδα θα δω σε μια συνάντηση και μία από κοντά. Εννοείται πως δε θα το άφηνα έτσι! Δυστυχώς ακόμη το δεξί στήθος έχει τερ'αστιες πληγές και ο πόνος είναι αφόρητος!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ είμαι τρελή, δεν εξηγείται..άλλη μια βραδυά χωρίς ίχνος γάλα, τον είχα 1,5 ώρα στο στήθος με συνεχείς εναλλαγές και τίποτα, σταγόνα. Ο μικρός να χτυπιέται, να κλαίει, να πεινάει, να γρατσουνάει το στήθος (του έβαλα καλτσάκια στα χεράκια γιατί τα γάντια τα βγάζει), με έχει σημαδέψει για τα καλά. Τώρα τον πήρε ο άντρας μου γιατί δεν αντέχω, νομίζω είχα κρίση ή έπαθα νευρικό κλονισμό και άρχισα να του φωνάζω, να λέω..να ουρλιάζω, να τον πιάνω απότομα. Δηλαδή είμαι η μόνη? Τόσο λάθος τα κάνω πια όλα? Αξίζει πια τόσο πολύ ο θηλασμός? Το παιδί νηστικό να κλαίει και γω στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού. Ο άντρας μου φοβήθηκε και τον πήρε. Τί είναι ο θηλασμός...μια σκέτη διαστροφή. όσο για τη μία θηλή, ουρλιάζω τόσο που θα με άκουσαν σα όλο το νομό, βλέπετε προσπαθεί να ρουφήξει με μανία για να βρει γάλα, αλλά που! Μου κάνει τόσο κακό, ή μάλλον μας κάνει τόσο κακό. Πώς δηλ. ενισχύεται η σχέση παιδιού-μητέρας?? Έτσι?? Εδώ εγώ θα τον πετάξω απ' το μπαλκόνι και αυτός θα με δαγκώσει μέχρι θανατου..λες και με μισεί. Κατά τα άλλα..θηλάζω! Τέλεια!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ είμαι τρελή, δεν εξηγείται..άλλη μια βραδυά χωρίς ίχνος γάλα, τον είχα 1,5 ώρα στο στήθος με συνεχείς εναλλαγές και τίποτα, σταγόνα. Ο μικρός να χτυπιέται, να κλαίει, να πεινάει, να γρατσουνάει το στήθος (του έβαλα καλτσάκια στα χεράκια γιατί τα γάντια τα βγάζει), με έχει σημαδέψει για τα καλά. Τώρα τον πήρε ο άντρας μου γιατί δεν αντέχω, νομίζω είχα κρίση ή έπαθα νευρικό κλονισμό και άρχισα να του φωνάζω, να λέω..να ουρλιάζω, να τον πιάνω απότομα. Δηλαδή είμαι η μόνη? Τόσο λάθος τα κάνω πια όλα? Αξίζει πια τόσο πολύ ο θηλασμός? Το παιδί νηστικό να κλαίει και γω στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού. Ο άντρας μου φοβήθηκε και τον πήρε. Τί είναι ο θηλασμός...μια σκέτη διαστροφή. όσο για τη μία θηλή, ουρλιάζω τόσο που θα με άκουσαν σα όλο το νομό, βλέπετε προσπαθεί να ρουφήξει με μανία για να βρει γάλα, αλλά που! Μου κάνει τόσο κακό, ή μάλλον μας κάνει τόσο κακό. Πώς δηλ. ενισχύεται η σχέση παιδιού-μητέρας?? Έτσι?? Εδώ εγώ θα τον πετάξω απ' το μπαλκόνι και αυτός θα με δαγκώσει μέχρι θανατου..λες και με μισεί. Κατά τα άλλα..θηλάζω! Τέλεια!

 

Παίρνεις κανά κουτί ντεπόν για τον πόνο????

Άσε κι εγώ στην αρχή υστερική από τον πόνο... να την ταρακουνάω και να φωνάζω "Γιατί δεν αγαπάς τη μανούλα" "Τι σου έχω κάνει" άστα!

 

Ναί αξίζει ο θηλασμός... και σε πρακτικό επίπεδο σου λύνει τα χέρια!

 

Ναί τα βράδια μας ήταν πολύ δύσκολα όπως έχω ξαναγράψει... ακόμα και τώρα όταν είναι συγχισμένη τη βαζω στο στήθος και ορίεται, της δίνω χρόνο, τη δίνω στον αντρα μου ή την πάω βόλτα στο σπίτι την ξαναβάζω, πιάνει, τρώει, κοιμάται... αυτά 3 μήνες μετά που καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά...

 

Πόση ώρα είχε περάσει από το τελευταίο γεύμα????

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ είμαι τρελή, δεν εξηγείται..άλλη μια βραδυά χωρίς ίχνος γάλα, τον είχα 1,5 ώρα στο στήθος με συνεχείς εναλλαγές και τίποτα, σταγόνα. Ο μικρός να χτυπιέται, να κλαίει, να πεινάει, να γρατσουνάει το στήθος (του έβαλα καλτσάκια στα χεράκια γιατί τα γάντια τα βγάζει), με έχει σημαδέψει για τα καλά. Τώρα τον πήρε ο άντρας μου γιατί δεν αντέχω, νομίζω είχα κρίση ή έπαθα νευρικό κλονισμό και άρχισα να του φωνάζω, να λέω..να ουρλιάζω, να τον πιάνω απότομα. Δηλαδή είμαι η μόνη? Τόσο λάθος τα κάνω πια όλα? Αξίζει πια τόσο πολύ ο θηλασμός? Το παιδί νηστικό να κλαίει και γω στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού. Ο άντρας μου φοβήθηκε και τον πήρε. Τί είναι ο θηλασμός...μια σκέτη διαστροφή. όσο για τη μία θηλή, ουρλιάζω τόσο που θα με άκουσαν σα όλο το νομό, βλέπετε προσπαθεί να ρουφήξει με μανία για να βρει γάλα, αλλά που! Μου κάνει τόσο κακό, ή μάλλον μας κάνει τόσο κακό. Πώς δηλ. ενισχύεται η σχέση παιδιού-μητέρας?? Έτσι?? Εδώ εγώ θα τον πετάξω απ' το μπαλκόνι και αυτός θα με δαγκώσει μέχρι θανατου..λες και με μισεί. Κατά τα άλλα..θηλάζω! Τέλεια!

 

Θα συμφωνήσω με τις περισσότερες μανούλες. Το θέμα των κολικών κρατάει μέχρι και 6 μήνες σε κάποιες περιπτώσεις. Το βράδυ που πας να τον ταΐσεις έχει αέρια; Κάνει κακάκια όπως μέσα στην μέρα;

 

Γενικά γίνονται ανυπόμονα. Ενδέχεται να έχεις λιγότερο γάλα, αλλά έχεις σκεφτεί ότι ίσως να φταίει και το άγχος σου εκείνη την ώρα; Σκέψου λοιπόν ότι είναι πολλοί παράγοντες. Η ανησυχία της ημέρας που σκάει απότομα. Κολικοί. Η ανυπομονησία του να φάει και το γεγονός ότι αυτό παίρνει κάποια δευτερόλεπτα. Ο πόνος σου και η δική σου κούραση που ίσως να γίνονται αντιληπτά από το μωρό ακόμα και από τον τρόπο που τον κρατάς.

 

Να ρωτήσω...πόση ώρα κάνετε μπανάκι; Γιατί πχ εμένα η δικιά μου στις αρχές που την κάναμε στα γρήγορα μέχρι να πέσει ο αφαλός έκλαιγε....Μετά που μπήκε στο μπανιεράκι, άρχισε να το απολαμβάνει. Όχι ότι δεν έκλαψε την πρώτη μέρα...και την δεύτερη....αλλά άρχισα να της τραγουδάω, να την τρίβω όσο ήταν στο ζεστό νεράκι...Μετά είχε τρελή χαλάρωση. Μπαίνει ένα προγραμματάκι ώστε να βοηθηθούν κι αυτά. Σκέψου ότι τώρα πχ μου γκρινιάζει όταν είναι να μπει για μπάνιο μόλις την βάλω να την γδύσω αρχίζει τις χαρές και με το που βγει από το μπανάκι είναι σκέτη γλύκα. Τρίβει συνέχεια τα ματάκια της και γκρινιάζει ελάχιστα στο ντύσιμο (μας αρέσει να είμαστε τσιτσίδι) γιατί στην ουσία την καθυστερώ από το να φάει. Μετά φαγητό και ύπνο στο στήθος.

 

Δοκίμασε να ξεκινάτε νωρίτερα το μπανάκι ή αφού λες ότι αργεί να κοιμηθεί άφησέ τον μέσα τόσο όσο κρίνεις ότι τον χαλαρώνει. Μην παγώσει κιόλας το παιδί. Πιστεύω το νεράκι θα τον βοηθήσει. Δοκίμασε και κανά νανούρισμα όσο τον ταΐζεις. Καλή συνέχεια και υπομονή!!!!

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που πας να τον ταΐσεις έχει αέρια; Κάνει κακάκια όπως μέσα στην μέρα;

A'ερια έχει συνέχεια, μειωμένα όμως τις τελευταίες μέρες, και μυρίζουν τόσο μα τόσο πολύ! Κακάκια κάνει 1 φορά περίπου στις 36 ή 48 ώρες, με εξαίρεση τις τελευταίες μέρες,, μετά δηλ. το εμβόλιο και το σίδηρο, που κάνει 4-5 τη μέρα, σκούρα, σαν διάρροια. Αλλά είτε πριν είτε τώρα, τα βράδυα είναι ίδια.

Ενδέχεται να έχεις λιγότερο γάλα, αλλά έχεις σκεφτεί ότι ίσως να φταίει και το άγχος σου εκείνη την ώρα;

Στην αρχή πάντα το παίζω 'ηρεμη, προσπαθώ δηλαδή. Αλλά μετά, τούρμπο, μαλώνω μέχρι και με το στήθος, ουρλιάζω "μα πού είσαι" στο γάλα. 9-2 δεν υπάρχει σταγόνα. Αλλά και αυτός δε βοηθάει καθόλου, μπουνιές, κλωτσιές..μα αυτά τα πόδια, κλοτσάει σαν γαιδούρι!

 

Να ρωτήσω...πόση ώρα κάνετε μπανάκι;

Το μπάνιο το ψιλοαπολαμβάνει, ψιλοφοβάται κι όλας, αλλά δεν κλαίει, νομίζω ότι είναι ακόμη μικρούλης για παιχνίδια στο νερό. Μετά καμιά φορά του κάνω και μασαζάκι. Όλα εχουν μια φυσιολογική διάρκεια. Ηρεμεί, μπαίνει στήθος, βλέπει ότι δεν έχει γάλα και σπαραζει.

 

Δοκίμασε και κανά νανούρισμα όσο τον ταΐζεις. Καλή συνέχεια και υπομονή!!!!

Από νανουρλισματα άλλο τίποτα. Χαμηλό φωτισμό, απαλή μουσική στο babyradio και εγώ να σιγοτραγουδώ ή να του ψιθυρίζω παραμύθια,, να τον χαϊδεύω, μέχρι να εξαντληθεί η υπομονή μου. Μετά ακολουθεί μάχη.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις κανά κουτί ντεπόν για τον πόνο????

Το ντεπόν πόση ώρα πριν από το θηλασμό να το πάρω? Εγώ θα προτιμούσα πάντως τοπική αναισθησία στο δεξί στήθος.

 

 

Άσε κι εγώ στην αρχή υστερική από τον πόνο... να την ταρακουνάω και να φωνάζω "Γιατί δεν αγαπάς τη μανούλα" "Τι σου έχω κάνει" άστα!

Και γω τα ίδια, "με μισείς" του λέω ..και άλλα..πέφτει στόλισμα κανονικό.

 

...τη βαζω στο στήθος και ορίεται, της δίνω χρόνο, τη δίνω στον αντρα μου ή την πάω βόλτα στο σπίτι την ξαναβάζω, πιάνει, τρώει, κοιμάται...

και μεις έτσι κάνουμε, αλλάζουμε συνέχεια στήθος, ο άντρας μου τον παίρνει αγκαλιά και βολτάρει, ξανά προσπάθεια μετά..αυτό θα γίνεται 9-2 (στην καλύτερη περίπτωση 9-12) και στο τέλος θα κοιμηθεί νηστικός, από την κούραση.

 

 

αυτά 3 μήνες μετά που καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά...

Δηλαδή συγνώμη, μετά από 3 μήνες δεν βελτιώνεται η κατάσταση? "Θα πηδηχτώ από το παράθυρο" που έλεγε και ο Λεβέντης!

 

Πόση ώρα είχε περάσει από το τελευταίο γεύμα????

Τελειώνει πχ. ένα γεύμα κατά τις 6:30, μετά έρχεται η μαμά μου και τον ξαναβάζω κατά τις 8 με 8 και, τρώει λίγο και έτσι είναι ήρεμος στο μπάνιο. Αν δεν φάει πριν, όχι ακριβώς πριν μπει στο μπάνιο, θα γίνει χαλασμός. Νηστικό αρκούδι δε χορεύει. Έχω δοκιμάσει να θηλάσει κατά 7:30 και μετά αμέσως μετά το μπάνιο, αλλά πάλι τα ίδια.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...