Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια!!!Εχω πελαγώσει!!! Ποιο Καρότσι τελικά;;; Graco ή Inglesina???


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσιαααα!!!

 

Θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...

Είμαι στο ψάξιμο για καρότσι και έχω καταλήξει σε 2 και δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο...

Το πρώτο που έχω δει και με έχει ενθουσιάσει είναι το Graco evo trio, το οποίο είναι αναστρέψιμο, περιεχει κάθισμα αυτοκινήτου και πορτ- μπεμπε και το βρίσκω απο 400-440? ΟΛΑ μαζί... (δεν πωλούνται χωριστα..)

Το θέμα είναι οτι δεν είχα ακούσει ξανα την μαρκα Graco.. στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν οτι είναι το πρώτο σε πωλήσεις στην Αμερική... (και που το ξέρω εγω οτι δεν το κάνει γιατί παίρνουν περισσότερα ποσοστα;; )

 

Το 2ο που έχω ξεχωρίσει είναι το Inglesina Trilogy Stroller αλλά μονο του..εννοώ χωρίς καθισματακι και πορτ-μπεμπε... Είναι αναστρέψιμο και έχει 380 ? ΜΟΝΟ του..Βεβαια, είναι πολύ ελαφρύκαι εύκολο στον χειρισμό του!!!

 

Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε αν ξέρετε κατι παραπάνω....

 

Απο την μια λεω..ποσο θα κάτσει το παιδί μεσα στο πορτ μπεμπε..(καθισματάκι μου έχουν δώσει κατι φίλοι ) γεννάω και τέλος Μαιου με αρχες Ιουνίου οποτε θα έχει και ζέστη..

Βεβαια καλαθούνα δεν θα πάρω οπότε ίσως μου είναι χρήσιμο,ε;; Δεν ξέρω η καημένη...

Απο την άλλη λέω οτι έχουν 20? διαφορα μεταξύ τους και με το 1 παίρνεις όλο το σύστημα και με το άλλο παιρνεις μόνο το καρότσι...

Επειτα αναρωτιέμαι όμως...γιατί να έχουν τόση μεγάλη διαφορά;;; Μήπως δεν είναι τοσο καλο καρότσι το graco;;

 

Δεν ξέρω...σας παρακαλώ βοηθήστε μεεε!!!;););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το 2ο μας καρότσι είναι Graco. Μετάνιωσα που το πήρα ,δεν μας βγήκε καλό. Είμασταν μεταξύ άλλων δύο, μέσα σε αυτά και ένα Inglesina, αλλά λόγω της τιμής το απέρριψα.Εγώ σου προτείνω Inglesina.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

 

Τι εννοείς οτι δεν σου βγήκε καλό; Ως προς τι;

Εχω μπερδευτεί γιατί με την ίδια τιμή παίρνεις ολο το σύστημα ενώ στο άλλο μόνο το καρότσι... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εμείς παλιά μέναμε στο εξωτερικό και τα Graco είναι όντως γνωστή μάρκα. Δύο φίλες μου είχαν καρότσι Graco και μία είχε παρκοκρέβατο Graco. Το μόνο που θυμάμαι σαν παράπονο από αυτές που είχαν τα καρότσια ήταν το μέγεθος και το βάρος. Αν έχεις να τα ανεβάζεις και να τα κατεβάζεις σε σκάλες δεν βολεύουν. Βέβαια αυτό ισχύει για τα περισσότερα καρότσια που πωλούνται ως σύστημα.

 

Γνώμη μου είναι να πας να τα δεις από κοντά στο μαγαζί, να δοκιμάσεις να τα ανοίξεις και να τα κλείσεις, να τα σηκώσεις ανοιχτά και κλειστά, να δεις το μέγεθός τους σε σχέση με το πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου σου και να σκεφτείς αν σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

 

Τι εννοείς οτι δεν σου βγήκε καλό; Ως προς τι;

Εχω μπερδευτεί γιατί με την ίδια τιμή παίρνεις ολο το σύστημα ενώ στο άλλο μόνο το καρότσι... :confused:

 

Ενώ έχει χρησιμοποιηθεί λίγο,οι ρόδες τρίζουν και τα λάστιχα έχουν φαγωθεί.Στην κίνηση δεν είναι ευέλικτο και πολλές φορές κολλάνε οι ρόδες όταν στρίβω.Από τις πρώτες μέρες έφυγε το καπάκι από το στοπ που πατάς με το πόδι.Ενώ το πήραμε σαν 2ο (για πιο εύκολη μεταφορά κ πιο ελαφρύ) τελικά είναι πολύ μακρύ και δεν χωράει άνετα στο αυτοκίνητο. Υπάρχουν βέβαια διάφορα μοντέλα σε κάθε εταιρεία. Απλά εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο. Γενικότερα σου προτείνω να βρίσκεις στο amazon τα προϊόντα που σε ενδιαφέρουν και να διαβάζεις τις κριτικές από τους καταναλωτές.Εγώ πια έτσι κινούμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!

Θα το ψάξω λίγο και στο amazon αν και η δική σου απάντηση μου αρκεί για να με προβληματίσει!!! Να'σαι καλά!!!;)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το inglesina τα παιδια μου τωρα ειναι 4 και 6 ετων ,το σημαντικο ειναι οτι ειναι ευχρηστο,ελαφρυ,στριβει ευκολα και εχουμε κανει τις βολτες χιλιομετρα,να φανταστεις δευτερο καροτσι δεν πηρα που οι πιο πολλες πηραν και ενα δευτερο ελαφρυ,τα πιο απλα.Εγω την εβγαλα με αυτο και στα 2 παιδια μου και τωρα θα το παρει η νυφη μου,αθανατο καροτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστω παρα πολύ για τις απαντήσεις!!

Σήμερα θα πάω να τα ξαναδω σε άλλο μαγαζί για να δω τι εχουν να μου πουν και αυτοι!!!

θα σας πω εντυπώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις πολύ το βάρος και τη σταθερότητα. Αν το καρότσι σου φαίνεται βαρύ, βάλε μέσα την τσάντα σου να δεις πώς θα είναι με το μωρό. Αν σου φαίνεται ελαφρύ, κρέμασε την τσάντα σου στη λαβή να δεις αν τουμπάρει εύκολα. Και φυσικά σπρώξτο μέσα στο μαγαζί, ίσια και στρίβοντας γωνίες, αν έχει και κανένα σκαλοπατάκι δοκίμασε να το ανεβάσεις, για να δεις αν είναι εύκολο να το κουμαντάρεις.

 

Από αυτά που λένε τα κορίτσια πάντως, εγώ μάλλον θα έκλινα στο Inglesina.

 

Κάτι άλλο που αξίζει να σκεφτείς είναι τι χρήση θα του κάνεις. Αν σκοπεύεις να πηγαίνετε βόλτες με το αυτοκίνητο, θα σε βολέψει πάρα πολύ ένα καρότσι με δικό του κάθισμα αυτοκινήτου που κουμπώνει πάνω στο σκελετό, ώστε να μην βάζεις-βγάζεις το μωρό και το ξυπνάς. Αλλά πρέπει να βεβαιωθείς ότι όταν το καρότσι είναι κλειστό, χωράει στο πορτ μπαγκάζ σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς πήραμε το inglesina zippy -3 σε 1- και δεν το μετάνιωσα καθόλου.Ελαφρύ, εύχρηστο, χωράει και σε μικρότερα πορτ μπαγκάζ (getz), το χρησιμοποίησα 18 μήνες στον γιο μου και τωρα στην κόρη μου και δεν έχει πάθει τίποτα. Εννοείται ότι το πήρα από το ίντερνετ, 250 ευρώ φθηνότερα σε σχέση με τα ελλ. καταστήματα. Καλές αγορές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα....

πήγα και είδα τα κορότσια αλλά δεν άλλαξε και τίποτα!!! Πάλι στα ίδια είμαι και χωρίς να έχω πάρει απόφαση πιο τελικά θα πάρουμε...!!!!

Με βλέπω να μην αποφασίζω...Εχω προβληματιστεί τόσο πολύ γιατί δεν θα βάλω το παιδί κατευθείαν στην κούνια του,αλλά δεν έχω ούτε καλαθούνα ούτε λικνο...τα θεωρώ επιπλέον αγορές για λίγο καιρό...βεβαια αν είχα την οικονομική άνεση, θα έπαιρνα,δεν το συζητω...

Γι αυτό λοιπόν ήθελα το Graco με το τριπλο σύστημα γιατι έχει το πορτ-μπεμπε που νομιζω οτι τον πρώτο καιρό θα μπορω να το κοιμίζω εκει και το πρωι να το εχω μαζί μου μέσα στο σπιτι...

Απο την άλλη αναρωτιέμαι..με τοση ζέστη που θα έχει τον Ιουνιο-Ιούλιο..θα αντέχει το παιδί μεσα στο πορτ-μπεμπε ή θα σκάσει;;; Πωπω δεν ξέρω...σας ζάλισα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Fedra,

 

θα μπορούσες να μου στείλεις πληροφορίες από ποιο site το πήρες?

ψαχνω και εγώ να το πάρω απο έξω αλλα μαζί με τα μεταφορικά δεν βρισκω διαφορά πανω από 20 euro

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα! Εμείς πήραμε το inglesina zippy -3 σε 1- και δεν το μετάνιωσα καθόλου.Ελαφρύ, εύχρηστο, χωράει και σε μικρότερα πορτ μπαγκάζ (getz), το χρησιμοποίησα 18 μήνες στον γιο μου και τωρα στην κόρη μου και δεν έχει πάθει τίποτα. Εννοείται ότι το πήρα από το ίντερνετ, 250 ευρώ φθηνότερα σε σχέση με τα ελλ. καταστήματα. Καλές αγορές!!
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λοιπόν ήθελα το Graco με το τριπλο σύστημα γιατι έχει το πορτ-μπεμπε που νομιζω οτι τον πρώτο καιρό θα μπορω να το κοιμίζω εκει και το πρωι να το εχω μαζί μου μέσα στο σπιτι...

Απο την άλλη αναρωτιέμαι..με τοση ζέστη που θα έχει τον Ιουνιο-Ιούλιο..θα αντέχει το παιδί μεσα στο πορτ-μπεμπε ή θα σκάσει;;; Πωπω δεν ξέρω...σας ζάλισα!!!

ΟΚ ας το πάρουμε αλλιώς. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θέλεις ή δεν μπορείς να βάλεις το μωρό κατευθείαν στην κούνια;

 

Αν ναι, είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να δανειστείς μια καλαθούνα ή ένα λίκνο από κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Αφου γεννας τελη Μαιου, χλωμο να σου χρειαστει το πορτ μπεμπε. Ουτε 1 μηνα δεν θα κοιμηθει εκει γιατι θα σκαει απο τη ζεστη...(η κολλητη μου γεννησε αρχες Μαιου και το μωρο δεν κοιμηθηκε ουτε μηνα στην καλαθουνα) Άσε που αμα θηλαζεις τον πρωτο μηνα θα ειναι συνεχεια πανω σου...:))) Αν και δεν εχω το inglesina απο αυτα που γραφεις (σταθερο, ελαφρυ, βολικο) μου φαινεται ιδανικο. Τσεκαρε μονο οτι χωραει στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου σας! Με το καλο το μπεμπε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας το πάρουμε αλλιώς. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θέλεις ή δεν μπορείς να βάλεις το μωρό κατευθείαν στην κούνια;

 

Αν ναι, είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να δανειστείς μια καλαθούνα ή ένα λίκνο από κάποιον;

 

Αισθάνομαι πως αν το βάλω στην κούνια από την πρώτη μέρα θα χαθεί εκει μέσα..Εχει συνηθίσει στη κοιλιά και απο ένα μικρό χώρο ξαφνικά το βάζεις σε εναν τεράστιο...δεν του δημιουργεί φοβία;;;

Ξερω και εγώ..μπορεί σε μένα να δημιουργεί φοβία και να έχω αυτή την αίσθηση..αλλά το έχω διαβάσει και απο άλλες μανούλες που το λένε αυτο...

Λες να είναι χαζομάρα που το σκέφτομαι έτσι;;;;

 

Marigoula μου, σε ευχαριστώ για την πληροφορία και για τις ευχές!!!

χωράνε και τα 2 στο αυτοκίνητο,δεν έχω πρόβλημα με αυτο!

 

Πρεπει να αποφασίσω όσο υπάρχουν εκπτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κι εγώ είμαι στο ψάξιμο και το είδα το Greco προτίμησα το inglesina trilogy το οποίο και θα παραγγειλουμε τελικά. Πολυ ελαφρύ και πανευκολο άνοιγμα κλείσιμο. Οσο για την αρχή που λες μπορείς να πάρεις μια απλή καλαθουνα και όχι πόρτ μπεμπέ καροτσιου. Επειδή θα χρησιμοποιήσεις πιο πολυ το κυρίως καρότσι και οχι τα περιφερειακά θα σου πρότεινα να δώσεις βάρος σε αυτό.

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι πως αν το βάλω στην κούνια από την πρώτη μέρα θα χαθεί εκει μέσα..Εχει συνηθίσει στη κοιλιά και απο ένα μικρό χώρο ξαφνικά το βάζεις σε εναν τεράστιο...δεν του δημιουργεί φοβία;;;

Ξερω και εγώ..μπορεί σε μένα να δημιουργεί φοβία και να έχω αυτή την αίσθηση..αλλά το έχω διαβάσει και απο άλλες μανούλες που το λένε αυτο...

Λες να είναι χαζομάρα που το σκέφτομαι έτσι;;;;

Χαζομάρα δεν είναι, γιατί όντως λένε ότι τα μωράκια προτιμούν να είναι περιορισμένα στην αρχή, όπως έχουν συνηθίσει. Πάντως υπάρχουν και μανούλες που τα βάζουν κατευθείαν στην κούνια.

 

Μπορείς να πάρεις έναν μειωτή χώρου, είναι σαν καλαθούνα που μπαίνει μέσα στην κούνια για να περιορίσει το χώρο του μωρού. Εκείνο που δεν ξέρω είναι το κόστος σε σχέση με την καλαθούνα. Δεν ξέρω δηλαδή αν σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις μειωτή ή καλαθούνα ή λίκνο.

 

Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να σου δανείσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο αλλα το graco evo μου άρεσε και λέω να καταλήξω σε αυτό. Επίσης κριτικές που διάβασα απο σαιτ του εξωτερικου είναι αρκετά ως παρα πολύ καλές. Δες εδώ

http://www.pushchairtrader.co.uk/en/pushchair-reviews/graco-evo/

 

και http://www.pushchairtrader.co.uk/en/pushchair-reviews/lucy-sheridan-living-with-the-graco-evo/

 

Αυτή η δεύτερη έχει γράψει ολόκληρο ημερολόγιο, μιλάμε για μεγάλη πόρωση.

 

Είναι απο τα πιο ελαφριά καρότσια και περιλαμβάνει στην τιμή πολλά πράγματα (ποδοσακο αδιαβροχο κλπ) εμένα μου άρεσε και το ντιζαιν αρκετα. Βέβαια τα άλλα μοντέλα της ίδιας μάρκας μου φάνηκαν πιο δυσκίνητα και γενικά δεν θα τα επέλεγα.

 

Στη Θεσσαλονίκη αντιπρόσωπός τους έιναι τα kidoo όπου πουλάνε και σκέτο το καρότσι. Δεν ξέρω τιμή για σκέτο, το πακέτο των 3 έιναι στα 400 περίπου όπως λες και εσύ. Λίγο που το κυκλοφορησα μου φάνηκε πολύ καλό στην οδήγηση και εύχρηστο. Επίσης μου είπαν οτι αναλαμβάνουν και επισκευές ανταλλακτικά αν χρειαστεί κάτι και γιαυτο λεω να το παρω απο τον αντιπρόσωπο και όχι απο το ιντερνετ. (αν και γενικά ολες τις άλλες αγορες σχεδον τις έκανα απο ιντερνετ)

 

εγώ γεννάω σε ένα μήνα και αν το αποφασίσω τελικά θα σου πω γνώμη και αφου το χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλήξει και ούτε με βλέπω... Ζυγός παιδάκι μου!χαχα!!!

 

Πορτ μπεμπε μαλλον θα μου δώσει μια ξαδέρφη μου..λέω μάλλον γιατί την έχει δανείσει στην ξαδέρφη του άντρα της και θέλει να δει πρωτα σε τι κατάσταση είναι!!!

Επίσης μου είπε ο αδερφός μου οτι έχει παρκοκρέβατο 2 επιπέδων...μπορώ να το κοιμήσω μέσα εκεί για τις πρώτες 40 μερες με ένα κατάλληλο στρωματάκι ή έχει τον ίδιο χώρο με την κούνια;;;

Παντως είναι πολύ καλή ιδέα ο μειωτής χωρου...πρέπει να το κοιτάξω!!!

 

Σχετικά με τα καρότσια..ειναι το μόνο που δεν θα έπαιρνα απο το εξωτερικο...πες οτι παθαινει κάτι...αντε να βρεις αντιπρόσωπο...και τι γίνεται με την εγγύηση;;

Η αποψή μου πάντα...είναι και τι εξυπηρετεί τον καθένα!!

 

Η Inglesina είναι καλύτερη πιστεύω και πιο αξιόπιστη...

Το Graco Evo ομως συμφέρει.... Το μπεμπουλάκι μου μπορεί να μη το χρειαστει το σύστημα ολο γιατι θα γεννηθεί καλοκαιρι... αλλά αν με το καλό έρθει και ενα 2ο παιδάκι και έρθει χειμώνα;;; Δεν θα είναι χρήσιμο το πορτ μπεμπε;;;

Θα μου πείτε μπορεί να είναι και άχρηστο το καρότσι..αναλογα και τι χρήση... Επίσης είναι χαζομάρα να σκέφτομαι τοσο μελλοντικά, αλλά ξέρουμε σε τι φαση οικονομική θα είμαστε τοτε;;;

Πω πω...τα σκεφτομαι όλα μαζι και πελαγώνω...

 

Τώρα προστέθηκε και αλλο αγχος... στρωμα με κοκοφοίνικα ή με λατεξ;;;;

 

Είχα ακούσει οτι είμαστε η μοναδική χώρα που επιτρέπεται η χρήση κοκοφοίνικα και είχε πεσει και στα χέρια μου ένα αρθρο αλλά βαρέθηκα να το διαβάσω γιατί τοτε δεν με ενδιέφερε....!!!

Εσεις τι αποψη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς πήραμε το inglesina zippy -3 σε 1- και δεν το μετάνιωσα καθόλου.Ελαφρύ, εύχρηστο, χωράει και σε μικρότερα πορτ μπαγκάζ (getz), το χρησιμοποίησα 18 μήνες στον γιο μου και τωρα στην κόρη μου και δεν έχει πάθει τίποτα. Εννοείται ότι το πήρα από το ίντερνετ, 250 ευρώ φθηνότερα σε σχέση με τα ελλ. καταστήματα. Καλές αγορές!!

 

Καλησπέρα κι από μένα!

Katerina17, μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις το site από όπου αγόρασες το καρότσι, γιατί ψάχνω κι εγώ για καρότσι inglesina μέσω internet, αλλά βρίσκω ελάχιστα ηλεκτρονικά καταστήματα του εξωτερικού που το διαθέτουν, κι ακόμη λιγότερα που στέλνουν Ελλάδα. Όσα βρήκα δεν είχαν διαφορά στην τιμή.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλήξει και ούτε με βλέπω... Ζυγός παιδάκι μου!χαχα!!!

 

Πορτ μπεμπε μαλλον θα μου δώσει μια ξαδέρφη μου..λέω μάλλον γιατί την έχει δανείσει στην ξαδέρφη του άντρα της και θέλει να δει πρωτα σε τι κατάσταση είναι!!!

Επίσης μου είπε ο αδερφός μου οτι έχει παρκοκρέβατο 2 επιπέδων...μπορώ να το κοιμήσω μέσα εκεί για τις πρώτες 40 μερες με ένα κατάλληλο στρωματάκι ή έχει τον ίδιο χώρο με την κούνια;;;

Παντως είναι πολύ καλή ιδέα ο μειωτής χωρου...πρέπει να το κοιτάξω!!!

 

Σχετικά με τα καρότσια..ειναι το μόνο που δεν θα έπαιρνα απο το εξωτερικο...πες οτι παθαινει κάτι...αντε να βρεις αντιπρόσωπο...και τι γίνεται με την εγγύηση;;

Η αποψή μου πάντα...είναι και τι εξυπηρετεί τον καθένα!!

 

Η Inglesina είναι καλύτερη πιστεύω και πιο αξιόπιστη...

Το Graco Evo ομως συμφέρει.... Το μπεμπουλάκι μου μπορεί να μη το χρειαστει το σύστημα ολο γιατι θα γεννηθεί καλοκαιρι... αλλά αν με το καλό έρθει και ενα 2ο παιδάκι και έρθει χειμώνα;;; Δεν θα είναι χρήσιμο το πορτ μπεμπε;;;

Θα μου πείτε μπορεί να είναι και άχρηστο το καρότσι..αναλογα και τι χρήση... Επίσης είναι χαζομάρα να σκέφτομαι τοσο μελλοντικά, αλλά ξέρουμε σε τι φαση οικονομική θα είμαστε τοτε;;;

Πω πω...τα σκεφτομαι όλα μαζι και πελαγώνω...

 

Τώρα προστέθηκε και αλλο αγχος... στρωμα με κοκοφοίνικα ή με λατεξ;;;;

 

Είχα ακούσει οτι είμαστε η μοναδική χώρα που επιτρέπεται η χρήση κοκοφοίνικα και είχε πεσει και στα χέρια μου ένα αρθρο αλλά βαρέθηκα να το διαβάσω γιατί τοτε δεν με ενδιέφερε....!!!

Εσεις τι αποψη έχετε;

 

Εγώ έχω το zippy free της Inglessina, όλο το σύστημα κάθισμα αυτοκινήτου, πορτ-μπεμπέ και κανονικό καρότσι. Με έχει βολέψει πάρα πολύ και σίγουρα θα το χρησιμοποιήσουμε και στα επόμενα μωρά αν με το καλό έρθουν γιατί είναι πολύ γερό και δεν έχει πάθει τίποτα. Όταν το μωρό ήταν μικρό (γεννήθηκε Απρίλη) και κατά τη διάρκεια της ημέρας έπαιρνε υπνάκους το είχα στο σαλόνι με το καρότσι-πορτ-μπεμπέ (πήρα ένα μικρό στρωμματάκι για να είναι πιό άνετο) για να είναι κοντά μου. Το βράδυ κοιμόταν πάντα στην κούνια του που την είχα (και ακόμα την έχω) στο δωμάτιο μας. Όλες τις πρώτες βόλτες του τις κάναμε με το πορτ-μπεμπέ μέχρι που έγινε 3,5-4 μηνών οπότε και βάλαμε στο καρότσι το κάθισμα αυτοκινήτου και πηγαίναμε βόλτες με αυτό. Με βόλεψε γιατί είναι πιό ψηλά από το κανονικό κάθισμα και λόγω του σχήματος της θέσης το μωρό είναι πιο σταθερό (με τα προστατευτικά του κεφαλιού). Από τους 6,5-7 μήνες και μετά βάλαμε το κανονικό κάθισμα πάλι γυρισμένο προς τα εμάς και είμαστε μία χαρά.

Για το παρκοκρέβατο που λές νομίζω πως τα περισσότερα είναι μεγάλα οπότε από άποψη χώρου δεν βοηθάει, άσε που λογικά θα πρέπει να πάρεις καινούριο στρώμμα και για αυτό οπότε δεν συμφέρει.

Σχετικά με το στρώμμα εγώ δεν πήρα κοκοφοίνικα αλλά ένα από το IDEAL STROM. Διάβασα αρκετά αρνητικά για τον κοκοφοίνικα και αποφάσισα να τον αποφύγω. Γενικά στις επιλογές που κάνεις για το μωρό ακολούθα αυτήν που σε αγχώνει λιγότερο. Όλες μας έτσι νιώθαμε στην αρχή πελαγωμένες αλλά μόλις τα πράγματα μπουν σε μία σειρά θα είσαστε μιά χαρα θα δεις! Με το καλό το μωράκι σου.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

 

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα είμαστε στην αναζήτηση του πρώτου καροτσιού για τον μπέμπη μας. Επειδή το Inglesina Trilogy Stroller μας έχει κερδίσει ήθελα να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κανείς απο ηλεκτρονικό κατάστημα του εξωτερικού γιατί εδώ το βρίσκουμε περίπου 380 Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

καλησπερα κ απο μένα!! ηθελα να ρωτησω κ εγω για καροτσι εχω μια μπεμπα 7μηνων κ θέλω να παρω ενα καροτσι ελαφρυ, να ξαπλωνει η πλάτη, να κλεινει μπαστούνι, κ αν γινεται να μπορει να βλέπει κ μπροστα κ πίσω, κ να μην κολανε οι ρόδες, μου εχουν πει για inglesina κ το cosatto τι προτείνεται???

Link to comment
Share on other sites

To inglesina έχουμε εμείς κ έχουμε μείνει απόλυτα ευχαριστημένοι. Είναι πολύ σταθερό κ εύκολο στην κύλιση, εύκολο στην χρήση, κλείνει με μια κίνηση κ αν και το έχουμε ταλαιπωρήσει απίστευτα (μιλάμε για πολύ βάρος πάνω του, κουβαλούσαμε μανάβη ψώνια κλπ) και έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα κ σε κακοτράχαλους δρόμους (2μιση χρόνια) δεν έχει πάθει το παραμικρό. Είναι ποιοτικό καρότσι.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...