Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ...,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ SITE.. ΕΓΩ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ, ΧΑΝΩ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΟΥ... ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ?

 

να μην ανησυχείς :D την έχω κάνει κι εγώ

βήμα βήμα λοιπόν...

ξαπλώνεις στο κρεβάτι, σου κάνουν πρώτα μία ένεση ξυλοκαΐνης για να μην πονέσεις και μετά σου βάζουν την σύριγγα για να πάρουν το υγρό

δεν πονάει, απλά νιώθεις μια ενόχληση θα έλεγα... κάπως άβολα αλλά σε καμία περίπτωση πόνος

Αν θες θα έχεις τη δυνατότητα να κοιτάζεις το μόνιτορ με τον υπέρηχο που θα βλέπει κι ο γιατρός σου κι έτσι θα βλέπεις το μωρό σου

Ο σύζυγος σου μάλλον μπορεί να είναι μέσα. Φαντάζομαι εξαρτάται από το που κάνεις την εξέταση... εμένα στο ΙΑΣΩ το επέτρεψαν κι ήταν συνεχώς κοντά μου και κοιτούσα μόνο αυτόν :wink:

 

ώσπου να καταλάβεις τι γίνεται έχει τελειώσει κι όλας

το μόνο που θέλει είναι λίγο προσοχή μετά τις επόμενες μέρες

καθόλου κούραση βάρη κλπ

ξάπλα καναπέ και κρεβάτι εναλλάξ

:lol:

όλος ο "κίνδυνος" είναι αρχικά τις 3 πρώτες μέρες... μετά αρχίζεις και χαλαρώνεις σιγά σιγά... μόλις περάσει μια βδομάδα είσαι οκ :wink:

στο μεταξύ στις 2-3 μέρες θα σε έχει πάρει κι ο γιατρός σου τηλ να σου πει τα αποτελέσματα καθώς και το φύλλο του παιδιού αν θες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα θα μπορούσες να μου πεις που την έκανες και τα πρώτα αποτελέσματα γιατι ακριβώς σε ενημερώνουν; Ποια η διαφορά με αυτά που βγαίνουν μετά από 20 μέρες;

 

τα πρώτα αποτελέσματα είναι για το σύνδρομο down

τα υπόλοιπα μετά τις 20 μέρες είναι για άλλες χρωμοσωμικές ανωμαλίες αλλά είναι πολύ πολύ πιο σπάνιες

οι γιατροί συνήθως ανησυχούν μόνο για το σύνδρομο down

 

το λουκουμακι της υπόθεσης είναι ότι μαθαίνεις το φύλο με σιγουριά αν θες

:D

Link to comment
Share on other sites

ξαπλώνεις στο κρεβάτι, σου κάνουν πρώτα μία ένεση ξυλοκαΐνης για να μην πονέσεις :

 

Μάλιστα...για να καταλάβω δηλαδή, σου κάνουνε μια ένεση ξιλοκαϊνης για να αναισθητοποιηθεί το σημείο...Ωχ Θεέ μου.... Ενεση για να μην καταλάβω την ένεση της ξιλοκαϊνης παίζει??????!!!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

:D Μη φοβάσαι, αυτή η πρώτη ένεση γίνεται εντελώς επιφανειακά, στο δέρμα-το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις τίποτα :D Είναι πιο απλά απο ότι ακούγονται τα πράγματα, βλέπεις και τους γιατρούς που το αντιμετωπίζουν σαν να σου παίρνουν τη θερμοκρασία και ηρεμείς περισσότερο! Καλά αποτελέσματα- μη φοβάσαι καθόλου :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...για να καταλάβω δηλαδή, σου κάνουνε μια ένεση ξιλοκαϊνης για να αναισθητοποιηθεί το σημείο...Ωχ Θεέ μου.... Ενεση για να μην καταλάβω την ένεση της ξιλοκαϊνης παίζει??????!!!!

 

:lol::lol::lol:και εγω ετσι σκεφτομαι :lol::lol::lol: υπαρχει και αλοιφη ξυλοκαινης,μηπως να πεις να σου βαλουν πρωτα αυτη,μετα να σου κανουν την ενεση ξυλοκαινης και μετα να βαλουν την βελονα??

αμα γινεται γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύριο λοιπόν είναι η μέρα που θα κάνω την εξέταση τροχοβλάστης. Επιτέλους!!! Με έχει φάει η αγωνία. Δεν φοβάμαι την εξέταση. Το μόνο μου άγχος είναι μην γίνει κάτι και δεν μου την κάνουν. Ας μην το γουρσουζεύω.

Και φυσικά η αναμονή μέχρι τα βγουν τα αποτελέσματα είναι το χειρότερο

.png
Link to comment
Share on other sites

Αύριο λοιπόν είναι η μέρα που θα κάνω την εξέταση τροχοβλάστης. Επιτέλους!!! Με έχει φάει η αγωνία. Δεν φοβάμαι την εξέταση. Το μόνο μου άγχος είναι μην γίνει κάτι και δεν μου την κάνουν. Ας μην το γουρσουζεύω.

Και φυσικά η αναμονή μέχρι τα βγουν τα αποτελέσματα είναι το χειρότερο

 

Kαλη επιτηχια και οχι αγχος!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λοιπόν είναι η μέρα που θα κάνω την εξέταση τροχοβλάστης. Επιτέλους!!! Με έχει φάει η αγωνία. Δεν φοβάμαι την εξέταση. Το μόνο μου άγχος είναι μην γίνει κάτι και δεν μου την κάνουν. Ας μην το γουρσουζεύω.

Και φυσικά η αναμονή μέχρι τα βγουν τα αποτελέσματα είναι το χειρότερο

Καλά αποτελέσματα!

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λοιπόν είναι η μέρα που θα κάνω την εξέταση τροχοβλάστης. Επιτέλους!!! Με έχει φάει η αγωνία. Δεν φοβάμαι την εξέταση. Το μόνο μου άγχος είναι μην γίνει κάτι και δεν μου την κάνουν. Ας μην το γουρσουζεύω.

Και φυσικά η αναμονή μέχρι τα βγουν τα αποτελέσματα είναι το χειρότερο

 

να μην ανησυχείς! όλα καλά θα πάνε!

απλά όταν γυρίσεις απ το νοσοκομείο... ξάπλα και στίβες δίπλα σου τα dvd... εγω εκείνες τις μέρες είδα όλη τη σειρά απ το "νοικοκυρές σε απόγνωση" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λοιπόν είναι η μέρα που θα κάνω την εξέταση τροχοβλάστης. Επιτέλους!!! Με έχει φάει η αγωνία. Δεν φοβάμαι την εξέταση. Το μόνο μου άγχος είναι μην γίνει κάτι και δεν μου την κάνουν. Ας μην το γουρσουζεύω.

Και φυσικά η αναμονή μέχρι τα βγουν τα αποτελέσματα είναι το χειρότερο

 

Kαλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά !! Τελικά να ξέρεις ένα πράγμα..Οι γιατροί είναι μεγάλη κλίκα...μας βάζουνε το μικρόβιο οτι κάτι υπάρχει, ταλαιπωρούμαστε, τα τσεπώνουνε και μετά μας λένε "όλα καλά τελικά"!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D Μη φοβάσαι, αυτή η πρώτη ένεση γίνεται εντελώς επιφανειακά, στο δέρμα-το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις τίποτα :D Είναι πιο απλά απο ότι ακούγονται τα πράγματα, βλέπεις και τους γιατρούς που το αντιμετωπίζουν σαν να σου παίρνουν τη θερμοκρασία και ηρεμείς περισσότερο! Καλά αποτελέσματα- μη φοβάσαι καθόλου :lol:

 

Αμα σου πώ οτι στην ένεση ξιλοκαϊνης έβαλα τα κλάματα?....... πάντως νομίζω οτι οι γιατροί μας βάζουνε σε περιττές διαδικασίες....

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε πόνεσε? Λυπάμαι :cry:

Μια φίλη μου το λέει αυτό- είναι σίγουρη οτι οι γιατροί μας βάζουν να τα κάνουμε όλα αυτά για οικονομικούς λόγους. Από την άλλη.....αφού έχουμε τη δυνατότητα πια να μάθουμε δυο πράγματα παραπάνω...γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε πόνεσε? Λυπάμαι :cry:

Μια φίλη μου το λέει αυτό- είναι σίγουρη οτι οι γιατροί μας βάζουν να τα κάνουμε όλα αυτά για οικονομικούς λόγους. Από την άλλη.....αφού έχουμε τη δυνατότητα πια να μάθουμε δυο πράγματα παραπάνω...γιατί όχι?

 

...γιατί είναι μία ψυχοφθόρα διαδικασία λόγω του ότι σου σπείρουν το μικρόβιο πχ του συνδρόμου down ή οτιδήποτε άλλο, και μέχρι την ημέρα της εξέτασης μπορείς στην χειρότερη περίπτωση και να αποβάλλεις από την αγωνία σου και μόνο, ή να χάσεις τον ύπνο σου όπως εγώ, και γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος και για μένα και για την κάθε κοπελίτσα που ένιωσε πόνο από την επέμβαση, να μπεί σε αυτή τη διαδικασία... δηλαδή τότε οι γυναίκες πώς γεννάγανε θέλω να καταλάβω....

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΝΑΚΙ θα μου επιτρέψεις αλλά θα διαφωνήσω

στο παρελθόν τα ποσοστά με τα άρρωστα παιδάκια ήταν σαφώς περισσότερα απ ότι τη σημερινή εποχή που υπάρχουν τα μέσα ώστε να δεις νωρίς οτι κάτι δεν πάει καλά και να αποφασίσεις ή όχι αν θα συνεχίσεις την κύηση

 

Από τη στιγμή που οι στατιστικές δείχνουν ότι οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο ή οι γυναίκες που έχουν ιστορικό στην οικογένεια τους, ειλικρινά δεν το θεωρώ ότι είναι κάτι "φτιαχτό για να τα τσεπώνουν"

 

Θεωρητικά πάντα, σου λένε υπάρχει μια πιθανότητα στις 3000 όταν είσαι Χ ηλικίας... και σκέφτεσαι και λες οτι έλα μωρέ... μια στις 3000 είναι μικρό το ποσοστό... όταν όμως τύχει η στραβή σε σένα... για σένα δεν υπάρχει αυτό το ποσοστό αλλά για σένα είναι το 100%

 

επειδή εγώ στάθηκα πολύ τυχερή με αυτό το θέμα... κι επειδή όταν πήγα για λήψη τροφοβλάστη στην πρώτη μου εγκυμοσύνη... ΠΡΟΛΑΒΑΝ και είδαν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... και έγινε "υποχρεωτική" απόξεση... στο λέω μετά βεβαιότητας...

Χίλιες φορές να τσεπώσουν κι αυτοί κάτι παραπάνω... παρά να έχω τη δυνατότητα να προλάβω την στραβή και να μην το κάνω και τελικά να βρεθώ με ένα άρρωστο παιδί σε μια Ελλάδα που καμία υποδομή δεν έχει

 

Η ελληνίδα μητέρα μετά βίας μεγαλώνει το υγιές παιδί της... χωρίς κανένα κράτος πρόνοιας... σκέψου τι τραβάνε όσοι έχουν άρρωστα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

 

Δε θα σου πώ οτι έχεις άδικο, γιατί από την άλλη κανείς δεν με υποχρέωσε και μένα να το κάνω.... δεν ξέρω... πάντως όπως και εσύ λες, τουλάχιστον έτσι γνωρίζουμε όσο μπορούμε και αφού η επιστήμη έχει εξελιχθεί, γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε.

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να μην κάνει κάποιος στις μέρες μας αυτές τις εξετάσεις δικαιολογείται κατα τη γνώμη μου μόνο αν είναι της γνώμης οτι δεν τον ενδιαφέρει ένα πιθανό πρόβλημα του παιδιού. Μόνο αν πει δηλαδή εγώ το θέλω οτι και να έχει ή αν είναι φανατικά κατά της απόξεσης. Κακά τα ψέματα όμως...λίγοι είναι έτσι. Είναι προσωπικό θέμα τί μπορει να αντέξει ο καθένας..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα και είναι όλα καλά. Περιμένω κοριτσάκι. Εμένα δεν με ένοιαζε τι θα ήταν αρκεί να ήταν καλά. Ο άντρας μου όμως ξετρελάθηκε. Έχω είδη ένα κορίτσι 15 ετών και ένα αγόρι 12.Σαν να ηρέμησα λίγο τώρα. Ας ελπίσω ότι θα τα καταφέρω μέχρι τέλος και όλα θα πάνε καλά. Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση σας και τις πληροφορίες σας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα και είναι όλα καλά. Περιμένω κοριτσάκι. Εμένα δεν με ένοιαζε τι θα ήταν αρκεί να ήταν καλά. Ο άντρας μου όμως ξετρελάθηκε. Έχω είδη ένα κορίτσι 15 ετών και ένα αγόρι 12.Σαν να ηρέμησα λίγο τώρα. Ας ελπίσω ότι θα τα καταφέρω μέχρι τέλος και όλα θα πάνε καλά. Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση σας και τις πληροφορίες σας.

 

Δέσποινα, σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από δω και πέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, νομίζω ότι πρέπει να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Έκανα τη προχθές εξέταση τροφοβλάστη. Δεν πόνεσα καθόλου (σαν να μου βάζουν ένεση), τελείωσε γρήγορα και την άλλη μέρα το πρωί είχαμε τα πρώτα αποτελέσματα ότι όλα είναι καλά. Τώρα περνάω την φάση της ξεκούρασης και νομίζω ότι μετά από καμιά δεκαριά μέρες θα μπορώ να ξαναγυρίσω στην κανονική μου ζωή. Θα ήθελα να πω ότι στις εξετάσεις αυτές, περισσότερος είναι ο φόβος παρά ο πόνος. Εγώ έχω κάνει και αμνιοκέντηση στο πρώτο παιδί και ούτε εκεί υπήρχε πόνος. Τελικά, καλύτερα ο τρφοβλάστης, κυρίως επειδή γίνεται νωρίς, και πριν καλά καλά καταλάβεις ότι είσαι έγγυος, μαθαίνεις ότι το παιδί είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η δικιά μου εμπειρία μου στοίχησε και με πόνεσε και με άγχωσε πολύ περισσότερο ψυχολογικά παρά σωματικά παρόλου που δεν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία ούτε στη λήψη τροφοβλάστη ούτε στην αμνιοπαρακέντηση (έκανα και τα δύο). Πονάς αλλά αντέχεται ο πόνος.

 

Στην εγκυμοσύνη των διδύμων η αυχενική διαφάνεια του ενός παιδιού κρίθηκε επικίνδυνη για σύνδρομο down και σε συνδιασμό με τις εξετάσεις αίματος μου έβγαλαν ένα 25-30% να έχει το σύνδρομο, ποσοστό που θεωρείται πολύ υψηλό... Με έστειλαν αμέσως για τροφοβλάστες αλλά επειδή ο ένας σάκος ήταν ακριβώς πίσω από τον άλλον ήταν δύσκολη επέμβαση και αναγκάστηκα να πάω σε έναν ειδικό καθηγητή με το αντίστοιχο τίμημα για να την κάνω αφού υπήρχε και η πιθανότητα αποβολής, ειδικά σε δίδυμη κύηση αλλά και επειδή άλλοι δεν την αναλάμβαναν.

 

Ο γιατρός μου και αυτός που έκανε την αύχενική μου είπαν ότι πρέπει στη περίπτωσή μου να κάνω τροφοβλάστες αφού γίνεται νωρίτερα στην εγκυμοσύνη και υπάρχει η δυνατότητα να "επέμβουν" χωρίς να επηρεαστεί το άλλο έμβρυο όπως τουλάχιστον γίνεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Η αγωνία μου δεν περιγράφεται αφού δεν ήθελα ούτε να σκέφτομαι την πιθανότητα να έπρεπε να προχωρήσω σε "μείωση", πόσο μάλλον να βλάψω και το άλλο παιδί...

 

Τη ώρα της εξέτασης με έλουζε κρύος ιδρώτας, ειδικά όταν έβλεπα πόσο λεπτοί χειρισμοί χρειάζονταν για να πάρει ο γιατρός δείγμα και από τον πίσω πλακούντα.

 

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι περίμενα υγιή ομοζυγωτικά δίδυμα κορίτσια κάτι που με δύο σάκους και δύο πλακούντες όπως είχα εγώ θεωρείται πολύ σπάνιο. Συνήθως τα όμοια δίδυμα μοιράζονται τον ίδιο σάκο ή και τον ίδιο πλακούντα. Αυτό, δεδομένης και της δυσκολίας της επέμβασης έκανε τους γιατρούς να με παραπέμψουν και για αμνιοπαρακέντηση ώστε να διαπιστωθεί ότι τα αποτελέσματα ήταν ορθά και ότι δεν ελήφθη κατά λάθος δείγμα από τον ίδιο πλακούνται δύο φορές. Όσο σίγουρος και να ήταν ο καθηγητής για το από πού πήρε τα δείγματα, το λάθος σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί να άποκλειστεί όπως μας είπε και ο ίδιος.

 

Το φοβερό είναι ότι η αμνιοπαρακέντηση γίνεται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη όπου δεν υπάρχει πλέον σε δίδυμη κύηση η δυνατότητα να γίνει μείωση χωρίς να κινδυνεύσει υπέρμετρα το άλλο έμβρυο. Σε τέτοιες περιπτώσεις η δυνατότητα που σου δίνεται είναι να κυοφορήσεις μέχρι τέλους τα δίδυμα αλλά μόνο το ένα να γεννηθεί ζωντανό... Όταν το άκουσα ένιωσα να πεθαίνω εγώ...

 

Και μετά απ' όλα αυτά είχαμε και καρδιογραφήματα των εμβρύων που έπρεπε να γίνουν δεδομένου ότι όπως μας είπαν από την αρχή, σε κάποιες περιπτώσεις αυξημένης αυχενικής διαφάνειας αλλά απουσίας τελικά συνδρόμου, υπάρχει καρδιακό πρόβλημα του παιδιού.

 

Καταλαβαίνετε τί περάσαμε μέχρι να μάθουμε ότι τα δίδυμα είναι υγιέστατα όμοια κοριτσάκια και ότι αν αυτό η επιστήμη είχε τη δυνατότητα να το διαπιστώσει από τη αρχή, οι συγκεκριμένες εξετάσεις δεν θα χρειάζονταν (τουλάχιστον όχι και οι δύο) αφού η αξιολόγηση των τιμών της αυχενικής είναι εντελώς διαφορετική σε ομοζυγωτικά δίδυμα.

 

Παρ'όλα αυτά συμφωνώ με τη μαμά του Ωρίων. Θεωρώ πως η δυνατότητα που μας δίνει σήμερα η επιστήμη μέσω αυτών των εξετάσεων είναι πολύτιμη και νομίζω ότι αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω πάλι το ίδιο θα έκανα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, χωρίς τοπική αναισθησία, πώς το έκαναν αυτό? Η λήψη τροφοβλάστη δεν είναι όπως η αμνιοκέντηση, μία ενεσούλα. Βάζει καθετηράκι και τραβάει κύτταρα. Είσαι η μόνη περίπτωση που έχω ακούσει να το κάνουν χωρίς αναισθησία και, εδώ που τα λέμε δεν βλέπω και το λόγο για τέτοιο σαδισμό. Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά, τουλάχιστόν....

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Maya έτσι έγινε όχι μόνο με μένα αλλά και με άλλες κοπέλες που έκαναν την εξέταση αυτή. Δεν ξέρω με ποιά κριτήρια -αν υπάρχουν- επιλέγουν πότε να κάνουν τοπική αναισθησία και πότε όχι...

 

Τώρα που έχει περάσει καιρός σκέφτομαι πως μου φάνηκε τότε τόσο δευτερεύον θέμα ο πόνος επειδή το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να γεννηθούν υγιή τα μωρά μου. Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε δυνατότητα να μην πονέσω...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Την εκανα κι εγω την εξεταση και εχω να πω τα παρακατω. Δεν με πονεσε η βελονα που πηρε το υγρο, αλλα με πονεσαν οι 3 αναισθητικες ενεσεις που προηγηθηκαν. Οχι πολυ ομως.Ν μην ειμαι υπερβολικη.Με πονεσαν λιγο για δευτερολεπτα. Κι εγω νομιζω οτι πολλοι γιατροι σε βαζουν να κανεις υπερβολικες εξετασεις. Στη δικη μου περιπτωση η συσταση απο το γιατρο εγινε γιατι ειχα προηγουμενη εγκυμοσυνη με σπανιο χρωμοσομικο προβλημα που ανιχνευθηκε στον πεμπτο μηνα και παρα τις αντιθετες αποψεις μου, ηθικες και αλλες αναστολες μου, διεκοψα την εγκυμοσυνη στον πεμπτο μηνα με προκληση τοκετου. Φυσικα και θα προτιμουσα να το ηξερα απο τον τριτο και αρα να εχω κανει εκτρωση και οχι τοκετο με νεκρο παιδι. Απο την άλλη η εξεταση αυτη ΔΕΝ δειχνει ολα τα πιθανα προβληματα και αρα μπορει και παλι να μην το ειχαμε δει και να το βλεπαμε πρωτη φορα στο β επιπεδου.Τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη μου που την εκανα και βγηκαν ολα καλα, κανενας και παλι δεν μπορει να με διαβεβαιωσει οτι δεν θα δουμε κατι κακο στο β επιπεδου. Συμπερασμα δεν εχω βγαλει τελικα αν ειμαι υπερ η κατα αυτων των εξετασεων. Ας μην ξεχναμε οτι και αναισθητικο φαρμακο μου εβαλαν για να γινει και ισχυρη αντιβιωση μου εδωσαν μετα για την αποφυγη ενδεχομενων μολυνσεων. Αυτα ολα δεν βλαπτουν το μωρο και μαλιστα στον τριτο μηνα της κυησης?

Ισως γι αυτο καποιοι γιατροι επιλεγουν να το κανουν χωρις αναισθησια. Αυτο ομως ενεχει τον κινδυνο να κουνηθεις απο τον πονο και να προκληθει φοβερη ζημια στο εμβρυο απο τη βελονα. Βρε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου θα μου πείτε σας παρακαλώ πόσο κοστίζει η λήψη τροφοβλάστης και που την κάνατε?

Και επίσης, πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα. Η πιο χρονοβόρα εξέταση ποιά είναι δηλαδη??

Εγω πάω για διακοπή κύησης δυστυχως, γιατι στο Β επιπέδου βήκαν πρόβλημα στα νεφρα. Που οφέιλεται σε γονίδιο. Και την επόμενη φορα (πρώτα ο Θεος) θα κάνω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...