Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα! Ο μπέμπης μου είναι πεντέμιση μηνών και εδώ και έξι μέρες ξεκινήσαμε με αχλαδάκι! Για καλή μου τύχη, βρήκε ευχάριστη την αλλαγή και τρώει κανονικότατα (ελπίζω να μην αλλάξει αυτό όταν θα αρχίσουν να προστίθενται και νέες τροφές μέρα με τη μέρα)! Τρώει το αχλάδι όταν έρθει η ώρα για το δεύτερο γάλα τις ημέρας, δηλαδή γύρω στις 12:00 το μεσημέρι. Μετά, ολοκληρώνουμε το γεύμα με το τυπικό γαλατάκι.

Η παιρίατρός του μου σύστησε να προσθέσω μήλο μετά από μια εβδομάδα και στη συνέχεια μπανάνα. Αν πάει καλά με αυτό το συνδυασμό, μου είπε να στίβω λίγο πορτοκάλι και να το αναμειγνύω με τα αλεσμένα φρούτα ή λίγο χυμό καρπουζιού. Αργότερα, μου είπε να προσθέσω κρεμούλα και το απόγευμα (βανίλια - ρυζάλευρο και μετά μπισκοτόκρεμα). Έχω όμως μία απορία: Αν εξαιρέσουμε το αχλάδι, δεν κινδυνεύει να εμφανίσει καμία δυσκοιλιότητα με όλα τα υπόλοιπα (μήλο, μπανάνα, μπισκοτόκρεμα) κ.λ.π. αν του τα δίνω σε καθημερινή βάση; Και επίσης, επειδή αν αλέσω και τα τρία φρούτα ολόκληρα θα βγει πολύ μεγάλη ποσότητα για το μωρό, πόσο να βάζω από το κάθε φρούτο; Σκέφτομαι να βάζω μισό από το καθένα! Εσείς τί ποσότητες βάζετε όταν συνδυάζετε φρούτα;

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Athena, μπορείς να βάζεις μισό από κάθε φρούτο είτε και 1/4, αναλόγως και του τι γεύση προτιμάς να υπερέχει. Για να το πω καλύτερα, θα δεις και τι αρέσει περισσότερο στο μωρό. Σε περίπτωση που δεις ότι σφίξουν λίγο τα κακά, μπορείς να αλέσεις μαζί και ένα παστό δαμάσκηνο. Αφού πειραματιστείς τον πρώτο καιρό, μετά θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Καλή όρεξη! ;)

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ νκκ284!! Θα παρατηρήσω και τί αρέσει στο μπέμπη και θα συνδυάσω τα φρούτα αναλόγως! Και το δαμάσκηνο σε περίπτωση δυσκοιλιότητας μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! Έχω ακούσει και άλλους γονείς να το προτείνουν αν τύχει και σφίξουν τα κακά! ;)

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ νκκ284!! Θα παρατηρήσω και τί αρέσει στο μπέμπη και θα συνδυάσω τα φρούτα αναλόγως! Και το δαμάσκηνο σε περίπτωση δυσκοιλιότητας μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! Έχω ακούσει και άλλους γονείς να το προτείνουν αν τύχει και σφίξουν τα κακά! ;)

 

Από την ώρα που μπαίνει η στέρεα τροφή στην ζωή σας συνεπάγεται ότι τα κακά του θα αλλάξουν, θα είναι πιο σφιχτά και με πιο έντονη οσμή. Και εγώ βάζω μισό από κάθε φρούτο εκτός και αν η μπανάνα είναι μικρή όπου και την βάζω ολόκληρη. Αν σφίξουν τα κακά του σε λογικά πλαίσια βέβαια θα μάθει και εκείνος από μόνος του ή και με μια μικρή βοήθεια από εσένα την τεχνική να τα βγάζει. Και το δαμάσκηνο βέβαια είναι μια καλή ιδέα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Αυτή την εβδομάδα που έφαγε αχλάδι, αμέσως τα κακά άλλαξαν χρώμα! Υπολογίζω ότι αυτή την περίοδο που αρχίζει να κινείται και περισσότερο, το έντερο θα λειτουργεί και πιο αποτελεσματικά σε σύγκριση με πριν που ο μπέμπης δεν είχε τόση δραστηριότητα, άρα θα βοηθήσει και αυτό! ;) Επομένως, δεν ανησυχώ και τόσο πολύ. :D

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καρπούζι να δεις χρώμα τα κακά! Μια μέρα έβαλα λίγο καρπούζι στο μπλέντερ και το έκανα κρέμα/χυμό, το οποίο και έφαγε η μικρή ευχαρίστως, και μετά έκανε κόκκινα κακά!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλώς σας βρήκα κ εδώ!

Αύριο ξεκινάμε σούπες. Χορτοσουπες! ! !

Μου είπε ο γιατρός να βάλω πατάτα, καρότο, κολοκύθι κ σέλινο. Μου είπε όμως ότι μπορώ να βάλω κ ότι λαχανικό είναι της εποχής! Μπορείς μου λέει να βάλεις κ φασολάκια φρέσκα! 

Εσείς τι δίνατε;;;

Λέω να βάλω αυτά που είπε ο γιατρός. Πατάτα-καρότο-κολοκύθι-σέλινο-φασολάκια(φρέσκα έχουμε στον κήπο) όλα μαζί! Όπως μου είπε.

Απλά δεν ξανά άκουσα τέτοιο πράγμα. Βάλε ότι λαχανικό υπάρχει τώρα(εποχιακά). Εάν έχω στο κήπο πιπεριές; να βάλω;;;

Μου είπε μόνο ΌΧΙ μελιτζάνα.

Ξέρω κοπέλα που είναι αλλεργική στη μελιτζάνα οπότε σίγουρα θα την άφηνα για αργότερα.

Ξέρετε ποια άλλα λαχανικά μπορούν να φέρουν αλλεργία;

Link to comment
Share on other sites

Όλα εν δυνάμει μπορεί να είναι αλλεργικά, το σημαντικό είναι να τα εισάγεις ένα-ένα κι όχι όλα μαζί, γιατί τότε αν παρουσιάσει αλλεργία πως θα ξέρεις ποιο από όλα είναι το υπαίτιο?? Ένα-ένα τα φαγώσιμα με τριήμερες εισαγωγές..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η παιδιατρος ετσιι μου τα ειχε ξεκινησει τα λαχανικα ολα μαζι... μπορεις να κανεις συνδιασμους δλδ τι μια πατατα καροτο κολοκυθι σελινο την επομενη φορα το κολοκυθι να το αντικαταστισεις με φασολακια... μπορεις να βαλεις και χορτα εποχης και πιπερια.... συνηθως εγω την πιπερια την εβαζα στην αρχη λιγη για να παρει αλλη γευση το φαγητο...μπορεις να βαλεις και ντοματα ειτε να την βρασεις με τα υπολοιπα λαχανικα ειτε στο τελος αψητη να  βαλεις λιγη να την αλεσεις με το φαγακι του..... κανε συνδιασμους δλδ για να γνωριζει το παιδακι γευσεις και μετα εσυ να δεις τι του αρεσει και τι οχι.....μη βαζεις δλδ οτι λαχανικα εχεις μεσα στο φαγακι του κανε συνδιασμου 3 με 4 τη φορα....!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλώς σας βρήκα κ εδώ!

Αύριο ξεκινάμε σούπες. Χορτοσουπες! ! !

Μου είπε ο γιατρός να βάλω πατάτα, καρότο, κολοκύθι κ σέλινο. Μου είπε όμως ότι μπορώ να βάλω κ ότι λαχανικό είναι της εποχής! Μπορείς μου λέει να βάλεις κ φασολάκια φρέσκα! 

Εσείς τι δίνατε;;;

Λέω να βάλω αυτά που είπε ο γιατρός. Πατάτα-καρότο-κολοκύθι-σέλινο-φασολάκια(φρέσκα έχουμε στον κήπο) όλα μαζί! Όπως μου είπε.

Απλά δεν ξανά άκουσα τέτοιο πράγμα. Βάλε ότι λαχανικό υπάρχει τώρα(εποχιακά). Εάν έχω στο κήπο πιπεριές; να βάλω;;;

Μου είπε μόνο ΌΧΙ μελιτζάνα.

Ξέρω κοπέλα που είναι αλλεργική στη μελιτζάνα οπότε σίγουρα θα την άφηνα για αργότερα.

Ξέρετε ποια άλλα λαχανικά μπορούν να φέρουν αλλεργία;

 Δεν έχει καμία σημασία. Ο,τι σου αρέσει. Μελιτζάνα και κρεμμύδι αποφεύγεις για πρώτα φαγητά γιατί είναι δύσπεπτα, δεν υπάρχει άλλος λογος. Αλλεργικός μπορεί να είναι ο καθένας σε οτιδήποτε ή να γίνει ανα πάσα στιγμή. 

Ισχύει ο κανόνας μία νέα τροφή ανα 3 μέρες, μία μπουκιά την πρώτη μέρα για να προλάβεις σοβαρή αλλεργία. Τρόφιμα που είναι συγγενικά μπαίνουν μαζί. Σε καμία περίπτωση δε θα ξεκινήσεις π.χ. αρακά, φασολάκια και ντομάτα σε μια μέρα, γιατί αν συμβεί κάτι, τρέχα γύρευε τι από όλα ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλώς σας βρήκα κ εδώ!

Αύριο ξεκινάμε σούπες. Χορτοσουπες! ! !

Μου είπε ο γιατρός να βάλω πατάτα, καρότο, κολοκύθι κ σέλινο. Μου είπε όμως ότι μπορώ να βάλω κ ότι λαχανικό είναι της εποχής! Μπορείς μου λέει να βάλεις κ φασολάκια φρέσκα! 

Εσείς τι δίνατε;;;

Λέω να βάλω αυτά που είπε ο γιατρός. Πατάτα-καρότο-κολοκύθι-σέλινο-φασολάκια(φρέσκα έχουμε στον κήπο) όλα μαζί! Όπως μου είπε.

Απλά δεν ξανά άκουσα τέτοιο πράγμα. Βάλε ότι λαχανικό υπάρχει τώρα(εποχιακά). Εάν έχω στο κήπο πιπεριές; να βάλω;;;

Μου είπε μόνο ΌΧΙ μελιτζάνα.

Ξέρω κοπέλα που είναι αλλεργική στη μελιτζάνα οπότε σίγουρα θα την άφηνα για αργότερα.

Ξέρετε ποια άλλα λαχανικά μπορούν να φέρουν αλλεργία;

Το κλασικο πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο σπανιο να πειραξει καποιο παιδακι γι αυτο μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι.μετα απο 3μερες θα προσθετεις κ κτ.αλλα οχι ολα.πχ αντικαθιστας κολοκυθακι με φασολακια

Κ γω για την μελιτζανα ξερω

Κατα τα αλλα εχουμε βαλει τα παντα,εκτος απο αυτα που ειπα,κολοκυθα,παντζαρι,γλυκοπατατα,αρακα,καλαμποκι,κρεμμυδι,πρασο,πιπεριες,μαιντανο,ριγανη,ντοματα,σπανακι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον κανόνα των 3 ημερών δεν τον εφάρμοσα ποτέ.Αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργίας στην οικογένεια νομίζω δεν χρειάζεται.Απο τους 6 μήνες ξεκίνησα φρούτα και του έδινα κάθε μέρα άλλο, μπορεί και την ίδια μέρα 2 διαφορετικά. Και αργότερα γύρω στους 6,5 μήνες με τα φαγητά, άρχισα να του δίνω μαγειρεμένα ότι τρώγαμε εμείς απλά χωρίς αλατι.Αυτη ήταν και η οδηγία του παιδιάτρου, να του δίνω κανονικά φαγητό, με ελαιόλαδο, με κρεμμύδια (εντάξει όχι και στιφάδο), με πιπέρι, με μαϊντανό, ανιθο, κόλιανδρο,όλα τα λαχανικά.Αυτα που μου είπε να βάλω αργότερα ήταν το ψάρι στον 7ο, το αυγό στον 8ο, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, το φρέσκο αγελαδινό γάλα, το μέλι,το αλάτι,τη ζάχαρη μετά τον χρόνο. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα αν δεν υπάρχει κάποιο αλλεργικό θέμα να κάνεις ότι συνδυασμούς θέλεις! Άπλα μπορεις να μην τα λιώνεις τελείως για να μπορεί να φάει πχ την ντομάτα ή την πιπεριά μόνο για να την γευτεί ξεχωριστά.

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εγώ πάντως τον κανόνα των 3 ημερών δεν τον εφάρμοσα ποτέ.Αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργίας στην οικογένεια νομίζω δεν χρειάζεται.Απο τους 6 μήνες ξεκίνησα φρούτα και του έδινα κάθε μέρα άλλο, μπορεί και την ίδια μέρα 2 διαφορετικά. Και αργότερα γύρω στους 6,5 μήνες με τα φαγητά, άρχισα να του δίνω μαγειρεμένα ότι τρώγαμε εμείς απλά χωρίς αλατι.Αυτη ήταν και η οδηγία του παιδιάτρου, να του δίνω κανονικά φαγητό, με ελαιόλαδο, με κρεμμύδια (εντάξει όχι και στιφάδο), με πιπέρι, με μαϊντανό, ανιθο, κόλιανδρο,όλα τα λαχανικά.Αυτα που μου είπε να βάλω αργότερα ήταν το ψάρι στον 7ο, το αυγό στον 8ο, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, το φρέσκο αγελαδινό γάλα, το μέλι,το αλάτι,τη ζάχαρη μετά τον χρόνο. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα αν δεν υπάρχει κάποιο αλλεργικό θέμα να κάνεις ότι συνδυασμούς θέλεις! Άπλα μπορεις να μην τα λιώνεις τελείως για να μπορεί να φάει πχ την ντομάτα ή την πιπεριά μόνο για να την γευτεί ξεχωριστά.

 

Αυτό με τις 3 μέρες έχει να κάνει περισσότερο με το να εντοπίσεις αν υπάρχει πρόβλημα. 99,9% δε θα υπάρχει. Πάντως αλλεργικός μπορεί κανείς να γίνει ανά πάσα σε στιγμή σε οτιδήποτε. Επίσης οι αλλεργίες ναι μεν κληρονομούνται,αλλά όχι τόσο συγκεκριμένα. Δηλαδή το εποχιακό αλλεργικό έκζεμα της γιαγιάς μπορεί να σχετίζεται με την έντονη αλλεργική αντίδραση του μικρού στα φασολάκια, ή η αλλεργία του θείου στα ψάρια με το αλλεργικό άσθμα του ανιψιού, αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις ποτέ ότι επειδή η μαμά είναι αλλεργική στις φράουλες καλό θα είναι και το παιδί της να μην τρώει, το πιο πιθανό είναι το μωρό να μην έχει θέμα, χωρίς να αποκλείεται να το πειράζουν οι ντομάτες ή να έχει αλλεργική ρινίτιδα λόγω γύρης.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε κορίτσια? Εντύπωση μου κάνει. Κι αν αποφύγουμε  την αλλεργία αλλά πιάσει το μωρό δυσκοιλιότητα πως θα ξέρουμε από ποιο φαγώσιμο είναι?? Περισσότερο όμως για την αλλεργία γιατί σαφώς και είναι "χειρότερα" αν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια, παρόλα αυτά δεν αποκλείεται σε κάποιον που δεν είναι. Η αλλεργία μπορεί να είναι πολύ σοβαρό αν συμβεί, γι αυτό και την πρώτη μέρα από την τριήμερη εισαγωγή το μωρό δοκιμάζει πολύ μικρή ποσότητα. Και όλα μπορούν να είναι εν δυνάμει αλλεργιογόνα, όχι μόνο τα πιο γνωστά (πχ φράουλες). Αχ όχι τριήμερη, καλό θα ήταν να ακολουθείται διήμερη εισαγωγή, σύμφωνα και με το πλάνο του Παπαβέντση.

 

Κατά τα άλλα κι εμένα ξεκίνησε με φρούτα, λαχανικά και κρέας και σταδιακά μπήκαν και το ψάρι και το αυγό και ή βρώμη και θα μπουν και ότι άλλο είναι υγιεινό και εποχής εκτός από αλάτι, ζάχαρη, μέλι και φρέσκο γάλα που θα μπουν μετά το 1οχρόνο. Τον παιδίατρο μου δεν τον άκουσα ποτέ περί διατροφής αλλιώς θα τρώγαμε ρυζάλευρα και γιαούρτια επιδόρπια. :cool: Το πλάνο του Παπαβέντση με κάλυψε και πάνω σε αυτό κινήθηκα.

Ξεκίνησε με αλεσμένα, σταδιακά τα αλέθαμε λιγότερο ώσπου στον 9ο τα πατάμε με πιρούνι και τρώει και μόνος του κάποια κομμάτια, ΠΑΝΤΑ με επίβλεψη. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , marakiz είπε:

Αλήθεια βρε κορίτσια? Εντύπωση μου κάνει. Κι αν αποφύγουμε  την αλλεργία αλλά πιάσει το μωρό δυσκοιλιότητα πως θα ξέρουμε από ποιο φαγώσιμο είναι?? Περισσότερο όμως για την αλλεργία γιατί σαφώς και είναι "χειρότερα" αν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια, παρόλα αυτά δεν αποκλείεται σε κάποιον που δεν είναι. Η αλλεργία μπορεί να είναι πολύ σοβαρό αν συμβεί, γι αυτό και την πρώτη μέρα από την τριήμερη εισαγωγή το μωρό δοκιμάζει πολύ μικρή ποσότητα. Και όλα μπορούν να είναι εν δυνάμει αλλεργιογόνα, όχι μόνο τα πιο γνωστά (πχ φράουλες). Αχ όχι τριήμερη, καλό θα ήταν να ακολουθείται διήμερη εισαγωγή, σύμφωνα και με το πλάνο του Παπαβέντση.

 

Κατά τα άλλα κι εμένα ξεκίνησε με φρούτα, λαχανικά και κρέας και σταδιακά μπήκαν και το ψάρι και το αυγό και ή βρώμη και θα μπουν και ότι άλλο είναι υγιεινό και εποχής εκτός από αλάτι, ζάχαρη, μέλι και φρέσκο γάλα που θα μπουν μετά το 1οχρόνο. Τον παιδίατρο μου δεν τον άκουσα ποτέ περί διατροφής αλλιώς θα τρώγαμε ρυζάλευρα και γιαούρτια επιδόρπια. :cool: Το πλάνο του Παπαβέντση με κάλυψε και πάνω σε αυτό κινήθηκα.

Ξεκίνησε με αλεσμένα, σταδιακά τα αλέθαμε λιγότερο ώσπου στον 9ο τα πατάμε με πιρούνι και τρώει και μόνος του κάποια κομμάτια, ΠΑΝΤΑ με επίβλεψη. 

Απο τον 5ο του εδινα να γλυφει φρουτα μια στο τοσο, οποτε φανταζομαι αν ηταν σε κατι αλλεργικος εστω και με την σταγονα θα φουντωνε. Επισης, για τη δυσκοιλιοτητα που λες, ειναι οντως μια πιθανοτητα, γι'αυτο αποφευγεις συγκεκριμενους συνδυασμους που την προκαλουν (πατατα-καροτο, μηλο-μπανανα κα) και δινεις λαδερα και φυτικες ινες αν δεις να ζοριζεται, συνηθως τα κανουν την ιδια μερα. Ο καθε παιδιατρος δινει τις δικες του συμβουλες και ο Παπαβεντσης ειναι παρα πολυ καλος σε αυτο που κανει. Δεν χορταινω να τον διαβαζω:-D. Παρ'ολα αυτα επειδη εμπιστευομαι τον παιδιατρο μας (που ειναι επισης IBCLC) και τη χαλαροτητα (κι εγω ειμαι οπαδος της) που αποπνεει, δεν μου εδειξε οτι πρεπει να αγχωθω για την εισαγωγη τροφων. Αν υπηρχε πιθανοτητα αλλεργιας δεν θα ηταν τοσο χαλαρος - οπως πχ με τα ψαρια, κι ετσι ακολουθησα τις συμβουλες του.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακάρι να είχα κι εγώ τέτοιον παιδίατρο κοντά μου, δυστυχώς δεν έχω κι έτσι μένω σε αυτόν και τον εμπιστεύομαι στα ιατρικά. Είναι ευλογία και καλά κάνεις και τον ακούς.

Πάντως όσο αφορά αυτό που λες, επιμένω (και σχώρα με :-P), δεν είναι απαραίτητος κάποιος συνδυασμός για να μπορεί να πειράξει. Πχ εμάς μας πειράζει και η πατάτα και το καρότο. Και το θέμα είναι να βρω τι τον πειράζει ώστε να το αποφεύγω, αλλιώς καλύπτω το πρόβλημα του αν βοηθήσω την κατάσταση με λάδι ή φυτικές ίνες ή ακτινίδιο κλπ κλπ. Κατάλαβες τι θέλω να πω? Κατά τα άλλα, σίγουρα παρακολουθείς το παιδί και πράττεις αναλόγως και γενικά είμαι υπέρ του να είσαι χαλαρός, απλά παράλληλα είμαι υπέρ και του τυπικού.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Πάντως όσο αφορά αυτό που λες, επιμένω (και σχώρα με :-P), δεν είναι απαραίτητος κάποιος συνδυασμός για να μπορεί να πειράξει. Πχ εμάς μας πειράζει και η πατάτα και το καρότο. Και το θέμα είναι να βρω τι τον πειράζει ώστε να το αποφεύγω, αλλιώς καλύπτω το πρόβλημα του αν βοηθήσω την κατάσταση με λάδι ή φυτικές ίνες ή ακτινίδιο κλπ κλπ. Κατάλαβες τι θέλω να πω? 

 

Σιγουρα δεν ειναι απαραιτητος ο συνδυασμος. Απλα οταν γινεται η εισαγωγη στερεων κατα τη γνωμη μου η δυσκοιλιοτητα ειναι μεσα στο προγραμμα γιατι το πεπτικο ειναι σε διαδικασια "μαθησης". Δεν πιστευω οτι κατι που τον κανει δυσκοιλιο οταν το τρωει σε αυτη τη φαση, θα τον κανει δυσκοιλιο και στην υπολοιπη ζωη του. Προσωπικα, απεφευγα τους συνδυασμους που ειναι πιθανοτερο να τον ζορισουν και δεν εψαχνα αν κατι συγκεκριμενο απο αυτα που του εδωσα του το προκαλεσε. Και 2-3 φορες ειχε να κανει κακακια 2 μερες και ο παιδιατρος μου ειπε αν θελω να του βαλω υποθετο, αλλα εγω ωντας περισσοτερο χαλαρηηηη, ειπα οχι, θα του δωσω βρωμη ή κατι λαδερο, θα προσφερω παραπανω νερο και θα τα κανει. Ετσι κι εγινε, το περισσοτερο που δεν εχει κανει κακα ειναι 3 μερες και πιστευω οτι και στους ενηλικες, αν καποιες μερες δεν κανουμε διατροφη πλουσια σε φυτικες ινες συμβαινει να μην τα κανουμε καθε μερα η και παραπανω και δεν νομιζω να αγχωνεται κανεις αν αργησει λιγο το ραντεβου του με την τουαλετα. Ετσι, το βλεπω και για τα μικρα μας :wink: 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sentir...natureza said:

Εγώ πάντως τον κανόνα των 3 ημερών δεν τον εφάρμοσα ποτέ.Αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργίας στην οικογένεια νομίζω δεν χρειάζεται.Απο τους 6 μήνες ξεκίνησα φρούτα και του έδινα κάθε μέρα άλλο, μπορεί και την ίδια μέρα 2 διαφορετικά. Και αργότερα γύρω στους 6,5 μήνες με τα φαγητά, άρχισα να του δίνω μαγειρεμένα ότι τρώγαμε εμείς απλά χωρίς αλατι.Αυτη ήταν και η οδηγία του παιδιάτρου, να του δίνω κανονικά φαγητό, με ελαιόλαδο, με κρεμμύδια (εντάξει όχι και στιφάδο), με πιπέρι, με μαϊντανό, ανιθο, κόλιανδρο,όλα τα λαχανικά.Αυτα που μου είπε να βάλω αργότερα ήταν το ψάρι στον 7ο, το αυγό στον 8ο, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, το φρέσκο αγελαδινό γάλα, το μέλι,το αλάτι,τη ζάχαρη μετά τον χρόνο. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα αν δεν υπάρχει κάποιο αλλεργικό θέμα να κάνεις ότι συνδυασμούς θέλεις! Άπλα μπορεις να μην τα λιώνεις τελείως για να μπορεί να φάει πχ την ντομάτα ή την πιπεριά μόνο για να την γευτεί ξεχωριστά.

καπως ετσι ηταν και οι οδηγιες της δικιας μου παιδιατρος μονο οταν  ξεκινησαμε τα φρουτα ειχαμε τον κανονα των 3 ημερων...!!!! και οταν ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε το μεσημεριανο μας ξεκινησε με κρεατοχορτοσουπα οχι με σκετα λαχανικα....και οταν μας απευλευθερωσε  ολα τα φρουτα και τα λαχανικα εποχης . θυμαμαι χαρακτηριστικα κιολας ηταν η εποχη τις φραουλας εγω επιρεασμενη δε του  εδωσα  και στο επομενο ραντευου με ρωταει ενταξει το μωρο δοκιμασε απο ολα τα φρουτα και λαχανικα; και της λεω ναι μονο φραουλα φοβηθηκα να του δωσω και στεναχωρεθηκε παρα πολυ η παιδιατρος μου κανει μα σου ειπα οτι απευλευθερονται ολα..... θελουμε μεχρι το χρονο το παιδι να εχει δοκιμασει απολα τα φαγητα (περα απο αλατι ζαχαρι μελι φρεσκο αγελαδινο γαλα) και οταν εφυγα τσατιστικα με τον εαυτο μου και πηγα και πηρα φραουλες εφτυχως βρηκα δλδ γιατι ηταν πλεον ιουνιος...!!!! και γενικα απο συζητησεις που εχω κανει με την παιδιατρο μου μου λεει σοτι οι οδηγιες που εχουν πλεον ειναι τελειος διαφορετικες απο παλια και μου  λεει  συνεχεια οτι μεχρι το χρονο πρεπει το παιδι να εχει δοκιμασει απο ολα τα φαγητα......τωρα οσο αφορα την εισαγωγη 7 μηνων βαλαμε αμυλο (βρομη κινοα  κεχρι ριζι μακαρονια κτλπ) ..8 μηνων αυγο 9 μηνων ψαρι...και απο εννια μηνων μας ειπε οτι πλεων μπορει να ξεκινησει να τρωει και απο τα δικα μας φαγητα...!!!!!!(χωρις αλατι)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

καπως ετσι ηταν και οι οδηγιες της δικιας μου παιδιατρος μονο οταν  ξεκινησαμε τα φρουτα ειχαμε τον κανονα των 3 ημερων...!!!! και οταν ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε το μεσημεριανο μας ξεκινησε με κρεατοχορτοσουπα οχι με σκετα λαχανικα....και οταν μας απευλευθερωσε  ολα τα φρουτα και τα λαχανικα εποχης . θυμαμαι χαρακτηριστικα κιολας ηταν η εποχη τις φραουλας εγω επιρεασμενη δε του  εδωσα  και στο επομενο ραντευου με ρωταει ενταξει το μωρο δοκιμασε απο ολα τα φρουτα και λαχανικα; και της λεω ναι μονο φραουλα φοβηθηκα να του δωσω και στεναχωρεθηκε παρα πολυ η παιδιατρος μου κανει μα σου ειπα οτι απευλευθερονται ολα..... θελουμε μεχρι το χρονο το παιδι να εχει δοκιμασει απολα τα φαγητα (περα απο αλατι ζαχαρι μελι φρεσκο αγελαδινο γαλα) και οταν εφυγα τσατιστικα με τον εαυτο μου και πηγα και πηρα φραουλες εφτυχως βρηκα δλδ γιατι ηταν πλεον ιουνιος...!!!! και γενικα απο συζητησεις που εχω κανει με την παιδιατρο μου μου λεει σοτι οι οδηγιες που εχουν πλεον ειναι τελειος διαφορετικες απο παλια και μου  λεει  συνεχεια οτι μεχρι το χρονο πρεπει το παιδι να εχει δοκιμασει απο ολα τα φαγητα......τωρα οσο αφορα την εισαγωγη 7 μηνων βαλαμε αμυλο (βρομη κινοα  κεχρι ριζι μακαρονια κτλπ) ..8 μηνων αυγο 9 μηνων ψαρι...και απο εννια μηνων μας ειπε οτι πλεων μπορει να ξεκινησει να τρωει και απο τα δικα μας φαγητα...!!!!!!(χωρις αλατι)

Eκεινη την εποχη δεν ειχαμε φραουλες αλλα 6,5-7 μηνων τα συκα τα καταβροχθιζε:-D

 
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσα γραμμάρια τρώνε τα παιδιά σας;; σίγουρα το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά ρωτάω γιατί εμένα πρώτη μέρα λαχανικά κ έφαγε 150γρ. Μπορεί να έτρωγε κ άλλο! Δεν τον έδωσα γιατί φοβήθηκα.

Κ 4 μέρες που έτρωγε το απόγευμα κρέμα μετά το βράδυ δεν έπινε το γάλα!

Δηλαδή πρώτη μέρα βανίλια έφαγε 200 γρ. Κ το βραδυ 150μλ  γαλα.

2 η μέρα βανίλια 210 γρ. Γάλα 100μλ 

3 η μέρα 200γρ κρεμα κ γαλα 90μλ

4 η μέρα 150γρ κρεμα(εγώ δεν έδωσα παραπάνω για πιούμε όλο το γάλα) αλλά 70μλ γαλα.

Μπορεί κ να έτυχε λόγο ζέστης! Πίνει αρκετό νερό μετά το γάλα!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσα γραμμάρια τρώνε τα παιδιά σας;; σίγουρα το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά ρωτάω γιατί εμένα πρώτη μέρα λαχανικά κ έφαγε 150γρ. Μπορεί να έτρωγε κ άλλο! Δεν τον έδωσα γιατί φοβήθηκα.

Κ 4 μέρες που έτρωγε το απόγευμα κρέμα μετά το βράδυ δεν έπινε το γάλα!

Δηλαδή πρώτη μέρα βανίλια έφαγε 200 γρ. Κ το βραδυ 150μλ  γαλα.

2 η μέρα βανίλια 210 γρ. Γάλα 100μλ 

3 η μέρα 200γρ κρεμα κ γαλα 90μλ

4 η μέρα 150γρ κρεμα(εγώ δεν έδωσα παραπάνω για πιούμε όλο το γάλα) αλλά 70μλ γαλα.

Μπορεί κ να έτυχε λόγο ζέστης! Πίνει αρκετό νερό μετά το γάλα!!

 

Δεν μπηκα στη διαδικασια να μετραω γραμμαρια.Πιστευω ειναι αρκετα αγχωτικο, χρονοβορο και δεν υπαρχει λογος να γινεται.Οταν χορταινε σταματουσε μονος του.Το στομαχακι τους ειναι οσο η μπουνιτσα τους. Μεγαλωνει η μπουνιτσα, μεγαλωνει το στομαχακι :wink: 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω δε μετρησα ποτε γραμμ πιστευω οτι δε χρειαζετε παντα ειμουν τις αποψης οτι το παιδι πρεπει να τρωει οσο θελει αυτο και οταν θελει....ετσι και αλιως οταν δεν πειναει το στομα του δε το ανοιγει ουτε για αστειο και οταν δεν το φτασει το φαγητο κλαιει με το που περνω το πιατακι απο μπροστα του και ετσι του συμπληρωνω....νερο πιστευω οτι ειναι καλο που πινει αρκετο και ιδικα τωρα το καλοκαιρι με τη ζεστη..!!! και τωρα που εχει τοσες ζεστες μπορει να μειωσει τις ποσοτητες του φαγητου του....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 ώρες αφου έφαγε τα λαχανικα το παιδί έβγαλε μικρά σπυράκια   γυρω από το στόμα!  Πήρα τον παιδίατρο κ μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο να εμφανιστεί αλλεργία τόσο γρήγορα.  Επειδή όμως δεν μπορούμε κ να το αποκλείσουμε να σταματήσω τα λαχανικά να φύγουν να σπυράκια  κ μετά να ξανά δοκιμάσω ακριβώς τα ίδια λαχανικά! Εάν  δούμε ότι βγάζει ξανά τότε θα βαλουμε ένα ένα τα λαχανικά για να δούμε τι τον πειράζει, εάν δεν βγάλει τότε κάτι άλλο ήταν κάτι παροδικό.

Του είπα μήπως είναι από τα σάλια(σαν να κάνει εμφάνιση δοντάκι, φαίνεται στο κάτω ουλα  μια άσπρη φουσκαλιτσα) κ μου είπε μάλλον ναι περισσότερο πιστεύω ότι είναι από τα σάλια πάρα από τα λαχανικά είναι πολύ δύσκολο να εμφανιστεί αλλεργία τόσο γρήγορα.

 

Εκείνη την ώρα που άρχισα να βλέπω το παιδί λίγο κόκκινο  κ έκαναν την εμφάνισή τους τα σπυράκια, είχε στο στόμα του ένα πλαστικό παιχνίδι που είναι για τα ούλα. Εγω σκέφτηκα μήπως ήταν κ βρόμικο το παιχνίδι. Αν κ μου φαίνεται δύσκολο γιατί τα πλένω.

 

Έχω μια στεναχώρια..

Link to comment
Share on other sites

λιλουμ πως ειναι σημερα ο μικρος;;; κανε οτι σου ειπε ο παιδιατρος και δε χρειαζετε να στεναχωριεσαι.. να μου πεις ολες μωλις δουμε κατι στα μωρακια μας σκαμε μεχρι να δουμε τι ειναι και που οφειλετε..ισως να ειναι και απο τα σαλια και εμενα ο δικος μου με  το ξεκινημα των στερεων ειχε και τα δοντακια του και σαλακια και γεμιζε σπυρακια γυρω γτρω στο στομα του και στο πηγουνι...και επερνα ενα ενα τα φρουτα και τα ετρυβα λιγο πανω του για να δω μηπως ηταν απο αυτο... αγχωνομουν ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

λιλουμ πως ειναι σημερα ο μικρος;;; κανε οτι σου ειπε ο παιδιατρος και δε χρειαζετε να στεναχωριεσαι.. να μου πεις ολες μωλις δουμε κατι στα μωρακια μας σκαμε μεχρι να δουμε τι ειναι και που οφειλετε..ισως να ειναι και απο τα σαλια και εμενα ο δικος μου με  το ξεκινημα των στερεων ειχε και τα δοντακια του και σαλακια και γεμιζε σπυρακια γυρω γτρω στο στομα του και στο πηγουνι...και επερνα ενα ενα τα φρουτα και τα ετρυβα λιγο πανω του για να δω μηπως ηταν απο αυτο... αγχωνομουν ....

 

Μάλλον ήταν από τα σάλια.

Δεν έχει τίποτα! ! ! !

Ο γιατρός είπε ότι δύσκολα να έφυγαν τα σπυράκια τόσο γρήγορα εάν ήταν αλλεργίας.

 

 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...