Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θα αφαιρείται η εξάμηνη άδεια μητρότητας από το εννεάμηνο ανατροφής


mikroutsikouliko

Recommended Posts

Υπαναχώρησε από την αρχική του θέση το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και δέχθηκε τις απόψεις του Συνηγόρου του Πολίτη και του υπουργείου Εργασίας σχετικά με το καθεστώς των αδειών μητρότητας και αδειών ανατροφής.

 

 

 

Συγκεκριμένα, έπειτα από αναφορές πολιτών προς την ανεξάρτητη Αρχή, που κατήγγειλαν ότι πολλές υπηρεσίες αφαιρούν από την εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου που δικαιούνται οι πατέρες υπάλληλοι (ν. 3528/2007, άρθρο 53 παρ. 2) την εξάμηνη άδεια μητρότητας που έχουν λάβει οι μητέρες των παιδιών από τον ΟΑΕΔ (ν. 3655/20008, άρθρο 142) και μετά από διαβουλεύσεις μεταξύ των δύο υπουργείων, το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης μετέβαλε την άποψή του.

 

Το υπουργείο αποδέχθηκε την άποψη του υπουργείου Εργασίας και του Συνηγόρου, σύμφωνα με την οποία:

 

Η εξάμηνη άδεια προστασίας μητρότητας του ΟΑΕΔ είναι άδεια μητρότητας, χορηγούμενη αποκλειστικά στις μητέρες εργαζόμενες σε επιχειρήσεις και εκμεταλλεύσεις του ιδιωτικού τομέα, ασφαλισμένες του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.

Δεν αποτελεί όμοια διευκόλυνση με την εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου που δικαιούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι, ανεξαρτήτως φύλου.

Εάν η μητέρα έχει κάνει χρήση της αδείας αυτής, δεν πρέπει να αφαιρείται από το εννεάμηνο το οποίο δικαιούται ο πατέρας.

Όπως αναφέρει η αρχή, πολλές υπηρεσίες είχαν απευθύνει το ερώτημα για το συγκεκριμένο θέμα στο υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, το οποίο με εγκύκλιό του είχε εκφράσει την άποψη ότι πρόκειται για όμοιες διευκολύνσεις, συνεπώς πρέπει να αφαιρείται η μία από την άλλη.

 

Ωστόσο, ο Συνήγορος του Πολίτη είχε επανειλημμένα διατυπώσει και εγγράφως την άποψη ότι, πρώτον, πρόκειται για άδεια μητρότητας, την οποία δικαιούνται μόνο μητέρες εργαζόμενες, ενώ οι άδειες ανατροφής είναι ατομικό δικαίωμα ενός εκάστου γονέα. Δεύτερον, το θέμα πρέπει να λυθεί κατόπιν συνεννόησης μεταξύ του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και του υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.

 

Τέλος, το θέμα αυτό διαβιβάστηκε και στη Μονάδα Νομοθεσίας Ισότητας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, προς διερεύνηση τυχόν παραβίασης διατάξεων του ευρωπαϊκού δικαίου.

 

 

πηγη : πληροφοριοδοτης

http://www.pliroforiodotis.gr/index.php/2012-04-17-04-28-56/2010-06-26-21-45-10/2010-07-15-20-39-19/28343-mitrotita

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mήπως να συνέβαινε τίποτα τέτοιο και με το μειωμένο ωράριο. Εμένα και στις δύο εγκυμοσύνες μου έκοψαν από το μειωμένο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Γιατί το μειωμένο ξεκινάνει μόλις λήξει η άδεια λοχείας και όχι το εξάμηνο?!

Link to comment
Share on other sites

Mήπως να συνέβαινε τίποτα τέτοιο και με το μειωμένο ωράριο. Εμένα και στις δύο εγκυμοσύνες μου έκοψαν από το μειωμένο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Γιατί το μειωμένο ξεκινάνει μόλις λήξει η άδεια λοχείας και όχι το εξάμηνο?!

 

Ναι ο νόμος για την ώρα λέιε ότι το μειωμένο ωράριο ξεκινάει με τη λήξη της άδειας λοχείας. Που ξέρεις όμως μπορεί κάτι να γίνει. Ερωτηση, εγώ που πήρα το μειωμένο το αφαιρούν από το εννιάμηνο του άντρα μου ή απλά δεν του δίνουν το εννιάμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,το παρον αρθρο εννοει πως εκτος απο το 6μηνο ΟΑΕΔ που μπορει να παρει η γυναικα θα εχει δικαιωμα και ο συζυγος,υπαλληλος δημοσιου να παρει το 9μηνο ανατροφης?

Διοτι λιγο μπερδευτηκα!Ή εγω δεν τα καταλαβαινω καλα!

Συγνωμη εαν αυτο που ρωταω ειναι λιγακι χαζο!!!:oops::oops:

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο νόμος για την ώρα λέιε ότι το μειωμένο ωράριο ξεκινάει με τη λήξη της άδειας λοχείας. Που ξέρεις όμως μπορεί κάτι να γίνει. Ερωτηση, εγώ που πήρα το μειωμένο το αφαιρούν από το εννιάμηνο του άντρα μου ή απλά δεν του δίνουν το εννιάμηνο;

 

χωρις να ειμαι σιγουρη, νομιζω πως το μειωμενο αφαιρειται απο το εννιαμηνο. ετσι μου ειχαν πει οταν ηθελα εστω να παρω μειωμενο γιατι ειχαμε αποφασισει με τον αντρα μου να παρει αυτος το εννιαμηνο αντι να παρω εγω το εξαμηνο.

 

Κοριτσια μου,το παρον αρθρο εννοει πως εκτος απο το 6μηνο ΟΑΕΔ που μπορει να παρει η γυναικα θα εχει δικαιωμα και ο συζυγος,υπαλληλος δημοσιου να παρει το 9μηνο ανατροφης?

Διοτι λιγο μπερδευτηκα!Ή εγω δεν τα καταλαβαινω καλα!

Συγνωμη εαν αυτο που ρωταω ειναι λιγακι χαζο!!!:oops::oops:

 

ναι αυτο εννοει. και εγω μπερδευτηκα λιγο στην αρχη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
Απορία : αν ο σύζυγός μου πάρει την άδεια ανατροφής τέκνου 9 μήνες, εγώ χάνω το μειωμένο όταν επιστρέψω στην εργασία μου?

:?:

 

Ε ναι, την χάνεις. Η άδεια ανατροφής και το μειωμένο ωράριο είναι οι δύο εναλλακτικοί και ισοδύναμοκ τρόποι προστασίας της μητρότητας. Οπότε ή το ένα ή το άλλο. ;)

 

Και συμπληρώνω βλέποντας το τικεράκι: Προφανώς δεν έχεις επιστρέψει στη δουλειά σου. Αρα έχεις κάνει ήδη χρήση 3,5 σχεδόν μηνών του 9μηνου. Αν τελικά επιλέξεις να επιστρέψεις άμεσα, έχεις δικαίωμα να διακόψεις την άδεια και να πάρεις το υπολειπόμενο αντίστοιχο σε μειωμένο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, την χάνεις. Η άδεια ανατροφής και το μειωμένο ωράριο είναι οι δύο εναλλακτικοί και ισοδύναμοκ τρόποι προστασίας της μητρότητας. Οπότε ή το ένα ή το άλλο. ;)

 

Και συμπληρώνω βλέποντας το τικεράκι: Προφανώς δεν έχεις επιστρέψει στη δουλειά σου. Αρα έχεις κάνει ήδη χρήση 3,5 σχεδόν μηνών του 9μηνου. Αν τελικά επιλέξεις να επιστρέψεις άμεσα, έχεις δικαίωμα να διακόψεις την άδεια και να πάρεις το υπολειπόμενο αντίστοιχο σε μειωμένο ωράριο.

 

Aimee, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σκεφτόμαστε ότι θα είναι καλύτερα να καθήσει ο σύζυγος με το παιδί, έτσι ώστε να μην πάει ακόμη σε παιδικό σταθμό. Σ' αυτή την περίπτωση φυσικά δε με νοιάζει και τόσο που χάνω το μειωμένο, απλά επειδή ο σύζυγος έχει και μια δεύτερη απασχόληση τα απογεύματα μάλλον θα πρέπει να στείλουμε τη μικρή μας σε παιδικό για 2-3 ώρες.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημέρα μανούλες,

έχω ένα 6μηνο κοριτσάκι και είμαι ιδ. υπάλληλος. Ο σύζυγος μου είναι επίσης ιδιωτικός υπάλληλος. Έχω λάβει όλες τις άδειες και επιδόματα από ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, την ετήσια άδεια του 2015, την ισόχρονη με το μειωμένο ωράριο άδεια διάρκειας 3.5 σχεδόν μηνών και από 09/10/2015 είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ.

Θα ήθελα να λάβω επίσης την 4μηνη γονική άδεια ανατροφής τέκνου, την οποία βάσει δημοσιεύσεων στο διαδίκτυο δικαιούμαι, μιας και έχω κλείσει 1 έτος εργασίας στον ίδιο εργοδότη. Ο σύζυγος μου δεν έχει λάβει κάποια γονική άδεια, εκτός των 2 ημερών στη γέννηση της μπέμπας.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1. Αν όντως μπορούμε στον Ιδ. Τομέα να κάνουμε χρήση της 4μηνης γονικής άδειας ανατροφής τέκνου, άνευ αποδοχών,

2. Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από τη διαδικάσια που απαιτείται για αυτή την άδεια (αιτήσεις, βήματα κλπ), και

3. Θεωρώ ότι μπορώ να λάβω μετά την άδεια ανατροφής και την ετήσια άδεια του 2016, σωστά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες,

έχω ένα 6μηνο κοριτσάκι και είμαι ιδ. υπάλληλος. Ο σύζυγος μου είναι επίσης ιδιωτικός υπάλληλος. Έχω λάβει όλες τις άδειες και επιδόματα από ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, την ετήσια άδεια του 2015, την ισόχρονη με το μειωμένο ωράριο άδεια διάρκειας 3.5 σχεδόν μηνών και από 09/10/2015 είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ.

Θα ήθελα να λάβω επίσης την 4μηνη γονική άδεια ανατροφής τέκνου, την οποία βάσει δημοσιεύσεων στο διαδίκτυο δικαιούμαι, μιας και έχω κλείσει 1 έτος εργασίας στον ίδιο εργοδότη. Ο σύζυγος μου δεν έχει λάβει κάποια γονική άδεια, εκτός των 2 ημερών στη γέννηση της μπέμπας.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1. Αν όντως μπορούμε στον Ιδ. Τομέα να κάνουμε χρήση της 4μηνης γονικής άδειας ανατροφής τέκνου, άνευ αποδοχών,

2. Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από τη διαδικάσια που απαιτείται για αυτή την άδεια (αιτήσεις, βήματα κλπ), και

3. Θεωρώ ότι μπορώ να λάβω μετά την άδεια ανατροφής και την ετήσια άδεια του 2016, σωστά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Καλημέρα!

Ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι αυτή η 4μηνη άδεια που αναφέρεις; Δεν το έχω ακούσει ποτέ από καμία εργαζόμενη και ψάχνομαι κ εγώ να εξαντλήσω οποιαδήποτε άδεια δικαιούμαι. Το μωρό μου είναι 3 μηνών τώρα και θα ξεκινήσει η άδεια ΟΑΕΔ από Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Merendoula, καλησπέρα. Η γονική άδεια ανατροφής τέκνου είναι άδεια η οποία κυρίως χρησιμοποιείται στο δημόσιο. Τη σκόνταψα τελείως τυχαία ψάχνοντας στο δίκτυο για τα ένσημα του 6μηνου του ΟΑΕΔ και το έψαξα λίγο περισσότερο. Η απάντηση που έχω λάβει από τη ΓΣΕΕ είναι γενική όσον αφορά το ερώτημα μου που έχω υποβάλλει στο forum, ωστόσο αρκετά συγκεκριμένη στη δική σου ερώτηση: http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=88. Tο τηλέφωνο που μου έδωσαν για πιο συγκεκριμένες απαντήσεις Δευτέρα έως Παρασκευή 210-82.02.100.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...