Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Το Bexsero της Novartis

 

Το πρώτο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β ενέκρινε η Ευρωπαϊκή Ένωση

 

Νέα Υόρκη: Την έγκριση της αρμόδιας επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ένωσης έλαβε τελικά το πρώτο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β, Bexsero της Novartis μετά την θετική γνωμοδότηση που είχε εκδόσει η Επιτροπή Φαρμακευτικών Προϊόντων για Ανθρώπινη Χρήση (CHMP), τον περασμένο Νοέμβριο.

 

το Bexsero είναι το πρώτο εμβόλιο που προστατεύει όλες τις ηλικιακές ομάδες από τη νόσο MenB (μηνιγγιτιδόκοκκος τύπου Β). Στις ομάδες αυτές συμπεριλαμβάνονται τα βρέφη, τα οποία κατά κανόνα διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο μόλυνσης.

 

Σε αντίθεση με προηγούμενα εμβόλια, τα οποία αναπτύχθηκαν βάσει συμβατικών τεχνικών, το Bexsero είναι αποτέλεσμα 20 και πλέον ετών πρωτοποριακής έρευνας, reverse vaccinology, που περιλαμβάνει αποκωδικοποίηση της αλληλουχίας του γονιδιώματος του μηνιγγιτιδόκοκκου τύπου Β για τον εντοπισμό δυνητικών αντιγόνων.

 

Ο μηνιγγιτιδόκοκκος τύπου Β είναι η πιο κοινή αιτία εκδήλωσης της βακτηριακής μηνιγγίτιδας, η οποία είναι υπεύθυνη για το 90% των περιπτώσεων της μηνιγγιτιδοκοκκικής νόσου στην Ευρώπη. Για τη συγκεκριμένη λοίμωξη δεν υπάρχει εγκεκριμένο εμβόλιο ευρείας κάλυψης.

 

Η μηνιγγιτιδοκοκκική νόσος συχνά είναι θανατηφόρα. Μπορεί να επιφέρει το θάνατο μέσα σε 24 ώρες από την εμφάνιση των συμπτωμάτων και να προκαλέσει σοβαρές αναπηρίες, όπως εγκεφαλική βλάβη και απώλεια ακοής.

 

Η κυκλοφορία του εμβολίου Bexsero θα αποτελέσει σημαντική κατάκτηση της ιατρικής κοινότητας και γενικότερα της κοινωνίας, καθώς καλύπτει ένα μεγάλο κενό.

 

http://iatropedia.com/articles/read/3513

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτη την απορια εχω κι εγω! Φοβαμαι να το κανω στο μωρο. Ξερουμε τις μακροπροθεσμες παρενεργειες; Μια συναδελφος μου ειπε οτι ο γιατρος της ειναι εντελως αρνητικος γτ ενα παιδακι που το εκανε κινδυνευσαν να το χασουν. Η δικη μου παιδιατρος ειπε να το κανουμε. Δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος στην οποία πηγαμε για πρωτη φορά πριν ενα μηνα (στα πλαισια της αναζητησης νεου παιδιατρου), το πρωτο πραγμα που μας ειπε ηταν να κανουμε αυτο το εμβολιο. Ηταν καθετη, μάλιστα!

Με ενδιαφερει να ακουσω κι αλλες αποψεις, αν και σε γκαλοπ θα καταληξει, αφου από την μολις ενός έτους εμπειρία μου από παιδιάτρους, εχω καταλάβει ότι ο καθένας λεει ό,τι θελει.

(για την ιστορία, δεν μας έκανε το "κλικ" αυτη η παιδίατρος γενικότερα, οπότε συνεχίζουμε την αναζήτηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος στην οποία πηγαμε για πρωτη φορά πριν ενα μηνα (στα πλαισια της αναζητησης νεου παιδιατρου), το πρωτο πραγμα που μας ειπε ηταν να κανουμε αυτο το εμβολιο. Ηταν καθετη, μάλιστα!

Με ενδιαφερει να ακουσω κι αλλες αποψεις, αν και σε γκαλοπ θα καταληξει, αφου από την μολις ενός έτους εμπειρία μου από παιδιάτρους, εχω καταλάβει ότι ο καθένας λεει ό,τι θελει.

(για την ιστορία, δεν μας έκανε το "κλικ" αυτη η παιδίατρος γενικότερα, οπότε συνεχίζουμε την αναζήτηση)

 

Κι εμεις ακριβως στην ιδια φαση !

Αναζητηση παιδιάτρου !

Εμενα μου ειπε οτι πρεπει να γινει ,αλλα οτι ακομα δεν το καλυπτουν τα ταμεια κ οτι ειναι πολυ ακριβο.Ισχυει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω ακούσει, άλλοι γιατροί είναι κάθετοι στο να γίνει άμεσα κι άλλοι στο "άστο είναι καινούργιο ακόμα". Οι φαρμακοποιοί δεν το γνωρίζουν καν ακόμα, τα ταμεία δεν το καλύπτουν και είναι πανάκριβο. Κοστίζει 150 ευρώ η δόση! Γνωρίζω 6χρονο που το έκανε και θα κάνει και 2η δόση, άρα 300 ευρώ. Γνωρίζω παιδίατρο που είπε σε μητέρα διδύμων κάτω των 2 ετών πως για τα παιδιά της οι δόσεις θα είναι από 3 άρα κάντε τις πράξεις...

 

Ο δικός μας παιδίατρος δεν έχει αναφέρει κάτι. Εν αναμονή...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το σκεφτόμασταν αλλα επειδή ειναι καινούριο κανένας δεν ξέρει τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες .... Γενικώς το πρόβλημα ειναι οτι δεν το κάνουν πολλοί!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι δεν το καλυπτουν τα ταμεια;

Μη Θεε μου χειροτερα!

Ολα τα εμβολια τα καλυπτουν ,ετσι δεν ειναι;

Μηπως καποιο λακο εχει η φαβα;

 

Από ότι διάβασα πρέπει να το προτείνει η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών, η οποία όμως έχει διαλυθεί και δεν έχει ακόμα συσταθεί καινούρια. Δεν ξέρω αν ισχύει, είναι το ίδιο δημοσίευμα που έλεγε ότι εγκρίθηκε να γίνεται δωρεάν στην Αγγλία, κάτι το οποίο δεν είναι απολύτως ακριβές, όπως είπαν τα κορίτσια του φόρουμ που μένουν εκεί.

Προσωπικά, αισθάνομαι τύψεις που τσιγκουνεύομαι τα λεφτά για να το κάνω στα παιδιά μου, αλλά αν δω ότι αργεί να μπει στο Πρόγραμμα, θα...κόψουμε από αλλού και θα τα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

115 ευρώ η δόση κοστίζει, ρώτησα χθες στο φαρμακείο. Πρέπει να γίνουν 2 δόσεις που να απέχουν η μια 2 μήνες από την άλλη.

 

Ο λόγος που δεν το καλύπτουν ακόμη τα ταμεία είναι τυπικός, επειδή δεν έχει συσταθεί ακόμα η νέα επιτροπή εμβολιασμών (η παιδίατρος μου τα είπε αυτά).

 

Επειδή ο μικρός μου έχει τον άλλο μήνα την τελευταία δόση του Infarix και δε θέλω να τους κάνω και το καινούριο μες στο καλοκαίρι, θα τους κάνουμε την 1η δόση του Bexero το Σεπτέμβριο και τη 2η το Νοέμβριο. Μπορεί ως τότε μου είπε να το καλύπτει και ο ΕΟΠΥΥ, αλλιώς, τι να γίνει, θα το πληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τοσα χρονια δεν υπηρχε αυτο το εμβολιο.

Τωρα θα μας πιασει πανικος για 3 -4 μηνες μεχρι να το εγκρινουν ?

 

Δεν μπορω να καταλαβω αυτον τον πανικο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τοσα χρονια δεν υπηρχε αυτο το εμβολιο.

Τωρα θα μας πιασει πανικος για 3 -4 μηνες μεχρι να το εγκρινουν ?

 

Δεν μπορω να καταλαβω αυτον τον πανικο.

 

Καλά, δεν έχεις και άδικο. Απλά, όταν υπάρχει ένα εμβόλιο και (χτύπα ξύλο, Παναγία μου!) συμβεί κάτι, λες "και αν το είχα κάνει...;"

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως ασφαλες;Εμενα αυτο με αγχωνει,οχι τα χρηματα(που δεν υπαρχουν βεβαια,αλλα τι να κανουμε;)!

Τα φοβαμαι τα καινουρια εμβολια.Ειναι δοκιμασμενα;

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα μου για την τιμη, με προλαβαν τα κοριτσια.Οπως σου τα ειπαν ειναι...

Γενικώς συμφωνω με τη Λεμονιά (Μανουλα για παντα, σωστο κι αυτο που λες, αλλά...!), στο φιναλε δεν ειναι οτι πέφτανε κατω σαν τα κοτοπουλα και περιμεναμε πώς και πώς το εμβολιο να σταματησει η επιδημια!

Αμαν πια!

Εμένα περισσοτερο μου εκανε εντυπωση η επιμονη της και ο τονος της (παιδιατρου)...

Δεν εχω καταληξει ακομα, να πω τη μαυρη αληθεια...:confused:

(τωρα εκλεισε χρονο ο δικος μου, ειναι και πολύ μωρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρούλα μου για την τιμη, με προλαβαν τα κοριτσια.Οπως σου τα ειπαν ειναι...

Γενικώς συμφωνω με τη Λεμονιά (Μανουλα για παντα, σωστο κι αυτο που λες, αλλά...!), στο φιναλε δεν ειναι οτι πέφτανε κατω σαν τα κοτοπουλα και περιμεναμε πώς και πώς το εμβολιο να σταματησει η επιδημια!

Αμαν πια!

Εμένα περισσοτερο μου εκανε εντυπωση η επιμονη της και ο τονος της (παιδιατρου)...

Δεν εχω καταληξει ακομα, να πω τη μαυρη αληθεια...:confused:

(τωρα εκλεισε χρονο ο δικος μου, ειναι και πολύ μωρο)

 

Εμενα η δικια μου που μου ειπε:Μη το πολυβγαζεις εξω το μωρο , να μην ερχεται σ επαφη με κοσμο κ τετοια , τι να πω;Υπαρχουν κρουσματα,τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα πως το ΚΕΕΛΠΝΟ (κέντρο ειδικών λοιμωξεων και πρόληψης νοσημάτων) αναφέρει πως κατά το διάστημα 1998-2011 το ποσοστό των κρουσμάτων της μηνιγγίτιδας στη χώρα μας που οφείλονταν στην οροομάδα Β είναι 61% και οι θάνατοι όσων ασθένησαν από μηνιγγιτιδόκοκκο γενικά 6%! :shock:

 

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=1443

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των κρουσμάτων εμφανίστηκε σε παιδιά, από νεογέννητα ως 4 ετών.

 

Γκουχ γκουχ...μήπως να το έκανα στα παιδιά...χθες;;; :!:

 

Εντιτ κι ένα ακόμα πολύ ενδιαφέρον λινκ από το κεελπνο για την τετραετία 2005-2009, που αποδεικνύει πόσο σημαντικά είναι τα εμβόλια που περιλαμβάνουν τον αιμόφιλο της ινφλουέντζας (infarix hexa, pentavac) και του πνευμονιόκοκκου.

 

http://www.keelpno.gr/Portals/0/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/%CE%94%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%9C%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%82%202000-2009.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα πως το ΚΕΕΛΠΝΟ (κέντρο ειδικών λοιμωξεων και πρόληψης νοσημάτων) αναφέρει πως κατά το διάστημα 1998-2011 το ποσοστό των κρουσμάτων της μηνιγγίτιδας στη χώρα μας που οφείλονταν στην οροομάδα Β είναι 61% και οι θάνατοι όσων ασθένησαν από μηνιγγιτιδόκοκκο γενικά 6%! :shock:

 

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=1443

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των κρουσμάτων εμφανίστηκε σε παιδιά, από νεογέννητα ως 4 ετών.

 

Γκουχ γκουχ...μήπως να το έκανα στα παιδιά...χθες;;; :!:

 

Εντιτ κι ένα ακόμα πολύ ενδιαφέρον λινκ από το κεελπνο για την τετραετία 2005-2009, που αποδεικνύει πόσο σημαντικά είναι τα εμβόλια που περιλαμβάνουν τον αιμόφιλο της ινφλουέντζας (infarix hexa, pentavac) και του πνευμονιόκοκκου.

 

http://www.keelpno.gr/Portals/0/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/%CE%94%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%9C%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%82%202000-2009.pdf

 

Σκέψου και αυτά που επιζούν τι εγκεφαλικά προβλήματα έχουν μια ζωη

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

Νομιζω λαθος τα ερμηνευετε.

 

Εξισωνετε το ποσοστα θνησιμοτητας που αντιστοιχει στα ατομα που νοσησαν με το ποσοστο που αντιστοιχει στον πληθυσμο.

 

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΕΕΛΠΝΟ για 1998=2011

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=1443

 

α. Η νοσος εχει πτωτικη πορεια

 

 

Β. Το 2011 εχουμε 0.5 κρουσματα/100.000 πληθυσμο ΓΙΑ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΚΙΚΗ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ

 

τι σημαινει αυτο σε ποσοστο?

 

Οτι νοσησε απο μηνιγγιτιδοκοκκικη μηνιγγιτιδα ενα ποσοστο του πληθυσμου

0,0005%

Εξαιρετικα χαμηλο ποσοστο

 

 

Γ Απο αυτο το ποσοστο το 61% ειναι τυπου Β

Δηλαδη το 0,0003%

 

Ενα ποσοστο 6% απο τους ασθενεις που αρρωστησαν απο Μηνιγγιτιδοκοκκικη μηνιγγιτιδα εχει πεθανει, κατα μεσο ορο στα 12 χρονια

 

Ποιο ηταν επομενως το ποσοστο θνησιμοτητας για τον τυπου Β

, το 2011?? () (εαν ολοι οι Τυποι ειναι εξισου επικινδυνοι)

Αρα ειναι

 

0,0003%Χ6%=0,0000183 % .

Στους 100.000 ανθρωπους , πεθαναν απο Μηνιγγιτιδα τυπου Β δηλαδη 0,018 ατομα το 2011

Μαλιστα ειναι ακομα μικροτερο γιατι η θνησιμοτητα πεφτει κατα ετος και το 2011 ηταν 2%.

 

Ε. Και εαν εξετασουμε την κατηγορια των παιδιων 0-4 που διατρεχουν το μεγαλυτερο κινδυνο εχουμε .

 

9,10ατομα ανα 100.000. Δηλαδη 0,009% ΑΡΡΩΣΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΙΚΟΚΚΙΑΚΗ ΝΟΣΟ

 

Αυτος ειναι ενας μεσος ορος σε 12 χρονια.

Σημερα ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΠΤΩΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ

 

Εστω ομως οτι ισχυει αυτο το νουμερο και σημερα.

Απο αυτο το ποσοστο το 61% ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΥΠΟΥ Β

 

ΔΗΛΑΔΗ 0,0055%

 

ΘΑΝΑΝΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΚΙΚΗ ΤΥΠΟΥ Β ΕΧΟΥΜΕ

 

0,0055%Χ6%=0,00033%

Αρα για τα παιδια ηλικιας 0-4, στα 100.000 η πιθανοτητα να νοσησει ενα παιδι απο τυπου Β ειναι 0,0055 % και να πεθανει ειναι 0,00033% δηλαδη σε νουμερα ειναι

 

ΣΤΑ 100.000 ΠΑΙΔΙΑ

5,5παιδι νοσει απο τυπου Β και 0,3πεθαινει. (Θεωρωντας το μεσο ορο , χωρις να λαμβανουμε υποψη οτι εχει μειωθει η θνησιμοτητα λογω καλυτερης διαγνωσης και θεραπειας και απο τα ιδια δεδομενα του ΚΕΕΛΠΝΟ )

 

 

Ειναι πολλη μικρη η πιθανοτητα να αρρωστησει και να πεθανει ενα παιδι απο μηνιγγιτιδοκκοκο τυπου Β..

 

Βεβαια παντα ισχυει και εαν ειναι το δικο μου παιδι τι γινεται??

 

Αν μου εχει ξεφυγει κανενα μηδενικο η καπου κανω λαθος στον υπολογισμο, διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια παντα ισχυει και εαν ειναι το δικο μου παιδι τι γινεται??

[/u]

υπάρχει βέβαια και το δεν θα είναι το παιδί μου γιατί το εμβολιάζω...

 

βέβαια νομίζω για β δεν υπάρχει ακόμα εμβόλιο μόλις βγει βουυυυρρρ να το κάνουμε όλοι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...